Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΗΜΑΔΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ-ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ


Recommended Posts

Κοριτσια,τι λετε να γραψουμε εδω ο,τι εχουμε ακουσει κατα καιρους οτι αποτελουν σημαδια οτι μια γυναικα "πιανει τα παιδια με τον αερα" ή οτι εχει προβλημα γονιμοτητας;

Να σας εξηγησω τι εννοω: πώς λενε για παραδειγμα οτι οι τριχωτες γυναικες ειναι ταυτοχρονα και πολυ παθιαρες; Πώς λενε οτι αυτες που εχουν φαρδια λεκανη εχουν πιο ευκολους τοκετους; Κατι τετοιο. Για παραδειγμα,πιο παλια λεγανε οτι κατα τη διαρκεια της περιοδου δεν πρεπει η γυναικα να κανει μπανιο επειδη ειναι "ολα ανοιχτα" και μπορει να μπει νερο!!! :shock:

Επισης εχω ακουσει κι οτι αν μια γυναικα περπαταει ξυπολυτη σε κρυα επιφανεια ή κανει παγωμενα μπανια μπορει να στειρωθει,οπως επισης κι οτι βοηθαει τη γονιμοτητα το να κανεις μπανιο σε εκχυλισμα κανελας!!!

Φυσικα,σκοπος του topic δεν ειναι να πανικοβληθουμε και να βγαλουμε συμπερασματα "ειμαι γονιμη" "δεν ειμαι" και τετοια,αλλα να αναφερουμε τι εχουμε ακουσει κατα καιρους απο γιαγιαδες,φιλες,γνωστες κλπ.,σχετικα με τη γονιμοτητα,την ευκολη συλληψη κι ολες αυτες γενικα τις δοξασιες και φημες σχετικα με το θεμα που απασχολει τοσο πολυ ολες μας!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


joe μου, είναι πρωτότυπο το τόπικ που άνοιξες!

 

Εμένα φίλη μου, μου είχε πει να κάνω μπάνια μόνο Ιούλιο και Αύγουστο για να μην πάθω σαλπιγγίτιδα από την παγωμένη θάλασσα. Ακολουθώ πιστά την συμβουλή της αν και δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει.

 

Όσον αφορά την έντονη τριχοφυϊα στις γυναίκες, νομίζω πως είναι σε αρκετές περιπτώσεις σύμπτωμα του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών άρα μπορεί να υπάρχει θέμα υπογονιμότητας.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το θεμα,συμφωνω :D .Λοιπον και'γω εχω ακουσει οτι κατα τη διαρκεια της περιοδου,λουσιμο και ντουσακι γιοκ,αυτο το τηρω και'γω, μονο τοπικα πλυσημο :oops: .Επισης δεν ξερω αν βοηθησε ή αν ηταν τυχαιο αλλα 2-3 μηνες πριν μηνω εγκυος επαιρνα filicine και Eviol E,φυλικο οξυ και βιταμινη Ε,μπορει να ηταν τυχαιο βεβαια,αλλα ψυχολογικα και μονο βοηθησε. :D Ειχα ακουσει και οτι γυναικες με μεγαλο στηθος ειναι πιο γονιμες και ειχα απογοητευτει γιατι εγω :( Τελοσπαντων πολλα και διαφορα ακουγονται αν τωρα ειναι αληθεια ή οχι ποιος ξερει.Αν θυμηθω κατι αλλο θα ξαναγραψω.Καλη επιτυχια σε οσες προσπαθουν, γρηγορα εγκυουλες. :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το μπανιο κατα την περιοδο με ε3ιχε αγχωσει παρα πολυ βρε κοριτσια γιατι εγω μια εποχη εκανα στη θαλασσα μπανιο ακομη και Δεκεμβρη μηνα,ακομη κι οταν ημουν αδιαθετη.Εβαζα ταμπον και μπλουμ!!! :lol:

Αυτο που εχω ακουσει απο γνωστη μου παντως ειναι οτι αμα κανει μια γυναικα μπανιο (στη μπανιερα) με πολυ κρυο νερο υπαρχει κινδυνος να κλεισουν οι σαλπιγγες,αλλα μια γυναικολογο που ειχα παλια και την ειχα ρωτησει μου ειχε πει πως καμμια σχεση.Τι να πω,εγω παρ΄ολο που κολυμπουσα και με περιοδο χειμωνα-καλοκαιρι εκανα παιδι,αλλα δε σας κρυβω οτι με τοσα που εχω ακουσει αγχωνομαι καπως σχετικα με το αν θα μπορεσω να κανω δευτερο!!!

Αλλα ειπαμε,δεν ειναι για να πανικοβληθουμε το topic αλλα για να καταθεσουμε αποψεις και πληροφοριες,ετσι; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω ακουσει οτι αν μετα το σεξ κι αφου ο αντρας εχει ολοκληρωσει μεσα στη γυναικα,η γυναικα κανει "κατακορυφο" αυξανονται οι πιθανοτητες συλληψης-θυμαμαι που το συζητουσαν αυτο και πολλα κοριτσια εδω στο forum.Λενε επισης οτι βοηθαει αν η γυναικα καθεται σε ζεστο μαρμαρο!!! :shock: Το εχει ακουσει αυτο καμμια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην γελάσετε κορίτσια...

Πριν πολλά χρόνια που διάβαζα την ''Λωξάντρα'' είχε αναφερθεί ότι επειδή η ηρωίδα είχε πρόβλημα υπογονιμότητας πήγαινε στο χαμάμ (για να κάνει μπάνιο) κι εκεί καθόταν κάτω στο πάτωμα που ήταν ζεστό γιατί έτσι θεωρούσε ότι θα συλλάβει πιο εύκολα...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω ακουσει οτι αν μετα το σεξ κι αφου ο αντρας εχει ολοκληρωσει μεσα στη γυναικα,η γυναικα κανει "κατακορυφο" αυξανονται οι πιθανοτητες συλληψης-θυμαμαι που το συζητουσαν αυτο και πολλα κοριτσια εδω στο forum.Λενε επισης οτι βοηθαει αν η γυναικα καθεται σε ζεστο μαρμαρο!!! :shock: Το εχει ακουσει αυτο καμμια;

 

Το έχω ακούσει και έχει λογική. Άλλωστε νομίζω μετά την σπερματέγχυση η γυναίκα αφήνεται για 10-15 λεπτά ξαπλωμένη με τα πόδια ψηλά.

 

Οι περισσότερες συλλήψεις γίνονται καλοκαίρι. Η ζέστη βοηθά και κυρίως η ηλιοθεραπεία!

 

joe μην αγχώνεσαι για το αν θα κάνεις δεύτερο παιδί. Πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Άλλωστε η θάλασσα "τσιμπάει", όπως λένε οι χειμερινοί κολυμβητές,είναι δηλ. πολύ κρύα, Ιανουάριο,Φεβρουάριο και Μάρτιο.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Μην γελάσετε κορίτσια...

Πριν πολλά χρόνια που διάβαζα την ''Λωξάντρα'' είχε αναφερθεί ότι επειδή η ηρωίδα είχε πρόβλημα υπογονιμότητας πήγαινε στο χαμάμ (για να κάνει μπάνιο) κι εκεί καθόταν κάτω στο πάτωμα που ήταν ζεστό γιατί έτσι θεωρούσε ότι θα συλλάβει πιο εύκολα...

 

Η πεθερα μου προσπαθουσε 6 χρονια να μεινει εγκυος . Πηγε σε εναν γιατρο στη Θεσσαλονικη και της ειπε να παει στα λουτρα . Πηγε λεει απο 1 εως 14/9 και μολις γυρισε αρχες Οκτωβρη εμεινε εγκυος !! :roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρα πρεπει να ισχυει αυτο με τα ζεστα μαρμαρα και τη ζεστη γενικα. Εγω το ειχα ακουσει και στο σηριαλ το "50-50" που το ελεγε ο Χαικαλης στη νυφη του που προσπαθουσε να κανει παιδι με το γιο του: "Να καθεσαι σε ζεστα μαρμαρα,και που 'σαι; Μετα την πραξη κανουμε και κανα κατακορυφουλι ε;" :lol: Καπως ετσι το ειχε πει!!!

Επισης,τωρα το θυμηθηκα,εχω ακουσει οτι αν εχεις πολυ αιμα στην περιοδο ειναι καλο γιατι σημαινει οτι η μητρα φτιαχνει παχυ ενδομητριο,ετοιμο να υποδεχτει το γονιμοποιημενο ωαριο και να το "φωλιασει" καλα. Βεβαια,ολα ειναι σχετικα:εγω εχω πολυ αιμα που κραταει 7 μερες,σε υπερηχους κατα καιρους μου εχουν πει οτι κανω παχυ-παχυ ενδομητριο,αλλα στην αρχη ρτης εγκυμοσυνης μου ειχα κατσει κρεβατι 2-3 βδομαδες λογω αποκολλησης του κυηματος που παιζει να ηταν κι ατελης εμφωλεασμος,γιατι δεν ειχα δει καθολου αιμα ενω κανονικα σε αυτες τις καταστασεις συνηθως υπαρχει μια καποια αιμορραγια. Τι να πω,ολα σχετικα ειναι τελικα στην ιατρικη!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που εχω ακουσει ειναι το εξης:

http://www.agiazoni.gr/agiazoni.shtml

Τα θαύματα που πραγματοποίησε και πραγματοποιεί η Τιμία Ζώνη είναι πολλά. Βοηθά ειδικά τις στείρες γυναίκες να αποκτήσουν παιδί. Αν ζητήσουν με ευλάβεια τη βοήθειά της Παναγίας, τούς δίδεται τεμάχιο κορδέλας που έχει ευλογηθεί στην λειψανοθήκη της Αγίας Ζώνης· αν έχουν πίστη, καθίστανται έγκυες.

εγω προσωπικα δεν ειμαι "κολλημενη" στην εκκλησια αλλα κατι τετοια πραγματα τα πιστευω Παντως εμενα με βοηθησε να αποκτησω μια κορακλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα πρεπει να ισχυει αυτο με τα ζεστα μαρμαρα και τη ζεστη γενικα. Εγω το ειχα ακουσει και στο σηριαλ το "50-50" που το ελεγε ο Χαικαλης στη νυφη του που προσπαθουσε να κανει παιδι με το γιο του: "Να καθεσαι σε ζεστα μαρμαρα,και που 'σαι; Μετα την πραξη κανουμε και κανα κατακορυφουλι ε;" :lol: Καπως ετσι το ειχε πει!!!

Επισης,τωρα το θυμηθηκα,εχω ακουσει οτι αν εχεις πολυ αιμα στην περιοδο ειναι καλο γιατι σημαινει οτι η μητρα φτιαχνει παχυ ενδομητριο,ετοιμο να υποδεχτει το γονιμοποιημενο ωαριο και να το "φωλιασει" καλα. Βεβαια,ολα ειναι σχετικα:εγω εχω πολυ αιμα που κραταει 7 μερες,σε υπερηχους κατα καιρους μου εχουν πει οτι κανω παχυ-παχυ ενδομητριο,αλλα στην αρχη ρτης εγκυμοσυνης μου ειχα κατσει κρεβατι 2-3 βδομαδες λογω αποκολλησης του κυηματος που παιζει να ηταν κι ατελης εμφωλεασμος,γιατι δεν ειχα δει καθολου αιμα ενω κανονικα σε αυτες τις καταστασεις συνηθως υπαρχει μια καποια αιμορραγια. Τι να πω,ολα σχετικα ειναι τελικα στην ιατρικη!!!

Kαι εγω ειχα αρκετη αιμοραγια στην περιοδο,και μετα που εμεινα εγκυος ειχα δει 2-3 φορες αιμα και ειχα πανικοβληθει ,δεν ειχα αποκολληση η κατι αλλο απλως στις αλλαγες του μηνα ειχα λιγο αιμα :roll: .Η μαμα μου μου ελεγε οτι αν μια γυναικα εχει πολλα κολπικα υγρα(και εκτος ωορρηξιας)ειναι πολυ γονιμη.Α..και να πινουν οι αντρες μας πολλους καφεδες κανει το σπερμα πιο γρηγορο. :)
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δε θέλω να γίνομαι κακιά, αλλά νομίζω ότι τέτοια τόπικ είναι ελαφρώς επικίνδυνα. Γιατί οι λαϊκές δοξασίες είναι πολύ συχνά εκτός πραγματικότητας. Επειδή λοιπόν αυτή την ενότητα τη διαβάζουν πολλές κοπέλες που είναι ήδη αγχωμένες και επιρρεπείς σε κάθε είδους άποψη, όσο ακραία κι αν είναι, είναι πολύ πιθανό με αυτό το θέμα να αγχωθούν ακόμη περισσότερο, χωρίς λόγο και αιτία.

 

Ας το τονίσουμε αυτό, ότι όσα γράφονται είναι κυρίως για διασκέδαση και ας μην τα παίρνουν τοις μετρητοίς οι κοπέλες που αγχώνονται πολύ. Βασική πηγή πληροφόρησης πρέπει να είναι πάντα ο γιατρός μας και να κλείνουμε τα αυτιά στην κάθε θείτσα, γιαγιά ή ο,τιδήποτε λέει τα δικά της.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το topic Joe. Συμφωνώ βέβαια με την φίλη Ekabh ότι είναι για καθαρά διασκεδαστικούς σκοπούς και όχι για να αγχωθούμε (γιατί προσωπικά άλλο άγχος δεν χωράω!!!!!). Λοιπόν κι εγώ έχω ακούσει για το "πόδια ψηλά κι όλα τα φτάνω" και νομίζω ότι ως ένα βαθμό ισχύει.

 

εγω αυτο που εχω ακουσει ειναι το εξης:

http://www.agiazoni.gr/agiazoni.shtml

Τα θαύματα που πραγματοποίησε και πραγματοποιεί η Τιμία Ζώνη είναι πολλά. Βοηθά ειδικά τις στείρες γυναίκες να αποκτήσουν παιδί. Αν ζητήσουν με ευλάβεια τη βοήθειά της Παναγίας, τούς δίδεται τεμάχιο κορδέλας που έχει ευλογηθεί στην λειψανοθήκη της Αγίας Ζώνης· αν έχουν πίστη, καθίστανται έγκυες.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω από σένα antu μου, είναι για την Τίμια Ζώνη, ξέρεις που φυλάσσεται; Το έχω ακούσει ότι βοηθάει πολύ τις γυναίκες που δυσκολεύονται να κάνουν παιδάκι. Εσύ βρήκες τέτοιο κομμάτι από την κορδέλα; Αν θέλεις στείλε μου και πμ γιατί με ενδιαφέρει.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ειναι για καθαρα διασκεδαστικους σκοπους το topic κοριτσια,μη νομιζετε,κι εγω με το αγχος ειμαι πολυ καλη φιλη και σιγουρα δε θελω αλλο!!!

Λοιπον,θυμηθηκα αλλη μια πεποιθηση των παλιων που ομως τελικα δεν ισχυει:λεγανε παλια οι γυναικολογοι,μιλαμε για δεκαετια '50-'60,οτι αν μια γυναικα εχει οπισθια καμψη μητρας δεν συλλαμβανει ευκολα. Εγω εχω μια τετοια ελαφρια καμψη κι οταν πανικοβλητη ρωτησα το γιατρο μου αν ισχυει μου ειπε οτι δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο,ειναι σα να λεμε οτι μια γυναικα εχει πεταχτα αυτια ή γαλλικη μυτη,ειναι απλα θεμα ιδιοσυγκρασιας και δεν εχει καμμια σημασια στη συλληψη και τη γονιμοτητα,απλα ετσι πιστευαν παλια αλλα αποδειχτηκε οτι δεν ισχυει. Ετσι για να ξεαγχωθουμε λιγο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα εχει οπισθια καμψη η μητρα μου, :D τελικα πολλα κοριτσια εχουν,απ'οσο εχω διαβασει εδω ειναι αρκετα συνηθισμενο :) Κι εγω joe ζοριστηκα να μεινω εγκυος και δεν σου κρυβω οτι σκεφτομαι καμια φορα,αραγε θα παιδευομαι παλι για το δευτερο ή θα ερθει χωρις να το καταλαβουμε?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια Χ. δεν αποκλειεται το δευτερο να ερθει κυριολεκτικα εκει που δε θα το περιμενεις,αφου θα εχει φυγει και ο βασικος παραγοντας του αγχους απο τη μεση!!! Αφου θα εχεις ηδη το πρωτο μωρακι σου αγκαλια,δε θα αγχωνεσαι και τοσο για το δευτερο κι ετσι τσουπ!!! μπορει εκεινο να σκασει μυτη πολυ πιο γρηγορα και ευκολα. :wink:

Να σε ρωτησω κατι,το οτι δυσκολευτηκες να μεινεις εγκυος ειχε να κανει με την οπισθια καμψη ή με αλλους λογους; Ρωταω γιατι οπως εγραψα και στο post εμενα ο γιατρος μου,μου ειχε πει οτι δεν παιζει κανενα ρολο κι οτι δε δυσκολευει τη συλληψη καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ανεβασμενη προλακτινη γιαυτο δεν εμενα εγκυος. :( Και εμενα μου ειπε οτι δεν εχει σχεση η οπισθια καμψη της μητρας με τη συλληψη,απλως η προλακτινη ''χαλαει την ωορρηξια'' :? Που τη βρηκα ηθελα και να'ξερα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δες ομως και τα θετικα,ισως αυτο να σημαινει οτι θα εχεις και πολυ γαλα οταν με το καλο γεννησεις.Απ΄οσο ξερω η προλακτινη παιζει πολυ βασικο ρολο το θηλασμο!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα σκεφτει αυτο,μακαρι να εχω πολυ γαλα γιατι δεν θελω να του δωσω ξενο.Και αν μετα τον αποθηλασμο εχω ανεβασμενη προλακτινη παλι, θεραπεια και προσπαθειες για το δευτερο :D (Ελπιζω να μην παιζει ρολο το μεγεθος του στηθους στο θηλασμο,γιατι εχω μικρο.) :(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καμμια σχεση δεν εχει το μεγεθος,κι εμενα μικρα ηταν,αφου θυμαμαι μια εποχη τους αφιερωνα το τραγουδι "Δεν Υπαρχω" του Παπακωνσταντινου!!! :lol: Ξερεις,μια ζωη σουτιεν με ενισχυση και τετοια!!! Αλλα μια χαρα θηλαζω εδω κι ενα 6μηνο κι εχουνε γινει και τεραστια τωρα-βεβαια θα ξαναμικρυνουν μετα τον αποθηλασμο αλλα η αποστολη τους θα εχει επιτευχθει κι αυτο μετραει!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως όταν ο άνδρας έχει ελεύθερες σχέσεις, προκειμένου να τεκνοποιήσει, δεν θα πρέπει να ασχολείται υπέρμετρα με την γυμναστική γιατί χαλάει η ποιότητα του σπέρματος.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους αντρες,λενε επισης οτι τα στενα παντελονια και εσωρουχα μπορει να τους δημιουργησουν κιρσοκηλη που επισης χαλαει το σπερμα (την κινητικοτητα νομιζω) και δημιουργει και κιρσοκηλες. Αρα:οι χιπ-χοπαδες με τα baggy παντελονια τους ειναι πιο καρπεροι!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους αντρες,λενε επισης οτι τα στενα παντελονια και εσωρουχα μπορει να τους δημιουργησουν κιρσοκηλη που επισης χαλαει το σπερμα (την κινητικοτητα νομιζω) και δημιουργει και κιρσοκηλες. Αρα:οι χιπ-χοπαδες με τα baggy παντελονια τους ειναι πιο καρπεροι!!! :lol::lol::lol:

 

 

 

 

 

:lol::lol::lol::lol:

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...