Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

To iherb από εχτές τα μισά γράμματα τα βγάζει ακαταλαβίστικα, το κάνει και σε εσάς ?

 

πανω αριστερα διαλεγεις γλωσσα που θες να στα εμφανιζει- μηπως εχεις βαλει καμια ρωσικη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πανω αριστερα διαλεγεις γλωσσα που θες να στα εμφανιζει- μηπως εχεις βαλει καμια ρωσικη;

 

ευχαριστώ

αυτό είχα κάνει κατά λάθος !

αει στο καλό !!!!!!!!!

 

:-)

Link to comment
Share on other sites

στα μαθήματα αρωματοθεραπείας που είχα κάνει μας είχαν αναφέρει τον ρουμπουλάκι οτι έχει καλό αμυγδαλέλαιο για βάση αλλά ότι τα αιθέρια που πουλάει είναι συνθετικά γι αυτό και είναι τόσο οικονομικά. Καλό θα ήταν λοιπόν να ρωτήσετε πριν αγοράσετε αιθέρια καθώς τα συνθετικά δεν έχουν καμία από τις ιδιότητες που μας ενδιαφέρουν και απλώς προπαθούν να μιμηθούν τη μυρωδιά, επίσης είναι κατά τη γνώμη μου βλαβερά κατά την εισπνοή.

 

Θα το τσεκάρω με τα μυρμήγκια.:D

Εαν τα σκοτώσει (όπως το αυθεντικό ΤΤΟ)

θα σημαίνει οτι δεν είναι απομίμηση. :wink:

 

Μην ξεχνάτε και τον ανταγωνισμό που υπάρχει

απο άλλα καταστήματα. Μπορεί και να είναι και λασπολογία. :?

 

 

Μπαμπουράκι, η κυρία που μου δίνει τα φύλλα αλόης

μου είπε οτι μπορώ να δίνω σε παιδιά (απο 5 χρονών και πάνω)

1 κ.γλ.αραιωμένο σε νερό, κάθε μέρα, για ανοσοενίσχυση.

 

Εγώ προσωπικά για καθημερινή πρόληψη και ανοσοενίσχυση

προτιμώ να δίνω κάτι που να είναι 100% φυσικό

που να μην έχει δηλαδή υποστεί καμία απολύτως επεξεργασία.

 

Η εχινάκεια μπορεί να είναι φυτική

αλλά έχει την ψιλο-"βιομηχανοποίηση" του.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

αυτό είχα κάνει κατά λάθος !

αει στο καλό !!!!!!!!!

 

:-)

 

:lol: :lol: :lol:

 

Μπαμπουράκι σε διαβάζω και συνήθως γελάω, να 'σαι καλά! :lol:

 

Ναι υπάρχουνε συνθετικά "αιθέρια έλαια", έβλεπα μια φορά στην τηλεόραση μια εκπομπή που είχανε κατασκευαστές τέτοιων πραγμάτων οι οποίοι περηφανεύονταν ότι μπορούνε να φτιάξουνε ό,τι άρωμα επιθυμούμε, όπως και αυτά τα αρωματικά (flavourings) που βάζουνε στη ζαχαροπλαστική και στα τυποποιημένα γλυκά, παγωτά κτλ, πχ τεχνητό vanilla extract (βανιλίνη δηλαδή), γεύση και άρωμα φράουλας κοκ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάααααααααααα :( :( στον Ρουμπουλάκη θα βρω σόδα πλυντηρίου?

 

Πάρε τηλέφωνο σε μαγαζιά που έχεις κοντά που έχουνε χημικά, λογικά σ' αυτά θα βρεις σόδα και βόρακα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ τι είναι αυτά ?

 

εγώ του δίνω εκτός απο εχινάκεια καθημερινά αυτό: Nordic Naturals, Children's DHA, Strawberry, τίποτα άλλο.

 

 

Κι εγω αυτο δινω στον μικρό και τρελενεται απο ψαρολαδακι, στην μικρή της δινω το αντιστοιχο σε μασωμενες καψουλιτσες.

 

Τo grapefruit seed extract ειναι απο τη φλουδα του γκρειπ φρουτ, εχει πολλη βιταμινη c δηλ, ο παιδιατρος μου το ειχε προτείνει και συγκεκριμενα ενα της mater natura το purity plus.

 

Eπειδη ομως εναι ακριβουτσικο και δεν το εβρισκα ευκολα, παρηγγειλα ενα αλλο απο iherb.

 

αυτο γιατι το βιαζομουν

 

http://www.iherb.com/NutriBiotic-GSE-Grapefruit-Seed-Extract-Liquid-Concentrate-4-fl-oz-118-ml/4215

 

αλλα θα βρειτε κι αλλα με γυαλινο μπουκαλακι και καλυτερα σε μικρότερη ποσοτητα γιατι κραταει πολυυυυυυ καιρο.

 

Επισης μου ειχε προτεινει και αυτο το σιροπακι της himalaya

http://www.iherb.com/Himalaya-Herbal-Healthcare-ImmunoCare-200-ml/3704

 

δεν τους πολυαρεσει ομως η γευση ειναι καπως πικάντικο χαχαχαχα

 

εδω η ονομασια του ειναι septilin αν θυμαμαι καλα

 

και το black ελδερβερρυ αυτο

 

http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-Sambucus-Black-Elder-Berry-Extract-Kids-Formula-Alcohol-Free-4-fl-oz-120-ml/10653

 

επειδη ειναι αλκοολ φρι το διαλεξα, παλια εδινα της gaia herb αλλα δεν θελω να εχει αλκοολ εστω και grain alcohol....

 

Σοφία καλα κανεις και δινεις φυσικο προιόν, αυτα ειναι καπως τυποποιημενα αλλα δεν εχουν εννοειται συντηρητικα κλπ....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης πολυ αποτελεσματικο βρισκω αυτο

 

για οταν εχουν πολυ βηχα, (σε λιγο δεν δινω τιποτα μονο οταν ειναι τοσο ενοχλητικό που δεν μπορουν να κοιμηθουν κλπ....) δίνω αυτο που κανει για ολα, υγρο, ξηρο ουλαααααααααα

 

http://www.iherb.com/Homeolab-USA-Kids-Relief-Cough-Cold-For-Kids-2-3-4-fl-oz-100-ml/28569

 

και θα δοκιμασω κι αυτο το περιμενω

 

http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Kids-Cough-Syrup-with-Honey-Lemon-Alcohol-Free-Formula-3-fl-oz-90-ml/34882

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο σε μαγαζιά που έχεις κοντά που έχουνε χημικά, λογικά σ' αυτά θα βρεις σόδα και βόρακα.

Aυτό πρέπει να κάνω, αλλιώς θα κάνω τώρα μια πλύση στους 90 με μαγειρική σόδα και βλέπουμε πιο μετά.

 

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση... έχω ένα πλυντήριο Candy από το 2002, που δεν του έχω κάνει την καλύτερη χρήση... θέλω λοιπόν να του κάνω ένα ψιλοσέρβις, να έρθει κάποιος να καθαρίσει το φίλτρο, να δει για άλατα, σωληνώσεις και λοιπά (δεν ξέρω τι άλλο κάνουν). Να πάρω τηλ στο σέρβις της Candy ή να βάλω το σύζυγο να κάνει κουτσά στραβά ό,τι ξέρει... οι δικοί σας ασχολούνται ή τα καταφέρνετε μόνες σας?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μ' έπιασες mφmmu! Αυτό είναι το σκεπτικό μου, να εξοικοιωθώ με τα οικολογικά καθαριστικά και απορρυπαντικά πριν έρθει το μωρό για να μην πειραματίζομαι τελευταία στιγμή...

 

Να δεις τι θα πάθεις όταν σε πιάσει το σύνδρομο της φωλιάς, (δεν ήξερα πως υπήρχε κάτι τέτοιο μέχρι που το βίωσα) λίγο πριν γεννήσω, μου καρφώθηκε να καθαρίσω όλες τις ανεξερεύνητες γωνιές και τα πιο ψηλά ντουλάπια του σπιτιού, (χώρια το συνεχές μούλιασμα από τα συχνότατα σφουγγαρίσματα) εγώ πάνω στην σκάλα και ο σύζυγος από κάτω πάντα σε ετοιμότητα αν και φυσικά γκρίνιαζε, αλλά το μάτι μου γυάλιζε επικίνδυνα :lol:

 

Καλό και αυτό!

Το είχα διαβάσει κι εγώ κάπου για το λεμόνι.

Πρέπει να βρούμε μια καλή συνταγή με λεμόνι, θα το κοιτάξω όταν βρω ευκαιρία

Την επόμενη φορά φτιάξε με coconut oil

Θα εκπλαγείς για την αποτελεσματικότητά του!

 

Ένα έχω να πω, τελικά το έφτιαξα -χωρίς corn flour γιατί μαμούνιασε αυτό που είχα και το πέταξα χαχα-, και απεφάνθη πως είναι πολύ καλό!!! Τώρα δεν μένει παρά να το δοκιμάσω και σε συνθήκες –σκληρής- γυμναστικής, υπάρχει ελλειπτικό στο σπίτι που έχει να με χαρεί κάτι μήνες , το κοιτώ με κοιτά και μετά …σιωπή :lol:

 

υ.γ. Το coconut oil δρα ενυδατικά, η μαγειρική σόδα αντιβακτηριδιακά-αποσμητικά, και το corn flour είναι για την υφή του αποσμητικού; Τότε ίσως το καλοκαίρι να είναι απαραίτητο συστατικό μιας και θα το δένει καλύτερα.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια.

Που εξαφανίζεστε τα Σαββατοκύριακα?

 

Μόνη μου τα γράφω,

μόνη μου τα διαβάζω????....... :lol:

 

Ένα έχω να δηλώσω, και οχι μόνο τα Σαββατοκύριακα!!! Αλλά και τις καθημερινές, με τέτοιους καιρούς, δεν καθόμαστε μέσα ούτε δεμένοι, είμαστε στην γύρα, είναι τέτοια και η δουλειά του συζύγου και βολεύει, οπότε δεν χάνουμε ευκαιρία, μαζεύουμε βιταμίνη D βλέπετε.:):cool:

Επίσης με έχει πιάσει η εφηβική μανία με το διάβασμα βιβλίων, το ένα πίσω απο το άλλο.

Με την μικρή είμαστε αυτοκόλλητες, συνυπολογίζουμε μαγειρέματα, οικιακές δουλειές, μαστορέματα τηλεφωνήματα με φίλες εεεεε τι και άλλα; .

Πάντως, αυτό το θέμα είναι το αγαπημένο μου, και διαβάζω όλα τα τελευταία μηνύματα με πολύ πολύ ενδιαφέρον Σοφία :D

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχχαααα για την σύνταξη !!!!!!!

λεμόνι ε?

και να έχεις ξυριστεί πρώτα.. ε ρε γλέντια !!!!!!!

:lol:

:lol:

:lol:

 

Σε κάποια φάση είπα να γράψω "και φροντίστε να έχετε ξυριστεί αρκετές ώρες πριν, η καλύτερα απο την προηγούμενη" αλλά είπα τα κορίτσια μου είναι έξυπνα, άσε που μπορεί να παρεξηγηθώ :lol:

 

θα το δοκιμάσω, το λεμόνι το εκτιμώ ιδιαίτερα για την αντιβακτηριδιακή και λευκαντική δράση του, ας δούμε και αυτή λοιπόν !!!
Θέλω να βρω μια συνταγή που να κρατάει κιόλας!

 

 

Πήρα λιναρόσπορο από το iherb. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα περιμένω να τελειώσει το παλιό. Τέλος του μήνα λήγει, το έχω στο ψυγείο. Αυτό που τρώω τώρα είναι λιναρόσπορος κοπανιστός. Αυτό που πήρα από iherb είναι πιο "λιωμένο", ανυπομονώ να δοκιμάσω!!!!! θα σας πω !

Είχα διαβάσει τώρα τελευταία σε κάποιο ξένο site, πως αποτοξινώνει τον οργανισμό απο ένα βαρύ μέταλλο, δεν το βρίσκω τώρα.

Επίσης, θέλω να το δώσω και στην μικρή έχει απίστευτες ιδιότητες, για δείτε αυτό: http://www.homemade-baby-food-recipes.com/using-flax-in-your-baby-food-recipes.html

 

Εν τω μεταξυ, για όλα αυτά μου μιλούσε χρόνια τώρα η μητέρα μου που τα είχε μάθει απο την δική της , για σπαθόλαδα , για λιναρόσπορο για θεραπευτικά βότανα που οι ιδιότητες τους είναι γνωστές εδώ και χρόνια, τότε απλά άκουγα και δεν πολυέδινα σημασία, και τώρα τα συναντώ όλο και συχνότερα, κοίτα να δεις.

 

Νατάσα, με την πρώτη ευκαιρία κάνε ένα review:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ τι είναι αυτά ?

 

εγώ του δίνω εκτός απο εχινάκεια καθημερινά αυτό: Nordic Naturals, Children's DHA, Strawberry, τίποτα άλλο.

 

Απο τι ηλικία δίνονται αυτά κορίτσια;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

στα μαθήματα αρωματοθεραπείας που είχα κάνει μας είχαν αναφέρει τον ρουμπουλάκι οτι έχει καλό αμυγδαλέλαιο για βάση αλλά ότι τα αιθέρια που πουλάει είναι συνθετικά γι αυτό και είναι τόσο οικονομικά. Καλό θα ήταν λοιπόν να ρωτήσετε πριν αγοράσετε αιθέρια καθώς τα συνθετικά δεν έχουν καμία από τις ιδιότητες που μας ενδιαφέρουν και απλώς προπαθούν να μιμηθούν τη μυρωδιά, επίσης είναι κατά τη γνώμη μου βλαβερά κατά την εισπνοή.

 

Και πως θα τα ξεχωρίζουμε, τι ακριβώς πρέπει να αναγράφουν η οχι, οι συσκευασίες;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

οι δικοί σας ασχολούνται ή τα καταφέρνετε μόνες σας?

 

Ειλικρινά; , τα κάνω μόνη μου, πρώτον γιατί τα καταφέρνω, δεύτερον γιατί μ΄ αρέσει, και τρίτον γιατί απλά δεν έχω άλλη επιλογή , ο δικός μου ο αντρούλης δεν το "έχει", και το έχω πάρει απόφαση.:cool:

Το πλυντήριο μας όμως δεν το έχω "λύσει" ακόμα, οπότε δεν έχω άποψη επ' αυτού. Αλλά δεν είναι και τόσο παλιό το δικό σας, για αρχή κοίταξε προσεκτικά για σημάδια μούχλας, γύρω απο τα λάστιχα και στην θήκη του απορρυπαντικού.

 

Κάπου εδώ σας καληνυχτίζω όμως, αχ μαζεμένα τα έγραψα πάλι!:P

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Να δεις τι θα πάθεις όταν σε πιάσει το σύνδρομο της φωλιάς' date=' (δεν ήξερα πως υπήρχε κάτι τέτοιο μέχρι που το βίωσα) λίγο πριν γεννήσω, μου καρφώθηκε να καθαρίσω όλες τις ανεξερεύνητες γωνιές και τα πιο ψηλά ντουλάπια του σπιτιού, (χώρια το συνεχές μούλιασμα από τα συχνότατα σφουγγαρίσματα) εγώ πάνω στην σκάλα και ο σύζυγος από κάτω πάντα σε ετοιμότητα αν και φυσικά γκρίνιαζε, αλλά το μάτι μου γυάλιζε επικίνδυνα :lol:[/quote']

Αααχαχα! Σε καταλαβαίνω, εγώ το έχω αυτό γενικότερα! Καλά, ανέβαινες σε σκάλες με την κοιλούμπα κι άλλος από κάτω φρίκερνε, ε? :lol::lol:

 

Η μόνη μου "πληγή" τώρα είναι οι ντουλάπες γιατί την άνοιξη αποθήκευσα τα χειμωνιάτικα με λεβάντες και σχετικές βλακείες σε σακκούλες του ΙΚΕΑ και τώρα μου είναι αδύνατον να τα βγάλω γιατί μου βρωμοκοπάνε. Ευτυχώς του άντρα μου είχα αφήσει αρκετά χειμωνιάτικα στο συρτάρι του και βολεύεται. Εγώ κυκλοφορώ ακόμη με καλοκαιρινά και ζακέτες, ούτε και θέλω να τη σκέφτομαι τη ρημαδοντουλάπα:rolleyes:

 

Έχω κι ένα μικρό χώρο σαν μπουντουάρ με ένα παλιό σεκρετέρ, καρέκλα και καθρέφτες , καλλυντικά, βαφτικά και λοιπά φτερά και πούπουλα. Μη φανταστείς ενάμιση τ.μ. όλο κι όλο αλλά είναι το πιο ήσυχο σημείο του σπιτιού κι εκεί θέλω να μπει η κούνια-κρεββάτι και τα ραφάκια του μπεμπέ, ένα παιδικό φωτιστικό στην απλίκα... αυτά. Ε αυτό για να φύγουν τα πράγματα, να συσκευαστούν καλά, να μπουν σε αποθήκη, να καθαριστεί σχολαστικά η ντουλαπίτσα που συγγενεύει μ' αυτό το χώρο, να φύγουν από εκεί παπούτσια, εργαλεία και να πάνε αλλού, έτσι ώστε να είναι έτοιμο για το μπεμπέ, ε αυτή η σκέψη με σκοτώνει και μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.

 

Ο άντρας μου βέβαια αγρόν ηγόραζε, έχουμε χρόνο μου λέει, μη λυσσάς. Έχουμε, το ξέρω, αλλά μέχρι να γίνει εγώ τρώγωμαι...

 

Ειλικρινά; ' date=' τα κάνω μόνη μου, πρώτον γιατί τα καταφέρνω, δεύτερον γιατί μ΄ αρέσει, και τρίτον γιατί απλά δεν έχω άλλη επιλογή , ο δικός μου ο αντρούλης δεν το "έχει", και το έχω πάρει απόφαση.:cool:

Το πλυντήριο μας όμως δεν το έχω "λύσει" ακόμα, οπότε δεν έχω άποψη επ' αυτού. Αλλά δεν είναι και τόσο παλιό το δικό σας, για αρχή κοίταξε προσεκτικά για σημάδια μούχλας, γύρω απο τα λάστιχα και στην θήκη του απορρυπαντικού.

[/quote']

 

Μπράβο βρε mommu, είσαι άξιο παιδί... εμένα τα χέρια του πιάνουν αλλά έχουμε το άλλο το θέμα της βαρεμάρας, για να γίνει κάτι πρέπει να το λέω ένα μήνα. Έβγαλα τη θήκη του απορρυπαντικού κι από χτες το βράδι την έχω με χλωρίνες και σόδες στο ντούς να μαλακώσουν λίγο να τα τρίψω σήμερα. Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι κι από κάτω από τη θήκη είχαν ξεφύγει απορρυπαντικά που έγιναν σαν πάστα. Τα ψιλοκαθάρισα αλλά τρόμαξα, λέω στα σημεία που δε βλέπω τι γίνεται? Τώρα απόσπασα και την υπόσχεση να μου βγάλει το φίλτρο σήμερα να το καθαρίσουμε, για να βάλω αυτή την έρημη την πλύση στους 90. Σωληνώσεις και λοιπά ελπίζω να καθαρίσουν σ' αυτή την πλύση γιατί δεν έχω σκοπό να ξεμοντάρω τίποτα άλλο. Κι ο θεός βοηθός...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το τσεκάρω με τα μυρμήγκια.:D

Εαν τα σκοτώσει (όπως το αυθεντικό ΤΤΟ)

θα σημαίνει οτι δεν είναι απομίμηση. :wink:

 

Μην ξεχνάτε και τον ανταγωνισμό που υπάρχει

απο άλλα καταστήματα. Μπορεί και να είναι και λασπολογία. :?

 

 

Μπαμπουράκι, η κυρία που μου δίνει τα φύλλα αλόης

μου είπε οτι μπορώ να δίνω σε παιδιά (απο 5 χρονών και πάνω)

1 κ.γλ.αραιωμένο σε νερό, κάθε μέρα, για ανοσοενίσχυση.

 

Εγώ προσωπικά για καθημερινή πρόληψη και ανοσοενίσχυση

προτιμώ να δίνω κάτι που να είναι 100% φυσικό

που να μην έχει δηλαδή υποστεί καμία απολύτως επεξεργασία.

 

Η εχινάκεια μπορεί να είναι φυτική

αλλά έχει την ψιλο-"βιομηχανοποίηση" του.

 

Δεν νομίζω το συγκεκριμένο να ειναι λασπολογία αφού το έμαθε στα σεμινάρια.

Ειδικά στα αιθέρια έλαια ακόμα και για καθαρισμό αφού τα αναπνέουμε νομίζω πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές.

Επίσης κάτι χημικό σαφώς και μπορεί να σκοτώσει άνετα τα καημένα, τα αθώα μυρμηγκάκια !!!!!!!

 

Εχινάκεια δεν δίνω κάθε μέρα, δίνω 3 φορές την εβδομάδα όπως προτείνει για

ενίσχυση. Όταν είναι άρρωστα προτείνει έως και 10 μέρες συνέχεια. Αλλά και πάλι σκεφτόμουν πολύ συχνά μου φαίνεται.. Rosie τι λες εσύ ?

 

Αλόη αποκλείεται να πιει ο δικός μου και σε καθημερινή βάση..

και τα σπιτικά τα φοβάμαι να σου πω την αλήθεια..

άλλο να το φτιάχνω εγώ (εδώ γελάνε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) και άλλο να είναι σπιτικό "ξένο"!!!!!!!!!!!

 

:lol: :lol: :lol:

 

Μπαμπουράκι σε διαβάζω και συνήθως γελάω, να 'σαι καλά! :lol:

 

Ναι υπάρχουνε συνθετικά "αιθέρια έλαια", έβλεπα μια φορά στην τηλεόραση μια εκπομπή που είχανε κατασκευαστές τέτοιων πραγμάτων οι οποίοι περηφανεύονταν ότι μπορούνε να φτιάξουνε ό,τι άρωμα επιθυμούμε, όπως και αυτά τα αρωματικά (flavourings) που βάζουνε στη ζαχαροπλαστική και στα τυποποιημένα γλυκά, παγωτά κτλ, πχ τεχνητό vanilla extract (βανιλίνη δηλαδή), γεύση και άρωμα φράουλας κοκ.

 

:lol:

την ίδια εκπομπή έχουμε δει ?

είχα εντυπωσιαστεί, όχι μόνο ότι άρωμα θέλουνε αλλά ότι ΜΑ ΟΤΙ μυρωδιά, του κομμένου ξύλου... ΟΤΙΔΗΠΟΤε... με χημικούς τρόπους..

και τώρα κάθε φορά που βλέπω ένα προιόν με μυρωδιά φράουλας σκέφτομαι : "ναι οκ.. σιγά μην έχουν λιώσει φράουλα εδώ μέσα !!!!" :-(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο δινω στον μικρό και τρελενεται απο ψαρολαδακι, στην μικρή της δινω το αντιστοιχο σε μασωμενες καψουλιτσες.

 

Τo grapefruit seed extract ειναι απο τη φλουδα του γκρειπ φρουτ, εχει πολλη βιταμινη c δηλ, ο παιδιατρος μου το ειχε προτείνει και συγκεκριμενα ενα της mater natura το purity plus.

 

Eπειδη ομως εναι ακριβουτσικο και δεν το εβρισκα ευκολα, παρηγγειλα ενα αλλο απο iherb.

 

αυτο γιατι το βιαζομουν

 

http://www.iherb.com/NutriBiotic-GSE-Grapefruit-Seed-Extract-Liquid-Concentrate-4-fl-oz-118-ml/4215

 

αλλα θα βρειτε κι αλλα με γυαλινο μπουκαλακι και καλυτερα σε μικρότερη ποσοτητα γιατι κραταει πολυυυυυυ καιρο.

 

Επισης μου ειχε προτεινει και αυτο το σιροπακι της himalaya

http://www.iherb.com/Himalaya-Herbal-Healthcare-ImmunoCare-200-ml/3704

 

δεν τους πολυαρεσει ομως η γευση ειναι καπως πικάντικο χαχαχαχα

 

εδω η ονομασια του ειναι septilin αν θυμαμαι καλα

 

και το black ελδερβερρυ αυτο

 

http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-Sambucus-Black-Elder-Berry-Extract-Kids-Formula-Alcohol-Free-4-fl-oz-120-ml/10653

 

επειδη ειναι αλκοολ φρι το διαλεξα, παλια εδινα της gaia herb αλλα δεν θελω να εχει αλκοολ εστω και grain alcohol....

 

Σοφία καλα κανεις και δινεις φυσικο προιόν, αυτα ειναι καπως τυποποιημενα αλλα δεν εχουν εννοειται συντηρητικα κλπ....

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Και εγώ του είχα πάρει τις κάψουλες του mercola και κατέληξα να τις πίνω εγώ.

Οπότε κατέληξα στο λαδάκι.

Είχα πάρει και αυτές που έχει για τις γυναίκες (όταν τις έπαιρνα έλυσα το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας :-))

 

πόσα να δίνουμε πια ?

πόσα?

 

αυτό είναι που θέλουμε να τα μεγαλώσουμε φυσικά ??????

:lol: :lol: :lol:

 

Mercola κανένα νέο ?

Link to comment
Share on other sites

Επισης πολυ αποτελεσματικο βρισκω αυτο

 

για οταν εχουν πολυ βηχα, (σε λιγο δεν δινω τιποτα μονο οταν ειναι τοσο ενοχλητικό που δεν μπορουν να κοιμηθουν κλπ....) δίνω αυτο που κανει για ολα, υγρο, ξηρο ουλαααααααααα

 

http://www.iherb.com/Homeolab-USA-Kids-Relief-Cough-Cold-For-Kids-2-3-4-fl-oz-100-ml/28569

 

και θα δοκιμασω κι αυτο το περιμενω

 

http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Kids-Cough-Syrup-with-Honey-Lemon-Alcohol-Free-Formula-3-fl-oz-90-ml/34882

 

Δεν ξέρω τα προιόντα μπορεί να είναι εξαιρετικά αλλά συγκεκριμένα για τον βήχα δεν έχω δώσει ποτέ τίποτα.

Η γιατρός μου ισχυρίζεται πως αφού βήχει καλά κάνει και βήχει και δεν πρέπει να του το σταματάμε γιατί έτσι "καθαρίζει". Από όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι έχει πάρα πολύ δίκιο.

 

Τώρα με το κόψιμο του καπνίσματος (περίμενω συγχαρητήρια μόνο η sovaen μου έχει δώσει και πολύ με πληγώσατε... :-)) έμαθα πως και ο βήχας του καπνιστή έχει λόγο και σκοπό. Του κάνει πάρα πολύ καλό. Χωρίς αυτόν τα πνευμόνια θα ήταν σε ακόμα χειρότερη κατάσταση !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι χημικό σαφώς και μπορεί να σκοτώσει άνετα τα καημένα, τα αθώα μυρμηγκάκια !!!!!!!

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν διάβασα τη Σοφία που θα το δοκιμάσει στα μυρμήγκια!

Και το πετρέλαιο επίσης θα τα σκοτώσει ;)

 

Εχινάκεια δεν δίνω κάθε μέρα, δίνω 3 φορές την εβδομάδα όπως προτείνει για

ενίσχυση. Όταν είναι άρρωστα προτείνει έως και 10 μέρες συνέχεια. Αλλά και πάλι σκεφτόμουν πολύ συχνά μου φαίνεται.. Rosie τι λες εσύ ?

 

Δεν ξέρω, εγώ γνωρίζω ότι την εχινάκεια δεν τη δίνουμε προληπτικά αλλά με τα πρώτα συμπτώματα.

 

και τώρα κάθε φορά που βλέπω ένα προιόν με μυρωδιά φράουλας σκέφτομαι : "ναι οκ.. σιγά μην έχουν λιώσει φράουλα εδώ μέσα !!!!" :-(

 

Εγώ που φτιάχνω τα δικά μου παγωτά το καλοκαίρι βλέπω ότι το παγωτό φράουλας δεν έχει καμία σχέση με το έτοιμο ούτε στο χρώμα (πολύ πιο ήπιο χρώμα το σπιτικό και βάζω πάρα πολλές ώριμες βιολογικές φράουλες!) αλλά ούτε και στο άρωμα, σίγουρα βάζουνε τεχνητό στα έτοιμα, είναι αφύσικη η μυρωδιά αν και τη συνηθίσαμε τόσο πολύ που τη θεωρούμε φυσική πια :?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο η παιδίατρος σου Μπαμπουράκι, και η δικιά μας μου έχει πει ότι τον βήχα δεν τον καταστέλλουμε.

Για τον επίμονο βραδινό βήχα που δεν αφήνει τα παιδιά να κοιμηθούνε κομπρέσσες μαύρης μουστάρδας λέει, τις κάναμε στην κόρη μου όταν έπαθε βροχοπνευμονία με θεαματικά αποτελέσματα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να δεις τι θα πάθεις όταν σε πιάσει το σύνδρομο της φωλιάς' date=' (δεν ήξερα πως υπήρχε κάτι τέτοιο μέχρι που το βίωσα) λίγο πριν γεννήσω, μου καρφώθηκε να καθαρίσω όλες τις ανεξερεύνητες γωνιές και τα πιο ψηλά ντουλάπια του σπιτιού, (χώρια το συνεχές μούλιασμα από τα συχνότατα σφουγγαρίσματα) εγώ πάνω στην σκάλα και ο σύζυγος από κάτω πάντα σε ετοιμότητα αν και φυσικά γκρίνιαζε, αλλά το μάτι μου γυάλιζε επικίνδυνα :lol:

 

 

Πρέπει να βρούμε μια καλή συνταγή με λεμόνι, θα το κοιτάξω όταν βρω ευκαιρία

 

 

Ένα έχω να πω, τελικά το έφτιαξα -χωρίς corn flour γιατί μαμούνιασε αυτό που είχα και το πέταξα χαχα-, και απεφάνθη πως είναι πολύ καλό!!! Τώρα δεν μένει παρά να το δοκιμάσω και σε συνθήκες –σκληρής- γυμναστικής, υπάρχει ελλειπτικό στο σπίτι που έχει να με χαρεί κάτι μήνες , το κοιτώ με κοιτά και μετά …σιωπή :lol:

 

υ.γ. Το coconut oil δρα ενυδατικά, η μαγειρική σόδα αντιβακτηριδιακά-αποσμητικά, και το corn flour είναι για την υφή του αποσμητικού; Τότε ίσως το καλοκαίρι να είναι απαραίτητο συστατικό μιας και θα το δένει καλύτερα.[/quote']

 

Υπάρχει τέτοιο σύνδρομο ? πρώτη φορά το ακούω αλλά το έχω ζήσει..

είχα τρελαθεί στο τρίψιμο...

και με είχε πιάσει και η μέση μου :-(

 

τελικά το coconut oil που αναφέρετε στις συνταγές σας είναι το λάδι καρύδας?

 

θα μου πεις βρε κοπελιά τι άλλο να είναι ?

 

ξέρω εγώ ? :-)

ας το σιγουρέψω, αρκετές βλακείες έχω κάνει ήδη !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν διάβασα τη Σοφία που θα το δοκιμάσει στα μυρμήγκια!

Και το πετρέλαιο επίσης θα τα σκοτώσει ;)

 

Δεν ξέρω, εγώ γνωρίζω ότι την εχινάκεια δεν τη δίνουμε προληπτικά αλλά με τα πρώτα συμπτώματα.

 

Εγώ που φτιάχνω τα δικά μου παγωτά το καλοκαίρι βλέπω ότι το παγωτό φράουλας δεν έχει καμία σχέση με το έτοιμο ούτε στο χρώμα (πολύ πιο ήπιο χρώμα το σπιτικό και βάζω πάρα πολλές ώριμες βιολογικές φράουλες!) αλλά ούτε και στο άρωμα, σίγουρα βάζουνε τεχνητό στα έτοιμα, είναι αφύσικη η μυρωδιά αν και τη συνηθίσαμε τόσο πολύ που τη θεωρούμε φυσική πια :?

 

Το λέει επάνω στην συσκευασία και στου παιδιού και στην δική μου γιατί έχω πάρει και εγώ κάψουλες εχινάκεια. Τέσπα δεν θα το δίνω τόσο μα τόσο συχνά!!!!

 

Όσο παράξενο και να σας φανεί (:lol:) και εγώ έχω προσπαθήσει να κάνω παγωτό φράουλα και η εμπειρία μου ήταν ίδια με της Rosie.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο η παιδίατρος σου Μπαμπουράκι, και η δικιά μας μου έχει πει ότι τον βήχα δεν τον καταστέλλουμε.

Για τον επίμονο βραδινό βήχα που δεν αφήνει τα παιδιά να κοιμηθούνε κομπρέσσες μαύρης μουστάρδας λέει, τις κάναμε στην κόρη μου όταν έπαθε βροχοπνευμονία με θεαματικά αποτελέσματα!

 

πολύ ενδιαφέρον.

Μαύρη μουστάρδα βρίσκουμε στο supermarket ?

και οι κομπρέσσες πως και που ?

σε πετσετούλα απλώνουμε την μουστάρδα και την βάζουμε στο στήθος ?

στο λαιμό ?

κάπου κοντά να το αναπνέει ?

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα τα ξεχωρίζουμε' date=' τι ακριβώς πρέπει να αναγράφουν η οχι, οι συσκευασίες;[/quote']

 

Εγώ δεν έχω ιδέα.

Εμπιστεύομαι το μέρος που τα αγοράζω.

Έχω καιρό να ψωνίσω.

Θα το βρω.

Πρέπει να αναφέρεται και στις λίστες της Sovean.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν μένει παρά να το δοκιμάσω και σε συνθήκες –σκληρής- γυμναστικής' date=' υπάρχει ελλειπτικό στο σπίτι που έχει να με χαρεί κάτι μήνες , το κοιτώ με κοιτά και μετά …σιωπή :lol:

 

[/quote']

 

πες του μια κουβέντα.. να σπάσει ο πάγος σιγά σιγά βρε αδερφέ !!!!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...