Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BABYSITTER/ΟΙΚ.ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ


Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να μάθω τι ελεθερίες (αν μπορώ να τις πω έτσι) δίνεται/έχουν οι νταντάδες και οι οικιακοί σας βοηθοί.Δηλαδή,τρώνε το μεσημέρι σε εσάς;Κάνουν χρήση τηλεφώνου και διαδικτύου;Όταν κοιμάται το μωρό κοιμούνται και εκείνες;

Θέλω να μάθω τι γίνεται στα άλλα σπίτι γιατι εμείς βρήκαμε μια κοπέλα,με συστάσεις γνωστού,και μου έδωσε μια λίστα με τα τρόφιμα που δεν τρώει και τις τηλεοπτικές εκπομπές που θα ήθελε να παρακολουθεί κατά τη διάρκεια της ημέρας :lol:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χεχε οργανωμενη η νταντα σας βλεπω:D...εμεις τη νταντα μας την εχουμε 2,5 χρονια περιπου. Απο την αρχη της ειχα δωσει ελευθερια να τρωει οτι θελει,οχι φαγητο τοσο οσο διαφορα αλλα μπινελικια που εχουμε σπιτι και να πινει καφε, τσαι κλπ. Απο τηλεοραση δεν μ ενοχλει (ουτως η αλλως και να το απαγορεψεις, μπορει να την ανοιγει κρυφα) απλα της ειχα βαλει περιορισμο να μην την εχει ανοιχτη οταν ειναι το μωρο ξυπνιο και στον ιδιο χωρο. Για τηλεφωνο δεν ειχαμε συζητησει αλλα ενταξει την αφηνω να παιρνει.Εχω δει οτι παιρνει σταθερα μονο και δεν επιβαρυνεται ο λογαριασμος.Το να κοιμαται οταν κοιμαται το μωρο....ε ακουγεται λιγο καπως... Εξαρταται βεβαια και ποσες ωρες δουλευει.Εμεις την εχουμε 8ωρο.Τωρα τελευταια εχει αρχισει και μου ανοιγει τους λογαριασμους του σπιτιου, χωρις να ρωτησει. Με ξενισε λιγο στην αρχη αλλα επειδη της δινω λεφτα και παει και τουε πληρωνει αυτη,την αφηνω. Ασε που μου υπενθυμιζει αν ειναι καποιος που κοντευει να ληξει:rolleyes:

Γενικα, της εχω δωσει αρκετες ελευθεριες να νιωθει ανετα στο χωρο μας αλλα απ την αλλη αυτες οι ελευθεριες να μην επηρεαζουν τη δουλεια της.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

PASOUMI σε εμένα θα έρχεται κάθε μέρα και θα με βοηθάει γενικά.Δεν θα λείπω σχεδόν ποτέ από το σπίτι,απλά με τρία μωρά και το νοικοκυριό δεν θα την έβγαζα καθαρή μόνη μου.Δεν παίζει λοιπόν να κάνει κάτι ''κρυφά'' γιατι θα είμαι εκεί.Απλά δεν θέλω πχ. να αφήνει την δουλειά της και να βλέπει τηλεόραση ή να σερφάρει.Η προηγούμενη ήταν διαφορετική,αυτή μου φαίνεται λιγουλάκι πιο απαιτητική.Μου έκανε εντύπωση ειδικά η λίστα με τα τρόφιμα,γιατι μερικά εμείς τα τρώμε συνέχεια.Εκείνη τη μέρα τι οφείλω να κάνω;Μαγειρεύω και δεύτερο για εκείνη ή την αφήνω να κανονίσει μόνη της τι θα φάει;

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

εγω δουλεψα για δυο μηνες ως baby sitter αντικαθιστωντας μια φιλη μου που διοριστηκε για να μη μεινουν οι ανθρωποι ετσι ηταν μαιος και ιουνιος..........

ζευγαρι δασκαλων ηταν και το κοριτσακι τους 4 χρονων

 

μου ειπαν να τρωω οτι θελω, δεν εβαλα στο στομα μου ποτε ουτε καν καφε

το παιδι θελανε να βλεπει τα παιδικα το πρωι οποτε τα βλεπαμε

 

μεσημεριανο συνηθως αφηνε η μανα κατι ξεχασμενα goody's ποιος ξερει απο ποτε ενω ειχε και φαγητο και ελεγε θελει , ας φαει τα goody's.........

εγω της εδινα το φαγητο και την ειδα που στραβωνε

 

και το πρωι το παιδι ηταν με ενα γαλα μεχρι της μιαμιση που γυρνουσαν και θελανε να τρωει μαζι τους απευθειας και επειδη της εδινα βουτυρακι με μαρμελαδα η κασερακι με ψωμακι η αβγο..........μου ειπαν οτι την παχυνα!!!!!!!!!!

τι θελω να πω..........

οι ελευθεριες που δινουν ειναι αναλογα με το τι ζωη κανουνε στο σπιτι τους

 

τι να το κανω να ειναι το σπιτι τιγκα στα καλουδια και να ταισω το παιδι goody's κι εμενα να μου λες να παρω οτι θελω???? φρουτα επαιρνα απ το σπιτι μου, εδινα και στη μικρη, και τελος

και τηλεφωνο ειχα το κινητο μου

 

υγ επειδη επλενα το πιατακι του παιδιου και το ποτηρακι μου ειπαν να μην ξοδευω υγρο πιατων γιατι ειχαν πλυντηριο πιατων...........

Link to comment
Share on other sites

boyboom μου φαίνεται πως ήταν λίγο ''περιπτώσεις'' αυτοί οι γονείς :lol: Χωρίς να λέω ότι είμαι καλύτερη αλλά όχι να στραβώνεις που έφαγε σπιτικό φαγητό αντί για fast food!Δεν είναι εδώ το θέμα όμως.

Την κοπέλα θέλω να την κάνω να νιώθει άνετα και όμορφα.Πιστεύω πως έτσι θα δεθεί με τα παιδιά και θα αποδίδει στη δουλειά της.Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να την έχω με τον...βούρδουλα,αλλά ούτε να ξεχνάει ότι είναι εργαζόμενη. Για πείτε και οι υπόλοιπες!:P

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

boyboom μου φαίνεται πως ήταν λίγο ''περιπτώσεις'' αυτοί οι γονείς :lol: Χωρίς να λέω ότι είμαι καλύτερη αλλά όχι να στραβώνεις που έφαγε σπιτικό φαγητό αντί για fast food!Δεν είναι εδώ το θέμα όμως.

Την κοπέλα θέλω να την κάνω να νιώθει άνετα και όμορφα.Πιστεύω πως έτσι θα δεθεί με τα παιδιά και θα αποδίδει στη δουλειά της.Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να την έχω με τον...βούρδουλα,αλλά ούτε να ξεχνάει ότι είναι εργαζόμενη. Για πείτε και οι υπόλοιπες!:P

 

κι ομως και το ιδιο εκαναν και στη φιλη μου που δουλευε εκει 3 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σχολιάσω τίποτα παραπάνω από το ότι ο καθένας μεγαλώνει διαφορετικά τα παιδιά του.Άλλος με goody's και παιδικά,άλλος με νερόβραστα λαχανικά και Mozart :wink:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν ειναι αυτο το θεμα μας, αλλα οι ελευθεριες που λεγαμε, μου εδωσαν την ελευθερια να φαω ,να πιω, να κοιμηθω, να κανω οτι θελω

στον ανθρωπο ειναι

 

ουτε κοιμηθηκα, αν και η μικρη ξυπνουσε 10.30 κι εγω ημουν εκει απ τις 8, ουτε εφαγα, επαιρνα τα φρουτακια μου, το κινητο μου αν θελω να τηλεφωνησω σε αναγκη, μου ειπαν αν θελω να βγαινω στο μπαλκονι για τσιγαρο δε βγηκα, δεν ηθελα να ειναι το παιδι μονο του ουτε να βρομαω μες τα μουτρα του παιδιου, εκανα την υπομονη μου ωπου να γυρισω σπιτι μου να κανω οτι θελω

 

και τους ειχα παρακαλεσει να βαλουνε και καμερα γιατι δε με ξερανε, σας ειπα η φιλη μου δουλευε εκει και την αντικατεστησα, αλλα δε θελησανε

το μονο που εκανα και το ειπα εννοειται, ηταν μεχρι να ξυπνησει η μικρη να διαβαζω κανενα βιβλιο με συνταγες γιατι ειχε πολλα και ημουν φρεσκοαρραβωνιασμενη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ εμπειρία από baby sitting και, όπως ίσως ξέρετε, δεν έχω παιδιά (δικά μου, γιατί ως νηπιαγωγός έχω πολλάαααααα κάθε χρόνο!!!!)

Σκεπτόμενη λογικά, όμως, ένας άνθρωπος δεν μπορεί να εργάζεται 8 ώρες χωρίς ούτε ένα διάλειμμα και χωρίς να φάει κάτι.

Παίρνοντας αυτό ως δεδομένο (που δεν νομίζω να αμφισβητείται από κανέναν) αν ήμουν baby sitter ή αν είχα κάποια για το παιδί μου (μελλοντικά), 1) Όταν δεν ασχολούνταν με το παιδί θα ήθελα να κάνω/κάνει ό,τι θέλω/θέλει....Αυτό περιλαμβάνει και internet (όχι από τον υπολογιστή τουσ πιτιού, γιατί μοορεί να υπάρχουν αρχεία προσωπικά) και τηλεόραση.... Φυσικά δεν θα ασχολούμουν/ασχολιόταν με κάτι άλλο όταν το παιδί θα ήταν ξύπνιο και θα έπρεπε να ασχοληθώ/ασχοληθεί μαζί του.

Όσον αφορά το φαγητό....Για μένα θεωρείται δεδομένο ότι από τη στογμή που κάποιος θα εργαζόταν στο σπίτι μου, θα είχε πρόσβαση σε όλα τα φαγώσιμα που θα υπήρχαν μέσα σε αυτό.....Αν, τώρα, ήθελε κάτι διαφορετικό από αυτά που υπήρχαν....ας το φέρει από σπίτι του/της! π.χ. εγώ δεν τρώω σκόρδο (ναι, μάλλον σε προηγούμενη ζωή μου ήμουν βρικόλακας, γιατί δεν το μπορώ καθόλου), δεν μπορώ, όμως, να απαιτήσω στο σπίτι που εργάζομαι να μην χρησιμοποιούν σκόρδο....θα φερω το δικό μου φαγητό που δεν θα το περιέχει....

Τέλος, το τηλέφωνο......Σε καμία περίπτωση δεν θα έπιαρνα/δεν θα επέτρεπα να παίρνει τηλέφωνο από το σπίτι όπου εργαζόμουν/εργάζεται! Υπάρχουν και τα κινητά!!!!

Όλα αυτά σκεπτόμενη λογικά....

Link to comment
Share on other sites

Ναι,βέβαια είναι και στον άνθρωπο είτε είναι εργαζόμενος είτε εργοδότης.

Όσο για το τηλέφωνο,εγώ δεν μπορώ να της πω ''μην πάρεις τηλέφωνο'' αλλά περιμένω από εκείνη να μην ξεπερνά τον χρόνο ομιλίας με κινητά ή χώρες του εξωτερικού που μας παρέχει μέσα στην τιμή η εταιρεία.Ούτε έχω πρόβλημα να τρώει στο σπίτι μου,το αντίθετο μάλιστα.Αλλά πχ. μέσα στη λίστα με αυτά που δεν τρώει είναι οι φακές και εγώ τις κάνω μια φορά την εβδομάδα.Σε αυτή την περίπτωση της μαγειρεύω κάτι άλλο/της λέω μαγείρεψε για εσένα ό,τι θέλεις ή την αφήνω να λύσει το θέμα του φαγητού μόνη της;

Θα δω φυσικά πως κινείται όταν αρχίσει να έρχεται κανονικά.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ 11 μήνες πρόσεχα 2 παιδάκια.... οι ώρες που με πετύχαιναν ήταν και μεσημεριανό και βραδυνό (μεχρι τις 12 και 1 το βράδυ πολλές φορές).....

και σε μενα είχαν πει να τρώω ότι θέλω αλλά δεν ένιωθα άνετα (εξάλλου έφερναν φαγητό απο το μαγαζί τους σε ποσότητα μόνο για τα μικρά) και έτσι περίμενα να πάω σπίτι μου για να φάω με το παιδί μου... το βράδυ μόνο μερικές φορές έτρωγα κανα τοστάκι με τα παιδιά κι αυτό γιατί καθόμουν πολύ αργά και μπορεί να μου ερχόταν καμία λιγουρίτσα.... α, έπινα καφέ όμως!

 

Τώρα για το πρόγραμμα της τηλεόρασης που σου έφερε η κοπέλα, τι να πω ? εγώ ξέρω ότι πάω να δουλέψω και να εχω την προσοχή μου συνεχώς στα παιδιά.... οταν μάλιστα λες ότι έχεις 3 παιδάκια, πότε πιστεύει ότι θα εχει χρόνο για να δει τα σήριαλ ? και οταν έρθει η ώρα που το παιδάκι πρέπει να φάει, να το πλύνει απο τα κακάκια ή οτιδήποτε άλλο, τι θα πει δηλαδή ? μισό λεπτό να τελειώσει το σήριαλ και θα φας ή θα τα κάνεις ? :shock:

Το πρόγραμμα που αναφέρει μάλλον παίζει όταν είσαι εσωτερική.... ε, τότε είναι διαφορετικά τα πράγματα φαντάζομαι.... εχεις και κάποια προσωπική ζωή μεσα στο σπίτι τότε....

 

Τώρα για το τηλέφωνο, είναι κι αυτό κάτι που θα πρέπει να το συζητήσεις μαζί της.... τα τοπικά φαντάζομαι θα είναι απεριόριστα εφόσον έχεις internet, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα χρέωσης.... αλλά για τα κινητά ίσως να πρέπει να χρησιμοποιεί το κινητό της ?

Για το διαδίκτυο πάλι τι να πω.... να ρωτήσω μόνο.... έχει ξαναδουλέψει η κοπέλα με παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,βέβαια είναι και στον άνθρωπο είτε είναι εργαζόμενος είτε εργοδότης.

Όσο για το τηλέφωνο,εγώ δεν μπορώ να της πω ''μην πάρεις τηλέφωνο'' αλλά περιμένω από εκείνη να μην ξεπερνά τον χρόνο ομιλίας με κινητά ή χώρες του εξωτερικού που μας παρέχει μέσα στην τιμή η εταιρεία.Ούτε έχω πρόβλημα να τρώει στο σπίτι μου,το αντίθετο μάλιστα.Αλλά πχ. μέσα στη λίστα με αυτά που δεν τρώει είναι οι φακές και εγώ τις κάνω μια φορά την εβδομάδα.Σε αυτή την περίπτωση της μαγειρεύω κάτι άλλο/της λέω μαγείρεψε για εσένα ό,τι θέλεις ή την αφήνω να λύσει το θέμα του φαγητού μόνη της;

Θα δω φυσικά πως κινείται όταν αρχίσει να έρχεται κανονικά.

 

Εγώ αυτό θα έλεγα/θα έκανα....

Δεν τρώει φακές; Ας κάνει μόνη της κάτι άλλο....

Το "πρόγραμμα" φαγητού της οικογένειας είναι αυτό, αν δεν αρέσει σε κάποιον 9όποιος και αν είναι αυτός) εδώ είναι το ψυγείο, εδώ είναι το ντουλάπι, εκέι η κατσαρόλα και η κουζίνα.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και από εμένα.. η δική σου περίπτωση λίγο διαφέρει γιατί δεν θέλεις μία γυναικα να κρατάει τα παιδιά όσο λείπεις αλλά ουσιαστικά θέλεις βοηθό ενώ είσαι εκεί... εγώ ταλαιπωρήθηκα για να βρω γυναίκα για το παιδί γιατί ήθελα να βρω κάτι όσο το δυνατόν καλύτερο... από την αρχή συμφωνήσαμε 9 ωρες την ημέρα με τα ανάλογα χρήματα και μόνο φροντίδα του παιδιού (δηλ. μαγείρεμα το φαγητό του, τάισμα, παιχνίδι κλπ) και σιδέρωμα τα ρούχα του όποτε δεν προλάβαινα εγώ.. εννοείται ότι της έχω πει της γυναίκας πως άμα θέλει να πιει ή να φάει κάτι (π.χ. ρόφημα / γλυκό, ότι υπάρχει στο σπίτι μπορεί να πάρει) φαγητό κανονικό όμως φέρνει από το σπίτι της και μου το είχε πει και η ίδια από την αρχή... καταρχάς να σου πω ότι μου φάνηκε ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να σου δώσει λίστα με φαγητά που τρώει και σειρές που θέλει να βλέπει στην τηλεόραση... και εγώ υπέρ του εργαζόμενου είμαι καθώς και η ίδια εργαζόμενη είμαι αλλά συγνώμη βρε κορίτσια ξέρετε πολλές δουλειές που λέμε στα αφεντικά ότι τις ώρες που δουλεύουμε θέλουμε να μας ταίζει κιόλας φαγητό, να χαζεύουμε και λίγο τηλεόραση κλπ κλπ... μην τρελαθούμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

H κοπέλα έχει ξαναδουλέψει και μάλιστα σε δικό μου πρόσωπο.Έρχεται με τις καλύτερες συστάσεις ως προς την δουλειά της.Είναι βρεφονηπιοκόμος.

Από όσα μου έδωσε να καταλάβω στην πρώτη μας επαφή,μάλλον εννοεί να έχει την τηλεόραση ανοικτή ενώ σιδερώνει/αλλάζει πάνες/μαγειρεύει κτλ. Όχι να παρακολουθεί ακριβώς το πρόγραμμα,αλλά να το ακούει. Εγώ αυτό δεν το θέλω γιατι δεν λέει να ακούει και η κόρη μου τους Σκορδολιαγκάδες :lol:

Το θέμα του διαδικτύου και του ύπνου μάλλον το έθεσε για τις ώρες που θα κοιμούνται τα μικρά.Θα την λυπήσω όμως γιατι δεν την βλέπω να χαλαρώνει ούτε λεπτό με εμάς που έμπλεξε.Ειδικά στην αρχή που τα δίδυμα θα ξυπνάνε συνέχεια για να φάνε :mrgreen: Οκ,απλά ήθελα να δω τι απόψεις υπάρχουν γενικά με το θέμα των βοηθών και τι ελευθερίες δίνετε οι υπόλοιποι (μην είμαι εγώ η στριμμένη).Θα μπούμε σε πρόγραμμα,δεν ανησυχώ. Απλά το θέμα της τηλεόρασης θα το θέσω από την αρχή,γιατι αν είναι αλλού η προσοχή της,πάει το χάσαμε το παιχνίδι με τα παιδιά και το σπίτι.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έθεσα καλά το θέμα με τη λίστα.Εγώ αρχικά την ρώτησα αν έχει κάπου αλλεργία (σε φαγητό ή απορρυπαντικό) και μου έγραψε σε ένα χαρτάκι τι δεν τρώει (δεν διευκρίνισε αν έχει αλλεργία σε κάποιο).Θέμα με τα απορρυπαντικά δεν έχει. Μου είπε επίσης και αυτό για την τηλεόραση,δηλαδή να την έχουμε ανοιχτή στο σαλόνι όσο θα κάνει τις διάφορες δουλειές με μωρά και σπίτι.Αυτά...

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ υπέρ του εργαζόμενου είμαι καθώς και η ίδια εργαζόμενη είμαι αλλά συγνώμη βρε κορίτσια ξέρετε πολλές δουλειές που λέμε στα αφεντικά ότι τις ώρες που δουλεύουμε θέλουμε να μας ταίζει κιόλας φαγητό, να χαζεύουμε και λίγο τηλεόραση κλπ κλπ... μην τρελαθούμε κιόλας...

Αμ κι εγώ εδώ κολλάω και γι'αυτό άνοιξα το θέμα.Να δω τι γίνεται στα υπόλοιπα σπίτια :rolleyes:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε επίσης και αυτό για την τηλεόραση,δηλαδή να την έχουμε ανοιχτή στο σαλόνι όσο θα κάνει τις διάφορες δουλειές με μωρά και σπίτι.Αυτά...

 

Ας έχει ραδιόφωνο, αν θέλει να ακούει κάτι......

Link to comment
Share on other sites

Εμμάκι θα της το προτείνω γιατι την τηλεόραση επουδενί δεν την αφήνω ανοιχτή!Εδώ παλεύουμε να μην εθιστεί η μικρή από τώρα στα διάφορα ''καλά'' προγράμματα.Αν δεν θέλει ραδιόφωνο θα ακούει ωραιότατα κλάματα και εμένα να τσιρίζω :mrgreen:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

ειμαι της γνωμης οτι τους κανονες σε ενα σπιτι τους θετεις απο την αρχη εσυ και οχι ο εργαζομενος...Εχω 5 χρονια σχεδον γυναικα και παντα μα παντα ειχε το ελευεθερο να φαει οτι θελει φυσικα στο σπιτι...αλλα με τιποτα δεν θα εφτιαχνα ιδιαιτερο αν δεν ετρωγε το φαγητο...τα τηλεφωνα φυσικα επιτρεπονται αλλα οπως ειπες και εσυ με μετρο...για την τηλεοραση εγω ειμαι καθετη και εχω δωσει σαφης οδηγιες...το ραδιοφωνο ειναι μια εναλακτικη αν θελει να ακουει κατι...τελος...σαν γενικη εντυπωση μου κανει καπως...πας σε μια καινουρια δουλεια συστημενη και για διδυμα+1...δεν πας ρε παιδι μου με λιστα απο την αρχη...ξερω και εγω...πολλες απαιτησεις...και οπως λες και εσυ στην αρχη θα ειναι τα πραγματα δυσκολα...πως δηλαδη περιμενει να σερφαρει και να βλεπει τηλεοραση;;;;ειμαι της αποψης οτι απο την αρχη πρπει να θεσεις σαφη ορια και να μην παρεκλινεις...αν δεν μπορει να συμορφωθει τοτε πολλα απλα δεν μπορειτε να συνεργαστειτε...

Link to comment
Share on other sites

Νάνσυ μου εννοείται πως θα μπουν όρια.Μια πρώτη εντύπωση ήταν αυτή που περιέγραψα παραπάνω.Όταν την ζήσω για λίγο,θα καταλάβω περισσότερα για την προσωπικότητά της.Ήρθε μια μέρα δοκιμαστικά και παρέμεινε τις μισές ώρες.Όμως από Δευτέρα θα έρχεται κανονικά και θα της πω εξαρχής αυτά που θέλω :) Εσείς οι υπόλοιπες τι κάνετε;

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα θέμα που μας απασχολεί τον τελευταίο καιρό με τη γυναίκα που μας κρατάει τη μικρή (5 πρωινές ώρες + όποια δουλειά έχει σχέση με τα παιδιά). Παρατηρήσαμε οτι το τσίμπημά της δεν ήταν ένα τόστ αλλά τρία, είναι λίγο τσουπωτή. Εμαθα ότι φόραγε τις σαγιονάρες μου. Επίσης είπαμε οτι η τηλεόραση του σαλονιού ανήκει στον άνδρα μου ο οποίος, επειδή είναι ακριβή, δεν επιτρέπει κανένα να την ακουμπήσει (αλήθεια κατά 80%). Οπως μιλάγαμε για κάτι άσχετο, είπε οτι αν θέλω να δω τηλεόραση θα πάω σε αυτήν της κρεβατοκάμαράς σας.

Εμένα η άποψή μου είναι οτι οι ελευθερίες της θα πρέπει να είναι οι ίδιες με τις δικές μου που κάνω δουλειά γραφείου: οκ καφές, το φαγητό μου το φέρνω/αγοράζω μόνη μου, όχι τηλεόραση, όχι ύπνος, περιορισμένα τηλεφωνήματα. Επίσης με αφορμή τις σαγιονάρες της είπα οτι δεν θέλω να πειράζει τα προσωπικά μου αντικείμενα (συμπεριλαμβανομένης της κρεβατοκάμαράς μου). Κάποια τα βελτίωσε, κάποια τα συνεχίζει και κατά καιρούς βγάζει και καινούργια. Παρεπιμπτόντως, θέλω να ζητήσω αναλυτικό λογαριασμό του τηλεφώνου. Τι να πει κανείς!!!

Bee, αφού την δεις λίγο, μην διστάσεις να την διορθώνεις, να της πεις αμέσως τι σε ενοχλεί (όπως αυτό με την τηλεόραση, το είχε και στους παιδικούς σταθμούς που δούλευε;), ακόμα και να φτιάξεις και να της δώσεις τη δική σου λίστα.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκίνησα πριν λίγες μέρες με μια γυναίκα, σε 2 εβδομάδες επιστρέφω στη δουλειά οπότε προς το παρόν είμαι κι εγω μαζί της σπιτι . Όχι όλες τις ώρες, αλλα αρκετά. Εγω της έχω πει να τρώει και να πίνει ότι θέλει, είναι πολυ διακριτική όμως γενικά, τουλάχιστον έτσι φαίνεται ως τώρα . Κάνει ένα διάλειμμα έπειτα απο δική μου παρότρυνση και φτιάχνει ενα σάντουιτς κι έναν καφέ. Δεν θα φροντιζω για κανονικό φαγητό, αλλα θα έχω πάντα σπιτι υλικά για τοστ ή κάτι παρεμφερες.

Για τηλεόραση δεν το συζητώ, εγω την έχω όλη μέρα κλειστή για να μη βλέπει / ακούει το μωρο ! Εκτός κι αν θέλει να δει όταν κοιμάται το μωρο, αλλα δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για το τηλέφωνο της έχω πει να χρησιμοποιεί το σταθερό για να με παίρνει όταν χρειάζεται. Αλλα δεν θα ήθελα να το κάνει σύστημα να μιλάει με τις ώρες με δικούς της. Αν δω αυξημένη χρήση , θα της το πω. Για Ίντερνετ δεν της είπα τίποτα, άμα κάθεται και σερφάρει πότε θα ασχολείται με το μωρό ? το ίδιο ισχυει και για το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα καταλαβεις πολυ περισοτερο απο δευτερα που θα την ζησεις...αλλα απο την δικη μου εμπειρια και χωρις να θελω να σε επηρεασω bee η πρωτη σου εντυπωση μπορει να ειναι ενδεικτικη για ολη την συνεργασια σας.Από την αλλη πλευρα μην ξεχναμε οτι η κυρια που φροντιζει τα παιδια εχει μια πολυ πιο ιδιαιτερη σχεση απο αυτη του εργοδοτη/εργαζομενου...και λογω του οτι ειναι μεσα στο σπιτι μας καθημερινα και λογω του οτι φροντιζει τα παιδια μας...σαφως και θα φαει οτι θελει και θα τηλεφωνησει και αν υπαρξει χρονος θα ξεκουραστει, αλλα ολα με μετρο...δεν παυει να ειναι υπαλληλος οποτε το να τρωει 3-4 τοστ για να χορτασει ή να χρησιμοποιει προσωπικα μας αντικειμενα , οπως ανεφεραν καποια κοριτσια,ειναι σιγουρα ενδεικτικο του χαρακτηρα της..ειμαι παντα της γνωμης οτι ολα πρεπει να ειναι ξεκαθαρα χωρις ιχνος παρανοησης και αποκλισης σε ορισμενα πραγματα που απο την οικογενεια θεωρουνται σημαντικα..συν παντα το γεγονος οτι η συμπεριφορα ολων μεσα στο σπιτι αντικατροπτιζεται στα παιδια μας...τι να το κανω να μην βλεπω καθολου τηλεοραση εγω αλλα η νταντα απο το πρωι να εχει το μωρο στην μενεγακη;;;;;

Η παιδιατρος μου καποια στιγμη μου ειχε πει οτι μια ιδεα για το ποσο καλη ειναι η νταντα ειναι η οικογενεια της...τα παιδια της..η σχεση της μαζι τους...η οικογενεια της εν γενει...και οντως αυτο δειχνει πολλα για ολους τους ανθρωπους:wink:

καλη αρχη να εχεται και μπες να πεις εντυπωσεις....

Link to comment
Share on other sites

3girls είναι λίγο περίεργο να πειράζει τα προσωπικά σου αντικείμενα.Εμείς πάντως έχουμε βάλει όλα τα αντικείμενα αξίας που μπορούν να μεταφερθούν σε τσέπες/τσάντες σε χώρο που δεν θα έχει πρόσβαση η κοπέλα. Δεν υπονοώ ότι θα με κλέψει αλλά όσο να 'ναι είναι ξένος άνθρωπος,είναι και οι καιροί δύσκολοι.Βέβαια επειδή έχει πολύ καλές συστάσεις αποκλείω κάτι τέτοιο (κράταγε το παιδάκι δικού μου ατόμου 4 χρόνια,μέχρι που πήγε σχολείο το μικρό) αλλά φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά.

Ντρέπομαι λίγο να της πω να μην κάνει υπερβολική χρήση του τηλεφώνου ή να μην καταναλώνει το μισό ψυγείο σε μια μέρα.Πιστεύω πως κάποια πράγματα πρέπει να τα καταλαβαίνουν κι οι ίδιες.Ο χαρακτήρας που λέγαμε παραπάνω τα καθορίζει όλα αυτά...

Το θετικό στην περίπτωση μου είναι ότι θα είμαι εκεί την περισσότερη ώρα.Άντε να πεταχτώ για καμιά εξωτερική δουλειά και να λείψω μια ώρα το διήμερο.Από Δευτέρα θα της ξεκαθαρίσω ''τους κανόνες του σπιτιού'',θα της δώσω το δεκάλογο του Μωυσή και καλή μας αρχή :lol::mrgreen:

Τους έχετε δώσει κλειδιά του σπιτιού;Ο άντρας μου δεν θέλει να δώσουμε,μέχρι να την μάθουμε τουλάχιστον

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...