Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

 

ο μικρουλης μου ειναι 17 μηνων και εχουμε θεμα με το πρωινο, οταν ηταν πιο μικρος ετρωγε τα λιωμενα φρουτα αλλα τωρα ουτε να τα δει, εκτος απο το αβγο που κανει σαν τρελο για να το φαει δεν θελει τιποτα αλλο αντε και καμμια μπανανα που του την δινω λιγο λιγο μπουκιτσες...

 

το ζητημα ειναι οτι αβγο δεν κανει καθε μερα ( αν και δεν θα τον πειραζε καθολου) τι αλλο μπρορω να του δωσω?

 

προχτες του εφτιαξα τοστ και εφαγε 2-3 μπουκιες και μετα περιφερομασταν μεσα στο σπιτι με αυτο..

 

δεν θελω να μενει νηστικος μεχρι το μεσσημεριανο καμμια ιδεα?

 

 

υ.γ το γαλα το πρωινο επισης με το ζορι το πινει ενω το βραδινο το αδειαζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα το πρωί τρώει γιαούρτι με μέλι(τρελαίνεται για το μέλι) ή κανα τοστ ή καμιά φορά και φρούτο (γλυκό, μανταρίνι, μήλο). Έτρωγε και ψωμί με λαβασ κιρι αλλά το έκοψα γιατί δεν νομίζω οτι είναι πολύ υγεινό.

 

Το γάλα κι εμείς το πίνουμε το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανα φρουτο να δινεις απογευμα οπως δινω εγω και οσο φαει..ουτε η δικια μου ηθελε τα λυωμενα...τωρα το απογευμα οταν ξυπνησει η θα φαει μηλο ή μπανανα...οτι θελει απο τα δυο καμια φορα απο λιγο και απο τα δυο....

 

σαν πρωινο θα φαμε ή τοσο (και αυτο μισο συνηθως) ή ψωμακι με βουτυρο και γαλοπουλα ή αβγο (μονο κροκο ) και ψωμακι ή θα της βαλω κορν φλεϊκς παιδικα (οχι σοκολατενια ) (βεβαια τα θελει χωρις γαλα)...δοκιμασε λιγο μαρμελαδα αν του παιδιου του αρεσει το γλυκο πρωινο ή ταχινι ή γιαουρτι ή να φτιαξεις τυροπιτακια ή μηλοπιτακια ή οτι αλλο σε πιτακια νομιζεις οτι θα φαει...αυτα θα εδινα στην κορη μου αν δεν ειχε διαφορες αλλεργιες και μπορουσε να τα φαει...παντως και εμενα τρωει λιγο και τα υπολοιπα παει απο δω και απο κει και τσιμπαει...ειναι η ηλικια που θελουν να εξερευνουν και βαριουνται να καθονται συνεχεια σε μια καρεκλα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κάποια "κόλπα" που ίσως πιάσουν.

Εγω για παράδειγμα του έβαζα το γύαουρτι σε ένα άλλο κυπελλάκι και του έλεγα έλα να φαμε παγωτό..πάντα ερχότανε.

Με παρόμοιους τρόπους μπορείς να του δίνεις γυαούρτι , λαχανικα με μια κουταλιτσα ελαιόλαδο,φρουτα κομμένα σε κύβους.

Ασε το παιδί να πιάσει το φαγητό μόνο του και μην το πιέζεις γιατι αντιδρά με περισσοτερη άρνηση.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

αφου υπαρχει τετοιο θεμα να μην ανοιγω αλλο...

η δικια μου εχει αρχισει να βαριεται τα φρουτα(και εγω στην θεση της το ιδιο θα εκανα).

παρολο που εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδυασμους φρουτων,για να την φαει μας παιρνει αρκετη ωρα.

εχω προσπαθησει να της δωσω λιγο τοστ κ το μονο που κανει ειναι να το κραταει στο χερι κ να μπουσουλαει στο σπιτι ή αν της το δινω μικρα κομματια κανει πως πνιγεται κ βαζει το δαχτυλο στο στομα για βγαλει το κομματι.

καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω της δινω μιλκσεικ....Γαλα με μπανανα ως συνηθως.Δεν πινει το γαλα αλλιως.Ειναι ταλαιπωρια βεβαια να ξυπνας 6,30 και να κανεις μιλκσεικ...

 

Ωραία ιδέα! Δεν το είχα σκεφτεί... Το δίνεις με το μπιμπερό, γιατί ο δικός μου με το καλαμάκι πίνει δυο γουλιές και μετά βαριέται...

Επίσης, το αυγό το δίνετε πολύ καλά βρασμένο ή μελάτο???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το αυγό ο παιδίατρος μας έχει πει καλά βρασμένο ένα καθε δύο μέρες. Ξεκινήσαμε με λίγο κρόκο μετά το χρόνο, το φάγαμε όλο και στους 15 μήνες μας επέτρεψε και το ασπράδι.

Σήμερα τους ανακάτεψα λίγο από το μεσημεριανό με αυγό και το έψησα σε μικρά φορμάκια στο φούρνο. Έγινε σαν πιτάκι. Έπιαναν κομμάτια με τα χέρια και τρώγανε!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα! Δεν το είχα σκεφτεί... Το δίνεις με το μπιμπερό, γιατί ο δικός μου με το καλαμάκι πίνει δυο γουλιές και μετά βαριέται...

Επίσης, το αυγό το δίνετε πολύ καλά βρασμένο ή μελάτο???

 

ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ..ΕΑΝ ΕΠΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑ ΜΙΛΚΣΕΙΚ

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ..ΕΑΝ ΕΠΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑ ΜΙΛΚΣΕΙΚ

 

Ξέρεις... υπάρχει ειδική "θηλή" που την προσαρμόζεις στο μπιμπερό και έχει πολύ μεγάλο άνοιγμα τρύπας, για τέτοιες περιπτώσεις (μιλκ σέικ, φαρίν λακτέ αραιωμένη, κ.λ.π.). Για τα μωράκια που δε θέλουν το σκέτο γάλα και ούτε το κουτάλι για τις κρέμες.

 

Για αυτό ρώτησα για μπιμπερό...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις... υπάρχει ειδική "θηλή" που την προσαρμόζεις στο μπιμπερό και έχει πολύ μεγάλο άνοιγμα τρύπας, για τέτοιες περιπτώσεις (μιλκ σέικ, φαρίν λακτέ αραιωμένη, κ.λ.π.). Για τα μωράκια που δε θέλουν το σκέτο γάλα και ούτε το κουτάλι για τις κρέμες.

 

Για αυτό ρώτησα για μπιμπερό...

 

να την δοκιμασω και αυτη elisa...ποια ειναι δεν γνωριζω?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΜΑΣ ΣΤΗΣ 7,30 ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 10ΤΡΩΜΕ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΕΓΩ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΡΥΖΟΓΑΛΟ,ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΜΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ Η ΜΕΛΙ...ΤΟΣΤΑΚΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ..ΜΩΡΕ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΖΕΣΤΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΤΡΩΝΕ ΑΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΚΡΑ ΣΥΧΝΑ ΓΕΥΜΑΤΑΚΙΑ ΥΓΕΙΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΥΡΟΠΙΤΑΚΙΑ,ΚΟΥΛΟΥΡΙ Η ΦΕΤΟΥΛΕΣ ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΡΑΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΦΟΥ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ 2(ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ) ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ 3 ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

να την δοκιμασω και αυτη elisa...ποια ειναι δεν γνωριζω?

 

Δες για παράδειγμα εδώ:

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090305&itmid=892

αλλά μπορείς να βρεις παντού και νομίζω σε όλες τις μάρκες.

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

της έχω δώσει, όχι τις μέρες που έχουμε αβγό το πρωί, ψωμάκι με τυρί φέτα που αλοίφεται (κατίκι Δομοκού σε κυπελάκι-τέλεια γεύση) με μέλι από πάνω.

ξετρελάθηκε το μπουμπούκι μου. θα την κάνω ποντικάκι σαν εμένα, που κατασπαράζω τα τυριά...

της το έδωσα και απόγευμα. τα φρούτα δεν τα δίνω απόγευμα. προτιμώ το πρωί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

και μένα εδώ και 1 μήνα δεν θέλει καθόλου την φρουτόκρεμα.μόνο μπανάνα τρώει ..και αν..δοκίμασα επανηλειμένως να τις δώσω διάφορα φρουτάκια εποχής σε κομματάκια...τίποτα.και θεωρώ ότι η φρουτόκρεμα είναι ότι καλύτερο ,γιατί τρώνε 2-3-4 φρούτα μαζεμένα.τι να κάνω ούτε ξέρω για να παίρνει τις βιταμίνες που χρειάζεται.χυμό δεν πίνει...δεν της αρέσει.

το μιλκ σεικ θα δοκιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...