Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από 5 χρόνια θέλω να μάθω το γιατί !!!


Recommended Posts

Όταν λέμε ευκολία, ας μην έχουμε στο μυαλό μας μία γυναίκμ με εδραιωμένη γαλουχια, οπότε είναι όλα ρόδινα και προφανώς η ετοιμασία του ξένου γάλακτος μοιάζει μαρτύριο! Όταν η γυναίκα βρίσκεται με ένα νεογέννητομ ωρό και έχει να αντιμετωπίσει μαραθωνιους θηλασμους, πληγωμένες θηλές, αντλήσεις για αύξηση παραγωγής, αποχή απ'ό γαλακτοκομικά κτλ (όλα αυτά κλασικά σε επικριτικό περιβάλλον) ΦΥΣΙΚΑ και θεωρεί το ξένο γάλα μεγάλη ευκολία.

 

Όσες έχετε παρακολούθησει το θεμα του Αποκλειστικού Θηλασμού, πάρτε παράδειγμα την ιστορία της Λίζας. Πόσα έχει τραβήξει, αλλά επιμένει! Εγώ μπορεί και να τους... σηχτήριζα όλους, στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ιστορία σου, beba... Ξεκινήσατε να φαίνεται ότι πάτε καλά και στην πορεία το παιδί δεν μεγάλωνε καλά; Ποιος το λέει; Έχεις ζυγίσεις στο βιβλιάριο; Μπορείς να τις βάλεις εδώ;

 

Το ότι δεν έτρεχε γάλα όπως στην αρχή, αυτό συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες! Μετά από λίγες εβδομάδες το στηθος προσαρμόζεται στη ζήτηση. Δεν σημαίνει ότι δεν είχες γάλα!

 

Παρενέργειες απίθανες που δεν έχουν καταγραφεί, μπορεί να έχουν πολλά φάρμακα, αυτό δεν αποκλείεται. Αλλά να σε επηρέασε ξαφνικά, μετά από καιρό;

 

Τέλος πάντων, θα συμφωνήσω ότι είναι λιγο αργά και λιγο άκαιρο να τα σκαλίζεις... Αν χρειαστεί ξανά, θα συνδράμουν από εδώ και θα βρεις τρόπο πιστεύω... Διάφορα πράγματα μπορεί να έπαιζαν ρόλο. Εγώ αν δεν είχα στήριξη διαδικτυακά, δεν θα θήλαζα καιρό, κλασικά μου γράψαν συμπλήρωμα από το μαιευτήριο... Ήταν και ελαφρώς πρόωρα και έπρεπε λέει να ξέρω αν έτρωγαν μπλα μπλα μπλα, αλλά είχα ξεκινήσει θηλασμό+ συμπλήρωμα από το μαιευτήριο. Ήταν και 7 χρόνια πριν βέβαια, πιστεύω έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα, ως προς αυτό.

 

Στον όροφο τις πρώτες μέρες άλλες βγάζαν ολόκληρα μπουκαλάκια με το θήλαστρο και εγώ σταγόνες, αλλά τα μωρά μια χαρά παίρναν βάρος. Δεν θα ήξερα όμως ότι μπορεί να υπάρχει αρκετό γάλα έστω και έτσι, αν δεν μου το είχε πει κάποιος! Και αυτός ο κάποιος δεν ήταν το μαιευτήριο, ούτε ο παιδίατρος...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ευκολία' date=' ας μην έχουμε στο μυαλό μας μία γυναίκμ με εδραιωμένη γαλουχια, οπότε είναι όλα ρόδινα και προφανώς η ετοιμασία του ξένου γάλακτος μοιάζει μαρτύριο! Όταν η γυναίκα βρίσκεται με ένα νεογέννητομ ωρό και έχει να αντιμετωπίσει μαραθωνιους θηλασμους, πληγωμένες θηλές, αντλήσεις για αύξηση παραγωγής, αποχή απ'ό γαλακτοκομικά κτλ (όλα αυτά κλασικά σε επικριτικό περιβάλλον) ΦΥΣΙΚΑ και θεωρεί το ξένο γάλα μεγάλη ευκολία.

 

Όσες έχετε παρακολούθησει το θεμα του Αποκλειστικού Θηλασμού, πάρτε παράδειγμα την ιστορία της Λίζας. Πόσα έχει τραβήξει, αλλά επιμένει! Εγώ μπορεί και να τους... σηχτήριζα όλους, στο τέλος![/quote']

 

 

Μονο που καποια στιγμη στο θηλασμο η γαλουχια εδραιωνεται και απο εκει και κατω τα πραγματα διευκολυνονται, ενω οταν δινεις ξενο γαλα η διαδικασια παραμενει η ιδια μεχρι την τελευταια μερα που δινεις γαλα σε σκονη. Τελοσπανων το θεμα ειναι γιατι η φιλη μας αισθανεται ασχημα τοσο καιρο μετα για κατι που εχει τελειωσει? Γιατι να νιωθει ενοχες? Μηπως η καμπανια υπερ του θηλασμου εχει καποια σημεια που μπορει να προκαλει αισθηματα αποτυχιας και ματαιωσης για οσες δεν καταφεραν να θηλασουν? Αρκετα προβληματα εχουμε ολες μας στη ζωη μας, στην καθημερινοτητα μας, δεν χρειαζομαστε και επιπλεον ενοχες, ιδιως για μια κατασταση που δεν ειναι πια αναστρεψιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κούκλα (babycute) ξέρω τι περνάς. Από πρώτο χέρι, μέχρι και το νερό που έπινα σκεφτόμουν να κόψω. Μη δώσεις ξένο θα το μετανιώσεις. Είναι αλλεργικό το μωράκι σου θα το τσακίσει. Εκτός κι αν πας να φτιάξεις τη φόρμουλα του Weston Price, αλλα αυτό έχει πολύ πολύ πολύ κόπο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κούκλα (babycute) ξέρω τι περνάς. Από πρώτο χέρι, μέχρι και το νερό που έπινα σκεφτόμουν να κόψω. Μη δώσεις ξένο θα το μετανιώσεις. Είναι αλλεργικό το μωράκι σου θα το τσακίσει. Εκτός κι αν πας να φτιάξεις τη φόρμουλα του Weston Price, αλλα αυτό έχει πολύ πολύ πολύ κόπο.

 

Να σαι καλα!!

Τις ξεπερασαμε τις αλλεργίες ευτυχώς με καλα προβιοτικα... Τώρα έχουμε χειρότερα... Δεν κάθεται πάνω από λεπτό, λόγω κ@λο χαλινο που εχει κανασχηματιστει τρεις φορές!!!!!!!!! Εχει και στο χείλος σοβαρής μορφής που σημαίνει ότι δεν ανοίγει καλα το στόμα!!

Πάμε για τρίτο χειρουργείο την άλλη βδομάδα με λέιζερ αυτή τη φορά και ειναι και η τελευταία δεν γίνεται πάλι

Εκεί 3 μήνες τρώει μόνο οταν κοιμάται αλλιώς λόγω χαλινου η γλώσσα παει πίσω... Για σκέψου τι έχω περάσει οταν ένα μωρό δεν μπορεί να φάει ξύπνιο και κλαίει γιατί πεινάει .....

 

Και το χειρότερο πόσο καιρό παίρνει σε ένα "ειδικό" να βρει ότι το πρόβλημα ήταν γιατί ξανάρθε το κοντό χαλινο ...χαχα γελάμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι στην κατηγορία που είχε γάλα έστω για κάποιους μήνες, αλλά όχι αρκετό για να θηλάσω αποκλειστικά, στο πρώτο μωρό θήλαζα συνέχεια. Και όταν δεν θήλαζα έβγαζα ότι μπορούσα με το θήλαστρο. Ειδικά τον πρώτο μήνα δεν έκανα και τίποτα άλλο όλη μέρα από το να ασχολούμαι με τον θηλασμό.

 

Ekavi το δέχομαι. Εδώ όμως ακολουθεί η ερώτηση για πόσο καιρό αποκλειστικού θηλασμού μιλάμε, γιατί αν δώσεις ξένο στις 10, στις 20, ακόμα και στις 30 μέρες, το σύστημα μπερδεύεται και η γυναίκα οδηγείται γρηγορότερα σε αποθηλασμό. Η θεματοθέτρια έγραψε για 2 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, όπου όπως καταλαβαίνω απʼτη δική μου εμπειρία έπεσε πάνω σε μεγάλο άλμα ανάπτυξης. Όταν δε, μπαίνουν στη μέση θήλαστρα και μπιμπερό, εκεί πια υπονομεύεται τελείως ο θηλασμός. Υπογραμμίζω ότι δεν μιλάω για παιδιά σε θερμοκοιτίδα κλπ αλλά για μωρά που στις 4-5 μέρες είναι σπίτι. Και φυσικά μιλάω απʼτη δική μου σκοπιά ως μη εργαζόμενη (σίγουρα κάποιες γυναίκες επιστρέφουν στη δουλειά στο δίμηνο και πασχίζουν για τράπεζα γάλακτος, εξου και θηλασμός/άντληση εν παραλλήλω)

 

 

Επίσης ξέρω γυναίκες που είναι πλήρως άσχετες και ανενημέρωτες, δεν βάζουν ούτε ξυπνητήρια, ούτε τίποτα, ούτε ακολουθούν κάποιο πρόγραμμα, παρόλαυτά θήλασαν άνετα και χωρίς κούραση (κατ΄ομολογίαν τους) μέχρι τουλαχιστον το έτος.

 

Αν σου έγραφα πέρυσι τέτοια εποχή, για το γιό μου, κι εγώ άνετα και χωρίς κούραση θα σου έλεγα. Οκ ξυπνητήρια για 20 μέρες και μετά κρεμασμένο απʼτο στήθος στα άλματα ανάπτυξης, αλλά όταν μπουν οι στερεές είναι αρκετά εύκολη υπόθεση. Στους 8-9 μήνες θήλαζα 3 φορές τη μέρα κ στο έτος πια, 2 φορές επί 5 λεπτά. Φέτος με τη μικρή γονάτισα, καθώς είχα και τον μεγάλο να με ξυπνάει τη νύχτα, συν ότι μας διέκοπτε στους ημερήσιους θηλασμούς, γιʼαυτό και έγραψα για ταλαιπωρία. Κι ακριβώς επειδή τα παιδιά μου ήταν τελείως διαφορετικά έχω αυτή την απόλυτη, αν θές, άποψη που έγραψα στο πρώτο μου πόστ (πως 95 στις 100 εχουν γάλα). Κι εμένα η μικρή μου έχασε 500 γρ. στο μαιευτήριο γιατί δεν μπορούσε να τραβήξει, 3 βδομάδες μικρότερη απʼτο μεγάλο, πολύ πιο ληθαργική.

 

Νομίζω πως βγήκα εκτός θέματος, beba09, επειδή ξέχασα χτές, να είσαι καλά και συ κ το παιδί σου και όπως είπαν και τα κορίτσια μη σκαλίζεις τι έγινε πρίν 5 χρόνια, σημασία έχει που το παιδί σου είναι καλά (κι όχι τίποτʼάλλο ήπιε και γάλα απ τη μαμά του για 2 μήνες, να θυμάσαι ότι αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η καμπανια υπερ του θηλασμου εχει καποια σημεια που μπορει να προκαλει αισθηματα αποτυχιας και ματαιωσης για οσες δεν καταφεραν να θηλασουν?

Eμ, δεν έχει; Όταν επιμένουν ότι όλες έχουν γάλα, ότι όλες μπορούν να θηλάσουν, άρα φταις εσύ που δεν έχεις την υπομονή και τις γνώσεις.

Άσχετα που μπορεί να χεις περάσει ώρες διαβάζοντας και ξενυχτώντας για να τα καταφέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Μονο που καποια στιγμη στο θηλασμο η γαλουχια εδραιωνεται και απο εκει και κατω τα πραγματα διευκολυνονται, ενω οταν δινεις ξενο γαλα η διαδικασια παραμενει η ιδια μεχρι την τελευταια μερα που δινεις γαλα σε σκονη.

 

Μόνο που το ξένο γάλα μπορεί να το ετοιμάσει κι ο μπαμπάς ή οι γιαγιάδες, όπως συμβαίνει κατά κόρον στην ελληνική κοινωνία του σήμερα, και μη μου πείτε όχι.. Γνωστή μας με δύο δυόμιση μηνών μωρά (δίδυμα) τα έχει αναλάβει η μάνα της όλο το βράδυ (τάισμα/άλλαγμα πρώτα το ένα κ μετά το άλλο 12, 3, 6 το πρωί) και η κόρη κοιμάται του καλού καιρού. Η γιαγιά μένει μέσα στο ζευγάρι απ τη γέννα έως κ σήμερα – κ δεν προβλέπεται να φύγει σύντομα. Επομένως καλό θα ήταν λαμβάνουμε υπόψη όλες τις παραμέτρους, τι βοήθεια υπάρχει σε κάθε σπίτι κλπ. Εγώ π.χ. που έιμαι μόνη μου 9 με 9 με δύο μωρά, προφανώς και θεωρώ διευκόλυνση το μπιμπερό που μπορεί να το δώσει κι ο άντρας μου ένα σάββατο, να μπορέσω να κοιμηθώ.

 

 

Τελοσπανων το θεμα ειναι γιατι η φιλη μας αισθανεται ασχημα τοσο καιρο μετα για κατι που εχει τελειωσει? Γιατι να νιωθει ενοχες? Μηπως η καμπανια υπερ του θηλασμου εχει καποια σημεια που μπορει να προκαλει αισθηματα αποτυχιας και ματαιωσης για οσες δεν καταφεραν να θηλασουν? Αρκετα προβληματα εχουμε ολες μας στη ζωη μας, στην καθημερινοτητα μας, δεν χρειαζομαστε και επιπλεον ενοχες, ιδιως για μια κατασταση που δεν ειναι πια αναστρεψιμη.

 

Για το δεύτερο μέρος του μηνύματός σου, μήπως η καμπάνια υπέρ του θηλασμού βοηθάει γυναίκες σαν την beba09 που στο πρώτο της παιδί ήταν ανενημέρωτες? Σε μελλοντικά παιδιά, κ όχι για κάτι που έγινε πρίν 5 χρόνια και είναι μη αναστρέψιμο, σε αυτό συμφωνώ. Ή φίλες/γνωστές της, καθώς η beba09 δε μπορεί να τις συμβουλεύσει για το μακροχρόνιο θηλασμό? Ας μας απαντήσει η ίδια για το αν "η καμπανια υπερ του θηλασμου εχει καποια σημεια που μπορει να προκαλει αισθηματα αποτυχιας και ματαιωσης για οσες δεν καταφεραν να θηλασουν". Εγώ στη θέση της θα χαιρόμουν να έχουν άλλες γυναίκες την ενημέρωση που εγώ δεν είχα.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ενοχή είναι λανθασμένο συναίσθημα, για το ζήτημα του θηλασμού. Αυτό που θα ένιωθα εγώ, αν είχα αποθηλάσει (όπως έχω πει, στο πρώτο μου παιδί προς τα εκεί όδευα) νομίζω πως θα ήταν οργή για το μη υποστηρικτικό μου περιβάλλον. Ακόμη και τώρα, ακριβώς 5 χρόνια μετά, θυμάμαι την απαξιωτική φράση του (γλυκύτατου, κατά τα άλλα) πατέρα μου, όταν έφτιαξα ξένο γάλα στο μωρό μου: "το κατάλαβες επιτέλους, ε;"...

 

Όσο για τις ενοχές που μπορεί να δημιουργεί το κίνημα υπέρ του θηλασμού, δε θα διαφωνήσω πως μερικές ομάδες στήριξης μαμάδων του facebook είναι λίγο παραπάνω, από ό,τι θα έπρεπε, πιεστικές (για να το πω κομψά).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ιστορία σου, beba... Ξεκινήσατε να φαίνεται ότι πάτε καλά και στην πορεία το παιδί δεν μεγάλωνε καλά; Ποιος το λέει; Έχεις ζυγίσεις στο βιβλιάριο; Μπορείς να τις βάλεις εδώ;

 

Το ότι δεν έτρεχε γάλα όπως στην αρχή, αυτό συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες! Μετά από λίγες εβδομάδες το στηθος προσαρμόζεται στη ζήτηση. Δεν σημαίνει ότι δεν είχες γάλα!

 

Παρενέργειες απίθανες που δεν έχουν καταγραφεί, μπορεί να έχουν πολλά φάρμακα, αυτό δεν αποκλείεται. Αλλά να σε επηρέασε ξαφνικά, μετά από καιρό;

 

Τέλος πάντων, θα συμφωνήσω ότι είναι λιγο αργά και λιγο άκαιρο να τα σκαλίζεις... Αν χρειαστεί ξανά, θα συνδράμουν από εδώ και θα βρεις τρόπο πιστεύω... Διάφορα πράγματα μπορεί να έπαιζαν ρόλο. Εγώ αν δεν είχα στήριξη διαδικτυακά, δεν θα θήλαζα καιρό, κλασικά μου γράψαν συμπλήρωμα από το μαιευτήριο... Ήταν και ελαφρώς πρόωρα και έπρεπε λέει να ξέρω αν έτρωγαν μπλα μπλα μπλα, αλλά είχα ξεκινήσει θηλασμό+ συμπλήρωμα από το μαιευτήριο. Ήταν και 7 χρόνια πριν βέβαια, πιστεύω έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα, ως προς αυτό.

 

Στον όροφο τις πρώτες μέρες άλλες βγάζαν ολόκληρα μπουκαλάκια με το θήλαστρο και εγώ σταγόνες, αλλά τα μωρά μια χαρά παίρναν βάρος. Δεν θα ήξερα όμως ότι μπορεί να υπάρχει αρκετό γάλα έστω και έτσι, αν δεν μου το είχε πει κάποιος! Και αυτός ο κάποιος δεν ήταν το μαιευτήριο, ούτε ο παιδίατρος...

για τις μετρησεις που την ρωτας....το μωρο που θηλαζει ΔΕΝ παιρνει βαρος οπως το μωρο που τρεφεται με σκονη...οι καμπυλες αναπτυξης στο βιβλιαριο των παιδιων μας ΔΕΝ ισχυουν για θηλαζοντα βρεφη.υπαρχουν αλλες καμπυλες αλλα ειμαι απο κινητο και δε μπορω να βαλω λινκ.ας επανελθουμε στη θεματοθετρια...δεν ξερω τι μπορει να πυροδοτησε τις σκεψεις σου για κατι που συνεβη τοσο καιρο πριν...αλλα δεν σου κανει καλο να τα σκεφτεσαι τωρα....θα τρελαθεις χωρις λογο....κοιτα το παιδακι σου κι εσυ να ειστε καλα....κι εμενα δε με θηλασε η μαμα μου αλλα ειμαι υγιεστατη και καλα,οκ;;;;

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Beba αυτό που λέμε μερικές είναι ότι μάλλον δεν είχες γάλα γιατί για κάποιο λόγο δεν το τράβαγε το γάλα σου το μικρό , οπότε ότι γάλα και να είχες εξαφανίστηκε

Με λίγα λόγια δεν φταις εσύ απλά το μικρό δεν μπόρεσε να θηλάσει με τέτοιο τροπο ώστε να συνεχίζεις να παράγεις

Συμβαίνει σε άπειρες γυναίκες!!!

 

Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα ούτε καν ηξερα ότι υπάρχει τέτοια τερίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Beba αυτό προσπαθώ να πω. Ότι η επιτυχία ή αποτυχία του θηλασμού και ο χρόνος που θα διαρκέσει δεν οφείλεται πάντα στις προσπάθειες ή μη της μαμάς. Νιώθεις σαν αποτυχημένη αγελάδα και σαν να κόπηκες σε τεστ. ΚΑΚΩΣ! Εσύ έκανες την προσπάθειά σου, είχες τη θέληση και έδωσες όσο γάλα παρήγαγες.

Ρωτάς τι θα έκανες αν δεν υπήρχαν τα γάλατα του εμπορίου; Ό,τι έκαναν και παλαιότερα! θα έδινες κάποιου άλλου είδους τροφή ή θα πήγαινες το μωρό σε παραμάνα. Νομίζεις παλαιότερα δεν υπήρχαν μάνες που δυσκολεύονταν να θηλάσουν;

 

Να επισημάνω και εγώ πως και τις 2 φορές, ούτε εγώ χρειάστηκε να πάρω φάρμακα για να διακόψω τον θηλασμό. Απλά τελείωσε το γάλα...

 

ΝΑ και η ΠΑΡΑΜΑΝΑ, μάλιστα....τελικά ο μύθος πέφτει....εμ.....και τότε κάποιος έπρεπε να δώσει γάλα....άρα κάποιος δεν είχε. κλαψ κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ιστορία σου, beba... Ξεκινήσατε να φαίνεται ότι πάτε καλά και στην πορεία το παιδί δεν μεγάλωνε καλά; Ποιος το λέει; Έχεις ζυγίσεις στο βιβλιάριο; Μπορείς να τις βάλεις εδώ;

 

Το ότι δεν έτρεχε γάλα όπως στην αρχή, αυτό συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες! Μετά από λίγες εβδομάδες το στηθος προσαρμόζεται στη ζήτηση. Δεν σημαίνει ότι δεν είχες γάλα!

 

Παρενέργειες απίθανες που δεν έχουν καταγραφεί, μπορεί να έχουν πολλά φάρμακα, αυτό δεν αποκλείεται. Αλλά να σε επηρέασε ξαφνικά, μετά από καιρό;

 

Τέλος πάντων, θα συμφωνήσω ότι είναι λιγο αργά και λιγο άκαιρο να τα σκαλίζεις... Αν χρειαστεί ξανά, θα συνδράμουν από εδώ και θα βρεις τρόπο πιστεύω... Διάφορα πράγματα μπορεί να έπαιζαν ρόλο. Εγώ αν δεν είχα στήριξη διαδικτυακά, δεν θα θήλαζα καιρό, κλασικά μου γράψαν συμπλήρωμα από το μαιευτήριο... Ήταν και ελαφρώς πρόωρα και έπρεπε λέει να ξέρω αν έτρωγαν μπλα μπλα μπλα, αλλά είχα ξεκινήσει θηλασμό+ συμπλήρωμα από το μαιευτήριο. Ήταν και 7 χρόνια πριν βέβαια, πιστεύω έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα, ως προς αυτό.

 

Στον όροφο τις πρώτες μέρες άλλες βγάζαν ολόκληρα μπουκαλάκια με το θήλαστρο και εγώ σταγόνες, αλλά τα μωρά μια χαρά παίρναν βάρος. Δεν θα ήξερα όμως ότι μπορεί να υπάρχει αρκετό γάλα έστω και έτσι, αν δεν μου το είχε πει κάποιος! Και αυτός ο κάποιος δεν ήταν το μαιευτήριο, ούτε ο παιδίατρος...

 

 

το μωράκι γεννήθηκε 2540γρ το πήρα από το μαιευτήριο 2300, μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό, κάθε εβδομάδα έπαινε το μίνιμουμ 130 γρ. Εάν δεν τα έπαιρνε έπρεπε να πάμε στο νοσοκομείο!!! είχα πεθάνει από άγχος...πολύ άγχος, ποιος θα το φανταζόταν ότι τα μωρά δεν τρώνε!!! κάτι που μας έχει μείνει....από την αγωνία μου στο δίμηνο....σταμάτησα το θηλασμό...δεν μπορώ να πω ότι έβγαινε και τίποτα από το στήθος και βάλαμε το μπουκάλι, όχι ότι έπινε και ξένο....εδινα αντικόλικ σανιλακ και είχα αλλάξει ένα κάρο γάλατα μήπως και πιούμε κάτι παραπάνω. Με το ζόρι έπινε 100 μλ την φορά....συγνώμη αλλά όλη η μαγκιά μου έφυγε....τα πρώτα δυο χρόνια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωράκι γεννήθηκε 2540γρ το πήρα από το μαιευτήριο 2300, μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό, κάθε εβδομάδα έπαινε το μίνιμουμ 130 γρ. Εάν δεν τα έπαιρνε έπρεπε να πάμε στο νοσοκομείο!!! είχα πεθάνει από άγχος...πολύ άγχος, ποιος θα το φανταζόταν ότι τα μωρά δεν τρώνε!!! κάτι που μας έχει μείνει....από την αγωνία μου στο δίμηνο....σταμάτησα το θηλασμό...δεν μπορώ να πω ότι έβγαινε και τίποτα από το στήθος και βάλαμε το μπουκάλι, όχι ότι έπινε και ξένο....εδινα αντικόλικ σανιλακ και είχα αλλάξει ένα κάρο γάλατα μήπως και πιούμε κάτι παραπάνω. Με το ζόρι έπινε 100 μλ την φορά....συγνώμη αλλά όλη η μαγκιά μου έφυγε....τα πρώτα δυο χρόνια!

 

που το λεει οτι πρεπει τι μωρο να παιρνει 130γρ τη βδομαδα ρε παιδια;;;γιατι σε αγχωσαν τοσο;;;ηταν προωρο το μικρο;;;κατι αλλο;;;

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το μωρο σου επαιρνε κανονικα βαρος? Απλα δεν ενιωθες οτι ειχες γαλα και το εκοψες? Ειχες δειγματα ομως οτι δεν ετρωγε? Δεν εβρεχε πανες ας πουμε? Ειχε σταματησει να παιρνει βαρος?

Και εγω οταν θηλαζα και πηγαινα να βγαλω με το θηλαστρο εβγαζα πολυ λιγο με το ζορι αλλα τελικα ειχα γαλα (φαινοταν εκ του αποτελεσματος).

Και οταν εκοψες τον θηλασμο δεν γεμισε το στηθος σου γαλα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το μωρο σου επαιρνε κανονικα βαρος? Απλα δεν ενιωθες οτι ειχες γαλα και το εκοψες? Ειχες δειγματα ομως οτι δεν ετρωγε? Δεν εβρεχε πανες ας πουμε? Ειχε σταματησει να παιρνει βαρος?

Και εγω οταν θηλαζα και πηγαινα να βγαλω με το θηλαστρο εβγαζα πολυ λιγο με το ζορι αλλα τελικα ειχα γαλα (φαινοταν εκ του αποτελεσματος).

Και οταν εκοψες τον θηλασμο δεν γεμισε το στηθος σου γαλα?

 

Eγω παντως σταματησα το θηλασμο ξαφνικα και το στηθος μου ποτε δε γεμισε γαλα...το παραθετω ως γεγονος

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου αλλα οταν το σταματησα ηταν γιατι καταλαβα οτι δεν ειχα γαλα! Ειχα θηλασει ομως ενα χρονο και ειχα φτασει να θηλαζω μονο πρωι και βραδυ για ουτε 5 λεπτα. Αν στο διμηνο το εκοψε μαχαιρι ενω μεχρι την προηγουμενη μερα ειχε το μωρο αποκλειστικα στο στηθος και το στηθος της δεν γεμισε γαλα παει να πει οτι οντως δεν ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ευκολία, ας μην έχουμε στο μυαλό μας μία γυναίκμ με εδραιωμένη γαλουχια, οπότε είναι όλα ρόδινα και προφανώς η ετοιμασία του ξένου γάλακτος μοιάζει μαρτύριο! Όταν η γυναίκα βρίσκεται με ένα νεογέννητο μωρό και έχει να αντιμετωπίσει μαραθωνιους θηλασμους, πληγωμένες θηλές, αντλήσεις για αύξηση παραγωγής, αποχή απ'ό γαλακτοκομικά κτλ (όλα αυτά κλασικά σε επικριτικό περιβάλλον) ΦΥΣΙΚΑ και θεωρεί το ξένο γάλα μεγάλη ευκολία.

Επίσης "ευκολία" μπορεί να σημαίνει πως η μαμά έχει τη δυνατότητα να επιστρέψει στη δουλειά της ή στις κοινωνικές ή άλλες υποχρεώσεις της το συντομότερο δυνατό. Λίγο δύσκολο να το κάνεις αυτό αν θηλάζεις αποκλειστικά.

 

Το τι θεωρεί μια μαμά εύκολο ή δύσκολο είναι τελείως σχετικό. Εγώ έκανα μεικτή διατροφή που από όλους σχεδόν θεωρείται η πιο δύσκολη επιλογή, όμως εγώ τη βρήκα πολύ βολική και εύκολη.

 

γιατί δεν είχα γάλα, δεν μπορώ να το πιστέψω, πες λοιπόν ότι δεν είχαμε όλες αυτές τις σκόνες και τα νουνού, το δικό μου μωρό πως θα μεγάλωνε;;; δεν μας τα λέει καλά η μητέρα φύση;;;

Η μητέρα φύση δεν έχει προνοήσει για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ παιδί. Η μητέρα φύση έχει προνοήσει μόνο για τη διαιώνιση του είδους. Η οποία θα επιτευχθεί είτε επιβιώσει το δικό σου μωρό είτε όχι. Η πραγματικότητα ότι όλες (ή σχεδόν όλες) οι γυναίκες θα συλλάβουν παιδιά, όλες (ή σχεδόν όλες) θα τα γεννήσουν υγειή και αρτιμελή, και όλα (ή σχεδόν όλα) τα μωράκια θα ζήσουν να δουν τα πρώτα τους γενέθλια είναι μια πραγματικότητα που διαμορφώθηκε από την πρόοδο της επιστήμης, όχι από τη σοφία ή την πρόνοια της φύσης. Και διαμορφώθηκε μόλις τον περασμένο αιώνα και μάλιστα προς τα τέλη του.

 

Αν το μωρό σου είχε γεννηθεί πριν από 100, 200 ή 2000 χρόνια μπορεί να μην μεγάλωνε. Τόσο απλά. Ή μπορεί να έπινε ζαχαρόνερο και χυμό σύκων, γάλα γαϊδούρας, γάλα άλλης μαμάς (παραμάνας) και ό,τι άλλο έκαναν τέλος πάντων τα παλιά εκείνα χρόνια που δεν υπήρχε γάλα σκόνη. Αντί να αναλώνεσαι αισθανόμενη ενοχές για κάτι για το οποίο δεν φταις, να λες δόξα τω Θεώ που είχες την "εύκολη" λύση του έτοιμου γάλατος και μπόρεσες να μεγαλώσεις το μωρό σου χωρίς να το ταλαιπωρήσεις.

 

Πλάκα-πλάκα, έχω αναρωτηθεί πολλές φορές πώς θα ζούσα, με τους 6 βαθμούς μυωπία μου, τότε που δεν υπήρχαν γυαλιά!

Όπως κι εγώ με τους 7,5 βαθμούς + αστιγματισμό: για λίγα χρόνια :P (όλο και κάπου θα γκρεμοτσακιζόμασταν, όλο και στα δόντια κάποιου άγριου θηρίου θα πέφταμε, μην έχοντας τη δυνατότητα να δούμε πού πατάμε και πού βρισκόμαστε).

 

Βέβαια υπάρχει και η άποψη που λέει ότι η μυωπία έχει εξελικτική βάση, άρα ίσως αν ζούσαμε πριν από 200 χρόνια να μην είχαμε (τόσο μεγάλη) μυωπία.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα-πλάκα' date=' έχω αναρωτηθεί πολλές φορές πώς θα ζούσα, με τους 6 βαθμούς μυωπία μου, τότε που δεν υπήρχαν γυαλιά! :cool: (το emoticon δεν είναι τυχαίο!)[/quote']

 

Eγω παλι τωρα αναρωτιεμαι πως θα ζουσα με τους 6 βαθμους μυωπια μου τοτε που δεν υπηρχαν οι φακοι επαφης:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, οι εναλλακτικές στο μητρικό γάλα είναι χρήσιμες όταν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα, δεν φαίνεται όμως στην πράξη ότι υπήρχε πρόβλημα... Το παιδί που παίρνει τα 130 γρ την εβδομάδα, μπορεί να είναι στα κάτω όρια, αλλά είναι στα φυσιολογικά όρια, έτσι δεν είναι; Εμένα το ένα μου ήταν έτσι και το άλλο ήταν ΟΚ, πράγμα που έδειχνε ότι δεν υπήρχε πρόβλημα παραγωγής. Η διαφορά ήταν ότι το δικό μου λιγόφαγο δεν ήθελε μπιμπερό, όταν έκλεισε το μήνα και για 2-3 χρόνια μετά υπήρξε πολύ κακόφαγο, ίσως ήταν και οι προσπάθειές μου να το μπουκώσω. Παιδιά υπάρχουν τέτοια που μπορεί να μην πέρασαν και από στήθος καθόλου. Τέλος πάντων, επί της ουσίας δεν ειχαμε πρόβλημα, από ύψος ΟΚ, και δεν με πειράζει που δεν έχει δίπλες το παιδί, το αντίθετο θα έλεγα. Τώρα αν θα ήταν πιο καθησυχαστικό να περέμενε το παιδί προς τη μέση ή προς τα άνω της καμπύλης βάρους αν ήταν μωρό, μάλλον θα ήταν... Αλλά δεν γίνεται όλα τα φυσιολογικά μωρά να είναι στα μεσαία και άνω όρια των καμπυλών, έτσι δεν είναι; Το δικό μου παιδάκι είχε μεταξύ άλλων ως χαρακτηριστικό ότι για να φάει δεν απαιτούσε, ήταν πολύ ήρεμο. Οπότε δεν με ξεσήκωνε, όπως το άλλο.

 

Και να ρωτήσω και κάτι; Σου πρότεινε ο παιδίατρος συμπληρωμα; Είχε κάποια εναλλακτική πρόταση όταν το παιδί με μπιμπερό συνέχιζε να παίρνει αργά βάρος ή δεν ήταν πλέον πρόβλημα;

 

Τέλος πάντων, συμφωνώ ότι και οι 2 μήνες δεν ήταν και αμελητέο διάστημα και δεν ήσουν σε θέση να ξέρεις εκ των προτέρων έτσι και αλλιώς ότι αλλάζοντας το είδος του γάλακτος δεν θα άλλαζε κάτι, οπότε αποφάσισες με τα δεδομένα που είχες τότε και στη θέση σου δεν θα έκανα άλλες δεύτερες σκέψεις για αυτό το θέμα. Να χαίρεσαι το βλασταράκι σου γιατί η μητρότητα είναι κάτι διαρκείας και παίρνουν από εμάς τα παιδιά διαφορετικά πράγματα όσο μεγαλώνουν. Τα άλλα τα παλιά, ξεχνιούνται, με τα χρόνια, κατά κάποιον τρόπο. Το παιδί πάντως δεν τα θυμάται σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος δεν ήταν ούτε υπερ ούτε κατά, η πρώτη που έφερα της είπα ξεκάθαρα ότι θα θηλάσω, όμως τόσο που ούρλιαζε το παιδί σκέφτηκα μήπως πεινάει και βάλαμε και το ξένο, απλά είπα το κόβω και το έκοψα, δεν πήρα φάρμακα, δεν έβγαινε έτσι και αλλιώς κάτι από το στήθος όπως τον πρώτο καιρό. το μωρό πήρε το μπιμπερό αμέσως.

 

που αυτές οι φοβερές εικόνες με ευτυχισμένα μωράκι να θηλάζουν και να πέφτουν τάβλα για ύπνο μετά τον θηλασμό!!! πολύ μάρκετινγ lol!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...κατ'αρχην να ζητησω συγνωμη που γραφω σε αυτη την ενοτητα αλλα ειμαι καινουργια στην παρεα κ δεν ξερω να ανοιξω νεο θεμα...

θέλω μια βοήθεια με τα αποτελέσματα στο σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου.Από βδομαδα θα πάμε στον γιατρο αλλά κάθε βοήθεια δεκτή.Προσπαθούμε 1,5χρόνο χωρίς αποτέλεσμα κ είπαμε να το ψάξουμε λίγο λοιπόν τα αποτελέσματα είναι τα εξης:

Ογκος σπέρματος:0,7 κ.εκ(κυβικα εκατοστά)

ph:8,5

αριθμός σπερματοζωαρίων/κ.εκ:16750000

ολικός αριθμος:117250000

χρόνος ρευστοποιησης:15min

συγκόλληση:οχι

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

ζωηρα-ακινητα-ασθενως κινουμενα

1η- 15% 65% 20%

2η- 10% 70% 20%

3η- 5% 75% 20%

4η- 3% 85% 12%

 

απο την 5η ωρα κ μετα τα ακίνητα ειναι απο 80%κ πάνω

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

 

ανωμαλες μορφες:κεφαλής 20%

αυχένα 2% κ τιποτα αλλο

 

πυοσφαίρια:ολιγα

ερυθρα:οχι

βλεννη:ολιγη

χλωρίδα:οχι

 

 

για πείτε βρε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος δεν ήταν ούτε υπερ ούτε κατά, η πρώτη που έφερα της είπα ξεκάθαρα ότι θα θηλάσω,όμως τόσο που ούρλιαζε το παιδί σκέφτηκα μήπως πεινάει και βάλαμε και το ξένο, απλά είπα το κόβω και το έκοψα δεν πήρα φάρμακα, δεν έβγαινε έτσι και αλλιώς κάτι από το στήθος όπως τον πρώτο καιρό. το μωρό πήρε το μπιμπερό αμέσως.

 

που αυτές οι φοβερές εικόνες με ευτυχισμένα μωράκι να θηλάζουν και να πέφτουν τάβλα για ύπνο μετά τον θηλασμό!!! πολύ μάρκετινγ lol!!

 

Σκέφτηκες μήπως πεινάει και του έδωσες ξένο.

Αυτό τα λέει όλα.Έκανες αυτό που εσύ θεωρούσες σωστό για το δικό σου παιδί.Μην κατηγορείς κανέναν , ούτε τον εαυτό σου.Καλά έκανες , απ'ό,τι θυμάμαι είσαι ανύπαντρη μητέρα , αυτό σε κάνει αυτόματα πολύ άξια μάνα και γυναίκα.Μπράβο σου , δε μου είχε δοθεί μέχρι στιγμής η ευκαιρία να σε συγχαρώ.

 

Αυτές οι φοβερές εικόνες δεν είναι μαρκετινγκ.Δε θέλω να ακουστώ σκληρή , ούτε να κατηγορήσω καμία μανούλα για τις αποφάσεις που πήρε εκούσια ή ακούσια.Είναι εικόνες που δημιουργούνται με παααάρα πολυ κόπο και πόνο (βλέπε Λίζα -αποκλειστικός μητρικός θηλασμός) ,με μωρά που ουρλιάζουν και μένουν στο στήθος for ever , που δεν ακολουθούν προγράμματα και χρονοδιαγράμματα.

 

Εχω πεί ξανά και ξανά τα ίδια , προφανώς έχω γίνει κουραστική ,αλλά μπέμπα ειλικρινά ας μην γενικεύουμε.Ίσως η περίπτωσή σου να ήταν ιδιάζουσα , ίσως όντως να υπήρχε πρόβλημα και να είσαι στο 0,5% των γυναικών που αδυνατεί να θηλάσει , όμως δεν είσαι ο κανόνας.Το λέω ,γιατί οι επισκέπτες-αναγνώστες που διαβάζουν τώρα , πιθανόν να σχηματίσουν την εξής εντύπωση:"έλα μωρέ , είναι πολύ απίθανο να καταφέρεις να θηλάσεις , δεν προσπαθώ άλλο , τα παρατάω." Και ειλικρινα , αυτό είναι πολύ κρίμα.

 

Πέρασε ο καιρός , μην τα σκέφτεσαι πια.

Δόξαζε το θεό σου ,που έχεις αυτά που έχεις.

Το παρελθόν δεν αλλάζει.Το μέλλον είναι στα χέρια μας (περίπου)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...