Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η Καισαρική στις 38 εβδομάδες οπωσδήποτε;;


goofy

Recommended Posts

Θα γεννήσω με καισαρική (λόγω προηγούμενης) και ο γιατρός επιμένει πως μόλις κλείσω τις 38 εβδομάδες θα πρέπει να το πάρει.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί να μην περιμένω να σπάσουν τα νερά και ναι οκ να πάω με καισαρική; Η τελοσπάντων, πόσο μπορώ να περιμένω το μέγιστο;

Δε θέλω να βγει το μωράκι μου πριν την ώρα του...

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • goofy

    goofy 7 δημοσιεύσεις

  • boy'smam

    boy'smam 7 δημοσιεύσεις

  • ROZITA

    ROZITA 7 δημοσιεύσεις

  • Nena

    Nena 4 δημοσιεύσεις

Δεν βγαίνει πριν την ώρα του καλή μου...Όλες οι προγραμματισμένες καισαρικές γίνονται μόλις κλείσουν 38 εβδομάδες κύησης. Έτσι έγινε στο 1ο μου παιδί, έτσι θα γίνει και στο 2ο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου παιδί βγήκε 5 ημέρες πριν την ΠΗΤ. Και γιατί να βγαίνουν στις 38 κι όχι όποτε θέλουν;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά τον ρώτησα, αλλά δεν ήταν και πολύ διευκρινιστικός/πειστικός, παρά του στυλ "είναι καλύτερα έτσι" και μετά από πίεση, "καλά θα δούμε πώς θα πάει".

Αυτό το ραντεβού της καισαρικής με σκοτώνει! Μου έχει στοιχίσει που μου έχει στοιχίσει, που δε θα βιώσω το φυσιολογικό τοκετό, τουλ. να βιώσω το απροσδόκητο, το "άντρα, τρέχα, γεννάω", αν είναι ασφαλές φυσικά.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυσικά τον ρώτησα, αλλά δεν ήταν και πολύ διευκρινιστικός/πειστικός, παρά του στυλ "είναι καλύτερα έτσι" και μετά από πίεση, "καλά θα δούμε πώς θα πάει".

Αυτό το ραντεβού της καισαρικής με σκοτώνει! Μου έχει στοιχίσει που μου έχει στοιχίσει, που δε θα βιώσω το φυσιολογικό τοκετό, τουλ. να βιώσω το απροσδόκητο, το "άντρα, τρέχα, γεννάω", αν είναι ασφαλές φυσικά.

Αυτό είναι που θέλει και ο γιατρός σου να αποφηγει το γεγονός οτι σου σπάνε τα νερα και δεν μπορει να γνωρίζει την ταχύτητα με την οποία μορει να εξελιχθει ο τοκετός σου μπορει να συμβούν όλα σε 1 ώρα μπορει και σε πολλές ώρες.Αλήθεια γιατί δεν σου εξηγει εκείνος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που θέλει και ο γιατρός σου να αποφηγει το γεγονός οτι σου σπάνε τα νερα και δεν μπορει να γνωρίζει την ταχύτητα με την οποία μορει να εξελιχθει ο τοκετός σου μπορει να συμβούν όλα σε 1 ώρα μπορει και σε πολλές ώρες.Αλήθεια γιατί δεν σου εξηγει εκείνος?

 

Και τι μας λέει ότι δε θα σπάσουν την 37η εβδομάδα;

Δεν ξέρω γιατί δεν μου εξηγεί, θα τον ξαναρωτήσω φυσικά. Απλά έλεγα μήπως έχει καμία παρόμοια εμπειρία...

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

To προγραμμα εχει να κανει καθαρα με το οτι θελει ο γιατρος να τα εχει υπο ελεγχο και οχι επειδη πρεπει...

Το παιδια ακομα και σε 2η ,3η καισαρικη μπορει να ερθει οποτε θελει αυτο ..και οχι το ημερολογιο του γιατρου..για την ευκολια του και μονο...

Οποτε τι να πει ο γιατρος...εμενα με βολευει τοτε..γιατι θα κανονισω κι αλλες 5 καισαρικες την μια μετα την αλλη??

Μας λειπει η ενημερωση ....κι αυτο εκμεταλευονται οι πιο πολλοι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που θέλει και ο γιατρός σου να αποφηγει το γεγονός οτι σου σπάνε τα νερα και δεν μπορει να γνωρίζει την ταχύτητα με την οποία μορει να εξελιχθει ο τοκετός σου μπορει να συμβούν όλα σε 1 ώρα μπορει και σε πολλές ώρες.Αλήθεια γιατί δεν σου εξηγει εκείνος?

 

Εαν εξελιχθει τοσο γρηγορα (που δεν νομιζω καθως αφου την πρωτη ηταν καισαρικη..τοτε ειναι σαν πρωταρα αρα εχει πολλες ωρες ο τραχηλος) τοτε απλα μπορει να γεννησει φυσιολογικα(το πιο συνηθισμενο στο εξωτερικο)

Παντως ακομα και στις δευτεροτοκες με φυσιολογικο τοκετο πολυ σπανια γεννανε σε μια ωρα.. απ τα πρωτα συπτωματα

Link to comment
Share on other sites

Εαν εξελιχθει τοσο γρηγορα (που δεν νομιζω καθως αφου την πρωτη ηταν καισαρικη..τοτε ειναι σαν πρωταρα αρα εχει πολλες ωρες ο τραχηλος) τοτε απλα μπορει να γεννησει φυσιολογικα(το πιο συνηθισμενο στο εξωτερικο)

Παντως ακομα και στις δευτεροτοκες με φυσιολογικο τοκετο πολυ σπανια γεννανε σε μια ωρα.. απ τα πρωτα συπτωματα

 

Συμφωνώ απόλητα μαζί σου σε αυτό που γράφεις απλά ξέρεις παίζουν και πολλά ρόλο πόσο χρονικό διάστημα έχει περάσει από την προηγούμενη καισαρική,η κατάσταση των εσωτερικών τομών,η πείρα του γιατρού σε φτ μετά από κτ -ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ-,και δυστηχώς το πρόγραμμά του...Απλά με μια καλής και θετικής σκέψης υπόθεση έκανα έλεγα ποιό μπορεί να ήταν το καλό σκεπτικό του γιατρού με θεωρητική πάντα προσέγκιση!!Λέμε τώρα πως θα μπορούσε να σκεφτει ένας γιατρός σε μια ιδανική ιατρική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι μας λέει ότι δε θα σπάσουν την 37η εβδομάδα;

Δεν ξέρω γιατί δεν μου εξηγεί, θα τον ξαναρωτήσω φυσικά. Απλά έλεγα μήπως έχει καμία παρόμοια εμπειρία...

Καλά αυτό μπορεί να σημβεί ανα πάσα ώρα και στιγμή μετά την 36η εβδομάδα..Πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην σου εξηγει...

Στη δική μου π.χ. περίπτωση ο γιατρός μου λέει οτι μετά την 36η εβδομάδα θα πηγαίνω κάθε μέρα στο ιατρείο για να με βλέπει και να μου πει πότε κοντεύουμε(στην προηγούμενη μου είχε πει Παρασκευή έχεις διαστολή 2 και Δευτέρα είχα γεννήσει με καισαρική αλλά για άλλους λόγους ιατρικούς δικούς μου),δεν με έχει με πρόγραμμα βλέπωντας και κάνωντας!!Που και αυτό είναι σπαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλητα μαζί σου σε αυτό που γράφεις απλά ξέρεις παίζουν και πολλά ρόλο πόσο χρονικό διάστημα έχει περάσει από την προηγούμενη καισαρική,η κατάσταση των εσωτερικών τομών,η πείρα του γιατρού σε φτ μετά από κτ -ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ-,και δυστηχώς το πρόγραμμά του...Απλά με μια καλής και θετικής σκέψης υπόθεση έκανα έλεγα ποιό μπορεί να ήταν το καλό σκεπτικό του γιατρού με θεωρητική πάντα προσέγκιση!!Λέμε τώρα πως θα μπορούσε να σκεφτει ένας γιατρός σε μια ιδανική ιατρική

 

Ναι σιγουρα...συμφωνω κι εγω μαζι σου..

Απλα επειδη η κοπελα ρωτησε αν 38 = καισαρικη χωρις δευτερη κουβεντα απαντησα αυτο...σαφως θα υπαρχουν και οι περιπτωσεις που επιβαλλεται η καισαρικη καποιες μερες πιο νωρις (απλα νομιζω οτι αυτο το βλεπεις εκεινη την ωρα ..βλεποντας και κανοντας δλδ ..οπως ο γιατρος σου κι οχι πχ απ τον 3 μηνα...)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάω για 2η κ.τ. (μάλλον...). Ο γιατρός μου δεν αναλαμβάνει vbac και τότε του είπα ότι οκ, τουλάχιστον να πάρει όσο περισσότερο χρόνο γίνεται το μωρό (άνευ απροόπτου). Συμφώνησε και με βλέπω γύρω στην 39η εβδομάδα - προγραμματισμένα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε κι εμένα ότι θα το ελέγχουμε τακτικά προς το τέλος και θα δούμε.

Εγώ πάντως απευθύνθηκα σε 4 γιατρούς για vbac και δεν αναλαμβάνει κανένας κι έχουν περάσει και 3 χρόνια απο την προηγούμενη. Ξέρει καμία τέτοιο γιατρό; Και τελικά αξίζει το ρίσκο;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

εχει αναλογο θεμα στο φορουμ και μαλιστα υπομνημα, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28932&highlight=vbac

η λεξη "ρίσκο" είναι σχετική..και η καισαρική εχει ρισκο, επέμβαση είναι ....:rolleyes:

υπαρχουν γιατροι εξειδικευμενοι για vbac, αν δεν ειναι, καλως και δεν αναλαμβανουν τετοιο τοκετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ δεν νομίζω ότι είναι τόσο ανεβασμένο πια. Αν βάλεις "vbac" στην αναζήτηση, θα σου βγουν και κάποια threads που αναφέρουν γιατρούς. Μια κοπέλα από εδώ μέσα που έκανε vbac είχε τομ κ. Ροσόλυμο στο Έλενα, νομίζω.

 

Συμφωνώ και με την DaF: αν ο γιατρός μου δεν έχει κάνει ποτέ vbac, τότε καλά κάνει και δεν αναλαμβάνει - θα ήταν ανεύθυνο εκ μέρους του να δεχτεί.

 

Εγώ κλίνω προς τη 2η κ.τ. (λόγω ανασφάλειας, έλλειψης εμπιστοσύνης στον εαυτό μου ενδεχομένως κτλ, α, και επίσης, κανείς από το κοντινό μου περιβάλλον δεν είναι ενθαρρυντικός και εμένα με επηρεάζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω αγνωστες λεξεις..

:arrow:τι ειναι vbac?

:arrow: γιατι η 2η γέννα μετα απο καισαρική πρεπει να ειναι παλι καισαρική?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα όλες τις απαντήσεις... πάντως δεν είναι υποχρεωτικό να είναι στις 38. Έτσι συνηθίζουν πολλοί να κάνουν για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους.

 

Με το δικό μου γιατρό το είχαμε συζητήσει και ήταν της άποψης πως όσες μέρες κερδίζει ένα παιδί στη μήτρα είναι προς όφελός του. Ακόμα και μια μέρα παραπάνω... καλή είναι.

 

Έτσι μετά από καισαρική (κατά το ήμισυ ...μη προγραμματισμένη), έκανα την επόμενη μη προγραμματισμένη στις 39 εβδομάδες κι αφού είχα συσπάσεις ανά 2-5', στις 3:30 τη νύχτα. Και το τελευταίο παιδί πάλι ήρθε απρογραμματιστα... στις 37 εβδομάδες.... με συσπάσεις.... κι αυτό στις 05:30 τα ξημερώματα.

 

Φυσικά μέχρι τότε... παρακολούθηση.... και όλα πήγαν καλά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως ορίζετε η εβδομάδα της καισαρικής σύμφωνα και με το βάρος του μωρού. Στην δική μου κορούλα μόλις έδειξε να έχει πάρει 3600 και ήμουν στην 38η εβδομάδα μου είπε ο γιατρός να διαλέξω ποια μέρα της εβδομάδας θέλω να γεννήσω.

Τελικά η μικρούλα μου γεννήθηκε 3700.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Και εγώ θα πάω για δεύτερη καισαρική και είναι ένα από τα θέματα που όλο ξεχνάω να ρωτήσω το γιατρό μου. Θα προτιμούσα και εγώ να ξεκινήσει ο τοκετός φυσιολογικά και να μην το προγραμματίσουμε...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Στις 37 βδ.και λιγες μερες ο πρωτος ο δευτερος γιος μου στις 39 διοτι ελειπε ο γιατρος στο εξωτερικο...φοβομουν σαν τρελη μην με πιασουν οι πονοι και τρεχω στο πουθενα αλλα ευτυχως ολα καλα..

κανονικα στις 38 γινετε κ καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.......παω να κανω τσαντα .....μην εχουμε κανενα ξαφνικο και τρεχουμε , εγω τωρα συνηδητοποιησα οτι κοντευουμε, μεχρι τωρα ελεγα χαλαραααα, εχουμε ακομα.....:lol::lol::lol::lol::lol:

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...