Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είχα πάρει το χάπι της επόμενης μέρας καθώς είχα ελεύθερη επαφή με τον σύζυγο μου και είχα προβληματιστεί λίγο.Την επόμενη μέρα είχα ελεύθερη επαφή με τον σύζυγο μου πάλι. Μετά από πέντε μέρες είχα πόνους όπως έχουμε στην περίοδο με λίγο αίμα και αυτό συνεχίζεται τρεις μέρες τώρα με λίγο παραπάνω αίμα.Περίοδο όμως είχα μια εβδομάδα πριν γίνουν όλα αυτά, όποτε χλωμό να έχω πάλι.Όμως τι μπορεί να είναι αυτό?

Επεξεργάστηκαν by mikie
ορθή επανάληψη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα έλεγα να τηλεφωνήσεις στον γυναικολόγο σου. Εγώ ξέρω ότι αυτό το χάπι το παίρνεις την ίδια στιγμή που είχες ελεύθερη επαφή με τον σύντροφό σου( και όχι μια μέρα πριν), έτσι ώστε να αποφευχθεί μια ανεπιθύμητη εγγυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Είχα πάρει το χάπι της επόμενης μέρας καθώς είχα ελεύθερη επαφή με τον σύζυγο μου και είχα προβληματιστεί λίγο.Την επόμενη μέρα είχα ελεύθερη επαφή με τον σύζυγο μου πάλι. Μετά από πέντε μέρες είχα πόνους όπως έχουμε στην περίοδο με λίγο αίμα και αυτό συνεχίζεται τρεις μέρες τώρα με λίγο παραπάνω αίμα.Περίοδο όμως είχα μια εβδομάδα πριν γίνουν όλα αυτά, όποτε χλωμό να έχω πάλι.Όμως τι μπορεί να είναι αυτό?

 

mikie μου, εγώ κάπως έτσι έμεινα έγκυος. Και το κοινό μας σύμπτωμα είναι ο πόνος σαν της περιόδου 5 μέρες μετά. Μπορεί να είν'εγκυμοσύνη, μπορεί να αποβάλλεις το ζυγωτό που δεν εγκαταστάθηκε στη μήτρα, μπορεί να είναι και περίοδος, διότι αυτό το *$%&χαπο ταράζει αρκετά τον κύκλο. ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε περίπτωση εγκυμοσύνης, μετά τη λήψη του χαπιού, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι εξωμήτρια. Είναι μια παρενέργεια, που δεν την αναγράφει το φύλλο οδηγιών (ευτυχώς σ'εμένα ήταν κανονική!)... Τί να σου ευχηθώ κοπελιά...;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλ το γιατρο σου. εγω αν και δεν ειχα καμια παρενεργεια διαβασα εδω μεσα σε παρομοιο τοπικ τοσες παρενεργειες που πραγματικα ενιωσα πολυ τυχερη που δεν επαθα τιποτα!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μίλησε με τον γιατρό σου.

Επίσης να υπενθυμίσουμε οτι το συγκεκριμένο χάπι δεν ειναι μέσο αντισύλληψης.Ειναι για μια φορά που θα συμβεί ένα ..."ατύχημα".Αν αυτο επαναλαμβάνετε κάθε φορά πρέπει να ψάξουμε για κάτι άλλο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και πάλι.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Εχθές τελικά είπα σε ένα γυναικολόγο τι μου συμβαίνει

και τον ρώτησα τι μπορεί να είναι και μου είπε ότι

είναι παρενέργεια απο το χάπι.

Να αφήσω να εξελιχθεί αυτή η κολπική αιμοραγία και

να περιμένω την επόμενη κανονική μου περίοδο.

Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα κάπως.

Σήμερα δεν είχα ούτε αίμα ούτε πόνο βέβαια.

Ελπίζω να είναι όλα καλά.

Ανυπομονώ να μου έρθει η κανονική μου περίοδος για

να μπορέσω να ηρεμήσω τελείως.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν το πηρα ειχα αιμορραγια 5 μερες αφοτου το πηρα με κοιλιακους πονους και επειτα η περιοδος ηρθε πολυ καθυστερημενη δηλαδη στις 42 μερες.....εκει να δεις πανικος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το χάπι της επόμενης ημέρας

 

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την επείγουσα αντισύλληψη

Πόσες φορές έχετε βρεθεί αντιμέτωποι με κάποιο «ατύχημα» στη διάρκεια σεξουαλικής επαφής και πώς λειτουργεί η επείγουσα αντισύλληψη;

 

Η επείγουσα αντισύλληψη μπορεί να χρησιμοποιηθεί εάν η συνήθης μέθοδος αντισύλληψης απέτυχε ή αν είχατε σεξουαλική επαφή χωρίς αντισύλληψη. Όσο πιο σύντομα ληφθεί, τόσο πιο αποτελεσματικά προλαμβάνει μια πιθανή εγκυμοσύνη.

 

Υπάρχουν δύο μέθοδοι:

 

Tο χάπι της επόμενης ημέρας, που περιέχει ορμόνη. Πρέπει να ληφθεί μέσα σε 72 ώρες. Πάντως, όσο πιο νωρίς το πάρουμε τόσο πιο αποτελεσματικό είναι.

 

Το σπιράλ (ενδομήτριο σπείραμα) μπορεί να τοποθετηθεί μέχρι και πέντε μέρες μετά την επαφή.

 

Το χάπι της επόμενης μέρας

 

Το χάπι της επόμενης μέρας πρέπει να ληφθεί όσο το δυνατόν συντομότερα μετά την επαφή. Αν ληφθεί ως και 24 ώρες μετά την επαφή προλαμβάνει περισσότερες από εννέα στις δέκα εγκυμοσύνες. Το χάπι μπορεί να παρθεί μέχρι και 72 ώρες μετά την επαφή, όμως η δραστικότητά του μειώνεται.

 

Το χάπι σταματάει την απελευθέρωση του ωαρίου, αποτρέπει την ωορρηξία και την εμφύτευση στη μήτρα. Συνήθως η περίοδος έρχεται με μικρή καθυστέρηση.

 

Το σπιράλ (ενδομήτριο σπείραμα)

 

Το σπιράλ είναι 98% αποτελεσματικό και μπορεί να τοποθετηθεί μέχρι και πέντε μέρες μετά την επαφή. Σταματά τη γονιμοποίηση του ωαρίου, καθώς επίσης αποτρέπει και την εμφύτευσή του. Μπορεί να αφαιρεθεί στην επόμενη περίοδο.

 

Προτερήματα

 

Καμία από τις δύο μεθόδους δεν έχει σημαντικές παρενέργειες. Το σπιράλ χρησιμοποιείται συνήθως όταν έχει περάσει ο χρόνος στον οποίο μπορούμε να πάρουμε το χάπι.

 

Μειονεκτήματα

 

Με το χάπι μπορεί να υπάρχει πονοκέφαλος, τάση στο στήθος ή κοιλιακός πόνος. Άλλες φορές μπορεί να δημιουργήσει κύστες στις ωοθήκες χωρίς συμπτώματα, οι οποίες απορροφούνται συνήθως χωρίς θεραπεία.

Ως μέθοδοι αντισύλληψης δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται συχνά. Μια πιο σταθερή μέθοδος θα πρέπει να χρησιμοποιείται.

 

Οι μέθοδοι της επείγουσας αντισύλληψης δεν έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα από μια μόνιμη μέθοδο αντισύλληψης.

 

Πηγή: iatronet

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας! Απευθύνομαι σε εσας μήπως μπορείτε να βοηθήσετε με την γνώμη σας ή/και τις εμπειρίες σας! Τον προηγουμενο μήνα (Απρίλιο) αδιαθέτησα στις 24 και έχω κύκλο περίπου 29-31 μέρες.. Στις αρχές Μαίου έκανα λήψη του χαπιου της επομενης μέρας. Εδώ και 6 μέρες περιμένω να αδιαθετήσω αλλα ακόμα τίποτα. Απο τις 22/5 είχα πόνους που με προειδοποιούν για περίοδο αλλα εδώ και δυο μέρες εχουν σταματησει. Εχω κάνει 2 τεστ κυήσεως (με διαφορα 3 ημερών) και είναι και τα δυο αρνητικά! Τι μπορεί να συμβαίνει? Υπάρχει περίπτωση να είμαι εγκυος? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα απο την στιγμή που είναι και τα δύο τεστ αρνητικά δεν υπάρχει πρόβλημα..? Το χάπι το πήρα αμεσα μετά το σπάσιμο του προφυλακτικου, ο γυναικολόγος μου είχε πει αν γίνει κάποιο ατυχημα να το παρω αμεσα!

Link to comment
Share on other sites

οκ ηθελα να διαπιστωσω αν εισαι ενημερωμενη γι αυτο ή οχι οπως πολλα κοριτσακια τρεχουν στο φαρμακειο χωρις καν να ξερουν τι ειναι αυτο. εφοσον λοιπον εχεις γυναικολογο μπορεις να τον ρωτησεις για τις αλλαγες που φερνει αυτο το χαπι στον κυκλο σου. ουτε εγω πιστευω παντως οτι εισαι εγκυος,ισως φταιει το χαπι και το αγχος σου..!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι απο το αγχος σου....ηρεμησε...τα συγκεκριμενα χαπια αλλαζουν τον κυκλο.αν συνεχισεις να εχεις καθυστερησει 2-3 μερες ακομα καλο θα ηταν να μιλησεις και με τον γυναικολογο σου.ή να κανες μια β-χοριακη για να αποκλεισεις το ενδεχομενο μιας εγκυμοσυνης(αν και δεν νομιζω αφου εχεις 2 αρνητικα τεστ αλλα ποτε δεν ξερεις) ηρεμησε και θα αδιαθετησεις....

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

επισης αντι για τον γυναικολογο, μπορεις να κανεις ενα ακομα τεστ διαφορετικης μαρκας απο τα υπολοιπα! (εχω μια γνωστη που ειχε πεσει σε παρτιδα σκαρτη) δεν θελω να σε τρομαξω αλλα υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις για να αποκλεισεις καθε ενδεχομενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα. εχω καθυστερηση εδω και 8 ημερες. εχω συμπτωματα περιοδου οπως πονους στο στηθος και πρηξιμο αλλα δεν ερχεται. εκανα τεστ την 6η μερα και βγηκε αρνητικο. τον προηγουμενο μηνα ειχα κανονικα περιοδο εστω και με καθυστερηση 4 ημερων. Αν θα μπορουσε να ειχε γινει κατι θα ηταν πριν δυο μηνες. Υπαρχει καμια περιπτωση αν ειμαι εγκυος?? δε ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος καθυστερει την περιοδο..αφου τον προηγουμενο μηνα ειχες περιοδο και δεν υπηρχε καποιο "ατυχημα" θεωρώ απιθανη μια εγκυμοσυνη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

oso afora to xapi tis epomenis imeras;/

teleutea epafi eixa stis 1/8 me teliko apotelesma na skisti to profilaktiko xwris omws na ekspermatosi mesa mou afou prwta to evgale k meta ekspermatose

pigame sto farmakio k pirame to xapi

stis 6/8 vgike apo mesa mou to komati pou eixe skisti apo tin profilaksi pou eixame

SOKARISTIKA!!!

i epomeni periodos mou eprepe na eine stis 7/8 me 8/8 alla afanti!

mporite na mou pite ti sinveni sas parakalw?! na anisixo gia egkimosini?!

eime apelpismeni sas parakalw voi8iste me! :-(:sad::-(

prwti fora ka8isteri i periodos mou! mipos eine epidi pira prwti fora to xapi auto?apo to anxos? pite mou sas parakalw!!!episis exw taseis gia klama xwris logo k neura me to paramikro!

exw kati ponakia stis mesi pou k pou kai to sti8os mou eine prismeno 8a elega:/

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας στο λέω με απόλυτη σιγουριά.Το χάπι αυτό αναστατώνει πολύ την περίοδο,μπορεί να καθυστέρησει μπορεί και να έρθει πιο νωρίς.μπορεί επισεις να αλλάξει τους περιόδους σου και για τους επόμενους μήνες.Δεν είναι κάτι τρομακτικό μην αγχώνεσαι.Απλά είναι δυνατό χάπι γι'αυτό και δεν συστήνεται να χρισημοποιηται συνέχεια.μπορείς να διαβάσεις και το χαρτί που έχει στο κουτάκι εκεί τα γράφει αναλυτικά

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...