Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ, ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΤΙ ΤΡΩΕΙ ΤΩΡΑ?


JANA

Recommended Posts

Η μικρή μου Ναταλία είναι 20 μηνών και πριν μία εβδομάδα ξεκίνησε βρεφονηπιακό. Το θέμα είναι ότι εκεί τα ωράρια είναι πολύ διαφορετικά από ότι είχαμε συνηθίσει και δεν ξέρω τι να της δίνω τώρα. Πριν το βρεφονηπιακό το πρόγραμμα ήταν ως εξής : 7-8 γάλα, 11 φρουτόκρεμα (αλεσμένη, γιατί διαφορετικά μπορεί να φάει μισό αχλάδι μόνο, το οποίο δε νομίζω ότι αρκεί, ενώ μέσα στη φρουτόκρεμα της βάζω πολλά φρούτα και ακτινίδιο που σκέτο δεν το τρώει), 2-3 φαγητό, 6-6.30΄κρέμα ή γιαούρτι και 9.30-10 γάλα. Χθες ζήτησε μόνη της αυγό ενώ δεν το έτρωγε ιδιαίτερα και έφαγε λίγο. Τώρα που την πάω βρεφονηπιακό της δίνω γάλα γύρω στις 6, 8.30-9 τρώει πρωινό (κέικ, ψωμί με τυρί, ψωμί με βούτυρο και μέλι, δημητριακά) κάθε μέρα διαφορετικό και στις 12 τρώει για μεσημέρι. Εγώ την παίρνω γύρω στις 3 και όταν πάμε σπίτι της δίνω γάλα, γιατί γενικώς δεν τρώει πολύ φαγητό. Το απόγευμα τι να της δίνω, πότε θα τρώει φρούτα, πότε κρέμα, πότε αυγό? Έχω αγχωθεί, δεν ξέρω τι να κάνω, ρίξτε ιδέες βρε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα jana! μπορεις να δινεις στην μικρη φρουτα, γιαουρτακι ποτε σκετο ποτε με φρουτα για να μην το βαριεται, τοστ με τυρακι, κρεμες με διαφορετικη γευση καθε φορα.γενικα υπαρχουν αρκετες επιλογες και απο οτι γραφεις τρωει καθε 4 ωρες περιπου οποτε μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου Ναταλία είναι 20 μηνών και πριν μία εβδομάδα ξεκίνησε βρεφονηπιακό. Το θέμα είναι ότι εκεί τα ωράρια είναι πολύ διαφορετικά από ότι είχαμε συνηθίσει και δεν ξέρω τι να της δίνω τώρα. Πριν το βρεφονηπιακό το πρόγραμμα ήταν ως εξής : 7-8 γάλα, 11 φρουτόκρεμα (αλεσμένη, γιατί διαφορετικά μπορεί να φάει μισό αχλάδι μόνο, το οποίο δε νομίζω ότι αρκεί, ενώ μέσα στη φρουτόκρεμα της βάζω πολλά φρούτα και ακτινίδιο που σκέτο δεν το τρώει), 2-3 φαγητό, 6-6.30΄κρέμα ή γιαούρτι και 9.30-10 γάλα. Χθες ζήτησε μόνη της αυγό ενώ δεν το έτρωγε ιδιαίτερα και έφαγε λίγο. Τώρα που την πάω βρεφονηπιακό της δίνω γάλα γύρω στις 6, 8.30-9 τρώει πρωινό (κέικ, ψωμί με τυρί, ψωμί με βούτυρο και μέλι, δημητριακά) κάθε μέρα διαφορετικό και στις 12 τρώει για μεσημέρι. Εγώ την παίρνω γύρω στις 3 και όταν πάμε σπίτι της δίνω γάλα, γιατί γενικώς δεν τρώει πολύ φαγητό. Το απόγευμα τι να της δίνω, πότε θα τρώει φρούτα, πότε κρέμα, πότε αυγό? Έχω αγχωθεί, δεν ξέρω τι να κάνω, ρίξτε ιδέες βρε κορίτσια!

 

μια απο τα ιδια και εμεις

 

το δικο μου θεμα ειναι οτι εγω απο αυριο θα τα παιρνω 3.45

αυτα θα τρωνε στις 12 και μεχρι να παμε σπιτι ....ειδικα ο μικρος (9μηνων)θα εχει ξελιγωθει της πεινας !!!!

 

εγω τον θηλαζω κατα τις 4.15

κατα τις 6.30 του δινω γιαουρτακι

και 9.00 θηλαζει παλι

 

στην μεγαλη (28 μηνων) δινω οτι εχω μαγειρεψει +θηλαζει και το απογευμα αναλογα με την ορεξη της , γιαουρτι , καμια κρεμουλα, τοστακι , φρουτο ,αυγο

αν δεν καλοφαει το μεσημερι , της κανω χιλοπιτουλες η τραχανα το απογευμα

 

επλιζω να βοηθησα λιγο

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. στους σταθμους που πανε τα παιδια σας δεν εχουν δεκατιανο και απογευματινο γευμα?εγω ειμαι παιδαγωγος καισ τους σταθμους που εχω δουλεψει (δημοτικους) υπαρχει πρωινο, δεκατιανο, μεσημεριανο και απογευματινο που ειναι με το που ξυπνησουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα πηγαινουν 9-1 εδω και ενα μηνα. Γυρω στις 9 ειναι το πρωινο, φρουτα, ψωμι, γιαουρτι αναλογα, λιγο αργοτερα καποιο φρουτακι και κατα τις 12 το φαγητο.

Τα παιρνω στις 1 και τα ξαναταιζω αμα πεινανε γιατι μας περασαν ξαφνικα απο τα λιωμενα στα αλιωτα. Πιστευω οτι γυρω στις 3-4 μπορειτε καλιστα να τους δωσετε λιγο φαγακι , οτι εχετε και το απογευμα κρεμα, γιαουρτι, φρουτοκρεμα, αυγο, αναλογα τι εχουν φαει το πρωι!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις 9 τους δίνουν πρωινό και μετά στις 12.30΄μεσημεριανό. Το θέμα είναι ότι η μικρή μου δεν τρώει, συνέχεια λίγο μου γράφουν ότι έφαγε και το φρούτο που τους δίνουν δε νομίζω ότι αρκεί για την ημέρα. Επειδή την παίρνω γύρω στις 3 παρά από το σταθμό της δίνω λίγο φαγητό στο σπίτι, ότι έχω μαγειρέψει και αν δε φάει (που συνήθως αυτό γίνεται) της δίνω γάλα. Το απόγευμα της δίνω φρουτόκρεμα και μέσα της βάζω και λίγη κρέμα (μπισκοτόκρεμα, φαρίν λακτέ), για να την πιάσει λίγο, αν θα φάει κι αυτή τη μισή με ότι καραγκιοζιλίκια μπορείτε να φανταστείτε!!! Της δίνω αλεσμένη γιατί αλλιώς δεν τρώει φρούτα, μπορεί δηλ. να φάει μισό αχλάδι ή λίγη μπανάνα, γενικώς τρώει πολύ μικρές ποσότητες. Ευτυχώς τουλάχιστον που πίνει γάλα, αλλά έχω σκάσει βρε κορίτσια, είναι 21 μηνών και 11 κιλά. Βέβαια ο παιδίατρος τη βρίσκει πολύ καλή και λέει ότι δεν έχει πρόβλημα αφού πίνει γάλα, αλλά στενοχωριέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...