Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημενο ζαχαρο στην αρχη του 2τριμηνου!!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Μολις εκλεισα το 1τριμηνο και παω για το δευτερο.

Γενικα η εγκυμοσυνη παει καλα εκτος του ζαχαρου!εκανα καμπυλη ζαχαρου και τα 2 μεσαια νουμερα ητανε 240 και 260.Εχω παει σε ενδοκρινολογο, εχω παρει μηχανακι και με διατροφη προσπαθω να ειμαι μεσα στα φυσιολογικα ορια, αν και νομιζω οτι στο τριτο τριμηνο την ινσουλινι δεν την γλυτωνω.εχει καμια το ιδιο προβλημα για ανταλαγη αποψεων και συμπαρασταση??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα,μόνο ελαφρώς ανεβασμένες τιμές σακχάρου αλλα΄όχι τραγικά!

Εάν το ρυθμίσεις από τώρα με την διατροφή σου και το προσέξεις δεν θα έχεις πρόβλημα,απλά θέλει διατροφή. Ενημερώσου από τον/την ενδοκρινολόγο σου για την κρυμμένη ζάχαρη σε διάφορες τροφές. Οι περισσότεροι πιστεύουν πως το ΄σακχαρο ανεβαίνει αποκλειστικά και μόνο με τα γλυκά!!! ΟΧΙ! τροφές όπως λευκό ψωμί,ζυμαρικά κ.α. είναι φονιάδες!!!

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

είχα εγώ διαβήτη κυήσεως, μόνο η πρώτη ενδιάμεση τιμή μου ήταν τσιμπημένη, αλλά με σωστή και ισορροπημένη διατροφή κατάφερα να το ελέγξω και να μην χρειαστούν ινσουλίνες, η συμβουλή μου είναι να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου και μην φοβάσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνηση ινσουλίνη την 20η εβδομάδα.

Εμένη η καμπύλη δεν έδειξε τέτοια νούμερα (ανώτερο ήταν 170), αλλά παρ'όλα αυτά με τη διατροφή και τις μετρήσεις ο ενδοκρινολόγος έκρινε ότι έπρεπε να ξεκινήσω ινσουλίνη, γιατί είχα φτάσει στο σημείο να τρώω ελάχιστα για να μην μου ανεβαίνει.

Τώρα κάνω κανονικά 2 φορές την ημέρα ενέσεις και σωστή διατροφή, χωρίς γλυκά, άμυλα και λιπαρά.

Δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείς, απλά χρειάζεται διαρκής επαγρύπνηση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα λογια σας.

Το να συζηταω πραγματα που με αγχωνουνε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης με χαλαρωνει πολυ!

Με το καλο να ερθουνε τα μωρακια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας.τωρα ειμσι 23 εβδομαδες και εχω κανει το τεστ ανοχης της γλυκοζης οταν ειμουν 21 εβδομαδες.το αποτελεσμα μετα την ληψη γλυκοζης 100γρ. ειναι 0":80

60":158

 

120":149

Ξερει καποια να μου πει αν εχω διαβητη κυησεως???

Οταν μου εκανε ηπερηχο 2 τριμηνου στες 23 εβδομαδες το εβρυο ηταν 650 γρ. Τι σημαινει για το μωρακι μου αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ο διαβήτης κύησης σημαίνει αυξημενου βάρους μωράκι που συνήθως το παίρνουν

με καισαρική στις 38 εβδομάδες και μπορεί να προκαλέσει μέχρι και ενδομητριο θάνατο αν δε ρυθμιστεί. Συμβουλέψου διαβητολογο

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...