Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενω της αρεσε ξαφνικα δεν θελει με τιποτα να παει, γιατι?


Recommended Posts

Θελω τη γνωμη σας και τις συμβουλες σας.

Η κορη μου 3 ετων πηγε πρωτη φορα σε σταθμο την 1η Σεπτεμβριου και ολα ηταν τελεια !Η δασκαλα ενθουσιασμενη, η συμπεριφορα της εξαιρετικη και εγω πολυ χαρουμενη που πηγαν ολα τοσο καλα.

Την τριτη μερα που πηγε στο σχολειο ειχαν φακες και ισως οι δασκαλες την πιεσαν λιγο να τις φαει(γενικα τρωει τα παντα στο σπιτι αλλα απο λιγο) ισως ηταν και η κουραση που της βγηκε γιατι απο τη χαρα της να παει "σχολειο" ειχε βγει τελειως εκτος προγραμματος. Αρχισε να κλαιει και να λεει θελω τη μαμα μου και να σφιγγεται για να κανει εμετο και οι δασκαλες προσπαθησαν πρωτα να την ησυχασουν και αφου ειχε περασει ενα 15λεπτο, οπως μου ειπαν, με πηραν τηλεφωνο να παω να την παρω. Ο σταθμος ομως ειναι 15 λεπτα μακρια απο το σπιτι μας και ετσι "η μαμα καθυστερησε να παει να παρει το μωρακι της" αρκετα.

Φυγαμε απο τον παιδικο και επεσε ξερη για υπνο, δεν καταλαβα τι συνεβει.Δεν εδωσα ομως και σημασια μιας και μεχρι τοτε τα πηγαιναμε πολυ καλα.

Την επομενη το πρωι σηκωθηκε να παει σταθμο χωρις προβληματα και με το που φτασαμε δεν ηθελε με τιποτα να καθησει. Την πηρα στο σπιτι λοιπον και μου εκανε εμετο ολο το γαλα που ηπιε το πρωι.

Την ακριβως επομενη δεν ηθελε απο το πρωι να παει και μου εκανε παραπονα οτι θελει να κανει εμετο. Την πηγα ομως και την αφησα και στην συνεχεια συνηλθε αλλα πριν το φαγητο εβαλε και παλι τα κλαματα οτι θελει να παει σπιτι της και να κανει εμετο.

Το Σαββατο αρχισε παραπονα οτι δε θελει να παει και εκλαιγε και παλι, και σημερα Κυριακη ενω της ειπα οτι δε θα παει σταθμο μεχρι να "γινει καλα" αυτη συνεχως ελεγε δεν θελω να παω σχολειο παρα τις διαβεβαιωσεις μου οτι δε θα παει και τελικα μου εκανε παλι εμετο ολο το γαλα που ειχε πιει.

Τι ειναι αυτο παλι?

Σας εχει συμβει?

εχετε ακουσει κατι?

Τι να κανω για να μη συμβαινει αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τον εμετό τον έκανε πάνω σε κλάμα?

 

είναι παιδιά που πάνω στην σύγχυση κάνουν εμετό.

 

είναι κάτι που στην αρχή μπορεί να γίνει κατατύχη αλλά μετά μαθαίνουν και το κάνουν σχεδόν ηθελημένα.

Χρειάζεται εκεί συγκεκριμένη αντιμετώπιση, δεν θυμάμαι όμως περισσότερα γιατί δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα εγώ προσωπικά..

 

Επίσης υπάρχουν παιδιά τα οποία κάνουν εμετό πολύ εύκολα εάν δούν κάτι που μπορεί να τα αηδιάσει.

πχ οι φακές ή το φαγητό που της έβαλαν να φάει επειδή την ανάγκασαν,

μπορεί να της φάνηκαν αηδιαστικά και έτσι να έκανε εμετό.

μετά απλώς να έκανε εμετό επειδή θυμόταν την εικόνα.

 

 

το πρώτο όσον αφορά την συχγυση είναι απο πολύ κλάμα και δεν εχει σχεση με "αηδία".

 

το δεύτερο δεν μπορείς να κανεις παρα πολλά πράγματα, αλλα μπορείς να τους πεις να μην την πιέζουν ΚΑΘΟΛΟΥ με το φαγητό και ενδεχομενος να μην ειναι την ώρα του φαγητου με τα άλλα παιδιά που τρώνε (να μην δεί το φαγητό αρχικά). να φαει ας πουμε με την διευθύντρια ή κάτι τέτοιο.

 

ρώτα την εάν κάτι τέτοιο θα την έκανε να αισθανθεί καλύτερα.

 

ρώτα την εάν αισθάνθηκε αηδία για το φαγητό που της προσφεραν.

 

(αυτο δεν εχει σχεση με το φαγητό είναι απλώς μια ευαισθησία που έχουν κάποιοι άνθρωποι)

 

Αν είναι το πρώτο, θέλει να ρωτήσεις καλύτερα στο σύνδεσμο. ( 801 801 1177 )

 

πάλι, δεν ειναι κατι ασυνήθιστο, και με την κατάλληλη αντιμετώπιση, μπορείς να το περιορίσεις.

 

 

μην καθυστερείς το διάστημα "μέχρι να είναι καλά" γιατί μπορεί να καταλάβει ότι μόλις αρρωσταίνει λίγο ή κάνει εμετό , θα γίνει αυτό που θέλει,

και θα το χρησιμοποιεί σαν "εκβιαστικό" επιχείρημα. στην περίπτωση που θυμάμαι κάτι τέτοιο συνέβαινε.

 

είναι ΠΟΛΥ φυσιολογικό αυτό το διάστημα που μόλις αρχίσατε παιδικό

να εκφράσει την δυσαρέσκειά της και το κλάμα της

ακόμα και απο το πουθενά.

 

κάπου θα πρέπει να βγεί ο αποχωρισμός, να εκφραστεί δηλαδή.

 

παρηγόρησέ την με κατανόηση, και πολλά φιλάκια, και εξήγησέ της ότι

τι καλά το στομάχι της τώρα είναι καλύτερα.

αν νιώσει οτι πάει να κάνει εμετό πες τις τη μπορεί να κανει.

βαθιές αναπνοές.

πες της οτι δεν κανει καλό να κάνουμε εμετό, γιατι πονάει μετά ο λαιμός μας. μη δωσεις πολύ προσοχή, είναι όπως και με τις ανεπιθυμητες συμπεριφορές.

πες της οτι αν δε θελει να φαει να μη φαει τίποτα (στον παιδικό)

 

οτι δεν κανει καλό είναι αλήθεια, - κανει κακό στον οισοφάγο. !

θα βοηθήσει να δείτε μια φορά ενα βιβλίο που να δείχνει το σωμα μας απο μέσα και να της πεις τι γινεται οταν κανουμε εμετο. απλώς κ μονο για να μην παθαίνει "σοκ" που βγαίνει κατι απο το στόμα της.

 

τσεκαρε πρώτα να δεις σε τι οφείλεται, ποιο απο τα δύο που σου γράφω δηλαδή.

αν δείς, πάρε κ τηλεφωνο στην γραμμη για να σου πουν και αυτοί.

 

λογικά όμως είναι ένα απο αυτά τα δυο, και σε κανένα απο τα δύο δεν λέει να την κρατήσεις για πολλές μέρες στο σπίτι, γιατί θα διακοπεί η φυσική ροή που εχει κανει ως τώρα προσαρμογή.

 

απλώς δες το θέμα της "αηδίας" εκεί πρέπει να βοηθήσουν στον παιδικό να μην την αναγκάσουν Καθόλου.!

 

μην την πηγαινεις και μετά αλλαζει γνωμη ότι και να κάνει. είναι συνήθως μια τακτική για να κάνουν τον γονέα να τα λυπηθεί. όμως δεν είναι επιχείρημα αυτό για να μην συνεχίσει κανείς το παιδί του στον παιδικό.

 

το να θελουν κάποιος να τα λυπηθεί, είναι μια τακτική, όχι μια ανάγκη.

δεν προέρχεται απο "αληθινό φόβο" για το ότι κατι συμβαίνει στον παιδικό σταθμό, αλλά είναι μια υγιής έκφραση και εκτόνωση, αναζήτηση εκτόνωσης.

 

απλώς δεν είναι καλό να ενδίδει ο γονέας σε αυτού του είδους τον "εκβιασμό", γιατί τότε έχει τον έλεγχο το παιδί και γνωρίζει οτι όποτε θελει να επιβληθεί, θα χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο.

αυτό συμβαίνει και με τα temper tantrum.

αν τυχόν υποχωρήσει δηλαδή κάποιος μια φορά σε παιδί που ουρλιάζει,

αλλά με κροκοδείλεια δάκρυα, ή χτυπάει και συμπεριφέρεται σαν να βρίσκεται σε κρίση θυμού, του δίνει το μύνημα ότι α

οποτε το κάνεις αυτό, θα σε αφήνω να κανεις αυτό που θέλεις.

 

Είναι κατι πολύ λεπτό, να καταλάβει ο γονέας, αν η όλη αντίδραση, είναι όντως δυσαρέσκεια αληθινή,

ή φτιαχτή, με τακτική?

 

έχω συναντήσει μέσα στα 8 χρόνια, πολλά παιδιά που δοκίμαζαν διάφορες τακτικές για να κρατήσουν παρόντες τους γονείς - με τις καλύτερες συνθήκες με προσαρμογή και τα λοιπά.

παιδιά που γαντζώνονταν απο τα χερούλια ουρλιάζοντας και απειλώντας (οχι με λέξεις αλλα εβλεπες τι ήθελαν να κανουν) ότι θα ξηλώσουν την πόρτα αν δεν τους την ανοίξει κάποιος τώρα!

ή που άρχιζαν να χτυπάνε με ορμή όποιον έβρισκαν μπροστά τους,

ή παιδιά που χτύπαγαν το κεφάλι τους στον τοίχο (2 ετών) απο θυμό μέσα στο temper tantrum. Μέσα σε αυτά ήταν και ένα παιδάκι που έκανε και εμετό, είναι όμως πολλά χρόνια.

 

στην ψυχολογία αυτή η προσπάθεια θεωρείται απολύτως φυσιολογική, και καθόλου, ας πούμε , περίεργη.

Δεν είναι ένδειξη οτι το παιδί δεν μπορεί να προσαρμοστεί, δείχνει απλώς την φυσιολογική αντίθεση του παιδιού να αποχωριστεί τον γονέα του, το θυμό και την οργή ! Είναι καλό να εκφράζονται έτσι, δηλαδή τη στιγμή του αποχωρισμού

παρά να απασχολούν το παιδί, διαρκώς κατά την διάρκεια της ημέρας και να μην βρίσκουν ποτέ διέξοδο.

 

για αυτό οι γονείς θα έιναι καλό να γνωρίζουν ότι δεν ειναι όλα αυτά ένδειξη οτι ενα παιδί δεν ειναι ετοιμο,

 

ενώ ένα άλλο παιδί που δεν ουρλιάζει είναι έτοιμο και θα περάσει πιο εύκολα την προσαρμοφή απο αυτό που ουρλιάζει.

 

 

( α για αυτό επίσης πάλι, είναι λάθος ο τρόπος των παιδαγωγών να κρίνουν για το αν ενα παιδί ειναι ετοιμο να προσαρμοστεί, απο το αν κλαίει η όχι.

το κλάμα είναι κατι πολύ φυσιολογικό. δεν εχει σχεση με την δυνατοτητα του παιδιού να προσαρμοστεί, και ενα παιδί που κλαίει πολύ δεν σημαίνει ότι δεν ειναι έτοιμο.

Απλώς βαριούνται τότε και δεν μπορούν να διαθεσουν άτομο που θα το παρηγορήσει. Σου λένε, φερτο αλλη στιγμή, να μην μας ταράζει απο το κλάμα του)

 

επίσης έτσι επιβραβεύονται τα παιδιά που σιωπούν, (και δεν εκφράζονται)

- ακούνε απο τις παιδαγωγούς, (εφόσον είναι παρόν σε όλη την κατάσταση) ότι α το παιδάκι που κλαίει, δεν ειναι έτοιμο και ευπρόσδεκτο,

ενώ εμείς που δεν κλαίμε είμαστε καλά παιδιά και μας θέλουν.

 

αυτες οι σκέψεις μου για το όλο θέμα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

Τηλεφωνησα και στο συνδεσμο και μου ειπαν πανω κατω τα ιδια.

και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...