Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο πρόβλημα με τη διατροφή


Elli

Recommended Posts

Παρόμοιο θέμα έχω ποστάρει και παλιότερα σε υπάρχον τόπικ,αλλά ανοίγω ένα ξεχωριστό κάνοντας έκκληση για συμβουλή καθώς η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και δεν ξέρω πια τι να κάνω...

 

Οι μικρές μου δεν τρώνε μεσημεριανό.

Πέρσι περίπου τέτοια εποχή ξεκίνησαν λαχανικά κρέας κλπ,έφαγαν με δυσκολία για 2 μήνες και σταμάτησαν εντελώς.

Το μόνο φαγητό που έτρωγαν ήταν ο τραχανάς.

Κοτόπουλο ελάχιστο.

Ψάρι και αυγό δεν έχουν φάει ποτέ.

 

Όταν χρόνισαν και ο γιατρός μου σύστησε να δίνω από το δικό μας φαγητό ήλπιζα ότι θα τρώνε με τη λογική ότι θα δοκιμάσουν καινούριες και πιο ενδιαφέρουσες γεύσεις.

Αλλά απλά έπεσα έξω.

 

Φυσικά τόσο καιρό τους έδινα γάλα και 2 φορές την εβδομάδα τραχανά (φοβόμουν μήπως τον βαρεθούν και γι'αυτό δεν έδινα συχνότερα).

 

Από τα Χριστούγεννα προσπαθώ να τους δώσω φαγητό χωρίς να συμπληρώνω με γάλα.

Μπορεί να φάνε:

 

  1. 5-6 τηγανητές πατάτες
  2. 3-4 πηρουνίτσες μακαρόνια σκέτα
  3. 3-4 πηρουνίτσες κοτόπουλο με πατάτες
  4. 2-3 μπουκιές πίτα
  5. λιγο ψωμί


  6. μισό ή ένα κεφτεδάκι και 2-3 πατάτες

Μπορεί να μη φάνε και τίποτα από αυτά.

Αν έχω τραχανά(που τον κάνω πάντα με ζωμό κρέατος)θα φάνε το πολύ μισό πιατάκι.

 

Τους έχω δώσει μακαρόνια με μπεσαμέλ,κοτόπουλο με μπάμιες,φασολάκια,μπρόκολο,ομελέτα,φακές και διάφορα άλλα που δε θυμάμαι και δεν έχουν βάλει μπουκιά.

 

Όπως καταλαβαίνετε η ποσότητα μεσημεριανού που βάζουν στο στομάχι τους είναι από ελάχιστη ως καθόλου...

 

Το απόγευμα όσες φορές επιχείρησα να τους δώσω το μεσημεριανό δεν φάγανε καθόλου.Μόνο κεφτεδάκια μπορεί να τσιμπήσουν.

Συνήθως τρώνε

- το πολύ μισό τοστ με τυρί και γαλοπούλα

-1-2 μπισκότα

- μισό μήλο

-1 τυροπιτάκι ή λιγη πίτα ή λίγη πίτσα σπιτική

-μισή λαχανοκροκέτα έτοιμη που τους παίρνω μήπως και φάνε λίγο λαχανικό

 

Το πρωί και το βράδυ πίνουν 240-260 ml γάλα.

Μετά το γάλα έρχονται στην κουζίνα και μου λένε "μαμ" και τους δίνω λίγο τσουρέκι ή κέικ αλλα το πιό πολύ το τρίβουν και παίζουν,λίγο τρώνε.

Φρουτόκρεμα τρώει η μεγάλη και στη μικρή δίνω ένα τέταρτο μήλο και ένα πιατάκι γιαούρτι με λίγη φρουτόκρεμα έτοιμη γιατί δεν θέλει φρέσκα φρούτα.Τρώνε στις 11.

Κοιμουνται στη 1 το μεσημέρι και ξυπνάνε γύρω στις 3.Τους δίνω φαγητό γύρω στις 3,30 που υπολογίζω πως θα πεινάνε πια.

 

Αλλά δεν τρώνε.

Δοκίμασα με τηλεόραση.

Δοκίμασα να τις έχω κάτω να παίζουν μήπως και βαριούνται στα καρεκλάκια τους.Τίποτα.Τις κάθισα στο τραπέζι της κουζίνας να τρώμε κι εμείς μαζί τους και τους έβαλα και πιατάκια μπροστά να τρώνε μόνες τους.Ούτε κι έτσι.Παίζουνε με το φαγητό,το πετάνε κάτω και δεν τρώνε.Κι άλλα κι άλλα,χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τόσο καιρό δεν τις δίνω γάλα και συνήθως είναι θεονήστικες μέχρι το απογευματινό τσιμπολόγημα.

 

Προς το παρόν το βάρος τους είναι καλό (12500 & 85εκ και 11400 & 84εκ).

Αν όμως συνεχιστεί αυτή η "νηστεία" πού θα φτάσουμε;

Και εν πάσει περιπτώσει δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το να τρώνε λίγο, όσο το να τρώνε "ουσιαστικά".

Δηλαδή να φάνε έστω και λίγα λαχανικά.Λίγα όσπρια,λίγα ζυμαρικά,λίγο κοτόπουλο.

 

Ο γιατρός δεν αγχώνεται και προτείνει όταν δεν τρώνε τίποτα,το πιο συχνό δηλαδή,να τους δίνω γάλα.

Δεν ξέρω τί να κάνω.Σκέφτομαι να επιστρέψω στο γάλα πάλι για μεσημεριανό,και μετά να τις καθίζω στο τραπέζι μήπως και τσιμπολογήσουνε καθόλου από το φαγητό μας.

Αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί και αυτό.

Σκοπός είναι να τρώνε φαγητό,λίγο και σχεδόν απ'όλα...

 

Πόσο ευχαριστημένη να είναι που η διατροφή τους βασίζεται σε γάλα,λίγο φρούτο και γιαούρτι,και μπισκότα,τυροπιτάκια,τοστ και τέτοια;

 

Εντος των ημερών θα κάνουμε τις ετήσιες εξετάσεις και φοβάμαι πως δεν θα έχουμε καλά αποτελέσματα.Ήδη μου φαίνονται υπερβολικά άσπρες.

 

Δόντια έχουν 16 και τα καταφέρνουν καλά στο μάσημα.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά προσπάθησα να σας δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες χρειάζονται.

Παρακαλώ πολύ για τη συμβουλή σας,είμαι σε απόγνωση...

 

 

update:σήμερα δεν φάγανε ούτε τον τραχανά...μόνο 5 κουταλιές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πω πω,κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει...;

 

Χτες έφαγαν δυο μπουκιές κεφτεδάκι το μεσημέρι και 1/4 τοστ το απόγευμα.

Σήμερα θα τους δώσω γάλα...ας τρώνε γάλα μέχρι τα 5 τους,τι άλλο να κάνω πια:cry:

Link to comment
Share on other sites

elli μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ με τον μικρό από 18 μηνών μέχρι και φέτος το Σεπτέμβριο που ξεκίνησε τον παιδικό...όπως και εσείς έτσι και εμείς στα κιλά μας είμασταν μια χαρά

 

Μην πέσεις στο ίδιο λάθος που έπεσα εγώ δηλ. στο γάλα...το μόνο που κατάφερα είναι να βοηθήσω την σιδηροπυνική αναιμία ( το ασβέστιο ως γνωστό απορροφάει το σίδηρο )

 

dimitra83 το να της κυνηγάει πίστεψε με δεν είναι λύση...το πέρασα και εγώ και πραγματικά είναι πάρα πολύ δύσκολα...αν δεν το ζήσει κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει...

Φυσικά μην περιμένεις να φάνε όλα τα φαγητά...

Η λύση είναι πολύ συζήτηση και αποφασιστηκότητα από όποιον έχει να κάνει με τα παιδιά..

 

 

θα επανέρθω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

νταλια μου το ξερω οτι δεν ειναι λυση γιαυτο ρωτησ μηπως τις κυνηγαει.λοιπον θα πω κ γω τι επαθα καποτε!

η κορη μου 18 μηνων για ενα ολοκληρο μηνα το μονο που ετρωγε ηταν 500 γρ γαλα ολη μερα.1 ποτηρι το πρωι κ 1 το βραδυ.καμια φορα ενδιαμεσα κ 3-4 κουταλιες φαγητο αλλα εκανε μιση ωρα!εγω ειχα ΣΚΑΣΕΙ:evil::evil::evil:

τη κυνηγουσα σε ολο το σπιτι με ενα κουταλι κ τιποτα δεν ετρωγε..τι βιντεακια τι μουσικη τι ζωγραφιες τι παραμυθια...ΤΙΠΟΤΑ!ημουν μεσα στα νευρα κ τα παντα κατεληγαν στα σκουπιδια!!την πηγα στο γιατρο καναμε εξετασεις κ ολα βγηκαν καλα.ο γιατρος μου ειπε να μη της ξανααναφερω για φαγητο ΤΙΠΟΤΑ!να κατσω να φαω μονη μου κ να μμη της πω να ερθει.ετσι εκανα λοιπον.

το μεσημερι εκανα ενα φαγητο που της αρεσε οταν ετρωγε.μολις με ειδε να βαζω φαι στο πιατο αρχισε να χτυπιεται κ να τσιριζει.νομιζε οτι θα παω να την ταισω.δεν ειπα τιποτα.εκατσα στο τραπεζι κ αρχισα να τρωω.κ τοτε ηρθε απο διπλα κ μου λεει ''ΑΑΑΑΑ'' λεω ''μμμμ καλοοο !!!της μαμας ειναι!''κ τρωω μια κουταλια:rolleyes::twisted: αυτη συνεχισε πιο εντονα ''ΑΑΑΑΑΑ ΜΑΑΑΑΑΑΜ'' της εδωσα μια κουταλια κ αλλη μια κ αλλη κ αλλη μεχρι που εσκασε στο φαι :mrgreen: το συνεχισα αυτο για 10-15 μερες κ μετα επανηλθε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω, τι συμβαίνει!

Είναι δυνατόν να μην τους αρέσει κανένα φαγητό??????

Όταν τρως εσύ, δε ζητάνε να δοκιμάσουν?

Μήπως είναι ψυχολογικό?? Γράφω το ανεξήγητο της Κατ μου. Έχει ομοιότητα με της Dimitra83.

Η Κατ μου δεν έπινε ξύπνια γάλα. Κάποια στιγμή σταμάτησα να ταΐζω κοιμισμένη.

-Κατ, θα πεις γάλα? Όχι, δεν μου αρέσει.

Μία μέρα βάζω γάλα σε ένα ποτήρι και αρχίζω να πίνω.

Τι πίνεις? Hemo, της λέω (γάλα ήταν).

Θέλω και εγώ!

Εντάξει, αλλά μην το πιεις όλο, απλά δοκίμασε.

Πίνει το μισό ποτήρι και από εκεί και πέρα κάθε βράδυ ήθελε να πιει ένα ποτηράκι HEMO (που ήταν γάλα)!

Μετά από 4 μήνες και αφού έλεγα κατά διαστήματα ότι το HEMO είναι καλό αλλά το γάλα είναι λίγο πιο καλό, μου λέει ξαφνικά από μόνη της ‘Σήμερα, θα πιω γάλα’. Και το ήπιε!

Όταν την επόμενη μέρα, ο μπαμπάς τη ρώτησε τι θα πιει για να το ετοιμάσει, είπε ‘θα πίνω γάλα γιατί το HEMO δεν μου αρέσει’!!!!

Δεν ξέρω ποιος δούλευε ποιον, όλο αυτό το διάστημα. Γιατί εγώ δεν άλλαξα μάρκα γάλατος.

Όταν φάνε έστω και αυτές τις δύο μπουκιές, τις επιβραβεύεις λεκτικά? Είστε απίθανες, φάγατε τους κεφτέδες….

Ε, αφού φάγατε τους κεφτέδες, θα πάμε βόλτα στο super market να πάρουμε πράγματα. Τις πας super market, τις αφήνεις να διαλέξουν….

Link to comment
Share on other sites

Dimitra83 εννοείς όλη την ώρα να τις πιέζω να φάνε;Όχι, δεν το κάνω γιατί δεν έχω υπομονή και επιπλέον πιστεύω πως με αυτό τον τρόπο μάλλον αντίθετα αντιδρούν...Για κανένα μισάωρο το πολύ προσπαθώ με όσα κόλπα μου κατεβαίνουν και μετά τα παρατάω...

Δοκίμασα και να αδιαφορήσω,δηλαδή καθίσαμε με τον άντρα μου να φάμε μόνοι μας,έρχονται,κοιτάνε τι τρώμε,το πολύ να βάλουν 1-2 μπουκιές και μετά τίποτα...

 

Dalia έχω διαβάσει κατα καιρούς προσεκτικά τα σχετικά ποστ σου...

Έχεις δικιο για το γάλα αλλά πως αλλιώς να γεμίσουν το στομάχι τους;

Σίδηρο-για να δεσμευτεί από το γάλα-από που να παίρνουν εφόσον δεν τρώνε κρέας και λαχανικά;

 

Στα κιλά τους είναι καλές αλλά προς το παρόν...

Αν συνεχίσω τη δίαιτα,δηλαδή τη μέθοδο "δεν θέλεις να φάς,εντάξει,αλλά δεν έχει ούτε γάλα"

θα αρχίσουν να χάνουν...ή όχι;

Υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουν να αναπτύσσονται κανονικά με δυο μπουκιές μεσημεριανό και 3 μπουκιές απογευματινό;

 

Και σα να μην έφτανε αυτό,η μικρή εδώ και μια εβδομάδα άρχισε να κόβει και το γιαούρτι,με το ζόρι τρώει το πολύ μισό πιατάκι πιά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν παιδί μέχρι την ηλικία των 7 ετών δεν έτρωγα τίποτα, κάθε μέρα η μαμά μου μου έκανε διαφορετικό φαγητό αλεσμένο μέχρι 3χρ. κ μετά κανονικό κ εγώ πήγαινα κ το εφτυνα στον φωταγωγό.

 

Ένα πράγμα όμως θυμάμαι πολύ έντονα που το έλεγα στη μαμά μου αλλά δεν το πιστευε. ΔΕΝ ΠΕΙΝΟΥΣΑ.. Δεν πεινούσα ΚΑΘΟΛΟΥ γι'αυτό κ δεν έτρωγα παρά μονο γάλα με ευχαρίστηση. Δεν ένιωθα αίσθημα πείνας αλλά σαν παιδάκι δεν με καταλαβαινε κανεις μα κανείς. Ισως αυτό που τρώνε να τους γεμίζει.

 

Κάποια στιγμή είπε ένας παιδίατρος στη μαμά μου μια μερά να μην με ταίσει καθόλου. Θυμάμαι έντονα ότι όλη την ημέρα δεν έφαγα τίιποτα κ τα ξημερώματα της επόμενης άνοιξα το ψυγείο κ έτρωγα ελιές, είχα απλά πεινάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσω τη δίαιτα,δηλαδή τη μέθοδο "δεν θέλεις να φάς,εντάξει,αλλά δεν έχει ούτε γάλα"

θα αρχίσουν να χάνουν...ή όχι;

...

 

απλά θα κάνεις μια παραλαγή " ΌΤΑΝ θα φας έστω και λίγο θα πιεις και όσο γάλα θέλεις"

επίσης θα τις βάζεις να διαλέγουν πχ θα φάτε κεφτεδάκια ή μακαρόνια με κιμά τι από αυτά τα 2 ?

 

ή θα τάζεις ( μικρά και απλά πραγματάκια ) για μας όσο αντιπαιδαγωγικό και αν ακούγεται έπιανε....

τα γαλακτοκομικά έχουν πολλές θερμίδες γι'αυτό και μεις ποτέ δε χάσαμε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο!

 

Eleftheria πραγματικά μάλλον δεν τους αρέσει κανένα φαγητό.Μόνο τον τραχανά τρώγανε εύκολα μέχρι πρότινος...

Την πρώτη φορά που τους έδωσα μακαρόνια έφαγαν το μισό πιάτο!Αυτό ήταν,μόνο για μια φορά.Το ίδιο έγινε και με κοτόπιτα,πατάτα ψητή,πίτσα,μοσχάρι κοκκινιστό με πουρέ.Τρώνε με ενθουσιασμό(δικό τους και δικό μου!)μια φορά και ποτέ ξανά ή αν ξαναφάνε θα είναι με το ζόρι λίγο.

Όταν τρώμε εμείς έρχονται με περιέργεια,δοκιμάζουν 1-2 μπουκιές και αυτό είναι όλο...

Αν φάνε ή έστω πάρουν στο χεράκι λέμε "μπράβο" αλλά δε δείχνει να δουλεύει κι αυτό...

Δεν είχα σκεφτεί να τους "τάξω" κάτι σαν επιβράβευση,το μόνο που έκανα κάποιες φορές είναι όταν τους βάζω ταυτόχρονα να δουν τηλεόραση να τους λέω "αν δεν φάμε δυστυχώς θα πρέπει να κλείσω την τηλεόραση".Φυσικά ούτε αυτό έχει αποτέλεσμα.

Σίγουρα μπορούν να καταλάβουν τέτοια "αλισβερίσια";

Dalia θα καταλάβουν αν τους προτείνω να διαλέξουν;

 

Πάντως εκτός από το πρωί, και το απόγευμα έρχονται στην κουζίνα και μου λένε "μαμ" αλλά το θέμα είναι πως και πάλι δεν τρώνε...

jesgk όταν λένε "μαμ" τι άλλο να υποθέσω εκτός από το ότι έχουν πεινάσει πια...αλλά ό,τι κι αν τους δώσω απλά τσιμπολογάνε λίγο και το υπόλοιπο το παίζουν...και εννοείται πως τις έχω άπειρες φορές μαλώσει πως δεν παίζουμε με το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elli, νομίζω ότι το να τους ‘τάξεις’ εκ των προτέρων, δε δουλεύει προς τη σωστή κατεύθυνση. Γιατί, αυτό λειτουργεί εκβιαστικά και έχει βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα.

Όταν φάνε, να τους επιβραβεύσεις λεκτικά (Μπράβο κορίτσια μου, είστε απίθανες,…) και τότε να τους πεις για “βόλτα, super market, …”

Μάλλον τους αρέσουν τα καινούρια. Αφού έφαγαν μια φορά μακαρόνια, σημαίνει ότι τους αρέσει η γεύση. Έχεις δοκιμάσει άλλα ζυμαρικά (σε άλλο σχήμα), αστεράκια, βίδες, λαζάνια,….π.χ. σήμερα θα φάμε μικρά αστεράκια, μακαρονόβιδες,…

Πατάτες στρογγυλές, κυβάκια,...

Link to comment
Share on other sites

Elli, νομίζω ότι το να τους ‘τάξεις’ εκ των προτέρων, δε δουλεύει προς τη σωστή κατεύθυνση. Γιατί, αυτό λειτουργεί εκβιαστικά και έχει βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα.

Όταν φάνε, να τους επιβραβεύσεις λεκτικά (Μπράβο κορίτσια μου, είστε απίθανες,…) και τότε να τους πεις για “βόλτα, super market, …”

 

Ελευθερία μου το είπα εξαρχής ότι ίσως είναι αντιπαιδαγωγικό αλλά εγώ προσωπικά το χρησιμοποίησα ως έσχατη διότι ο μικρός από την αφαγεία, μου είχε κάνει σιδηροπυνική αναιμία...

"Επιασε το κόλπο"....αναγκάζεσαι να δοκιμάσεις τα πάντα...

η επιβραβευση ενοείται ότι βοηθάει σε άλλους περισσότερο σε άλλους λιγότερο...

elli μου πιστεύω ότι θα καταλάβουν και θα τους αρέσει π.χ σήμερα θα φάμε μακαρόνια με κιμά πάμε στο σούπερ και διαλέξτε τι σχέδιο θα έχουν τα μακαρόνια...

Μην περιμένεις να φάνε όλα τα φαγητά, μοσχαράκι, φακές και αρακά ή φασολάκια και θα είστε οκ....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA μου, το ξέρω ότι το είπες :), βασικά αναφερόμουνα στο τρίτο post της Elli!

Και συμφωνώ μαζί σου, γιατί όταν έχουμε εξαντλήσει τα περιθώρια, μπαίνουμε σε πιο δραστικά μέτρα. Άλλωστε η υγεία προέχει της παιδαγωγικής διαδικασίας!?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει κορίτσια και διαφορετικού σχήματος ζυμαρικά ,πχ κοχυλάκια και ριγκατόνι.Θα πάρω όμως και άλλα σχέδια...Έχω κόψει τις πατάτες με κουπ πατ αστεράκια,λουλουδάκια κλπ

 

Θα προσπαθήσω περισσότερο με την επιβράβευση αλλά δεν σας κρύβω πως δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη...

 

Όταν κάνουμε τις εξετάσεις θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα...

Πάντως σήμερα στη βόλτα παρά το κρύο τα μαγουλάκια τους δεν κοκκίνησαν καθόλου,κάτασπρες!:(

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα:υπάρχει περίπτωση να μην πεινάνε στις 3.30 από τις 11 που τρώνε φρούτο;

Να καταργήσω τελείως το απογευματινό και να προσπαθήσω να τις δώσω μεσημεριανό το απόγευμα πχ στις 5;

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε τις εξετάσεις θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα...

Πάντως σήμερα στη βόλτα παρά το κρύο τα μαγουλάκια τους δεν κοκκίνησαν καθόλου,κάτασπρες!:(

 

μην αγχώνεσαι τόσο πολύ..

 

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα:υπάρχει περίπτωση να μην πεινάνε στις 3.30 από τις 11 που τρώνε φρούτο;

Να καταργήσω τελείως το απογευματινό και να προσπαθήσω να τις δώσω μεσημεριανό το απόγευμα πχ στις 5;

 

ανάλογα πόσο φρούτο τρώνε μπορεί να παίζει αυτό που λες...

για'μενα δεν είναι τόσο καλή ιδέα να φάνε 5 το μεσημεριανό, πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να έδινες νωρίτερα το φρούτο....

εγώ όταν είχα παρει τις εξετάσεις αφησα και το ανέλαβε ο σύζηγος εμένα η καρδιά δεν μου πήγαινε να σπαράζει και να μην του δίνω τοστ ή γάλα που ήθελε...

 

και ο δικός μου άρχισε εδώ και κανα δυο βδομάδες να μην τρώει στο σχολείο...αλλά εγώ την βρήκα τη λύση "Θεόφιλε μάλλον αγάπη μου πρέπει να πάμε για εξετάσεις"

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν να βλέπω το δικό μου παιδί!!!! που πολλές φορές έχω ζητήσει τη βοήθεια των μαμάδων από το φόρουμ! δοκιμάζει αλλά μέχρι εκεί! μόνο κοφτάκι τρώει και μόνο αν έχει μέσα κύβο magic:shock: δεν του αρέσει τίποτα. Αλλά εγώ έχω το πρόβλημα ότι ναι μεν του δίνω αλεσμένα αλλά δεν του αρέσουν αλεσμένα ας πούμε τα μακαρόνια με κιμά ή τα γιουβαρλάκια ή το κριθαράκι με κοτόπουλο, ας τα τρώει στο σταθμό. Δεν θέλει ούτε άλλιωτα αλλά και τα αλεσμένα που του δίνω(πατατα, καρότο, κρέας-κοτόπουλο, ζυμαρικά, ρύζι, κ.λ.π.) τα έχει βαρεθεί μάλλον(λογικό!). Ουτε πατημένα με το πηρούνι!

Πάντως δεν ξέρω μήπως αρέσουν ακόμα τα αλεσμένα στις δικές σου; αν τα τρώνε αλεσμένα δώστους. Εμένα μου έχουν πεί δυο παιδίατροι να τα τρώει έτσι αρκεί να μην μένει νηστικό το παιδί και φυσικά να παίρνει σίδηρο από το κρεατάκι και όλες τις απαραίτητες πρωτεϊνες.

Τι θα κάνουμε Θεέ μου; και εγώ το ίδιο περνάω και δεν με καταλαβαίνει κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που σκέφτηκα:υπάρχει περίπτωση να μην πεινάνε στις 3.30 από τις 11 που τρώνε φρούτο;

Να καταργήσω τελείως το απογευματινό και να προσπαθήσω να τις δώσω μεσημεριανό το απόγευμα πχ στις 5;

Θα πρότινα να παραλείψεις για κάποιες ημέρες τοσο το δεκατιανό όσο κ το απογευματινό κ να βασιστείς στα τρια γευματα μήπως δεις αλλαγες. που θα παει κάποια στιγμή θα πεινάσουν

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο θέμα έχω ποστάρει και παλιότερα σε υπάρχον τόπικ,αλλά ανοίγω ένα ξεχωριστό κάνοντας έκκληση για συμβουλή καθώς η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και δεν ξέρω πια τι να κάνω...

 

Οι μικρές μου δεν τρώνε μεσημεριανό.

Πέρσι περίπου τέτοια εποχή ξεκίνησαν λαχανικά κρέας κλπ,έφαγαν με δυσκολία για 2 μήνες και σταμάτησαν εντελώς.

Το μόνο φαγητό που έτρωγαν ήταν ο τραχανάς.

Κοτόπουλο ελάχιστο.

Ψάρι και αυγό δεν έχουν φάει ποτέ.

 

Όταν χρόνισαν και ο γιατρός μου σύστησε να δίνω από το δικό μας φαγητό ήλπιζα ότι θα τρώνε με τη λογική ότι θα δοκιμάσουν καινούριες και πιο ενδιαφέρουσες γεύσεις.

Αλλά απλά έπεσα έξω.

 

Φυσικά τόσο καιρό τους έδινα γάλα και 2 φορές την εβδομάδα τραχανά (φοβόμουν μήπως τον βαρεθούν και γι'αυτό δεν έδινα συχνότερα).

 

Από τα Χριστούγεννα προσπαθώ να τους δώσω φαγητό χωρίς να συμπληρώνω με γάλα.

Μπορεί να φάνε:

 

  1. 5-6 τηγανητές πατάτες
  2. 3-4 πηρουνίτσες μακαρόνια σκέτα
  3. 3-4 πηρουνίτσες κοτόπουλο με πατάτες
  4. 2-3 μπουκιές πίτα
  5. λιγο ψωμί


  6. μισό ή ένα κεφτεδάκι και 2-3 πατάτες

Μπορεί να μη φάνε και τίποτα από αυτά.

Αν έχω τραχανά(που τον κάνω πάντα με ζωμό κρέατος)θα φάνε το πολύ μισό πιατάκι.

 

Τους έχω δώσει μακαρόνια με μπεσαμέλ,κοτόπουλο με μπάμιες,φασολάκια,μπρόκολο,ομελέτα,φακές και διάφορα άλλα που δε θυμάμαι και δεν έχουν βάλει μπουκιά.

 

Όπως καταλαβαίνετε η ποσότητα μεσημεριανού που βάζουν στο στομάχι τους είναι από ελάχιστη ως καθόλου...

 

Το απόγευμα όσες φορές επιχείρησα να τους δώσω το μεσημεριανό δεν φάγανε καθόλου.Μόνο κεφτεδάκια μπορεί να τσιμπήσουν.

Συνήθως τρώνε

- το πολύ μισό τοστ με τυρί και γαλοπούλα

-1-2 μπισκότα

- μισό μήλο

-1 τυροπιτάκι ή λιγη πίτα ή λίγη πίτσα σπιτική

-μισή λαχανοκροκέτα έτοιμη που τους παίρνω μήπως και φάνε λίγο λαχανικό

 

Το πρωί και το βράδυ πίνουν 240-260 ml γάλα.

Μετά το γάλα έρχονται στην κουζίνα και μου λένε "μαμ" και τους δίνω λίγο τσουρέκι ή κέικ αλλα το πιό πολύ το τρίβουν και παίζουν,λίγο τρώνε.

Φρουτόκρεμα τρώει η μεγάλη και στη μικρή δίνω ένα τέταρτο μήλο και ένα πιατάκι γιαούρτι με λίγη φρουτόκρεμα έτοιμη γιατί δεν θέλει φρέσκα φρούτα.Τρώνε στις 11.

Κοιμουνται στη 1 το μεσημέρι και ξυπνάνε γύρω στις 3.Τους δίνω φαγητό γύρω στις 3,30 που υπολογίζω πως θα πεινάνε πια.

 

Αλλά δεν τρώνε.

Δοκίμασα με τηλεόραση.

Δοκίμασα να τις έχω κάτω να παίζουν μήπως και βαριούνται στα καρεκλάκια τους.Τίποτα.Τις κάθισα στο τραπέζι της κουζίνας να τρώμε κι εμείς μαζί τους και τους έβαλα και πιατάκια μπροστά να τρώνε μόνες τους.Ούτε κι έτσι.Παίζουνε με το φαγητό,το πετάνε κάτω και δεν τρώνε.Κι άλλα κι άλλα,χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τόσο καιρό δεν τις δίνω γάλα και συνήθως είναι θεονήστικες μέχρι το απογευματινό τσιμπολόγημα.

 

Προς το παρόν το βάρος τους είναι καλό (12500 & 85εκ και 11400 & 84εκ).

Αν όμως συνεχιστεί αυτή η "νηστεία" πού θα φτάσουμε;

Και εν πάσει περιπτώσει δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το να τρώνε λίγο, όσο το να τρώνε "ουσιαστικά".

Δηλαδή να φάνε έστω και λίγα λαχανικά.Λίγα όσπρια,λίγα ζυμαρικά,λίγο κοτόπουλο.

 

Ο γιατρός δεν αγχώνεται και προτείνει όταν δεν τρώνε τίποτα,το πιο συχνό δηλαδή,να τους δίνω γάλα.

Δεν ξέρω τί να κάνω.Σκέφτομαι να επιστρέψω στο γάλα πάλι για μεσημεριανό,και μετά να τις καθίζω στο τραπέζι μήπως και τσιμπολογήσουνε καθόλου από το φαγητό μας.

Αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί και αυτό.

Σκοπός είναι να τρώνε φαγητό,λίγο και σχεδόν απ'όλα...

 

Πόσο ευχαριστημένη να είναι που η διατροφή τους βασίζεται σε γάλα,λίγο φρούτο και γιαούρτι,και μπισκότα,τυροπιτάκια,τοστ και τέτοια;

 

Εντος των ημερών θα κάνουμε τις ετήσιες εξετάσεις και φοβάμαι πως δεν θα έχουμε καλά αποτελέσματα.Ήδη μου φαίνονται υπερβολικά άσπρες.

 

Δόντια έχουν 16 και τα καταφέρνουν καλά στο μάσημα.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά προσπάθησα να σας δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες χρειάζονται.

Παρακαλώ πολύ για τη συμβουλή σας,είμαι σε απόγνωση...

 

 

update:σήμερα δεν φάγανε ούτε τον τραχανά...μόνο 5 κουταλιές.

 

για να καταλαβω λιγο ....ξυπνανε το πρωι τρωει η καθεμια απο μια μπουκαλα γαλα ...κατα της εντεκαμιση τρωνε φρουτοκρεμα...μετα το μεσημερι τσιμπολογανε 3-4 κουταλιες απο το οτι φαγητο τους φτιαξεις..το απογευμα τρωνε κατι απο αυτα που γραφεις και μετα παλι πριν το υπνο μια μπουκαλα γαλα...τα εχω βγαλει σωστα ως στιγμης ή οχι???

 

(ασχετο αλλα η δικια μου 12500 κιλα ητανε μεχρι τον αυγουστο που ειμασταν δυο χρονων και κατι μηνων οποτε μια χαρα ειναι στο βαρος οι μικρες σου)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω λιγο ....ξυπνανε το πρωι τρωει η καθεμια απο μια μπουκαλα γαλα ...κατα της εντεκαμιση τρωνε φρουτοκρεμα...μετα το μεσημερι τσιμπολογανε 3-4 κουταλιες απο το οτι φαγητο τους φτιαξεις..το απογευμα τρωνε κατι απο αυτα που γραφεις και μετα παλι πριν το υπνο μια μπουκαλα γαλα...τα εχω βγαλει σωστα ως στιγμης ή οχι???

 

 

Το γάλα τους το πίνουν yasemi.

Αυτό είναι το πρόβλημα,ότι μόνο το γάλα τρώνε ευχάριστα.

Δεν τρώνε ό,τι φαγητό τους φτιάχνω,τρώνε μόνο αυτό το ελάχιστο από όσα ανέφερα.

Το ότι είναι καλές στο βάρος τους οφείλεται στο γεγονός ότι ένα χρόνο σχεδόν τώρα για να μη μένουν νηστικές το μεσημέρι πίνουν γάλα...Ενώ θα έπρεπε να παίρνουν και άλλες τροφές,όπως λαχανικά και κρέας.

 

Αλεσμένα δεν τρώνε με τίποτα,αφού και τη φρουτόκρεμα απορώ πως την τρώει ακόμα η μεγάλη.

Η μικρή δεν έφαγε σχεδόν καθόλου φρουτόκρεμα,θα φάει λιγο μήλο(μόνο μήλο,κανένα άλλο φρούτο)στο χέρι και μια κουταλιά έτοιμη φρουτόκρεμα κρυμμένη στο γιαούρτι.Αν κόψει και το γιαούρτι γιατί έτσι δείχνει τις τελευταίες ημέρες, πάει και το λιγο φρούτο...

 

Μου έχουν δώσει πολλές φορές την εντύπωση ότι δεν θέλουν να τις ταίσω και σκέφτηκα πως ίσως θέλουν να τρώνε μόνες τους.Και στα καρεκλάκια τους,και στο τραπέζι μαζί μας,απλά το φαγητό κατέληγε στα πλακάκια...Και κουταλάκια και πηρουνάκια τους εδωσα,και φυσικά όση ώρα είναι απασχολημένες παίζοντας με το φαγητό δεν με άφησαν να τους βάλω κουταλιά στο στόμα.

Μου φαίνεται ούτε αυτές ξέρουν τι θέλουν:?:mad::-(

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να αλεσεις μπανανα με γιαουρτι?ο γιος μου τρελενεται!

επισης αφου μασανε μπορεις απο τα ΒΙΟ να δοκιμασεις πολυχρωμα ζυμαρικα.πρασινα πορτοκαλι ασπρα.ειναι με σπανακι καροτο κ τα απλα.

το μοσχαρι πχ οταν κανεις σουπα μπορεις να αλεθεις το κρεας κ να το προσθετεις στο ζουμι με τα καροτα κ τις πατατες .μοσχαρι μπορεις να παρεις επισης το κανονικο κρεας για σουπα κ να πεις να σου το κανει κιμα για να τις κανεις κεφτεδακια.κρεμα απαυτες της γιωτης αραβοσιτου δοκιμασες??

Link to comment
Share on other sites

Έλλη μου , σε νιώθω και εγώ , έμενα ο γιόκας μου πιο μικρός από εσάς και επίσης δεν τρώει πολλά , δηλαδή το μεσημεριανό του γιατί τα φρούτα και το απογευματινό του το τρώει μόνο το μεσημεριανό δεν το θέλει και τόσο ...

 

Απόγευμα μπορείς να τους φτιάξεις qaker με λίγο μπανάνα μέσα , μήλο αχλάδι σταφίδες αν δίνεις μελί βαλε και μαλακι μέσα και μπορεί να τους αρέσει δόκιμα σε το , παντός έμενα το τρώει το qaker απλά εμείς δεν τρώμε ακόμα μελί και του έβαζα κανένα φρούτο αλλά τώρα του βάζω λίγη κρεμά βιολογική μέσα και επίσης αν δεν μου φάει το μεσημεριανό του του βάζω λίγο κρεατάκι μέσα στο απογευματινό του ελπίζω να κάνω καλά ... Επίσης μπορείς να φτιάξεις μπιφτέκια με διάφορα λαχανικά μέσα , εγώ πχ στα μπιφτέκια του έβαλα προχθές σπανακι-ντοματα-κολοκυθι-σελινο-κουνουπιδι-πιπεριες-καροτο-πατατα του έβαλα λίγο φρυγανιά τριμμένη για να σφίξει και έγιναν πεντανοστιμα χωρίς αλάτια χωρίς μπαχαρικά , όλα τα λαχανικά τα έτριψα εκτός το σπανάκι και το σέλινο που τα ψιλόκοψα...

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις σουπα μπορεις να αλεθεις το κρεας κ να το προσθετεις στο ζουμι με τα καροτα κ τις πατατες .μοσχαρι μπορεις να παρεις επισης το κανονικο κρεας για σουπα κ να πεις να σου το κανει κιμα για να τις κανεις κεφτεδακια.κρεμα απαυτες της γιωτης αραβοσιτου δοκιμασες??

Αχ βρε Δημητρα,όλα αυτά τα έχω δοκιμάσει.

Σούπες δεν τρώνε,μόνο τραχανά και αν έχει λιωμένο κρέας μέσα δεν τον θέλουν:(

Κρέμες ούτε να τις δουν.Τους έχω φτιάξει άνθος αραβοσίτου βανίλια και δεν έφαγαν καθόλου.Επειδή τα γλυκά τους αρέσουν μια φορά την έφτιαξα σαν γλυκάκι δηλαδή κάτω έβαλα μπισκότα πτι μπερ βρεγμένα με λίγο γάλα και πάνω κρέμα,μπααα...τίποτα:evil:.Βέβαια αν τους έδινα γεύση κακάο μπορεί να την τρώγανε αλλά θέλω να τα αποφύγω αυτά...

 

Πραγματικά είμαστε πολύ δύσκολη περίπτωση:?

 

 

Pelagia σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις...κουάκερ δεν τους έχω ποτέ δώσει,θα δοκιμάσω.

Τους έχω πάρει κροκέτες λαχανικών,ξέρω ότι δεν είναι και το καλύτερο αλλά στην απόγνωσή μου να φάνε λίγο λαχανικό...Δεν τις τρώνε με όρεξη,το πολύ να φάνε τη μισή.Θα φτιάξω και μόνη μου μήπως κάποιο συστατικό από τις έτοιμες δεν τους αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...