Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Για τα παιδάκια κάτω των 2 ετών, δύσκολα μπορείς να κάνεις κάτι. Εξήγησέ τους, βέβαια, και προσπάθησε να φαίνεσαι χαλαρή.

 

Στα παιδιά 4-6 ετών, οι δυνατότητες είναι πολλές: παραμυθάκια για επίσκεψη στο γιατρό, παιδικά σετ γιατρού για παιχνίδι μίμησης, επιβράβευση με αυτοκόλλητα ή καμια λιχουδιά μετά το εμβόλιο(πολλοί παιδίατροι όλο και κανά μπαλόνι δίνουν!) κτλ. Και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μη χρησιμοποιήσεις την απειλή "αν δε φας/ντυθείς/κοιμηθείς/κάτσεις ήσυχα, θα πάμε στο γιατρό για ένεση"!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορούσα να το κάνω καλά το μεγάλο μου. Μπαίναμε στο ιατρείο από 5-6 μηνών και στρίγγλιζε ώσπου να φύγουμε. Ούτε να την εξετάσει δεν καθόταν. Ως τους 12-14 μήνες που αραίωσαν τα εμβόλια.

Τώρα στα 3 δε, ζητάει την παιδίατρο κάθε φορά που κάτι την ενοχλεί. Και όταν πρόκειται για εμβόλιο ξέρει πως θα πάρει γλιφειτζούρι ή αυτοκόλλητο και θα βάλει στο χεράκι αντισώματα που θα παλαίψουν τις αρρώστιες!! Είναι περήφανη γιαυτό.

 

Με την αιμοληψία τι γίνεται... εκεί δεν μπορώ να την παλαίψω.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορούσα να το κάνω καλά το μεγάλο μου. Μπαίναμε στο ιατρείο από 5-6 μηνών και στρίγγλιζε ώσπου να φύγουμε. Ούτε να την εξετάσει δεν καθόταν. Ως τους 12-14 μήνες που αραίωσαν τα εμβόλια.

Τώρα στα 3 δε, ζητάει την παιδίατρο κάθε φορά που κάτι την ενοχλεί. Και όταν πρόκειται για εμβόλιο ξέρει πως θα πάρει γλιφειτζούρι ή αυτοκόλλητο και θα βάλει στο χεράκι αντισώματα που θα παλαίψουν τις αρρώστιες!! Είναι περήφανη γιαυτό.

 

Με την αιμοληψία τι γίνεται... εκεί δεν μπορώ να την παλαίψω.. :cry:

 

Ενταξυ.. Λογικο δεν ειναι? και μαλιστα με βαση την προσατη ταλαιπωρια?

εγω στις προγραμματισμενες αιμοληψιες/εμβολια τους βαζω emla (η γιατρος μας το εγραψε) και τους εξηγω οτι θα πονεσουν λιγοτερο... Ειπαμε οτι τους κραταω αγκαλια. Επισης παντα τους δινουν καραμελες εκει. Ειναι και μια σοκολατερι στο δρομο και το ξερουν. Και βεβαια αν ειναι γενναιοι εχουν και δωρο εκπληξη στο σπιτι.

Στα εκτακτα τωρα του χαιδευα το αλλο χερακι. Ηταν καλουλης και ο αιμολυπτης, Παντως αποφανθηκε οτι πιο πολυ απο ολα τον πονεσαν τα ραμματα στο κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα δεν είναι ο φόβος...είναι και ο πόνος!! Αυτό που το πας...Και επίσης δυστυχώς τα παιδία ναι μεν ξεχνιούνται με ότι τεχνάσματα σκεφτεί ο καθένας μας αλλα δεν γίνεται κάθε επίσκεψη στον παιδιάτρο να περιλαμβάνει αγορά παιχνιδιών, γλυκών, βόλτας και καφέ (αν έχει και καλό καιρό πάει και έρχεται) .....και στο τέλος πάλι να ουρλιάζουν τα κακόμοιρα μέσα στο ιατρείο.

Διάβαζα πάντως στο εξωτερικό υπάρχει πολύ μεγάλη οργανωμένη προσπάθεια κατά του πόνου των ενέσεων. Είναι ολόκληρη επιστήμη. Εδώ πρέπει να τα βρεί όλα ο γονιός....

Καλό βράδυ σε όλους και όλες...:!::!::!::wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πιστευω παίζει μεγάλο ρόλο το πως βλέπουμε εμεις τις ενέσεις.Αν φοβόμαστε οι ίδιοι οσο και να προσπαθούμε να περάσουμε κατι αλλο στο παιδι εκείνο πιάνει τα βαιπς και ειναι αδύνατο να το κανεις κατι.Ο μικρος μου ειναι 2 ετών και δεν φοβάται καθολου ισα ισα χαίρεται οταν παμε γιατι ξερει οτι θα πάρει αυτοκόλλητο.Οταν τον τρυπάνε με την ένεση ουτε καν κουνιέται και φυσικα δεν βγάζει Κιχ.

Πάντα τον προετοιμάζω αν γινεται και απο την προηγούμενη μερα,χωρις να πολυλογώ και να το κάνω θεμα αλλα ξερει ακριβώς τι θα συμβεί...οτι θα πονέσει λιγο αλλα οτι ειναι πολυ θαρραλέος και η Μαμα και ο μπαμπάς ειναι πολυ περήφανοι που δεν φοβάται το εμβόλιο!Προσωπικα ειμαι κι εγω εντελώς ανεραστη ως προς τις βελονες κ.λ.π. και δεν με συγκινούν καθολου.

Ειμαι ήρεμη πάντα οταν πάω μαζι του...το καταλαβαίνει και αισθάνεται ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω παίζει μεγάλο ρόλο το πως βλέπουμε εμεις τις ενέσεις.Αν φοβόμαστε οι ίδιοι οσο και να προσπαθούμε να περάσουμε κατι αλλο στο παιδι εκείνο πιάνει τα βαιπς και ειναι αδύνατο να το κανεις κατι.Ο μικρος μου ειναι 2 ετών και δεν φοβάται καθολου ισα ισα χαίρεται οταν παμε γιατι ξερει οτι θα πάρει αυτοκόλλητο.Οταν τον τρυπάνε με την ένεση ουτε καν κουνιέται και φυσικα δεν βγάζει Κιχ.

Πάντα τον προετοιμάζω αν γινεται και απο την προηγούμενη μερα,χωρις να πολυλογώ και να το κάνω θεμα αλλα ξερει ακριβώς τι θα συμβεί...οτι θα πονέσει λιγο αλλα οτι ειναι πολυ θαρραλέος και η Μαμα και ο μπαμπάς ειναι πολυ περήφανοι που δεν φοβάται το εμβόλιο!Προσωπικα ειμαι κι εγω εντελώς ανεραστη ως προς τις βελονες κ.λ.π. και δεν με συγκινούν καθολου.

Ειμαι ήρεμη πάντα οταν πάω μαζι του...το καταλαβαίνει και αισθάνεται ασφάλεια.

 

Αυτο ακριβως ειναι το μυστικο πιστευω!!;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα τον προετοιμάζω αν γινεται και απο την προηγούμενη μερα,χωρις να πολυλογώ και να το κάνω θεμα αλλα ξερει ακριβώς τι θα συμβεί...

Κι εγώ το κάνω αυτό. 2,5-3 χρονών που άρχισε να καταλαβαίνει του είπα για πρώτη φορά ότι θα πάμε στο γιατρό για εμβόλιο και ότι θα τον τσιμπήσει και θα πονέσει λίγο και θα κλάψει αλλά μετά όλα καλά, θα περάσει αμέσως και θα φάμε αυγό Kinder που το λατρεύει. Όλοι μου έλεγαν τι του λες του παιδιού, γιατί του λες ότι θα πονέσει, αλλά αφού θα πονέσει, τι νόημα έχει να μην του το πεις εξαρχής;

 

Τεσπά, το κόλπο έπιασε. Την πρώτη φορά έκλαψε λίγο, αλλά πήρε τατού από τον γιατρό (στρογγυλό χρωματιστό χανζαπλάστ) και αυτοκόλλητα και τρεις καραμέλες (σπουδαίο πράγμα οι 3 καραμέλες όταν είσαι 2,5 χρονών και έχεις τοσοδούλικα χεράκια - σου φαίνεται σαν να κουβαλάς ολόκληρο θησαυρό). Τη δεύτερη φορά που πήγαμε για εμβόλιο δεν έκλαψε καθόλου, του είπαμε μπράβο και πόσο περίφανοι είμαστε (συν τατού, αυτοκόλλητα, καραμέλες - το τρίπτυχο της επιτυχίας). Την επόμενη φορά που πήγαμε στο γιατρό ζήτησε μόνος του "ένα εμβόλιο στα γρήγορα" :lol::lol::lol: για να πάρει τις καραμέλες...

 

Σίγουρα πάντως βοηθάει να είναι ήρεμη η μαμά. Εγώ είμαι τελείως κουλ με τις ενέσεις και πιστεύω πως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ, πάλι, όπως έχω ξαναγράψει, κυνηγάω το μεγάλο γύρω-γύρω, επισημαίνοντας, με άκρως παιδαγωγικό τρόπο, πόσο ακριβά είναι τα εμβόλια και αλίμονό του αν δε γίνουν σωστά, γιατί θα πρέπει μετά να πληρώσουμε για να το ξαναπάρουμε! :P:p:p

 

ΥΓ: για τις καραμέλες που λέτε, δε χτυπάει λίγο άσχημα (στο γονιό) να δίνει ο παιδίατρος κάτι ανθυγιεινό ( με την έννοια του κακού πρότυπου προς το παιδί);

Link to comment
Share on other sites

Και που Scratee να πας στο καπακι στον οδοντιατρο οπως εχει τυχει 2-3 φορες σε μας και να σε δει με τις καραμελες.

Εμας η παιδιατρος εδινε μπαλονια (αλλο το τι τους δινω εγω σαν μαμα). Στην αιμοληψια ομως εχουν καραμελες. Δεν εχει να κανει και με την πτωση του ζαχαρου?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: για τις καραμέλες που λέτε' date=' δε χτυπάει λίγο άσχημα (στο γονιό) να δίνει ο παιδίατρος κάτι ανθυγιεινό ( με την έννοια του κακού πρότυπου προς το παιδί);[/quote']

Κοίτα, εμένα όντως την πρώτη φορά μου φάνηκε κάπως να δίνει ο παιδίατρος καραμέλες, αλλά όταν είδα το αποτέλεσμα είπα χαλάλι :D

 

Άσε που προσωπικά μισώ τα μπαλόνια.

 

Τώρα πλέον ο μικρός μπαίνει σίφουνας στο χώρο εξέτασης γιατί ξέρει πως ΕΚΕΙ είναι οι καραμέλες.

 

Όσο για τα κακά πρότυπα, έχουμε παπούδες ξέρεις να μας φέρνουν σοκολάτες, καραμέλες, γλυφιτζούρια και τυράκια Babybell :rolleyes: δεν έχουμε ανάγκη το κακό πρότυπο του παιδιάτρου :lol::lol::lol:

 

(ευτυχώς ο παπούς δίνει μικρές καραμέλες και ο παιδίατρος μεγάλες, οπότε ο γιατρός διατηρεί την υπεροχή του)

 

Θυμάμαι όταν ο μικρός ήταν πιο μικρός είχαμε πάει σε άλλο παιδίατρο που για να τον ηρεμήσει του έλεγε "όταν σε δω εγώ θα πας με τη μαμά να φας παγωτό, μπισκότο, σοκολάτα" και ο μικρός τον κοίταγε σαν χαμένος γιατί δεν ήξερε τι είναι αυτά τα πράγματα. Πάνε αυτές οι εποχές... αχ...

Link to comment
Share on other sites

Α, καλά, αν αφήσεις κάποιους παππούδες να αναλάβουν το παιδί, θα του προσφέρουν 3000 άδειες θερμίδες την ημέρα!

 

Εγώ δίνω αυτοκόλλητα και μπαλόνια. Λέτε να προσθέσω και κανά ζελεδακι; Αλλά θα πρέπει να το συνόδεύω με λογύδριο του τύπου " αυτό είναι μόνο για το εμβόλιο, η ζάχαρη κάνει κακό, να τρως φρούτα" κτλ, οπότε θα τους βγει ξινή η καραμέλα! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα δε μου αρέσουν τα φαγώσιμα ως επιβράβευση. Καλά γενικά δε μου αρέσουν αυτού του είδους οι εξωτερικές επιβραβεύσεις, όμως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα κάποιες φορές. Οπότε σκρατέ καλύτερα τα αυτοκόλλητα και τα μπαλόνια. Θα σε προτιμήσουμε.

 

Κι εγώ εξηγώ απλά και ήρεμα, βοηθάει και το κινητό εκείνη την ώρα με βιντεάκι και ίσως ένα βιβλίο ή παιχνιδάκι μικρό για επιβράβευση....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ' date=' πάλι, όπως έχω ξαναγράψει, κυνηγάω το μεγάλο γύρω-γύρω, επισημαίνοντας, με άκρως παιδαγωγικό τρόπο, πόσο ακριβά είναι τα εμβόλια και αλίμονό του αν δε γίνουν σωστά, γιατί θα πρέπει μετά να πληρώσουμε για να το ξαναπάρουμε! :P:p:p

 

ΥΓ: για τις καραμέλες που λέτε, δε χτυπάει λίγο άσχημα (στο γονιό) να δίνει ο παιδίατρος κάτι ανθυγιεινό ( με την έννοια του κακού πρότυπου προς το παιδί);[/quote']

Δεν πιστευω οτι ιδρώνει το αυτί τους οταν αναφέρεις το οικονομικό κομμάτι.Αυτο που θα ηταν μεγαλύτερο κίνητρο ειναι να του πεις οτι υπάρχουν πολλα μικρα παιδάκια που φοβούνται πολυ και πρεπει να ειναι θαρραλέος για να ενθαρρύνει τα μικρα, να τον καμαρώνουν και να μην φοβούνται τοσο. Υ.γ. Εμεις προς το παρόν με τα αυτοκόλλητα ειμαστε ευχαριστημένοι.Προσωπικα δεν μου αρεσει οταν δίνουν στο παιδι μου ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ χωρις να με ρωτήσουν,(γυαλίζει το μάτι μου)γιατι μπορει π.χ. Σε μιςη ωρα να ειναι ωρα φαγητού η να έφαγε γλυκο μόλις κ.λ.π.,το θεωρώ απαράδεκτο ειδικα απο επαγγελματίες υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας δίνει κάτι γλιφιτζούρια και κάτι ζελεδάκια που έχουν και καλά βιταμίνες και λίγη ζάχαρη. Τα έχω δει στα φαρμακεία. Να πω την αλήθεια τα παρατάει μετά από λίγο. Τα ζελεδάκια τα τρώει.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την παιδίατρο και την καραμέλα 2 στον χρόνο που θα της δώσει. Σπίτι τα παιδιά τρώνε γλυκά, κακό μεν αλλά δεν θα το παίξω θέατρο ή η τέλεια μητέρα, τους δίνουμε. Σε φυσιολογικά πλαίσια. Οι παπούδες άσε...

 

Αλλωστε θεωρώ ότι αν ένας γονιός δεν θέλει καραμέλα θα το πει της γιατρού και δεν θα δίνει. Προβλήματα που έχουμε βρε κορίτσια...

 

Και μου θυμίζετε στον σταθμό με τα γενέθλια. Στην αρχή της χρονιάς είχε πει μία μητέρα να μην τρώει γλυκά το παιδί της. Καθόταν και κοίταζε 1, 2 τα παιδάκια να τρώνε τούρτα - η εντολή της μαμάς ήταν σαφής.

Ελεος το παιδάκι..

Εμαθα πως της λένε πότε έχει γενέθλια κάποιο παιδάκι και θα φέρει τούρτα να μην το πηγαίνει. :shock: Φαντάζεστε να την έχω συμπεθέρα;;; :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με το γιο μου, γιατί πέφτει με τα μούτρα στα γλυκά και όλοι λένε πως φταίω εγώ που δεν του τα έδινα, όταν ήταν μικρός (δεν ήξερε καν τι ήταν το παγωτό και η μερέντα όπως λέει η Little Monkey), οπότε έχει απωθημένα!

 

Αlexia, φυσικά και δε θα πειστεί να κάνει εμβόλιο για...οικονομικούς λόγους! Αλλά, σε εμάς, δεν υπάρχει επίσκεψη σε παιδίατρο κτλ, ώστε να θελει ειδική προετοιμασία! Ανοίγω το ψυγείο, παίρνω το εμβόλιο και...πυροβολώ!

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα και τόσα παιδιά που έχουν συνηθίσει συην ζάχαρη απο μικρά και πάλι έχουν τρέλα με μερεντες παγωτά κλπ

Εμάς η νταντά μας μας έδινε ψωμί με ζάχαρη σχεδόν κάθε μέρα και τώρα έχω γίνει εντελώς εξαρτημένη απο τα γλυκά :-(

 

Εγω πάντως δίνω βίντεακι απο την στιγμή που μπαίνω στο ιατρείο μέχρι την στιγμή που θα μπει η βελονα και μετά καπάκι γλυκακι - βιολογικό χωρις ζαχαρι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα μεχρι ποια ηλικια κανετε εμβολια? Μεγαλωσαν τοσο πολυ οι γιου μου που τα ξεχασα? Γιατι εγω εχω την αισθση οτι οτι ηταν να κανουμε τα καναμε μεχρι τα 2 και τωρα 5μιση καναμε 1 επαναληπτικο. Οποτε δεν τιθεται θεμα γλυκου μετα απο καθε επισκεψη στον παιδιατρο. Ουσιαστικα εμεις με εξαιρεση την φετινη χρονια ειχαμε καταληξει να πηγανουμε 2 φορες το χρονο

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με το γιο μου, γιατί πέφτει με τα μούτρα στα γλυκά και όλοι λένε πως φταίω εγώ που δεν του τα έδινα, όταν ήταν μικρός (δεν ήξερε καν τι ήταν το παγωτό και η μερέντα όπως λέει η Little Monkey), οπότε έχει απωθημένα!

 

Το ποιος φταίει δεν μπορείς να το ξέρεις. Μπορεί να είναι και στο παιδί. Υπάρχουν παιδιά που δεν τους αρέσουν τα γλυκά και παιδιά που τρελαίνονται.

 

Υπάρχει όμως η περίπτωση να αντιδρά στη δική σου πίεση να φάει σωστά. Δηλαδή άμα ακούει εσένα να λες συνέχεια ότι η ζάχαρη κάνει κακό, πρέπει να τρώμε φρούτα, όχι δεν μπορείς να φας γλυφιτζούρι / καραμέλα / παγωτό κλπ. το φαγητό παίρνει διαστάσεις αμαρτίας. Πολύ πιθανό δηλαδή να πέφτει με τα μούτρα επειδή νιώθει πως τα γλυκά είναι κάτι ωραίο που το στερείται σε καθημερινή βάση, οπότε όταν το βρίσκει προσπαθεί να αναπληρώσει.

 

Γενικά αυτό που χρειάζεται είναι μέτρο και επίσης ο χειρισμός σου να είναι ανάλογος του παιδιού. Σε άλλα παιδιά πιάνει το λογύδριο, σε άλλα η απαγόρευση, σε άλλα η χαλαρότητα κλπ.

 

Ε καλα και τόσα παιδιά που έχουν συνηθίσει συην ζάχαρη απο μικρά και πάλι έχουν τρέλα με μερεντες παγωτά κλπ

Εμάς η νταντά μας μας έδινε ψωμί με ζάχαρη σχεδόν κάθε μέρα και τώρα έχω γίνει εντελώς εξαρτημένη απο τα γλυκά :-(

Μην είσαι τόσο σίγουρη ότι έφταιγε αυτό. Κι εμένα η μητέρα μου μου έδινε συνέχεια καρότα, αλλά δεν απόκτησα εξάρτηση από τα λαχανικά.

 

Επίσης μερέντα δεν είχαμε φάει ποτέ, δεν είχε μπει ποτέ στο σπίτι μας το κολλασμένο βαζάκι με την μπλε ετικέτα, αλλά άμα τη βρω τώρα την τσακίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο σίγουρη ότι έφταιγε αυτό. Κι εμένα η μητέρα μου μου έδινε συνέχεια καρότα, αλλά δεν απόκτησα εξάρτηση από τα λαχανικά.

 

Επίσης μερέντα δεν είχαμε φάει ποτέ, δεν είχε μπει ποτέ στο σπίτι μας το κολλασμένο βαζάκι με την μπλε ετικέτα, αλλά άμα τη βρω τώρα την τσακίζω.

 

Δεν χρειάζεται να έχεις εκτεθεί στο ακριβώς ίδιο γλυκίσμα σαν παιδί για να σου αρέσει και σαν ενήλικας! :-)

Πέρα απο αυτο xρησιμοποίησα το παράδειγμα οχι για να πω ότι σίγουρα φταίει η νταντά μου αλλά σίγουρα δεν φταίει η Scratee

 

H μερεντα ειναι όντως διάολος ! Φτιάχνω την δική μου σπιτική μερεντα που δεν ειναι καθόλου παχυντικη - λέμε τώρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...