Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΟΝΕΙΡΑ;


Afroditi D

Recommended Posts

Εχθές το βράδυ ο Χαράλαμπος είχε ανήσυχη νύχτα ,

τον έβαλα για ύπνο κατά τις 9,15 και αποκοιμήθηκε

σχεδόν αμέσως.

Μετά από περίπου 1 ώρα άρχισε ξαφνικά να κλαίει

με αναφιλητά μάλιστα!

Αμέσως τον πήρα αγκαλιά, προσπαθώντας να καταλάβω

τι έχει , αυτός έκλεγε και κοιμόταν , του έτριψα χεράκια

ποδαράκια μήπως είχε πλακώσει κάποιο στο ύπνο του

και πονούσε τίποτα!

Δεν σταμάταγε το κλάμα, και δεν άνοιγε τα μάτια του, κοιμόταν

και έκλεγε! αναγκαστικά του έβαλα λίγο νεράκι στο πρόσωπο

και έτσι ξύπνησε και σταμάτησε να κλαίει!!!

Αλλά τα αναφιλητά δεν σταμάτησαν, έπιασε το χέρι μου σφιχτά

και μετά από μισή ώρα ίσως και παραπάνω αποκοιμήθηκε πάλι

στην αγκαλιά μου. Τον έβαλα πάλι στην κούνια αλλά δεν ήταν

εντελώς ήρεμος στριφογύριζε και κάποια στιγμή έλεγε διάφορα!

Τον ξαναπήρα στην αγκαλιά μου , και τραγουδώντας του χριστουγεννιάτικα

αποκοιμήθηκε για τα καλά & κοιμήθηκε όλο το υπόλοιπο βράδυ ήρεμος! :)

Μπορεί να είχε γίνει κάτι το πρωί που να τον φόβισε;;;

Στο σπίτι τηλεόραση δεν παίζει παρά μόνο όταν ο Χαράλαμπος

κοιμάται ή αν παίζει θα έχει σίγουρα τραγούδια παιδικά dvd ή skai

ντοκιμαντέρ με ζώα. Αποφεύγουμε να βλέπει τηλεόραση γενικά και

ειδικά κάτι που μπορεί να τον τρομάξει.

Γενικά δεν τον τρομάζουμε με εκφράσεις : π.χ ... θα έρθει ο λύκος ή

θα έρθει ο αστυνόμος κ.α

Το πρωί σήμερα που ρώτησα την κυρία που τον προσέχει αν έκανε

καμιά σκανδαλιά και τον μάλωσε μου είπε πως όχι και πως

μάλιστα εχθές πέρασαν πολύ καλά!(ήταν και το εγγονάκι της μαζί τους -και

πράγματι όταν πήγα να τον πάρω ήταν παντού παιχνίδια σκορπισμένα και τα δυο πιτσιρίκια μέσα στην τρελή χαρά! :) )

 

Σκέφτομαι λοιπόν μπορεί να έβλεπε κάποιο όνειρο;;;

από ποια ηλικία βλέπουν όνειρα;

και αν ναι τι θα έβλεπε εφόσον δεν έχει τρομάξει από κάτι συγκεκριμένο!

δεν έχει δει κάτι που να τον φοβίζει , δεν ξέρει ας πούμε τι είναι ο λύκος ;

 

Περιμένω νέα σας!

 

υ.γ : συγνώμη που σας κουράζω με το μεγάλο ποστ αλλά δεν ξέρω

τι να σκεφτώ! :(:(:(

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φίλη μου προσωπικά, είμαι σχεδόν σίγουρη!

 

Το πρώτο βράδυ που μου έφεραν τον Ανδρέα στο μαιευτήριο αφού τον θήλασα, τον ξάπλωσα επάνω σε ένα μαξιλάρι και τον κοιτούσα (εννοείται δεν τον χόρταινα!). Μετά από λίγα λεπτά ο Ανδρεούλης μου (ωρών τότε..!) άρχισε να χαμογελάει και σε λίγο να ... "χαχανίζει" (σας ορκίζομαι!) στον ύπνο του... Κουνιόταν όλο του το κορμάκι από το χαχανιτό!! Παιδιά νόμιζα πως πέθανα και πήγα στον παράδεισο, δεν είχα ξανανιώσει τέτοια ζεστασιά στην καρδιά μου, ήταν περισσότερο-από-λόγια αυτό που ένιωσα. Προφανώς κάτι έβλεπε στον ύπνο του και γελούσε!!! :lol:

 

Αλλά όχι μόνο, και άλλες φορές έχει συμβεί να κλάψει ή να χαχανίζει από τότε στον ύπνο του. Είμαι σίγουρη πως βλέπουν όνειρα...!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη καλησπέρα. Διαβάσα με πολύ προσοχή τι έγραψες και ήθελα να σου πω ότι και μένα εχθές το βράδυ η κόρη μου παρουσίασε το ίδιο φαινόμενο κλάματος στον ύπνο της μέσα χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Τον τελευταίο καιρό και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό στην Κατερινούλα μου και μου κάνει εντύπωση, όπως επίσης, ότι πριν από μερικές μέρες φώναζε τον μπαμπά της και όταν πήγε ο άντρας μου μέσα στο δωμάτιό της εκείνη συνέχιζε να κοιμάται κανονικά.

 

Εχθές το βράδυ το κλάμα της ήταν έντονο και όταν την πήρα αγκαλίτσα με κοίταζε, σαν να μην με γνώριζε και μετά από ένα λεπτό αποκοιμήθηκε πάλι. Όμως ύστερα από μισή ώρα παρουσίασε πάλι το ίδιο φαινόμενο και έχοντας απο μένα πάλι την ίδια αντίδραση, ηρέμησε πάλι.

 

Θέλω να πιστεύω και εγώ ότι βλέπουν ονειράκια χωρίς να συμβαίνει κα΄τι περαιτέρω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη κι εγώ πιστεύω πως βλέπουν όνειρα

μάλιστα οι γιαγιάδες λένε ότι όταν ένα μωρό χαμογελάει στον ύπνο του βλέπει τη μαμά του τώρα στην αντίθετη περίπτωση του κλάματος δεν ξέρω ίσως βλέπουν ότι τα εγκαταλείπουμε ή ότι τους κλέψανε το μπιμπερό ....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη , Boubouka , & Σαμ σας ευχαριστώ !!!

 

....Θέλω να πιστεύω και εγώ ότι βλέπουν ονειράκια χωρίς να συμβαίνει κα΄τι περαιτέρω.

 

Μακάρι να είναι απλά ετσι και να μην τον έχει τρομάξει κάτι άλλο! :)

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, λογικά πρέπει να βλεπουν όνειρα...... Και γω όταν ήταν πιο μωρό αναρωτιόμουν τι είδους όνειρα να βλέπει και τρομάζει αφού δεν έχει προλάβει να αποτυπώσει άσχημες παραστάσεις. Όμως όταν μερικές φορές έκλαιγε ασταμάτητα και χωρίς καν να ανοίγει τα μάτια της, κοιμισμένη και ησύχαζε μόνο αν την έπαιρνα εγώ αγκαλιά (ούτε καν με τον μπαμπά της) δεν μπορούσα να δώσω αλλη εξήγηση. Μόνο αν την άφηνα να ξανακοιμηθεί στην αγκαλιά μου ή δίπλα στο κρεβάτι μου ηρεμούσε. Μετά από αρκετη ωρα την ξανάβαζα στην κούνια της και κοιμόνταν μέχρι το πρωί ήρεμα...

Και τώρα, μερικές φορές, ευτυχώς σπάνια, κλαίει με μαύρο δάκρυ στον ύπνο της.

 

Μια φορά ήμουν κρυωμένη, βουλωμένη η μύτη μου + το ότι συνήθως πέφτω ξερή από την κούραση, οπότε ροχάλιζα δυνατά (απ' ότι μου είπε ο άντρας μου). "Ε, βέβαια, μου λέει, πως να μην τρομάζει το παιδί, με τέτοιο θόρυβο που κάνεις; Γι' αυτό κλαίει, και εμείς αναρωτιόμαστε τι της φταίει!".

:lol::lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω σχετικό άρθρο από το paidiatros.gr μήπως είναι κάτι τέτοιο (τό χω αντιμετωπίσει και γω σε αυτη την ηλικία)

 

Προβλήματα ύπνου στην προσχολική και στη σχολική ηλικία

 

 

Οι νυχτερινές τρομάρες

Είναι μια παροδική διαταραχή του ύπνου σε παιδιά προσχολικής ηλικίας. Εμφανίζεται συχνά, αλλά σε ακανόνιστα διαστήματα. Πρέπει να την ξεχωρίζουμε από τα ανήσυχα όνειρα και τους κοινούς εφιάλτες. Οι εφιάλτες είναι τρομακτικές πνευματικές εμπειρίες που το παιδί μπορεί να τις θυμηθεί και να τις διηγηθεί όταν ξυπνήσει. Οι εφιάλτες και γενικά τα όνειρα συμβαίνουν στη φάση ύπνου REM

Στις νυχτερινές τρομάρες δεν θυμάται τίποτα. Ξαφνικά το παιδί πετάγεται όρθιο ή κάθεται απότομα, ουρλιάζει και είναι αναστατωμένο. Η καρδιά του χτυπάει τρελά, είναι ιδρωμένο και κοιτάει με γυάλινο βλέμμα στο πουθενά. Δεν ηρεμεί με τίποτα. Αλλά μόλις περάσει το επεισόδιο, δηλαδή σε 30 δευτερόλεπτα έως -το πολύ- 5 λεπτά, πέφτει πάλι και κοιμάται σαν να μη συνέβη τίποτα. Το πρωί δεν θυμάται ούτε τι συνέβη ούτε γιατί.

Οι νυχτερινές τρομάρες συνήθως περνούν όσο μεγαλώνει το παιδί, χωρίς να χρειαστεί να κάνουν τίποτα οι γονείς. Αν είναι πολύ συχνές ή αποδιοργανώνουν τη ζωή της οικογένειας, ο/η παιδίατρος θα σας συμβουλέψει πώς να τις αντιμετωπίσετε θεραπευτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη πολύ ενημερωτικά αυτά που μας είπες.

ευχαριστώ :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι λοιπόν μπορεί να έβλεπε κάποιο όνειρο;;;

από ποια ηλικία βλέπουν όνειρα;

 

Afroditi D τα βρέφη όντως βλέπουν όνειρα και μάλιστα αρκετή ώρα κατά τη διάρκεια του ύπνου τους.

Ο ύπνος κατά τον οποίο βλέπουμε όνειρα (ύπνος REM όπως ονομάζεται) έχει βρεθεί ότι πρωτοεμφανίζεται από την εμβρυική ακόμη περίοδο, κατά τον 6-7 μήνα της εγκυμοσύνης.

Μετά τη γέννηση τα βρέφη βρίσκονται σε ύπνο REM περίπου κατά το ήμιση του συνολικού τους ύπνου, δηλαδή όλο αυτό το διάστημα μπορεί να βλέπουν όνειρα!

Σταδιακά ο χρόνος ύπνου REM μειώνεται και στην ηλικία των 3 ετών φτάνει περίπου στο 35% του συνολικού ύπνου των παιδιών, και συνεχίζει να μειώνεται..

 

Μπορεί, συνεπώς, να έβλεπε κάποιο όνειρο και να έβαλε τα κλάμματα. Δεν είναι απαραίτητο να συνέβη κάτι, να είδε κάτι ή να βίωσε κάτι για νε δει άσχημο όνειρο. Μπορεί να υπάρχει κάποιος φόβος που έχει και δεν μπορεί να τον εκφράσει λεκτικά.

Στην ηλικία περίπου του ενός έτους συμβαίνουν πολλές αλλαγές στο παιδί, και κυρίως στις κινητικές του ικανότητες. Το γεγονός ότι πλέον μπουσουλάει και πολύ περισσότερο όταν αρχίσει να περπατάει, σηματοδοτεί την πρώτη ξεκάθαρη ανεξαρτητοποίηση από τους δικούς του. Μπορεί να απομακρυνθεί και να ξεφύγει από την ασφαλή ακγαλιά τους.

Αυτές οι πρωτόγνωρες εμπειρίες μπορεί, χωρίς βέβαια να τα σκέφτεται όλα αυτά, να του προκαλούν και κάποιο φόβο και να αναστατώσουν πρόσκαιρα τη "σειρά" που μπορεί να είχε βρει στον ύπνο του.

Δε λέω ότι συμβαίνει σίγουρα κάτι τέτοιο, όμως δεν είναι σπάνιες οι νυχτερινές εγέρσεις με κλάματα σε αυτή την ηλικία. Αρκεί να τον παρηγορείς, όπως το έκανες. Να τον χαϊδεύεις και να μένεις δίπλα του μέχρι να αποκοιμηθεί πάλι. Και προσπάθησε να μη δείξεις ταραγμένη και ανησυχή, για να μην επιδεινώσεις την ανασφάλειά του. :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα βλέπουνν ονειρα.. και ο Χαρης τυχαινει κ αρχιζει και κλαιει ή πολλες φορες γελαει στον υπνο του.. Οταν κλαιει, τον παιρνω αγκαλια, τον σφιγγω πανω μου, και του ψιθυριζω στο αφτι "η μανουλα ειναι εδω" .. μετα απο 1-2 λεπτα ηρεμει. Η μαμα μου λεει οτι οταν γελανε "αγγελοβλέπουν" (δηλαδη βλεπουν αγγελους) και οταν κλαινε, κλαινε γιατι παει καποιος στον υπνο τους και τους λεει οτι η μαμα τους πεθανε (ολα τα ξερει η μανα μου... :P και με λεπτομεριες)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα έχει τύχει πολλές φορές αυτό..κάποιες μάλιστα μας έπερνε ώρα να τον συνεφέρουμε, ενώ το παιδί από υγεία φαινόταν καλά...

 

τώρα κάποιες φορές που ξυπνάει, λέει διάφορα άσχετα τα οποία είμαι σίγουρη ότι τα έχει δει στα όνειρα του

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι, κι εμένα ο μικρός κάποιες φορές ξυπνάει από όνειρο και μάλιστα μας το λέει κιόλας. Ότι είδε όνειρο. Τις περισσότερες φορές κλαίει γιατί ταράζεται. Μερικές άλλες μένει στο κρεβάτι και λέει λόγια που δεν μπορείς να τα καταλάβεις. Μπερδεμένες λέξεις.

Την άλλη φορά μόλις ξύπνησε, μας είπε ότι είδε όνειρο, ότι όλοι πηδήξαμε από το μπαλκόνι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock: Μαμά, μπαμπάς, θεία, γιαγια, παππούς, ΟΛΟΙ!Απαπα οι Σουλιώτισσες είμασταν; :lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη φορά μόλις ξύπνησε, μας είπε ότι είδε όνειρο, ότι όλοι πηδήξαμε από το μπαλκόνι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock: Μαμά, μπαμπάς, θεία, γιαγια, παππούς, ΟΛΟΙ!Απαπα οι Σουλιώτισσες είμασταν; :lol::lol::lol:

 

:D:D:D:D:D

 

Και εγώ πιστεύω ότι βλέπουν όνειρα γιατί κάποιες φορές εκεί που κοιμάται γαλήνια ανοίγει ξαφνικά τα μάτια και κλαίει με παράπονο. Άλλες φορές χαμογελάει στον ύπνο του και άλλες φορές κοιμάται με μισόκλειστα μάτια, τα βλεφαρά του τρεμοπαίζουν και για λίγα δευτερόλεπτα η ανάσα του φίνεται γρήγορη και κοφτή.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω σχετικό άρθρο από το paidiatros.gr μήπως είναι κάτι τέτοιο (τό χω αντιμετωπίσει και γω σε αυτη την ηλικία)

 

Προβλήματα ύπνου στην προσχολική και στη σχολική ηλικία

 

 

Οι νυχτερινές τρομάρες

Είναι μια παροδική διαταραχή του ύπνου σε παιδιά προσχολικής ηλικίας. Εμφανίζεται συχνά, αλλά σε ακανόνιστα διαστήματα. Πρέπει να την ξεχωρίζουμε από τα ανήσυχα όνειρα και τους κοινούς εφιάλτες. Οι εφιάλτες είναι τρομακτικές πνευματικές εμπειρίες που το παιδί μπορεί να τις θυμηθεί και να τις διηγηθεί όταν ξυπνήσει. Οι εφιάλτες και γενικά τα όνειρα συμβαίνουν στη φάση ύπνου REM

Στις νυχτερινές τρομάρες δεν θυμάται τίποτα. Ξαφνικά το παιδί πετάγεται όρθιο ή κάθεται απότομα, ουρλιάζει και είναι αναστατωμένο. Η καρδιά του χτυπάει τρελά, είναι ιδρωμένο και κοιτάει με γυάλινο βλέμμα στο πουθενά. Δεν ηρεμεί με τίποτα. Αλλά μόλις περάσει το επεισόδιο, δηλαδή σε 30 δευτερόλεπτα έως -το πολύ- 5 λεπτά, πέφτει πάλι και κοιμάται σαν να μη συνέβη τίποτα. Το πρωί δεν θυμάται ούτε τι συνέβη ούτε γιατί.

Οι νυχτερινές τρομάρες συνήθως περνούν όσο μεγαλώνει το παιδί, χωρίς να χρειαστεί να κάνουν τίποτα οι γονείς. Αν είναι πολύ συχνές ή αποδιοργανώνουν τη ζωή της οικογένειας, ο/η παιδίατρος θα σας συμβουλέψει πώς να τις αντιμετωπίσετε θεραπευτικά.

 

 

 

ΑΧ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ. ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΘΕΝΕΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ.ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΤΡΕΜΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. :cry::cry:

ΑΛΛΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι η δικιά μου το κάνει... και τρομάζει και γελάει και κλαίει... !! Σίγουρα βλέπουν όνειρα

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Και προσπάθησε να μη δείξεις ταραγμένη και ανησυχή, για να μην επιδεινώσεις την ανασφάλειά του. :)

 

 

Ευχαριστώ ! :P

 

 

Κορίτσια μου εύχομαι στα όνειρα τους τα μωρά μας , να είναι πάντα ευτηχισμένα!!! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα βλέπουνν ονειρα.. και ο Χαρης τυχαινει κ αρχιζει και κλαιει ή πολλες φορες γελαει στον υπνο του.. Οταν κλαιει, τον παιρνω αγκαλια, τον σφιγγω πανω μου, και του ψιθυριζω στο αφτι "η μανουλα ειναι εδω" .. μετα απο 1-2 λεπτα ηρεμει. Η μαμα μου λεει οτι οταν γελανε "αγγελοβλέπουν" (δηλαδη βλεπουν αγγελους) και οταν κλαινε, κλαινε γιατι παει καποιος στον υπνο τους και τους λεει οτι η μαμα τους πεθανε (ολα τα ξερει η μανα μου... :P και με λεπτομεριες)

 

 

Συμφωνω με τη Δωρα κ εμενα ετσι μου εχουν πει!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΕΑ ΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ.

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ,ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΜΕ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ Ή ΚΛΑΙΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

ΣΠΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΧΑΧΑΝΙΖΕΙ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΑΜΕ

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι βλεπουν...

 

Εμενα η δικια μου πολλες φορες κανει αυτο που λες .Βεβαια πολλες φορες

γελαει με την καρδια της ενω κοιμαται..

Το τελευταιο οταν συμβαινει ειναι υπεροχο.! :D

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εμάς το έκανε σχεδόν κάθε βράδυ για περίπου ενα μήνα. Η παιδίατρος είπε ότι βλέπει όνειρα και να μην ανησηχούμε.

Επίσης μας είπε να την αλλάζουμε θέση.

Αυτο και κάναμε της αλλάζαμε θέση της χαιδευαμε λίγο το κεφάλι και μετά απο λίγο ηρεμούσε.

Μήν ανησυχείς θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς. Ψάχνοντας στα βιβλία και συζητώντας με ένα φίλο παιδοψυχίατρο έμαθα τα εξής: Το φαινόμενο ονομάζεται 'Νυχτερινοί Τρόμοι' συμβαίνει συνήθως 40 -45 λεπτά αφού κοιμηθεί το μωρό - τότε το μωρό είναι σε φάση ύπνου REM- και επαναλαμβάνεται - αν επαναληφθεί - κατά 40 - 45 λεπτά. Μπορεί να κρατήσει ως τα 5 χρόνια. :cry:

Ο Νικόλας το παθαίνει σχεδόν κάθε βράδυ με κάποια βράδια διάλειμμα. Κλαίει σπαρακτικά με κλειστά μάτια και δεν παρηγοριέται με τίποτα. Σταματάει μόνο αγκαλιά και μετά από αρκετή ώρα. Δυο τρείς φορές έκανε εμετό από το πολύ κλάμα. Είναι εφιάλτες που τα τρομάζουν αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι...δυστυχώς...

Μάλλον το μόνο φάρμακο και εδώ είναι η αγκαλίτσα από τη μαμά και πολύ πολύ αγάπη..... (λόγω αυτού τρέμω να βγώ βράδυ και να τον αφήσω με κάποιον άλλον...δεν σταματάει το κλάμα με τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο όταν γεννήθηκε ο μικρός μας ''ψηλός'' μερικές φορές όταν κοιμάται ξαφνικά αρχίζει να ανασαίνει κοφτά κ γρήγορα,σαν γρήγορους αναστεναγμούς,τεντώνοντας τα χεράκια του κ τα ποδαράκια του κ καμιά φορά μπορεί να κλαψουρίσει κ λίγο!¨Ενα βράδυ μάλιστα το έκανε αυτό κ μετά άρχισε να κλαίει μέχρι που τον έβαλα στο στήθος μου κ ηρέμησε.Υπέθεσα ότι ξύπνησε γιατί πεινούσε!Στην αρχή νόμιζα ότι κάτι τον αγχώνει κ κάνει έτσι,αργότερα σκέφτηκα ότι φταίω εγώ γιατί κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πέρασα μεγάλο αγχός κ στεναχώρια για κάποια πρόσωπικα μου θέματα κ οτι τα ''πέρασα'' στον μικρό!

 

Ρώτησα την παιδίατρο κ μου είπε ότι μάλλον θα βλέπει κάποιο όνειρο!

 

Δεν το έχω ψάξει ακόμα κ θα ήθελα να ρωτήσω έσας αν ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό το θέμα :?::?::?:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι τα μωρακια βλέπουν ονειρα.. Η μαμα μου λεει οτιοταν γελανε βλέπουν στον υπνο τους αγγελακια εξουκαι το 'αγγελοβλέπει" που λεει ολη την ωρα για τον μικρο .. και οταν κλαινε πάει καποιος στον υπνο τους και τους λεει οτι η μαμα τους εφυγε ή πεθανε.. τα λεει η μαμα μου αυτα που τα ελεγε η γιαγια μου που τα ακουγε απο τις δικες της μαμαδογιαγιαδες..

παντως ειναι σιγουρο οτι κατι βλέπουν.. τωρα τι??? Μονο αυτα το ξερουν αφου δεν μιλανε να μας πουν.. Παντως εχουν γινει και σχετικες ερευνες που το αποδεικνυουν οτι τα μωρα βλέπουν ονειρα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...