Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ωριμάζουν τα ωάριά μου!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, αυτό το μήνα θα πήγαινα για σπερμ/ση, πήρα κλομηφειν κανονικά, πήγα την 11η μέρα για υπέρηχο και ήταν πάρα πολύ μικρά τα ωάρια, μετά πήγα σήμερα 13η μέρα και έχουν διάμετρο 0,7 ακόμα, ενώ έχω περίοδο κάθε 28-30 μέρες κανονικά και οι ορμονικές εξετάσεις είναι κανονικές. Ο γιατρός μου είπε να ξαναπάω μεθαύριο πάλι αλλά μου είπε ότι μπορεί να μη φτάσουν ποτέ στο επιθυμητό αποτέλεσμα, θα μου πεί τι να κάνουμε μεθαύριο, αλλά εγώ δε κρατιέμαι και ήθελα να σας ρωτήσω σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρια μου καλησπερα ...σε ολες τις γυναικες συμβαινει αυτο σε καπόια φαση και ετσι αδιαθετει συνηθως νωριτερα απο το κανονικο .Φανταζομαι πως εχεις αγχωθει αυτο το διαστημα και γι΄αυτο οι ορμονες παιζουν.....ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ!!!!Γι΄αυτο ηρεμησε και η επομενη φορα θα ειναι πολυ καλητερα τα πραγματα !!!!!Προσπαθεις καιρο?????

Link to comment
Share on other sites

προσπαθούμε 1,5 χρόνο... ελπίζω να κάνουμε κάτι αυτό το μήνα μη πάει χαμένο γιατί έτσι όπως το βλέπω για να φτάσουν από το 0,7 στο 18 θέλουν πολλές μέρες, αν φτάσουν ποτέ. ευχαριστώ που μου απάντησες ζέτα μου

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω και σε καταλαβαινω αλλα πρεπει να ηρεμησεις και μετα τα ωαριακια σου θα γινουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!!Το ξερεις φανταζομαι οτι η ψυχολογια μιας γυναικας ειναι και ο καθρεφτης των ωοθηκων της !!!!!!!Μου το ειπε ο γιατρος μου ....οταν αγχωθηκα τρομερα μετα απο μια ατυχη εγκυμοσυνη .....!!!Ρωτα και τον δικο σου γιατρο να δεις τι θα σου πει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mαρία μην στεναχωριέσαι , μπορεί να συμβεί αυτό σε κάθε γυναίκα και σε φυσικό κύκλο, πόσο μάλλον σε κύκλο με κλομιφένη.

Μπορεί μην σου κάνει αυτό το φάρμακο, και να έφερε αντίθετα αποτελέσματα, το συζήτησες με τον γιατρό σου? ρώτησε τον.

Όπως και να έχει επειδή κανένας κύκλος δεν είναι ίδιος με τον άλλον θα ξαναπροσπαθήσετε και θα πάνε όλα καλά :lol:

Σου εύχομαι να γίνεις σύντομα μανούλα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ . ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ.

ΠΗΡΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΣΗ. ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΑΥΓΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 0,7-0,8 ΤΗΝ 12Η ΜΕΡΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΕΡΜ/ΧΥΣΗ (ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ)ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΠΗΡΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΚΑΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΓΑ ΕΚΑΝΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΣΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.

Η ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ. ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΑΡΧΙΚΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΩΝ ΕΝΕΣΕΩΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗΣ.

 

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ-ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

 

 

 

as1cj3M-O7-0010MDAyNzQ2ZHw4MDh6fEJhc2lsaWtpIGlz.gif

 

 

 

274987.png

 

 

:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

koritsia kalhspera!!!

kai egw kanw therapia me ooriktika xapia... eimai ston 2o mina kai mporw na pw oti isos htan i prwti fora pou ekena oorijia... eimai 28 xronon...

i dosologia mou htan 1 to prwi kai 1 to vradu...

 

alla exw akousei oti polles gunaikes pernoun 3...

 

kai emeis prospathoume gia mwros den eiste mones!!!!

 

ola kala tha pame na eimaste esiodojes!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 7 months later...

θα ηθελα την βοηθεια σας κοριτσια,,,λοιπον σημερα ειμαι στην 16η μερα του κυκλου μου αυτο τον μηνα πηρα για σερπαφαρ για προκληση ωορηξιας ,την 11η μερα που πηγα στο γιατρο ειδαμε 5 αυγουλακια απο την μια και 4 απο την αλλη ωοθηκη απο τα οποια τα 6 ηταν 8χιλ και τα υπολοιπα 3 ηταν 10χιλ.την 13η μερα τα τα 8χιλ εγιναν 10χιλ και τα 10χιλ εγιναν13χιλ.

Απο εκεινη την ημερα εως σημερα που τα ξαναειδαμε ειναι ακριβως τα ιδια δεν μεγαλωσαν καθολου.

το θεμα μου ειναι το γιατι τι γινεται δεν θα ωριμασουν ή απλα αργουν????

Σε εσας εχει γινει συμβει κατι τετοιο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα την βοηθεια σας κοριτσια,,,λοιπον σημερα ειμαι στην 16η μερα του κυκλου μου αυτο τον μηνα πηρα για σερπαφαρ για προκληση ωορηξιας ,την 11η μερα που πηγα στο γιατρο ειδαμε 5 αυγουλακια απο την μια και 4 απο την αλλη ωοθηκη απο τα οποια τα 6 ηταν 8χιλ και τα υπολοιπα 3 ηταν 10χιλ.την 13η μερα τα τα 8χιλ εγιναν 10χιλ και τα 10χιλ εγιναν13χιλ.

Απο εκεινη την ημερα εως σημερα που τα ξαναειδαμε ειναι ακριβως τα ιδια δεν μεγαλωσαν καθολου.

το θεμα μου ειναι το γιατι τι γινεται δεν θα ωριμασουν ή απλα αργουν????

Σε εσας εχει γινει συμβει κατι τετοιο???

 

εγω πηρα κλομιφαινη που ειναι σαν τα σερπαφαρ. η δικη μου ωορηξια μαλλον εγινε την 17η ημερα. και τον προηγουμενο κυκλο που τα ειχα παρει μαλλον ειχε γινει την 20η. τωρα γιατι δεν μεγαλωνουν δεν ξερω να σου πω. δεν ρωτησες τον γιατρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι σε κάθε κύκλο δεν είναι σίγουρο οτι θα μεγαλώσουν τα ωάριά σου σε τέτοιο μέγεθος ώστε να είναι ικανά να γονιμοποιηθούν. Έχεις πολυκυστικές ωοθήκες;

 

Εγώ πχ, που έχω πολυκυστικές, παίρνω κλομιφάινη και κάνω μόνο μια φορά ωορηξία!

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα κλομιφαινη που ειναι σαν τα σερπαφαρ. η δικη μου ωορηξια μαλλον εγινε την 17η ημερα. και τον προηγουμενο κυκλο που τα ειχα παρει μαλλον ειχε γινει την 20η. τωρα γιατι δεν μεγαλωνουν δεν ξερω να σου πω. δεν ρωτησες τον γιατρο σου?

 

Δεν τον ρωτησα και εγω εκεινη την ωρα,χαζομαρα μου!!! εγω νομιζα οτι με αυτα τα χαπια σου θα ρυθμιζοτανε και ο κυκλος μου και περιμενα να ειχα κανονικα ωορηξια την 14η μερα,οποτε παλι καλα που παω μερα παρα μερα για υπερυχο γιατι αλλιως δεν θα ηξερα καθολου ποτε θα γινει η ωορηξια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι σε κάθε κύκλο δεν είναι σίγουρο οτι θα μεγαλώσουν τα ωάριά σου σε τέτοιο μέγεθος ώστε να είναι ικανά να γονιμοποιηθούν. Έχεις πολυκυστικές ωοθήκες;

 

Εγώ πχ, που έχω πολυκυστικές, παίρνω κλομιφάινη και κάνω μόνο μια φορά ωορηξία!

 

Οχι δεν εχω πολυκυστικες απλα μονο μια κυστη στην δεξια ωοθηκη οπου την παρακολουθω χρονια τωρα και την εχουμε στασιμη τωρα στα 2χιλ,ενω ηταν 6.

 

δεν ξερω εχω μπερδευτει,εγω εχω πολυ αστατο κυκλο απο 50 μερες εως και 3 μηνες κανει να μου ερθει και ετσι μου εδωσε τα σερπαφαρ γιατι δεν ξεραμε τις γονιμες μερες μου και προσπαθουμε αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, απο όσο γνωρίζω και με κάθε επιφύλαξη, οι πολυκυστικές δεν διαγνώσκονται μόνο με τον υπέρηχο..αυτό που θέλω να πω είναι οτι άσχετα με το αν στον υπέρηχο βλέπεις κύστες ή οχι, όταν υπάρχουν προβλήματα στον κύκλο τότε ίσως καλό είναι να κάνεις έναν ορμονικό έλεγχο....

 

Βασικά ο γιατρός σου θα σου πει...αλλά συνήθως οταν πας σε έναν γιατρό για να μείνεις έγκυος σου λένε οτι αν φτιάξουμε τον κυκλο σου δε θα μείνεις έγκυος....αυτό το λέω απο δική μου πείρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, απο όσο γνωρίζω και με κάθε επιφύλαξη, οι πολυκυστικές δεν διαγνώσκονται μόνο με τον υπέρηχο..αυτό που θέλω να πω είναι οτι άσχετα με το αν στον υπέρηχο βλέπεις κύστες ή οχι, όταν υπάρχουν προβλήματα στον κύκλο τότε ίσως καλό είναι να κάνεις έναν ορμονικό έλεγχο....

 

Βασικά ο γιατρός σου θα σου πει...αλλά συνήθως οταν πας σε έναν γιατρό για να μείνεις έγκυος σου λένε οτι αν φτιάξουμε τον κυκλο σου δε θα μείνεις έγκυος....αυτό το λέω απο δική μου πείρα!

 

Το ξερω οτι διαγνωσκονται και αλλου γιαυτο σου ειπα οτι δεν εχω,απο εξετασεις ειτε ορμονολογικες ,ειτε σαλπιγγογραφια,ειτε ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και αλλα που εχουν γινει,,δεν υπαρχει κανενα προβλημα εκτος του σηζυγου μου που ειναι σε θεραπεια επειδη ειχαμε ενα θεματακι με την κινητικοτητα.

Προσπαθειες κανουμε κοντα στα 2 χρονια και το μονο που μου εμεινε ειναι να ρυθμισω τον κυκλο μου και αν ρυθμιζοντας τον δεν υπαρχει εγκυμοσυνη,ειπαμε οτι θα προσπαθησουμε με αλλα μεσα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Α, κατάλαβα....

 

Κοίτα, πάντως εγώ, όπως σου προανέφερα, δεν κάνω ωορηξία παρά μόνο μια φορά...και για να σου εξηγήσω: έχω 3 αποβολές: την πρώτη φορά που πήρα κλομιφαίνη έμεινα στον 4 κύκλο έγκυος, τη 2 φορά έμεινα στον 3 κύκλο και την 3 φορά στον 2 κύκλο κλομιφαίνης....της υπόλοιπες φορές απλά δεν έκανα ωορηξία...και την πρώτη φορά θυμάμαι είχα πάρει τηλ την γιατρό μου και μου είχε πει αυτό ακριβώς...δεν το λέω δηλαδή και απο μόνη μου...

 

Εσύ πόσο καιρό παίρνεις κλομιφαίνη;

 

Πάντως μην απογοητεύεσαι...όλα θα πάνε καλά και συντομα θα είσαι μανούλα. Να είσαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Α, κατάλαβα....

 

Κοίτα, πάντως εγώ, όπως σου προανέφερα, δεν κάνω ωορηξία παρά μόνο μια φορά...και για να σου εξηγήσω: έχω 3 αποβολές: την πρώτη φορά που πήρα κλομιφαίνη έμεινα στον 4 κύκλο έγκυος, τη 2 φορά έμεινα στον 3 κύκλο και την 3 φορά στον 2 κύκλο κλομιφαίνης....της υπόλοιπες φορές απλά δεν έκανα ωορηξία...και την πρώτη φορά θυμάμαι είχα πάρει τηλ την γιατρό μου και μου είχε πει αυτό ακριβώς...δεν το λέω δηλαδή και απο μόνη μου...

 

Εσύ πόσο καιρό παίρνεις κλομιφαίνη;

 

Πάντως μην απογοητεύεσαι...όλα θα πάνε καλά και συντομα θα είσαι μανούλα. Να είσαι σιγουρη.

 

Το έχεις ψάξει καθόλου; Τρεις συνεχόμενες αποβολές μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δεν το συζητήσατε με το γιατρό σου να κάνεις κάποιες εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Α, κατάλαβα....

 

Κοίτα, πάντως εγώ, όπως σου προανέφερα, δεν κάνω ωορηξία παρά μόνο μια φορά...και για να σου εξηγήσω: έχω 3 αποβολές: την πρώτη φορά που πήρα κλομιφαίνη έμεινα στον 4 κύκλο έγκυος, τη 2 φορά έμεινα στον 3 κύκλο και την 3 φορά στον 2 κύκλο κλομιφαίνης....της υπόλοιπες φορές απλά δεν έκανα ωορηξία...και την πρώτη φορά θυμάμαι είχα πάρει τηλ την γιατρό μου και μου είχε πει αυτό ακριβώς...δεν το λέω δηλαδή και απο μόνη μου...

 

Εσύ πόσο καιρό παίρνεις κλομιφαίνη;

 

Πάντως μην απογοητεύεσαι...όλα θα πάνε καλά και συντομα θα είσαι μανούλα. Να είσαι σιγουρη.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑ,

 

ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΑ ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΕΡΝΑ 2 ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ PREGNYL,ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΝ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΗΡΑ PRIMOLUT ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ.ΜΕΤΑ ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΣΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΑ, ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΑΛΙ ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΕ 3 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

 

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΤΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΔΗ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

 

ΕΣΥ ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ? ΤΟ ΨΑΞΑΤΕ?

ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ Ή ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

 

Καλά φοβάσαι;;; Είναι ποτέ δυνατόν;;; Πως σου συμβαίνει αυτό;;;;; Εγώ να δεις!!!!!!!!!! Και οχι μόνο φοβάμαι, αλλά και οτι έχουν οι άλλοι κατά κάποιο τρόπο "πρέπει" να το έχω και εγώ....αυτό ήταν ενας απο τους λόγους που είχα πει να το αφήσω το σαιτ αλλά πάλι με τράβηξε....

 

Το έχω ψάξει αλλά ίσως να έχω ακόμ δρόμο...έχω κάνει σαλπιγγογραφία, το πακέτο για τις κα'εξην αποβολές(εκτος ΝΚ και σπάζομαι όταν το θυμάμαι...γιατί φυσικά τότε δεν ήξερα για να ψάξω τι εξετάσεις έπρεπε να κάνω....αν ήξερα θα τις έγραφα μόνη μου στον εαυτό μου!), σπερμοδιαγράμματα. Βασικά τη 2η φορά που απέβαλα το στείλαμε για βιοψία επειδή έκανα απόξεση και έδειξε ενδομητρίτιδα. Πήγα σε άλλο γιατρό γιατί η δικιά μου κοιμόταν κα μου βρήκε και αυτός αυτό(χωρις να του το πω!) και έκανα γύρω στουε 7 μήνες θεραπεία.

 

Μετά δεν έμεινα έγκυος....έμεινα βασικά μια φορά μαζί του, αφού πήρα 2 μήνες θεραπέια αλλά απέβαλα κατευθείαν.

 

Τώρα πάλι αλλάζω γιατρό. Και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει.....τζιφος παλι και σημερα,ειμαι στην 19η μερα και τα ωοθυλακια ειναι ακομα 13χιλ.

Ο γιατρος μου ειπε να μην ξαναπαω για ελενχο και να περιμενω μεχρι να μου ερθει περιοδος και να τον ενημερωσω για να ξεκινησουμε νεα θεραπεια.

Εγω βεβαια το προγραμματακι μου , μερα παρα μερα επαφες μεχρι να μου ερθει περιοδος και βλεπουμε.

Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να γινει και εχω βαρεθει για να πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλημερα σας! ειμαι καινουργια σε αυτη την παρεα και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

 

ειμαι σε διαδικασια συλλογης ωαριων με φυσικο κυκλο, εχω κανει ήδη μια εξωσωματικη δεν πετυχε και εχω ήδη 2 κατεψυγμενα ωαρια απο φυσικο κύκλο. Οπως ειπα και παραπανω προσπαθω να συλλεξω περισσοτερα ωαρια αλλα αυτο που αντιμετωπιζω ειναι οτι τα ωαρια μου μεγαλωνουν μεχρι ενα σημειο (τεταρτη μετρηθηκε το ενα 13,5 και παρασκευη παραμενει το ιδιο) και μετα σταματουν. Ηπαρχει πιθανοτητα να ξεκινησουν παλι την αναπτυξη τους με απο αυτην την παυση? Ειναι δευτερος μηνας που το αντιμετωπιζω και εχω απογοητευτει! Σημαινει κατι αυτο? Ειναι φυσιολογικο? Σημειωτεον δεν περνω φαρμακα παρα μονο την pregnyl 2 μερες πριν την ωοληψια.Ειμαι 39 ετων και με ΑΜΗ 0,33.

 

Καποια συμβουλή, γνωμή, εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
καλημερα σας! ειμαι καινουργια σε αυτη την παρεα και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

 

ειμαι σε διαδικασια συλλογης ωαριων με φυσικο κυκλο, εχω κανει ήδη μια εξωσωματικη δεν πετυχε και εχω ήδη 2 κατεψυγμενα ωαρια απο φυσικο κύκλο. Οπως ειπα και παραπανω προσπαθω να συλλεξω περισσοτερα ωαρια αλλα αυτο που αντιμετωπιζω ειναι οτι τα ωαρια μου μεγαλωνουν μεχρι ενα σημειο (τεταρτη μετρηθηκε το ενα 13,5 και παρασκευη παραμενει το ιδιο) και μετα σταματουν. Ηπαρχει πιθανοτητα να ξεκινησουν παλι την αναπτυξη τους με απο αυτην την παυση? Ειναι δευτερος μηνας που το αντιμετωπιζω και εχω απογοητευτει! Σημαινει κατι αυτο? Ειναι φυσιολογικο? Σημειωτεον δεν περνω φαρμακα παρα μονο την pregnyl 2 μερες πριν την ωοληψια.Ειμαι 39 ετων και με ΑΜΗ 0,33.

 

Καποια συμβουλή, γνωμή, εμπειρια?

Καλημερα.Καινουρια κ γω.Μολις με ενημερωσαν απο το κεντρο εξωσωματικης οτι απο τα 5 ωαρια που πηραν το ενα καταφερε να γονιμοποιηθει κ αυτο με το ζορι.τα υπολοιπα που ειπαν οτι δεν ωριμσασαν κ θα τα κρατησουν ως αυριο να δουν τι τυχη θα εχουν.ελπιδες δεν εχω το ξερω.αλλα ακομα δεν ξερω κ τις εναλλακτικες.μαλλον χαμηλη ανταποκριση στην θεραπεια κ δεν ξερω γιατι δεν εφτασαν στο τελικο σταδιο ωριμανσης.καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

εγω να πω με πολυκυστικες ,επαιρνα 4 σερπαφαρ και οταν σταματησαν να μεγαλωνουν στα 15 τοτε μου εκαναν και 2 ενεσεις μενπουρ νομιζω τθς ελεγαν και μετα εφτασαν 22 ,τοτε εκανα πρεγκνιλ

Link to comment
Share on other sites

Κατγιαν επί ένα χρόνο δεν μου ορίμαζαν ποτέ τα ωοθυλακια, στα περίπου 14 εκατοστά σπάγανε. Μέχρι που με θεραπεία διορθώθηκε το θέμα και τώρα είμαι μανούλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...