Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έμεινα έγκυος και παλινδρόμησε...


Recommended Posts

Δυστυχώς πέρασα κι εγώ αυτή τη δυσάρεστη κατάσταση :cry: Την περασμένη Τρίτη έμαθα πως το έμβρυο που ήταν σχεδόν 10 εβδομάδων είχε παλινδρομήσει, την επομένη μπήκα για απόξεση... Δεν έιχα ξαναπεράσει ποτέ κάτι τέτοιο, έχω ήδη ευτυχώς ένα υγιέστατο κοριτσάκι 22 μηνών...

 

Από την αρχή αυτής της εγκυμοσύνης πάντως έιχα ένα κακό προαίσθημα, ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, και όλες τις ημέρες του Πάσχα ήμουν κρεβατωμένη με λίγο αίμα... Επίσης στον υπέρηχο μου έιχε πει ο γιατρός οτι το έβλεπε 2 εβδόμάδες μικρότερο :cry: και θα το παρακολουθούσαμε αλλά καρδιακό παλμό έιχε κανονικά... Το έμβρυο το δώσαμε για εξέταση για να δούμε από τι προήλθε... Ελπίζω τα απότελέσματα να είναι καλά, γιατί άλλο ένα παιδάκι θα το ήθελα...

 

Αυτό το Πάσχα ήταν το χειρότερο της ζωής μου :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι πολύ γλυκιά μου για το μωράκι σου... :cry::cry:

 

Να μην στεναχωριέσαι όμως καθόλου γιατί σίγουρα θα κάνεις κι άλλο παιδάκι!!!!!!!! :D:D

 

Προς το παρών όμως πιστεύω ότι η καταληλλότερη για να σου απαλύνει τον πόνο είναι η μικρούλα σου...σωτά???

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Μαριαννούλα σου θα έχει έναν δικό της φύλακα-άγγελο εκεί ψηλά, που θα την προσέχει και θα της χαμογελάει..

 

Να είσαι καλά και να προσέχεις τον εαυτό σου. Το αδερφάκι της Μαριαννούλας απλώς καθυστέρησε στο ραντεβού του - θα έρθει "με επόμενη πτήση".

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένε οτι η φύση προνοεί και η μήτρα αποβάλλει τα έμβρυα που δεν θα μπορούσαν έτσι κι αλλιώς να αναπτυχθούν και να ζήσουν καλά.

Ακούγεται ίσως χαζό αλλά ίσως σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.

Το θετικό είναι οτι έχεις ήδη ένα μωράκι,που σημαίνει οτι η παλίνδρομη ήταν τυχαίο γεγονός..

Καλή συνέχεια στις προσπάθειες!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου... Έχω διαβάσει τοσο πολλές ανάλογες περιπτώσεις τώρα τελευταια, που ξέρω ότι συμβαίνει συχνά, αλλά αν δεν σου τύχει εσένα δεν μπορέις να καταλάβεις το συνάισθημα...

 

Σίγουρα η μικρή μου έιναι η παρηγοριά μου τώρα, αν δεν έιχα κι αυτή θα με είχε "ρίξει"η όλη κατάσταση πολύ περισσότερο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κοριτσάκι σου είναι κάτι παραπάνω από παρηγοριά. Είναι η απόδειξη ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό και ότι σύντομα θα κάνει ένα υγειές παιδάκι. Έχεις δίκιο που λές ότι αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις. Τελευταία το έχω ζήσει πολύ κοντά μου και έχω δει μία φίλη μου να κινείται ανάμεσα στον παράδεισο και στην κόλαση. Φρόντισε να μην σε πάει πολύ πίσω. Δώσε στο σώμα σου και στην ψυχή σου χρόνο να ετοιμαστεί σωστά και ..... βουρ για το δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τα αποτελέσματα της εξέτασης, εξάλλου μου την προτεινε και ο γιατρός μου από μόνος του... Κάνει γύρω στον ένα με ενάμιση μήνα να βγει... Μέχρι τότε καλό έιναι να μην ξαναμείνω έγκυος όπως μου έιπε... Αν όλα είναι καλα θα ξαναπροσπαθήσουμε σύντομα (αυτή η εγκυμοσύνη ήταν απρογραμμάτιστη εξάλλου)...

 

Μέχρι τότε βέβαια θα με φάει η αγωνία...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρεθει στην θέση σου και μπορώ να φανταστώ την στεναχώρια σου, αλλά θα σου πω αυτο που είπε και μια άλλη κοπέλα, ότι ισως ο οργανισμός σου προλαβε ενα "κακό" έμβρυο. Μην στεναχωριέσαι καλή μου. Εχεις το άλλο σου κοριτσάκι και συντομα θα εχεις και ενα νέο μωράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένε οτι η φύση προνοεί και η μήτρα αποβάλλει τα έμβρυα που δεν θα μπορούσαν έτσι κι αλλιώς να αναπτυχθούν και να ζήσουν καλά.

Ακούγεται ίσως χαζό αλλά ίσως σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.

Το θετικό είναι οτι έχεις ήδη ένα μωράκι,που σημαίνει οτι η παλίνδρομη ήταν τυχαίο γεγονός..

Καλή συνέχεια στις προσπάθειες!

 

Ειναι πολυ πιθανο κατι τετοιο!

Γρηγορη αναρωση, καλα αποτελεσματα και συντομα και παλι εγκυουλα.

 

Συνεχως ακουω τριγυρω μου για παλινδρομες κυησεις περιπου τη 10η εβδομαδα..μα τι γινεται? :(head_bang.gif

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ γιατί ξέρω τι περνάς και πως νοιώθεις.

Πίστεψε με το κοριτσάκι σου θα σε βοηθήσει στο να το ξεπεράσεις σιγά σιγά.

Εύχομαι όταν το θελήσεις ξανά, να κάνεις ένα υγειέστατο μωράκι!!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πολύ.... Μην στενοχωριέσαι...

Σύντομα θα ξαναπροσπαθήσεις και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να χαρίσεις ένα αδερφάκι στην κορούλα σου.

:wink:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο.

Το παιδάκι σου και η οικογενεία σου να σου δίνει δύναμη.

Και εγώ πέρασα μια χρονιά απαίσια χριστούγεννα, τα χειρότερα της ζωής μου, αλλά σκέφτηκα και έτσι συνέβη τελικά, τα επόμενα ήταν πραγματικά καλύτερα καθώς περίμενα το παιδάκι μου...!!!

Καλή δύναμη κοπέλα μου και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι σύντομα ένα υγιές μωράκι αφού το θέλεις τόσο και μια καλή εγκυμοσύνη... :D

 

Να χαίρεσαι τη νεραϊδούλα σου. Και ίσως όπως λένε να είναι κάθε εμπόδιο για καλό...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα πέρασα και εγω τα ίδια πέρισυ το καλοκαίρι. Είχα παράλληλη εγκυμοσύνη με μια φίλη και μου είχε πεί τι είχε δει στον υπέρηχο την προηγούμενη μέρα. Βάλαμε τα καλά μας κάναμε πλάκα στο δρόμο για το τι θα πούμε στο παιδί και μόλις μου βάζει ο γιατρός τον υπέρηχο δεν βλέπω τίποτα απο αυτά που μου έλεγε η φίλη. Ρωτάω τον γιατρό που είναι το μωρό και μου λέει πάμε μέσα...

Είχε μια μικρή διαφορά στις ημερομηνίες περίπου 2 εβδομάδες απο την αρχή αλλά δεν πήγαινε το μυαλό μας στο κακό.

Μας έκλεισε ραντεβου για απόξεση για το επόμενο πρωι.

Μόλις βγήκαμε απο το ιατρείο όπου κρατιόμουνα για να μην ξεσπάσω ένιωσα αυτό που λένε μου κόβονται τα πόδια.

Με πήρε αγκαλιά ο άντρας μου και πήγαμε στο Ιασω για μια χοριακή για να σιγουρευτούμε...(παρηγορια στον άρρωστο)

Μιλιά στο αυτοκίνητο.

Στο σπίτι μόνο αγκαλιαστήκαμε αποχαιρετήσαμε το αγγελούδακι μας και κοιμηθήκαμε όσο μπορούσαμε κλαίγοντας.

Ήταν το πρώτο μας παιδάκι και μας ήρθε πολύ βαριά. Ακόμα και τώρα κλαίω καμια φορά.

Η βιοψία έδειξε πως υπήρχε πιθανότητα χρωμοσωματικής ανωμαλίας.

Τελικά η φύση όπως λένε ίσως ξέρει καλύτερα...

Ευτυχώς τώρα είμαι πάλι έγκυος και όλα πάνε καλά.

Σου εύχομαι τα καλύτερα μόνο να μην έχεις άγχος όλα θέλουν το χρόνο τους.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μην στεναχωριέσαι καθόλου, και να μην το σκέφτεσαι, πάει, πέρασε. Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα. Αν είσαι καλά, και είσαι γιατί έχεις ένα υπέροχο μωρό, θα μείνεις έγκυος πολύ γρήγορα. Εγώ είχα 2 φορές παλίνδρομο κύηση και κόντευα να τρελαθώ από τη στεναχώρια και το άγχος. Αλλά όπως λένε όταν κάτι το θέλεις πολύ... έτσι έχω και εγώ μία μπέμπα τώρα. Αισιοδοξία και γέλιο θέλει η ζωή. Όλα καλά θα σου πάνε, είμαι σίγουρη. Περιμένω να ακούσω για τη νέα εγκυμοσύνη... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας, ήδη είμαι αρκετά καλά και κοιτάζω το μέλλον.... Σίγουρα η μικρούλα μου με βοηθά πολύ σ' αυτό... Κάθε εμπόδιο για καλό...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

koritsaki και εγω το επαθα ήμουν 12 εβδομαδων, επαθα παλινδρομη κυηση στο δέυτερο το πρωτο μου ειναι 19 μηνων.Τωρα τον ιούλιο το έχασα δυστυχώς. Αλλα πιστέυω να ξαναμέινω και να πανε ολα μου καλα γιατι να πω την αλήθεια το έχω άγχος πολυ για αυτο και ασχολουμαι με διαφορα αυτο τον καιρο να ξεχαστώ μπας και μείνω..το θελω παρα πολύ (συμβουλή να μην αγχωθείς ....)

Την κόρη μου την λένε Μαρία η όμορφη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...