Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

«Ρομπέν των σούπερ μάρκετ».


Sam

Recommended Posts

Νέα επίθεση των «Ρομπέν των σούπερ μάρκετ».

Είκοσι κουκουλοφόροι εισέβαλαν σε σούπερ μάρκετ γνωστής αλυσίδας

και αφού γέμισαν καρότσια με τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, τα μοίρασαν σε περαστικούς έξω από το κατάστημα.

 

Πηγή http://www.zougla.gr/news.php?id=10562

 

σίγουρα η ομάδα αυτή έχει κλέψει τις εντυπώσεις και παρά το παράνομο της πράξης τους νομίζω πως έχει έναν συμβολισμό

( κοινωνικό και πολιτικό βέβαια)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατι θελει να πει ο ποιητής στη συγκεκριμενη περιπτωση..

Εδω μαλλον δεν πρεπει να επιληφθει η αστυνομια αλλα το κρατος να τσεκαρει τις τιμες στα σουπερ μαρκετ.. :cry:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχουμε καταντήσει!!!

Φτάσαμε στο σημείο να κλέβουμε για να τρώμε..

Που θα πάει αυτή η κατάσταση της ραγδαίας αύξησης των τιμών σε είδη πρώτης ανάγκης και της στάσιμης κατάστασης των μισθών και συντάξεων??

Που είναι το κράτος?

Τι ρωτάω τώρα!

Εγώ αυτό που έχω να πω οτι ακόμα δεν είδαμε τίποτα..

Παρακάτω είναι τα χειρότερα....

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κι αυτοί που κλέβαν τις τράπεζες να τα μοιραζαν στυς φτωχούς.

:wink:

Πάντως δεν είναι αξιοπεριεργο που ρισκάρουν, για να κάνουν αυτή την πράξη;Ειδικά στις μέρες μας πολύ περίεργο θα έλεγα!Αλλά θαυμάζω τα κίνητρα τους.

 

Θα μου άρεζε πάντως να κλέψω μια τράπεζα και να τα μοιραζα σε φτωχούς!(έχουμε κανέναν αστυνομικό στο φόρουμ :roll::roll::roll::roll: )

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι όσο για τον ταμία

που πηγε ν' αμυνθει

όταν αναρωτήθηκε

το πως και το γιατί

στ' αρχ... μου ψυθίρισε

και γέμισε τις τσάντες

αντε και καλή τύχη μάγκες

 

Χαιρετίζω τις αναρχοαυτόνομες μανούλες!!!!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερος κλέφτης από τις τράπεζες δεν υπάρχει...αλλά εκεί δεν τολμάνε να επέμβουν οι ήρωες....

Στα εύκολα όλοι μάγκες είναι...μπαίνουν στα sm και κλέβουν και τους θαυμάζετε........και αύριο θα έρθουν στα μαγαζιά σας να κλέψουν και θα ξινίσετε....

ω καιροί ω ήθη!!!!!!!

Μη γοητεύεστε από πράξεις που δεν απαιτούν κόπο...

Από πράξεις που γίνονται για εντυπωσιασμό....

Έτσι κατάντησαν οι ήρωες τώρα?

Κοκκινοσκουφίτσες με καλαθάκια που δίνουν στη γιαγιά το γιαουρτάκι????

Κρίμα...

Όχι για αυτούς...αυτοί καλά το παίζουν το παιχνιδάκι τους...

Κρίμα που έπεισαν κάποιους....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα καλε που το θυμηθηκες;

 

"Ληστεψανε την τραπεζα και τι με νοιαζει εμενα,

δεν ειμαι με κανενα

σου λεω καλα της κανανε γιατι μας προκαλουσε

γεματη εκατομμυρια ενω κι ο Θεος πεινουσε!!"

 

Α ρε Παυλο! Καλη σου ωρα οπου και να σαι!

Link to comment
Share on other sites

κι όσο για τον ταμία

που πηγε ν' αμυνθει

όταν αναρωτήθηκε

το πως και το γιατί

στ' αρχ... μου ψυθίρισε

και γέμισε τις τσάντες

αντε και καλή τύχη μάγκες

 

 

:lol::lol::lol:

 

απίστευτο που κάποιες παρανομίες τις κοιτάμε με συμπάθεια :D ..τους παραδέχομαι αλλά με γεμίζει πολλά ερωτήματα :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει ρε σεις, το πηραμε καπως αναλαφρα, χιουμορ κανουμε. Κανενας δεν επικροτει την αναρχια. Αλιμονο αν ο καθενας ξεκιναγε να διορθωσει τα στραβως κειμενα με οπλο τη βια και τον εξαναγκασμο. Πρεπει να παραδεχτουμε ομως πως ειναι καπως κωμικο το ολο concept... (και επιτρεπει αυτη την κωμικοτητα ακριβως γιατι σαν "εγκλημα" δεν ειναι και τοοοσο αδικο! Δεν σκοτωσαν, δεν βιασαν, δεν κλεψαν συνταξη απο καμια γρια... τροφιμα βουτηξαν απο μεγαλη αλυσιδα σουπερμαρκετ, δεν θα φτωχυνει με μειον 10 σακια ρυζι) Αλλωστε με τα καπελα που βαζουν στο ρυζι, αυτα τα δεκα σακια τα ειχαν ηδη κλεψει απο ολους μας αυτοι πρωτοι.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε σεις, το πηραμε καπως αναλαφρα, χιουμορ κανουμε. Κανενας δεν επικροτει την αναρχια. Αλιμονο αν ο καθενας ξεκιναγε να διορθωσει τα στραβως κειμενα με οπλο τη βια και τον εξαναγκασμο. Πρεπει να παραδεχτουμε ομως πως ειναι καπως κωμικο το ολο concept... (και επιτρεπει αυτη την κωμικοτητα ακριβως γιατι σαν "εγκλημα" δεν ειναι και τοοοσο αδικο! Δεν σκοτωσαν, δεν βιασαν, δεν κλεψαν συνταξη απο καμια γρια... τροφιμα βουτηξαν απο μεγαλη αλυσιδα σουπερμαρκετ, δεν θα φτωχυνει με μειον 10 σακια ρυζι) Αλλωστε με τα καπελα που βαζουν στο ρυζι, αυτα τα δεκα σακια τα ειχαν ηδη κλεψει απο ολους μας αυτοι πρωτοι.

 

Συμφωνώ.

Το ότι κάποιος κλέβει τα κλοπιμαία δεν είναι έγκλημα.

Και δεν λέω μόνο για την ακρίβεια και την οικονομική κρίση αλλά για τις μαμουνιές που κάνουν οι μεγάλες αλυσίδες s/m στις τίμες που πρόσφατα κιόλας τις έδειξαν και στην TV.Μεγαλύτερο έγκλημα είναι να κλέβεις από τους χαμηλόμισθους και συνταξιούχους παρά αυτό που έγινε.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω.. με συγκινεί το ότι τα μοιράζουν σε περάστικούς και ηλικιωμένους (συνήθως) , το ότι δεν κλέβουν το μπακαλικό της γειτονιάς, πολυεθνικές κλέβουν και μεγαλοεπιχειρήσεις..αλλά το σκέφτομαι κιόλας..ε΄δω που φτάσαμε αυτά είναι τα αποτελέσματα; δηλαδή με νόμιμο τρόπο δεν μπορούμε πια να διεκδικήσουμε και να πετύχουμε τίποτα; τόσο απελπίσμένοι είμαστε; (ρητορικά ερωτήματα...)

Link to comment
Share on other sites

Και νομίζετε ότι κλέβοντας δέκα σακιά ρύζι (που τα μεγάλα sm έτσι κι αλλιώς τα χουν ασφαλισμένα για χρυσάφι) κάτι κάνουν?

Το μόνο που κάνουν είναι να περνάνε λάθος εικόνες...αν οι μεγάλοι τσιμπάνε τόσο εύκολα σκεφτείτε τα παιδιά... :shock:

Ούτε θέλω να ξέρω τι συμπεράσματα βγάζουν....

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πράξεις είναι συμβολικές πώς να το κάνουμε?Δηλαδή στις πορείες δεν υπάρχει γενικότερα μια ταλαιπωρία με το κλείσιμο των δρόμων κτλ τι θα έπρεπε να μην υπάρχουν?Και επιτέλους ας αρχίσουμε λίγο να δείχνουμε έστω και συμβολικά οτι η κατάσταση είναι τραγική και οτι το έχουμε καταλάβει...Γιατί μάλλον Κινέζοι το παίζουμε όλοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί να το δείχνουμε συμβολικά ότι η κατάσταση δεν πάει άλλο και να μην το δείξουμε ουσιαστικά με το να οργανωθούμε σε συλλόγους καταναλωτών να διεκδικήσουμε και να επιβάλλουμε κάποια πράγματα με την δύναμη της σύμπνοιας μας?

Ελπίζω τα σπασμένα των κλοπών να τα πληρώνουν οι ασφάλειες και όχι οι εργαζόμενοι των σμ! :? Ο αδερφός μου πάντως που δούλευε σε μαγαζί με κομπιούτερ τα κλεμένα τα χρεωνόνταν οι υπάλληλοι.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Στα εύκολα όλοι μάγκες είναι...μπαίνουν στα sm και κλέβουν και τους θαυμάζετε........και αύριο θα έρθουν στα μαγαζιά σας να κλέψουν και θα ξινίσετε....

ω καιροί ω ήθη!!!!!!!

Μη γοητεύεστε από πράξεις που δεν απαιτούν κόπο...

Από πράξεις που γίνονται για εντυπωσιασμό....

Έτσι κατάντησαν οι ήρωες τώρα?

Κοκκινοσκουφίτσες με καλαθάκια που δίνουν στη γιαγιά το γιαουρτάκι????

Κρίμα...

Όχι για αυτούς...αυτοί καλά το παίζουν το παιχνιδάκι τους...

Κρίμα που έπεισαν κάποιους....

 

 

Προτιμώ να βλέπω αυτούς παρά να βλέπω τη γιαγιά να τυλίγετε από την

κορυφή μέχρι τα νύχια για να μην την αναγνωρίσει κανείς

και να ψάχνει τα σκουπίδια της λαικής για να βρει κάτι φαγώσιμο....

 

Θεωρώ ότι μ΄αυτό τον τρόπο προσπαθούν να αφυπνίσουν κάποιους ώστε να οργανωθούν και να μην κάθονται απαθείς να τους ληστεύουνε......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Στα εύκολα όλοι μάγκες είναι...μπαίνουν στα sm και κλέβουν και τους θαυμάζετε........και αύριο θα έρθουν στα μαγαζιά σας να κλέψουν και θα ξινίσετε....

 

μα αυτό ακριβώς ΔΕΝ κάνουν..το να μπεις σε σ/μ με κάμερα και ασφάλεια ,ε, δεν είναι κι εύκολο θα έλεγα :roll:

αλλά δεν πάνε ούτε στο μαγαζάκι της γειτονιάς, ούτε στο φούρναρη...γιατί στόχο έχουν τις εταιρείες και τις επιχειρήσεις...

τώρα για την όλη πράξη, ναι θέλει σκέψη το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν κλεβουν για να ωφεληθουν οι ιδιοι, δεν τα βαζουν στα δικα τους ντουλαπια. Μονο και μονο το γεγονος οτι δεν κλεβουν τα ταμεια των Sm αλλα τα ραφια αυτο απο μονο του λεει πολλα για το οτι πρκοκειται περι συβολικης "παρανομιας" με σκοπο να στειλει μηνυμα προς καθε κατευθυνση, σαφες και ξεκαθαρο. Αν ηταν αναρχικοι {απ' αυτους που εγω αποκαλω λυκους (που χαιρονται δηλαδη στην αναμπουμπουλα) και με αφορμη γεγονοτα, (τα οποια καλα καλα δεν γνωριζουν) σπανε και κλεβουν τα παντα αδιακριτως} θα εκλεβαν και τα ταμεια και θα τσεπωναν και το χρημα.

Και παλι δεν επικροτω τετοιες πραξεις αλλα μαλλον ο κοσμος αγανακτησε και ψαχνει τροπους πιο "ηχηρους" για να εκφρασει αυτη την αγανακτηση. Μαλλον κανουν αυτο που υπηρξε για χρονια συνθημα της αριστερας "ανακατανομη του πλουτου" Fine by me!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να βλέπω αυτούς παρά να βλέπω τη γιαγιά να τυλίγετε από την

κορυφή μέχρι τα νύχια για να μην την αναγνωρίσει κανείς

και να ψάχνει τα σκουπίδια της λαικής για να βρει κάτι φαγώσιμο....

 

Θεωρώ ότι μ΄αυτό τον τρόπο προσπαθούν να αφυπνίσουν κάποιους ώστε να οργανωθούν και να μην κάθονται απαθείς να τους ληστεύουνε......

 

Εγώ πάλι θεωρώ (ειδικά αν ισχύει αυτό που έγραψαν παραπάνω ότι δηλαδή τα κλεμένα τα χρεώνονται οι υπάλληλοι και όχι οι ασφαλιστικές) ...ότι αν αυτό είναι το καλύτερο που μπορούσαν να σκεφτούν για να μας αφυπνίσουν, εκτός από επικίνδυνοι (δίνοντας κακό παράδειγμα στα παιδιά και "καλό" σε επίδοξους κλέφτες) είναι και ηλίθιοι...

 

Όσο για τη γιαγιά που ψάχνει στα σκουπίδια, μάλλον τα παιδιά της θα έπρεπε πρώτα να αφυπνιστούν και όχι η κοινωνία....δε λέω ότι δεν υπάρχουν και πραγματικοί φτωχοί, αλλά υπάρχουν και πραγματικότεροι τσιγκούνηδες...επειδή ζω στην επαρχία και τυχαίνει να γνωριζόμαστε λίγο πολύ όλοι μεταξύ μας σε διαβεβαιώ πως υπάρχουν άνθρωποι που αν κι έχουν πολυκατοικίες ολόκληρες θα κάνουν γυφτιές ενώ κάποιοι φτωχοί έχουν και μια αξιοπρέπεια παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν κλεβουν για να ωφεληθουν οι ιδιοι, δεν τα βαζουν στα δικα τους ντουλαπια. Μονο και μονο το γεγονος οτι δεν κλεβουν τα ταμεια των Sm αλλα τα ραφια αυτο απο μονο του λεει πολλα για το οτι πρκοκειται περι συβολικης "παρανομιας" με σκοπο να στειλει μηνυμα προς καθε κατευθυνση, σαφες και ξεκαθαρο. Αν ηταν αναρχικοι {απ' αυτους που εγω αποκαλω λυκους (που χαιρονται δηλαδη στην αναμπουμπουλα) και με αφορμη γεγονοτα, (τα οποια καλα καλα δεν γνωριζουν) σπανε και κλεβουν τα παντα αδιακριτως} θα εκλεβαν και τα ταμεια και θα τσεπωναν και το χρημα.

Και παλι δεν επικροτω τετοιες πραξεις αλλα μαλλον ο κοσμος αγανακτησε και ψαχνει τροπους πιο "ηχηρους" για να εκφρασει αυτη την αγανακτηση. Μαλλον κανουν αυτο που υπηρξε για χρονια συνθημα της αριστερας "ανακατανομη του πλουτου" Fine by me!!! :wink:

 

Ο κόσμος, ο συγκεκριμένος τουλάχιστον δεν ξέρω αν αγανάκτησε, αλλά παρανόησε σίγουρα....

Θέλουν να κερδίσουν τις εντυπώσεις κάνοντας ταρζανιές...ωραία κάποιοι γίνονται γραφικοί, τα sm δε χάνουν γιατί είπαμε ότι ή θα τα πάρουν από τους υπαλλήλους ή από ασφαλιστική, κάποιοι θα πάρουν ένα πακέτο ρύζι άσχετα αν το χρειάζονται πραγματικά ή όχι.....και τι έγινε?

Ούτε μια τρύπα στο νερό...

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω την αντίδραση σου κάπως υπερβολική κανένας δεν είπε ότι αυτό που κάνουνε δεν είναι παράνομη πράξη

και δεν είμαστε καν πρωτοπόροι μιας και την ιδέα την είχανε πριν από εμάς πριν 2 χρόνια στην πόλη Hamburg της Γερμανίας,

μια ομάδα με τον τίτλο “robin hood gang” ντυμένοι με αστείες στολές και ονόματα “super ηρώων”

(Spider Mum, Multiflex, Sante Guevara, Operaistorix)

έμπαιναν σε διάφορα supermarket, εστιατόρια και gourmet μαγαζιά,

έκλεβαν πράγματα πολυτελείας όπως σαμπάνια και σολομό και τα μοίραζαν στους φτωχούς.

Πριν βγουν απο το μαγαζί έδιναν ένα μπουκέτο λουλούδια στην ταμία.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Sesame καλη μου ο κοσμος δεν αλλαζει με ταρζανιες, συμφωνω. Αλλα απο τη μη δραση, προτιμω την ταρζανια. Εμενα μου τη δινει αυτη η μοιρολατρεια και η απαισιοδοξια στην οποια εχουμε βυθιστει ολοι σαν Εθνος (για να μην πω σαν πλανητης). Ολοι κλαιγονται! Ο φτωχος επειδη δεν εχει κι ο πλουσιος επειδη δεν εχει περισσοτερα. Με εκνευριζει αυτη η μιζερια, αυτη η ακαταπαυστη γκρινια. Κυκλοφορεις στους δρομους και βλεπεις πτωματα, ακους γκρινια, τσακωνονται για το παραμικρο, ωρολογιακες βομβες ολοι τους που στην πρωτη ευκαιρια θα τραβηξουν το φασκελο. Ευγενεια μηδεν, τροποι μηδεν, αλτρουισμος μηδεν. Για λιγα φραγκα ξεχνανε και αξιοπρεπεια και τροπους. Εμενα τουλαχιστον με ενοχλει οπως μας εχουν καταντησει. Κατι πρεπει να γινει, κατι πιο συλλογικο και οργανωμενο, να διεκδικησουμε την ποιοτητα ζωης που μας αξιζει, αν οχι για εμας για τα παιδια μας. ναι, οι ταρζανιες δεν θα αλλαξουν το status quo, αλλα τουλαχιστον στελνουν ενα μηνυμα. Ελπιζω σε κατι πιο ηχηρο, νομιμο μεν,αλλα σιγουρα πιο ηχηρο.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως..τίποτα δε στέλνουν...κανένα μήνυμα...

 

Ίσα ίσα απαξιώνουν το πρόβλημα...και το κάνουν να φαίνεται ιλαρό....

Το ότι υπήρξαν κι άλλοι Ρομπέν κάπου κάπως κάποτε (και όχι μόνο ο γνωστός) δε μου λέει τίποτα παραπάνω από το ότι ούτε καν να σκεφτούν δεν μπορούν...επαναλήψεις με καθυστέρηση κάνουν...και μάλιστα σε κάτι που δεν έπιασε τόπο.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...