Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ πείνα...2 μηνών και κάτι - ξαφνική αύξηση ζήτησης


Recommended Posts

Το μωρό μας είναι 2 μηνών και μιας βδομάδας περίπου. 2 μέρες μετά από τότε που έκανε το εμβόλιο άρχισε να πεινάει ακατάπαυστα! Το πρωί ειδικά θέλει στήθος σχεδόν κάθε μια ώρα! Είναι φυσιολογικό? Και αν είναι θα συνεχιστεί για πολύ? Γιατί σε 10 μέρες θα πάμε διακοπές και δεν μπορώ να μας φανταστώ όλη την ώρα "κολλημένους"...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωρό μας είναι 2 μηνών και μιας βδομάδας περίπου. 2 μέρες μετά από τότε που έκανε το εμβόλιο άρχισε να πεινάει ακατάπαυστα! Το πρωί ειδικά θέλει στήθος σχεδόν κάθε μια ώρα! Είναι φυσιολογικό? Και αν είναι θα συνεχιστεί για πολύ? Γιατί σε 10 μέρες θα πάμε διακοπές και δεν μπορώ να μας φανταστώ όλη την ώρα "κολλημένους"...!

 

Rosalita, πιθανότατα το μωρό σου κάνει άλμα ανάπτυξης και προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου... μόλις το κάνει αυτό (συνήθως μετά από 3-4 μέρες) έρχεσαι πάλι στα ίσια σου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!

 

Και κάτι άλλο! Τον έχω στο ένα στήθος και στο10λεπτό πάνω αρχίζει να διαμαρτήρεται και τότε τον αλλαζω στήθος και ούτοκαθεξις! Αλλά διάβασα εδώ κάπου ότι αν αλλάζεις συχνά στήθος δεν τρώει από το λιπαρό γάλα. Τι κάνω στην περιπτωσή μου που δεν κάθεται, αλλά το πιάνει το αφήνει εκνευρισμένος?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!

 

Και κάτι άλλο! Τον έχω στο ένα στήθος και στο10λεπτό πάνω αρχίζει να διαμαρτήρεται και τότε τον αλλαζω στήθος και ούτοκαθεξις! Αλλά διάβασα εδώ κάπου ότι αν αλλάζεις συχνά στήθος δεν τρώει από το λιπαρό γάλα. Τι κάνω στην περιπτωσή μου που δεν κάθεται, αλλά το πιάνει το αφήνει εκνευρισμένος?

 

Τα κακά σας τι χρώμα έχουν; Όταν τον αλλάζεις μαστό του αρέσει και συνεχίζει;

Link to comment
Share on other sites

Tα κακά του αρχικά ήταν μουσταρδί. Μετά γίναν πρασινωπά και μάλιστα λέγαμε ότι φταίγανε κάτι βλήτα που είχα φάει. Ο παιδίατρος μας είπε ότι είναι επειδή βάζει τα χεράκια του στο στόμα, μικρόβια δηλαδή, αλλά οχι ανησυχητικό. Εδώ κάπου διάβασα ότι ίσως είναι και από τα γαλακτοκομικά. Κάποιες μέρες τώρα έχω μειώσει το γάλα και έχουν πάλι επανέλθει στο μουσταρδοκαφέ. Σήμερα μόνο μου έκανε κάποια φάση μόνο πολύ λίγα πράσινα με κάτι σαν βλέννες μέσα, ενώ πριν είχε κάνει κανονικά και αρκετά...

Ότνα τον αλλάζω στήθος τρώει κανονικά.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν πιστεύω οτι σχετίζεται με το εμβόλιο η πεινα του, συμβαινει που και που να ζητάνε περισσότερο στήθος=περισσότερο γάλα. Με τα κακά του μην ανχώνεσαι παρα πολύ, εμένα έκανε ποτε ποτε μουσταρδί, ποτε πράσινα, ποτε καφε-πράσινο....ποτε καθολου για αρκετές μέρες.. τα κιλά του ομως τα επαιρνε κανονικότατα! οποτε δεν ανχωνόμουνα και πολύ με το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομάδα που είχαμε την ηλικία σας , η μικρουλίνα μου ξαναγινε το βεντουζάκι μου :lol::D

Μάλλον έκανε αλμα ανάπτυξης ή ανεβασε λιγο την παραγωγή ! Εμενα παντως πολυ μου αρεσε θυμηθηκα τις πρωτες μερες μας

 

Τα πρασινωπα κακακια ειδικα αυτα με βλέννα ειναι σημάδι υπερπαραγωγής. Τραβιεται και ζορίζεται γιατι εχετε και σεις τα αερια . Μην αλλαζεις στηθος και μαλιστα καλυτερα να κανεις 2 γευματα απο το ιδιο στήθος . :D:D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν έκενε τα ίδια και ο δικός μου ( τον έπιανε ένας απίστευτος εκνευρισμός

πάνω στο στήθος ) δοκίμαζα να τον ρέψω και μετά ξαναπροσπαθούσα

απο το άλλο στήθος.

Πολλές φορές έπιανε!

Link to comment
Share on other sites

Οταν έκενε τα ίδια και ο δικός μου ( τον έπιανε ένας απίστευτος εκνευρισμός

πάνω στο στήθος ) δοκίμαζα να τον ρέψω και μετά ξαναπροσπαθούσα

απο το άλλο στήθος.

Πολλές φορές έπιανε!

 

Αυτό κάνω και γω.

Λαμπρινή, τον να τον βάλω από το ίδιο στήθος σε διαφορετικά γεύματα γίνεται, αλλά δύσκολο να μείνει στο ίδιο στήθος συνέχεια, γιατί τα παρατάει ο ίδιος. Υποθέτω ότι το αδειάζει και μετά τον αλλάζω. Πριν λίγο για παράδειγμα επέμεινα και έκατσε αρκετή ώρα στο ένα στήθος αλλά και πάλι μετά το 20λεπτο..μπορεί και παραπάνω...ήθελε και άλλο, οπότε τον άλλαξα στήθος.Και αν είχα υπερπαραγωγή δε θα ήθελε κάθε μια ώρα φαγητό...υποθέτω...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και αν είχα υπερπαραγωγή δε θα ήθελε κάθε μια ώρα φαγητό...υποθέτω...

 

Μπορεί να ήθελε και κάθε τέταρτο ή μισάωρο :) Στην υπερπαραγωγή το μωρακι πινει το πρωτο ελαφρύ γαλα και το χωνεύει γρήγορα οποτε πειναει παλι συντομα . Χωρις αυτο να ειναι κανονας βέβαια !

Αν λες οτι χάνει το ενδιαφέρον απο το ένα στηθος καλα κανεις και τον βάζεις στο άλλο :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης αν είχα υπερπαραγωγή δε θα έπρεπε να νιώθω το στήθος μου πρησμένο και τα επιθέματα δεν θα είχαν γάλα? Αυτό το είχα για κάποιο διάστημα μετά που 40ντήσαμε. Ειδικά στο ένα στήθος το επίθεμα ήταν συχνά λερωμένο. Τώρα...σχεδόν πεντακάθαρα...με ξεζουμίζει το μικρουλάκη μου...!! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν είχα υπερπαραγωγή δε θα έπρεπε να νιώθω το στήθος μου πρησμένο και τα επιθέματα δεν θα είχαν γάλα? Αυτό το είχα για κάποιο διάστημα μετά που 40ντήσαμε. Ειδικά στο ένα στήθος το επίθεμα ήταν συχνά λερωμένο. Τώρα...σχεδόν πεντακάθαρα...με ξεζουμίζει το μικρουλάκη μου...!! :lol:

αχ rosalita, το γεγονος οτι τα επιθεματα δεν εχουν πια γαλα δεν οφειλεται στο οτι σε ξεζουμιζει ο μικρος αλλά στο οτι εχει ρυθμιστει η παραγωγη σου βασει των αναγκων του μωρου,εχει εδραιωθει η γαλουχια,το γαλα σταματα να παραγεται απο τις ορμονες και παραγεται κυριως βασει του κανονα προσφορα-ζητηση!Φαντασου οτι εγω καποτε αγοραζα επιθεματα με το κιλο και τωρα,δεν εχω χρησιμοποιησει εδω και 3-4 μηνες!Και η ποσοτητα που αντλω ειναι η ιδια!(βγαζω ολα τα γευματα του μωρου με το θηλαστρο).

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μετα απο τοσους μηνες,χρησιμοποιω επιθεματα και μαλιστα τα αλλαζω διαρκως,ασε δε το πρηξιμο του στηθους,που θα παει αυτο δεν ξερω.

πωπω πρηξιμο τοσους μηνες,δε βαρεθηκε??? :lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλα επειδη πρωτη φορα γραφω στο forum συγχωρεστε τυχον λαθη. Λοιπον , εχω ενα αγορακι 3 μηνων που γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο. Τον θηλαζω αποκλειστικα απο την δευτερη μερα. Το βαρος του αυξανεται κανονικα ( γεννηθηκε 3610 και τωρα ειναι 6800 kg). Αυτο που με απασχολει ειναι οτι την τελευταια βδομαδα το μωρο φαινεται οτι δεν χορταινει , ειναι ανησυχος και δεν κοιμαται ευκολα. Το στηθος μου ειναι σαφως πιο αδειο απο πριν και η ροη πολυ μικρότερη. Οσες φορες του εδωσα ξενο γαλα (3-4) κοιμηθηκε αμεσως.Μερα παρα μερα βγαζω με το mini electric της medela και ενω εφτανα τα 150ml. τωρα με δυσκολια βγαζω 80ml. Iσως βεβαια οφειλεται οτι τον βαζω στο στηθος συνεχεια και δεν απομενει τιποτα για αντληση.Φοβαμαι μηπως με το ξενο γαλα ( περιπου 150ml μερα παρα μερα ) σταδιακα αποθηλασω ή μηπως το προτιμησει ο μικρος. Μαγια μπυρας παιρνω εδω και 3 μερες 2 πρωι , 2 μεσημερι , 2 βραδυ και πινω πολλα υγρα, αλλα δεν γινεται τιποτα. Τι αλλο να κανω για να αυξηθει η παραγωγη ; Ακομα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει η συσταση του γαλακτος και να μην τον "πιανει" οσο πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρο στο μηνα που ειναι, ειναι φυσιολογικο να δειχνει λιγο πιο ανησυχο και να θηλαζει συχνοτερα, καθως μαλλον περναει αλμα αναπτυξης και προσπαθει (με φυσικο τροπο) να σου αυξησει την παραγωγη.

Με το θηλαστρο γιατι βγαζεις? υπαρχει λογος?

αν οχι, μην το κανεις και μπερδευεις τα πραγματα.

η μαγια μπυρας μπορει να του χαλαει και τη γευση του γαλακτος.

 

το πιθανοτερο ειναι οτι δεν εχει συμβει καμια μειωση, απλα ο μικρος προσπαθει να προκαλεσει αυξηση, εσυ αγχωνεσαι, δινεις ξενο και τελικα θα το μειωσεις εσυ απο μονη σου μπρεεε:D

 

εγω θα ελεγα να χαλαρωσεις, να μη δινεις μπουκαλι, να μην αντλεις αν δεν υπαρχει λογος και απλα να τον βαζεις στο στηθος.

Πιστευω οτι ολα θα επανελθουν σε λιγες μερες.

Εχε υποψη σου οτι μπορει να εχει γκρινια για πολυ ασχετο λογο (πονακια, δοντακια κλπ).

 

Το γαλα δεν υπαρχει θεμα να μην πιανει. Θεριο τον εκανες...:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορεί απλά να περνάει άλμα ανάπτυξης.

βάζε τον στο στήθος όποτε ζητάει, μια χαρά τα καταφέρατε μέχρι τώρα, κρίμα είναι να το χάσεις το παιχνίδι και θα το χάσεις αν συνεχίσεις το συμπλήρωμα. το στήθος σου πλέον έχει προσαρμοστεί στη ζήτηση και δε θα είναι πια πρησμένο, ούτε θα τρέχει γάλα όπως στις αρχές, είναι φυσιολογικό. Να έχεις υπόψιν σου ότι δεν αποθηκεύει γάλα σα δεξαμενή, το γάλα παράγεται όποτε βαζεις το μωρό στο στήθος. Το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό για την παραγωγή σου, υπάρχουν κοπέλες εδώ στο φόρουμ που ενώ θηλάζανε κανονικά δεν έβγαζαν σταγόνα γάλα με το θήλαστρο. Κι εγώ επίσης μπορώ να σου πώ ότι ενώ θηλάζω 10 μήνες τώρα, δεν έχω βγάλει ούτε μια σταγόνα πιέζοντας το στήθος. Αυτά δεν είναι ενδεικτικά, γάλα έχεις (το μωρό πήρε καταπληκτικό βάρος σε 3 μήνες!), η παραγωγή ρυθμίζεται με τη ζήτηση. Οσο δίνεις ξένο γάλα στο μικρό, θα μειώνεται η παραγωγή σου. Επίσης με το ξένο γάλα το μωρό ναρκώνεται για να μπορέσει να χωνεψει αυτό το δύσπεπτο υγρό, δε σημαίνει ότι χόρτασε και είναι ικανοποιημένο. Απλά έσκασε στο φαί, να το πούμε απλά και προσπαθεί να χωνεψει. Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι τη μαγιά μπύρας, απλά βάζε το μωρό στο στήθος όποτε το ζητάει και για όσο θέλει. Φάση είναι, θα περάσει! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tα κοριτσια εχουν τεραστιο δικιο!! Κι εγω το επαθα πριν μια εβδομαδα. Περασαμε τεσσερις μερες αυτοκολλητοι. Πιπιλα ηθελε στηθος του εδινα. Δεν το επιανε καλα, πιπιλαγε, πειναγε, αλλα εκει εγω. Ακομα και αλμα αναπτυξης ναμην ειναι το γαλα θα αυξηθει σε κανα τετραημερο και θα μπει και παλι στο ρυθμο του. αν κρινω απο τον δικο μου που το περασαμε 2 φορες. ΄θελει απιστευτη υπομονη ομωσ γιατι νιωθεις οτι πειναει κια δεν το ταιζεις. Αν το χορταινεις με ξενο δε θα σε ρουφαει με την ιδια μανια το οποιο ειναι το ζητουμενο.

ύπομονη!!!! καλο κουραγιο. εμεις το σαβατο επανηλθαμε και ριχνουμε τρελες μασες!!

as1cF540g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMDQ1ZGJ8R2VvcmdlIGlzIA.gif

 

 

as1cM8J0g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMTIzNWR8TWFya29zIGlzIA.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...