Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βελονισμός;


Recommended Posts

Έχει κάνει κάποιος από εσάς βελονισμό;

είχε αποτελέσματα;

 

νόμιζα οτι ήταν καθαρά εναλλακτική θεραπεία αλλά ειδα προχθές την σφραγίδα της αναισθησιολογου που με κοίμησε σε μια επέμβαση που εκανα και ξέρω ότι είναι και στρατιωτικός γιατρός και μου έκανε εντύπωση που έγραφε στην σφραγίδα της Αναισθησιολόγος-Βελονίστρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει κάνει κάποιος από εσάς βελονισμό;

είχε αποτελέσματα;

 

νόμιζα οτι ήταν καθαρά εναλλακτική θεραπεία αλλά ειδα προχθές την σφραγίδα της αναισθησιολογου που με κοίμησε σε μια επέμβαση που εκανα και ξέρω ότι είναι και στρατιωτικός γιατρός και μου έκανε εντύπωση που έγραφε στην σφραγίδα της Αναισθησιολόγος-Βελονίστρια.

 

για ποιον σκοπο θες τον βελονισμο?εγω μπορω να σου πω τις εμπειριες μου για το καπνισμα και για την μειωση της πεινας(ας το πουμε ετσι).και οι 2 οι γονεις μου ειχαν κανει πριν 20 χρονια περιπου(που δεν ηταν και τοσο διαδεδομενο τοτε φαντασου) για το καπνισμα.και το εκοψαν και οι 2.μετα απο χρονια(πανω απο δεκαετια)το ξεκινησαν και οι 2 σε διαφορετικες χρονικες περιοδους σε στιγμη αδυναμιας-στεναχωριας.κανονικα ομως θα πρεπε να πηγαιναν για μια συνεδρια τον χρονο(θεωρω εγω ισως τους ειχε βοηθησει να μην ειναι τοσο επιρρεπεις).εγω δεν καπνιζω και ουτε καπνιζα.πριν 3 χρονια ειπα στον αντρα μου αν θα θελε να δοκιμασει να το κοψει.δεν ειχε κανει προσπαθειες ποτε και ουτε τον ειχα πιεσει.του το ριξα σαν ιδεα τον βελονισμο και οτι δεν εχει να χασει κατι,μονο να κερδισει.πηγαμε και απο τοτε δεν εχει ξανακαπνισει.ΑΛΛΑ θελοντας να βοηθησω την μητερα μου να το ξανακοψει της εκλεισα ραντεβου με το ετσι θελω.εκανε και αυτη αλλα τελικα δεν κρατησε.νομιζω και ψυχολογικα δεν ηταν ετοιμη.δεν το ηθελε πραγματικα.επισης εχω ακουσει και καποιους αλλους ανθρωπους που εκαναν για το καπνισμα και δεν πετυχε.οταν λοιπον εκανε ο αντρας μου την συνεδρια ειχα λυσσαξει να κανω κατι αντιστοιχο για μειωση της πεινας.μηπως και καταφερνα να χασω αυτα τα 2-3 παραπανισια κιλα που ειναι "κολλημενα" πανω μου.δεν μπορω να πω οτι ειδα καμια διαφορα να πω την αληθεια.και ενα τελευταιο.πριν 3-4 χρονια εβλεπα ντοκιμαντερ που στην Γαλλια χρησιμοποιουν τον βελονισμο σε εγγυους που ειναι στον μηνα τους και δεν εχει παρει ακομα θεση το μωρο.τους εκαναν και οντως βοηθουσε γιατι (οπως εξηγουσε στο ντοκιμαντερ)μεσω του βελονισμου εκλυονταν ορμονες που βοηθουσαν στην ολη διαδικασια.παρ ολο που εχω ακουσει γενικα και οτι μπορει να πιανει και μπορει οχι,προτεινα στον αντρα μου αφου εχει δοκιμασει τα παντα στο χρονιο προβλημα που εχει με την μεση του να δοκιμαζαμε και τον βελονισμο.εγω προσωπικα πιστευω οτι σε καποιες περιπτωσεις βοηθαει και σε αλλες ειναι εντελως στο χερι του "ασθενη" πχ.στο καπνισμα.εσυ για τι θα θελες να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

επισης να προσθεσω οτι ενας πολυ καλος μας φιλος απο την Γερμανια που συζητουσαμε για τον βελονισμο μου ειχε πει οτι στην Γ ερμανια οταν ειχε προβλημα με τον αυχενα του εκτος των μασαζ,φυσιοθεραπειων κτλ που του ειχαν γραψει να κανει,του ειχαν και βελονισμο.μου ειχε πει οτι τον ειχε βοηθησει.φαντασου οτι καλυπτοταν απο την ασφαλεια του.πολυ μπροστα για μας χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...