Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτάκια 2010


Recommended Posts

τα τετραδια ετσι ειναι με το κενο..και στην αντιγραφη κ στο σκεφτομαι κ γραφω.τους βαζει ή να κολησουν κατι ή να ζωγραφισουν..δεν ειναι κακο....εμενα παντα μου αρεσε! χιχι!

οσο για το ωραριο δεν κουραζονται και υπαρχει παντα η επιλογη του ολοημερου...

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σας,

 

Αυτες τις μερες που καθομασταν η δασκαλα τους εβαλε επαναληψη κατι λεξουλες και κατι προτασουλες. Πχ

Αρη, να το παπι κλπ

Η μικρη μου δυστυχως ακομα μπερδευει τις συλλαβουλες. Και η δασκαλα της μου ειπε οτι θελει συνεχεια επαναληψη. Τα δικα σας δυσκολευονται καθολου ή βρηκαν τους ρυθμους τους?

 

Εγω συνειδητοποιησα οτι ξερει να γραφει πιτα αλλα δεν ξερει να διαβασει την λεξη πιτα.

Ολα ετσι ειναι?

 

Το "Αρη να το παπι" ειναι μεγαλο ακομα για μας. :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα παρατήρησα ρε κορίτσια ότι δεν κάνουν πολλά πράγματα από τα βιβλία, τους φτιάχνει η δασκάλα φωτοτυπίες και κάνουν ασκησούλες από εκεί! και σε εσάς έτσι είναι;;;

Εμας τωρα κανουν το βιβλιο στο σχολειο και αντιγραφη στο τετραδιο και στο τετραδιο πρωτης γραφης σπιτι. Καθως και μαθηματικες ασκησεις σε φωτοτυπια και αντιγραφη νουμερα στο τετραδιο των μαθηματικων.

 

Μετά κάτι άλλο είναι ότι ο μικρός με δουλεύει κανονικά...Πχ αφού τελειώσουμε τις συλλαβούλες θα πάρω το πρόχειρο και θα τον πω γράψε το π,πα,πο,πε,πι,πη τα γράφει με την σειρά και τα γράφει σωστά όλα,όμως μετά άμα του ξαναπω να γράψει ξανά το π κολλάει,με κοιτάει λες και θα κλάψει και με ρωτάει πιο είναι αυτό; και δεν το κάνει μόνο με συλλαβές του π,αλλά το κάνει γενικά! και ερωτώ τώρα εγώ,το κάνει γιατί το βρήσκει αστείο,κοινός με δουλεύει ή όντως μπερδεύεται;;; Όταν είπα την ξαδέρφη μου να ρωτήσει την δασκάλα για αυτό με τις συλλαβούλες της είπε ότι όλα τα παιδάκια έτσι είναι θα στρωσεί σε λίγο καιρό....

Κι ο δικος μας το κανει αυτο. Πιστευω οτι ακομα τα γραμματα ειναι εικονες και δεν εχουν αποτυπωσει τους ηχους ωστε να τους μεινουν. Για πειτε και οι αλλες.

 

Και κάτι που μου κακόφάνηκε είναι ότι το τετράδιο αντιγραφής είναι εκείνο που έχει από πάνω κενό για να κάνουν ζωγραφούλα,όμως αυτό ρε κορίτσια δεν το είχαν "καταργήσει"; και εσείς τέτοιο έχετε;

Εμας τους κολαει ζωγραφια και απλα αν θελουν την ζωγραφιζουν , αν οχι την προσπερνανε. Ο δασκαλος μου ειπε οτι σαν κλασικος αγορακι ο δικος μου την προσπερναει οπως ειναι φυσικο και μην ανησυχω :lol::lol:

 

Τελευταίο και μετά σταματάω γιατί σας ζάλισα τα μικρά τα σχολάνε 12:15...ρωτήσε η μαμά του την δασκάλα και είπε ότι φέτος έτσι θα το πάνε γιατί δεν κάνουν αγγλικά...και αυτό έχω να πω είναι πολύ κουραστικό,δεν προλαβαίνει να πάει να τον αφήσει και τσουπ πάει να τον πάρει....! Τώρα κάποιες θα πείτε ότι είναι μια χαρά γιατί δεν κουράζεται πολύ το παιδί και τρώει άνετα το μεσημεριανό του,αλλά για την μαμά του είναι πολύ άβολο,την βλέπω πως κουράζεται και την λυπάμαι...! κάτι τέτοια βλέπω και απογοητεύομαι αλλά τέσπα! :P

Το σχολειο του Βασιλη ειναι μεχρι τις 2 (ειναι απο τα 800 που εφαρμοσαν το συστημα αυτο). Εχουν αγγλικα, Η/Υ και θεατρικο. Οντως ειναι πολυ πιο βολικο αν δουλευει ή μανουλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Το σχολειο του Βασιλη ειναι μεχρι τις 2 (ειναι απο τα 800 που εφαρμοσαν το συστημα αυτο). Εχουν αγγλικα, Η/Υ και θεατρικο. Οντως ειναι πολυ πιο βολικο αν δουλευει ή μανουλα.

ειστε τυχεροι....εμας ειναι ολοημερο και εκτος απο την πρωτη δημοτικου δεν εχει λειτουργησει ακομα καμια ταξη ολοημερο:mad:
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι η επαναληψη βοηθαει τρελα!!!!!!!!

 

Κοριτσια πραγματικα αυτο παρατηρησα και εγω καθε μερα διαβαζουμε λεξουλες και προτασουλες σαν να ειχαμε επαναληψη..

Λοιπον μπητε στο σιτε του γραφουλη http://www.grafoulis.gr και κατεβαστε οτι επαναληπτικες ασκησεις εχει σε καθε μαθημα. Χθες μπηκαμε στο μαθημα του π και διαβασαμε λεξουλες και προτασουλες..... Πολυ καλο σαιτ. Και στα μαθηματικα εχει επαναληπτικες ασκησεις και ολα τα τραγουδια της προσθεσης των ζουζουνιων. Για το δυο το τρια μεχρι το δεκα.... Χθες της εβαζα να ακουσει για το 6 και βλεπω οτι ετσι τουλαχιστον τα αποστηθιζει παπαγαλια. Φυσικα εγω της εχω μαθει πως μπορει να βρισκει ποσο κανει 3 και 2 πχ χωρις αποστηθιση... Αλλα η δασκαλα ρε παιδια θελει αποστηθιση να τα μαθαινουν αυτα τα αθροισματα.....:?

Link to comment
Share on other sites

Nantia πραγματικά πολύ καλό σάιτ. Σ' ευχαριστώ για την παράθεση, του αρέσει να του τυπώνω σελίδες και μάλλον θα του αρέσει.

Για την αποστήθηση δεν είμαι αρνητική, μάλλον χρειάζεται. Πιστεύω ότι βοηθάει στο ξεκίνημα, σκοπός βέβαια είναι να κατανοήσει αυτό που μαθαίνει παπαγαλία και να μπορεί να το αναπαράγει και με διαφορετικούς τρόπους. Την προπαίδεια ακόμα "απ΄έξω" τη θυμάμαι, όπως την είχα μάθει στη δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, υπάρχει και το λογισμικό με τον Ξεφτέρη(όνομα και πράμα!) που βοηθάει στην εμπέδωση μέσα από το παιχνίδι στον Υπολογιστή: "Ταξίδι στην χώρα των Γραμμάτων"και "Ο Θησαυρός του Κοκκινομύτη" για γραφή και ανάγνωση και "Το Μαγικό Τρένο"και "Η Σκανταλιάρα Μαϊμού" για την αριθμητική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα που πήγα να πάρω τον μπόμπιρα της ξαδέρφης από το σχολείο,έκατσα και μίλησα λίγο με τη δασκάλα και μου είπε κανά δυο "κολπάκια"...Μου είπε ότι επειδή τώρα τα μαθαίνουν "φωτογραφικά" και δεν μπορούν να τα συνδέσουν με την ακοή,να κάνω το εξής,να ταιριάζω τα γράμματα με λεξούλες που του αρέσουν πχ το "π" να το συνδέσουμε με το "παγωτο" το "μ" με το "μαμα"...Επίσης ένα άλλο κολπάκι μου είπε να του δίνω περιοδικά,βιβλία ή ότι άλλο που να έχει γραμματάκια και να του λέω να κυκλώσει πχ όπου βλέπει την συλλαβούλα "το",και όταν το κάνει σωστά να τον επιβραβεύω,γιατί είναι ασκησούλα που δεν την κάνει για το σχολείο και αυτό σημαίνει ότι ασχολήθηκε επειδή το επέλεξε αυτός (ουσιαστικά να του ανεβάζω την αυτοπεποίθηση)

 

εγώ τώρα θέλω να κάνω μια άλλη ερώτηση για να ξεχωρίζουν το "ι" με το "η" τους το έχει πει το "η του ήλιου" και το "ι του ιπποπόταμου"...το θέμα είναι ότι όταν τα διαβάζει τα κολλάει από πίσω...δηλαδή άμα δείξω το "μη" και τον πω ποια συλλαβούλα είναι; αυτός λέει "μη,η του ήλιου" φοβάμαι ότι τα εχει μάθει έτσι ότι το "η" λέγεται "η του ήλιου",λέτε να έχουμε πρόβλημα αργότερα με αυτό;;; εσείς πως τα ξεχωρίζεται;;

1.png

 

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, υπάρχει και το λογισμικό με τον Ξεφτέρη(όνομα και πράμα!) που βοηθάει στην εμπέδωση μέσα από το παιχνίδι στον Υπολογιστή: "Ταξίδι στην χώρα των Γραμμάτων"και "Ο Θησαυρός του Κοκκινομύτη" για γραφή και ανάγνωση και "Το Μαγικό Τρένο"και "Η Σκανταλιάρα Μαϊμού" για την αριθμητική.

 

Για λεγε....

 

mariazil τελειοοοοο. Ηδη εκτυπωσα ολα τα πα, τα κλπ :D:D. Ευχαριστουμε. :D

 

zoe εμεις το λεμε το η του ηλιου κλπ αλλα κανουμε και την φωνουλα που κανει ωστε να τα συσχετισει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ετσι το λεμε η του ηλιου αλλα απλα πιο πολυ για την ορθογραγραφια πχ αν της πω γραψε μου το "τι" με ρωταει με το ι του ιπποποταμου?

οσο για το κυκλωμα εμεις το κανουμε ετσι και αλλιως κ οντως βοηθαει.Επισης οτι παραμυθακι (μικρο) με μεγαλα γραμματα και συντομες προτασεις το διαβαζουμε μαζι δηλ αυτη διαβαζει την λεξη που ξερει και εγω οτι δεν ξερει.Ειναι λιγο κουραστικο αλλα νιωθουν οτι μπορουν να κανουν κατι μονοι τους και το προσπαθουν...!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα όμορφες και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Αν και είναι μερούλες διακοπών θα σας χώσω πάλι στα βιβλία χιχιχιχι!

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ρωτάω σε αυτό το τόπικ αλλά ότι απορίες είχα με τον ανιψιό μου σε θέμα σχολείου τα έγραφα εδώ οπότε θα πω πάλι τον πόνο μου!

 

Σήμερα πήγα στο σπίτι της ξαδέρφης μου και βρήκα βιβλία πάνω στο τραπέζι, τον μικρό στη γωνία να κλαίει και την ξαδέρφη μου σαν τρελή να του τσιρίζει (όταν λέω τσιρίζει το εννοώ) να κάτσει να τελειώσουν την επανάληψη!

 

Ο μικρός κάποια στιγμή δε μπορούσε να πάρει ανάσα από το κλάμα και είχε κοκκινίσει όλο του το προσωπάκι,τότε μπήκα στη μέση (κάτι που δεν το κάνω, δε μου αρέσει να χώνομαι) τον πήρα στο δωμάτιο του και έκανα μισή ώρα να τον ηρεμήσω με χαδάκια-φιλάκια-λογάκια κλπ, ήρθε η ξαδέρφη μου αφού ηρέμησε και αυτή και του εξήγησε ότι ήταν λάθος που του φώναξε,του ζήτησε συγνώμη και του υποσχέθηκε πως δε θα το ξανά κάνει......

 

Το θέμα είναι πως μετά από αυτό ο μικρός δεν έκατσε να τελειώσει τα μαθήματα του, σαν να έπαθε ένα μπλακ άουτ ένα πράγμα! κλαψούριζε για αρκετή ώρα βέβαια δε κατάφερε να ηρεμήσει κατευθείαν αλλά ρε κορίτσια είχε κάτσει μπροστά από τα βιβλία και τα κοιτούσε σαν χάνος λες και του μιλούσαμε κινέζικα!Είχε ξεχάσει τα ΠΆΝΤΑ! δε μπορώ να εξηγήσω τον τρόπο που καθόταν ήταν τόσο.....περίεργος!

 

Σας έχει τύχει αυτό ποτέ; αν υπάρξει πάλι τέτοια κατάσταση τι κάνουμε; Εγώ όταν είχαν σχολείο και τον διάβαζα κάθε μέρα δε είχαμε τέτοια παρατράγουδα, μήπως φταίει η κούραση της ξαδέρφης μου; μήπως δεν έχει υπομονή; μήπως δεν έχουν βρει ακόμη "κώδικα επικοινωνίας"; γιατί κακά τα ψέματα λόγο δουλειάς ζήτημα να τον έχει διαβάσει 3ς φορές από την αρχή της σχολικής χρονιάς.....Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που τον είδα έτσι....το πονάω αυτό το παιδί :cry:

1.png

 

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν έχει υπομονή; μήπως δεν έχουν βρει ακόμη "κώδικα επικοινωνίας"; γιατί κακά τα ψέματα λόγο δουλειάς ζήτημα να τον έχει διαβάσει 3ς φορές από την αρχή της σχολικής χρονιάς.....Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που τον είδα έτσι....το πονάω αυτό το παιδί :cry:

 

Mπράβο σου για το ενδιαφέρον σου. Νομίζω ότι είναι ασυντόνιστη με το παιδί όσον αφορά το σχολείο του για το λόγο που ανέφερες. Επίσης μπορεί και η επανάληψη να έχει απαιτητική ύλη που δεν είναι αυτονόητο ότι έχει εμπεδώσει ή ότι μπορεί να εμπεδώσει το παιδί. Δεν θα πάψω να επαναλαμβάνω ότι η ύλη που έκαναν τα παιδιά με το προ Γιαννάκου σύστημα ήταν πολύ πιο εύκολη και πολύ πιο λίγη. Εγώ είχα εμπειρία με την κόρη μου που τώρα πάει γυμνάσιο οπότε μπορώ να συγκρίνω με το γιο μου που πάει Γ' ότι το νέο σύστημα είναι πολύ πιο απαιτητικό και φέρνει αρκετούς γονείς σε απόγνωση. Και δεν υπάρχει και λόγος γιατί την ίδια ύλη στη γλώσσα ξαναδουλεύουν στην Β΄και ξανά στη Γ' δημοτικού. Ξανά καταλήξεις ουσιαστικών, ρημάτων και μόνο τότε αρχίζουν και τα αφομοιώνουν. Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς οπότε δεν χρειάζεται σύγκριση και πανικός. Ο δικός μου φέτος στην Γ' άρχισε να κατανοεί την ορθογραφία και κάνει τεράστια άλματα προόδου. Μέχρι πέρισυ όσες φορές την έγραφε τόσα διαφορετικά λάθη έκανε :shock: οπότε είχαμε παραιτηθεί ενώ τώρα τη μαθαίνει μόνος του. Όχι ότι δεν έχω φωνάξει αλλά κατανόησα το πρόβλημα και δεν έπαθα εγκεφαλικό.

 

Υπομονή!! Κάθε παιδάκι ωριμάζει σε διαφορετικό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα μπαινοντας στο φορουμ ξαφνικα θυμηθηκα το θεμα που ειχαμε ανοιξει με πολυ αγωνια στις αρχες του σχολικου ετους για τα πρωτακια μας. Τα παιδακια μας που θα πηγαιναν πρωτη δημοτικου......

Αληθεια μετα απο σχεδον μισο χρονο πως πανε τα παιδακια σας? Τα νευρα σας σε τι κατασταση βρισκονται? Ποση ωρα κανετε να διαβασετε τα μαθηματα σας? Ποσο γρηγορα ή αργα προχωραει η δασκαλα σας? Ειστε ευχαριστημενοι απο την προοδο του παιδιου σας? Τι δυσκολιες εχετε συναντησει μεχρι τωρα? Η δασκαλα σας ειναι καλη?

Και πολλα πολλα ερωτηματα που ισως βγουν στην πορεια της συζητησης.

 

Ας ξεκινησω με την μεχρι τωρα δικια μας πορεια την κορης μου δηλαδη και της δικης μου..

Στην αρχη δυσκολευτηκαμε παρα πολυ για να βρουμε τους ρυθμους μας. Η μικρη ηταν μονιμα αφηρημενη και ξεχνουσε. Ευτυχως ομως η δασκαλα μας ειναι πολυ καλη και το ξεπερασαμε σιγα σιγα με την βοηθεια της αυτο. Οσο προχωρουσε ο καιρος η μικρη ειχε βρει τον δικο της ρυθμο οσον αφορα τα μαθηματα και τα διαβασματα. Αγχωνοταν να τα κανουμε ολα και να τελειωσουμε γρηγορα για να παιξει μετα και ηθελε να ειναι επιμελης και να την λεει η κυρια μπραβο. Σιγα σιγα ομως οσο οι απαιτησεις μεγαλωνουν και μπαινουν σε αρκετα δυσκολα για την ηλικια τους μαθηματα τοσο η ορεξη της για το διαβασμα εχει πεσει. Προχθες ειχαμε ενα κατεβατο απο λεξεις που αρχιζαν απο Φ και με δυσκολη ορθογραφια και αρνιοταν να τις μαθει. Χθες μου εβγαλε την πιστη μεχρι να διαβασει την αναγνωση γιατι βαριοταν.

Τα δικα μου νευρα τσαταλια (χαχα) Αχ νευριαζω πολυ ευκολα οταν διαβαζουμε με την μικρη. Γιατι ειδικα τωρα τελευταια δεν εχει καθολου ορεξη και καθομαστε στο γραφειο 1 και 2 ωρες μεχρι να τελειωσουμε τα μαθηματα και ολο με κλαματα τα κανει. Χθες πραγματικα ειχα συγχιστει παρα πολυ βασικα αγχωνομαι γιατι θελω να παει στο σχολειο παντα διαβασμενη. Ομως μηπως τελικα πρεπει να ειμαι πιο χαλαρη?

Χθες με πηρε τηλεφωνο η μαμα της κολλητης της μικρης μου και ηταν μεσα στα νευρα της και αυτην. Μου λεει της εσκισα το φυλλαδιο γιατι καθομασταν μια ωρα και δεν εγραφε τιποτα μονο το μουτζουρωνε και εγω λεει πανω στα νευρα μου της το εσκισα.

Τελικα πως πρεπει να αντιδρουμε οταν εχουμε φτασει στα ορια μας... Οι φωνες δεν ειναι καλες το ξερω πως μπορουμε να ελεγξουμε τα νευρα μας??

 

Οσο αφορα τωρα την προοδο της κορης μου. Θα ηταν ψεμα να πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη. Το μικρο μου εχει κανει μεγαλη προοδο απο την αρχη της χρονιας. Διαβαζει τωρα κανονικα βεβαια κολλαει σε καποια σημεια οταν εχει 2 συμφωνα μαζι και δεν ξερει πως να τα προφερει. Οσο αφορα στο γραψιμο της οταν οι λεξεις δεν εχουν δυσκολη ορθογραφια τα καταφερνει μια χαρα.

Στα μαθηματικα νομιζω οτι τα κανουν ολα πολυ γρηγορα. Εφτασαν μεχρι το 50 και αρχισαν να κανουν προσθεσεις 10 αδες 10 αδες αλλα αυτο ηταν ενα μαθημα μετα εφυγαν απο αυτο μπηκαν τωρα σε αφαιρεσεις μεχρι το 10. Μηπως καθονται πολυ λιγο σε ενα μαθημα και δεν μπορουν ετσι να το εμπεδωσουν????

 

Θα ηθελα πολυ να ξαναρχισουμε αυτο το θεμα ετσι για να αρχισουμε να χαλαρωνουμε λιγο και ισως τα δουμε τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια. ΘΑ χαρω να ακουσω τις δικες σας εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα

Nantia καλά έκανες και επανεφερες το θέμα γιατί είχαμε χαθεί

Λοιπόν τα δικά μας νέα τώρα .

Η δασκάλα μας είναι πολύ καλή αλλά νομίζω ότι είναι αργή .Στη γλώσσα μόλις μπήκαμε στο δεύτερο βιβλίο και στα μαθηματικά έχουμε κάνει μέχρι τον αριθμό 20 , μόνο προσθέσεις

Από το μικρό δεν έχω κανένα πρόβλημα ,στο σπίτι κάθετε και διαβάζει μόνος του ,και όταν τελειώσει κάνω εγώ τον έλεγχο και του λέω να γράψει την ορθογραφία για να δούμε αν την έχει μάθει

Στην ορθογραφία δε κάνει λάθη ,αν εξαιρέσεις 2 φορές που μόλις είδα το τετράδιο πήγα να πάθω συγκοπή .

Στην ανάγνωση τα πάει καλά , για να πούμε ότι το ξέρει καλά [χωρίς να γκομπιαζει] διαβάζει το μάθημα 5 φορές

Αυτά τα δικά μας νέα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα...για να ειμαι ειλικρηνης το διαβαζμα το εχει αναλαβει ο αντρας μου μια και εγω ασχολουμε με την μικροτερη!μια χαρα τα παμε και εμεις...βεβαια ειχε γινει δουλεια απο νωρις ετσι δεν αντιμετωπηζουμε ιδιαιτερα προβληματα.....

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μεσημέρι, εγώ κρατάω το μωρό και η σύζυγός μου διαβάζει το πρωτάκι... (το δευτεράκι διαβάζει μόνο του)

Η περιγραφή της Νάντιας είναι σαν ν' ακούω την γυναίκα μου...!!

Οι φωνές και οι απειλές δεν λείπουν...Τα νεύρα τσατάλια και τα λοιπά...

 

Κατά τ' άλλα πάμε καλά. Μάθαμε πλέον να διαβάζουμε. Με την κυρία τα έχουμε βρει (στην αρχή είχαμε ένα σχετικό προβληματάκι...). Ο μικρός είναι καλός αν και πολύ ζωηρός και κουραστικός...

 

Βέβαια συζητάμε για την γλώσσα και τα μαθηματικά! Διότι μουσική δεν έχει μάθει και τίποτα (εκτός από το κλειδί του σολ...) και στην πληροφορική έχει μάθει μόνο να παίζει παιχνίδια.

 

Εικαστικά δεν το συζητάμε! Είμαστε πρώτοι!!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μας νεα.

Τα γραμματα μας ειναι αναλογα την διαθεση του. Υπαρχουν φορες μου μενω αφωνη απο τρομο :mrgreen:

Αναγνωση αν και κανουμε πολυυυυ ωρα τα παει καλα. Το διαβαζει 4-5 φορες βεβαια.

Μαθηματικα ειναι το μονο που δεν εχουμε θεμα.

 

Αυτο που με απασχολει ειναι τα φυλαδια. Τους δινει ο δασκαλος ενα φυλλαδιο με ενα κειμενο και απο κατω ερωτησεις. Συνηθως το διαβαζει εκεινος αλλα αν εχει πολλα...:mrgreen:

Η απορια μου ειναι η εξης. Στις ερωτησεις απο κατω (ρωτανε σχετικα με το κειμενο) πρεπει να του λεω γραμμα γραμμα τις λεξεις ή να του δειξω που το λεει. Αν αφησω να την γραψει μονος του (χωρις να του δειξω που το λεει) παθαινω εγκεφαλικο (εστελνε --> εστεν :shock:).

Εσας?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

elenik μια από τα ίδια και εμείς με τις απαντήσεις. Αν την αφήσω μόνη της γράφει τις λέξεις όπως τις καταλαβαίνει η ίδια άσε που πρέπει να τις λέω και με ποιο "ι", "ο", "ε" γράφονται. Δράμα η κατάσταση.

 

Αλλά πως μπορούμε να απαιτούμε από τα παιδιά να γράφουν προτάσεις ως και μικρές εκθέσεις ενώ ακόμη δεν ξέρουν να διαβάζουν καλά. Εγώ μόνο τα βρίσκω όλα αυτά υπερβολικά?Πείτε μου βρε κορίτσια να ξέρω..

 

Η δικιά μας κατάσταση έχει ως εξής:

Αντιμετώπιζουμε κάποιες δυσκολίες σε ορθογραφία(:?) και ανάγνωση που ελπίζω με υπομονή να προσπεράσουμε. Μαθηματικά δεν έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα.

Γνώμη μου είναι οτι δεν φταίνε τα παιδιά μας αλλά ο γρήγορος ρυθμός και το μεγάλο φόρτωμα εργασιών.

Βρισκόμαστε στη μέση του γ' τεύχους εργασιών στα μαθηματικά και είναι μόλις Φεβρουάριος στην γλώσσα προχωράμε κανονικά θα έλεγα αλλά τα πράγματα δυσκόλεψαν και εκεί αφού έχει σημαντική αύξηση στην ύλη της καθημερινής ανάγνωσης κυρίως αλλά και ορθογραφίας.

Με όλα αυτά χάνουμε κάπου την μπάλα και τρέχουμε για να τα προλάβουμε όλα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι φυλλαδιο ειναι αυτο που σας δινει? Που ακριβως βρισκεστε στην γλωσσα? Δηλαδη τους ζηταει η δασκαλα να γραφουν προτασουλες?????

Καλα γιαννη74 ενα απο τα ιδια στην πληροφορικη ολο παιχνιδια παιζουν. Ξερετε ποια ειναι η υλη της πληροφορικης για παιδακια πρωτης δημοτικου????? Αν ηταν να παιζουν παιχνιδια γιατι εβαλαν ολοκληρο μαθημα στην πρωτη δημοτικου??? Μου κανει φοβερη εντυπωση....

Και η δικια μου στα εικαστικα πρωτη!!!! (καλλιτεχνικη φλεβα το παιδακι μου χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Για την ύλη της πληροφορικής: Επειδή το έψαξα λίγο, βρήκα αυτό: http://www.manesisnews.gr/10-11/Πληροφορική%20στο%20Δημοτικό%20Σχολείο.pdf

 

Περιττό να σας πω ότι δεν γνωρίζει τίποτα από όλα αυτά... Αντιθέτως, γνωρίζει μόνο:

1) Να ανοίγει τον υπολογιστή

2) Να ανοίγει τον Internet explorer

3) Να γράφει friv στην αρχική σελίδα που έχω (www.google.gr)

4) Να παίζει ότι μπορείτε να φανταστείτε.... και

5) Να κλείνει τον υπολογιστή...

 

:rolleyes::rolleyes:

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι φυλλαδιο ειναι αυτο που σας δινει? Που ακριβως βρισκεστε στην γλωσσα? Δηλαδη τους ζηταει η δασκαλα να γραφουν προτασουλες?????

 

Στη δική μας περίπτωση οι ερωτήσεις συνήθως βρίσκονται μέσα στο βιβλίο μαθητή ή στο ανθολόγιο. Τα φυλλαδία κατά κύριο λόγο που παίρνουμε αραιά και που έχουν να κάνουν με ασκησούλες γραμματικής και συντακτικού.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μας ειναι λιγο πισω.Τωρα μονο ξεκινουν το 2ο βιβλιο στην γλωσσα.Μαθηματικα τελειωσαν το 2ο τετραδιο εργασιων.

Καθε μερα εχουν μια φωτοτυπια με ασκησεις στην γλωσσα, μια στα μαθηματικα, αναγνωση ,ορθογραφια μερικες λεξεις η καποια προτασουλα και μεχρι τωρα ειχαν και μια σελιδα στον "Γραφουλη" αλλα τωρα το τελειωσαν και αυτο.

Νομιζω οτι απο αυτη την εβδομαδα θα αρχισουν πιο δυσκολα πραγματα και αυτο με ανησυχει, οχι γιατι η μικρη δεν τα καταφερνει αλλα γιατι μεχρι να συγκεντρωθει με εχει κανει εξαλη.

Σημερα καναμε 3 ωρες για να γραψει 2 φωτοτυπιες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι φυλλαδιο ειναι αυτο που σας δινει? Που ακριβως βρισκεστε στην γλωσσα? Δηλαδη τους ζηταει η δασκαλα να γραφουν προτασουλες?????

Kατι φωτοτυπιες τους δινει. 1 καθε μερα γλωσσα και ΣΚ 2-3 (1 Μαθηματικα - 2-3 Γλωσσα)

Πχ εχει ενα κειμενο 1/2 σελιδα και απο κατω ρωταει: Ποιος εκανε αυτο? ΠΟυ πηγαν διακοπες? κλπ

και εκεινα γραφουν αλλα συντασοντας ολοκληρη προταση και οχι ξερα εκει. Πχ Ο ταδε πηγε εκει. Πηγαν διακοπες στο....

Αχχχ. Μιλαμε ζορι η αναγνωση.:? Σημερα παλι σκοτωθηκαμε . Τσιριδα εγω :oops: αν δεν θες να μαθεις γραμματα να σταματησουμε το σχολειο :oops: (αυτο μου ηρθε) και γενικα ενταση.

 

Κουραστηκα . Η ζωη μας ειναι πια δουλεια, δουλειες σπιτιου,καυγας να κατσει να διαβασει και διαβασμα . Ουτε μια παιδικη χαρα δεν προλαβαινουμε να παμε ουτε καν να παιξουμε.

 

Και βλεπω και τον Γιαννακη να τραβολογαει να παιξουμε , να κανουμε κατι αλλα... αδυνατώ.... δεν υπαρχει χρονος :cry:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...