Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑΤΕ?


joe

Recommended Posts

κορίτσια κι εγώ συμφωνώ για τη διαίσθηση της μάνας.και γενικά άμα έχεις αναπτυγμένο αυτό το αίσθημα από πριν άμα γίνεσαι μητέρα θεριεύει!!!θα σας πω ένα παράδειγμα από αυτά που μου έχουν συμβεί.κι εγώ είχα μια αψογη εγκυμοσύνη 'όλες μου οι εξετάσεις ήταν τέλειες κι ομως ένιωθα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και όλο έκανα εξετάσεις και υπερήχους και όλα βγαίναν τέλεια.όταν ήμουν 6 μηνών έγκυος ο άντρας μου αποφάσισε να αγοράσει αυτοκίνητο και λίγο πριν το κλείσουμε του λέω να το ακυρώσουμε γιατί άμα γεννηθει το παιδί μπορεί να χρειαστεί κάτι κάποια επέμβαση να μην έχουμε τίποτα στην άκρη?με έβρισε αλλά το αμάξι το ακύρωσε.ευτυχώς.....όταν γεννήθηκε η μπέμπα έπασχε από συγγενή καρδιοπάθεια και την είχαμε στο ωνάσειο 5 ημερών και κανείς γιατρος δεν είχα δει τίποτα....έκανα 3 φορές β επιπέδου να φανταστείτε!ξέρω πάντα πότε το παιδί μου έχει κάτι και πότε όχι.αλλά αυτό είναι καλό δεν με τρελαίνει η ανησυχία συνέχεια....ο άντρας μου βέβαια μου είπε να κρατάω τις σκέψεις μου για τον εαυτό μου!αλλά η διαίσθηση μεγάλο πράγμα και για μας μου είμαστε μανάδες καμιά φορά είναι σωτήριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοιτα γυρω σου, συζητα με μαμαδες αλλες, μιλα σε καποιον ειδικο....ψυχολογο-ψυχιατρο!!!

θα δεις οτι σχεδον ολες οι μαμαδες ειμαστε σε μια τσιτα!

Νομιζω λιγο παραπανω με το πρωτο παιδι και ειδικα οταν αυτο ειναι και ο πιο "ατυχηματιας".

 

για να καταλαβεις εχω ξυπνησει τον γιο μου οταν ηταν 2 ετων , γιατι κοιμοταν γαληνια στην κουνια του και σκεφτηκα "ετσι θα ειναι αν ειχε πεθανει!"

 

ενταξει, τρελα δεν λεω!

αλλα λιγο πολυ ολοι τα περναμε!

θα σου προτεινα να κλεισεις αμεσα ραντεβου σε καποιον ειδικο(εγω μολις βρω χρονο θα το κανω) και να εκπαιδευσεις το μυαλο σου....μολις αρχησεις να σκεφτεσαι ασχημα ......να σταματας και να φανταζεσαι τα παιδια σου, 40 ετων, ευτυχισμενα, με οικογενειες και φιλους γυρω τους ......

 

 

οσο για την διαισθηση ....εγω πιστευω πως σου συμβαινει....οτι προκαλεις! ασχετα και μενα πολλες φορες μου βγαινουν αυτα πουνιωθω....ομως ρε παιδι μου, τα εχω συνεχεια στο μυαλο μου....και ισως αθελα μου να κανω κινησεις που τα προκαλουν!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Joe μου προσπαθώ να μπω στη θέση σου για να σου πω τι θα έκανα. Κι εγώ φοβάμαι τα χτυπήματα στο κεφάλι πάαααρα πολύ και η κόρη μου τις πιο πολλές φορές στο κεφάλι χτυπάει σε διάφορα σημεία, καρούμπαλα, μελανιές κλπ.. Εχει τύχει να πέσει από τον καναπέ και να κανει εμετό στο καπάκι γιατί μόλις είχε φάει. Και αλλη φορά έχει κάνει εμετό αλλα προσπάθησα να μην το κανω θέμα, άμα δεν έχει ύποπτα συπτώματα μετά το ξεχνάς και τέλειωσε. Επίσης φοβάμαι μην χτυπήσει στο στόμα γιατί μικρή κι εγω είχα χτυπήσει στα ούλα και στα δόντια και μου το διηγιόταν συνέχεια η μάνα μου (τελικά όλες οι φοβίες μας προέρχονται από την παιδική μας ηλικία).

Το παιδάκι σου είναι μια χαρά, τίποτα μεταφυσικό δεν συμβαίνει, τα "σημάδια" που λες εσύ ένας άλλος θα τα πέρναγε στο ντούκου, εγώ π.χ. δεν θα έδινα σημασία αν μου έλεγε για την πεθαμένη γιαγιά. Το καλύτερο είναι να δεις έναν ειδικό και προσπάθησε να μην τα αναλύεις και τα ψειρίζεις συνέχεια γιατί πραγματικά δεν βγαίνει τίποτα απολύτως. Εύχομαι όλα να πανε καλά...;) Πες μας νέα σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμ

Daf, ποια είναι η διαφορά μεταξύ ψυχολόγου και ψυχαναλυτή; Έχουν διαφορετική προσέγγιση;

 

ναι, ειναι εντελως αλλο πραγμα. επισης στην ψυχολογια υπαρχουν διαφορες ΄σχολες' κ το ιδιο ισχυει στην ψυχαναλυση, με τις σημαντικοτερες την φροϋδικη και τη λακανικη (απο τον Ζακ Λακαν)

 

βρηκα ενα ενδιαφερον αρθρο, τα λεει αρκετα συνοπτικα για ολους τους ψυ- :) :

 

Ποιός ειδικός μπορεί να με βοηθήσει;

 

ΛOYIZA BOΓIATZH

 

01 Νοεμβρίου 2003

"Mία νεαρή γυναίκα υποφέρει από πολύ δυνατούς πονοκεφάλους. Πηγαίνει πρώτα στον παθολόγο της, ο οποίος της προτείνει να πάει σε κάποιο γυναικολόγο για να δει αν έχει ορμονικό πρόβλημα. Eπειδή και εκεί δεν υπάρχουν ενδείξεις ορμονικού προβλήματος, ξαναμιλάει με τον οικογενειακό της γιατρό, που της λέει ότι μπορεί οι πονοκέφαλοί της να είναι ψυχοσωματικοί και της προτείνει να επισκεφθεί κάποιον ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Όταν όμως αρχίζει να ψάχνει για τον κατάλληλο, τα χάνει. Tι είναι ένας ψυχίατρος μπορεί πάνω-κάτω κανείς να το φανταστεί, αλλά τι είναι ένας ψυχολόγος και σε τι είναι διαφορετικός από τον ψυχίατρο; Μήπως ένας ψυχαναλυτής θα μπορούσε να τη βοηθήσει περισσότερο;

 

H αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και ομοιότητες, κοινά σημεία μεταξύ όλων αυτών των επαγγελμάτων ή επαγγελματικών ιδιοτήτων, αλλά και μεγάλες διαφορές. Tο βέβαιο κοινό σημείο όλων αυτών των ιδιοτήτων είναι ότι το αντικείμενό τους είναι η ανθρώπινη ψυχή. Aπό εκεί και πέρα διαφέρουν ο σκοπός και ο τρόπος με τον οποίον ασχολούνται με αυτή. Aς προσπαθήσουμε να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

 

Ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ

 

Ο ψυχίατρος βοηθά και σε περιπτώσεις έντονου άγχους, πανικού ή αναίτιων σωματικών συμπτωμάτων

 

Όπως το δηλώνει και η λέξη, ο ψυχίατρος είναι γιατρός. Eίναι κάποιος που έχει τελειώσει ιατρική και έχει ειδικευτεί στην ψυχιατρική, δηλαδή στη μελέτη, την παθολογία, τη διάγνωση και τη θεραπεία ψυχικών διαταραχών και παθήσεων. O τρόπος με τον οποίο προσεγγίζει το αντικείμενό του είναι ιατρικός, παρεμβαίνει δηλαδή εκεί όπου υπάρχει ένα πρόβλημα, μια δυσλειτουργία, και προσπαθεί να εντοπίσει τα αίτια που την προκαλούν ή την εντείνουν, να διαγνώσει την ακριβή φύση του προβλήματος, να επιλέξει την πιο κατάλληλη θεραπεία και να χορηγήσει φαρμακευτική αγωγή, αν αυτό κριθεί απαραίτητο. Ένας ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει όταν υπάρχουν υπόνοιες για κάποια σοβαρή ψυχική ασθένεια (π.χ. σχιζοφρένεια), όταν κάποιος αισθάνεται κατάθλιψη, έχει κρίσεις άγχους, φόβου ή πανικού, σωματικά συμπτώματα, χωρίς όμως να μπορούν οι γιατροί να διαγνώσουν κάποια οργανική αιτία, καθώς και σε περιπτώσεις εθισμού και εξάρτησης από ουσίες.

O ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ

 

O ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Έχει τελειώσει σπουδές ψυχολογίας, που σημαίνει ότι έχει ασχοληθεί θεωρητικά με την ανθρώπινη ψυχή σε όλες της τις εκφάνσεις και σε όλους τους τομείς όπου αυτή «εμπλέκεται». Έτσι, ένας ψυχολόγος μπορεί να έχει ειδικευτεί στην επικοινωνία και να ασχολείται, π.χ., με τη διαφήμιση ή τα μέσα μαζικής επικοινωνίας. Mπορεί να είναι παιδαγωγικός ψυχολόγος, και τότε μοιάζει αρκετά η δουλειά του με αυτήν του παιδαγωγού. Aυτό σημαίνει λοιπόν ότι δεν ασχολούνται όλοι οι ψυχολόγοι με ανθρώπους που έχουν ψυχολογικά προβλήματα, αλλά και με πολλούς άλλους τομείς, στους οποίους όμως είναι απαραίτητη η θεωρητική γνώση για την ανθρώπινη ψυχή. Ένα μεγάλο ποσοστό όμως των ψυχολόγων ασχολείται κυρίως με τη λεγόμενη «κλινική ψυχολογία», με τις παθήσεις δηλαδή της ψυχής και την αντιμετώπισή τους. Aυτοί εργάζονται κυρίως σε νοσοκομεία, ψυχιατρικές κλινικές, κέντρα ψυχικής υγείας και σε ιδιωτικά γραφεία. Tον ψυχολόγο μπορεί να τον αναζητήσει αυτός ο οποίος είτε αντιμετωπίζει ένα πρόσκαιρο πρόβλημα σε κάποιο τομέα της ζωής του -και χρειάζεται υποστήριξη- είτε έχει άγχη, φοβίες, κατάθλιψη είτε αισθάνεται μια απροσδιόριστη συναισθηματική φόρτιση ή δυσφορία. που δεν μπορεί να την ξεπεράσει μόνος του. O ψυχολόγος θα δώσει στήριξη, θα ακούσει, θα συμβουλέψει ίσως ή θα παραπέμψει -αν χρειαστεί- σε ψυχίατρο. Επίσης, ένας ψυχολόγος μπορεί να είναι ψυχαναλυτής ή ψυχοθεραπευτής κάποιας άλλης κατεύθυνσης.

 

O ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗΣ

 

Σκοπός της ψυχανάλυσης είναι να εντοπίσει ο αναλυόμενος οτιδήποτε τον φοβίζει ή τον δεσμεύει στη ζωή του

 

Ο ψυχαναλυτής έχει εκπαιδευτεί και εφαρμόζει τη μέθοδο της ψυχανάλυσης. Ένα ιδιαίτερα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης του ψυχαναλυτή είναι η πολυετής προσωπική του ανάλυση. Ο ψυχαναλυτής ανήκει κι αυτός στους ψυχοθεραπευτές. Ένας ψυχοθεραπευτής πρέπει, τουλάχιστον σύμφωνα με διεθνείς κανονισμούς -των οποίων η αναγκαιότητα έχει αρχίσει να γίνεται φανερή και στη χώ-ρα μας-, να έχει παρακολουθήσει σπουδές και να έχει πάρει δίπλωμα από κάποιο πανεπιστήμιο, αναγνωρισμένο εκπαιδευτικό κέντρο ή ινστιτούτο, σε κάποια ορισμένη μέθοδο ψυχοθεραπείας. Συνήθως οι σπουδές αυτές περιλαμβάνουν θεωρητική κατάρτιση πάνω σε αυτή τη μέθοδο, βιωματική, εμπειρική εκμάθηση της μεθόδου και πρακτική εξάσκηση υπό την εποπτεία εκπαιδευτών, καθώς και προσωπική ψυχοθεραπεία. Ψυχοθεραπευτές γίνονται οι ψυχολόγοι ή οι ψυχίατροι, αλλά όχι αποκλειστικά αυτοί. Mπορεί να παρακολουθήσει τις σπουδές και να εκπαιδευτεί ως ψυχοθεραπευτής κάθε άνθρωπος από οποιοδήποτε επάγγελμα, είτε είναι παρεμφερές με την ψυχολογία και τις ανθρωπιστικές επιστήμες είτε όχι. Aν όμως δεν έχει άλλο τίτλο σπουδών ή καθόλου γνώσεις ψυχολογίας, τότε πρέπει να συμπληρώσει κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής του τα κενά αυτά με περισσότερο χρόνο σπουδών." συνεχεια στο :http://www.vita.gr/html/ent/067/ent.2067.asp

 

 

να συμπληρωσω εδω μερικα πραγματα:

ο ψυχιατρος ασχολειται αποτελεσματικα με τις ψυχωσεις (σχιζοφρενεια πχ, ενω ολοι οι υπολοιποι ειμαστε απλα νευρωτικοι:P, οχι ψυχωτικοι)δλδ περιπτωσεις που απαιτουν και φαρμακευτικη αντιμετωπιση. φυσικα οπως λεει κ το αρθρο και καποιος μη ψυχωτικος μπορει να απευθυνθει σε ψυχιατρο, αλλα η θεραπεια δεν θα χρησιμοποιησει τον λογο ως εργαλειο, αλλα κυριως τα φαρμακα...

 

για τους εθισμενους πχ στα ναρκωτικα πιο αποτελεσματικη φαινεται να ειναι η βοηθεια απο ψυχολογο: συμπεριφοριστη , γνωσιακο ή αλλο...

 

στην ψυχαναλυση ο ψυχαναλυτης δεν συμβουλευει, δεν συζητα, απλα εντοπιζει σημεια στον λογο του αναλυομενου για περαιτερω αναλυση απο τον ιδιο τον αναλυομενο... (οποτε, joe, δεν σου 'βγαζει' ο ψυχαναλυτης τις φοβιες, μονη σου το κανεις)

 

αυτα...!

Link to comment
Share on other sites

και ο πνευματικος και ο ψυχιατρος/ψυχαναλυτης/ψυχολογος θα επιχειρησουν ή και ισως θα καταφερουν να βγαλουν απο το μυαλο μου αυτο που μου εχει γινει εμμονη,ενταξει.Ομως εγω δεν ειμαι τελικα και τοσο σιγουρη οτι προκειται για εμμονη.Με το που παω να το ξεπερασω και να σκεφτω πιο λογικα κατι γινεται για να μου υπενθυμισει οτι οχι,δεν μπορω να χαλαρωνω.

 

Κατ' αρχήν κανένας ψυχολόγος δε μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις κάτι που δε θέλεις. Το συζητάς και καταλήγεις τελικά εσύ σε αυτό που πιστεύεις. Δε μπορεί ακόμα και να θέλει να σε υποχρεώσει να σκέφτεσαι το α ή το β. Τώρα αν εσύ δε θέλεις γιατί θεωρείς ότι ίσως έχεις δίκιο ότι θα συμβεί κάτι κακό, με το να το σκέφτεσαι συνέχεια το αποτρέπεις; Με το να μη χαλαρώνεις κερδίζεις κάτι; Πάλι δεν πέφτει η κόρη σου; Αυτό που πετυχαίνεις μόνο είναι να αγχώνεσαι και να την αγχώνεις.

 

Καποιοι-η κολλητη μου,η μητερα μου και αλλοι- μου λενε οτι το παιδι χτυπαει γιατι εγω φοβαμαι τοσο πολυ που το προκαλω-κατι που ειναι και κοντα σε αυτο που γραφεις εσυ Salvia.Ομως κι αυτο δεν εχει μια δοση μεταφυσικης?Αν δεχτω αυτη τη "μεταφυσικη" εκδοχη,τοτε γιατι η δικη μου εκδοχη που επισης εχει μεταφυσικη χροια να απορριπτεται?Εγω κοριτσια δε θα ηθελα να ισχυει τιποτα απο αυτα,ουτε διαισθησεις ουτε οτι το "τραβαω" και συμβαινει ουτε τιποτα,θα ηθελα ολα να ειναι συμπτωσεις και δικα μου κολληματα.Αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι οπως θα ηθελα.

 

Στο ένστικτο κι εγώ πιστεύω. Αλλά πίσω από το ένστικτο υπάρχουν ενδείξεις, ίσως να μην τις συνειδητοποιούμε εντελώς αλλά υπάρχουν. Στην προκειμένη ποιες οι ενδείξεις ότι κάτι συμβαίνει όντως;

Το παιδί είναι παιδί και θα πέσει. Όταν τρομάζεις όμως, το θέμα διογκώνεται και στο δικό σου μυαλό και στης κόρης σου. Δεν προκαλείς εσύ το πέσιμο, ίσως όμως προκαλείς τα συνεπακόλουθα (τρομάρα και των 2 σας, εμετό, αρνητικές σκέψεις δικές σου), κι αυτό δεν είναι μεταφυσικό αλλά λογικό.

 

Στο παράδειγμα που αναφέρε η Νίκη γι' αυτόν που φοβόταν ότι έχει κάτι και τελικά αρρώστησε, πόσοι άνθρωποι αρρωσταίνουν; Πολύ δυστυχώς αρκετοί πλέον... Δε σημαίνει ότι είχε διαίσθηση επομένως. Τι κέρδισε αυτός ο άνθρωπος; Δεν το απέφυγε και έχασε και χρόνια απ' τη ζωή του ανησυχώντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ Daf! Πολύ καλό το άρθρο, αν και μου δημιουργήθηκαν και επιπλέον απορίες για τις διαφορές :) Είσαι ψυχολόγος;

 

joe, σόρρυ αν ήταν λίγο αυστηρό το ύφος μου πριν...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι!αλλα αν ημουν ψυ- :lol: θα ασχολουμουν με την (λακανικη)ψυχαναλυση ...απλα εχω στο περιβαλλον μου κοινωνικη λειτουργο, κανα δυο φιλους αναλυομενους για χρονια, μαμα φιλου ψυχαναλυτρια, φιλη που επισκεπτεται ψυχιατρο, κουνιαδα που θελει να σπουδασει ψυχολογια, απ'ολα εχει ο μπαξες οπως βλεπεις!!!!!:mrgreen:

joe μου συγγνωμη :oops: λιγο οφ το πηγαμε το θεμα, αλλα νομιζω ειναι κ χρησιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, ο ψυχαναλυτής εστιάζει σε αυτά που σου έχουν συμβεί στο παρελθόν ενώ η γνωσιακή-συμπεριφοριστική προσέγγιση στην αντικατάσταση δυσλειτουργικών σκέψεων με πιο λειτουργικές σκέψεις και συμπεριφορές. Αν είναι έτσι, δεν είναι κι οι 2 ελλιπείς; Πώς μπορεί κανείς να ξεπεράσει μια δυσλειτουργική σκέψη+συμπεριφορά αν δεν κατανοήσει και ξεπεράσει την αιτία της στο παρελθόν;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισημάνω ότι οι περιπτώσεις των κοριτσιών που ένιωσαν να επαληθεύονται είναι διαφορετικές από της joe. Λίγο - πολύ όλες οι έγκυες έχουν το φόβο αν θα γεννηθεί γερό το μωρό, δυστυχώς κάποιοι βγαίνουν αληθινοί. Και αυτό που περιγράφει η lop είναι διαφορετικό, γιατί εκεί το μωρό ήταν άρρωστο, απλώς το ένστικτο την βοήθησε να το αξιολογήσει σωστά.

Στην περίπτωσή σου όμως joe, γίνεσαι μάντισσα κακών με θύμα τον εαυτό σου και το παιδί σου. Υπάρχει ένας όρος στην ψυχολογία που λέγεται "αυτοεκπληρούμενη προφητεία", ίσως αυτό εννοούν η φίλη σου και η μαμά σου όταν λένε ότι το "προκαλείς". Εγώ δεν πιστεύω επ' ουδενί ότι η κακή σου σκέψη προκαλεί τα πεσίματα, απλώς τους δίνεις περισσότερη σημασία απ΄ότι θα έδινες αν δεν είχες αυτή τη συγκεκριμένη φοβία με την πτώση και πιθανότατα το έχει καταλάβει ήδη το παιδί.

Ομως εγω δεν ειμαι τελικα και τοσο σιγουρη οτι προκειται για εμμονη.Με το που παω να το ξεπερασω και να σκεφτω πιο λογικα κατι γινεται για να μου υπενθυμισει οτι οχι,δεν μπορω να χαλαρωνω.

Αυτοπαγιδεύεσαι. Στη θέση σου κι εγώ θα πήγαινα σε ψυχολόγο αλλά και σε πνευματικό. Ίσως τελικά να έχεις τεράστιο άγχος για την κόρη σου, να φοβάσαι ότι δεν είσαι ικανή να την προστατέψεις απ' όλους τους κινδύνους κι αυτό να σου βγαίνει σε φοβία για το τυχαίο και το πιο συνηθισμένο για τα παιδιά είναι το πέσιμο. Κανένας γονιός δεν μπορεί να προφυλάξει το παιδί του απ' όλους τους κινδύνους. Εκεί που σταματάει η ικανότητά μας, βοηθάει να πιστεύεις. Κι αφού σου έχει γίνει πεποίθηση ότι υπάρχει μια "κατάρα", μια "σκια" ίσως σε βοηθήσει να απελευθερωθείς και η προσευχή.

Link to comment
Share on other sites

Terra μου δεν ησουν αυστηρη,μια χαρα μου τα λες...Πραγματικα εχω κανει τη ζωη μου μπαχαλο με αυτη την ιστορια,δεν αντεχεται αυτο,δεν μπορω να χαρω τιποτα με το παιδι μου,παιζουμε και σκεφτομαι αυτα,πηγαινουμε στην παιδικη χαρα και σκεφτομαι αυτα,ο,τι και να κανουμε μαζι αυτες οι σκεψεις ειναι βιδωμενες στην κεφαλα μου και ανακυκλωνωνται συνεχεια.Σημερα μας συνεβη το εξης,δεν ξερω αν ειναι αξιολογησιμο και πώς σας φαινεται αλλα εμενα μου φανηκε "καπως":ειχαμε παει σε ενα καταστημα επιπλων με τη μητερα μου και τα δυο παιδια,εγω ειχα το καροτσι με το μωρο και η μαμα μου το καροτσι με τη μεγαλη.Αυτο που θελαμε να δουμε ηταν στον πανω οροφο κι ετσι πηραμε το ασανσερ που εχει πορτες συρομενες αυτοματες,ξερετε,αυτες με το φωτοκυτταρο.Με το που μπαινουμε,πρωτα η μητερα μου με τη μεγαλη και μετα εγω με το μωρο αισθανομαι οτι στο εβγα θα πιαστει το καροτσι της μεγαλης απο την πορτα,γιατι θα εβγαινε δευτερη και γενικα τις πορτες αυτες τις ψιλοφοβαμαι-οχι μη φανταστειτε οτι ειμαι φοβικη με τα ασανσερ ή με τις πορτες τους,απλα παντα οταν μπαινω σε τετοια ασανσερ ψιλοπροσεχω μην κλεισει η πορτα και με πιασει και ξερω πολλους που γενικα δεν τα γουσταρουν.Τελος παντων να μη σας τα πολυλογω η πορτα οντως επιασε το καροτσι της μεγαλης,να προσπαθει η μανα μου να το βγαλει,να ανοιγει η πορτα,να ξανακλεινει,να κλαψουριζει η μεγαλη γιατι φοβηθηκε κι εγω να εχω μεινει και να λεω μεσα μου μα αν ειναι δυνατον,τωρα μολις αυτο σκεφτηκα.

Θα μου πειτε,αφου βγηκε τελευταιο το καροτσι της κι αυτες οι πορτες κλεινουν συνηθως γρηγορα δε θελει και πολυ για να γινει αυτο που σκεφτηκα.

Προσπαθω καποια πραγματα να τα βλεπω κι εγω αλλιως,οτι δε σημαινουν κατι,αλλα δεν ξερω αν τα καταφερνω παντα.Κοριτσια μη με περνατε για καμμια τρελλη που σκεφτομαι ετσι.Νορμαλ ανθρωπος (θελω να πιστευω οτι) ειμαι,με τη δουλεια μου,το σπιτι μου κι ολα αυτα,απλα παω να χασω το μυαλο μου με αυτην την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μου πειτε,αφου βγηκε τελευταιο το καροτσι της κι αυτες οι πορτες κλεινουν συνηθως γρηγορα δε θελει και πολυ για να γινει αυτο που σκεφτηκα.

 

joe μου...εγω θα ελεγα πως απλα εισαι ενα υπερβολικα λογικο ατομο που μπορει να επεξεργαζεται στιγμιαια τα δεδομενα καθε περιστασης χωρις δηλαδη συνειδητη προσπαθεια σκεψης. γι αυτο το συνειδητο σου τα μπερδευει... λεει αυτη η σκεψη δεν προηλθε απο μενα...αρα...κατι μεταφυσικο εγινε! δεν συμφωνεις ?:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε Salvia μου.Ειμαι μια υπερβολικα λογικη,μια νευρωτικη ή κατι αλλο συμβαινει και το πιο βολικο θα ειναι να το αγνοησω και να το βαφτισω φοβια?Δεν ξερω.Μακαρι να σταματουσαν να μου ερχονται μακαβριες εικονες στο μυαλο-οι οποιες παρεπιπτοντως μου ερχονται κυριως λιγο πριν με παρει ο υπνος ή μολις εχω αρχισει να ξυπναω,εξηγειται καπως αυτο?Μακαρι να σταματουσα να σκεφτομαι πραγματα και να γινονται,να πεφτω πανω σε θεματα που εχουν σχεση με αυτο που φοβαμαι,μακαρι κι αυτη η κορη μου να μη μου ελεγε πραγματα που με φρικαρουν!!!Μακαρι να μην ετρωγε τουμπες τοσο συχνα!!!Ξερεις και για ποιο αλλο πραγμα λεω "μακαρι" καμμια φορα?Μακαρι η φοβια μου να επεκταθει και στο αλλο παιδι,να ξερω τουλαχιστον οτι ειμαι μια φοβικη μανα,αρα οτι εγω κανω το λαθος.Αν και λενε "προσεχε για ποια πραγματα λες μακαρι γιατι μπορει να μετανιωσεις".

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια η διαίσθηση της μάνας είναι αλάθητη. Στον 1ο μου γεννήθηκε στις 38 εβδ. προγραμ.καισαρική 3.700, 53 πόντους, όλα καλά. Πάμε σπίτι τον θήλαζα κανονικά μέχρι ένα βράδυ (18 ημερών), μου κάνει στο μπρούμυτο ένα γόγγυσμα.Κάτι μου λέει ότι δεν είναι αυτό που μου λέει ο συζυγος: Θα παράφαγε και δεν μπορεί να χωνέψει .(Το μητρικό γάλα μου).Ο παιδίατρος που τον είδε το προηγούμενο βράδυ μου λέει μήπως είναι κολικοί. Του λέω δεν κλαίει και δεν μαζεύει τα πόδια του. Η μάνα μου στο διπλανό δωμάτιο μου λέει δεν είναι τίποτα, έχω μεγαλώσει 2 παιδιά. Τον βουτάω στις 5 τα ξημερώματα για το εφημερεύον Παίδων. Εκεί κάνει ένα 38 πυρετό που για νεογνό είναι αξιολογήσιμο. Και μου λένε χωρίς εξετάσεις: Μάλλον είναι ...μινιγγίτιδα. Σας λέω ότι απο το σόκ εκείνη τη στιγμή μου κόπηκε το γάλα (18η μέρα) και μετά από 3 μέρες μου ήρθε περίοδος. Τί ήταν τελικά ; Ουρολοίμωξη που είχε κάνει σηψαιμία στο αίμα και άν δεν έμπαινε ενδοφλέβια 3πλή αντιβίωση (επαναλαμβάνω σε 18 ημερών βρέφος) το παιδί δεν θα τα είχε καταφέρει. Οι γιατροί μου το είπαν ότι το έσωσε το ένστικτό μαυ, αφού κανένας δεν μου είχε δώσει σημασία. Ο παιδίατρος σε άσχετη στιγμή μου είπε ότι ο καλύτερος γιατρός για το παιδί σου είσαι εσύ που ξέρεις πως είναι στο φαγητό του στον ύπνο του γενικότερα. Γι' αυτό κορίτσια αν κάτι σας λέει το ένστικτο. διαίσθησή σας μην την παίρνετε αψήφιστα. Στις 10 φορές τις 9 είναι κάτι.....

 

Πω πω φοβερη ιστορια κουκλα μου. Μπραβο που βγηκατε καλα απο ολο αυτο. Συμφωνω με αυτο που λες αλλα αυτο που εσεις ονομαζεται διαισθηση εγω ονομαζω πολυ πιο πεζα υποσεινηδητη ΓΝΩΣΗ ακριβως γιατι ξερουμε τα παιδια μας πολυ καλα. Ακομα και το πως αναπνεουν και το πως ειναι και το πως βογγανε. Το εχουμε περασει στο υποσεινηδητο ολο αυτο. Και οταν χρειαστει καταλαβαινουμε οτι κατι δεν παει καλα γιατι απλα δεν ταιριαζει με αυτο που γνωριζουμε καλα. Μια επιστημονικη πλευρα της διαισθησης της μανας......:lol:

 

Μεγαλη γνωση, φοβερη συγκεντρωση στο υποκειμενο των σκεψεων μας και πραγματικη χαρτογραφηση του. Για μενα τιποτα παραπανω. Και εγω εχω ΠΟΛΛΕΣ φορες ασχημη διαισθηση για κατι. Ε, ειμαι ακυρη. Εσεις λετε 9 στις 10 ειναι κατι. Εμενα λογω υπερβολης (οχι υπερφυσικης οπως της Joe, εμενα ειναι υποχονδριασμος για ιατρικα θεματα) 9 στις 10 ειναι ακυρες και μια σωστη. Παρολαυτα επιμενω......τι να κανεις. Αυτο τελικα ειναι μανα ε?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

joe αγχώνεσαι για το κοριτσάκι σου όπως όλες απλώς πιστεύω με κάποιο τρόπο έχεις πείσει τον εαυτό σου πως έχεις κάτι παραπάνω από τους άλλους ανθρώπους, κάτι μεταφυσικό, και πιστεύεις πολύ αυτά που σου υποβάλλει το μυαλό σου... Δηλ κάθε μέρα και συνέχεια σκέφτεσαι άσχημα πράγματα, όπως ότι θα πέσει το παιδί και θα χτυπήσει.. έ κάποια μέρα θα πέσει και θα χτυπήσει και εσύ λες το ήξερα είχα διαίσθηση κτλ... Όλες μα όλες έχουμε διάφορες φοβίες για τα παιδιά μας, απλώς είναι και στον άνθρωπο πόσο τις ενισχύει και τις μανατζάρει.. Εγώ που δεν έχω καμία σχέση με μεταφυσικά, δε μου πάει το μυαλό όταν φοβάμαι για κάτι σε αυτά που αναφέρεις. Δεν σκέφτομαι βρε λες όντως να πάθει το παιδί αφού το νιώθω κτλ.. Ξέρεις τι κάνω?? Κάνω το σταυρό μου και σταυρώνω και το παιδάκι μου με λαδάκι.. Επίσης να πω ότι πηγαίνω στην εκκλησία τα παιδάκια μου και κοινωνούν και έχω βαθιά πίστη ότι τα φυλάει και ο θεός... αλλά πάντα αγχώνομαι αλλά το κοντρολάρω... πρέπει πάντως να το λύσεις το θέμα τώρα που είναι μικρή γιατί αλλιώς μεγαλώνοντας που θα φεύγει και μόνη της, στο σχολείο, αργότερα βόλτα με φίλους κτλ που δε θα μπορείς να ελέγχεις την ασφάλειά της θα είναι χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μη με περνατε για καμμια τρελλη που σκεφτομαι ετσι.Νορμαλ ανθρωπος (θελω να πιστευω οτι) ειμαι...

:D ναι, είπε κανείς το αντίθετο; κι εγώ έχω φοβίες σε σχέση με τα παιδιά, και καμιά φορά δεν τις ομολογώ ούτε στον εαυτό μου... και πιστεύω στη διαίσθηση :rolleyes: γι αυτό το παρακολουθώ το θέμα...

... Με το που μπαινουμε,πρωτα η μητερα μου με τη μεγαλη και μετα εγω με το μωρο αισθανομαι οτι στο εβγα θα πιαστει το καροτσι της μεγαλης απο την πορτα,γιατι θα εβγαινε δευτερη ... Τελος παντων να μη σας τα πολυλογω η πορτα οντως επιασε το καροτσι της μεγαλης,να προσπαθει η μανα μου να το βγαλει,να ανοιγει η πορτα,να ξανακλεινει,να κλαψουριζει η μεγαλη γιατι φοβηθηκε κι εγω να εχω μεινει και να λεω μεσα μου μα αν ειναι δυνατον,τωρα μολις αυτο σκεφτηκα.

Μπαίνοντας στο ασανσέρ, το πρόβλεψες σαν ενδεχόμενο να πιαστεί το δεύτερο καρότσι. Αυτό είναι μια απόλυτα λογική σκέψη. Επειδή όμως την "έντυσες" σαν προαίσθημα, την ώρα που έπρεπε απλώς να πατήσεις το έξω κουμπί για να κρατήσεις την πόρτα ανοιχτή, εσύ μπλόκαρες, "έμεινες" και περίμενες να επιβεβαιωθεί η πρόβλεψη, χωρίς ν' αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α θυμηθηκα αλλα 2 περιστατικα στη ζωη μου....τα οποια εσυ θα τα ονομαζες "προαισθημα"...εγω τα λεω "τα 'θελες και τα'παθες".

 

1)Πριν καποια χρονια,φοιτητρια τοτε, εχω γυρισει απο ενα ταξιδι φορτωμενη με το σακ βουαγιαζ και παιρνω ενα ταξι απο το κτελ να με φερει σπιτι μου.Βαζω το σακ βουγιαζ στο πορτ-παγκαζ του ταξι.Ε σε ολη τη διαδρομη μεχρι να φτασουμε στο σπιτι μου ειχε καρφωθει στο μυαλο και σκεφτομουνα τι κανεις αν ο ταξιτζης σου κλεψει τα πραγματα,που απευθυνεσαι?Φτανοντας στο σπιτι και ενω θυμισα στον ταξιτζη οτι εχω πραγματα αυτος με το που κατεβηκα πριν προλαβω να τα παρω πατησε γκαζι και εξαφανιστηκε.Περιττο να σου εξηγησω το σοκ μου οταν συνειδητοποιησα οτι εγινε αυτο ακριβως που σκεφτομουνα.

 

2)Τρια χρονια πριν αγορασα το πρωτο μου αυτοκινητο.Ε ολη την ωρα ρωταγα το μπαμπα μου τι γινεται αν σου κλεψουν το αυτοκινητο...και τι πιθανοτητες υπαρχουν αν συμβει κατι τετοιο να το βρεις κλπ...ειχε κοολλησει το μυαλο μου εκει.

Ε μολις λιγο καιρο αργοτερα κατεβαινοντας να το παρω για να παω στη δουλεια...ελειπε,μου το ειχαν κλεψει!!!

 

 

Ποτε μα ποτε δε θεωρησα οτι ολα αυτα ηταν προαισθηματα που ειχα.Αντιθετως καταλαβα οτι οταν καθεσαι και σκεφτεσαι ολη την ωρα ασχημα πραγματα...στο τελος τα προκαλεις.Τα 'θελα και τα'παθα.

Απο τοτε και η παραμικρη κακια σκεψη να μπει στο μυαλο μου δεν την επεξεργαζομαι καθολου και απλα σκεφτομαι κατι ασχετο.Αλλα δεν κολλησε το μυαλο μου σε αυτα τα περιστατικα...τα ξεχασα και συνεχισα τη ζωη μου.

 

Κανε κατι να βοηθησεις τον εαυτο σου και σταματα να σκεφτεσαι βλακειες ...γαιτι στο τελος θα το τρελλανεις το κοριτσακι σου και θα τρελλαθεις κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

joe επανέρχομαι για να διασαφηνίσω λίγο τη θέση μου. Δε θεωρώ "ανωμαλία" να ανησυχείς για το παιδί σου, ίσα ίσα μου φαίνεται πολύ λογικό... Και εγώ το κάνω όλη την ώρα.. Αυτές τις μέρες τα έχω στη γιαγιά και αν ακούσω ασθενοφόρο να περνάει παίρνω κατευθείαν τηλέφωνο να δω ότι είναι καλά και καπάκι τηλέφωνο και στον αδερφό μου που μένει στην ίδια πόλη... Θεωρώ κακό να εμπιστεύεσαι τόσο πολύ αυτά που το μυαλό σου σου λέει με την έννοια ότι μεταφράζεις την ανησυχία σου σε κάτι υπερφυσικό, διόραση, προαίσθημα κτλ... πρέπει να αποδεχθείς ότι είναι φυσικό να αγχώνεσαι απλά να μην εμπιστεύεσαι τόσο πολύ αυτά που σου λέει το μυαλό σου... Αυτά που εσύ μεταφράζεις ώς διορατικότητα εγώ στην περίπτωσή μου τα μεταφράζω σαν μ@λ@#$@ στον εγκέφαλό μου.. Πολλές φορές ανάλογα με την έκταση που δίνουμε στις φοβίες μας τους επιτρέπουμε να ελέγχουν τη ζωή μας... εκεί πιστεύω είναι η δυσκολία σε σένα.. να αποδεχτείς ότι οι φοβίες σου είναι τρόπον τινά φυσιολογικές και να προσπαθήσεις να μην τις ερμηνεύεις όλη την ώρα και τις επεκτείνεις...

Επίσης να προσθέσω πως κανένας δε μπορεί να εκφέρει άποψη για το αν χρειάζεσαι γιατρό ή όχι... Δε μπορούμε να λέμε έτσι απαίδευτα σε έναν άνθρωπο μη πας σε γιατρό απ' τη στιγμή που δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε την ψυχολογική του κατάσταση ή τη δύναμή του να παλέψει με τις φοβίες τους... Άλλοι είναι πιο δεκτικοί σε προτάσεις και πιο δυνατοί και την παλεύουν μόνοι τους... Άλλοι χρειάζονται βοήθεια από ειδικό... Δε θεωρώ κακή καμία κατάσταση είναι απλώς θέμα ανθρώπου και δύναμης αν θα την παλέψει μόνος του ή με ειδικό... Εσύ ξέρεις αν χρειάζεσαι κάποιον ειδικό, αν έχεις προσπαθήσει να αλλάξεις τον τρόπο σκέψης σου μόνη σου και αν μπορείς στην τελική... κανένας δεν μπορεί να εκφέρει άποψη στο αν χρειάζεσαι ειδικό ή όχι.... Και το θεωρώ μεγαλύτερο κακό να μη μπορείς να την παλέψεις μόνη σου αλλά να μην πηγαίνεις σε κάποιο γιατρό λόγω της φιλοσοφίας που επικρατεί μακριά από ψυχολόγους κτλ... Για να μην παραδεχτείς δηλαδή ότι χρειάζεσαι βοήθεια να ταλαιπωρήσε έτσι χωρίς λόγο το βλέπω λίγο χαζό.... Δε λέω αν πρέπει ή όχι να πας σε ειδικό, μόνη σου ξέρεις αν την παλεύεις μόνη ή χρειάζεσαι βοήθεια.. πρέπει να φανείς δυνατή και αν μπορείς μόνη σου να το παλέψεις, αν όχι να αποταθείς σε ειδικό να σε βοηθησει... με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εμένα με νοιάζει περισσότερο το αποτέλεσμα, ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ παρά ο τρόπος με τον οποίο έφτασες εκεί...

Με πολλή αγάπη και ενδιαφέρον εύχομαι το καλύτερο για σένα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δειτε τωρα αυτο και πειτε μου αν ειναι να κουφαινεσαι.Σημερα το πρωι εγραφε η μεγαλη μου στον υπολογιστη-δηλαδη παταγε πληκτρα στην τυχη-και μεταξυ αλλω ν εγραψε και το νουμερο 66.Στο δρομο που πηγαιναμε βολτα το απογευμα λεγαμε με τη μητερα μου κατι για αριθμους πινακιδων κι εκεινη αρχισε να λεει οτι βλεπει το 6 στις πινακιδες.Παει αυτο.Τωρα το βραδυ εκατσα να περασω καποιες φωτογραφιες απο την ψηφιακη στον υπολογιστη.Οπως τις περναω λοιπον ξαφνικα βλεπω οτι σε καποια φωτογραφια κολλησε και δε φορτωνει.Κοιταω και τι να δω???ΗΤΑΝ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 66!!!Φωτογραφια της κορης μου με τον αριθμο 66!!!Βρε παιδια τι να πω???Στη συνεχεια κολλησε και σε αλλες φωτογραφιες με ασχετους αριθμους και προσωπα,αλλα ειναι να μην κουφαινεσαι?Να πω λοιπον εγω οτι ολα ειναι παιχνιδια της εμμονης μου και συμπτωσεις.Γιατι ομως και οι συμπτωσεις δε με αφηνουν να ηρεμησω λιγο???

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δειτε τωρα αυτο και πειτε μου αν ειναι να κουφαινεσαι.Σημερα το πρωι εγραφε η μεγαλη μου στον υπολογιστη-δηλαδη παταγε πληκτρα στην τυχη-και μεταξυ αλλω ν εγραψε και το νουμερο 66.Στο δρομο που πηγαιναμε βολτα το απογευμα λεγαμε με τη μητερα μου κατι για αριθμους πινακιδων κι εκεινη αρχισε να λεει οτι βλεπει το 6 στις πινακιδες.Παει αυτο.Τωρα το βραδυ εκατσα να περασω καποιες φωτογραφιες απο την ψηφιακη στον υπολογιστη.Οπως τις περναω λοιπον ξαφνικα βλεπω οτι σε καποια φωτογραφια κολλησε και δε φορτωνει.Κοιταω και τι να δω???ΗΤΑΝ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 66!!!Φωτογραφια της κορης μου με τον αριθμο 66!!!Βρε παιδια τι να πω???Στη συνεχεια κολλησε και σε αλλες φωτογραφιες με ασχετους αριθμους και προσωπα,αλλα ειναι να μην κουφαινεσαι?Να πω λοιπον εγω οτι ολα ειναι παιχνιδια της εμμονης μου και συμπτωσεις.Γιατι ομως και οι συμπτωσεις δε με αφηνουν να ηρεμησω λιγο???

 

 

τι εννοεις οτι η μητερα σου βλεπει το 6 στις πινακιδες? οτι αθελα της προσεχει τον συγκεκριμενο αριθμο? απλα τη διευκρινηση θελω γιατι δεν καταλαβα καλα.οχι οτι το θεωρω σημαντικο πραγμα.

 

επισης νομιζω ειναι καλη στιγμη να αρχισεις να αμφισβητεις τον εαυτο σου και τις σκεψεις σου. μολις σου ρθει μια τετοια σκεψη να λες "ειναι βλακειες" και δωσε σημασια σε κατι αλλο. σταματα να συνδεεις καταστασεις. απλα προσπαθησε....θελει πολυ κοπο και προσπαθεια απο σενα αλλα θα δεις οτι αν οντως ολα αυτα ειναι δημιουργηματα της φαντασιας σου τοτε θα το ξεπερασεις!

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ελεγε οτι βλεπει το 6 στις πινακιδες,η μητερα μου κι εγω συζητουσαμε οτι βλεπουμε συνεχεια πινακιδες αυτοκινητων με τον αριθμο 53 μπροστα-ακουγεται οπως το λεω σα να μας εχει πιασει καποια εμμονη με τους αριθμους,πραγμα που ξερω οτι συμβαινει σε αρκετες νευρωσεις αλλα οχι,στη συγκεκριμενη περιπτωση οντως τυχαινει στην περιοχη που μενω να υπαρχουν πολλα αυτοκινητα με πινακιδα απο 53 και τυχαια το ειχε προσεξει η μητερα μου.Το συζητουσαμε στο αυτοκινητο και η μικρη ανεφερε το 6.Βεβαια τις τελευταιες μερες επειδη της πηραμε ενα παζλ με αριθμους και ο πατερας της της μαθαινει να μετραει ως το 10 γενικα ασχολειται με τα νουμερα.Λογικα επειδη εγραψε το πρωι το 66,της κολλησε και ανεφερε το 6 μετα.Λογικα.Ομως το οτι κολλησε το κομπιουτερ στη φωτογραφια 66 ειναι τυχαιο βρε παιδια?Γιατι καλη μου Salvia,που παντα διαβαζω αυτα που μου γραφεις με λαχταρα γιατι δε σου κρυβω οτι τα νιωθω σα βαλσαμο στην κουρασμενη μου ψυχη,γιατι λοιπον ακομη κι οταν παω να νιωσω καλυτερα και να πω πως ολα ειναι δικα μου κολληματα,κατι γινεται και με τρελλαινει?Ξερω οτι οπι συμπτωσεις μπορουν να τρελλανουν εναν ανθρωπο.Μα τοσες πολλες?Σημερα συζητουσα με μια γνωστη μου αυτα πουμουεχει πει κατα καιρους για τα κρανια και τη γιαγια την Αννα και εφριξε η κοπελα,της φανηκε πολυ ανησυχητικο,ειδικα αυτο για τη γιαγια.Μολις παω να γινω καλυτερα ολο κατι θα μου υπενθυμισει τις αρνητικες σκεψεις.Και ολα αυτα σχεδον απο την αρχη που γεννησα την πρωτη μου κορη.Κουραστηκε η ψυχη μου με ολα αυτα.Ειναι φοβερο να εχεις τοσες φοβιες και να σου ερχονται τοσες σκεψεις για καποιον που σου ειναι ΤΟΣΟ πολυτιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο δρομο που πηγαιναμε βολτα το απογευμα λεγαμε με τη μητερα μου κατι για αριθμους πινακιδων κι εκεινη αρχισε να λεει οτι βλεπει το 6 στις πινακιδες.

 

Αμ δεν ηρεμεις εσυ με τπτ λεμε.....καμια ιον αμυγδαλου μηπως βοηθησει? (απο αλλο τοπικ)......:-P Και εγω βλεπω το 11 11 ΣΥΝΕΧΕΙΑ εδω και πολλα χρονια απο πινακιδες μεχρι ωρα και απο νουμερα μεχρι barcode σε καφε. Και με βαση αυτα που λεει μια κουλη φιλεναδα μου ειμαι φωτισμενος λεει ανθρωπος γιατι μονο αυτοι βλεπουν το 11 11 και ειναι αυτοι που θα οδηγησουν τους υπολοιπους στο φως.....

 

Τρεις λαλουν και δυο χορευουν λεω εγω........(με χιουμορ το λεω κοριτσι μου).....αλλα δεν ηρεμεις με τπτ.....αν δεν θες εσυ ακρη δεν βγαινει λεω εγω.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πώς να ηρεμησω βρε μανα μου,με το που παω λιγο να κουλαρω τσουπ να σου κι αλλο ενα κουλο.Μα μονο εγω το βλεπω κουφο αυτο με το 66 βρε παιδια?

 

Εγω τι να πω με το 11 11....μονο προφητη δεν με εχουν βγαλει. Κανε κανα search για το 11 11 να δεις τι λενε παντου. .....μονο μην σε πιασει και αρχισεις να το βλεπεις μετα....ετσι? :-P:-D Αντε παω για υπνο. Την καληνυχτα μου και ηρεμα να ειναι η νυχτα σας χωρις τπτ περιεργα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

joe μου αυτο που θελω ειναι να διαβασω ενα σου μηνυμα που να λες οτι σταματησαν οι ασχημες σκεψεις και οτι εισαι πλεον μια χαρα και απολαμβανεις την καθε στιγμη με τα παιδακια σου...!

 

αλλα νιωθω οτι δεν εισαι πολυ διατεθειμενη να το παλεψεις...και σε δικαιολογω γιατι ισως πιστευεις πως αν οντως ειναι προφητικα αυτα που σκεφτεσαι δεν θες να σταματησουν για να μην σου ξεφυγει η προειδοποιηση γιατι φοβασαι οτι δεν θα μπορεσεις να αντιδρασεις να "σωσεις" την κορουλα σου..

μηπως φοβασαι τις τυψεις που θα εχεις αν γινει κατι τετοιο..?

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν ηρεμεις εσυ με τπτ λεμε.....καμια ιον αμυγδαλου μηπως βοηθησει? (απο αλλο τοπικ)......:-P Και εγω βλεπω το 11 11 ΣΥΝΕΧΕΙΑ εδω και πολλα χρονια απο πινακιδες μεχρι ωρα και απο νουμερα μεχρι barcode σε καφε. Και με βαση αυτα που λεει μια κουλη φιλεναδα μου ειμαι φωτισμενος λεει ανθρωπος γιατι μονο αυτοι βλεπουν το 11 11 και ειναι αυτοι που θα οδηγησουν τους υπολοιπους στο φως.....

 

Τρεις λαλουν και δυο χορευουν λεω εγω........(με χιουμορ το λεω κοριτσι μου).....αλλα δεν ηρεμεις με τπτ.....αν δεν θες εσυ ακρη δεν βγαινει λεω εγω.

 

εχω κι εγω τετοιο παραδειγμα...

καθε βραδυ που θα κοιταξω το ρολοι η ωρα θε ειναι 22:22!!! (ellemphriem 11 11 επι 2 ισον 22 22.... τυχαιο??δεν νομιζω!:mrgreen: να κανουμε και λιγο πλακιτσα)

με εχει κουρασει αυτη η συμπτωση που γινεται χρονια τωρα δεν ειναι προσφατο. αλλα δεν του δινω σημασια...καμια φορα που εχω ασχημη διαθεση και καποιο κακο προαισθημα με τρομαζει να βλεπω αυτη την ωρα... αλλα το μονο που κανω ειναι απλα να ειμαι διπλοτριπλα προσεκτικη εκεινες τις μερες εχοντας στο νου μου τα αγαπημενα μου προσωπα..

 

υ.γ. ασε που καθε 25η μαρτιου θα μου ερθει μηνυμα στο κινητο την ωρα 18:21!

αυτο που το πας?

 

(σ τα λεω ολα αυτα για να δεις οτι πολλα πραγματα τυχαινουν στη ζωη.... δεν υπαρχει τοσο μεγαλη ποικιλια ωρων, αριθμων κτλ γιατι να το παιρνουμε τοσο σοβαρα :)

αλλα κι αν ακομα θελουμε να το παρουμε στα σοβαρα σαν προειδοποιηση, ας μην χαλαμε την υγεια μας και τη ζωη μας απλα ας ειμαστε πιο υποψιασμενοι... ετσι θα ειμαστε παντα πιο ψυχραιμοι σε καθε περισταση)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...