Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μου ήρθε την Πέμπτη ένα διαφημιστικό για ένα καινουργιο παιδικό σταθμό στα Σπάτα "edit admin " λέγεται edit admin δεν τον έχω δει.Αν μάθω τίποτα περισσότερο θα σου στείλω μήνυμα στο forum.

καλό τριήμερο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε την Πέμπτη ένα διαφημιστικό για ένα καινουργιο παιδικό σταθμό στα Σπάτα "edit admin " λέγεται edit admin δεν τον έχω δει.Αν μάθω τίποτα περισσότερο θα σου στείλω μήνυμα στο forum.

καλό τριήμερο :cool:

 

 

Θα ηθελα info, για αυτον τον καινουριο σταθμο στα Σπατα!

Γιατι σβηστικαν οι πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Το Σεπτεμβριο ανοιγει ενας και νεος παιδικος σταθμος στα Σπατα. Θα παω απο βδομαδα να τον δω και θα σας πω εντυπωσεις....

ειναι αυτος:

http://www.elamazi.gr/wp-content/uploads/paramythi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφουλάκη καλημέρα που τον βρήκες αυτόν στα Σπάτα ? έχεις μάθει τίποτα περισσότερο γιατί με βολεύουν και τα Σπάτα και η Αρτέμιδα .Στην διεύθυνση αυτή μου βγάζει άλλο σταθμό , έχω μπερδευτεί εντελώς

:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφουλάκη καλημέρα που τον βρήκες αυτόν στα Σπάτα ? έχεις μάθει τίποτα περισσότερο γιατί με βολεύουν και τα Σπάτα και η Αρτέμιδα .Στην διεύθυνση αυτή μου βγάζει άλλο σταθμό , έχω μπερδευτεί εντελώς

:roll:

 

Τι δεν καταλαβες?

Ο σταθμος δεν εχει ανοιξει ακομα γιατι κανει ριζικη ανακαινιση, και θα ειναι ετοιμος σε καμια βδομαδα για να παμε να τον δουμε. Το Σεπτεμβριο θα λειτουργησει κανονικα.

Παρε τηλεφωνο και ρωτα.

Παλια ηταν εκει, ο παιδικος σταθμος Χιονατη που τωρα ειναι στη Λουτσα πισω απο το Γεγο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και είδα το παιδικό σταθμό "Παραμύθι να αρχίσει" στα Σπάτα και μου άφησε καλές εντυπώσεις.Μετά τις επισκέψεις που έκανα και στους άλλους παιδικούς σταθμούς της περιοχής θεωρώ πως το "πορτοκαλί γαλάζιο" και το "Παραμύθι να αρχίσει" είναι οι πιο καλοί στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, πρόσφατα μετακόμισα στα Σπάτα και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ιδιωτικός παιδικός στα Σπάτα.

Ευχαριστώ.

 

Εγώ μετακόμισα στα Σπάτα πριν από δύο περίπου χρόνια και είχα το ίδιο πρόβλημα. Εψαξα, αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάποιον ιδιωτικό παιδικό σταθμό μέσα στον οικισμό των Σπάτων. Λύσαμε το πρόβλημα απευθυνόμενοι στον Δημοτικό Παιδικό Σταθμό Σπάτων, ο οποίος αποδείχθηκε εξαιρετικός! Οι ώρες φύλαξης είναι από τις 07.00 -16.00 και παρέχεται πρωινό και μεσημεριανό έναντι ενός συμβολικού ποσού μηνιαίως (90 ευρώ). Επιπλέον και κυρίως, ό,τι και να πει κανείς για το προσωπικό είναι λίγο! Φροντίζουν και αγαπούν πραγματικά όλα τα παιδάκια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετακόμισα στα Σπάτα πριν από δύο περίπου χρόνια και είχα το ίδιο πρόβλημα. Εψαξα, αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάποιον ιδιωτικό παιδικό σταθμό μέσα στον οικισμό των Σπάτων. Λύσαμε το πρόβλημα απευθυνόμενοι στον Δημοτικό Παιδικό Σταθμό Σπάτων, ο οποίος αποδείχθηκε εξαιρετικός! Οι ώρες φύλαξης είναι από τις 07.00 -16.00 και παρέχεται πρωινό και μεσημεριανό έναντι ενός συμβολικού ποσού μηνιαίως (90 ευρώ). Επιπλέον και κυρίως, ό,τι και να πει κανείς για το προσωπικό είναι λίγο! Φροντίζουν και αγαπούν πραγματικά όλα τα παιδάκια! :lol:

 

πολυ ενδιαφεροντα οσα μας ειπες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Nαι έχω ακουσει για τις αποχρωσεις και το ροδινο τρενο.

Εχεις άποψη ποιος απο τους δυο ειναι καλυτερος γιατι για το εναν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κορίτσια και αγόρια.Μόλις τελείωσα το σιδέρωμα και είπα να τα πούμε λίγο

Εγώ φίλοι μου όπως σας έχω πεί πάω τον μικρό στο ΡΟΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ στή Ραφήνα. Έχει και στην Παιανία. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Πολλή δουλιά πολλέσ παροχές. Δεν ξέρω φίλοι μου εμένα τα standanrds μου είναι φαίνεται διαφορετικά. Κοιτάω το μέσα και όχι το έξω. Το έχω συζητήσει και μέ άλλους γνωστούς, γείτονες και οι εντυπώσεις και τα σχόλια είναι θετικά. είκοσι χρονια βρε παιδιά δεν λεει κάτι. Μέχρι και Νηπιαγωγείο με επίσημη άδει απο το υπ΄παιδείας. Ξέρετε εγώ με το χαζο χαμόγελο και τις απορίες είδα όλες τις αδειες και της Πρόνοιας και του Υπουργείου Παιδείας.

Εχω ακούσει όμως για άλλους και τρόμαξα. Σταθμούς στις περιοχές μας μιλάω για πάνω χέρι κάτω χέρι για μπαχαρικά μέσα σε αυτούς και δημοτικοί. Φίλοι μου για μιά ακόμα φορά σημασία έχει το έμψυχο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κορίτσια και αγόρια.Μόλις τελείωσα το σιδέρωμα και είπα να τα πούμε λίγο

Εγώ φίλοι μου όπως σας έχω πεί πάω τον μικρό στο ΡΟΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ στή Ραφήνα. Έχει και στην Παιανία. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Πολλή δουλιά πολλέσ παροχές. Δεν ξέρω φίλοι μου εμένα τα standanrds μου είναι φαίνεται διαφορετικά. Κοιτάω το μέσα και όχι το έξω. Το έχω συζητήσει και μέ άλλους γνωστούς, γείτονες και οι εντυπώσεις και τα σχόλια είναι θετικά. είκοσι χρονια βρε παιδιά δεν λεει κάτι. Μέχρι και Νηπιαγωγείο με επίσημη άδει απο το υπ΄παιδείας. Ξέρετε εγώ με το χαζο χαμόγελο και τις απορίες είδα όλες τις αδειες και της Πρόνοιας και του Υπουργείου Παιδείας.

Εχω ακούσει όμως για άλλους και τρόμαξα. Σταθμούς στις περιοχές μας μιλάω για πάνω χέρι κάτω χέρι για μπαχαρικά μέσα σε αυτούς και δημοτικοί. Φίλοι μου για μιά ακόμα φορά σημασία έχει το έμψυχο υλικο.

 

Γεια χαρά, jonnab

Έχω την εντύπωση ότι τα παραλές για το «Ρόδινο τρένο», επειδή αυτόν τον καιρό ψάχνω να βρω παιδικό σταθμό κι έχω περάσει από πολλούς, το «Ρόδινο τρένο» μου έκανε μάλλον άσχημη εντύπωση, και από πλευράς εγκαταστάσεων (παλιό κτίριο όχι καλά διατηρημένο και μικρές αίθουσες) αλλά και από πλευράς προσωπικού (δασκάλες απότομες και μάλλον αγχωμένες).

Μια καλή επιλογή για ένα κάτοικο Παιανίας θεωρώ ότι είναι το «Ξεκίνημα» στο Κορωπί και το «Παραμύθι να αρχίσει» στα Σπάτα.. Αυτό που προξένησε θετική εντύπωση σε αυτούς τους δυο σταθμούς , πέρα από τις καλές τους εγκαταστάσεις (εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι), είναι και το προσωπικό που έδειχνε να είναι έμπειρο και με φρέσκες απόψεις περί παιδαγωγικής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, jonnab

Έχω την εντύπωση ότι τα παραλές για το «Ρόδινο τρένο», επειδή αυτόν τον καιρό ψάχνω να βρω παιδικό σταθμό κι έχω περάσει από πολλούς, το «Ρόδινο τρένο» μου έκανε μάλλον άσχημη εντύπωση, και από πλευράς εγκαταστάσεων (παλιό κτίριο όχι καλά διατηρημένο και μικρές αίθουσες) αλλά και από πλευράς προσωπικού (δασκάλες απότομες και μάλλον αγχωμένες).

Μια καλή επιλογή για ένα κάτοικο Παιανίας θεωρώ ότι είναι το «Ξεκίνημα» στο Κορωπί και το «Παραμύθι να αρχίσει» στα Σπάτα.. Αυτό που προξένησε θετική εντύπωση σε αυτούς τους δυο σταθμούς , πέρα από τις καλές τους εγκαταστάσεις (εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι), είναι και το προσωπικό που έδειχνε να είναι έμπειρο και με φρέσκες απόψεις περί παιδαγωγικής.

 

Δεν νομίζω οτι το μέλος jonnab τα παραλέει η κόρη μου παει εκεί απο 48 ημερών και μέχρι τώρα δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Για μενα σημασία δεν έχουν οι εγκαταστάσεις ενος σχολείου όπως έχω ξαναπει σε παλιότερα ποστ μου, αλλα το προσωπικο που απαρτίζει το σχολείο ή σταθμό και για τον συγκεκριμένο σταθμό δεν έχω δει αυτο που λες για τις δασκάλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω οτι το μέλος jonnab τα παραλέει η κόρη μου παει εκεί απο 48 ημερών και μέχρι τώρα δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Για μενα σημασία δεν έχουν οι εγκαταστάσεις ενος σχολείου όπως έχω ξαναπει σε παλιότερα ποστ μου, αλλα το προσωπικο που απαρτίζει το σχολείο ή σταθμό και για τον συγκεκριμένο σταθμό δεν έχω δει αυτο που λες για τις δασκάλες.

 

Ρούλα , έχεις δίκιο ότι το έμψυχο δυναμικό ενός παιδικού σταθμού είναι πολύ σημαντικό για τη σωστή λειτουργία του, αλλά νομίζω πως και οι κτιριακές εγκαταστάσεις είναι επίσης πολύ σημαντικές. Δεν θα μπορούσα π.χ. να πάω το παιδί μου σε ένα παιδικό σταθμό του οποίου οι κτιριακές εγκαταστάσεις θα εγκυμονούσαν κινδύνους για τη σωματική του ακεραιότητα, λόγω είτε απουσίας βασικών υποδομών είτε λόγω ελλιπούς καθαριότητας, όπως επίσης δεν θα μπορούσα να παραβλέψω τις επιπτώσεις που έχει στο ψυχισμό ενός παιδιού η συνεχής θέα ένα μουντού, καταθλιπτικού περιβάλλοντος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σας για το που θα πάνε τα παιδάκια μας .

Δεν ειναι μόνο το κτήριο ή μόνο οι δασκάλες , είναι ένας συνδυασμός παραμέτρων που θα πρέπει να έχει για επίκεντρο το παιδάκι μας και πως αυτό θα περάσει τα πιο τρυφερά του χρόνια όμορφα , χαρούμενα με ασφάλεια και κυρίως αγάπη .

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει πολλά σχολεία τα τελευταία 16 χρόνια και παιδικούς σταθμούς με εξαιρετικές εγκαταστάσεις πισίνες, γήπεδα ποδοσφαίρου, γήπεδα τέννις και πολλα πολλα αλλα, το αποτέλεσμα πήρα το μεγάλο μου παιδί απο ένα τετοιο σχολείο και εφυγα τρεχοντας όταν ο δάσκαλος σήκωσε χέρι επανω του!!!! Οπότε για μένα οι εγκαταστάσεις δεν λενε απολύτος τίποτα. Σαφώς η καθαριότητα παίζει ρόλο και για τον συγκεκριμένο σταθμό που λεμε τουλάχιστον για την Παιανία δεν έχω να πω κάτι ασχημο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΖΑ1 το εχεις ψαξει πολύ.τελικά εσύ αποφασισες ?το έχεις γραψει κάπου το παιδακι σου ?Γιατι εμεις απογοητευτηκαμε από τους δημοτικους και τωρα ψαχνουμε για ιδιωτικό,ποια ειναι η άποψη μεταξυ δημόσιων και ιδιωτικών

Link to comment
Share on other sites

Θα σας μεταφέρω και τη δική μου εμπειρία. Πρόσφατα μετακόμισα Παιανία. Επισκέφτηκα και το "Ροδινο τρένο" και τις "Αποχρώσεις". Τελικά επέλεξα το δεύτερο και για το Κτήριο και για την Υπεύθυνη που μου μίλησε και με ξενάγησε στο χώρο. Αν τελικά το παιδί δεν πάει .....δεν μπορείς με τις επισκέψεις να διαμορφώσεις άποψη για το έμψυχο υλικό....κακά τα ψέματα...

 

Ότι ένας Παιδικός Σταθμός έχει παραρτήματα και σε άλλα μέρη και υπάρχουν ευχαριστημένοι γονείς στο "υποκατάστημα" της Ραφήνας δεν μου λέει κάτι. Ούτε το ίδιο κτίριο είναι, ούτε η ίδια παιδαγωγός.

 

Κατά την επίσκεψη αύτό που μου έκανε τρομερά κακή εντύπωση στους χώρους στο Παιδικό σταθμό της Παιανίας Ροδινο Τρένο ήταν:

οι αίθουσες χωρίς φως και αποπνικτικές,

 

στην αίθουσα των μικρών (τα προ-προνήπια) που θα πάει η κόρη μου ένα καναπεδάκι (στην αίθουσα του παραμηθιού) σχισμένο και από μέσα να είναι το αφρολέξ, και δεν λέω για μία μικρή τρύπα αλλά σχισμένη μία ολόκληρη πλευρά, το αφρολέξ πολύ εύκολα τρίβεται άπό τα περίεργα μικρά χεράκια των παιδιών......και το τρίτο που με έστειλε....

 

μία παραμελημένη αυλή με βρώμα που μου είπε ότι τα παιδιά δεν βγαίνουν στην αυλή παρά μόνο λίγες μέρες το καλοκαίρι (Ιούνιο - Ιούλιο) μετά από απαίτηση των γονιών ....για να μην κρυώσουνε........???????

Και όλα τα ανωτέρω μετά από προγραμματισμένο ραντεβού για να μου δείξει το κτήριο....

 

Καμμία μανούλα έχει άποψη για τις "Αποχρώσεις", ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα δεν έχω άποψη ούτε κρύο ούτε ζέστη απλά μου έκανε κάπως άσχημη εντύπωση ότι είναι πάνω στην λεωφόρο . Και από φασαρία , καυσαέριο αλλά και από ασφάλεια . Θα προτιμούσα κάτι πιο ήσυχο και απόκεντρο

Link to comment
Share on other sites

Αθηνού.....και εμένα με χάλαγε ότι είναι πάνω στη λεωφόρο.....αλλά τελικά όταν το επισκέφτηκα δεν καταλάβαινα ότι ήμουν δίπλα στη Λαυρίου. Έχει πολύ περιποιημένη αυλή και η μία αίθουσα που γειτνιάζει με τη λεωφόρο είναι με κλειστά παράθυρα με ηχομόνωση και η αίθουσα αυτή χρησιμοποιείται ως βεστιάριο για τα σκετσάκια τους. Οι άλλες αίθουσες είναι προς στην αυλή και δεν ακούγεται ο θόρυβος της Λεωφόρου.Όσο για το καυσαέριο .....πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι κάτω από το βουνό με καθαρό αέρα....τα παιδιά μου "γεννήθηκαν" σε γειτονιά της Λεωφ. Αλεξάνδρας......έχουν μπολιαστεί με το καυσαέριο.....για την οικογένειά μου ήμασταν στο κέντρο και τώρα πήγαμε εξοχή .....

εσύ μένεις στην περιοχή...??? το /τα παιδάκια σου που πάνε σχολείο...??

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

Δεν διαφωνώ ότι από το κέντρο της Αθήνας που ήσασταν οι συνθήκες στις «Αποχρώσεις» είναι καλύτερες, όμως μην ξεχνάς ότι τώρα μένεις στην Παιανία και θα μπορούσες να κάνεις πολύ καλύτερη επιλογή για το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...