Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κορίτσια αν και πριν 2-3 εβδομάδες το ξαναέθεσα το ζήτημα, παρολαυτά συνεχίζω να προβληματίζομαι όσον αφορά τις κινήσεις του μωρού. μόλις μπηκα στην 27η εβδομάδα και νοιώθω το μωρό να κουνιέται κάποιες φορές μέσα στη μέρα και τα βράδια, παρολαυτά δεν έχω νοιώσει αυτό που λένε "κλωτσιές". δλδ. άλλες κοπέλες γράφουν πως νοιώθουν τέτοιες κλωτσιές που ξύπνάνε από την ένταση ή πονάνε από αυτές! εγώ τίποτα τέτοιο... βλέπω τις κινήσεις, δλδ. πολλές φορές την κοιλιά μου να κάνει βουναλάκια και εξογκώματα, ή να κουνιέται ολόκληρη, αλλά ως εκεί. αυτήν την ένταση στα χτυπήματα που περιγράφουν τόσο δυνατά, δεν την νοιώθω. ούτε απαραιτήτως αν φάω γλυκό θα το νοιώσω. ελάχιστα, αλλά όχι αυτό που λένε "γίνεται χαμός". ανησυχ'ω πολύ με το θέμα, πείτε μου και τις δικές σας εμεπιρίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσαι βρε lloullou μου, είμαστε στην ίδια εβδομάδα κι εγώ τα ίδια νιώθω με εσένα, αφού είναι μια χαρά το μωράκι σου και το καταλαβαίνεις μέσα στην ημέρα δεν βλέπω το λόγο να ανησυχείς....σου είχα πει και στο άλλο Post που είχες κάνει μήπως παίζει ρόλο ο πλακούντας (επαναλαμβάνω οτι και εμένα μου το είπαν, δεν έχω ρωτήσει το γιατρό για το αν ισχύει) αν είναι πρόσθιος ή οπίσθιος.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Lloullou καλησπέρα και με το καλό. Είμαι και εγώ στην ίδια ακριβώς εβδομάδα και αισθάνομαι το μικρό μου ακριβώς όπως εσύ...Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου.. Ασε δε τον εκνευρισμό με τον καθένα που σε ρωτάει τι κάνει ο γιος ? κλώτσάει....:twisted: Τι να απαντήσεις .... Απο τη στιγμή που βγαίνω από τον υπέρηχο μέχρι να ξαναπάω έχω την αμφιβολία.... Τελοσπάντων ο γιατρός μου είπε ότι ναι μεν καλά κάνω και παρατηρώ τα συμπτώματα αλλά είμαι τρελή....που ανησυχώ για αυτό γιατί κάθε γυναίκα έχει διαφορετικό σώμα και διαφορετικές προσλαμβάνουσες και αισθάνεται διαφορετικά τα συμπτώματα αυτά..

Μην ανησυχησείς λοιπόν γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να αγχώνεσαι άνευ λόγου...

Κουράγιο είμαστε κοντά....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο, όπως επίσης το "γίνεται χαμός" η κάθε μία το προσδιορίζει με διαφορετικό τρόπο. Το δικό μου κάποιες φορες είναι κινητικότατο, αλλά για παράδειγμα τις τελευταίες 4 μέρες το αισθάνομαι ακριβώς όπως εσυ. Μην ανησυχείς τόσο, του προκαλείς ανασφάλεια χωρι΄ς λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πρώτα απ'όλα! ο πλακούντας μου είναι οπίσθιος, οπότε δεν παίζει να είναι θέμα πλακούντα. τι να πώ... καμιά φορά μ'αυτά που διαβάζω εδώ μέσα θα τρελλαθώ τελείως. ελπίζω να είναι όντως διαφορετικά σε καθεμία, γιατί δεν μπορείτε να φανταστείτε τι σκέψεις μου περνάνε καμιά φορά από το μυαλό! η υπερβολή σ'όλο της το μεγαλείο είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το μωρό σου αναπτύσεται κανονικά δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχείς τόσο. Έχω να σου πω πάντως από προσωπική εμπειρία πως όπως είναι στην κοιλιά έτσι είναι και μετά. Συνεπώς ήσυχο στην κοιλιά, ήσυχο και μετά! Τυχερή!!!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν όπως είναι στη κοιλιά είναι και μετά τη γέννηση απο τη μια με βλέπω να κοιμάμε τα βράδια ΑΝΕΤΑ αλλά όλη τη μέρα να τρέχω... Ίσως πρέπει να ηχογραφήσω το μπαμπά του γιατί μόνο με τη δική του φωνή μένει χαλαρό!!! Όσο για το χαμό που αναφέρθηκε πιο πάνω η υπερβολή μερικών απο μας (και εγώ μέσα είμαι) χτυπάει κόκκινο!! :lol::lol::lol:

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

συμφωνω απολυτα με αυτα που εγραψαν τα κοριτσια ..

ειμαι στην 26 w Ποτε δεν μου εριξε κλωτσια που να πονεσω ..

επισης αλλες μερες με κλωτσαει πολυ ( κι εγω χαιρομαι ) κι αλλες μερες κλωτσαει ελαχιστα ( και αγχωνομαι!) ...Δεν ξερω τον λογο που καποιες μερες δεν ειναι τοσο ενεργητικο σιγουρα ομως με γεμιζει κι εμενα φοβο ..ναι δεν μπορω να ειμαι χαλαρη και ανετη,μου περνανε πολλα απο το μυαλο ..απολυτα φυσιολογικο το θεωρω ..

απλα πιστευω οτι μας αγχωνουν ιδιαιτερα ολα αυτα που διαβαζουμε..επιρεαζομαστε οταν διαβαζουμε ιστοριες για αγριους !!!!!!!

προσπαθησε οσο μπορεις να μην σκεφτεσαι αρνητικα πραγματα για το μωρακι σου εφοσον δινει το "ΠΑΡΟΝ " πρεπει να μας ειναι αρκετο !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου lloullou εγω αρκετες φορες την ημερα νιωθω τον λοξυγγα του μωρου,ειναι σαν συνεχομενες μικρες και απαλες κλωτσιτσες που κραταει γυρω στα 5 λεπτα και περιπου 3-4 φορες μεσα στην ημερα.Οι κλωτσιες πως πανε ενιωσες καμια?

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

μικρές και απαλές κλωτσιές νοιώθω και μάλιστα καμιά φορά σαν καρδιοχτύπι (δλδ. συνεχόμενες) δεν ξέρω αν αυτό είναι! ναι ένοιωσα και μερικές φορές δυνατές όντως, αλλά έχει και αρκετές ώρες που μάλλον κοιμάται, γιατί δε νοιώθω τίποτα για ώρες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.....

Να μην αγχωνεσαι καθολου.Το ακους και αυτο εχει σημασια....Μπορει μια κοπελα να νοιωθει οτι ακριβως και εσυ και να το περιγραφει ως ''χαμος''

Επισης καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος..Βιωνουμε ολες οι γυναικες τον ιδιο πονο στην περιοδο πχ;;;Οχι. Αλλες παλι πονανε λιγο..και μενουν σπιτι εινια αρρωστες χαπακωνονται κλπ..ενω εγω πχ ποναω δεν σταματαω καμια δραστηριοτητα!

Ολα ειναι σχετικα!!!

Να σου πω ενα παραδειγμα .Πριν τρεις βδομαδες θα εκανα μια ενεση proluton.Διαβαζα λοιπον εδω μεσα μια κοπελα που ελεγε οτι κοντεψε να λυποθημισει απο τον πονο.

Πηγα να την κανω και ετρεμαν τα ποδια μου!!!Σε πληροφορω πως οχι μονο δε λυποθημισα αλλα δεν καταλαβα τιποτα!!!!!!!!

Μηπως τελικα να σερφαρουμε μονο για να βρουμε καροτσακια , ριλαξ κλπ και να αφησουμε τις αλλες σελιδες;;;;

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι ο λοξυγγας.Κι εμενα καποιες φορες κανει ωρες να κλωτσισει η να κουνηθει,κοιμουντε,ειναι μικρουλια και λιγο που κουνιουντε μετα κουραζοντε.Εγω χαιδευω λιγο την κοιλιτσα του λεω λιγα λογακια κανενα τραγουδακι και ξυπναει,οχι ομως συνεχεια γιατι το λυπαμαι.Ολα ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ....

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΓΥΕΣ......

ΕΙΜΑΙ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ.....ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΠΟΝΑΩ ΟΤΑΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ Η ΟΧΙ.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

κι αυτά που λένε πως πρέπει να το ακούς 8-10 φορές τη μέρα?? εγώ δεν το ακούω πάντα τόσες, εξαρτάται και πως τις μετράνε βέβαια... αν δλδ. όταν αρχίζει να κλωτσάει μετράς κάθε κλωτσιά και σαν 1 φορά! σήμερα π.χ. το άκουσα πολύ λίγο το πρωί και ελάχιστα το μεσημέρι και τώρα το βράδυ ησυχία..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...