Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?


Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)  

758

  1. 1. Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)

    • Με φυσιολογικό τοκετό
    • Με καισαρική


Recommended Posts

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω το αντιθετο..γιατι θιγομαστε?

Ο πιο ''σωστος''τροπος ειναι ενα..αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι αν δεν γεννηθει ετσι ..οτι δεν ειναι καλη μανα ή σωστη γυναικα ή σωστο μωρο... αυτα ειναι χαζα.

 

Το θεμα ειναι οτι τα παιδακια θα επρεπε να γεννιουνται φυσιλογικα.. εκτος απ τις περιπτωσεις που πραγματικα υπαρχει καποιος κινδυνος και οχι επειδη βολευει καποιους γιατρουδακους και με 1000 δικαιολογιες εχουν πεισει το 60% των γυναικων οτι πραγματικα κινδυνευαν!!!

 

Το θεμα δλδ δεν εχει να κανει με τις γυναικες ουτε με τα παιδια ουτε με το τροπο που γεννιουνται... αλλα η επιβολη ψευτικων δικαιολογιων ωστε να βολεψουν τα ωραρια τους καποιοι...αν πραγματικα υπαρχει λογος ποιος θα ελεγε οτι κακως καταφερε να σωθει μια μανα ή ενα παιδι??????

 

Εγω προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο μανα καποια αναλογα με τον τροπο που εχει γεννησει....ή κατα το ποσο εχει πονεσει (υπαρχουν πολλες που εχουν πονεσει πιο πολυ με την καισαρικη και αλλες απ τον φυσιολογικο τοκετο... δεν υπαρχει πιο απωδυνος και πιο ανωδυνος συμφωνα με το τροπο) η αν το παιδι της εχει αρρωστησει πιο πολυ σε σχεση μ αλλο που δεν εχει αρρωστησει καθολου....ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ (μανα ειναι οποιαδηποτε μεγαλωνει ενα παιδι και ας μην ειναι δικο της...και το μεγαλωνει μ αγαπη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεννήσαμε με φυσιολογικό τοκετό πριν 21 ημέρες.

Αλλά και με καισαρική να γεννούσαμε το ίδιο θα ήταν. Άσε που ταλαιπωρείται το μωρό σαφώς λιγότερο. Δε βλέπω που είναι το πρόβλημα των μεν ή των δε. Δεν υπάρχει θέμα. Καθένας ζυγίζει τις επιλογές που έχει και παίρνει την απόφασή του. Η οποία είναι σωστή ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

 

Και να αναγνωρίζουμε ότι η καισαρική είναι μία καβάτζα που όλοι έχουν, για την περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Λοιπόν η οποιαδήποτε άμα κοιλοπονούσε 10 ώρες και δεν κατέβαινε το παιδί, να δεις πως θα την ήθελε.

 

Εγώ προσωπικά δεν είμαι κατά της καισαρικής. Έχει πολλά πλεονεκτήματα. Τώρα φυσιολογικό ξε-φυσιολογικό δεν ξέρω, λες και όλα στη ζωή μας φυσιολογικά είναι... εδώ η μισή Ελλάδα ζει μέσα στο μπετόν εδώ και 50 χρόνια, η καισαρική μας μάρανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι'απο εμενα.

Καποτε, πολυ καιρο πριν μεινω εγκυος, ηθελα να γεννησω με καισσαρικη για να αποφυγω τα βασσανα. Τελικα γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο (αγιος ο εφευρετης της). Για την καισσαρικη δυστυχως πριν λιγο καιρο ακουσα κατι που δεν μου αρεσε. Μου ειπε μια κυρια γιατρος οτι τα παιδια που γεννιουνται με καισσαρικη πολυ συχνα αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας τυπου ασθματος κτλ λογω του οτι με τον φυσιολογικο τοκετο κατα την εξοδο του το βρεφος, συστελονται οι πνευμονες και υστερα διαστελονται με αποτελεσμα την καλυτερη λειτουργια τους. Αν ισχυει αυτο καλο ειναι να την αποφευγουμε. Εκτος εαν υπαρχει σοβαρο προβλημα οπου εκει πρωτεραιοτητα δινεται στην επιβιωση του εμβρυου φυσικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα 21/9 με φτ χωρις επισκληριδιο μετα απο 45' αφοτου μπηκαν οι πρωτες σταγονες τεχνιτων πονων..!! ευχομαι σε ολες τις εγκυμονουσες με ενα πονο κ καλη λευτερια..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεννησα φυσιολογικα πριν 2 μηνες και δεκα μερες.ηταν βεβαια με προκληση γιατι ειχα αλλο προβλημα και δε μπορουσα να περιμενω κ αλλο.ο γιατρος μου ειπε βεβαια οτι μεσα στις επομενες δυο μερες θα ερχοταν κ μονο του.....οπως και να γεννησεις ομως σημασια εχει να πανε ολα καλα και να εχουμε τα μπεμπακια μας υγιη στην αγκαλια μας.μονο αυτο μετραει για μενα.:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω γεννησα πριν 45 μερες με φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο το πρωτο μου μωρακι μεσα σε 6 ωρες αφου μου εσπασαν τα νερα.χαιρομαι παρα πολυ που το εζησα ολο αυτο χωρις φυσικα αυτο να σημαινει οτι αν κατι δεν πηγαινε καλα δεν θα προχωρουσαμε σε καισαρικη.το παν ειναι να μαστε καλα και οι μανουλες και τα μωρακια μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα εγω γεννησα το πρωτο μου παιδι με φυσιολογικο τοκετο και μετα απο πεντε χρονια το δευτερο με καισαρικη πραγμα που δεν ηθελα με τιποτα αλλα ηταν ψηλα ηταν μεγαλο κτλ κτλ αλλα πλησιαζε και 28η οκτωβριου αργιες σαββατοκυριακα κτλ κτλ τωρα ειμαι εγκυος στο τριτο μου παιδι και πολυ θα ηθελα να γεννησω παλι φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γέννησα με πρόκληση φυσιολογικού τοκετού μέσα σε 5 ωρίτσες και όλα πήγαν μια χαρά και τώρα που περιμένω το δεύτερο ελπίζω να γεννήσω ξανά φυσιολογικά.

Βλέποντας το θέμα που έχει ανοιχτεί περί καισαρικής θα ήθελα να συμφωνήσω στο ότι εγκυμονεί κινδύνους και σίγουρα είναι προτιμότερο να γεννήσει κανείς φυσιολογικά αλλά εγώ προσωπικά αν και προτιμώ τον φυσιολογικό τοκετό δεν θα έλεγα και όχι σε μια καισαρική όταν αυτός το φυσιολογικός τοκετός μπορεί να διαρκέσει πχ μια μέρα και να πεθάνω στους πόνους...αν θέλετε μπορείτε να με κατακρίνετε γι' αυτό αλλά εγώ σαν άνθρωπος ξέρω τα όρια μου και ξέρω πόσο λιγόψυχη είμαι σε αυτά οπότε σε αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα καισαρική και πραγματικά θαυμάζω τις γυναίκες που γεννάνε με απίστευτους πόνους και μετά από πολλές πολλές πολλές ώρες (δεν μιλάω προφανώς για φυσιολογικό τοκετό που όλα παν καλά και διαρκεί 5-6- ώρες)

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...