Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικα προιντα HOLLE


nina

Recommended Posts

σας ευχαριστω κοριτσια....ο μικρος μου δεν παιρνει μπιμπερο,τρωει απο μενα απευθειας,επισης του δινω παντα γαλα πριν το γευμα.αλλα αυτες τις 3 μερες δυσκολευεται να τα κανει ειναι λιγο πιο σκληρα απο οτι συνηθως.

Αχ κι εγω λεωμηπως φταιει η μπανανα γιατι τρωει πολυ...του αρεσει παρα πολυ μεσα στη φρουτοκρεμα και να δω πως θα του την βγαλω...:?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να του βάλεις πεπονάκι, βοηθάει, που είναι και γλυκό! αντί για μπανάνα!

ροδάκινο, βερύκοκο, κεράσια τρώτε;

μήπως δίνεις και μήλο; στουμπώνει! και είναι εκτός εποχής! βγάλτο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

να του βάλεις πεπονάκι, βοηθάει, που είναι και γλυκό! αντί για μπανάνα!

ροδάκινο, βερύκοκο, κεράσια τρώτε;

μήπως δίνεις και μήλο; στουμπώνει! και είναι εκτός εποχής! βγάλτο καλύτερα!

 

τρωει και πεπονι και του αρεσει πολυ!

κερασια οχι,βερυκοκο εχει δοκιμασει αλλα δεν ειχα βρει καλα οποτε δεν του βαζω προς το παρον.και το μηλο του το χω βγαλει καιρο τωρα...

τρωει πεπονι,αχλαδι(2 κιολας)μπανανα και αβοκαντο.πολυ ωραιος συνδυασμος.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα εγώ της μικρής της δίνω πεπόνι, μισή μπανάνα, κεράσια, βερύκοκο, ροδάκινο.

το αχλάδι το έβγαλα εντελώς.

την μπανάνα την βάζω πού και πού για να έχει πιο στέρεη μορφή η κρέμα. πεντανόστιμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολες...

σημερα πηγαμε στον παιδιατρο και μας εδωσε οδηγιες για να ξεκινησουμε στερεες....

πηρα της χολ το ρυζαλευρο και ηθελα να ρωτησω επειδη δεν γνωριζω γερμανικα,απο το ανοιγμα ποσο καιρο μετα μπορω να το χρησιμοποιω?

το φτιαχνω με νερακι παντα? (θηλαζω και ακομη δεν εχω δωσει φορμουλα)

επεισης τα δημητριακα,κεχρι,βρωμη,μουσλι απο ποσο μηνων τα δινατε εσεις?

και κατι ακομη τα ντινγκελ μπισκοτακια τα δοκιμασε καμια?απο ποσο μηνων?

σορυ αλλα γερμανικα ειμαι ασχετη και οδηγιες τα κουτια σε ελληνικα δεν εχουν...

αυτα τα ολιγα...ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

silia84 μπορείς να δείνεις με δικό σου γάλα, αν θέλεις, αν δεν έχεις δωσει φόρμουλα - καλύτερα μην αρχήσεις όλα μαζί. Όλα τα δημητριακά μπορέι να τρώει από 6 μηνών και μπισκότα - αν θέλει. Τώρα απλά θα δοκιμάζει τις γέυσεις, με το θηλασμό μπορεί να αρχήσει να τρώει κανονικά αργότερα. Ανοιχτό κουτί χρησιμοποιείς 2-3 εβδομάδες, να κλέινεις το σακουλάκι καλά, τα βιολογικά πολύ αρέσουν και σε διάφορα ζουζουνάκια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερΑ κι απο μενα. μηπωσ γνωριζει καμια αν το ρυζογαλο ολικησ αλεσησ τησ frezylac ειναι καλο???το πηρα σημερα για το μικρο μου και θα ρωτησω τον παιδιατρο τη δευτερα, αλλα λεω μηπωσ ξερει καμια για να μην περιμενω εωσ τοτε.

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

silia84 Καλησπερα , λοιπον κ γω επειδη θηλαζω ξεκινησα με ρυζαλευρο της holle κ τωρα δινω κ 3 δημητριακα (το μουσλι δεν το θελει!) βαζω οση ποσοτητα θα επινε γαλα (επειδη εργαζομαι κ βγαζω με το θηλαστρο κ την ταιζει η μαμα μου για αυτο ξερω περιπου ποσο τρωει ) κ μετα βαζω κ το ρυζαλευρο οση ποσοτητα απαιτειται για να δεις οτι γινεται κρεμουλα πηχτη σχετικα!

Εμεις ειμαστε 7 μηνων (σήμερα γιναμε!!!!) κ ξεκινησα τις κρεμες συστηματικα 6μιση μηνων τις ειχα δωσει κ νωριτερα για δοκιμη τις αρεσαν παρα πολυ ! Πηρα κ τα μπισκοτα ντινκελ απο 8 μηνων γραφουν αλλα της εδωσα κ δοκιμασε το εφαγε αλλα δεν μπορω να πω οτι το ζηταει κιολας ιδιαιτερα (εν αντιθεση με τον αδερφο μου που μου ειπε να του παραγγειλω κ αυτουνου !!!σημειωτεον ειναι 30 χρονων!!!)

Link to comment
Share on other sites

το μούσλι διάβασα σε αγγλικό site (σχετικό με avent-άσχετο δηλαδή) ότι το δίνουν από 9 μηνών και μετά.

γενικά η σειρά είναι ρυζάλευρο, βρώμη, κεχρί, αργότερα, μετά από μήνα το μείγμα δημητριακών (ρύζι, κεχρί, καλαμπόκι: λόγω του καλαμποκιού), σιμιγδάλι, αργότερα το σιτάρι και τελευταίο το μούσλι.

με γάλα δικό σου, αφού θηλάζεις ή νεράκι, αν δυσκολεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

sevoula τα φωτα σου! Πηρα σημερα την κρεμα 3 δημητριακα της holle αλλα μαλλον εκανα λαθος επιλογη. Θελω να αντικαταστησω την απογευματινη φαριν λακτε με προιον holle.Αυτο επρεπε να παρω? Ασε που στις οδηγιες λεει πως για να φτιαξεις την κρεμα χρειαζεται πληρες γαλα κ νερο...Μμμμ, μπερδευτηκα!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sevoula τα φωτα σου! Πηρα σημερα την κρεμα 3 δημητριακα της holle αλλα μαλλον εκανα λαθος επιλογη. Θελω να αντικαταστησω την απογευματινη φαριν λακτε με προιον holle.Αυτο επρεπε να παρω? Ασε που στις οδηγιες λεει πως για να φτιαξεις την κρεμα χρειαζεται πληρες γαλα κ νερο...Μμμμ, μπερδευτηκα!

εννοείς μάλλον το μείγμα δημητριακών με ρύζι, κεχρί και καλαμπόκι. αυτό το ετοιμάζεις με νερό ή με νερό και λίγο γάλα σκόνη που δίνεις ήδη στην μπέμπα.

δηλαδή αφού βράσεις νερό, το αφήνεις να κρυώσει στους 50 βαθμούς,μετράς 150 ή 180 ml νερό, βάζεις καθόλου γάλα σκόνη ή όσες θέλει το μωρό (εγώ θα σου έλεγα μία μεζούρα γάλα σκόνη. οι περισσότερες μεζούρες σκόνη γάλα προσθέτουν θερμίδες. αν κρίνεις ότι σας χρειάζονται οι θερμίδες, βάλε 2-3 μεζούρες-παχαίνουν). μετά προσθέτεις κουταλιές σούπας από το μείγμα δημητριακών. συνήθως 5 κουταλιές είναι αρκετές για να βγει πηχτή. όμως το κάθε μωρό έχει τα γούστα του στο πόσο πηχτό ή αραιό το θέλει.

σε αντικατάσταση της φαρίν λακτέ μπορείς να δώσεις και σιμιγδάλι, κεχρί, βρώμη, αργότερα σιτάρι, από τον 9ο μούσλι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,

εγω ηθελα να αλλαξω το γαλα 1ης βρεφικης της μπεμπας και να παρω βιολογικο holle!Eεεε,ολοκληρη πολη-η μεγαλυτερη του νομου μας και δεν το βρισκω πουθενα.Το 1 καταστημα βιολογικων που εχουμε,δεν το φερνει και τα φαρμακεια ουτε που το εχουν ακουσει.Μην σχολιασω και για Αθηνα ακομη που εβαλα την νυφη μου να το ψαξει(ενταξει οχι εκτεταμμενα,αλλα σε αρκετα μερη) δεν το ειχαν..

Το βρηκα πολυ οικονομικο σε γερμανικο σαιτ αλλα πρεπει να παραγγειλεις ποσοτητα κι εγω ηθελα να το δοκιμασω πρωτα.

Συνεχιζουμε λοιπον με Απταμιλ και μολις περασω στο 2ης βρεφικης ελπιζω να εχω βρει ακρη και να της το αλλαξω τοτε.

Τις κρεμες ομως σε κανενα 2μηνο που θα αρχισουμε δεν θελω με τιποτε να ειναι οι συμβατικες ψαχνομαι απο τωρα.

Μηπως ξερει καμια σας που να της βρω στην Αθηνα???να παρω 2-3 κουτια κι αν μας βολεψουν παραγγελνω κι απο σαιτ.Οταν τηλεφωνω στα γραφεια της Αθηνας δεν απαντανε να με κατατοπισουν!!!

Link to comment
Share on other sites

silia84 Καλησπερα , λοιπον κ γω επειδη θηλαζω ξεκινησα με ρυζαλευρο της holle κ τωρα δινω κ 3 δημητριακα (το μουσλι δεν το θελει!) βαζω οση ποσοτητα θα επινε γαλα (επειδη εργαζομαι κ βγαζω με το θηλαστρο κ την ταιζει η μαμα μου για αυτο ξερω περιπου ποσο τρωει ) κ μετα βαζω κ το ρυζαλευρο οση ποσοτητα απαιτειται για να δεις οτι γινεται κρεμουλα πηχτη σχετικα!

Εμεις ειμαστε 7 μηνων (σήμερα γιναμε!!!!) κ ξεκινησα τις κρεμες συστηματικα 6μιση μηνων τις ειχα δωσει κ νωριτερα για δοκιμη τις αρεσαν παρα πολυ ! Πηρα κ τα μπισκοτα ντινκελ απο 8 μηνων γραφουν αλλα της εδωσα κ δοκιμασε το εφαγε αλλα δεν μπορω να πω οτι το ζηταει κιολας ιδιαιτερα (εν αντιθεση με τον αδερφο μου που μου ειπε να του παραγγειλω κ αυτουνου !!!σημειωτεον ειναι 30 χρονων!!!)

χαρουμενα μηνογενεθλια!!!!!!:-D:grin::-D

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..η δοσολογια δεν ειναι οπως γραφει απο οτι καταλαβαινω..θελει λιγακι παραπανω....

sevoula thanx!!!

βρε κοριτσια ειναι ομως αναγκη να το δωσουμε το ρυζαλευρο???βιολογικο ξεβιολογικο δεν μου καθετε καλα...:?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,

εγω ηθελα να αλλαξω το γαλα 1ης βρεφικης της μπεμπας και να παρω βιολογικο holle!Eεεε,ολοκληρη πολη-η μεγαλυτερη του νομου μας και δεν το βρισκω πουθενα.Το 1 καταστημα βιολογικων που εχουμε,δεν το φερνει και τα φαρμακεια ουτε που το εχουν ακουσει.Μην σχολιασω και για Αθηνα ακομη που εβαλα την νυφη μου να το ψαξει(ενταξει οχι εκτεταμμενα,αλλα σε αρκετα μερη) δεν το ειχαν..

Το βρηκα πολυ οικονομικο σε γερμανικο σαιτ αλλα πρεπει να παραγγειλεις ποσοτητα κι εγω ηθελα να το δοκιμασω πρωτα.

Συνεχιζουμε λοιπον με Απταμιλ και μολις περασω στο 2ης βρεφικης ελπιζω να εχω βρει ακρη και να της το αλλαξω τοτε.

Τις κρεμες ομως σε κανενα 2μηνο που θα αρχισουμε δεν θελω με τιποτε να ειναι οι συμβατικες ψαχνομαι απο τωρα.

Μηπως ξερει καμια σας που να της βρω στην Αθηνα???να παρω 2-3 κουτια κι αν μας βολεψουν παραγγελνω κι απο σαιτ.Οταν τηλεφωνω στα γραφεια της Αθηνας δεν απαντανε να με κατατοπισουν!!!

εγω απο το ιντερνετ τα πηρα....σε 2-3 μερες ερχονται..εσυ που εισαι αθηνα σε 1 μερα..αν θελεις στειλε πμ να σου πω το σαιτ..μην θεωρηθει διαφημηση εδω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

εγω απο το ιντερνετ τα πηρα....σε 2-3 μερες ερχονται..εσυ που εισαι αθηνα σε 1 μερα..αν θελεις στειλε πμ να σου πω το σαιτ..μην θεωρηθει διαφημηση εδω..

 

Αν μπορεις στειλε μου κι εμενα πμ, η κορη μου ειναι αλλεργικη στο αγελαδινο και ηταν το μονο που της ηταν ανεκτο μεχρι τωρα με αποτελεσμα να μην της εχω δωσει γαλα 1,5 εβδομαδα τωρα, μονο θηλαζουμε! (ειμασταν σε σταδιο αποθηλασμου....)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μαλλον...καληνυχτα...εμεις ειμαστε 4 μηνων...

μας ειπε η παιδιατρος οτι 4,5 μηνων ξεκιναμε κρεμα. μηπως ειναι νωρις?

εν τω μεταξυ με ενδιαφερει να ξεκινησω βιολογικη κρεμα γιατι τωρα πινουμε το frezylac 1 κατοπιν δικης μου επιθυμιας. η γιατρος μας δεν ηθελε βιολογικο γαλα. απο συμβατικο σε συμβατικο με πηγαινε μεχρι που το αλλαξα μονη μου και ας πιει ξυδι ειπα!

τωρα σκεφτομαι το θεμα κρεμα!

ποια ειναι η γνωμη σας? τι να συζητησω στη γιατρο, για ποια βιολογικη κρεμα?

θελω να ειμαι προετοιμασμενη μην μου πει καμια βλακεια για κρεμες με ζαχαρη κτλ να την πω οτι δεν θελω και οτι θελω την ταδε κρεμα γι αυτο και γι αυτο.

γραφετεγια τοσες γευσεις κτλ και μπερδευτηκα. τι πρεπει να ακολουθησω???

και ξερω θα μου πειτε να αλλαξω παιδιατρο αλλα σε αυτην την φαση δεν γινεται, ισως μεσα στον Οκτωβριο...

 

p.s. silia θελω κι εγω το site

Link to comment
Share on other sites

New-mammy εγώ άρχισα κρέμες 5 μηνών και 5 ημερών. Έδωσα ένα μειγμα ρυζάλευρο συμβατικό της Γιώτης (προσοχή: όχι την κρέμα βανίλια-ρυζαλευρο, το απλό άνθος ορύζης) και το βιολογικό ρυζάλευρο ολικής άλεσης της Frezylac. Αυτά τα δυο τα έφτιαχνα με το βρεφικό γάλα αλλά αραιωμένο. Π.χ. στα 100 ml νερού έβαζα 2-3 μεζούρες γάλα σκόνη και μετά πρόσθετα τα ρυζάλευρα. Μετά από 5 μέρες έδωσα τη βιολογική κρέμα της Frezylac ρυζάλευρο με γάλα. Μετά από άλλες 5 μέρες έδωσα την κρέμα της holle με κεχρί και γάλα. Οι δυο τελευταίες που αναφέρω γίνονται με νερό γιατί έχουν μέσα γάλα. Ο μικρός τα τρώει όλα. Αντίθετα η κόρη μου δεν έτρωγε τίποτα από αυτά και αφου δοκίμασα για κανένα 20ήμερα της έδωσα την κρέμα βανίλια-ρυζάλευρο. Επομένως είναι και το τι ταιριάζει στο παιδί.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρος μου ξεκίνησε μόλις έκλεισε τον 4ο ρυζάλευρο και φυσικά πήρα της HOLLE.

Τώρα θα μας βάλει το φρούτο και μετά από 10 μέρες χορτόσουπες.

Στο φρούτο μέσα βάζετε ρυζάλευρο για να πηχτώσει; Επειδή η μικρή μου είναι ήδη στρουμπουλή φοβάμαι μην την παχύνω...

Πότε να δοκιμάσω τις υπόλοιπες κρέμες τις holle για αλλαγή; Πολλές γράφουν από τον 4ο και μετά αλλά λέτε να περιμένω;

Μήπως έχει δώσει κάποια κατσικίσιο της holle από τον 6ο;Λένε ότι είναι καλύτερο αλλά η παιδίατρος είναι ουδέτερη με μία κλήση προς το αγελαδινό.

Ποιά η γνώμη σας;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε 5,5 μηνών με το σιμιγδάλι τις Holle.Μέχρι 8 μήνών τις έδινα αυτές που λέγαμε από τον 4 μήνα και μέτα πήγα στο 6+.Μέσα στα φρούτα δεν τις έβαλα ποτέ τιποτά. Γάλα τις δίνω τώρα το νο 3 που είναι από δέκα μηνών αλλα το απλό οχι το κατσικίσιο.

Μέχρι τωρα απο τον 6 που σταματησα να θηλαζω τις εδινα το frezylac γάλα απο το φαρμακείο αλλα είναι πολύ ακριβό.Δοκίμασα και τις κρέμες γινόντουσαν όμως πολύ νερουλές.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δίνετε κάθε μέρα διαφορετική για να μην τις βαριέται ή τελειώνετε το ένα κουτί και μετά ξεκινάτε με άλλο;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ετρωγε μονο κρέμες το απόγευμα προσπαθούσα να έχω 2 διαφορετικές και τις εδινα εναλλαξ.Ετυχε ομως και μια βδομαδα να τρωει την ιδια και δεν φανηκε να την πειραζει

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...