Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση ακόμη και μετά το χάπι της επόμενης μέρας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους-όλες και καλό χειμώνα.Είμαι 20 ετών και σήμερα βρίσκομαι στην 7η μέρα καθυστέρησης.Πριν δύο εβδομάδες περίπου είχαμε ένα ατύχημα με το αγόρι μου-αφού ολοκλήρωσε μέσα μου και βγήκε,συνειδητοποιήσαμε ότι το προφυλακτικό είχε μείνει μέσα(!)το τράβηξα και,προφανώς,ήταν άδειο.Την ημέρα εκείνη ήμουν περίπου 6-7 μέρες πριν να αδιαθετήσω,δεν έχω ιδέα εάν βρισκόμουν στις γόνιμες μέρες μου :| Την επόμενη μέρα(περίπου 20 ώρες μετά την επαφή) πήρα το ''χάπι της επόμενης μέρας'',μάρκα δεν θα αναφέρω αλλά είναι ένα συγκεκριμένο το οποίο η γυναίκα μπορεί να το πάρει έως και 5 μέρες μετά την επαφή,και έπειτα περίμενα να αδιαθετήσω...Σήμερα όμως βρίσκομαι στην 7η μέρα και περίοδος άφαντη-ούτε καν ένας μικρός πονόκοιλος:( Πραγματικά αισθάνομαι πολύ άσχημα που ενώ υπάρχουν τόσες γυναίκες εδώ που προσπαθούν καιρό να κάνουν μωράκι εγώ δεν το θέλω.Απλά στην ηλικία μου και στη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μου πραγματικά δεν είμαι σε θέση να μείνω έγκυος και να μεγαλώσω παιδί:( Και δεν είναι ότι δεν προσέξαμε με τον φίλο μου κιόλας. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί μόνο άλλες δύο φορές έχει καθυστερήσει η περίοδός μου τόσο πολύ (και τις 2 φορές 10 μέρες έκανε να έρθει) αν και γενικά εμένα ο κύκλος μου είναι μεγάλος,31-33 μέρες.Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος; Που μπορώ να πάω να κάνω εξετάσεις β-χοριακής για να ξέρω σίγουρα και πόσο κοστίζει;Τα αποτελέσματά της θα είναι έγκυρα;(δεδομένου του ότι έχουν περάσει 13 μέρες από το ''ατύχημα'' και είμαι ήδη στην 7η μέρα καθυστέρησης).Κοντεύω να τρελαθώ,είναι πιθανόν-εάν έγινε σύλληψη-το χάπι να μην έπιασε;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακι μου μη νιωθεις τυψεις που μερικες απο εμας προσπαθουνε τοσο καιρο για μωρακι και με δυσκολια τα καταφερνουν .

Εγω ξερω μονο το τεστ που κανει 15 ευρο .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,φαντάζομαι αναφέρεσαι σε τεστ εγκυμοσύνης έτσι;Δεν τα θεωρώ και πολύ αξιόπιστα γι'αυτό ρώτησα για αιματολογικές εξετάσεις β-χοριακής.Εν πάση περιπτώσει,θα περιμένω άλλες 3 μέρες και μετά θα πράξω αναλόγως.Απλά σας ρώτησα γιατί πραγματικά δεν ξέρω σε ποιον να απευθυνθώ,στην μητέρα μου αποκλείεται να μιλήσω γιατί θα γίνει χιροσίμα στο σπίτι.Πραγματικά,είναι δυνατόν τόσο μεγάλη καθυστέρηση να είναι λόγω του χαπιού (το οποίο πάνω στο άγχος μας το πήρα χωρίς συμβουλή γιατρού-ενώ ξέρω ότι προκαλεί διαταραχές στον κύκλο); Ας μου πει κάποια εάν έχει εμπειρικές γνώσεις παρακαλώ, δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο :( Ξέρω ότι οι πιο συνηθισμένες παρενέργειες του χαπιού είναι να υπάρξει λίγο αίμα μετά τη λήψη του και μετά να έρθει η περίοδος λίγο νωρίτερα(το πιο σύνηθες) ή λίγο αργότερα-αλλά όχι και 7 ημέρες,γι'αυτό ανησυχώ μήπως είμαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι ορμονικό το σκεύασμα δεν μου κάνει εντύπωση να χαλάει τον κύκλο. Το αναφέρει σαν παρενέργεια; Αφού έχεις τόσες μέρες καθυστέρηση πάντως μπορείς να αγοράσεις ένα τεστ και θα είναι πολύ ακριβές το αποτέλεσμα του.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''Μετά από τη λήψη του ''..........'', η έναρξη της εμμηνόρροιας ορισμένες φορές πραγματοποιείται λίγες

μέρες νωρίτερα ή αργότερα από την αναμενόμενη. Σε περίπου 7% των γυναικών, η εμμηνόρροια

ξεκίνησε πάνω από 7 ημέρες νωρίτερα από το αναμενόμενο. Σε 18,5% των γυναικών, παρατηρήθηκε

καθυστέρηση μεγαλύτερη των 7 ημερών και σε 4% η καθυστέρηση ήταν μεγαλύτερη των 20 ημερών. '' αυτό λέει στο χαρτάκι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να μην είσαι έγκυος απο το άγχος σου περνάνε όλα απο το μυαλό σου, αλλα όλα θα είναι καλά.Με αφορμή αυτό το περιστατικό όμως καλά θα κάνεις να κάνεις μια κουβέντα με το φίλο σου, ακόμα και αν χρησιμοποιείτε προφυλακτικό εκείνος να μην ολοκληρώνει μέσα, να το έχεις κανόνα αυτό. Ο έρωτας δίνει χαρά μόνο αν είναι ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Απο το χαπι ειναι και εγω το εχω παρει και ειχα μετα καθηστερυση και επειδη εχεις και το αγχος και ολα αυτα γι'αυτο εχεις τοσες μερες καθηστερυση δεν νομιζω να εισαι εγκυος.Τεστ εγκυμοσυνης μπορεις να παρεις αλλα δεν θα ειναι το αποτελεσμα 100% σιγουρο....Εγω ειχα παρει τεστ χωρις να εχω καθηστερυση καθολου και εδειξε αμεσως θετικο.Λιγο υπομονη και θα σου ερθει η περιοδος μην αγχονεσαι

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να σου χάλασε τον κύκλο .Είναι ένα πολύ δυνατό ορμονικό χάπι γι'αυτό και οι γυναικολόγοι λένε το πολύ να πάρουμε 3 σε όλη μας την ζωή.Μην ανησυχείς, είναι σαν να έκανες reset στον οργανισμό σου.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας,σήμερα είμαι στην 8η μέρα καθυστέρησης,έκανα το πρωί τεστ εγκυμοσύνης(διάβασα ότι καλύτερα να γίνεται με τα πρωινά ούρα) και βγήκε αρνητικό οπότε μάλλον αυτό το χαζό χάπι θα φταίει τι να πω.Θα περιμένω μέχρι τη 10η μέρα και θα ξανακάνω τεστ κι αν βγει κι αυτό αρνητικό απλά θα το αφήσω και θα επισκεφτώ το γιατρό μου μέσα στο μήνα.Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δνε θέλω να σε τρομοκρατήσω αλλά εμάς σε αντίστοιχη περίπτωση που έσπασε το προφυλακτικό και πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας, για την ακρίβεια ούτε μια ώρα μετα το συγκέκριμενο "ατύχημα", :?τελικά είχα μείνει εγγύος.:?Ομως εμένα το απλό τεστ του φαρμακείου είχε βγεί θετικό και απλά μετά μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου αρα μάλλον στην περίπτωση σου απο άγχος προέρχεται.:rolleyes::wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους-όλες και καλό χειμώνα.Είμαι 20 ετών και σήμερα βρίσκομαι στην 7η μέρα καθυστέρησης.Πριν δύο εβδομάδες περίπου είχαμε ένα ατύχημα με το αγόρι μου-αφού ολοκλήρωσε μέσα μου και βγήκε,συνειδητοποιήσαμε ότι το προφυλακτικό είχε μείνει μέσα(!)το τράβηξα και,προφανώς,ήταν άδειο.Την ημέρα εκείνη ήμουν περίπου 6-7 μέρες πριν να αδιαθετήσω,δεν έχω ιδέα εάν βρισκόμουν στις γόνιμες μέρες μου :| Την επόμενη μέρα(περίπου 20 ώρες μετά την επαφή) πήρα το ''χάπι της επόμενης μέρας'',μάρκα δεν θα αναφέρω αλλά είναι ένα συγκεκριμένο το οποίο η γυναίκα μπορεί να το πάρει έως και 5 μέρες μετά την επαφή,και έπειτα περίμενα να αδιαθετήσω...Σήμερα όμως βρίσκομαι στην 7η μέρα και περίοδος άφαντη-ούτε καν ένας μικρός πονόκοιλος:( Πραγματικά αισθάνομαι πολύ άσχημα που ενώ υπάρχουν τόσες γυναίκες εδώ που προσπαθούν καιρό να κάνουν μωράκι εγώ δεν το θέλω.Απλά στην ηλικία μου και στη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μου πραγματικά δεν είμαι σε θέση να μείνω έγκυος και να μεγαλώσω παιδί:( Και δεν είναι ότι δεν προσέξαμε με τον φίλο μου κιόλας. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί μόνο άλλες δύο φορές έχει καθυστερήσει η περίοδός μου τόσο πολύ (και τις 2 φορές 10 μέρες έκανε να έρθει) αν και γενικά εμένα ο κύκλος μου είναι μεγάλος,31-33 μέρες.Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος; Που μπορώ να πάω να κάνω εξετάσεις β-χοριακής για να ξέρω σίγουρα και πόσο κοστίζει;Τα αποτελέσματά της θα είναι έγκυρα;(δεδομένου του ότι έχουν περάσει 13 μέρες από το ''ατύχημα'' και είμαι ήδη στην 7η μέρα καθυστέρησης).Κοντεύω να τρελαθώ,είναι πιθανόν-εάν έγινε σύλληψη-το χάπι να μην έπιασε;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

μην αγχωνεσαι δεν νομιζω να εισαι αφου το πηρες το χαπι αλλα αν θες να σιγουρευτεις η χοριακη ειναι σιγουρη και θα σου δειξει τι γινεται,δεν κανει λαθος ποτε.εγω ειμαι ροδο και κανει η εξεταση σε μικροβιολογο 20-25 ευρω.ξερω οτι στην αθηνα εξαρταται που θα την κανεις η τιμη της.μονο ομως με αυτη θα εισαι σιγουρη,ελπιζω να μην εισαι αφου δεν θελεις.φιλακιαααα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με κάποια κοπέλα πάνω που είπε ότι καλύτερα να μην τελειώνει μέσα μας ο άντρας, συμβαίνουν πολλά ατυχήματα, το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν και είδα και έπαθα μέχρι να μου έρθει η περίοδος. Για να έχεις ήσυχο το κεφαλάκι σου, δεν χάθηκε ο κόσμος να χύνει έξω και όχι μέσα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ συμφωνώ με κάποια κοπέλα πάνω που είπε ότι καλύτερα να μην τελειώνει μέσα μας ο άντρας, συμβαίνουν πολλά ατυχήματα, το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν και είδα και έπαθα μέχρι να μου έρθει η περίοδος. Για να έχεις ήσυχο το κεφαλάκι σου, δεν χάθηκε ο κόσμος να χύνει έξω και όχι μέσα σου.

 

φόραγε προφυλακτικό ο έρημος, δεν φταίει αυτός! διάβασε τι γράφει το αρχικό post...

Link to comment
Share on other sites

φόραγε προφυλακτικό ο έρημος, δεν φταίει αυτός! διάβασε τι γράφει το αρχικό post...

 

Προφανώς εννοεί ακόμα και με προφυλακτικό να το κάνει αυτό !

 

Πάντως το χάπι αυτό δημιουργεί γενικά πολλές αλλαγές στην περίοδο . Μπορεί να σου καθυστερήσει αρκετά την περίοδο , όπως και φυσικά να έρθει και πιο νωρίς . Έχε βέβαια στο μυαλό σου πως υπάρχει η πιθανότητα και τους επόμενους μήνες να έχεις άστατο κύκλο. Μην τρομάξεις .

Link to comment
Share on other sites

Αδιαθέτησα τελικά σήμερα το πρωί,9 μέρες καθυστέρηση,μα αν είναι δυνατόν τι χάπια είναι αυτά!Εν πάση περιπτώσει,σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας,σίιγουρα θα προσέχω πολύ περισσότερο από δω και πέρα για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο όπως αναφέρατε παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

φόραγε προφυλακτικό ο έρημος, δεν φταίει αυτός! διάβασε τι γράφει το αρχικό post...

 

 

Λες να μην κατάλαβα ότι φόραγε προφυλακτικό; Και για μένα δεν είναι έρημος και καημένος. Λίγη ενημέρωση δεν βλάπτει πάνω σε τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι το sex. Αλλά βλέπεις οι άντρες προτιμούν πάνω από όλα την δική τους ευχαρίστηση και εμείς οι γυναίκες είναι που την πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην κατάλαβα ότι φόραγε προφυλακτικό; Και για μένα δεν είναι έρημος και καημένος. Λίγη ενημέρωση δεν βλάπτει πάνω σε τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι το sex. Αλλά βλέπεις οι άντρες προτιμούν πάνω από όλα την δική τους ευχαρίστηση και εμείς οι γυναίκες είναι που την πληρώνουμε.

Γιατί το έχεις πάρει τόσο στραβά το θέμα ? Αφού φόρεσε ο άνθρωπος . Για ποια ευχαρίστηση μιλάς ? Λες και το ηθελε να μείνει μέσα ή να σπάσει ? Τί άλλο να κάνει ? Να τα φοράει 5-5 !!!

 

Και αυτό περί ευχαρίστησης του άνδρα δεν το καταλαβαίνω ....λες κι εμείς δεν θελουμε να ευχαριστηθούμε !!

Αλλά συνηθως επειδή χρειάζονται 2 για να γινει αυτή η πράξη ,αν του επιτρέψεις να μην βάλει προφυλακτικό ή οτιδηποτε άλλο , τοτε φερεις κι εσύ ευθύνη . Άρα φυσικό είναι να πληρώσεις το οποιοδήποτε ατύχημα ! Δεν φταίει μόνο εκείνος . Εκείνος απλά θα ζητήσει αυτό που θελει. Αν το δεχτεις ομως από εκει και περα δεν φέρει καμία ευθύνη .

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, δεν έχω στραβώσει με τίποτα. Την γνώμη μου λέω που είναι απλά ότι θα πρέπει να προσέχει περισσότερο ο άντρας πιστεύω την στιγμή της εκσπερμάτωσης, να έχει λίγο τον νού του στο προφυλακτικό, πώς το λένε. Και σίγουρα ο άντρας είναι αυτός που ευχαριστιέται περισσότερο όταν χύνει μέσα και όχι έξω. Μιλάς και για sex χωρίς προφυλακτικό που δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα δεν είναι έρημος και καημένος. Λίγη ενημέρωση δεν βλάπτει πάνω σε τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι το sex. Αλλά βλέπεις οι άντρες προτιμούν πάνω από όλα την δική τους ευχαρίστηση και εμείς οι γυναίκες είναι που την πληρώνουμε.

 

Καμία σχέση, δεν έχω στραβώσει με τίποτα. Την γνώμη μου λέω που είναι απλά ότι θα πρέπει να προσέχει περισσότερο ο άντρας πιστεύω την στιγμή της εκσπερμάτωσης, να έχει λίγο τον νού του στο προφυλακτικό, πώς το λένε. Και σίγουρα ο άντρας είναι αυτός που ευχαριστιέται περισσότερο όταν χύνει μέσα και όχι έξω. Μιλάς και για sex χωρίς προφυλακτικό που δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτό.

 

Οκ. Θα μου φάνηκε οτι ήσουν στραβωμένη !

Πάντως όση ενημέρωση και να έχεις για το θέμα ...δυστυχώς αν είναι να σου κάτσει που λένε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα ....

θα ήθελα να πω κάτι σχετικά για αυτό το χάπι της επόμενης μέρας.

αυτό το χάπι καλό είναι να το αποφεύγουμε γιατί μπορεί να κάνει μεγάλες ζημιές .είναι αρκετά επικίνδυνο και δεν πρέπη να το περνούμε χωρίς την συνταγή γιατρού αν και οι γιατροί οι ίδιοι αποφεύγουν να το δίνουν ...από εμπιρια το λέω γιατί κάνοντας την πρακτική μου στο νοσοκομείο είχε έρθει μια κοπέλα που είχε παρρει αυτά τα χάπια όχι μια φορά αλλά τρεις και της δημιούργησε αιμοραγία αν δεν ερχόταν εγκερος το χαπι θα κατέστρεφε τέλιος τα εσωτερικά γεννητικά της όργανα για αυτό είναι καλύτερα να το αποφεύγουμε .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειχα ερωτικη επαφη μια εβδομαδα μετα το τελος της περιοδου μου, εσπασε το προφυκακτικο, κ την επομενη πηρα το χαπι της επομενης μερας...αυτες τις μερεσ περιμενω να αδιαθετησω αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα κ το τεστ του φαρμακειου βγηκε θετικο...υπαρχει περιπτωση να μην επιασε το χαπι κ να ειμαι εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...