Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καούρες - καμία ιδέα;


Rob_09

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου, 5 μηνών συγκεκριμένα και τελευταία έχω πολλές καούρες. Ξυπνάω το πρωί και δεν αισθάνομαι πείνα. Ξέρω ότι πρέπει να φάω για το μωρό αλλά αν φάω μετά έχω καούρες. Υπάρχουν μέρες που καταλαβαίνω ότι αν φάω θα υποφέρω και πράγματι έτσι γίνεται. Κάπου διάβασα ότι στις καούρες βοηθάει ο ανανάς. Μήπως γνωρίζετε εσείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αρχικα εμενα με βοηθουσε λιγο γαλα παγωμενο ,2-3 γουλιες, και μου περνουσε.μετα το εριξα στα στραγαλια παλι βοηθουσε.και στην συνεχεια δεν επιαναν αυτα και αρχισα τα σιμεκο.μου τα εδωσε ο γιατρος μου και μ εσωσε !ετσι οταν δεν μου περνουσε με τα προηγουμενα ειχα τελευταια λυση τα σιμεκο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου, 5 μηνών συγκεκριμένα και τελευταία έχω πολλές καούρες. Ξυπνάω το πρωί και δεν αισθάνομαι πείνα. Ξέρω ότι πρέπει να φάω για το μωρό αλλά αν φάω μετά έχω καούρες. Υπάρχουν μέρες που καταλαβαίνω ότι αν φάω θα υποφέρω και πράγματι έτσι γίνεται. Κάπου διάβασα ότι στις καούρες βοηθάει ο ανανάς. Μήπως γνωρίζετε εσείς κάτι;

 

 

Για τις καούρες δοκίμασα κάτι το οποίο εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύι...

Γεμίζεις ένα ποτήρι μέχρι το 1/3 με νερό και στύβεις μέσα μισό λεμόνι και προσθέσεις 1/3 του κουταλιού του γλυκού σόδα μαγειρική και το πίνεις.

Έχω πρόβλημα με καούρες κυρίως το βράδυ στον υπνο και μόλις το πιω σταματάνε αμέσως.;)

Επίσης έχω διαβάσει οτι βοηθάνε και τα ξυνόμηλα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Γενικά να ξέρεις οτι για να σταματήσουν οι καούρες θέλουν κάτι όξινο.

Αν το δοκιμάσεις πες μας αν σε βοήθησε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα το γάλα και το χαμομήλι αλλά δε βοήθησαν και πολύ. Τώρα λέω να δοκιμάσω κι αυτό με τα ξινά που μου γράφετε, μήπως και γίνει κάτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς μου προκαλούσε τις καούρες. Το ίδιο φαγητό τη μια φορά μου προκαλούσε καούρα και την άλλη όχι.

 

Η γυναικολόγος μου ειπε αν δεν αντέχω, να παίρνω maalox. Ακίνδυνα είναι και κάνουν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα το γάλα και το χαμομήλι αλλά δε βοήθησαν και πολύ. Τώρα λέω να δοκιμάσω κι αυτό με τα ξινά που μου γράφετε, μήπως και γίνει κάτι!

Τα ξινά είναι βάλσαμο!

Χθες χάλια στομάχι, έτρωγα μανιωδώς θεόξινα πορτοκάλια και ο άντρας μου είχε μείνει :shock:

Επειδή μου κάνουν καλό τα αναζητώ, όπως και το πολύ λεμόνι. Δοκίμασε το, παίρνεις και βιταμίνη C για το μωράκι!

 

Α ο ανανάς μου αρέσει πολύ αλλά δεν έτυχε να τον φάω με καούρα.

Ναι και το ξινόμηλο με βοηθά πολύ, και το παγωμένο γάλα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

μικρά γεύματα και να μην μένει πολύ ώρα άδειο το στομάχι μου είπε ο γιατρός!

μερικές φορές βέβαια και ένα γιαούρτι να φάω το βράδυ αρχικά είμαι εντάξει και μετά μέσα στη νύχτα ξυπνάω με καούρες...

το πρωί μου κάνει καλό να τρώω μήλα.

και ενίοτε, αν δω πολύ τα σκούρα, πίνω μετά το φαγητό μια γουλίτσα σόδα, και αυτό με βοηθάει.

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το λεμόνι βοηθάει. Την πρωτη φορά δοκίμασα σκέτο (κοντεψε να με στείλει χαχα!), τώρα βάζω λίγο μεσα σε νερό και το πίνω. Μπορώ να πω πως βοηθάει αρκετά.

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα με βοηθούσαν οι φρυγανιές, ειδικά το πρωί. Να τρως συχνά γεύματα και μικρά. Και εγώ θυμάμαι με φρυγανίτσες και σόδα αντιμετώπιζα την καούρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

To μόνο πάντως "φαρμακευτικό" σκεύασμα που ενδείκνειται στην εγκυμοσύνη και το θηλασμό είναι το Gaviscon και κάνει αρκετά καλή δουλειά. Αν δοκιμάσετε το maalox σιγουρευτείτε ότι δεν αλληλεπιδρά με τα συμπληρώματα και τις βιταμίνες που παίρνετε και για να είστε σίγουρες αφήστε τουλάχιστον 2 ώρες διαφορά μεταξύ αυτών και του maalox. Αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει με το Gaviscon

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες σας κραταει η καουρα?

εμενα ειναι η 3 μερα

το Σαββατο ειδικα το βραδυ δεν κοιμηθηκα απο τον πονο

 

το τι νερο εχω πιει δεν λεγεται

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 34η εβδομάδα και δεν αντέχω άλλο...εδώ και 3εβδομάδες δεν μπορώ να φάω τίποτα. Ακόμα και βραστές πατάτες να φάω και πολύ μικρή ποσότητα εννοείται, με πιάνουν καούρες, έντονος πόνος στο στομάχι, εφίδρωση και δύσπνοια. Δεν αντέχω κάθε τόσο, από τη μία βλέπω φαγητό και παρακαλάω να μπορούσα να φάω από την άλλη όταν με πιάνει αυτό τρομάζω τόσο πολύ που λέω καλύτερα να μην τρώω τίποτα.

Ο γιατρός μου έδωσε ζαντάκ για 4-5 μέρες και βλέπουμε. Το έχει πάθει άλλη κοπέλα αυτό; Τί έκανε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια είμαι στην 3η βδομάδα και τις τελευταίες 3-4 μέρες έχω καούρες κάθε απόγευμα. Θα δοκιμάσω και εγω τα μήλα που λέτε οι πιο πολλές και ελπίζω να δω αποτελέσμα...

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 34η εβδομάδα και δεν αντέχω άλλο...εδώ και 3εβδομάδες δεν μπορώ να φάω τίποτα. Ακόμα και βραστές πατάτες να φάω και πολύ μικρή ποσότητα εννοείται, με πιάνουν καούρες, έντονος πόνος στο στομάχι, εφίδρωση και δύσπνοια. Δεν αντέχω κάθε τόσο, από τη μία βλέπω φαγητό και παρακαλάω να μπορούσα να φάω από την άλλη όταν με πιάνει αυτό τρομάζω τόσο πολύ που λέω καλύτερα να μην τρώω τίποτα.

Ο γιατρός μου έδωσε ζαντάκ για 4-5 μέρες και βλέπουμε. Το έχει πάθει άλλη κοπέλα αυτό; Τί έκανε;

 

 

Εγω απο το 3 μεχρι τον 7,5 μηνων πεινουσα κ δεν ετρωγα τιποτα εκτος απο λιγο τραχανα η παγωτο βανιλια,,μονο αυτα ετρωγα χωρις να νιωθω αυτο το γδαρσιμο κατα τη καταπωση...Δεν υπηρχε κατι να κανω...:( ουτε τα ζαντακ ουτε τιποτα μ επιανε...Κ οταν σταματησανε οι καουρες στον 7 με επιασεη αλλεργια με τα εξανθηματα στηκοιλια κ σε ολο το κορμι που γδερνσε απ το κνησμο....Ημουν πολυ τυχαιρη :rolleyes::lol: Γενικα ειναι βαρβαρο κ χωρις λυση οτι παθεις στην εγκυμοσυνη κ ισως κ χειροτερο απο τους εμετους :roll:.Τι να πω...κουραγιο...εμενα ο γιατρος δε με αφηνε να παρω τιποτα κ ας υπεφερα...αλλα δεν επιρρεαζε κατι κ το μωρο.Καλο κουραγιο κ δυναμη...κκαλη λεφτερια ευχομαι σε ολες εσας!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ξυνομηλα κ γιαουρτι!!! για μενα αυτα ηταν η σωτηρια μου.

 

 

Κι εγώ γιαούρτι και μήλα. Όχι ξινόμηλα. Μόνο αυτά τα δύο με βοηθούσαν λίγο, όχι ότι γινόμουν τελείως καλά βέβαια. Αλλά ήταν μια παρηγοριά στον άρρωστο.;);)

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...