Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΡΣΟΙ ΑΙΔΙΟΥ


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα σας .Ειμαι στην 33 εβδομαδα και εδω και καιρο ενιωθα μια ενοχληση στα γεννητικα μου οργανα.Κατι σαν εντονη πιεση κυριως οταν εσκυβα.Σημερα παρατηρωντας προσεκτικα ειδα οτι εχουν διογκωθει καποιες φλεβες και οτι τα γεννετικα μου οργανα στην εισοδο του κολπου ειναι καπως διογκωμενα.Εβγαλα το συμπερασμα οτι ειναι κιρσοι,το εψαξα και λιγο στο ιντερνετ. Θα το πω και στον γιατρο στο επομενο ραντεβου.

Σας εχει τυχει καμια τετοια περιπτωση? υπαρχει προβλημα αν εχεισ κιρσους στο αιδιο να εχεις και φυσιολογικο τοκετο?Υποχωρουν μετα τον τοκετο??

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειχα κ το καταλαβα προς το τελος της εγκυμοσυνης (37η-38η εβδ.) βοηθαει να εχεις πιο ψηλα τα ποδια στον υπνο κ οταν καθεσαι επισης. ειναι η πιεση στην περιοχη, μην ανησυχεις... τουλαχιστον με εμας ολα καλα, γεννησα φυσιολογικα κ μια χαρα, δεν με απασχολησε ποτε, ουτε το γιατρο μου..:D ειναι απλα λιγο ενοχλητικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια...Εγω υποφερω απο κιρσους αιδοιου απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου και τους απεκτησα μαλλον μετα την πρωτη γεννα της κορης μου 10 μηνες τωρα.Υποφερω πραγματικα,δεν μπορω καθολου να παω τουαλετα ποναω πολυ και το σημειο αυτο ειναι παρα πολυ πρησμενο..Ειχα ρωτησει τον γιατρο τι μπορει να ηταν καιμου ειχε πει οτι δεν ηξερε,Ετσι το εψαξα στο ιντερνετ και καταλαβα οτθι αυτη η εντονη πιεση και ο πονος ειανι κιρσοι αιδοιου.Διαβασα ομως οτι σε περιπτωση φυσιολογικου τοκετου υπαρχει κινδυνος ρηξης αυτων και συνεπως αιμοραγια.Ξερετε κατι περισσοτερο για το θεμα?Στον γιατρο δεν πηγα ακομα να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μετά το δεύτερο παιδί. Με ταλαιπώρησαν πολύ στις δύο άλλες εγκυμοσύνες (με όλα τα συμπτώματα που περιγράφετε) και γέννησα φυσιολογικά. Μην αφήσετε κανέναν να σας κάνει καισαρική για αυτόν το λόγο. Στην ανάγκη αλλάξτε γιατρό, απλά βεβαιωθείτε ότι ο γυναικολόγος σας ξέρει τι κάνει. Βοηθάει πολύ το λαστέξ εγκυμοσύνης, γιατί ασκεί ελαφρά πίεση στην περιοχή.

Μετά τους τοκετούς υποχώρησαν και δεν με ενοχλούν πια. Θέλω όμως να πάω σε ειδικό γιατρό για μια εξέταση και όλο το αναβάλλω.

Καλή επιτυχία με τους τοκετούς σας.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως ειναι δυνατον την ωρα του τοκετου να σπρωχνω τοσο πολυ ενω τωρα ουτε στην τουαλετα δεν μπορω να παω?Μακαρι να μην δημιουργησουν προβλημα την ωρα εκεινη ομως καθως περνουν οι μηνες χειροτερευει η κατασταση.Το σημειο αυτο πρηζεται ολο και περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

εχω και εγω κατι πονους αυτες τισ μερες.Στην αριστερη πλευρα των χειλιων νιοωθω εναν πόνο σαν μελανιασμα.και ειναι λίγο πρησμένα.Τι να ειναι αραγε???θα παω στον γιατρό μου την επόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι εγω εχω μια ενοχληση στην αριστερη πλευρα του κολπου αλλα δεν ξερω τι ειναι,ειδικα οταν κουραζομαι η οταν περπατησω πολυ δεν μπορω ουτε το ποδι μου να κουνησω.Το ειπα στον γιατρο με εξετασε και μου ειπε δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο αλλα δεν μου ειπε τι ειναι εγω απο μονη μου λεω ισως καποιος μυις.Τι να πω υπομονη.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα, εγώ έχω και μεγάλες αιμοροίδες και κιρσό και πραγματικά ειναι πολύ άσχημο, ο δε γιατρός μου που με είδε μου είπε πως δύσκολα θα πάμε για φυσιολογικό. Ειναι τοσο πολύ επικύνδυνο τελικά? (να σημειώσω πως η πρώτη γέννα ήταν καισαρική).

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα, εγώ έχω και μεγάλες αιμοροίδες και κιρσό και πραγματικά ειναι πολύ άσχημο, ο δε γιατρός μου που με είδε μου είπε πως δύσκολα θα πάμε για φυσιολογικό. Ειναι τοσο πολύ επικύνδυνο τελικά? (να σημειώσω πως η πρώτη γέννα ήταν καισαρική).

 

 

οχι,δεν ειναι καθολου δυσκολο ,απλα δεν θελει να δυσκολευτει,και εγω και στο πρωτο και σε αυτο,ειχα κιρσους και στα ποδια εκτος απο κατω,ποτε δεν μου ειπε τιποτα για καισαρικη και ολα πηγαν μια χαρα,απλα θα φορας καλτσες ριζομηριου για κιρσους(εμενα μου τις δωσαν στο μαιευτηριο) και γεννας μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...