Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η γυμναστική επηρεάζει???


chris 81

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια ηθελα λίγο την γνώμη σας γιαυτό το θέμα αν ξέρετε κάτι.

Το τελευταίο διάστημα με ταλαιπωρούν κάποια παραπανήσια κιλά που με διατροφή δεν μπορω να τα ξεφοτωθώ.

Εχω στο σπίτι κάποιο όργανο γυμναστικής αλλά επειδή εχω να γυμναστώ πολλά χρόνια φοβάμαι να αρχίσω γιατί δεν ξέρω αν αυτό επηρεασει αρνητικά τις προσπάθειες μας για παιδάκι.

Εχετε ακούσει τίποτα???Υπάρχει περίπτωση αν ξεκινήσω να μην μπορεί να πιαστεί το μωράκι μας????

Σας ευχαριστώ ελπίζω να μην σας κούρασα :lol::lol::lol:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


chris η απωλεια κιλων κ η καλη φυσικη κατασταση βοηθανε τη συλληψη...

τι οργανο εχεις;;;...ρωτα και το γιατρο σου ...εγω θα λεγα με το μαλακο...κ οχι προς το τελος του κυκλου σου... :wink:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

καλημερα chris ! σε αυτην την φαση βρισκομαι και εγω εχω παρει κιλα απο τα χριστουγεννα και θελω να τα χασω αλλα επειδη εχουμε ξεκινησει και εμεις για μωρακι αναρωτιομουνα το ιδιο πραγμα. το εψαξα και εμαθα οτι ουτε η διατροφη δεν επηρεαζει αλλα ουτε η γυμναστικη απλα θελουν με μετρο. εχω αρχισει και εγω γυμναστικη με κατι οργανα που εχω αλλα δεν κανω υπερβολικα πραγματα γιατι δεν ειμαι συνηθησμενη να κανω γυμναστικη. εγω ηθελα να κανω διαιτα αλλα δεν θα επαιρνα ετσι τις βιταμινες που χρειαζεται ο οργανισμος και αντι να βοηθουσα τον οργανισμο μου θα τον εξαντλουσα και ετσι δεν την εκανα απλα προσεχω με ταγλυκα(που μου αρεσουν παρα πολυ) τρωω ελαφρια το βραδυ, πολλα υγρα και φρουτα ωστε να φουσκωνω και να μην πειναω και περπατημα 30 λεπτα την ημερα. να τρως απολα αλλα με μετρο βεβαια δεν θα τα χασεις αμεσως οπως θα τα εχανες με μια διαιτα αλλα τη να κανουμε τωρα εχει προτεραιοτητα ενα μωρακι ετσι δεν ειναι?

Oro1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kalimera se oles!!! Ki egw to idio anxws exw.... :roll: ki emeis prospathoume gia mwraki kai rwthsa ton giatro mou o opoios mou eipe oti otan gymnazesai me metro den yparxei provlhma. Exw ena eliptiko sto spiti kai prospathw na kanw 30 lepta 4- 5 fores thn evdomada. Nomizw oti den einai ypervoliko alla oute kai ligo :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ελλειπτικό έχω και εγώ και το κοιτάω τόσο καιρό αλλά δεν ανεβαίνω γιατί όπως και εσείς έτσι και εγώ για το μωράκι μου ας γίνω και διπλάσια που λέει ο λόγος.(ξέρω ότι τα κιλά δεν βοηθούν για το μωράκι)

Θα ξεκινήσω χαλαρά και θα προσπαθήσω να μην κάνω στο τέλος του κύκλου.Απλός εγώ είχα στο μυαλό μου κολλημένο μηπώς λόγο της γυμναστικής δεν θα γίνεται η εμφύτεψη στη μήτρα ξέρετε από αυτά τα κολλήματα που τρώμε όλες μας από την μεγάλη επιθυμία να μας έρθει το μπεμπε.Φιλακια κοπέλες :wink::wink::wink::wink:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με τις αθλήτριες άλλα αφτές κάνουνε χρόνια γυμναστική ενώ εγώ ξεκινάω μετα από χρόνια κρεπάλης και καθισιού. Αυτό ήταν που με φόβιζαι γιατί σκεφτόμουνα πως ο δικός τους οργανισμός είναι συνιθισμένος και δεν θα επιβαρύνουν μια εγγυμοσύνη. Τι να πω δεν ξέρω ο Θεός ας βάλει το χέρι του με όλα αυτά που ταλαιπωρούν τα μυαλουδάκια μας και στεναχωριόμαστε όλες.

:?:?:?:?

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πώς και πώς να καταφέρω να βρω χρόνο να πάω γυμναστήριο. Όταν τα κατάφερα, πήγαινα 2-3 φορές την εβδομάδα για 1-1:30 ώρα.

Αποτέλεσμα:

1. Έχασα 3 κιλά σε ένα μήνα

2. Ένιωσα και πάλι άνθρωπος με ζωντάνια (ευεξία)

3. Έμεινα έγκυος στο 4ο. [Η ευεξία που λέγαμε παραπάνω... επεκτάθηκε και το ... βράδυ :oops: ):lol::lol::lol:

 

Όλα με μέτρο.... :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να γυμναστείς, μόνο καλό κάνει. Προσοχή όμως, ΠΟΤΕ μόνη σου στο σπίτι, εκτός και αν είσαι γυμνάστρια ή έχεις personal trainer. Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει λάθος κάποια άσκηση και να τραυματιστείς (γόνατα, μέση κτλ). Μπαινοβγαίνω σε γυμναστήρια πάνω από 10 χρόνια και πάντα ρωτάω τον γυμνασή αν κάνω σωστά την άσκηση και τις περισσότερες φορές με διορθώνει.

Πάντως αφού προσπαθείς για παιδί έχε το νου σου 1 βδομάδα πριν την περίοδο να μην το παρακάνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια,πολυ σωστα οσα λετε.

Μονο, να προσθεσω πως η αυστηρη διαιτα και η εξαντλητικη γυμναστικη μπορουν να καταστειλουν την ωορρηξια για μεγαλο χρονικο διαστημα (μεσω επιδρασης στον υποθαλαμο=κεντρο ρυθμισης ορμονικης εκκρισης στον εγκεφαλο).

Απο την αλλη μερια, τα πολλα περιττα κιλα δημιουργουν κι αυτα προβληματα στην ωορρηξια και ακανονιστο κυκλο (καθ'οτι οιστρογονα αποθηκευονται και στο λιπος).

Η ηπια διαιτα και η ελαφρια ασκηση σιγουρα ωφελουν.

:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, έχω και εγώ ένα ελλειπτικό και ένα όργανο για κοιλιακούς. Κάνω γυμναστική 3-4 φορές την εβδομάδα, 30 λεπτά ελλειπτικό και 100 κοιλιακούς και όποτε μπορώ μέσα στην ημέρα περπάτημα.

Το θέμα είναι ότι ενώ είναι μια σχετικά ήπια άσκηση, την τελευταία φορά που έκανα γυμναστική προς το τέλος αισθάνθηκα ένα σφίξιμο χαμηλά στην κοιλιά και από τότε δεν ξαναέκανα. Πάνε τώρα 3 μέρες περίπου. Να πώ ότι περιμένω περίοδο σε 4 μέρες και προσπαθούμε για μωράκι εντατικά τους τελευταίους 2 μήνες.

Λέτε αν είμαι τελικά έγκυος και δεν είναι της φαντασίας μου, να δημιουργήσω κανένα πρόβλημα;

Να πώ όμως ότι έχω συμπτώματα περιόδου, πολλά νεύρα, μελαγχολία, πολύ πρήξιμο στο στήθος και καμία μα καμία όρεξη για τίποτα. Διάβασα όμως ότι είναι ίδια με τα συμπτώματα εγκυμοσύνης!!! Πρέπει να ανησυχώ;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

τη γυμναστικη κ τ τροπο ζωης σου τον διαμορφώνεις αναλογα αφου διαπιστώσεις ότι εισαι εγκυος διοτι διαφορετικα δ θ μπορούσαμε ν κανουμε ποτε κ τιποτα, εκτος από αυτό πριν τ τεστ είναι σχεδόν αδυνατο ν επηρεαστει η εγκυμοσυνη από τη γυμναστικη, εγω εκανα κανο μεχρι τη στιγμη π εμαθα ότι είναι εγκυος κ μετα συνεχισα την γυμναστικη π επιτρεποταν στην εγκυμοσυνη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ηθελα λίγο την γνώμη σας γιαυτό το θέμα αν ξέρετε κάτι.

Το τελευταίο διάστημα με ταλαιπωρούν κάποια παραπανήσια κιλά που με διατροφή δεν μπορω να τα ξεφοτωθώ.

Εχω στο σπίτι κάποιο όργανο γυμναστικής αλλά επειδή εχω να γυμναστώ πολλά χρόνια φοβάμαι να αρχίσω γιατί δεν ξέρω αν αυτό επηρεασει αρνητικά τις προσπάθειες μας για παιδάκι.

Εχετε ακούσει τίποτα???Υπάρχει περίπτωση αν ξεκινήσω να μην μπορεί να πιαστεί το μωράκι μας????

Σας ευχαριστώ ελπίζω να μην σας κούρασα :lol::lol::lol:

δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορεις να πιασεις παιδι επειδη γυμναζεσαι...ισα ισα ο οργανισμος σου θα ειναι και σε καλυτερη κατασταση.ουτε εχει σημασια σε ποια μερα του κυκλου εισαι...η γυμναστικη μονο καλο μπορει να σου κανει...απλα επιεδη το εχεις αφησει το σπορ ξεκινα με 10-15 λεπτα τη πρωτη εβδομαδα προσεχωντας λιγο την διατροφη σου(μην κανεις διαιτα απλα λιγο συμαζεμενη διατροφη...)στοχο βαλε να φτασεις το 30λεπτο 3-4 φορες την εβδομαδα...αν σε παιρνει και 5 καλως!

οταν με το καλο μεινεις εγκυος θα ρωτησεις τον γυναικολογο σου.συνηθως αν γυμναζεσαι απο πριν(μεινεις εγκυος)αν δεν εχεις καποιο θεμα στην εγκυμοσυνη ο γιατρος στο επιτερεπει απλα σε χαλαρους ρυθμους...μη νομιζεις ομως οτι θα εχεις κουραγιο για πολλα μετα...εγω που γυμναζομουν απο παντα οταν εμεινα εγκυος συνεχισα κανονικα να γυμναζομαι (εκανα yoga για εγκυους εκεινη τη περιοδο με βοηθησε αφανταστα ουτε πονους στη μεση ουτε στη πλατη,τιποτα,εβλεπα αλλες εγκυους με 10 μαξιλαρια στη μεση...δεν καταλαβα χριστο!!)αλλα απο τον 8ο και μετα δεν μπορουσα να κανω παρα μονο περπατημα 30 λεπτα τη μερα...ειχα κ τεραστια κοιλια και σερνομουνα...ετσι δεν πηρα και πολλα κιλα 11 μονο...και με μασες οχι αστεια!!!καλη επιτυχια σου ευχομαι και το σημαντικο ειναι να μην καταπονεις το σωμα σου...οσο μπορεις και σιγα σιγα

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...