Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΛΟΧΕΙΑΣ: Σας έδωσαν την ίδια ΠΗΤ ο γιατρός σας και ο γιατρός του ΙΚΑ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και με το καλό να έρθουν στον κόσμο τα μικρά μας!

 

Έχω μία απορία, που αφορά όσες έχετε ήδη πάει στο ΙΚΑ για την άδεια τοκετού - λοχείας:

 

Λογικά κλείνουμε ραντεβού και πηγαίνουμε στο ΙΚΑ με έναν πρόσφατο υπέρηχο και μία βεβαίωση του προσωπικού μας γιατρού σχετικά με την ΠΗΤ (μήπως θέλουν και τον β' επιπέδου μαζί; Δεν ξέρω...). Εκεί ο γιατρός του ΙΚΑ μας γράφει την άδεια και θεωρητικά τελειώνει το ζήτημα.

 

Σας έχει τύχει όμως ο γιατρός του ΙΚΑ να σας δώσει ΠΗΤ νωρίτερα από την ημερομηνία που δίνει ο δικός σας γιατρός;

 

Με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό το ζήτημα γιατί μέχρι την ημερομηνία που ξεκινά η άδειά μου θα έχω μόλις 204 ένσημα, οπότε οποιαδήποτε παρέκκλιση από την ΠΗΤ του γιατρού μου μπορεί να με κάνει να χάσω τα επιδόματα για ελάχιστα ένσημα. Αυτό συνέβη σε μια φίλη μου χθες, αλλά ευτυχώς τα δικά της ένσημα ήταν 220, οπότε τα 3 που έχασε από τη νωρίτερη ΠΗΤ του γιατρού του ΙΚΑ δεν την επηρέασαν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε γνώμη :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα!

 

ο γιατρός που πήγα στο ΙΚΑ κοίταξε τα αποτελέσματα του υπερήχου και πήγε να μου γράψει ακριβώς την "ΠΗΤ βάσει υπερήχου" που είδε εκεί. Είχα ζητησει όμως απο το γιατρό μου να μου γράψει σε μια απλή βεβαίωση ΠΗΤ 10 μέρες αργότερα μπας και κερδίσω λίγες μέρες με το μωρό μετά τη γέννα. Ο ΙΚΑς γκρίνιαξε λίγο με τις +10 μέρες απόκκλιση αλλά τελικά δέχτηκε να γράψει αυτό που έβλεπε στο χαρτί του ιδιώτη γιατρού κι όχι στον υπέρηχο.

 

Είναι λογικό να έχουν τον υπέρηχο σαν μπούσουλα αφού είναι μια επιστημονική αντικειμενική πρόβλεψη της ΠΗΤ αλλά για λίγες μέρες απόκκλιση ελπίζω να πέσεις σε συζητήσιμο γιατρό ΙΚΑ... ;)

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα και τις 2 φορες η γυναικολογος μου χε γραψει ενα χαρτι με την πητ και ειχα μαζι και τον υπερηχο μου που το επιβεβαιωνε. αρα ο ικας μου γραψε το ιδιο ακριβως...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ωραία, μακάρι να είναι έτσι... δε θέλω να πάρω άλλη ΠΗΤ, με την κανονική μου είμαι οκ, απλώς φοβάμαι μην μου τύχει αυτό που έτυχε στη φίλη μου προχθές! μάλλον είναι και στο γιατρό που θα πέσεις, αν είναι συνεννοήσιμος και λογικός ή αν προσπαθεί να κάνει τη ζωή δύσκολη στους ασφαλισμένους...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός του ΙΚΑ μου έγραψε την ΠΗΤ σύμφωνα με την τελευταία περίοδο. Σύμφωνα με την ίδια ημερομηνία είχε γράψει και το χαρτί ο δικός μου γυναικολόγος. Μου ζήτησε βέβαια το υπέρηχο αλλά αυτό ήταν για να επιβεβαιώσει απλώς τις ημερομηνίες.

Συνήθως απ' ότι ξέρω δεν βάζουν ΠΗΤ βάσει υπερήχου γιατί μπορεί το μωρό να φαίνεται μεγαλύτερο ή μικρότερο και αυτή η ημερομηνία είναι σχετική.

Και στις δύο εγκυμοσύνες μου ο ΙΚΑς αλλά και ο γιατρός μου μου έδιναν ΠΗΤ σύμφωνα με την τελευταία περίοδο.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...