Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Εχω να πω τόσα πολλά, αλλά δεν σας προλαβαίνω...

Οπότε θα απαντήσω μόνο για το πρόγραμμα του γιου μου που είναι 9 ετών, στην Αθήνα, σε τελείως αστικό περιβάλλον (δεν υπάρχει αλάνα τριγύρω πουθενά..) :

-Σχολείο μέχρι τις 2, κόψαμε το ολοήμερο γιατί κουραζόταν & προτιμάει την μελέτη στο σπίτι, τώρα που μεγάλωσε η γιαγιά μπορεί να τον κρατάει ευκολότερα.

-2 ώρες τη βδομάδα Αγγλικά στο σπίτι (junior B) - Δευτέρα & Τετάρτη

-1 ώρα τη βδομάδα γαλλικά στο φροντιστήριο απέναντι από το σπίτι (φέτος ξεκίνησε & το πάμε χαλαρά) - Πέμπτη

-2 ώρες τη βδομάδα στίβο - Τρίτη & Παρασκευή

-1 ώρα τη βδομάδα σε θεατρική ομάδα (φέτος ξεκίνησε αφού με παρακάλεσε πολύ γιατί πάνε & οι φίλοι του & διασκεδάζουν, οπότε συμφώνησα γιατί το ήθελε πολύ) - Παρασκευή

 

Τα Σ/Κ κανονίζουμε πάντα βόλτες & παιχνίδια με φίλους του, αλλά τα μεσημέρια έχει τουλάχιστον 2-3 ώρες ελεύθερο χρόνο να βαρεθεί με την ησυχία του.

Κάθε μέρα μελετάει περίπου 2-3 ώρες, βλέπει τηλεόραση τουλάχιστον 1:30 ώρα & παίζει στο PC ή με το PSP περίπου 1 ώρα την ημέρα.

Κοιμάται 9 ώρες τις καθημερινές & περίπου 11 ώρες τα Σ/Κ.

Νομίζω ότι αν είχε περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα έβλεπε περισσότερο τηλεόραση γιατί & οι φίλοι του έχουν το δικό τους πρόγραμμα τις καθημερινές οπότε δεν θα μπορούσαν να βρεθούν & εμείς είμαστε κουρασμένοι από τις δουλειές μας, οπότε σπάνια μπορούμε να πάνε ίσως ένα σινεμά κάποιες καθημερινές.

Αυτό το πρόγραμμα είναι το χειμερινό, δλδ 8 μήνες, γιατί από αρχές Ιουνίου μέχρι αρχές Οκτωβρίου κάνει μόνο στίβο & κάθε απόγευμα παίζει με τους φίλους του.

Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι το πρόγραμμα αυτό του ταιριάζει & τον ευχαριστεί, γιατί κάνει αρκετά διαφορετικά πράγματα αλλά βρίσκει & χρόνο για τον εαυτό του.

Αν μεγαλώνοντας θελήσει να σταματήσει κάτι, θα το σεβαστώ & θα προσαρμόσω το πρόγραμμα στα μέτρα του, γιατί δεν έχει νόημα να κάνει κάτι που δεν θέλει.

 

Κορίτσια, έχετε πει τόσα πολλά που κι εγώ δεν σας προλαβαίνω. Η αλήθεια είναι ότι ούτε και τα δικά μου πάνε πίσω! Και σε αυτό φταίω κυρίως εγώ που νομίζω ότι αν δεν τους παράσχω ό,τι καλύτερο μπορώ δεν θα είμαι καλός γονιός! Το αποτέλεσμα είναι να "μπουκώνουν" τα παιδιά και να προκαλούνται αντίθετες αντιδράσεις από αυτές που θα περιμέναμε! Δεν σας κρύβω ότι ζήτησα και επαγγελματική βοήθεια (συμβουλή) για να μην "ξεσπάσω" στο πρόγραμμα των παιδιών τις δικές μου ανασφάλειες και ελλείψεις! Έτσι το πρόγραμμά τους προσπάθησα να το κρατήσω σε ένα λογικό, κατ'εμέ, επίπεδο σε ότι αφορά τις ώρες απασχόλησης κάνοντας και πράγματα που τους αρέσουν. Πρόσφατα η μικρή μου για παράδειγμα ξεκίνησε στο θεατρικό εργαστήριο για παιδιά στο Εθνικό Θέατρο κάθε Σάββατο και της αρέσει πάρα πολύ! Εγώ, δε, έχω ξετρελαθεί που τελικά περνάει όμορφα και θέλει να πηγαίνει! Δεν ξέρω ποια είναι η χρυσή τομή και το μέτρο για τα παιδιά μας...αυτό που ξέρω είναι ότι σαφως, τηρουμένων των αναλογιών και των συνθηκών (χρόνος και οικονομική κατάσταση) κάθε οικογένειας, υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες και δυνατότητες να διευρυνθεί η ψυχοσωματική ανάπτυξη των παιδιών. Αρκεί να μην χρησιμοποιούμε εμείς οι γονείς, αυτή την πληθώρα ευκαιριών, ως δικαιολογία για να ικανοποιήσουμε, μέσα από τα παιδιά, δικές μας επιθυμίες, ανασφάλειες, προσδοκίες... εγώ έπαθα και μαθαίνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από προσωπική εμπειρία σε δύο από τους δήμους που αναφέρεις, λέω όχι. Αλλά συγγνώμη τώρα, αυτή τη λεπτομέρια γιατί τη συζητάμε ακριβώς; Ας πούμε απλά ότι εγώ κάνω λάθος και δεν είναι έτσι τα πράγματα στην Αθήνα. Είσαστε όλοι πολύ αυθόρμητοι και βγαίνετε για ψύλου πήδημα έξω, συναντάτε τους φίλους σας και πάτε για παιχνίδι όποτε σας καπνίσει και χωρίς να το έχετε κανονίσει από πριν.

 

Μήπως έχετε και αλάνες; Μακάρι δηλαδή.

 

 

Δεν έχει βιβλία το Υπουργείο καρντιά μου. Το σχολείο αποφασίζει ποια βιβλία θα διδάξει και προμηθεύεται κάποια από αυτά για τη βιβλιοθήκη του απ' όπου μπορούν να τα δανειστούν τα παιδιά ή τα δίνει στα παιδιά να τα μοιραστούν (π.χ. ένα βιβλίο ανά δύο ή τρία παιδιά). Στο τέλος της χρονιάς τα βιβλία επιστρέφονται και το σχολείο τα δίνει στους επόμενους. Αλλιώς ναι, αν θέλεις δικό σου βιβλίο, το αγοράζεις.

 

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση ή όχι. Σαφώς και είναι υποχρεωτική, απλά δεν πιστεύουν ότι χρειάζεσαι ένα ολόκληρο σετ δικά σου ολοκαίνουρια βιβλία κάθε χρόνο και συνεπώς δεν στα παρέχουν δωρεάν.

 

 

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο και πάρκα και παιδικές χαρές υπάρχουν σε όλους τους δήμους.Αλλες μικρότερες ,αλλες μεγαλύτερες...σίγουρα μπορεί να μην είναι των προδιαγραφών μιας ίσως ξένης ευρωπαϊκής πόλης...αλλά έχουμε..από το Περιστέρι..το Κερατσίνι..εως το Κεφαλάρι..Και τα παιδιά ξέρεις δεν θα πουν όχι σε μια απλή βόλτα-περίπατο ακόμα και από το χεράκι με την μαμά τους...έστω μισής ώρας.Παρεούλα γλυκειά είναι, κουβεντούλα και αγάπη..απλά καθημερινά πράγματα..που ναι εδώ ακόμα τα έχουμε (ευτυχώς) πολύ εύκολα...

 

υ.γ Εχεις κατέβει πότε για βόλτα, καφεδάκι στον Εθνικό μας Κήπο?Απλά πράγματα χωρίς κόστος αλλά με πολλή όρεξη που θα τα θυμούνται με τους γονείς τους αργότερα για μια ζωή.... :)

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία σε δύο από τους δήμους που αναφέρεις, λέω όχι. Αλλά συγγνώμη τώρα, αυτή τη λεπτομέρια γιατί τη συζητάμε ακριβώς; Ας πούμε απλά ότι εγώ κάνω λάθος και δεν είναι έτσι τα πράγματα στην Αθήνα. Είσαστε όλοι πολύ αυθόρμητοι και βγαίνετε για ψύλου πήδημα έξω, συναντάτε τους φίλους σας και πάτε για παιχνίδι όποτε σας καπνίσει και χωρίς να το έχετε κανονίσει από πριν.

 

 

 

Εμεις βγαινουμε παντα απρογραμματιστα, οταν ειναι να βγουμε μονοι μας με το παιδι. Ενα απογευμα πχ που δεν εχουμε κανονισει κατι με φιλους, και μας ερθει να βγουμε, το συζηταμε, βλεπουμε τον καιρο και λεμε "ΟΚ, παμε Φλοισβο και μετα φαγητο, θα παρω τηλ την ταδε φιλη μας να δουμε αν ειναι εκει".

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο?

Και γιατι στην τελικη πρεπει οταν ειναι να βγω, να βρω οπωσδηποτε εναν γνωστο να ερθει μαζι μου? Παμε πχ σε εναν παιδοτοπο, βρισκουμε παιδακια εκει να παιξει. Παμε σε ενα μουσειο, ενα Σαββατο πρωι, ειμαστε οι τρεις μας οχι τσουρμο. Και?

 

Αν ειναι παντως να βγουμε με φιλους, εχουμε παρει τηλ ο ενας τον αλλο, την προηγουμενη ή λιγες μερες πριν. Γιατι πρεπει να τα κανουμε ολα δυσκολα?

 

ΥΓ που να δεις αλανα και παρκα στα Βριλησσια. Μιλαμε για παρκο με ταρταν γυρω γυρω για τρεξιμο, γκαζον, καντινα με βιολογικο παγωτο, περιφραξη, πολλες τσουληθρες, πολιτιστικο κεντρο με παραστασεις και ειναι γεματη, μεχρι αργα το βραδυ οταν κανει καλο καιρο. Μηπως απο Αθηνα, εχεις εμπειρια απο περιοχες οπως το Παγκρατι? (που κι εκει εχω μια επιφυλαξη, ισως να μην ξερω) Γιατι ακομα και οταν εμενα Κυψελη ειχε αλανες, πανω στο λοφο. Και γηπεδο για ποδοσφαιρο. Δε μιλαω για περιοχες οπως το Γαλατσι, εχουν τεραστιο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βγαινουμε παντα απρογραμματιστα, οταν ειναι να βγουμε μονοι μας με το παιδι. Ενα απογευμα πχ που δεν εχουμε κανονισει κατι με φιλους, και μας ερθει να βγουμε, το συζηταμε, βλεπουμε τον καιρο και λεμε "ΟΚ, παμε Φλοισβο και μετα φαγητο, θα παρω τηλ την ταδε φιλη μας να δουμε αν ειναι εκει".

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο?

Και γιατι στην τελικη πρεπει οταν ειναι να βγω, να βρω οπωσδηποτε εναν γνωστο να ερθει μαζι μου? Παμε πχ σε εναν παιδοτοπο, βρισκουμε παιδακια εκει να παιξει. Παμε σε ενα μουσειο, ενα Σαββατο πρωι, ειμαστε οι τρεις μας οχι τσουρμο. Και?

 

Αν ειναι παντως να βγουμε με φιλους, εχουμε παρει τηλ ο ενας τον αλλο, την προηγουμενη ή λιγες μερες πριν.[/quote

 

Ακριβώς!Όσοι ξέρω τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα και όχι μόνο στην Αθήνα αλλά παντού στην ελληνική επικράτεια...έτσι λειτουργούν!Και είναι οι περισσότεροι!Δεν είναι υπέροχο αυτό?Δεν είναι όμορφο και το απρογραμματιστο να μοιράζεσαι χρόνο και χαρά με την οικογένειά σου?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βγαινουμε παντα απρογραμματιστα, οταν ειναι να βγουμε μονοι μας με το παιδι. Ενα απογευμα πχ που δεν εχουμε κανονισει κατι με φιλους, και μας ερθει να βγουμε, το συζηταμε, βλεπουμε τον καιρο και λεμε "ΟΚ, παμε Φλοισβο και μετα φαγητο, θα παρω τηλ την ταδε φιλη μας να δουμε αν ειναι εκει".

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο?

Και γιατι στην τελικη πρεπει οταν ειναι να βγω, να βρω οπωσδηποτε εναν γνωστο να ερθει μαζι μου? Παμε πχ σε εναν παιδοτοπο, βρισκουμε παιδακια εκει να παιξει. Παμε σε ενα μουσειο, ενα Σαββατο πρωι, ειμαστε οι τρεις μας οχι τσουρμο. Και?

 

Αν ειναι παντως να βγουμε με φιλους, εχουμε παρει τηλ ο ενας τον αλλο, την προηγουμενη ή λιγες μερες πριν. Γιατι πρεπει να τα κανουμε ολα δυσκολα?

 

ΥΓ που να δεις αλανα και παρκα στα Βριλησσια. Μιλαμε για παρκο με ταρταν γυρω γυρω για τρεξιμο, γκαζον, καντινα με βιολογικο παγωτο, περιφραξη, πολλες τσουληθρες και ειναι γεματη, μεχρι αργα το βραδυ οταν κανει καλο καιρο. Μηπως απο Αθηνα, εχεις εμπειρια απο περιοχες οπως το Παγκρατι? Γιατι ακομα και οταν εμενα Κυψελη ειχε αλανες, πανω στο λοφο. Και γηπεδο για ποδοσφαιρο. Δε μιλαω για περιοχες οπως το Γαλατσι, εχουν τεραστιο χωρο.

 

Στο ΤΥΠΕΤ λες..;) Μένω Μαρούσι, όρια Μελίσσια, αλλά ερχόμαστε συχνά γιατί Βριλήσσια έχω συγγενείς.Είναι τέλεια ναι...και σε πολλούς άλλους δήμους.Το θέμα είναι πως όταν υπαρχει καλή διάθεση και όρεξη να διαθέσουμε στο παιδί μας..και μέχρι την γειτονική παιδική χαρά να πας έστω για μισή ώρα..όφελος θα έχεις κι εσύ, αλλά και το παιδί :0

 

Υ.Γ. Μια απορία μου..γιατί έχουμε μπει στη λογική να "απολογούμαστε"(το βάζω σε εισαγωγικά για να μην παρεξηγηθώ και παρερμηνευτώ) και σε ποιον τελικά για το πώς ζούμε στην Ελλάδα?Μήπως ξέφυγε ΄"λίγο" η κουβεντούλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις περισσότερες γειτονιές, τα παιδιά που είναι σε ηλικία για δραστηριότητες, δεν είναι έξω στις πλατείες, από Οκτώβριο μέχρι Μάρτιο. Εμείς για αυθόρμητη βόλτα έχουμε το McArthur Glen, γιατί οι πλατείες μας σφύζουν από ζωή τους υπόλοιπους μήνες! Που έτσι και αλλιως δεν συμπίπτουν με τους μήνες δραστηριοτήτων.

 

Τώρα που ακόμα κάπως δεν κρύωσε ο καιρός, μπορεί να πετύχουμε κάποια παιδάκια της ηλικίας μας στα κοντινά στέκια, αλλά επειδή η κατάσταση είναι τόσο αβέβαιη δεν το τολμάμε καν! Η περιοχή της πλατείας στη Ν. Σμύρνη και προς το Φλοίσβο, είναι αρκετά καλύτερα, αλλά και πάλι, το χειμώνα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Συμμαθητές σπίτι καθημερινές δεν μας έχουν κάτσει, νομίζω πρέπει να βγάλω διάγγελμα με τις μέρες που έχουμε ελεύθερες απο δραστηριότητες, μήπως και προγραμματίσουμε με κάποιον να συμπίπτουν οι ελεύθερες μέρες μας! Με χαλάει όμως και η σκέψη του τόσου προγραμματισμού. Ίσως χρειάζεται όμως, γιατί τα παιδάκια μας θα χαρούν. Και πάλι είναι δύσκολο στην πράξη, γιατί δεν ταιριάζουμε όλοι οι γονείς για παρέα, δεν θέλω να τα αφηνω τα δικά μου σε άλλα σπίτια χωρίς εμένα προς το παρόν και κάποιες φορές χαλάνε τη συνταγή τα αδέρφια...

 

Πιο πολύ φίλους μεγάλους δικους μας καλούμε με τα παιδιά τους, αλλά αυτά το ΣΚ.

 

Πάντως προτιμώ να είναι ελεύθερα τα παιδιά στο σπίτι, να βρούμε χρόνο να πούμε και καμιά κουβέντα μεταξύ μας ή να κάνουμε καμιά ξεκάρφωτη βόλτα οικογενειακώς μια στο τόσο..

 

Πέρυσι είχαμε πήξει αρχές άνοιξης να είμαστε μόνοι μας έξω χωρίς παρέα λόγω δραστηριοτητων των άλλων! Έγινε ένα καλό διάλειμμα τα Χριστούγεννα, κρίση-κρίση ο γνωστός χαμός έξω και μετά μέσα τα κεφάλια. Τον Απρίλιο προσθέσαμε τελικά μια δραστηριότητα Σάββατο πρωί που ήταν ευχάριστη και για εμάς να την παρακολουθούμε, εγώ που είχα πει ότι Σάββατο δεν θα έβαζα ποτέ δραστηριότητα! Τέλος πάντων αφήνουμε ανοιχτό το ενδεχόμενο για μια ωριαία δραστηριότητα την εβδομάδα πλην Αγγλικών, αλλα αυτό θα είναι κάτι που δεν θα απαιτεί να ξεκινήσουμε στην αρχή της χρονιάς.

 

Πέρυσι είχα δυο πρωτάκια να μπουν στη σειρά τους και δεν ήθελα να δεσμευτούμε με δραστηριότητες, αλλά και φέτος έτσι θα το πάμε. Αν δω ότι περισσεύει αρεκτός χρόνος, τότε θα προσθεσουμε κάτι στην πορεία. Προς το παρόν δεν το βλέπω.

 

Το καθημερινό μπανιο το έχουν επιβάλει στην τελευταία γενιά εδώ οι παιδίατροι. Εμείς δεν το εφαρμόσαμε, γιατί με κούραζε υπερβολικά και ρώτησα και παιδίατρο αν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και παραδέχτηκε πως όχι... Όσα παιδάκια ξέρω όμως με εκζέματα και τέτοια, ήταν αυτής της γενιάς των παιδιών...

Link to comment
Share on other sites

Ένα συνδικαλιστικό είναι η αλήθεια σχόλιο για το θέμα του μηνύματος (και όχι για το τσατάρισμα που ακολούθησε) είναι αυτό http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/5168-synexizei-proklitikos-o-k-loverdos-xoris-kanenas-na-tou-apanta

 

Έτσι για μια λίγο πιο πύρινη ερμηνεία... Ομολογώ ότι δε συμμερίζομαι πάντα τα γραφόμενα αυτού του ιστοχώρου, αλλά εδώ ίσως και να έχει κάποιο δίκιο. οΨΌΜΕΘΑ..

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς!Όσοι ξέρω τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα και όχι μόνο στην Αθήνα αλλά παντού στην ελληνική επικράτεια...έτσι λειτουργούν!Και είναι οι περισσότεροι!Δεν είναι υπέροχο αυτό?Δεν είναι όμορφο και το απρογραμματιστο να μοιράζεσαι χρόνο και χαρά με την οικογένειά σου?

Kι εγω στο κλαμπ! Σιγα μην προγραμματισω και την παιδικη χαρα η μια βολτα στην αγορα.. Αν εχουμε χρονο και διαθεση απλως παμε!

Link to comment
Share on other sites

Ένα συνδικαλιστικό είναι η αλήθεια σχόλιο για το θέμα του μηνύματος (και όχι για το τσατάρισμα που ακολούθησε) είναι αυτό http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/5168-synexizei-proklitikos-o-k-loverdos-xoris-kanenas-na-tou-apanta

 

Έτσι για μια λίγο πιο πύρινη ερμηνεία... Ομολογώ ότι δε συμμερίζομαι πάντα τα γραφόμενα αυτού του ιστοχώρου, αλλά εδώ ίσως και να έχει κάποιο δίκιο. οΨΌΜΕΘΑ..

 

 

Ορθά το παράθεσες..γιατί το πράγμα "Ξεφυγε" εντελώς......στο τέλος θα μιλήσουμε και θα "λύνουμε" τα παιδαγωγικά ή όποια άλλα θέματα άλλων χωρών εδώ μέσα...και θα μας λένε κιόλας και τί να κάνουμε με τα δικά μας....

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σχόλιο διάβασα πως αν είναι στριμωγμένο το πρόγραμμα να αξιοποιείται ο χρόνος μετακίνησης για συζήτηση;;; !! Δε φαντάζομαι να το λέτε στα σοβαρά και να το πιστεύετε..!!

 

Πιστεύετε δηλαδή πως η γυρισμένη πλάτη στη θέση του οδηγού και με το μισό μάτι στο δρόμο για την κίνηση δίνει στο παιδί την άνεση και τη χαλάρωση που χρειάζεται για να συζητήσει και να επεξεργαστεί μια δυσκολία που συνάντησε στο σχολείο ή με ένα φίλο του ή ... (οτιδήποτε)... ;; Και τι παράδειγμα δίνουμε; Μια συζήτηση τύπου fast food;

 

Δηλαδή ακόμα και η επικοινωνία μπαίνει σε πρόγραμμα; Μεταξύ 5:00-5:15 μπορείς παιδί μου να μου πεις τι σε απασχολεί. Θα συνεχίσουμε την κουβέντα μετά τα αγγλικά στις 6:00-6:15 που θα επιστρέφουμε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι αν οργανωθεί κανείς καλά μπορεί να έχει και ένα τάμπλετ καρφωμένο στην πλάτη του καθίσματος του οδηγού ώστε να ωφελείται το παιδί και από μια γρήγορη επανάληψη στα μαθηματικά. Απλικέισονς υπάρχουν!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ωραίο πράγμα που μπορεί να παρέχει η ελληνική επαρχία είναι η ... αλάνα! :D :D :D :D

Ωωω ναι! Ξέρεις πως τα παιδιά θα βγουν εκεί όποτε θέλουν και θα βρουν παρέα γνωστή. Θα χτυπήσει ξαφνικά το κουδούνι και θα είναι ο φίλος τους που θα τους καλέσει να βγουν έξω. Ούτε τηλέφωνο πριν, ούτε τίποτα. Αν μπορούν πάνε. Αν δεν μπορούν του το εξηγούν και τέλος. Άλλες φορές, πάνε και χτυπάνε εκείνα το κουδούνι του φίλου τους.

Στις αρχές -όλοι συνηθισμένοι από μεγαλύτερες πόλεις- τηλεφωνιόμασταν γιατί φοβόμασταν μήπως παρεξηγηθεί ο άλλος. Μετά το παρατήσαμε στην άκρη το τηλέφωνο. Ξέρουμε πως αν δεν είναι στο σπίτι του Α, τότε θα είναι στο σπίτι του Β ή θα είναι στην αλάνα (μπροστά στα σπίτια όλων μας). Υπάρχουν και παιδικές χαρές που κάποιες μέρες ζητάνε να πάνε έτσι για αλλαγή. Μα η αλάνα είναι ο μπαλαντερ! Μια μπάλα, ένα σαμιαμίδι, μια γάτα, ένα καινούριο λουλούδι, ο γείτονας που κουρεύει τον κήπο του κτλ κτλ μπορεί να είναι ατελείωτες ατραξιόν για τα παιδιά κάθε ηλικίας. Θα δουν, θα πιάσουν κουβέντα, θα γελάσουν, θα τσακωθούν, θα βρουν τρόπο να φιλιώσουν, θα βρουν τρόπο να οριοθετήσουν και να οριοθετηθούν. Ελεύθερα, χωρίς ένα κουδούνι να τους κόψει τη φόρα μέχρι να δύσει ο ήλιος.

 

Μια ιδέα του δικού μας προγράμματος:

Σε μέρα ελεύθερη δραστηριοτήτων: Μετά τις 5:30 όπου έχει ολοκληρωθεί διάβασμα, είναι ελεύθεροι να πάνε στην αλάνα ή μπορεί να πάμε παιδική χαρά ή σε κάποιο φίλο τους ή να παίξουν μεταξύ τους (είναι 4 επομένως ομάδα από μόνα τους) ή και όλα μαζί.

Σε μέρα με δραστηριότητα, αυτή έχει προγραμματιστεί κάπου μεταξύ 6-8 το βράδυ. Οπότε σίγουρα υπάρχει κενό μεταξύ διαβάσματος και δραστηριότητας (αν και δεν προλαβαίνουν να ευχαριστηθούν παιχνίδι αλάνας). Τότε συνήθως προτιμάνε κάτι εσωτερικό (είναι οι μέρες που γίνεται παιδότοπος το σπίτι, αλλά χαλάλι).

9:00 .. ώρα για παραμύθι και ύπνο.

 

Φυσικά στις ελεύθερες αυτές ώρες, υπάρχουν ευκαιρίες για να συζητήσουν να εκφραστούν, να επεξεργαστούν κάτι που τους έκανε εντύπωση από τη μέρα και να το κουβεντιάσουμε όλοι μαζί.

 

 

Επίσης μεγάλη σημασία δίνουμε στις ώρες του φαγητού. Μεσημέρι και βράδυ ΠΑΝΤΑ όλοι μαζεμένοι στο τραπέζι. Είναι ώρα ... οικογενειακή. Ακόμα κι αν κάποιος έφαγε λίγο νωρίτερα και δεν προτίθεται να φάει, θα καθίσει για όλη τη διάρκεια του φαγητού. Έτσι ανακόπτεται ο προσωπικός ρυθμός και ενισχύεται ο οικογενειακός. Ακόμα κι αν τρέχαμε όλη μέρα με δραστηριότητες-παιχνίδια-δουλειές εκείνη η ώρα είναι αυτή που θα ακούσει ο ένας τα νέα του άλλου, που θα πούμε από τα πιο σοβαρά έως τα πιο αστεία.

 

Ποτέ δύο δουλειές μαζί. Φαγητό και τηλεόραση, όχι. Τηλεόραση βλέπουμε λίγη στην εβδομάδα -όχι θέμα απαγόρευσης, αλλά θέμα ενδιαφερόντων. Δε βλέπουμε τηλεόραση όταν βαριόμαστε. Όταν βαριόμαστε αναζητούμε κάτι για να απασχοληθούμε. Τηλεόραση θα δούμε όταν θέλουμε να δούμε κάτι συγκεκριμένα, να το κάνουμε κέφι δηλαδή.

 

 

Ο λόγος που έχουμε ρυθμίσει έτσι το πρόγραμμα είναι γιατί βλέπω πως μέσα από το αυθόρμητο παιχνίδι το παιδί έρχεται σε επαφή με κοινωνικές δεξιότητες. Όχι αφηρημένες έννοιες. Μιλάω για εντελώς συγκεκριμένα πράγματα τα οποία βλέπω πως τα ενσωματώνουν μέρα με τη μέρα και πώς τα χρησιμοποιούν ως εργαλεία. Πολλές φορές ένα θέμα που προέκυψε στην αλάνα έγινε έναυσμα για να επεξεργαστούν τη στάση τους και να την βελτιστοποιήσουν. Και βλέπω πώς ενσωματώνουν αυτή την αλλαγή και την επεκτείνουν σε άλλους τομείς στη ζωή τους. Η διαπαιδαγώγιση κατά τη γνώμη μου είναι το βασικότερο που έχει να κάνει ένας γονιός... και θέλει δαπάνη (επένδυση θα έλεγα) χρόνου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο εδω δεν μπορω να βρω δραστηριοτητες να τους παω μετα τις 6. Και επειδη Τεταρτη απογευμα και Σαββατο πρωι που ειναι τα περισσοτερα εξωσχολικα προγραμματα εχουμε ελληνικο σχολειο, φετος δεν κανουμε τιποτα αλλο εκτως απο μουσικη που ετυχε η σχολη να ειναι ακριβως απεναντι απο το σχολειο και μπορει να τους παει η γιαγια.. οποτε καθονται στην τηλεοραση.. Θα ηθελα να κανουν κατι με κινηση αλλα δεν βρισκω. Δεν τους βαζω ομως αλλη δραστηριοτητα με διαβασμα γιατι ο μικρος ταλαιπωρειται ηδη με το σολφεζ και ισως καποτε ξυπνησει η δασκαλα του μεγαλου και τους βαλει κατι για να καλυψουν την υλη

Link to comment
Share on other sites

Σολφεζ πέντε ετών; Ταλαιπωριόμουν στα 12 που το ήθελα κιόλας.... Σόρρυ αυθόρμητο.

 

.

 

Καταβαθος κατι δεν παει καλα με τη δασκαλα αλλα ειπαμε να μην σχολιαζουμε μπροστα τους... Δεν μπορει το 5αχρονο να εχει 3σελιδες εργασιες και το 7χρονο μια

(και μας εχουν ταραξει και στο τιτιτι σστ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις βγαινουμε παντα απρογραμματιστα, οταν ειναι να βγουμε μονοι μας με το παιδι. Ενα απογευμα πχ που δεν εχουμε κανονισει κατι με φιλους, και μας ερθει να βγουμε, το συζηταμε, βλεπουμε τον καιρο και λεμε "ΟΚ, παμε Φλοισβο και μετα φαγητο, θα παρω τηλ την ταδε φιλη μας να δουμε αν ειναι εκει".

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο?

 

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο και πάρκα και παιδικές χαρές υπάρχουν σε όλους τους δήμους.Αλλες μικρότερες ,αλλες μεγαλύτερες...σίγουρα μπορεί να μην είναι των προδιαγραφών μιας ίσως ξένης ευρωπαϊκής πόλης...αλλά έχουμε..από το Περιστέρι..το Κερατσίνι..εως το Κεφαλάρι..

 

ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.

 

Η συζήτηση ξεκίνησε επειδή είπα ότι στην Αγγλία αυτό δεν το κάνουμε (τα αυθόρμητα κοννέ και τις αυθόρμητες βόλτες με φίλους). Μάλλον εσάς σας φαίνεται περίεργο αυτό που είπα και το συζητάτε ακόμα :rolleyes:

 

Εκείνο που θα ήθελα να ήξερα είναι πώς στην ευχή ξέρετε τις προδιαγραφές των πάρκων μιας ευρωπαϊκής πόλης..... και ξέρετε μάλιστα ότι είναι υψηλότερες από τις ελληνικές...

 

Το οποίο μας οδηγεί στην ερώτηση που έκανες εσύ η ίδια: για ποιο πράγμα απολογείσαι και γιατί νιώθεις αυτή την ανάγκη??

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.

 

Η συζήτηση ξεκίνησε επειδή είπα ότι στην Αγγλία αυτό δεν το κάνουμε (τα αυθόρμητα κοννέ και τις αυθόρμητες βόλτες με φίλους). Μάλλον εσάς σας φαίνεται περίεργο αυτό που είπα και το συζητάτε ακόμα :rolleyes:

 

Εκείνο που θα ήθελα να ήξερα είναι πώς στην ευχή ξέρετε τις προδιαγραφές των πάρκων μιας ευρωπαϊκής πόλης..... και ξέρετε μάλιστα ότι είναι υψηλότερες από τις ελληνικές...

 

Το οποίο μας οδηγεί στην ερώτηση που έκανες εσύ η ίδια: για ποιο πράγμα απολογείσαι και γιατί νιώθεις αυτή την ανάγκη??

 

 

Εχω ζήσει στο εξωτερικό για αρκετά χρόνια και όντως εκεί που βρισκόμουνα είχε πανέμορφα και πολύ οργανωμένα πάρκα.Επίσης έχω ταξιδέψει γενικότερα ,όπως πολλοί άλλοι άνθρωποι και επισκέφτηκα κάποια πάρκα, χώρους για περιπάτους κτλ.

Στο άλλο που με ρωτάς προσωπικά δεν θα σου απαντήσω γιατί πολύ απλά δεν έχει νοημα διότι δεν έχω καμία διάθεση.Άλλωστε στο προηγούμενο post μου τόνισα ότι βάζω τη λέξη σε εισαγωγικά γιατί ήξερα little monkey ...αυτό που ακολούθησε...να παρεξηγηθεί και να παρερμηνευτεί εκ μέρους σου.Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζήσει στο εξωτερικό για αρκετά χρόνια και όντως εκεί που βρισκόμουνα είχε πανέμορφα και πολύ οργανωμένα πάρκα.Επίσης έχω ταξιδέψει γενικότερα ,όπως πολλοί άλλοι άνθρωποι και επισκέφτηκα κάποια πάρκα, χώρους για περιπάτους κτλ.

Ε, έτσι θα είναι και στο υπόλοιπο εξωτερικό γενικώς. Αλίμονο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τύχη έπεσα σε δημοσίευμα, που λέει λιγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα σε σχέση με το δημοσίευμα του αρχικού ποστ. Είναι σε εξέλιξη, ή πρόκειται να τεθεί προς διαβούλευση ο μελλοντικός νόμος για την πρωτοβάθμια...

 

http://www.ipaideia.gr/ligotera-mathimata-eidikotiton-sta-sxoleia.htm

 

Η προηγούμενη δημόσια διαβούλευση θυμίζω κατέληξε στο Νέο Λύκειο που τελικά φάνηκε αμέσως ότι συμφέρει κυριως τους φροντιστηριάδες, όχι τις οικογένειες... Τώρα όλοι οι συνάδελφοι στο γραφείο που παλιά έλεγαν "γράφουμε πανελλήνιες φέτος", ΄τώρα λένε "είμαστε πρώτη λυκείου φέτος, τι θα γίνει με την Τράπεζα θεμάτων" και βέβαια τις περιόδους εξετάσεων "γράφουμε εξετάσεις". Πολλαπλασιάστε το επί δύο παιδιά...Α και πιθανόν το Νέο Λύκειο, εκτός από τα παραπάνω που δημιούργησε, βοήθησε στο ψυχολογικό κομμάτι τους καθηγητές των πρώην ασήμαντων μαθημάτων, στο Λυκειο τουλάχιστον.

 

Οπότε και τώρα στο παιχνίδι της διαβούλευσης μπορει να μπουν και διάφορες ομάδες που θα προωθουν τα δικά τους συμφέροντα η καθεμιά, ελπίζοντας και διακηρύσσοντας ότι όλοι δουλεύουν για το συμφέρον των παιδιών τελικά.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.

 

Η συζήτηση ξεκίνησε επειδή είπα ότι στην Αγγλία αυτό δεν το κάνουμε (τα αυθόρμητα κοννέ και τις αυθόρμητες βόλτες με φίλους). Μάλλον εσάς σας φαίνεται περίεργο αυτό που είπα και το συζητάτε ακόμα :rolleyes:

 

Εκείνο που θα ήθελα να ήξερα είναι πώς στην ευχή ξέρετε τις προδιαγραφές των πάρκων μιας ευρωπαϊκής πόλης..... και ξέρετε μάλιστα ότι είναι υψηλότερες από τις ελληνικές...

 

Little Monkey, δε σου γραφουμε απο την Ανω Παναγια, Περα Παναγια, χωρις να εχουμε ταξιδεψει 20 χλμ περιμετρικα του οικισμου.

 

Προσωπικα, Εχω ταξιδεψει αρκετα εως πολυ, κι εχω ζησει στο εξωτερικο.

Στην Αγγλια δε, οπου διαμενεις, εχω ζησει εναν ολοκληρο χρονο.

 

Ναι, ξερω πως ειναι οι παιδικες χαρες στην Αγγλια (αλλα και σε αλλες χωρες), οχι επειδη ειμαι σπουδαια και ιδιαιτερη αλλα γιατι σημερα, απο το Αγκλετερ εχουμε περασει σχεδον ολοι της γενιας μου, ειτε για σπουδες, ειτε εργασια, ειτε απλα για ψωνια :D

 

Οποτε για να συμπληρωσω τη σκεψη μου, και να μεταφερω κι αυτα που ξερω, οι μητερες στη Μ. Βρετανια που ηξερα εγω, και ξερω ακομα γιατι Δοξα τω Θεω εχω ΚΑΙ ιντερνετ και φεις εδω στο χωριο, κανουν απειρες δραστηριοτητες με τα παιδια τους-μαζι εννοω, βολτες, παρκα, συναντησεις σε αυλες σπιτιων κλπ. Οταν ημουν εκει τα εζησα η ιδια.

 

Βεβαια αν διαβασεις πιο προσεκτικα θα δεις οτι εχουμε επαναλαβει, να κανεις βολτα εσυ με το παιδι αυθορμητα μια στο τοσο, οχι να καλεσεις και φιλους τελευταια στιγμη. Σιγουρα, στις εποχες που ζουμε δυσκολα θα μπορει καποιος καθημερινη, τελευταια στιγμη.

 

Δεν ξερω ακριβως την περιοχη σου, γιατι δεν την εχεις αναφερει, αλλα μηπως να το ψαξεις λιγο, αν σε ενδιαφερει φυσικα. Κατι θα εχει να σου προσφερει. Βεβαια αν εισαι επαρχια (εχω ζησει κ εκει, στην Ανατολικη μαλιστα Αγγλια που ειναι λιγοτερο οργανωμενη απο το κεντρο και το Νοτο), τοτε ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα, αλλα εκει λειτουργει εντονα το "μια στο δικο μας σπιτι, μια στο δικο σας".

 

Ολα αυτα δεν τα γραφω προσωπικα απολογητικα, απλα να υπαρχει μια αναφορα στο θεμα, με μια αλλη αποψη, μεταφορα εμπειριας οπως θες πεστο, για οσους μας διαβαζουν.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, αλλά πότε προλαβαίνετε να βγαίνετε με τα παιδιά τις καθημερινές? εμείς γυρίζουμε στις 5. μέχρι να ξεκουραστεί, να φάει κάτι έχει πάει 6.30. μετά νυχτώνει. άσε που έχουμε διάβασμα, μαγείρεμα κλπ.

για παιδί που πηγαίνει σε ολοήμερο και γονείς που εργάζονται, χλωμό το κόβω να πηγαίνουν βόλτες ή έστω σε ξένα σπίτια μεσοβδόμαδα. μόνο το Σ/Κ.

εμείς πάντως στο σχολείο (ιδιωτικό) κάνουμε ξένη γλώσσα, μουσική, κολυμβητήριο, εικαστικά, παραδοσιακούς χορούς, υπολογιστές και θέατρο. εξωσχολικά κάνει 3 φορές τη βδομάδα tae kwon do. είναι υπεραρκετά για το επίπεδο που θέλουμε (να πάρει μια ιδέα από όλα το παιδί και να καταλήξει αργότερα, αν θέλει, σε αυτό που θα του αρέσει περισσότερο).

η κόρη μου στον παιδικό κάνει tennis και το καλοκαίρι κολυμβητήριο και εξωσχολικά κάνει 2 φορές τη βδομάδα μπαλέτο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, μια απλή βόλτα με το παιδί ή τα παιδιά του, μπορεί να κάνει ο καθένας όπου και να μένει, εντελώς αυθόρμητα, όποτε το αποφασίσει.

Δεν χρειάζεται κατά τη διάρκεια αυτής της βόλτας να συναντήσει απαραίτητα τους συμμαθητές του (τους οποίους τους είδε νωρίτερα στο σχολείο). Μπορεί να συναντήσει τους γείτονες, ή κάποια άγνωστα παιδάκια σε ένα πάρκο ή σε μια πλατεία ή σε μια παιδική χαρά ή και κανέναν.

Βλέπει το πρωί όλη την τάξη. Αν δεν βρεθεί με παιδιά το απόγευμα πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, αλλά πότε προλαβαίνετε να βγαίνετε με τα παιδιά τις καθημερινές? .

 

Εμείς το χειμώνα δεν πολυβγαίνουμε καθημερινές. Την άνοιξη ή το καλοκαίρι όλο και κάτι θα κάνουμε.

 

Αυτό έλεγα πριν. Πειράζει το χειμώνα να μην έρχεται σε επαφή με άλλα παιδιά τα απογεύματα ;

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το πώς βγαίνουμε στην Ελλάδα και το πώς είναι τα πάρκα και οι γειτονιές με το θέμα;

 

 

Νομίζω ότι αυτό που συζητάμε είναι αν χρειάζεται να ενταχθούν στο καθημερινό ( ; ) σχολικό ( ; ) ή εξωσχολικό ( ; ) πρόγραμμα δραστηριότητες και ποιες μπορεί να είναι αυτές και ποιας διάρκειας.

 

Το παιχνίδι στην αλάνα είναι πολύ ωραίο και χρήσιμο για εκτόνωση και κοινωνικοποίηση. Δεν αποτελεί όμως "δραστηριότητα" ούτε "οικογενειακό χρόνο" και "διαπαιδαγώγηση από τους γονείς".

 

Όσο ΑΚΡΑΙΟ μου ακούγεται να μην υπάρχει καθημερινός χρόνος επαφής του παιδιού με τους γονείς του (και να επικοινωνούν πλάτη με πλάτη) εξίσου ακραίο μου φαίνεται να μην προσφέρεται στο παιδί τίποτα άλλο πέρα από Γλώσσα, Μαθηματικά, Μελέτη. Για να έχουν δημιουργηθεί ολοήμερα σχολεία (με πρόγραμμα ως τις 14:00 ή 16:00), που διδάσκονται θεατρική αγωγή και εικαστικά και πρόσθετα προγράμματα, και για να παρέχονται πολλές τέτοιες δραστηριότητες από τους Δήμους, είναι ηλίου φαεινότερο ότι αυτές οι δραστηριότητες έχουν σημασία για την πολύπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού.

Δεν μπορεί να αποτελεί επιχείρημα κατά των δραστηριοτήτων η κατάχρηση που ίσως κάνουν ορισμένοι γονείς. Ούτε να επιστρέφουμε σε εποχές των γονιών μας και των παππούδων μας.

Φυσικά και υπάρχουν λύσεις για όλους και μάλιστα χαμηλού (ίσως και μηδενικού) κόστους: βλ. προγράμματα Δήμων.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το πώς βγαίνουμε στην Ελλάδα και το πώς είναι τα πάρκα και οι γειτονιές με το θέμα;

 

 

Νομίζω ότι αυτό που συζητάμε είναι αν χρειάζεται να ενταχθούν στο καθημερινό ( ; ) σχολικό ( ; ) ή εξωσχολικό ( ; ) πρόγραμμα δραστηριότητες και ποιες μπορεί να είναι αυτές και ποιας διάρκειας.

 

Το παιχνίδι στην αλάνα είναι πολύ ωραίο και χρήσιμο για εκτόνωση και κοινωνικοποίηση. Δεν αποτελεί όμως "δραστηριότητα" ούτε "οικογενειακό χρόνο" και "διαπαιδαγώγηση από τους γονείς".

 

Όσο ΑΚΡΑΙΟ μου ακούγεται να μην υπάρχει καθημερινός χρόνος επαφής του παιδιού με τους γονείς του (και να επικοινωνούν πλάτη με πλάτη) εξίσου ακραίο μου φαίνεται να μην προσφέρεται στο παιδί τίποτα άλλο πέρα από Γλώσσα, Μαθηματικά, Μελέτη. Για να έχουν δημιουργηθεί ολοήμερα σχολεία (με πρόγραμμα ως τις 14:00 ή 16:00), που διδάσκονται θεατρική αγωγή και εικαστικά και πρόσθετα προγράμματα, και για να παρέχονται πολλές τέτοιες δραστηριότητες από τους Δήμους, είναι ηλίου φαεινότερο ότι αυτές οι δραστηριότητες έχουν σημασία για την πολύπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού.

Δεν μπορεί να αποτελεί επιχείρημα κατά των δραστηριοτήτων η κατάχρηση που ίσως κάνουν ορισμένοι γονείς. Ούτε να επιστρέφουμε σε εποχές των γονιών μας και των παππούδων μας.

Φυσικά και υπάρχουν λύσεις για όλους και μάλιστα χαμηλού (ίσως και μηδενικού) κόστους: βλ. προγράμματα Δήμων.

 

Συμφωνω σε αυτο που λες, δεν ειπαμε να μην κανει δραστηριοτητες.

 

Η συζητηση πυροδοτηθηκε, αφοτου καποιοι γονεις προεβαλλαν ως ιδανικο, ενα προγραμμα με 2 ξενες γλωσσες, σπορ, εικαστικα και ξερω γω τι αλλο. Καθε μερα=δραστηριοτητα μετα το σχολειο. Μαλιστα αν δεις πιο πισω, μεχρι και ωρολογιο προγραμμα αναρτησαν "τρωμε 2.00-2.15", "ελεγχουμε τσαντα 6.00-6.15" κλπ. Εκει μερικες ειπαμε οτι δεν θα ακολουθουσαμε, τοσο φορτωμενο προγραμμα και οτι και το παιχνιδι σε αλανα, ειναι μεσα στο προγραμμα και καλο κανει στο παιδι. (και εγω, το θεωρω οικογενειακο χρονο γιατι τρεχω και παιζω μαζι της :mrgreen: )

Επισης, μερικες ειπαμε αυτο ακριβως που λες, οτι καλυτερα να τα κανει ολα αυτα στο πλαισιο ενος ολοημερου σχολειου, οχι να γυριζει σπιτι να ξαναφευγει και να εχει φουλ προγραμμα μεχρι να κοιμηθει καθε μερα. Αυτα εν ολιγοις. :D

 

Για το πρωτο συμφωνω επισης αλλα ξερεις, οταν πεφτει 'SOS" θεμα ολες θελουμε να συμμετασχουμε... :mrgreen:

 

Παντως αν το θεωρησουμε σαν προταση, για ενα ολοκληρωμενο ολοημερο σχολειο, με δραστηριοτητες, ειναι εντος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...