Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση Βρεφονηπιακού Σταθμού σε Βριλήσσια/Χαλάνδρι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κόρη μου πάει στο Μικρό Σχολειό στην (πρώην) πλατεία Κένεντυ, κοντά στο Σκλαβενίτη. Εκεί πήγε και η αδερφή της και γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.

 

Δες εδώ για περισσότερες απαντήσεις: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2763379#post2763379

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κορίτσια! Maria, σου είχα στείλει κι ένα προσωπικό μήνυμα στο προηγούμενο θέμα, όπου είχαμε ξαναμιλήσει και το οποίο παραθέτεις, αν το βρεις και θέλεις, απάντησέ μου!

 

Για το 3ο νηπιαγωγείο ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς το Σεπτέμβριο θα είμαστε 20 μηνών, αρκετά μικρή ηλικία και θέλουμε να καταλήξουμε σε έναν παιδικό που να είναι πρώτα "ζεστός" και μόνο φιλικός για μας.

Από αυτούς που είδαμε μας άρεσαν

1. Παιδότοπος, Ντίνα Καψάλη

2. Μικρός Παράδεισος

 

Τι μας προτείνετε?

 

Είμαστε στην κατάλληλη ηλικία? Εσείς μαμάδες τι λέτε? Να το καθυστερήσουμε ή να πάμε?

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με την ηλικία, η άποψή μου είναι ότι αν μπορείτε να το καθυστερήσετε λίγο ακόμα και να το στείλετε στην ηλικία των 2-2,5 ετών θα ήταν καλύτερα. Τις ιώσεις δε θα τις γλιτώσει σε όποια ηλικία και αν πάτε αλλά αν είναι μεγαλύτερο ίσως να ταλαιπωρηθεί λιγότερο.

Σχετικά με τους σταθμούς, εγώ έστειλα τη μικρή μου κόρη στον Μικρό Παράδεισο (με τη διεύθυνση που έχει τώρα) και έμεινα κατενθουσιασμένη. Αν θέλεις οποιαδήποτε πληροφορία, στη διάθεσή σου (υπάρχουν και σχετικές αναφορές σε άλλα σημεία του forum, δε βρίσκω τώρα τα links αλλά αν κάνεις search φαντάζομαι θα τις βρεις).

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ηλικία, η άποψή μου είναι ότι αν μπορείτε να το καθυστερήσετε λίγο ακόμα και να το στείλετε στην ηλικία των 2-2,5 ετών θα ήταν καλύτερα. Τις ιώσεις δε θα τις γλιτώσει σε όποια ηλικία και αν πάτε αλλά αν είναι μεγαλύτερο ίσως να ταλαιπωρηθεί λιγότερο.

Σχετικά με τους σταθμούς, εγώ έστειλα τη μικρή μου κόρη στον Μικρό Παράδεισο (με τη διεύθυνση που έχει τώρα) και έμεινα κατενθουσιασμένη. Αν θέλεις οποιαδήποτε πληροφορία, στη διάθεσή σου (υπάρχουν και σχετικές αναφορές σε άλλα σημεία του forum, δε βρίσκω τώρα τα links αλλά αν κάνεις search φαντάζομαι θα τις βρεις).

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση...

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι η μετάβαση αλλά και πόσο ευαισθητοποιημένοι είναι με τα παιδιά, εάν είναι ομαλή και σταδιακή, εάν στις αρχές μπορώ να κάθομαι μαζί τους για λίγο ή να μένουμε την ελάχιστη δυνατή ώρα.

 

Οι αρρώστιες είναι κάτι που από ό,τι κατάλαβα σε οποιαδήποτε ηλικία να πάμε, δε θα τις γλυτώσουμε. Τι γίνεται όμως με τη διδασκαλία, με τις εργασίες, με την προγραφή και πόσο πιεστικοί ή όχι είναι σε αυτά, με απασχολούν περισσότερο.

 

Πάνω σε όλα αυτά, μόνο μια μαμά που έχει πάει, φαντάζομαι, ότι ξέρει από πρώτο χέρι. Θα χαρώ πολύ εάν μου στείλετε και πμ για οτιδήποτε:wink:

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εγώ έστειλα την κόρη μου στο Μικρό Παράδεισο στην ηλικία των 2,5 ετών. Γενικά η προσαρμογή της ήταν αρκετά εύκολη. Έμεινα μαζί της μόνο την πρώτη μέρα για πολύ λίγη ώρα. Είναι ένας σταθμός που πραγματικά ενδιαφέρεται για κάθε παιδί ξεχωριστά. Αυτό επίσης που μου έκανε εξαιρετικά θετική εντύπωση (κι έχω και μέτρο σύγκρισης δεδομένου ότι η μεγάλη μου κόρη πήγε σε άλλο παιδικό σταθμό στο Χαλάνδρι) είναι η πρωτοβουλία που ανέλαβαν όταν ήρθε η ώρα να κόψουμε την πάνα. Την κόψαμε μέσα σε μία εβδομάδα.

Επίσης, δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στο θέμα του φαγητού. Αν θέλεις μπορείς να δεις το μενού που έχουν στο blog του σταθμού: mikrosparadisos.blogspot.com.

Σε ότι αφορά το εκπαιδευτικό κομμάτι, κάνουν πολύ καλή δουλειά χωρίς να είναι πιεστικοί. Ένας από τους λόγους που δεν έστειλα τη μικρή μου κόρη στο σταθμό που πήγαινε η μεγάλη είναι ακριβώς αυτός. Στον προηγούμενο σταθμό ήταν πάρα πολύ πιεστικοί με αποτέλεσμα η μεγάλη μου κόρη να βγάλει μια μικρή αντίδραση όταν πήγε νηπιαγωγείο (ευτυχώς δεν κράτησε πολύ...).

Το μόνο αρνητικό είναι το κόστος, το οποίο είναι κάπως υψηλό αλλά κατά τη γνώμη είναι value for money.

Link to comment
Share on other sites

maria1512, ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!:P

θα τη λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου, γιατί νομίζω ότι εμείς οι μαμάδες έχουμε άλλο μέτρο ευαισθησίας για τα παιδιά μας:!::!:

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ακουσα ότι ο Μικρός Παραδεισος θα μετακομίσει. Εχετε υποψη σας κατι τετοιο;

 

Ναι, θα πάει σε ιδιόκτητο κτίριο: Πηγάσου και Αμαρουσίου-Χαλανδρίου.

 

Το αναφέρουν και στο site τους πια

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας!να ρωτησω αν καμια από εσας που στειλατε τελικα το παιδι σας στον παιδοτοπο ειστε μεσω εσπα ή γνωρίζετε καποια κοπελα που μπηκε μεσω εσπα, να μου απαντησει αν πληρωνε και επιπλέον χρηματα για τα διδακτρα;;;;σας ευχαριστω

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γειά σε όλους! Ψάχνω πληροφορίες για τους παιδικούς σταθμούς στο Χαλάνδρι κυρίως κοντά στην Κηφισίας γιατί μένουμε Ν.Ιωνία.

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τον Ομορφο Κόσμο, Ζωγραφήζω(έτσι το γράφουν) και Έλα να παίξουμε ή ότι άλλο έχετε να προτείνετε.

Βλέπω ότι ο μικρός παράδεισος έχει πολύ καλά σχόλια αλλά η απόσταση είναι απαγορευτική για μένα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία ή άποψη για τους ΖωγραφήΖω, Όμορφος κόσμος ;

Η κάποιον άλλο σταθμό κοντά στη Κηφισίας, γιατί μένω Ν.Ιωνία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καλοκαίρι σκεφτόμασταν την πιθανότητα να αλλάξουμε παιδικό για την μικρή μας που εινα 2μιση, πήγα να δω το "Όμορφος κόσμος παιδιού", μου τον είχε συστήσει μια μαμά που ήταν πολύ ευχαριστημένη. έχει ωραίο μοντέρνο χώρο, φωτεινό και καλό πρόγραμμα φαγητού. Αλλά, μου φάνηκαν μικροί οι χώροι για τον αριθμό των παιδιών. Επίσης, δεν είχαν τραπεζαρία και τα παιδάκια έτρωγαν στον ιδιο χώρο όπου έπαιζαν, επίσης ο χώρος για τον ύπνο ήταν στον πάνω όροφο και τα κρεβατάκια ήταν κολλητά το ένα στο άλλο. Επίσης, η αυλή ήταν στρωμένη με πλακάκια.. οταν θα τρέχουν και θα σπρώχνονται τα παιδάκια μήπως χτυπήσουν πιο έυκολα..

Τελικα΄, καταλήξαμε να μείνουμε στον ίδιο παιδικό που ήμασταν και πριν )).. (Μίκυ - νεα φιλοθέη) Αν θέλεις πληροφορίες μπορώ να σου πω!

catcatard20130202_-4_My%20Little%20girl%20is.pngdev007prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βρει ήδη, κοίταξε και το owly, στην αγία βαρβάρα. Πολύ καλός αν και λίγο τσουχτερός. Είναι ελληνοαγγλικός.

 

 

Δεν έχω εμπειρία ως μαμά, αλλά πέρασα πρόσφατα ένα interview στο συγκεκριμένο σχολείο και ήταν πολύ ειλικρινείς απέναντί μου. Οι χώροι ήταν πολύ ωραίοι και για να δείχνουν τέτοιο σεβασμό σε έναν υποψήφιο εργαζόμενο, φαντάζομαι πόσο θα σέβονται τους πελάτες τους.

Επίσης, ήταν από τους λίγους που δεν προσπάθησαν να προσφέρουν μισθό ανειδίκευτου εργάτη στο προσωπικό τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα Ariadne, θα ήθελα να σου πω ότι εγώ έπειτα από πολύυυυ ψάξιμο έχω καταλήξει ότι η "Σουζάνα" και το "Μικρό σχολείο" είναι οι πιο κατάλληλοι για τα δεδομένα μου. Δηλαδή ενασχόληση με τα βρεφάκια, αρκετές δραστηριότητες, ενδιαφέρον για την ψυχολογία τους. Τα υπόλοιπα στα έστειλα σε pm

Link to comment
Share on other sites

Thanks Chicaki! Κορίτσια καμιά για το Ζωγραφήζω έχει άποψη???

 

 

Εγώ είχα πάει στο ζωγραφηζω και δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση. Το ραντεβού με την υπεύθυνη μου φάνηκε ΄΄ξεπετα΄. Οι χώροι μέτριοι. Το χαρτί με τα δίδακτρα πολυ αυστηρό ....μέχρι αν τα βάλεις από άλλη τράπεζα θέλουν να πληρώσεις κ την προμήθεια...γενικώς έφυγα τρέχοντας. Α επίσης το δωμάτιο με τις κούνιες για τα βρεφακια πολυ μικρό η μια κολλητά από την άλλη....που έκανε σαν κάτι κακά ιδρύματα που δείχνει η τηλεόραση.

 

Εγώ μετά από πολυ ψάξιμο για βρεφικό...μάλλον καταλήγω στο Nancy's kinderland

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε γενικές γραμμές αυτοί οι σταθμοί που αναφέρατε είναι καλοί.Παρότι έστέλνα το μεγάλο μου παιδί στο Nancy's Kinderland, το δεύτερο το στέλνω στους Αγριόκυκνους στην Γράμμου.Είμαι πολύ ικανοποιημένη.

Υπάρχει κάποια πιο πρόσφατη εμπειρία από τους Αγριόκυκνους?Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα να τους δω και ενώ μου άρεσε πολύ το πρόγραμμα τους, δεν με ενθουσίασαν οι χώροι. Αλλά αν τα παιδιά είναι ευχαριστημένα ίσως αυτό να είναι το λιγότερο..Επίσης κοντά μου είναι και το Χαμόγελο και το Nancys Kinderland,αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να τους επισκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Υπάρχει κάποια πιο πρόσφατη εμπειρία από τους Αγριόκυκνους?Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα να τους δω και ενώ μου άρεσε πολύ το πρόγραμμα τους, δεν με ενθουσίασαν οι χώροι. Αλλά αν τα παιδιά είναι ευχαριστημένα ίσως αυτό να είναι το λιγότερο..Επίσης κοντά μου είναι και το Χαμόγελο και το Nancys Kinderland,αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να τους επισκεφτώ.

 

Καλημέρα! Για τον δικό μου, που θα είναι 2,5 χρονών το Σεπτέμβρη, οι Αγριόκυκνοι δεν έχουν θέσεις. Τι εντυπώσεις έχεις για Nancy's και Χαμόγελο τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για τον δικό μου, που θα είναι 2,5 χρονών το Σεπτέμβρη, οι Αγριόκυκνοι δεν έχουν θέσεις. Τι εντυπώσεις έχεις για Nancy's και Χαμόγελο τελικά;

Καλησπέρα!Στο Χαμόγελο δεν με εντυπωσίασαν ούτε οι χώροι ούτε το πρόγραμμα τους..σε σχέση με την τιμή τους μιλάω πάντα. Στο Nancy's δεν έχω πάει ακόμα. Θέλω να πάω να δω και το Playtown.Έχες πάει μήπως εσύ ή έχεις ακούσει κάτι? Πότε σου είπαν οι Αγριόκυκνοι ότι δεν έχουν θέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...