Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλες τρανσαμινασες


vera

Recommended Posts

Εχουμε ενα θεμα με υψηλες τρανσαμινασες με το μωρο και με εκπληξη εμαθα απο την αγαπητη AGE πως μπορει να συνδεονται με το θηλασμο.

 

Θα ηθελα αν εχετε αναλογη εμπειρια να την γραψετε, για ποιο λογο σας παρουσιαστηκαν και τι εξετασεις κανατε μπας και βρουμε μια ακρη.

 

Ο δεικτης καλης λειτουργιας στου συκωτιου ειναι φυσιολογικος και ο υπερηχος δεν εδειξε κατι, μονο οι ΑST(SGOT) ALT(SGPT) ειναι στα υψη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς είχαμε θέμα με υψηλές τρανσαμινάσες γιατί το μωρό έπαιρνε ένα φάρμακο για την παλλινδρόμηση για κάποιους μήνες!Γενικά τα φάρμακα τις ανεβάζουν, ακόμα και το ντεπόν αν το παίρνεις κάθε μέρα!Όταν το σταματήσαμε μας είπε η γιατρός να επαναλάβουμε τις εξετάσεις μετά από ένα μήνα και είχαν πέσει!Επίσης όταν παιρνάνε κάποια ίωση μπορεί να ανέβουν οι τιμές τους!Όλά αυτά που σου λέω μας τα είπε η γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ειχαμε θεμα με τις τρανσαμινασες....

καναμε εξετασεις οταν ημασταν 8 μηνων αν θυμαμαι καλα.....(ειμαι δουλεια και το βιβλιάριο ειναι σπιτι....)

μας εβγαλε 120 με 130 νομιζω η SGOT με όριο το 40!!!!

κοντεψα να τρελαθω.....

καναμε επαναληπτικη, καναμε χολεριθρηνης, υπερηχο ηπαρ, παγκρεας ολα καλα και τελικα η γιατρος μας αποφανθηκε οτι ειναι απο τον θηλασμο και οτι δεν μπορει να το εξηγησει..... μετα απο κανενα 6μηνο που ανεβηκαμε Παιδων μας ειπαν οτι μπορει να ειναι απο το τσιμπημα για την αιμοληψια (ειναι δυνατον αυτο????) και επειδη με ειχε φαει το θεμα αυτο καναμε και το βρωμοτεστ ιδρωτα μετα απο κανενα τριμηνο, οποτε τελειωσα με το θεματακι τρανσαμινασες.ευτυχως μεχρι τωρα ολα τα ευρηματα ειναι καλα.... τωρα εχω σταματησει να θηλαζω εδω και 4 μηνες την μικρη....

εξετασεις δεν της εχω κανει μετα τον Ιουλιο φετος γιατι την εχω κανει σουρωτηρι το πουλακι μου επειδη ειναι πολυυυυυυυ αδυνατη και περιμενω να δω τι θα βγαλουμε απ αυτο το thread......

κοιταξτε να με αγχωσετε παλι και να με δειρει η γιατρος μας!!!! μου το ειπε!!!! οχι αλλες εξετασεις!!!!!!

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

roumpi τι φαρμακο παιρνατε? Κι εμεις παλλινδρομιση εχουμε και παιρναμε ceclor που ανεβαζει τις συγκεκριμενες τιμες. Αλλαξαμε σε αμοξιλ αλλα 2 βδομαδες μετα ελαχιστα κατεβηκαν. Θελει ισως περισσοτερο χρονο?

 

Ποσο καιρο δλδ παιρνατε φαρμακα?

 

Οι δικες μας τιμες ειναι ΑST(SGOT) 116 και ALT(SGPT) 98 (διπλασιες απο το ανωτατο οριο)

 

bebaki-eva το ειναι αυτο το τεστ ιδρωτα? Απο τα λιγα που ακουσα απο ομοιοπαθουσες κανουν ενα σωρο εξετασεις στο παιδι οταν εχει τετοιες τιμες. Ηπατιτιδα, μεγαλοκυτταροιος, μεταβολικα νοσηματα και δεν συμμαζευεται.

 

Επισης φαινεται να χουμε και αλλεργια στα γαλακτοκομικα γιατι οι κενωσεις εφτιαξαν μολις τα εκοψα. Βγαλε ακρη με τοσα φαρμακα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα τεστ που γινεται σε παιδακια οπως το δικο μας που ειναι χαμηλα ή εξω απο τις καμπυλες βαρους για μια αρρωστια που λεγετε κυστικη ινωση. επειδη η αρρωστια αυτη επηρεαζει τους ηπατικους δεικτες και σε συνδιασμο οτι η μικρη μας ειναι πολυυυυυ αδυνατη ειπαμε να το κανουμε κι αυτο που ειναι στο πακετακι των εξετασεων που κανεις οταν το παιδι ειναι αδυνατο..... εσεις εφοσον ειστε καλα σε βαρος (εννοω μεσα στις καμπυλες....) σιγουρα δεν σας αφορα..... υπαρχει και thread με την κυστικη ινωση μεσα στο φορουμ αν θελεις να ενημερωθεις..... τωρα μαλιστα ακουγεται οτι θα μπει στις προγεννητικες εξετασεις μας (μακαρι....)

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α....καλά αλλού για αλλού τώρα το είδα το θέμα :?:-?

Vera μου, εμείς τα είπαμε, να συμπληρώσω μόνο ότι οι πρώτες εξετάσεις που κάναμε ήταν 3,5 μηνών και έγιναν γιατί είχαμε πρόβλημα με την αλλεργία και θα κάναμε ραστ τεστ, αφού θα την τρυπούσαμε είπαμε να κάνουμε και ένα γενικό εκεί φάνηκαν ανεβασμένες οι τιμές

SGO 250

SGPT 160 μετά από ένα μήνα είχαν πέσει περίπου στις δικές σας τιμές, γύρω στους 6,5 μήνες είχαν φτάσει 2 μονάδες πάνω από το όριο που θέτει το εξεταστικό κέντρο στο Παίδων οπότε η γιατρός είπε ότι δεν μας απασχολεί πλέον το θέμα.

Θυμάμαι που μου έλεγε η παιδογαστρεντολόγος ότι μπορεί να συνδέονται και με τον θηλασμό και ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία γιατί σε τόσο μικρά μωρά συνήθως δεν κάνουμε εξετάσεις μόνο αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα (όπως η αλλεργία σε μας) και γίνουν εξετάσεις το ανακαλύπτουν.

Εννοείται ότι κάναμε ένα σωρό εξετάσεις, το τεστ ιδρώτα όμως μας το έγραψε όταν πλέον η μικρή είχε μειωμένη πρόσληψη βάρους και είχε πέσει πολύ στις καμπύλες, οπότε μην σε απασχολεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

bebaki-eva σε ευχαριστω!!! Εμεις παμε πολυ καλα απο αναπτυξη δοξα το Θεο κι αυτο με κρατα ψυχραιμη γενικως. Δε δεχνει να υπαρχει κατι πολυ σοβαρο αφου το παιδι εχει πολυ καλη ψυχοκινητικη και σωματικη αναπτυξη.

 

AGE καλα, τρελλαθηκα τωρα!!! Τοσο ψηλα, διπλασια απο μας σχεδον και τελικα δεν ειχατε τιποτα!!!! Χθες μιλουσα με εναν γιατρο στο τηλεφωνο που κανει ειδικευση στο Παιδων και του πα χοντρικα τα καθεκαστα και ειπα οτι το χουν κι αλλοι το θεμα με τσιμπημενες τιμες και ειναι λογω θηλασμου. Το δεχθηκε αλλα ειπε οτι επειδη εχουμε κι αλλα θεματα πρεπει να γινει ελεγχος. Συμφωνω φυσικα, μας καιει να βρουμε τι προκαλει τις κυστες. Μονο με τσαντιζει που κι αυτος ειπε να νοσηλευτουμε στο νοσοκομειο για να κανουμε εξετασεις......μα τι εμμονη ειναι αυτη? Γιατι πρεπει να νοσηλευτουμε για μερικες εξετασεις? Ειλικρινα καλυτερα να πληρωσω να τις κανω.......

 

Αν επιμεινουν ισως τελικα απευθυνθω στη Ζελλου.

 

Σημερα εχουμε υπερηχο και θα ετοιμασω ενα λεπτομερες ιστορικο να του τα στειλω με φαξ για να δουμε τι θα γινει. Να σαι καλα και για το λινκ με την ερευνα που μου στειλες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
Οι τρανσαμινάσες όλο και ανεβαίνουν, τι μπορεί να είναι?

 

 

βρηκατε ακρη τελικα? και σε μας την βρηκαν υψηλο sgot και σημερα παμε για επαναληπτικη.. believe εσυ θηλαζεις?

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας, γραφω πρωτη φορά.

Ο μπεμπούλης μου (4,5 μηνων) έχει αυξημένες τμές στις τρανσαμινάσες.

Το παρακολουθούμε από 2 μηνών λόγω ίκτερου. Οι τιμές τώρα είναι οι παρακάτω:

GOT:120

GPT:57

γ-GT:114

Άμεση χολερυθρίνη:0,57

 

Ήταν πολύ παραπάνω την προηγούμενη φορά, πριν 1 μήνα:

GOT:170

GPT:68

γ-GT:311

Άμεση χολερυθρίνη:0,80

 

Βέβαια, ο γιατρός μας είπε και κάναμε μαγνητική (περιμένουμε τα αποτελέσματα αν και ο ακτινολόγος είπε ότι φαίνεται οκ) και ξαφνικά τώρα μας λέει για βιοψία! Αρχικά είχε πει ότι αν έχουν πτωτική τάση και η μαγνητική είναι καλή θα το ξαναδούμε σε μερικούς μήνες. Εμείς είπαμε όχι βιοψία προς το παρόν αλλά να κάνουμε ξανά εξετάσεις σε 1 μήνα. Το έχουμε τρυπήσει τόσες φορές το μωράκι μας και στη μαγνητική ταλαιπωρήθηκε πολύ! Νηστικός για 9 ώρες ενώ κανονικά τον θηλάζω κάθε 2-3 ώρες. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας από ανάλογη εμπειρία!!!

Δε θέλω να κάνουμε βιοψία αλλά αν είναι κάτι σοβαρό??

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Koριτσι μου παει καιρος πια, αλλα εμας επεσαν σιγα σιγα οι τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα. Οποτε μαλλον οφειλοταν στο θηλασμο και γενικως κανεις δεν ξερει τι γινεται με αυτες τις τιμες στα μωρακια επειδη συνηθως κανεις δεν τις ελεγχει χωρις καποιο λογο.

 

Οι γιατροι εχουν την ταση να σε βαζουν να κανεις συνεχεια εξετασεις καλου κακου ειδικα αν σε βλεπουν να ανησυχεις πολυ. Εμεις απο ενα σημειο και μετα τις σταματησαμε για να μη τυρανναμε το μωρο χωρις λογο. Τωρα που εγινε 3 μισι χρονων εκανα ξανα εξετασεις και ειναι μια χαρα ολα. Προσωπικα δεν θα του εκανα τοσο σοβαρες εξετασεις αν δεν το συζητουσα με αλλους γιατρους και να με επειθαν οτι ξερουν τι τους γινεται κι οτι υπαρχει οντως σοβαρος λογος. Μας ταλαιπωρησαν αφανταστα τον πρωτο χρονο και μας δημιουργησαν υποψιες ακομα και για καρκινο (λογω αλλου θεματος αυτο κι οχι σε σχεση με τις τρανσαμινασες) χωρις να υπαρχει τελικα κανενας λογος. Αν τους ακουγα θα ειχα ταλαιπωρησει το παιδι πολυ για αλλο ενα χρονο τουλαχιστον με διαφορες επιπονες εξετασεις. Ψαξτε οσο μπορειτε το θεμα και μονοι σας, αν περιμενα απο αυτους να με ενημερωσουν θα ειχα σαλταρει.

 

Αν το παιδι αναπτυσσεται κανονικα και φαινεται υγιες δεν εχει τιποτα το κακοηθες.

Ευχομαι να μη ταλαιπωρηθειτε και να σας πανε ολα καλα, να ειναι υγιεστατο το μωρακι σας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδι αναπτυσσεται κανονικα και φαινεται υγιες δεν εχει τιποτα το κακοηθες.

ο καρκίνος στα παιδία είναι μια νόσος που συνηθέστερα εισβάλει ξαφνικά, εν όσο η ανάπτυξή του βαίνει κανονικά...

αυτό σημαίνει ότι ένα φαινομενικά υγειές παιδί μπορεί να πάσχει από κάτι αρκετά σοβαρό και ίσως να έχει ελάχιστες ενδείξεις

(κάποια από)

πχ ελαφριά χλωμάδα, ενοχλήσεις στα πόδια, διάροιες, ελαφρύ πόνο στην κοιλιά, ανορεξία, πονοκέφαλο, χαμηλό αιματοκρίτη, υψηλές τρανσαμινάσες, ουρολοιμώξεις, εύκολη κόπωση, μικρές μελανιές, και πολλά αλλά...

 

αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι κάθε παιδί που έχει κάποια ένδειξη έχει και καρκίνο, το πιθανότερο είναι πω θα ναι υγειές

 

καλό θα ήταν όμως να ακολουθάμε τις οδηγείες του γιατρού και να κάνουμε τις προβλεπόμενες εξετάσεις δίχω να "λυπόμαστε" το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Για μια ενδειξη και μονο ειδικα τοσο μωρο δεν το ταλαιπωρεις ειδικα οταν βλεπεις οτι ο γιατρος δεν ξερει τι του γινεται κι απλα πειραματιζεται με εξετασεις, ισως επειδη σε βλεπει αγχωμενο.

 

Απο τη δικη μας εμπειρια μας ταλαιπωρησαν τζαμπα και χωρις λογο κι ευτυχως που σταματησαμε νωρις να βασανιζουμε το παιδι μας. Καθε μηνα επρεπε να του κανω αιματολογικες και υπερηχους και τελειωμο δεν ειχε. Καθε μηνα το σακατευανε στην αιμοληψια και του σπαγανε τις φλεβες. Πηγαμε σε ενα σωρο γιατρους εξειδικευμενους και μη και δεν ηξεραν την τυφλα τους, δεν ηταν σε θεση καν να υποθεσουν τι συνεβαινε. Τελικα δεν ειχε απολυτως τιποτα!

 

Οποιος θελει να πλακωσει μωρο λιγων μηνων σε συνεχη ταλαιπωρια χωρις σοβαρους λογους ειναι δικο του θεμα. Εγω λυπαμαι για τον πονο και τα βασανιστηρια στα οποια τον υπεβαλα για τοσο καιρο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Φιλη βερα λυπαμαι που καποιοι γονεις σκεφτονται με αυτον τον τροπο διοτι δυστυχως οπως ειπε και η μαριαλ δεν ειναι και τοσο απλο να καταλαβεις αμεσως καποια κακοηθεια σε ενα παιδι...

Οι γιατροι , κατα τη γνωμη μου, κανουν πολυ καλα να υποβαλλουν τα παιδακια μας σε οσες εξετασεις απαιτουνται ωστε ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΝ κατι πραγματικα σοβαρο, που ναι ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να συμβαινει κατι πολυ κακο αλλα να ξερεις πως δυστυχως υπαρχει και η μειονοτητα στην οποια υποκρυπτεται κατι εξαιρετικα σοβαρο. Οποτε η λογικη τα ψαχνω ολα εφοσον υπαρχει προφανως καποια ενδειξη, ειναι αυτη που σωζει το μεγιστο αριθμο των παιδιων. Γιατι να ξερεις μπορει εσυ να ησουν τυχερη, οπως και οι περισσοτεροι, αλλα ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ "ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ" κατα τη γνωμη σου ανακαλυψαν εγκαιρως κατι πολυ σοβαρο ...Εγω παλι κατακρινω τους παιδιατρους που λενε ¨αστο μωρε δεν ειναι τιποτε"..και δυστυχως εξαιτιας τους καθυστερησε η διαγνωση πολλων παιδιων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοριτσι μου αυτα τα ξερουν οσοι τα εχουν περασει κι εχουν υποφερει τα παιδια τους, πολυ καλυτερα απο εσενα αλλα κι απο μενα.

 

Οποιος λοιπον αντιμετωπιζει θεματα με υψηλες τιμες σε διαφορες εξετασεις καλα θα κανει να το ψαξει πολυ και με πολλους γιατρους αλλα εγω προσωπικα δεν θα συστησω σε κανενα γονιο να κανει εξετασεις επιπονες και ενδεχομενως βλαβερες καθε λιγο μπας και....επειδη εχει υψηλες τρανσαμινασες (το οποιο ειναι και το θεμα μας σε αυτο το τοπικ!).

 

Ο καθενας ας κανει οτι θελει, δικα του παιδια ειναι. Αν καποιος ειχε μωρο με υψηλες τρανσαμινασες σε αυτη την ηλικια ας γραψει την εμπειρια του, γι αυτο αλλωστε και ανοιχτηκε αυτο το θεμα. Αλλη μη γενικευουμε και τρομοκρατουμε κοσμο ιδιως αν δεν εχουμε ιδια εμπειρια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια..εχει περασει η κορη μου πολυ μεγαλη ασθενεια, εχει χρειαστει να κανει απειρες εξετασεις, σιγουρα εχω πονεσει πολυ οταν ποναγε εκεινη -πολυ περισσοτερο πονουσα εγω ειμαι σιγουρη γι αυτο-...Ομως μιλαω για το θεμα με τις τρανσαμινασες και γενικοτερα για ολες τις εξετασεις που βγαινουν εξω απο τα ορια:

Εννοειται οτι δεν τρομοκρατουμε κανεναν διοτι κατα 99,5% ειναι ολα καλα με ολα τα παιδακια, η τουλαχιστον υπαρχει καποιο μικρο επιλυσιμο προβλημα...Το θεμα μας ειναι οταν πχ μας λενε οι τρανσαμινασες ειναι υψηλες μαλλον ειναι απο το θηλασμο κλπ κλπαλλα κανε και εναν ελεγχο να εισαι σιγουρη, τοτε κανουμε τον ελεγχο για να ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ την πολυ πολυ πολυ μικρη πιθανοτητα για κατι σοβαροτερο..Τα μωρακια να εισαι σιγουρη αμεσως τα ξεχνανε ολα και επιπλεον το χρεος μας ως γονεις δεν ειναι να τα προφυλασσουμε απο τις εξετασεις αλλα απο τις ασθενειες...

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο τις 1000 μαμαδες που διαβαζουν το φορουμ και εχουν προβλημα με υψηλες τρανσαμινασες η μια μονο θα εχει σοβαρο προβλημα..οποτε λογικα εδω οι μαμαδες θα σου πουν να μην ανησυχεις...ομως ειναι το παιδι σου, οποτε εσυ θα ησυχασεις επειδη τα υπολοιπα παιδακια ηταν οκ χωρις να ψαξεις το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα μωρακια τα ξεχνανε, αμφιβαλω και πιστευω οτι επιδρουν στη ψυχολογια και τη συμπεριφορα τους (οταν γινονται συνεχομενα για καιρο) κι επισης πολυ φοβαμαι οτι αν τα υποβαλεις καθε μηνα σε υπερηχους και μαγνητικες μπορει να τα βλαψεις ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια.

 

Εγω δεν θα εκανα βιοψια στο μωρο μου, θα περιμενα να δω πως θα πανε οι αιματολογικες κι αν εβλεπα αλλα ανησυχητικα στοιχεια τοτε θα το σκεφτομουν, αφου συμβουλευομουν κι αλλους εξειδικευμενους γιατρους.

 

Εμας το θεμα ξεκινησε απο μια αλλη σπανιοτατη παθηση, μπλεξαμε ετσι σε ενα κυκεωνα εξετασεων που εβγαζε αυξημενες τιμες σε διαφορα. Ευτυχως που βρεθηκαν ανθρωποι που τα περασαν και μας καθησυχασαν γιατι αν περιμεναμε απο γιατρους θα ειχαμε σαλταρει. Τα μωρα σε αυτες τις ηλικιες μπορει να εχουν περιεργες τιμες. Εδω με ρωτουσαν γιατροι γιατι καναμε τοσες εξετασεις και ταλαιπωρουσαμε το μωρο χωρις λογο.

 

Καθε μηνα στο ογκολογικο ειμασταν, ολο αρρωστα παιδια εβλεπα. Αν αρχισεις να σκεφτεσαι τετοια και να κανεις εξετασεις προληπτικες μπας και ...την εχεις βαψει.

 

Πρεπει να υπαρχουν αρκετες ενδειξεις για να κανεις εξετασεις τετοιους ειδους, μη τρομοκρατουμε τον κοσμο χωρις λογο. Ελεγχο κανουν οι ενδιαφερομενοι εδω ουτως αλλως για αυτο και το συζηταμε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο τις 1000 μαμαδες που διαβαζουν το φορουμ και εχουν προβλημα με υψηλες τρανσαμινασες η μια μονο θα εχει σοβαρο προβλημα..οποτε λογικα εδω οι μαμαδες θα σου πουν να μην ανησυχεις...ομως ειναι το παιδι σου, οποτε εσυ θα ησυχασεις επειδη τα υπολοιπα παιδακια ηταν οκ χωρις να ψαξεις το δικο σου?

 

Παρα πολλες εχουν κι απλα δεν το ξερουν γιατι δεν χρειαστηκε να κανουν εξετασεις. Συμβαινει συχνα ειναι φυσιολογικο και οι τιμες κατεβαινουν σταδιακα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος γιατρος που ειχαμε παει για το δικο μας θεμα (την σπανια παθηση - καμμια σχεση με τις τρανσαμινασες) ηθελε να κανει επισης βιοψια. Ομως μας εστειλε αλλου για διερευνηση και εκει μας ειπαν οτι ευτυχως που δεν την καναμε (για διαφορους λογους). Εκεινος ειχε τους δικους του λογους να την κανει, επαγγελματικη περιεργεια θες και την ειχε προτεινει. Οι αλλοι γιατροι ουτε γι αστειο δεν θα το δοκιμαζαν, γι αυτο και θελει ψυχραιμια και καλο ψαξιμο για οτιδηποτε επεμβατικο μας προτεινουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως καλο ειναι να γνωριζουμε οτι οι υπερηχοι και οι μαγνητικες δεν ειναι καθολου επιβαρυντικες εξετασεις για την υγεια ενος παιδιου...

Αφου ησουν λοιπον στο ογκολογικο θα καταλαβες οτι οι ασθενειες αυτες μπορουν να τυχουν σε οποιοδηποτε παιδακι και οτι οι εξετασεις σωζουν ζωες..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με ασχημες αιματολογικες και προτροπη γιατρου για να κανει βιοψια θα την εκανα ΑΜΕΣΑ

 

έγω θα πρότεινα εξειδικευμένου στο αντικείμενο γιατρού για να μην περάσουμε στο άλλο σημείο... την υπερεξέταση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...