Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΙ ΓΑΛΑ ΔΙΝΕΤΕ?


Recommended Posts

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΟΝΙΖΟΥΝ.ΑΡΧΙΚΑ ΤΙΣ ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ,ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΜΕ SANILAC 1,SANILAC 2 ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ 3.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΟ Κ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΛΕΕΙ...ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΣΚΟΝΗ!!!!!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΕ ΦΡΕΣΚΟ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΑΛΑΤΑ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΣΤΥΛ ΝΕSLAC,ADVANCE KTΛ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΟΝΙΖΟΥΝ.ΑΡΧΙΚΑ ΤΙΣ ΘΗΛΑΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ,ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΜΕ SANILAC 1,SANILAC 2 ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ 3.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΟ Κ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΛΕΕΙ...ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΣΚΟΝΗ!!!!!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΕ ΦΡΕΣΚΟ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΑΛΑΤΑ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΣΤΥΛ ΝΕSLAC,ADVANCE KTΛ.

 

Εμείς (και όσες μανούλες ξέρω προσωπικά) δίνουμε φρέσκο βιολογικό με ολα τα λιπαρά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η παιδίατρός μου (και οι 3 που έχω αλλάξει) μου λεέι ότι φρέσκο γάλα δίνουμε από 3 χρονών. Είναι όντως εμπλουτισμένα και πιο ασφαλή. Εγώ από 2,5 χρονών της ξεκίνησα το φρέσκο το όλυμπος το βιολογικό φυσικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Αυτή τη στιγμή, η επίσημη οδηγία είναι ότι, από 12 μηνών, τα παιδιά πίνουν πλήρες σε λιπαρά, φρέσκο γάλα. Φυσικά, οι γαλακτοβιομηχανίες έχουν αντίθετη γνώμη και συστήνουν το δικό τους νούμερο 3, η καθεμία, οπότε προκύπτει ακριβώς αυτό: άλλος παιδίατρος λέει φρέσκο μετά τους 18 μήνες (το επικρατέστερο), άλλος μετά τα 2, άλλος μετά τα 3, άλλος μετά τα 5 (oh yes!).

 

Το παιδί άνω του έτους τρώει μία ποικιλία τροφών, επομένως παίρνει όλες τις ουσίες που χρειάζεται απευθείας από την πηγή τους, δηλαδή με τον τρόπο που του εξασφαλίζει και τη μεγαλύτερη απορρόφηση. Το ότι ένα γάλα περιέχει κάτι ως πρόσθετο, δε σημαίνει ότι αυτό το κάτι απορροφάται, κιόλας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η ταυρίνη: όπως μπαίνει, βγαίνει!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 2 μαμάδες μου είπαν ότι μετά το χρόνο έδιναν φρέσκο γάλα "Πρώτο" (είναι από Πάτρα - δεν ξέρω αν πωλείται στην Αθήνα).

 

Η δική μου είναι πολύ μικρή ακόμα κ όταν γίνει 1 έτους θα ήθελα να πίνει 2 γεύματα δικά μου - θα δούμε ως τότε...

Link to comment
Share on other sites

Δίνω φρέσκο κατσικίσιο από 10 μηνών, όμως, ο δικός μου θήλαζε και θηλάζει ακόμα - αυτό, ίσως, να παίζει τον ρόλο του λόγω επιπλέον προστασίας. Κάπου διάβασα ότι στα παιδιά που θηλάζουν μπορείς να ξεκινήσεις από 10 μηνών και το εφάρμοσα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

επαναφέρω το θέμα γιατί με απασχολεί.... Στον μεγάλο έδωσα σκόνη μέχρι 2 ετών γιατί ήταν δεκτικός και αυτό προτιμά και ο παιδίατρος μας. Η αλήθεια είναι πως τον μεγάλο δεν καταφερά να τον θηλάσω και αποκλειστικά παρα μόνο ένα μηνα. Τώρα στη μικρή τη θηλασα αποκλειστικά 13 μήνες και από επιλογή μου ήθελα να αραιώσω το θηλασμό και να τησ δίνω ένα γευμα ξένο και ένα γεύμα στήθος. Είναι όμως πολύ αρνητική στη σκόνη... ό,τι κ να δοκίμασα σε μαρκα καμμια δε της άρεσε. Έτσι οήγαμε στο φρέσκο το οποίο το πίνει πολύ ευχάριστα σε σημείο που δε θέλει πλέον να θηλάσει! Επειδή είναι διχασμένες οι απόψεις και το φρέσκο το έδωσα φυσικά με σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου μου αλλά το είχε ως 2η επιλογή υπάρχει περίπτωση να της δημιουργήσει πρόβλημα αργότερα;;;

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω το θέμα γιατί με απασχολεί.... Στον μεγάλο έδωσα σκόνη μέχρι 2 ετών γιατί ήταν δεκτικός και αυτό προτιμά και ο παιδίατρος μας. Η αλήθεια είναι πως τον μεγάλο δεν καταφερά να τον θηλάσω και αποκλειστικά παρα μόνο ένα μηνα. Τώρα στη μικρή τη θηλασα αποκλειστικά 13 μήνες και από επιλογή μου ήθελα να αραιώσω το θηλασμό και να τησ δίνω ένα γευμα ξένο και ένα γεύμα στήθος. Είναι όμως πολύ αρνητική στη σκόνη... ό,τι κ να δοκίμασα σε μαρκα καμμια δε της άρεσε. Έτσι οήγαμε στο φρέσκο το οποίο το πίνει πολύ ευχάριστα σε σημείο που δε θέλει πλέον να θηλάσει! Επειδή είναι διχασμένες οι απόψεις και το φρέσκο το έδωσα φυσικά με σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου μου αλλά το είχε ως 2η επιλογή υπάρχει περίπτωση να της δημιουργήσει πρόβλημα αργότερα;;;

 

Όχι. Αν κάποιο γάλα της δημιουργούσε πρόβλημα, αυτό είναι το γάλα σκόνη. Περιέχει πρόσθετη ζάχαρη, η οποία προδιαθέτει σε παχυσαρκία και διαβήτη

 

Και όχι, δεν υπάρχει καμία διχογνωμία. Η επίσημη Παιδιατρική δεν αναφέρει πουθενά τα γάλατα νούμερο 3.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν κάποιο γάλα της δημιουργούσε πρόβλημα' date=' αυτό είναι το γάλα σκόνη. Περιέχει πρόσθετη ζάχαρη, η οποία προδιαθέτει σε παχυσαρκία και διαβήτη

 

Και όχι, δεν υπάρχει καμία διχογνωμία. Η επίσημη Παιδιατρική δεν αναφέρει πουθενά τα γάλατα νούμερο 3.[/quote']

ευχαριστώ για την απάντηση.Νιώθω μια ανακούφιση... Έψαξα και εγώ και είδα πως γενικά δεν υπάρχει αντίδραση για το φρέσκο γάλα μετα το ετος

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...