Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-10-13, 00:29   #161
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω παντως νομιζω οτι μια γλωσσα συγκροτημενα την μαθαινεις σε σχολειο (ή σε φροντηστηριο) και ειναι τελειως διαφορετικη η εμπειρικη εκμαθηση απο την σωστη γνωση της γλωσσας. Εμεις στο σπιτι μιλαμε ελληνικα και τα παιδια μιλανε ελληνικα (καλυτερα απο αλλα ελληνοφωνα παιδακια εδω ισως, αλλα οχι οσο καλα θα μιλαγαν αν ζουσαν στην Ελλαδα). Επισης τα παιδια μιλανε γαλλικα - αρκετα καλα και εκφραζονται ανετα (προχτες ο μικρος εκανε τα παραπονα του στον μεγαλο στα γαλλικα). Σιγουρα ομως δεν μιλανε τοσο καλα οσο θα μιλαγαν αν ειμαστε εμεις γαλλοφωνοι.
Φυσικα και πανε σχολειο - και για τις δυο γλωσσες. και τωρα που ειανι και ο δευτερος στο προνηπιο αναρωτιεμαι τι του προσφερει το να πηγαινει αλλες 6 ωρες σχολειο την βδομαδα. βλεπω ομως οτι συνολικα στον μεγαλο εκανε καλο (αν μη τι αλλο βελτιωσε πολυ το "ρο") οποτε θα στελνω και τον μικρο και ας σερνεται στον δρομο,,,
Παλιά 11-10-13, 03:14   #162
Christina87

Το avatar του χρήστη Christina87

Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Christina87 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mmdad σίγουρα ισχύει αυτό. Μία απ'όλες τις γλώσσες την κατέχεις πάντα καλύτερα. Ζεις στο Βέλγιο, οπότε θα έχεις δει, ότι μπορεί ο κόσμος να πιστεύει ότι οι Βέλγοι είναι δίγλωσσοι, αλλά στην πραγματικότητα χωρίζονται απλά σε Φλαμανδούς και Γαλλόφωνους.

Κι εγώ πέρασα κάποια χρόνια της ζωής μου στο Βέλγιο. Έμαθα κάποια Γαλλικά για να συνεννοούμαι, αλλά καθώς δεν πήγα σε γαλλόφωνο σχολείο, δεν τα έμαθα σε βάθος. Δεν κατάφερα ποτέ να νιώσω τα γαλλικά γλώσσα μου και να έχω την αντίστοιχη άνεση που έχω με άλλες γλώσσες.

Προσωπικά, στο σπίτι μου μιλάγαμε πάντα και Αγγλικά, λόγω δουλειάς του πατέρα μου και Ελληνικά, λόγω καταγωγής, αλλά επειδή τελείωσα αγγλόφωνο σχολείο, ένιωθα για χρόνια πιο άνετα με τα Αγγλικά. Έπρεπε να περάσουν τρία χρόνια σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, για να αντιστραφεί αυτό. Οπότε, εγώ απλά θεωρώ ότι όση περισσότερη τριβή έχεις σε μία γλώσσα, τόσο πιο "μητρική" σου την νιώθεις και τόσο πιο άνετα την χρησιμοποιείς.

Και λίγο off topic, σε ποια σχολεία πάνε τα μικρούλια σου; Είχα πάει μία χρονιά στο Κεστεκίδειο, αλλά στο παλιό του κτίριο.
Παλιά 11-10-13, 10:12   #163
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Little Monkey Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν οι έρευνες γίνονται με διάφορους πληθυσμούς, όχι μόνο με παιδιά των οποίων οι γονείς έχουν την ευκαιρία και την ευχέρεια για "όσα περιγράφω" τα οποία δεν είμαι σίγουρη ποια είναι.

Δεύτερον δεν έχω καταλάβει τι προτείνεις (αν προτείνεις κάτι). Αν απλά συμμετέχεις στην κουβέντα για να μας ανακοινώσεις τι μπορείς να προσφέρεις εσύ στο παιδί σου, πάσο.

Τρίτον το να πάρεις μερικά CD ή DVD και να τα βάλεις να παίζουν με την ελπίδα ότι το παιδί σου θα μάθει αγγλικά δεν είναι (κατά τη γνώμη μου) προσέγγιση εκπαιδευτικής σημασίας αλλά απλό baby parking - τι να βλέπει κινούμενα σχέδια στα ελληνικά, τι στα αγγλικά.

Τέταρτον, άλλο πράγμα να στέλνεις ένα 4χρονο "για αγγλικά, γαλλικά, πιάνο, καράτε και σκάκι" και άλλο να σκέφτεσαι να εισάγεις μία ή δύο δραστηριότητες πριν τα 7. Προσωπικά θεωρώ ότι η παρακολούθηση προσχολικού τμήματος αγγλικών για 1 ώρα την εβδομάδα είναι μια καλή επιλογή. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ παιδάκι του νηπιαγωγείου ή του δημοτικού που να μην έχει την απαραίτητη ενέργεια να βγει από το σπίτι 1 ώρα την εβδομάδα για να απασχοληθεί δημιουργικά σε ξένο χώρο, αλλά εννοείται ότι αν κάποιος γονιός πιστεύει ότι το παιδί του δεν έχει τις δυνάμεις για κάτι τέτοιο, καλά θα κάνει να μην το πιέσει.
Κοιτα το υφος σου ειναι απαραδεκτο και προφανως, δεν δεχεσαι να εχει καποιος αλλη αποψη απο εσενα.
Αυτο που προτεινω, σε συνεχεια της συζητησης που ειχε ανοιξει σχετικα, και αφου ρωτας και παλι, ειναι να ξεκιναει ενα παιδι φροντιστηριο, μετα τα 6. Το λεω ξεκαθαρα. Απο εκει και περα, επαναλαμβανω, ειναι δικαιωμα του καθενος να ξεκινα οσες δραστηριοτητες θελει το παιδι του πριν τα 6 του χρονια. Απλα, ανεφερα τη ΓΝΩΜΗ μου, και εχω το δικαιωμα νομιζω οπως κι εσυ. Και εννοειται οτι το εφαρμοζω στο παιδι μου αυτο που πιστευω, τι θα εκανα, το αντιθετο?
Οσον αφορα στο επιχειρημα για τον ελευθερο χρονο, παλι δεν συμφωνω. Δηλαδη για να βγει απο το σπιτι ενα 4χρονο, πρεπει να πηγαινει σε φροντιστηριο? Για παραδειγμα, σε πολλες περιοχες κανενα 4χρονο δεν ειναι σπιτι πριν τις 8, παιζουν εξω. Δεν μενουν ολοι σε αυστηρα αστικο περ/λλον οπως υπονοεις. Και να φανταστεις οτι μενω στην Αττικη, οχι σε απομακρυσμενη περιοχη. Εναλλακτικες υπαρχουν.
Τελος δεν εχω πεισθει οτι προσφερουν κατι τα συγκεκριμενα φροντιστηρια, απο το να παρεις το (ΙΔΙΟ) υλικο σπιτι. Ισως καποιοι γονεις να ενδιαφερονται, γι αυτο και το ανεφερα. Αν δηλ ενας γονιος μπορει να γλυτωσει τα διδακτρα, τη μεταφορα κλπ και να εχει το ιδιο αποτελεσμα στο σπιτι, γιατι να μην το προτιμησει, εαν θελει;
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-13, 13:53   #164
Christina87

Lightbulb

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαρά-Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος δεν εχω πεισθει οτι προσφερουν κατι τα συγκεκριμενα φροντιστηρια, απο το να παρεις το (ΙΔΙΟ) υλικο σπιτι. Ισως καποιοι γονεις να ενδιαφερονται, γι αυτο και το ανεφερα. Αν δηλ ενας γονιος μπορει να γλυτωσει τα διδακτρα, τη μεταφορα κλπ και να εχει το ιδιο αποτελεσμα στο σπιτι, γιατι να μην το προτιμησει, εαν θελει;
Έχεις ένα δίκιο και ένα άδικο. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσει το παιδί μάθημα από έναν επαγγελματία εκπαιδευτικό, τότε σίγουρα είναι πολύ καλή άποψη. Επίσης, αν έχεις εσύ τη δυνατότητα και τις γνώσεις να ασχοληθείς αρκετά και να το ψάξεις και να δημιουργήσεις ένα συγκεκριμένο syllabus για το "μάθημα" του παιδιού σου, επίσης είναι μία καλή ιδέα. Από την άλλη υπάρχουν τα παιδιά που όταν τα "διαβάζει" η μαμά ή ο μπαμπάς αποδίδουν το ίδιο καλά και άλλα που δεν παίρνουν το "μάθημα" στα σοβαρά όταν γίνεται από τους γονείς. Εγώ πέρσι, ξεκίνησα μάθημα στο παιδί μιας συναδέλφου, που θα μπορούσε πολύ άνετα να το αναλάβει η ίδια.

Από την άλλη, το να προμηθευτείτε υλικό για να έχει το παιδί ερεθίσματα σχετικά με την ξένη γλώσσα από πολύ μικρή ηλικία, είναι πολύ σωστό και θεμιτό.
Προσωπικά, επειδή και εγώ και ο σύζυγος είμαστε δίγλωσσοι όσον αφορά τα Ελληνικά και τα Αγγλικά, έχουμε αποφασίσει ότι το παιδί -όταν αυτό έρθει- θα μεγαλώσει σε δίγλωσσο περιβάλλον, ώστε να μη δυσκολευτεί να μάθει τη ξένη γλώσσα, σαν να πρόκειται να μάθει Ιστορία ή Μαθηματικά για το σχολείο.

Οι δύο σχολές που υποστηρίζετε (Χαρά-Μαρία και Little Monkey) υπάρχουν και συγκρούνται δεκαετίες τώρα. Απλά η μία, πλεόν, βρίσκει επιστημονικούς συμμάχους στις σύγχρονες νευροεπιστήμες, χωρίς βέβαια, αυτό να αποδεικνύει την ορθότητα ή μη της άποψης.
Παλιά 11-10-13, 16:01   #165
vivien9

vivien9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως συμφωνώ με την Χαρά-Μαρία. Και να πω και κάτι άλλο, όταν στα 19 μου αποφάσισα να μάθω γαλλικά γιατί μου άρεσαν πάρα πολύ σαν γλώσσα, μου πήρε 2 χρόνια για να πάρω το Certificat! Ενώ αντίστοιχα μάθαινα γερμανικά από την 5η δημοτικού έως την 1η Λυκείου (6 χρόνια) για το αντίστοιχο δίπλωμα και φυσικά τώρα δεν θυμάμαι τίποτα.

Καλά δεν λέω να αρχίζουμε αγγλικά μετά τα 18, αλλά και πάλι σκεφτόμουν πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η ωρίμανση του εγκεφάλου και κυρίως η σωστή εκμάθηση της γραμματικής της μητρικής μας γλώσσας, για την εκμάθηση της γραμματικής μιας ξένης γλώσσας.

Ο χρήστης vivien9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-13, 21:12   #166
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Christina87 Εμφάνιση μηνυμάτων
mmdad σίγουρα ισχύει αυτό. Μία απ'όλες τις γλώσσες την κατέχεις πάντα καλύτερα. Ζεις στο Βέλγιο, οπότε θα έχεις δει, ότι μπορεί ο κόσμος να πιστεύει ότι οι Βέλγοι είναι δίγλωσσοι, αλλά στην πραγματικότητα χωρίζονται απλά σε Φλαμανδούς και Γαλλόφωνους.

Κι εγώ πέρασα κάποια χρόνια της ζωής μου στο Βέλγιο. Έμαθα κάποια Γαλλικά για να συνεννοούμαι, αλλά καθώς δεν πήγα σε γαλλόφωνο σχολείο, δεν τα έμαθα σε βάθος. Δεν κατάφερα ποτέ να νιώσω τα γαλλικά γλώσσα μου και να έχω την αντίστοιχη άνεση που έχω με άλλες γλώσσες.

Προσωπικά, στο σπίτι μου μιλάγαμε πάντα και Αγγλικά, λόγω δουλειάς του πατέρα μου και Ελληνικά, λόγω καταγωγής, αλλά επειδή τελείωσα αγγλόφωνο σχολείο, ένιωθα για χρόνια πιο άνετα με τα Αγγλικά. Έπρεπε να περάσουν τρία χρόνια σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, για να αντιστραφεί αυτό. Οπότε, εγώ απλά θεωρώ ότι όση περισσότερη τριβή έχεις σε μία γλώσσα, τόσο πιο "μητρική" σου την νιώθεις και τόσο πιο άνετα την χρησιμοποιείς.

Και λίγο off topic, σε ποια σχολεία πάνε τα μικρούλια σου; Είχα πάει μία χρονιά στο Κεστεκίδειο, αλλά στο παλιό του κτίριο.
Στο Βελγιο δεν ειναι διγλωσσοι (καλα πολλοι ειναι γιατι μιλανε την μητρικη τους και μια απο τις εδω γλωσσες). Απλα η χωρα εχει 3 επισημες γλωσσες και δεν ειναι απαραιτητο οι πολιτες να τις μιλανε ολες. Πχ αν πας στις Φλαμανδοφωνες περιοχες εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να φας αν μιλησεις αγγλικα παρα γαλλικα. Στις Βρυξελλες ξερω οτι διδασκεται η δευτερη γλωσσα σαν ξενη απο την τριτη ή τεταρτη Δημοτικου (τα γερμανικα μιλιονται σε μια πολυ μικρη περιοχη).

Εγω δεν εχω επιστημονικα στοιχεια να αντιπαραθεσω. Ομως οσο πιο μικρη ξεκινησα την γλωσσα τοσο καλυτερα την εμαθα (εχω κανει μαθηματα σε 4 συν τα ελληνικα). Το εχω πει και πιο πανω οτι ο συζυγος πηγε στα 18 στην Ιταλια για να σπουδασει και εμαθε την γλωσσα πολυ καλα. ομως 8 χρονια εδω οτι καταλαβαινει απο τα Ιταλικα - δεν εμαθε και ουτε εκανε καμια προσπαθια να μαθει γαλλικα,
Τωρα πια ειναι η καταλληλη ηλικια??? Ο Κωνσταντινος μου στα γαλλικα το γραφει σωστα. Ελληνικα ομως μπορει να γραψει Κονσταντινος, ή Κονsταντινος ή και ΚΩνσταντινος (βασικα το ο με την γραμμη απο κατω σε μεγεθος αναλογο με τα υπολοιπα γραμματα)

Και αγγλικα θα ηθελα να κανει αλλα μαλλον του χρονου και με μια μεθοδο για γαλλοφωνους. Τα γραμματα τα ξερει ηδη αλλα η προφορα θα ειναι αλλο θεμα (οτγουιλσ αντι για χοτγουιλσ - το οποιο αλλιως το λεει απο εξω , οπως ακουει εμας και αλλιως το διαβαζει)
Παλιά 11-10-13, 23:48   #167
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι δύο σχολές που υποστηρίζετε (Χαρά-Μαρία και Little Monkey) υπάρχουν και συγκρούνται δεκαετίες τώρα. Απλά η μία, πλεόν, βρίσκει επιστημονικούς συμμάχους στις σύγχρονες νευροεπιστήμες, χωρίς βέβαια, αυτό να αποδεικνύει την ορθότητα ή μη της άποψης.
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι που μπορεί να ακούγεται και χαζό, αλλά ποιες συγκρουόμενες σχολές υποστηρίζουμε με τη Χαρά-Μαρία?

Ως προς την εκμάθηση της ξένης γλώσσας συμφωνούμε ότι είναι καλό να γίνεται βιωματικά και από μικρή ηλικία - το μόνο στο οποίο διαφωνούμε είναι στο πού (και ελαφρώς στο πώς).

Και δεν έχω καταλάβει αν η διαφωνία μας είναι οικοδιδασκαλία ή σχολικό περιβάλλον, δηλαδή αν η Χαρά-Μαρία είναι εναντίον οποιασδήποτε εκπαιδευτικής δομής ή αν αντιτίθεται συγκεκριμένα στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών. Αν είναι εναντίον όλων των εκπαιδευτικών δομών, λογικά θα πρέπει να πιστεύει ότι ένα νήπιο δεν πρέπει να πηγαίνει ούτε σε παιδικό σταθμό, ούτε σε νηπιαγωγείο, ούτε σε κέντρο δημιουργικής απασχόλησης, ούτε σε σχολή χορού - η θέση του νηπίου είναι στο σπίτι με τη μαμά και πουθενά αλλού. Αν είναι υπέρ άλλων εκπαιδευτικών δομών αλλά κατά των φροντιστηρίων, το μόνο που σκέφτομαι είναι "γιατί"?

Παρεμπιπτόντως η νευροψυχολογία δεν είναι απροκάλυπτα υπέρ της ταυτόχρονης εκμάθησης δύο γλωσσών από νεαρή ηλικία. Μπορεί έτσι να επιτυγχάνεται καλύτερη μάθηση των γλωσσών (αν και αυτό συζητιέται), αλλά δημιουργούνται άλλα προβλήματα.

Το να μάθεις μια ξένη γλώσσα σε μεγαλύτερη ηλικία είναι μια κουβέντα. Τα κωλλύματα που δημιουργούνται είναι ποικίλα και σε πολλές περιπτώσεις πρακτικής φύσεως. Δεν μιλάμε για ενήλικες με υψηλή γλωσσική ικανότητα που μαθαίνουν τη δεύτερη ή την τρίτη ξένη γλώσσα μετά τα 18 κάτω από ευνοϊκές συνθήκες (πχ σε ξένη χώρα) ή από χόμπυ. Αυτές οι περιπτώσεις είναι μεμονωμένες. Στην πλειοψηφία τους οι ενήλικες δεν έχουν το χρόνο ή τη διάθεση (ή την ικανότητα) να ξεκινήσουν μια ξένη γλώσσα από την αρχή και να φτάσουν σε επίπεδο διγλωσσίας.
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-13, 09:53   #168
Nonika

Περιοχή: Πειραιάς
Nonika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε Νόνικα, με αυτό το σκεπτικό, δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα για τα παιδιά μας μέχρι να πάνε σχολείο. Ούτε παιδικό να τα στείλουμε (γιατί κι εκεί μαθαίνουν πράγματα), ούτε δημιουργική απασχόληση, ούτε εμείς στο σπίτι να τους δείχνουμε τίποτα καινούριο. Είναι σωστό τώρα αυτό?
Δεν ανεφερα για αλλες δραστηριοτητες παρα μονο για ξενη γλωσσα. Και σταθμο θα πανε και καποιο αθλημα αν το θελουν αλλα οχι να τα στελνουμε φροντηστηριο γιαξενη γλωσσα απο τοσο μικρα. Μια φιλη μου που εχει φροντηστηριο αγγλικων μου ειπε δεν πρεπει απο τοσο μικρα. Και συμφωνω μαζι της απολυτα.

Ο χρήστης Nonika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-10-13, 11:24   #169
Little Monkey

Προεπιλογή

Nonika, δεν ξέρω αν είσαι το alter ego της Χαράς-Μαρίας (έχω μπερδευτεί με το ποιος λέει τι εδώ μέσα) πάντως να διευκρινίσω ότι εγώ απάντησα στο παρακάτω σχόλιο της Χαράς-Μαρίας, όπου φαίνεται να διαφωνεί με τις δραστηριότητες γενικώς ή ίσως με την ποικιλία δραστηριότητων?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαρά-Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ενας γονιος θελει να παει το 4χρονο για αγγλικα, γαλλικα, πιανο, καρατε και σκακι δικη του επιλογη ειναι και καλα κανει αλλα δεν χρειαζεται να το στηριξω γενικα ως επιλογη για ολα τα παιδια.
Πάντως άλλο πράγμα το "στέλνω φροντιστήριο" και άλλο κάνω προσχολική αγωγή (σε φροντιστήριο, παιδικό σταθμό, κέντρο απασχόλησης κλπ). Όταν λέμε για τμήματα Pre Junior δεν εννοούμε το κλασικό φροντιστήριο με τα παιδιά καθισμένα στα θρανία, τη δασκάλα στον πίνακα, διάβασμα για το σπίτι κλπ κλπ αλλά κάτι σαν αυτό που περιγράφεται εδώ (τυχαία βρήκα το σάιτ αυτό της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης, χωρίς πρόθεση να τους κάνω διαφήμιση): http://www.hau.gr/?i=english_languag...elated-content
Παλιά 14-10-13, 15:26   #170
Χαρά-Μαρία

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Nonika, δεν ξέρω αν είσαι το alter ego της Χαράς-Μαρίας (έχω μπερδευτεί με το ποιος λέει τι εδώ μέσα) πάντως να διευκρινίσω ότι εγώ απάντησα στο παρακάτω σχόλιο της Χαράς-Μαρίας, [/url]
μπορεις να μου εξηγησεις τι υπονοεις?
Δεν γνωριζω γιατι σε πειραζει τοσο πολυ που καποια ατομα διαφωνουν με οσα λες, αλλα δεν ειναι και τοσο σημαντικο το θεμα. Φαντασου να μιλαγαμε πχ για την κριση ή για πολιτικη. Χαλαρωσε.
Και παρακαλω επισης, να μην διαστρεβλωνεις τα οσα εχω γραψει.
Δεν θα συνεχισω στο θεμα.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-13, 22:07   #171
Christina87

Προεπιλογή

Little Monkey υπάρχουν οι άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι μία γλώσσα μαθαίνεται μόνο αν καταφέρεις να ξεκινήσεις από πολύ μικρή ηλικία ή να έχεις καθημερινή τριβή με αυτήν (εμπειρικά) και οι άνθρωποι που θεωρούν δεδομένο ότι για να μάθεις μία γλώσσα σε βάθος, να την ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ πρέπει να έχεις φτάσει σε μία άλφα ηλικία. Και τα δύο ισχύουν, όπως μπορεί να δει κάθε αντικειμενικό μυαλό. Καταλήγουμε λοιπόν πάλι, στο τι θέλει ο καθένας. Επίσης, να υπενθυμίσω ότι στην Ελλάδα, τα παιδιά διδάσκονται αγγλικά περίπου δέκα χρόνια, αρκετό χρόνο δηλαδή για να θεωρήσουμε ότι ξεκινάν και νωρίς (7-8 ετών), αλλά και φτάνουν στην ωριμότητα και ικανότητα να μελετήσουν σωστά μία γλώσσα. Ωστόσο, θεωρώ τα επίπεδα γνώσης της ξένης γλώσσας, πολύ χαμηλά. Πόσο μάλλον της δεύτερης ξένης γλώσσας, που εισάγεται πλέον υποχρεωτικά από τα έντεκα χρόνια τους.

Επίσης, αυτό που ανέφερες και θεωρείται "απαράδεκτο" για την Ελλάδα (η θέση του νηπίου είναι στο σπίτι με τη μαμά και πουθενά αλλού) σε πολλές χώρες, είναι δεδομένο ότι η καλύτερη επιλογή, αν αυτή υπάρχει είναι το "In-home tutoring", που πολλές φορές γίνεται αποκλειστικά και μόνο από τη μαμά. Βέβαια, αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα δε με βρίσκει καθόλου σύμφωνη, οπότε δε χρειάζεται να μπω στη διαδικασία να αναλύσω τα υπέρ και τα κατά του, αφού δε μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο.
Σκέψου λοιπόν, ότι η Χαρά-Μαρία, μπορεί να "κάηκε" από φροντιστήριο. Όπως κάποιοι άλλοι μπορεί να κάηκαν από ιδιαίτερο. Γιατί γενικότερα, είναι δύο θεσμοί που αν βρείτε την ιδανική για την περίπτωσή σας καθηγήτρια, δουλεύουν πάρα πολύ σωστά. Το υπέρ στη μία περίπτωση είναι το ερέθισμα για περαιτέρω κοινωνικοποίηση του νηπίου και στην άλλη περίπτωση η πιο εντατική, εστιασμένη και εξατομικευμένη γνώση. Με τα τελευταία μου λόγια δεν εννοώ ότι θα φορτώνουμε ένα νήπιο με γραμματικά φαινόμενα, αλλά ότι ένα παιδάκι μπορεί να μαθαίνει πιο εύκολα μέσω ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού, ενώ ένα άλλο μπορεί να μην μπορεί να συγκεντρωθεί καν σε αυτό. Το ιδανικό για μένα, ξαναλέω, είναι ο συνδυασμός των δύο μεθόδων. Τμήματα των 3-5 παιδιών, σε χώρο ειδικά διαμορφωμενο, με επαγγελματία εκπαιδευτικό. Τώρα, και στα ιδιαίτερα και στα φροντιστήρια, μπορεί να βρείτε αυτό που ψάχνετε, κυρίως αν επιμείνετε και "πιέσετε", αλλά και στα δύο μπορεί να την πατήσετε και να έχετε πετάξει απλά τα λεφτά σας.

Δεν έχω διαβάσει τίποτα για προβλήματα από την εκμάθηση δύο γλωσσών σε νεαρή ηλικία. Και αν μιλάμε για αυτό που θεωρούν πολλοί, ότι το παιδί θα "μπερδεύει" τις δύο γλώσσες, ούτε έχει παρατηρηθεί ποτέ, ούτε ισχύει και το υποστηρίζω μέχρι τελευταίας μου πνοής. Βέβαια, μπορεί να έχουν προκύψει αποτελέσματα από έρευνες που δεν έχουν πέσει στα χέρια μου, οπότε σε εμπιστεύομαι.

Εγώ θα σας πω μία κουβέντα, σαν εκπαιδευτικός, γιατί μετά από τόσα χρόνια διαβάσματος, θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να χρησιμοποιώ αυτόν τον τίτλο ( :P ).
Η κάθε οικογένεια καλό θα ήταν να ακολουθήσει τη μέθοδο που πιστεύει ότι θα βοηθήσει το παιδί της περισσότερο. Είτε αυτό σημαίνει ότι θα το γράψει σε φροντιστήριο, είτε σε οικοδιδασκαλείο, είτε σε ιδιαίτερο. Είτε ξεκινήσει από 3 ετών, είτε από 9. Το θέμα είναι να γνωρίζετε το παιδί σας, να είστε δίπλα του και να προσπαθείτε να του προσφέρετε το καλύτερο. Αν το καταφέρετε αυτό, το παιδί σας θα μάθει Αγγλικά, Γαλλικά κ.ο.κ.
Από κεί και πέρα, μπορεί να "ξεμπερδέψει" με την απόκτηση των αντίστοιχων πτυχίων 2 χρόνια πιο νωρίς ή 2 χρόνια πιο αργά. Δεν έγινε κάτι με αυτό. Επίσης, αν αργότερα επιλέξει να εργαστεί ή να σπουδάσει στο εξωτερικό και αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει αυτή τη γλώσσα, τότε ή θα του φανεί πιο εύκολο, είτε λίιιιγο πιο δύσκολο, αλλά, όπως και να 'χει, θα καταφέρει να προσαρμοστεί, γιατί είναι στη φύση μας να το κάνουμε αυτό.
Οπότε, αντί να χάνουμε χρόνο σε κόντρες, προσπαθώντας να πείσουμε μία άλλη οικογένεια, ότι η δική μας επιλογή είναι πιο ορθή, καλύτερα ας κατεβάσουμε μερικά videos από το Mother Goose Club, να τα δούμε με το παιδί μας. Το να μάθει δύο-τρία αγγλικά τραγουδάκια που θα έχει επιλέξει αυτό, μόνο καλό θα μπορούσε να του κάνει.

Επίσης, μακάρι τα φροντιστήρια, όπως τα ξέρουμε στη χώρα μας, να φτάσουν στο επίπεδο που προωθεί η ελληνοαμερικάνικη κάποια στιγμή. Γιατί δυστυχώς, όταν λέμε prejunior, στα φροντιστήρια, θρανία, ένα βιβλίο οδηγό για την άπειρη δασκάλα, και αντιγραφή γραμματάκια εννοούμε. Τη μία φορά που πρότεινα τη χρήση δαχτυλομπογιάς, έγινε πανικός και τη μία φορά που σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να κάνουμε ένα θεατρικό στη γιορτή του καλοκαιριού, η απάντηση ήταν "τα παιδιά θα δυσκολευτούν και οι γονείς δε θα τα γράψουν a junior του χρόνου". Όπως καταλαβαίνετε φυσικά, οι γονείς είναι αυτοί που ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό, γι αυτή τη στάση των φροντιστηρίων. Κάποια άλλα είναι ο μισθός του διδακτικού προσωπικού, το ότι -με το συμπάθειο- και η κουτσή Μαρία γίνεται "καθηγήτρια Αγγλικών" και ότι τελικά ελάχιστοι είναι αυτοί που στέλνουν τα παιδιά τους στο φροντιστήριο για να μάθουν και σέβονται τα λεφτά που δίνουν, συγκριτικά με αυτούς που τα στέλνουν σε εμάς για να τα "παρκάρουν" για 3 ώρες τη βδομάδα.

Κάντε μία έρευνα αγοράς. Αν το ψάξετε αρκετά, εκεί έξω υπάρχει και το ιδανικό φροντιστήριο και το ιδανικό ιδιαίτερο για την περίπτωσή σας. Το θέμα είναι να ξέρετε τι ζητάτε και να ζητάτε στοιχεία γι αυτά που σας παρουσιάζουν. Μην αγχώνεστε. Το πολύ πολύ, αν δεν είστε σίγουροι, δοκιμάστε. Η εκμάθηση των Αγγλικών στην Ελλάδα, κρατάει αρκετά, ώστε να επιτρέψει κάποια ακίνδυνα λάθη.
Παλιά 15-10-13, 00:05   #172
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Little Monkey υπάρχουν οι άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι μία γλώσσα μαθαίνεται μόνο αν καταφέρεις να ξεκινήσεις από πολύ μικρή ηλικία ή να έχεις καθημερινή τριβή με αυτήν (εμπειρικά) και οι άνθρωποι που θεωρούν δεδομένο ότι για να μάθεις μία γλώσσα σε βάθος, να την ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ πρέπει να έχεις φτάσει σε μία άλφα ηλικία. Και τα δύο ισχύουν, όπως μπορεί να δει κάθε αντικειμενικό μυαλό.
Αυτές οι απόψεις σαφώς ισχύουν και δεν είναι καθόλου αντικρουόμενες. Άλλωστε αντικατοπτρίζουν το πώς μαθαίνεται η μητρική γλώσσα. Άλλο πράγμα η εμπειρική εκμάθηση και άλλο η μελέτη, άλλα πράγματα αποκομίζει το νήπιο από ένα τμήμα pre-junior και άλλα ένας ενήλικας από ένα τμήμα Proficiency. Έτερον εκάτερον.

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι αν πιστεύεις ότι το παιδί σου θα οφεληθεί από την βιωματική εκμάθηση των αγγλικών σε νηπιακή ηλικία (και υπάρχουν πολλές έρευνες που υποστηρίζουν ότι κάτι τέτοιο είναι σε γενικές γραμμές οφέλιμο) καλό είναι να μην βασιστείς μόνο σε ένα CD και ένα DVD που θα αγοράσεις για να τα παίζεις στο σπίτι. Αν δεν πιστεύεις ότι το παιδί σου έχει κάτι να αποκομίσει από την επαφή με τα αγγλικά πριν το σχολείο ή αν δεν θέλεις να βγαίνει από το σπίτι (αλλά γιατί να μην το θέλεις? δεν έχω καταλάβει) τότε δεν έχεις κάποιο δίλημμα. Κρατάς το παιδί στο σπίτι και τελειώνει η υπόθεση.

Συμφωνώ ότι ένα μικρό τμήμα προσχολικής αγωγής με μια ειδικευμένη δασκάλα είναι η καλύτερη λύση. Αν δεν μπορείς να το βρεις και η εναλλακτική σου είναι να στείλεις το 4χρονο να κάτσει σε θρανίο και να γράφει γραμματάκια όπως λες, τότε ναι, καλύτερα στο σπίτι. Είναι στο χέρι του κάθε γονιού να επιλέξει την κατάλληλη εκπαιδευτική δομή για τα παιδιά του. Όπως πας και βλέπεις 2, 3, 4 παιδικούς σταθμούς πριν καταλλήξεις στον καλύτερο, μπορείς να πας να δεις 2, 3, 4 φροντιστήρια (ή κέντρα δημιουργικής απασχόλησης ή λέσχες σκακιού ή κολυμβητήρια ή σχολές μπαλέτου ή ό,τι άλλη δραστηριότητα επιθυμείς να κάνει το παιδί σου).

Παράθεση:
Επίσης, αυτό που ανέφερες και θεωρείται "απαράδεκτο" για την Ελλάδα (η θέση του νηπίου είναι στο σπίτι με τη μαμά και πουθενά αλλού) σε πολλές χώρες, είναι δεδομένο ότι η καλύτερη επιλογή, αν αυτή υπάρχει είναι το "In-home tutoring", που πολλές φορές γίνεται αποκλειστικά και μόνο από τη μαμά.
Σε ποιες χώρες γίνεται αυτό;
Παλιά 15-10-13, 14:37   #173
Christina87

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτές οι απόψεις σαφώς ισχύουν και δεν είναι καθόλου αντικρουόμενες. Άλλωστε αντικατοπτρίζουν το πώς μαθαίνεται η μητρική γλώσσα. Άλλο πράγμα η εμπειρική εκμάθηση και άλλο η μελέτη, άλλα πράγματα αποκομίζει το νήπιο από ένα τμήμα pre-junior και άλλα ένας ενήλικας από ένα τμήμα Proficiency. Έτερον εκάτερον.
Σίγουρα, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί ο ενήλικας "βιάζεται" περισσότερο και θεωρεί ότι δεν έχει το χρόνο να μάθει μία ξένη γλώσσα βιωματικά -πράγμα που δεν ισχύει- και στηρίζει την παραγωγικότητα της διδασκαλίας στην κατ'οίκον μελέτη.

Παράθεση:
Αν δεν πιστεύεις ότι το παιδί σου έχει κάτι να αποκομίσει από την επαφή με τα αγγλικά πριν το σχολείο ή αν δεν θέλεις να βγαίνει από το σπίτι (αλλά γιατί να μην το θέλεις? δεν έχω καταλάβει) τότε δεν έχεις κάποιο δίλημμα. Κρατάς το παιδί στο σπίτι και τελειώνει η υπόθεση.
Κάποιες μαμάδες δε θέλουν να έρχονται σε συχνή επαφή τα παιδιά τους με άλλα παιδιά, γιατί υπάρχουν κάποιοι παιδικοί οργανισμοί που είναι πολύ ευαίσθητοι στις ασθένειες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, θεωρώ ότι μιλήσαμε για τη δυνατότητα του γονέα να "τρέχει" το παιδί του από δω και από κει. Άλλο είναι να έρχεται ένας δάσκαλος στο σπίτι και να κάνετε μία ώρα μάθημα και άλλο να τρέχετε, να ντυθείτε, να βάλετε μπουφάν και να πάρετε ομπρέλες, να πάτε κάπου εσείς, κτλ κτλ. Μία μαμά που δουλεύει τις περισσότερες ώρες της ημέρας, βρίσκει "καταφύγιο" στο να έρχεται ένας δάσκαλος στο σπίτι και μπορεί πιο εύκολα να επιλέξει και το ωράριο που θα γίνεται αυτό, από ένα τμήμα. Εμένα μου έχει τύχει στο φροντιστήριο, να έρχεται το παιδάκι 10 λεπτά αργότερα, γιατί είχε πρόβα με τη χορωδία, να φεύγει 15 λεπτά νωρίτερα γιατί έχει κολυμβητήριο, να χάνει μάθημα επειδή ήταν άρρωστο, κτλ. Πολλοί, αυτά τα βρίσκουν αδιόρθωτα λάθη, πόσο μάλλον σήμερον η μέρα, που κάποιοι σκέφτονται ότι όλα αυτά τα 10λεπτα και τα μαθήματα που τυχόν θα χάσει ένα παιδί, τα έχει πληρώσει. Θετικά και αρνητικά υπάρχουν σε όλες τις περιπτώσεις, το θέμα είναι ποια θεωρούνται ουδέτερα και ποια όχι.

Παράθεση:
Είναι στο χέρι του κάθε γονιού να επιλέξει την κατάλληλη εκπαιδευτική δομή για τα παιδιά του. Όπως πας και βλέπεις 2, 3, 4 παιδικούς σταθμούς πριν καταλλήξεις στον καλύτερο, μπορείς να πας να δεις 2, 3, 4 φροντιστήρια (ή κέντρα δημιουργικής απασχόλησης ή λέσχες σκακιού ή κολυμβητήρια ή σχολές μπαλέτου ή ό,τι άλλη δραστηριότητα επιθυμείς να κάνει το παιδί σου).
Συμφωνώ απόλυτα. Όσο πιο πολύ το ψάχνεις, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις το κατάλληλο για το παιδί.

Παράθεση:
Σε ποιες χώρες γίνεται αυτό;
Κοίτα και τον όρο shadow education. Εφαρμόζεται σε πολλές χώρες, ανάμεσά τους η Αγγλία, η Αυστραλία, η Αμερική και ***νομίζω*** και στον Καναδά. Επίσης εφαρμόζεται και στην Ασία. Συγκεκριμένα στην Ινδία, η οποία αποδεδειγμένα βγάζει φοβερά μυαλά σε όλες τις επιστήμες, έχουν κάποιες τάξεις, τύπου study circles, που δε γίνονται ούτε σε κάτι σαν σχολείο, ούτε σε κάτι σαν φροντιστήριο.
Στην Αμερική πάντως, είναι τιμή για μία μαμά να έχει τη δυνατότητα να αναλάβει η ίδια την εκπαίδευση των παιδιών της. Συγκεκριμένα, επειδή μία φίλη έχει δύο παιδιά σχολικής ηλικίας, η ίδια τους κάνει τα περισσότερα σχολικά μαθήματα και ο σύζυγος έχει αναλάβει τη Γυμναστική και τα Μαθηματικά. Έχουν δηλαδή πλήρες πρόγραμμα σχολείου, με συγκεκριμένα διαλείμματα, συγκεκριμένες ώρες την ημέρα, τα οποία δεν αλλάζουν.
Ωστόσο, αυτή είναι μεγάλη κουβέντα, γιατί με όλα αυτά που βλέπω, τα εκπαιδευτικά συστήματα που με βρίσκουν σύμφωνη, είναι αυτά των Σκανδιναβικών χωρών και της Γερμανίας. Μετά από αυτά, λίγο-πολύ έρχεται το χάος.
Συγκεκριμένα η Αμερική, θεωρώ ότι δεν έχει δώσει ποτέ τη βαρύτητα που θα έπρεπε στο εκπαιδευτικό της σύστημα. Είναι μία χώρα που δε θεωρεί υποχρεωτική τη προσχολική εκπαίδευση, όπως και η δική μας, πριν κάποια χρόνια, ωστόσο, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετά κονδύλια για κάτι τέτοιο.
Για την Ελλάδα από την άλλη, θεωρώ ότι παρέχει αρκετά καλή δημόσια εκπαίδευση, αν σκεφτείτε ότι σε πολλές χώρες, δεν παρέχεται δημόσια εκπαίδευση και αν αυτή παρέχεται, θα φοβόσασταν να γράψετε το παιδί σας σε ένα σχολείο. Βέβαια, δυστυχώς, έχουμε πολύ μεγάλα προβλήματα να λύσουμε σε αυτόν τον τομέα...
Παλιά 15-10-13, 14:54   #174
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοίτα και τον όρο shadow education. Εφαρμόζεται σε πολλές χώρες, ανάμεσά τους η Αγγλία, η Αυστραλία, η Αμερική και ***νομίζω*** και στον Καναδά.
Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες χώρες που αναφέρεις. Στην Αγγλία πάντως που γνωρίζω επειδή ζω εδώ, δεν έχω ακούσει ποτέ τον όρο shadow education και αυτοί που κάνουν home schooling είναι συνήθως κάτι χίππηδες τύποι που ζουν σε μαούνες κλπ. Επίσης παρότι είναι αλήθεια ότι στην Αγγλία θεωρείται αρετή να μεγαλώνει η μαμά τα παιδιά της (να μην δουλεύει μέχρι να πάνε τα παιδιά σχολείο) το να κρατάς τα παιδιά στο σπίτι θεωρείται ανάθεμα. Η στάνταρ ερώτηση που κάνουν οι health visitors όταν σε επισκέπτονται μετά την ηλικία των 6 μηνών είναι σε πόσα playgroups πας και πόσες δραστηριότητες κάνεις εκτός σπιτιού. Οι περισσότεροι γονείς που ξέρω είναι έξω σχεδόν κάθε μέρα με τα παιδιά τους, κάποιοι πάνε σε 2 και 3 γκρουπ την ίδια μέρα. Ακόμα και όταν έχεις νταντά δεν το κρατάει όλη μέρα στο σπίτι, αλλά το πάει τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα σε κάποια δραστηριότητα. Οπότε δεν ξέρω, ίσως επειδή βλέπω τι γίνεται εδώ μου φαίνεται περίεργο να λέμε ότι είναι δύσκολο να στείλεις ένα τετράχρονο ή πεντάχρονο για δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά 1 ώρα την εβδομάδα.

Παρότι δεν είμαι προσωπικά αυτής της άποψης (των πολλών δραστηριοτήτων), δεν είμαι σίγουρη ότι είναι τόσο κακό να έχει ένα παιδί πολλές δραστηριότητες εφόσον το θέλει και το απολαμβάνει. Ίσως κι εγώ όταν θα πάει το παιδί μου 5 χρονών αν ζητάει να κάνει σκάκι και κολύμβηση και μαγειρική, να προτιμήσω να το στείλω και στα τρία από το να μένει σπίτι και να παίζει με τα αυτοκινητάκια του ή να βλέπει dvd ή να το απασχολεί μια κοπέλα. Όλα αυτά εννοείται μόνο ΑΝ έχω την ευχέρεια (οικονομική και πρακτική), ΑΝ το παιδί δεν είναι φιλάσθενο, ΑΝ δείχνει διάθεση να κάνει δραστηριότητες κλπ.

Παράθεση:
Σίγουρα, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί ο ενήλικας "βιάζεται" περισσότερο και θεωρεί ότι δεν έχει το χρόνο να μάθει μία ξένη γλώσσα βιωματικά -πράγμα που δεν ισχύει- και στηρίζει την παραγωγικότητα της διδασκαλίας στην κατ'οίκον μελέτη.
Από προσωπική εμπειρία θεωρώ ότι όντως χρειάζεται περισσότερος χρόνος για βιωματική μάθηση όταν είσαι ενήλικας. Επίσης πιστεύω ότι για τον ενήλικα η βιωματική μάθηση είναι πιο δύσκολη σε σχέση με την κλασσική μάθηση, εκτός αν ήδη έχει καλή επαφή με τη γλώσσα που προσπαθεί να μάθει.
Παλιά 15-10-13, 16:55   #175
Christina87

Προεπιλογή

Μιλάμε για το πόσο χρόνο περνάει ένα παιδί εκτός/εντός σπιτιού ή για το πώς εκπαιδεύεται;
Μίλησα συγκεκριμένα για την Αμερική, όταν έλεγα ότι θεωρείται ιδανικό να αναλαμβάνουν οι γονείς την εκπαίδευση των παιδιών. Τις άλλες χώρες τις ανέφερα ως χώρες στις οποίες εφαρμόζεται και δεν είναι παράνομο (γιατί στην Ελλάδα είναι) το shadow education. Μη ξεχνάς, ότι στην Αγγλία δεν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί/νηπιαγωγεία. Υπάρχουν από childminders μέχρι creches σε γυμναστήρια. Επίσης, μην ξεχνάς, ότι στην Αγγλία δε χρειάζεσαι πτυχίο για να διδάξεις σε νηπιαγωγείο, ούτε καν Proficiency (εμένα τουλάχιστον δε μου είχαν ζητήσει) και οι "νηπιαγωγοί" με πτυχίο, γίνονται πάνε για room leader kai nurse.

Επίσης, γι αυτό σου είπα να κοιτάξεις τον όρο, γιατί και στην Ελλάδα, πολλά σχολεία/φροντιστήρια χρησιμοποιούν την μοντεσσοριανή προσέγγιση της εκπαίδευσης, αλλά οι γονείς δε γνωρίζουν τον όρο.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ είμαι της άποψης να γεμίζουμε το χρόνο των νηπίων με δραστηριότητες και να καταλήγουν οι γονείς να τα βλέπουν 2 ώρες την ημέρα και αυτά να είναι πτώματα από την κούραση. Από κει και πέρα, καλό θα ήταν να υπάρχουν ερεθίσματα από μικρές ηλικίες, ώστε το παιδί να μπορεί να επιλέξει δραστηριότητες από μόνο του. Δε χρειάζεται να κάνουμε όλοι τα παιδιά μας μουσικούς, αν δεν τους αρέσει, ούτε μπασκετμπολίστες...
Επίσης, δε μιλήσαμε για το "αν ζητάει το παιδί". Το παιδί θα ζητάει ό,τι ακούει από τους φίλους του και πολύ εύκολα θα βαρεθεί αρκετά από αυτά, αν τα δοκιμάσει. Το να του δώσουμε αυτήν τη δυνατότητα, είναι καταπληκτικό, αλλά δεν πρέπει να είμαστε και της άποψης να τα δοκιμάσει ΟΛΑ σε μία χρονιά για να δούμε πού έχει κλίση, γιατί πολύ απλά, με τρόμο θα διαπιστώσουμε ότι δεν έχει σε τίποτα, μιας που όλα θα τα κάνει κουρασμένα και θα βαριέται.

Το "απασχολεί μία κοπέλα" το λες σαν να πρόκειται για babysitting, που και αυτό, αν γίνει σωστά, δίνει πολλά εφόδια. Μία καθηγήτρια Αγγλικών ή μία καθηγήτρια πιάνου κτλ κτλ, δεν "απασχολούν" απλά το παιδί... Του μεταφέρουν γνώσεις και αξίες.
Σίγουρα αυτά τα "ΑΝ" που πρόσθεσες, περιορίζουν λίγο την γκάμα επιλογών εξωσχολικών δραστηριοτήτων.

Σίγουρα χρειάζεται περισσότερος χρόνος για βιωματική μάθηση σε έναν ενήλικα, μιας που έχει άλλα χίλια πράγματα στο κεφάλι του και μιας που όσο μεγαλώνουμε, απομακρυνόμαστε από τη νευρογένεση. Επίσης, γι αυτούς που χρησιμοποιούν τον όρο "ρουφάει σα σφουγγάρι" για το μυαλό των μικρών παιδιών, να αναφέρω΄οτι αυτό λέγεται συναπτογένεση και δε συμβαίνει μέχρι τα 10-11, αλλά μέχρι τα 2 και σίγουρα, όσο πιο πλούσιο το περιβάλλον (προφανώς δεν εννοώ οικονομικά), τότε τόσο πιο μεγάλος ο αριθμός και η... ποιότητα των συνάψεων αυτών. Βέβαια, καθ'όλη την πρώτη παιδική ηλικία, η μάθηση είναι πιο "εύκολη" επειδή ο οργανισμός ενός παιδιού που δε ζει κάτω από απάνθρωπες συνθήκες, παράγει περισσότερες συνάψεις από αυτές που χρειάζεται.

Από 'κεί και πέρα, επειδή αναγκάστηκα να περάσω 6 μήνες από την ζωή μου σε γαλλόφωνο πανεπιστήμιο και δε θυμόμουν ούτε να ρωτάω το όνομα του άλλου στα Γαλλικά (η τελευταία μου επαφή με τη γλώσσα ήταν 10 χρόνια πριν από αυτό το γεγονός), θα διαφωνήσω ότι είναι πιο δύσκολο. Μου φάνηκε πιο απλό και πιο γρήγορο το να τριφτώ κάποιους μήνες με τη γλώσσα και να έχω ένα καλό επίπεδο, από το να διαβάζω νυχθημερόν για να μπορέσω να πάρω ένα πτυχίο της πλάκας. Βέβαια, και αυτό εξαρτάται από τον άνθρωπο. Εγώ προσωπικά, είμαι περισσότερο λάτρης της πρακτικής παρά της θεωρητικής μεθόδου. Και επειδή μου είχε ξανασυμβεί στο παρελθόν να εισαχθώ σε αγγλόφωνο σχολείο, έχοντας απλά ένα Lower, που το θεωρώ πολύ απλό πτυχίο και μου φάνηκε εύκολο, έχω να δηλώσω απλά ότι η μόνη διαφορά που αντιμετώπισα (σε ηλικία 11 και 23 ετών έγιναν τα παραπάνω) ήταν ότι στο σχολείο δεν ήταν συνειδητοποιημένη, δική μου απόφαση και ήμουν πιο αγχωμένη το πρώτο διάστημα.
Παλιά 15-10-13, 22:25   #176
Ελισα24

Περιοχή: Αθήνα
Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνω σε πολλα σημεια με Χαρα-Μαρια, Christine87, Nonika και vivien9.

Δεν της φτανει της μικρης που περναει ολη τη μερα της στο νηπιο, θα την ξαναπαω το απογευμα σε σχολη ξενων γλωσσων; Θα πηξει. Ασε που η δικια μου θα επαναστατησει δεν κρατιεται μιλαμε τα απογευματα, θελει βολτες. Εστω, στην παιδικη χαρα. Κι εγω; Ποτε θα τη δω; Καθε απογευμα κανουμε κατι, μαζι. Δεν βαριεται το παιδι ουτε χρειαζομαι νταντα. Αφου ειμαι εγω εδω.

Επισης δεν εχω πεισθει αν ειναι ετοιμα τα παιδια τοσο μικρα να αφομοιωσουν μια δευτερη γλωσσα. Δεν ξερω ουτε ποσες θεωριες υπαρχουν, ουτε τι ειδους σχολεια και συστηματα εχουν αλλες χωρες, ξερω ομως οτι προτιμω να μαθει πρωτα Ελληνικα. Μεχρι να τελειωσουν το σχολειο, εχουν πολλα χρονια, δεν βιαζομαι. Κι εγω στην Τριτη Δημοτικου ξεκινησα και μια χαρα τα μιλαω τα Αγγλικα.
Ο χρήστης Ελισα24 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-13, 23:09   #177
Nonika

Περιοχή: Πειραιάς
Nonika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελισα συμφωνω μαζι σου. Και εμενα η μικρη ειναι μεχρι τις 2 σχολειο και το απογευμα θελει να κανει πραγματα που την ευχαριστουν. Παει καρατε και ενοργανη. Της αρεσουν πολυ. Δεν μπορω να τηα τα στερησω για να παει απο τωρα αγγλικα. Αλλωστε και εγω α γυμνασιου ξεκινησα αγγλικα και γ λυκειου πηρα και το proficiency.

Ο χρήστης Nonika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-13, 00:12   #178
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιλάμε για το πόσο χρόνο περνάει ένα παιδί εκτός/εντός σπιτιού ή για το πώς εκπαιδεύεται;
Μιλάμε και για τα δύο, αφού και τα δύο έχουν τεθεί στο τραπέζι. Μιλάμε κυρίως για το αν το νήπιο χρειάζεται ή είναι καλό (ή κακό) να έχει οργανωμένες δραστηριότητες εντός και εκτός του σπιτιού, και αναφερόμαστε σε δραστηριότητες εκπαιδευτικού / μαθησιακού χαρακτήρα.

Δεν είμαι σίγουρη τι σχέση έχει το αν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί στην Αγγλία και ποιος διδάσκει σε αυτούς. Αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι σε μία από τις χώρες που ανέφερες όπου θεωρείται καλό να μένει το παιδί στο σπίτι με τη μαμά, θεωρείται επίσης καλό το παιδί να κάνει δραστηριότητες καθημερινά και όχι να κάθεται στο σπίτι και να παίζει με τα παιχνίδια του από το πρωί ως το βράδυ. Για μοντεσσοριανή προσέγγιση δεν ξέρω τίποτα.

Παράθεση:
Επίσης, δε μιλήσαμε για το "αν ζητάει το παιδί". Το παιδί θα ζητάει ό,τι ακούει από τους φίλους του και πολύ εύκολα θα βαρεθεί αρκετά από αυτά, αν τα δοκιμάσει. Το να του δώσουμε αυτήν τη δυνατότητα, είναι καταπληκτικό, αλλά δεν πρέπει να είμαστε και της άποψης να τα δοκιμάσει ΟΛΑ σε μία χρονιά για να δούμε πού έχει κλίση, γιατί πολύ απλά, με τρόμο θα διαπιστώσουμε ότι δεν έχει σε τίποτα, μιας που όλα θα τα κάνει κουρασμένα και θα βαριέται.
Σαφώς. Το θέμα είναι εμείς ως γονείς τι αποφασίζουμε να του δώσουμε την ευκαιρία να δοκιμάσει. Ξένες γλώσσες; Κάτι άλλο; Ξένες γλώσσες και κάτι άλλο; Πολλά άλλα; Ή τίποτα απολύτως;

Παράθεση:
Το "απασχολεί μία κοπέλα" το λες σαν να πρόκειται για babysitting, που και αυτό, αν γίνει σωστά, δίνει πολλά εφόδια. Μία καθηγήτρια Αγγλικών ή μία καθηγήτρια πιάνου κτλ κτλ, δεν "απασχολούν" απλά το παιδί... Του μεταφέρουν γνώσεις και αξίες.
Μα αυτό ακριβώς εννοούσα. Την κοπέλα που έρχεται στο σπίτι απλά να το απασχολήσει ή να παίξει μαζί του. Η καθηγήτρια αγγλικών / πιάνου κλπ ανήκει σε άλλη κατηγορία, αυτή της εκπαίδευσης.

Ως προς το ερώτημα που εξετάζουμε οι επιλογές είναι πολλές.
Να μάθει αγγλικα με dvd ή με μάθημα;
Να μάθει αγγλικά σε φροντιστήριο ή με μάθημα στο σπίτι;
Να μάθει αγγλικά ή να ασχοληθεί με κάτι άλλο;
Να ασχοληθεί με κάτι ή να μην ασχοληθεί με τίποτα;

Κάποιος που λέει όχι εγώ δεν θέλω το παιδί μου να μάθει αγγλικά μπορεί να εννοεί ότι δεν θέλει να το στείλει σε φροντιστήριο, ότι δεν θέλει να μάθει τα αγγλικά με οργανωμένο τρόπο, ότι δεν θέλει να μάθει καμία ξένη γλώσσα πριν μάθει τα ελληνικά / πριν πάει στο γυμνάσιο / πριν ενηλικιωθεί ή ότι είναι κατά οποιασδήποτε οργανωμένης δραστηριότητας στις προσχολικές ηλικίες.

Παράθεση:
Από 'κεί και πέρα, επειδή αναγκάστηκα να περάσω 6 μήνες από την ζωή μου σε γαλλόφωνο πανεπιστήμιο και δε θυμόμουν ούτε να ρωτάω το όνομα του άλλου στα Γαλλικά (η τελευταία μου επαφή με τη γλώσσα ήταν 10 χρόνια πριν από αυτό το γεγονός), θα διαφωνήσω ότι είναι πιο δύσκολο. Μου φάνηκε πιο απλό και πιο γρήγορο το να τριφτώ κάποιους μήνες με τη γλώσσα και να έχω ένα καλό επίπεδο, από το να διαβάζω νυχθημερόν για να μπορέσω να πάρω ένα πτυχίο της πλάκας. Βέβαια, και αυτό εξαρτάται από τον άνθρωπο.
Αυτό εξαρτάται από τον άνθρωπο και από τις συνθήκες. Κατ' αρχήν πρέπει να έχεις την ευκαιρία να τριφτείς με τη γλώσσα (το οποίο προϋποθέτει μετακόμιση στο εξωτερικό) και κατά δεύτερον πρέπει να έχεις την ανάλογη γλωσσική ικανότητα. Όταν μιλούσα για τη δυσκολία των ενηλίκων να μάθουν μέσω βιωματικής μάθησης εννοούσα ζώντας στη χώρα τους και κάνοντας μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερα. Εννοείται ότι αν ήδη ξέρεις τη γλώσσα (ακόμα κι αν νομίζεις πως την έχεις ξεχάσει) και μπεις σε ένα πλούσιο γλωσσικό περιβάλλον στη χώρα όπου μιλιέται, θα έχεις θαυμάσια αποτελέσματα πάρα πολύ σύντομα. Αλλά αν δύο τελείως αρχάριοι ενήλικες με μέση γλωσσική ικανότητα ξεκινήσουν μαθήματα (π.χ. ρωσικών) ο ένας με τη βιωματική μέθοδο και άλλος με την κλασσική μέθοδο γραμματικής και λεξιλογίου, νομίζω ότι ο δεύτερος θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από τον πρώτο.
Παλιά 16-10-13, 01:46   #179
Christina87

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελισα24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω; Ποτε θα τη δω; Καθε απογευμα κανουμε κατι, μαζι.

Συγγνώμη για το άσχετο σχόλιο, αλλά μ'άρεσε αυτό που διάβασα!
Παλιά 22-10-13, 12:27   #180
Sofiade

Sofiade ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Συγγνώμη για το άσχετο σχόλιο, αλλά μ'άρεσε αυτό που διάβασα!
Και δηλαδή τι θα γίνει αν το 5χρονο κάνει κάτι διαφορετικό για ένα απόγευμα την εβδομάδα, για μία ώρα? Καλό θα του κάνει να ξεφύγει λίγο από τα φουστάνια της μαμάς. Δεν ξέρω βέβαια για τα κορίτσια, μπορεί να είναι διαφορετικά, αλλά για τα αγόρια νομίζω ότι πρέπει να το επιδιώκουμε να ανεξαρτητοποιούνται από εμάς (και τη γιαγιά) πριν πάνε σχολείο. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το γιο-μαμάκια ή και γενικότερα από το νήπιο που δεν ξέρει τίποτα άλλο από τη μαμά και τη γιαγιά. Γνώμη μου βέβαια, μπορεί να διαφωνείτε.

Και δεν εννοώ απαραίτητα ότι πρέπει να κάνει αγγλικά, αλλά πώς να το κάνουμε, κάποια δραστηριότητα εκτός σπιτιού πρέπει να την έχει ένα νήπιο! Για λόγους κοινωνικοποίησης και μόνο. Μιλάω βέβαια για δραστηριότητες που δεν συμπεριλαμβάνουν τη μαμά ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο (το να πας με το παιδί σε παιδότοπο ή στις κούνιες ή επίσκεψη σε φιλικό σπίτι δεν είναι "δραστηριότητα", είναι βόλτα).
Ο χρήστης Sofiade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-13, 13:43   #181
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofiade Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δηλαδή τι θα γίνει αν το 5χρονο κάνει κάτι διαφορετικό για ένα απόγευμα την εβδομάδα, για μία ώρα? Καλό θα του κάνει να ξεφύγει λίγο από τα φουστάνια της μαμάς. Δεν ξέρω βέβαια για τα κορίτσια, μπορεί να είναι διαφορετικά, αλλά για τα αγόρια νομίζω ότι πρέπει να το επιδιώκουμε να ανεξαρτητοποιούνται από εμάς (και τη γιαγιά) πριν πάνε σχολείο. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το γιο-μαμάκια ή και γενικότερα από το νήπιο που δεν ξέρει τίποτα άλλο από τη μαμά και τη γιαγιά. Γνώμη μου βέβαια, μπορεί να διαφωνείτε.

Και δεν εννοώ απαραίτητα ότι πρέπει να κάνει αγγλικά, αλλά πώς να το κάνουμε, κάποια δραστηριότητα εκτός σπιτιού πρέπει να την έχει ένα νήπιο! Για λόγους κοινωνικοποίησης και μόνο. Μιλάω βέβαια για δραστηριότητες που δεν συμπεριλαμβάνουν τη μαμά ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο (το να πας με το παιδί σε παιδότοπο ή στις κούνιες ή επίσκεψη σε φιλικό σπίτι δεν είναι "δραστηριότητα", είναι βόλτα).
Μηπως εισαι λιγο απολυτη. Από πού προκύπτει ότι ο ορισμός της δραστηριότητας, είναι να πάει κάπου το παιδί μόνο του.

Ολο το πρωί μου κοινωνικοποιείται στο σχολείο, ενα κάρο φίλες έχει κάνει έχω βαρεθεί να μου τις καλεί σπίτι. Πόσο πιά να μου κοινωνικοποιηθεί οεο;;; Μια ωρα την ημέρα τη βλέπω, μετά πέφτουμε ξερές για ύπνο και οι δυό. Με μια ώρα την ημέρα, σε ποια φούστα της μαμάς να κολλήσει η άμοιρη, δεν με θυμάται καλα καλά καποιες μέρες που λέει ο λόγος. Και μένω και κοντά στη δουλειά αλλά μας έχουν ταράξει στην υπερωρία. Εμεις κάνουμε αυτό που εγω ονομάζω δραστηριότητες, ιππασία, κατασκευες, παιδικη χαρα με φίλους κλπ αλλα μαζί και δεν με πολυνοιάζει πώς το λετε εσείς στο δικο σας προσωπικο λεξικό. (τώρα βεβαια με 20 ευρα το μισάωρο η ιππασία να μου την επεις βολτα θα με πονεσεις).

(σημ. Μήπως, μιλάς για νοικοκυρές, και όχι για εργαζόμενες μανούλες και μάλιστα που δεν πηγαίνουν τα νηπια τους σχολειο; Εκεί, πάω πάσο. Αλλά δεν εντάσσομαι εκεί).
Παλιά 22-10-13, 20:49   #182
Sofiade

Sofiade ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά. Νομίζω φαινόταν από αυτά που είπα ότι το σχόλιο ήταν γενικό. Σχολίασα το "αν τη στείλω αγγλικά δεν θα τη βλέπω ποτέ" το οποίο μου φάνηκε περίεργο όταν μιλάμε για δραστηριότητα της τάξης της μίας ώρας την εβδομάδα.

Αν με ρωτάς τη γνώμη μου, εγώ αν είχα μόνο 1 ώρα τη μέρα να βλέπω το παιδί μου, δεν θα το έστελνα σε καμία δραστηριότητα εκείνη την μία ώρα.

Αν δεν ρωτάς τη γνώμη μου, αγνόησε τα από πάνω
Ο χρήστης Sofiade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-13, 09:56   #183
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofiade Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά. Νομίζω φαινόταν από αυτά που είπα ότι το σχόλιο ήταν γενικό. Σχολίασα το "αν τη στείλω αγγλικά δεν θα τη βλέπω ποτέ" το οποίο μου φάνηκε περίεργο όταν μιλάμε για δραστηριότητα της τάξης της μίας ώρας την εβδομάδα.

Αν με ρωτάς τη γνώμη μου, εγώ αν είχα μόνο 1 ώρα τη μέρα να βλέπω το παιδί μου, δεν θα το έστελνα σε καμία δραστηριότητα εκείνη την μία ώρα.

Αν δεν ρωτάς τη γνώμη μου, αγνόησε τα από πάνω

Δικο μου σχόλιο ηταν το "αν τη στείλω αγγλικά δεν θα τη βλέπω ποτέ" γι αυτο απάντησα. Οκ, καταλαβα τι εγινε.
Παλιά 23-10-13, 10:46   #184
Unpluged

Unpluged ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι γίνεται αν το παιδί έχει ελεύθερο χρόνο το απόγευμα, δεν το έζησα ποτέ, γιατί εμένα τα παιδιά επιστρέφουν κουρασμένα κατά τις 4.30 στο σπίτι. Πιθανότατα θα τα ξεκινούσα κάποια δραστηριότητα, ειδικά αν στο σχολείο έκανε τα βασικά. Νομίζω πάντως ότι οι ξένες γλώσσες δεν μπορούν να ενταχθούν στην περίπτωση αυτή, δεν είναι όπως το καράτε. Θέλω να πω ότι, αν χρειάζεται, βρίσκεις χρόνο, δεν είναι για τον 'ελεύθερο χρόνο' μας. Βασικά για εμένα η ιεραρχία, σε εβδομαδιαία βάση, είναι ως εξής:
Σχολείο με τις απαιτήσεις του (διάβασμα) -ΕΔΩ βάζω και τα αγγλικά, τα οποία δεν θεωρώ χόμπι. Αν το σχολείο, δεν καλύπτει προφανώς πρέπει να κάνω αγγλικά,
Ποιοτικός χρόνος με την οικογένεια (ακόμα και μία βόλτα στο σούπερ μάρκετ είναι ποιοτικός χρόνος), και όταν λέω οικογένεια εννοώ και τους δύο γονείς και τη γιαγιά και τον παππού -δεν θα το πάω τένις, και να έχει ένα μήνα να δει τη γιαγιά του-. Άσε που τα πιο πολλά παιδιά που ξέρω ΖΟΥΝ με τη μαμά. Δεν λέω για περιπτώσεις που ο μπαμπάς δεν ζει στο σπίτι, αλλά σε οικογένειες με δύο γονείς, δεν μπορεί ο μπαμπάς να γυρνάει στις 6.00 στο σπίτι και το παιδί να είναι... μπαλέτο. Αν μείνει κι άλλος χρόνος
Ελεύθερο παιχνίδι καθημερινά -πολύ πιο απαραίτητο από κάθε καθοδηγούμενη δραστηριότητα για τη φαντασία και την αυτονομία του παιδιού- , αν μείνει κι άλλος χρόνος
Σωματική ξεκούραση, κι αυτό καθημερινά και αν μείνει κι άλλος χρόνος,
Δραστηριότητα, ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού (σε ένα παιδί που έχει έντονο πρωινό πρόγραμμα, κάτι καθιστικό, σε ένα παιδί με ήρεμο πρωινό πρόγραμμα, κάτι πιο κινητικό)

Επίσης το να ξεφύγει το 5χρονο από τα φουστάνια της μαμάς του, δυστυχώς -για εμάς τις μαμάδες- είναι ένα ζήτημα πιο πολυπαραγοντικό, δεν επιλύεται με τις εξωσχολικές δραστηριότητες, τις οποίες μπορεί κάλλιστα να τις κάνουν και τα μαμόθρεφτα. Αν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των παιδιών θα ήταν σούπερ ανεξάρτητα.

Επίσης, τι να σας πω βρε κορίτσια, εμένα το 'κάνει δραστηριότητες για να μην σαπίζει στην τηλεόραση' μου δείχνει ότι ο έλεγχος της οικογένειας έχει χαθεί εντελώς.
Ο χρήστης Unpluged δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-13, 10:58   #185
Little Monkey

Προεπιλογή

Τελικά το θέμα μας ποιο είναι; Ξεκινήσαμε συζητώντας αν είναι σημαντικό να μάθουν τα παιδιά μας ξένες γλώσσες από μικρή (βρεφική? νηπιακή? πρώτη παιδική?) ηλικία και καταλήξαμε να μιλάμε για το τι δραστηριότητες είναι καλό να κάνουν τα νήπια...

Στην τελική η απάντηση είναι μία. Αν νομίζεις ότι είναι σημαντικό το παιδί να εκτεθεί από νωρίς σε μία δεύτερη γλώσσα πλην της μητρικής, θα βρεις τρόπο. Αν δεν το νομίζεις, δεν σε ενδιαφέρει να βρεις - και όλα καλά.

Οι συζητήσεις για τις συνήθειες των νηπίων νομίζω ανήκουν σε άλλο θέμα.
Παλιά 23-10-13, 11:16   #186
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Unpluged Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης το να ξεφύγει το 5χρονο από τα φουστάνια της μαμάς του, δυστυχώς -για εμάς τις μαμάδες- είναι ένα ζήτημα πιο πολυπαραγοντικό, δεν επιλύεται με τις εξωσχολικές δραστηριότητες, τις οποίες μπορεί κάλλιστα να τις κάνουν και τα μαμόθρεφτα. Αν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των παιδιών θα ήταν σούπερ ανεξάρτητα.

Επίσης, τι να σας πω βρε κορίτσια, εμένα το 'κάνει δραστηριότητες για να μην σαπίζει στην τηλεόραση' μου δείχνει ότι ο έλεγχος της οικογένειας έχει χαθεί εντελώς.
Πολλα, πολλα like!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 26-10-13, 10:23   #187
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες. Ήμουν της άποψης ότι τα αγγλικά που ξέραμε ως λαός - να πάρουμε το προφίσιενσι ήταν μεν αρκετά καλά, αλλά απέχουν από το επίπεδο διγλωσσίας που έχουν κατακτήσει κάποιοι λαοί (ή τουλάχιστον η μορφωμένη κοινωνική τάξη). Οπότε πίστευα ότι αυτό που έκανα ως παιδί δεν ήταν το κατάλληλο για τον 21ο αιώνα. Αρκετά καλό, αλλά όχι το ιδανικό.

Οπότε κυνήγησα να κάνουν τα παιδιά λίγες ώρες από πολύ μικρά από δίγλωσσο δάσκαλο, αν γίνεται. Η πρώτη δασκάλα είχε μητρική γλώσσα τα αγγλικά και τα παιδιά απέκτησαν μια αβίαστα καλή προφορά. Μετά από εκεί το χάος. Μπλέξαμε με φροντιστήρια που είχε δήθεν δίγλωσση δασκάλα - ανάλογη προφορά με τη δική μου δηλαδή και εν ολίγοις τα παιδιά ψιλοξέχασαν την προφορά. Επίσης, δεν ζητούσα ενημέρωση για το τι έκαναν και δεν μπορούσα να κάνω reinforce τα πράγματα αυτά στο σπίτι. Με αποτέλεσμα, και λαμβάνοντας υπόψη τις καλοκαιρινές διακοπές κτλ, να μην ξέρω πραγματικά τι ήξεραν τα παιδιά και αυτά που ήξεραν να τα μισοξεχνάνε, γιατί τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ξεχνάνε κάτι πιο εύκολα, αν δεν το επαναλαμβάνουν. Εντάξει, κάποια χρώματα και κάποιους αριθμούς, κάποια ζωάκια, αλλά από εκεί και πέρα το χάος. Ο ένας που έχει πιο πολλή έφεση στις γλώσσες, παπαγαλίζει τώρα που είναι πρωτάκι τα τραγούδια που ακούει στο ραδιόφωνο και τα παπαγαλίζει με αρκετή ακρίβεια και αρκετά καλή προφορά. Αλλά αν είναι να πει σε κάποιον που γνωρίζει στα αγγλικά, γεια σου, τι κάνεις, πώς σε λένε, ε δεν μπορεί να το κάνει. Δεν μπορεί να κάνει τα πιο απλά.

Δεν λέω ότι είναι σαν να μην έκαναν, απλά περιγράφω κάποια μειονεκτήματα της προσέγγισης να μάθουν από μικρά και που ίσως ένας πιο υποψιασμένος γονέας να τα απέφευγε. Με λίγα λόγια προτείνω όχι συχνή αλλαγή δασκάλου, δάσκαλο που αν γίνεται να έχει μητρική γλώσσα τα αγγλικά και κάποιο έλεγχο - εποπτεία της κατάστασης από το γονέα.

Επίσης το να είναι κάποιος ομιλητής μιας μητρικής γλώσσας δεν σημαίνει ότι τη χειρίζεται άριστα και συνεπώς αποτελεί το άριστο γλωσσικό πρότυπο.

Τέλος πάντων, το αν θα μπερδευτεί ένα παιδί εξαρτάται από το πόσο συχνά κάνει την άλλη γλώσσα. Αν είναι για κανα-δυο ώρες την εβδομάδα, δεν πιστεύω ότι επηρεάζει πραγματικά. Εξαρτάται και από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού. Το ένα δικό μου είναι μπροστά γλωσσικά σε σχέση με την ηλικία του και το άλλο πίσω και αυτό είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Αυτό που είναι πίσω, πράγματι μπερδεύτηκε, αν και δεν νομίζω ότι ήταν από τα αγγλικά, αλλά από μια οικιακή βοηθό που είχαμε παλιά και έκανε λάθη στα ελληνικά. Μερικά από τα λάθη της τα έχει ακόμα το ένα παιδί, ενώ το άλλο παιδί δεν τα είχε ποτέ, γιατί είχε αναγνωρίσει ότι δεν έπρεπε να την έχει πρότυπο για τα ελληνικά.

Αυτή ήταν και η μόνη οργανωμένη δραστηριότητα που κάναμε γιατί για να πω την αλήθεια δεν έβλεπα κάτι άλλο που να φαινόταν περισσότερο χρήσιμο, για την ιδιοσυγκρασία των δικών μου παιδιών τουλάχιστον. Αν φαινόταν ότι είχαν περισσότερη ανάγκη κάποιο άθλημα, μουσική μπαλέτο ή κάτι άλλο, θα το κάναμε. Στις μικρές ηλικίες ειδικά, που φεύγουν τα χρόνια της ξενοιασιάς γρήγορα και δεν ξαναγυρνάνε, πιστεύω ότι καλό είναι να πηγαίνουμε με τα νερά του παιδιού. Τα παιδιά πάντως αγαπούσαν τα αγγλικά και το οφείλουν στην πρώτη τους εκείνη δασκάλα, αλλά και στο ότι γενικά η όλη δραστηριότητα σε αυτές τις ηλικίες έχει το χαρακτήρα παιχνιδιού περισσότερο και όχι καταναγκαστικού έργου.
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-13, 17:42   #188
Bousoulini

Bousoulini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εξαρταται σε κάθε περίπτωση απο το παιδί πιστευω....
Ο χρήστης Bousoulini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-14, 15:26   #189
mama21

Το avatar του χρήστη mama21

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
mama21 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mama21
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Μένουμε στη Σουηδία και ο γιός μου από τα 4 του πηγαίνει σε σουηδικό παιδικό σταθμό. Τον Αύγουστο θα αρχίσει δημοτικό σχολείο. Στο σπίτι μιλάμε ελληνικά αλλά ο άντρας μου, αραβικής καταγωγής μιλάει και αραβικά. Πιστεύετε πως το παιδί θα μπερδευτεί και θα δυσκολευτεί σαν μαθητής? Ήδη κάνει μερικά λαθάκια στα ελληνικά (π.χ. δε λέει αστυνομικός αλλά αστυνομία) και τα σουηδικά τα μιλάει αλλά μόνο τα βασικά, έχει πολλές άγνωστες λέξεις γιατί στον παιδικό σταθμό δεν εστιάζουν στη διδασκαλία αλλά στο παιχνίδι. Αν του μάθω να διαβάζει ελληνικά στο σπίτι, ίσως να είναι δύσκολο παράλληλα να μαθαίνει σουηδικά στο σχολείο? Ευχαριστώ
Παλιά 08-06-14, 15:53   #190
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mama21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Μένουμε στη Σουηδία και ο γιός μου από τα 4 του πηγαίνει σε σουηδικό παιδικό σταθμό. Τον Αύγουστο θα αρχίσει δημοτικό σχολείο. Στο σπίτι μιλάμε ελληνικά αλλά ο άντρας μου, αραβικής καταγωγής μιλάει και αραβικά. Πιστεύετε πως το παιδί θα μπερδευτεί και θα δυσκολευτεί σαν μαθητής? Ήδη κάνει μερικά λαθάκια στα ελληνικά (π.χ. δε λέει αστυνομικός αλλά αστυνομία) και τα σουηδικά τα μιλάει αλλά μόνο τα βασικά, έχει πολλές άγνωστες λέξεις γιατί στον παιδικό σταθμό δεν εστιάζουν στη διδασκαλία αλλά στο παιχνίδι. Αν του μάθω να διαβάζει ελληνικά στο σπίτι, ίσως να είναι δύσκολο παράλληλα να μαθαίνει σουηδικά στο σχολείο? Ευχαριστώ
Μπορείς να του μάθεις να διαβάζει ελληνικά ταυτόχρονα με τα σουηδικά, απλά μην τον βάλεις να μάθει γραμματική. Δε νομίζω να δυσκολευτεί στο σχολείο, με το που θα ξεκινήσει να κάνει μάθημα στα σουηδικά, θα πάρει τα πάνω του. Τα λαθάκια είναι αναμενόμενα για την ηλικία του.
Παλιά 08-06-14, 15:58   #191
mama21

Το avatar του χρήστη mama21

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
mama21 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mama21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορείς να του μάθεις να διαβάζει ελληνικά ταυτόχρονα με τα σουηδικά, απλά μην τον βάλεις να μάθει γραμματική. Δε νομίζω να δυσκολευτεί στο σχολείο, με το που θα ξεκινήσει να κάνει μάθημα στα σουηδικά, θα πάρει τα πάνω του. Τα λαθάκια είναι αναμενόμενα για την ηλικία του.
Ευχαριστώ για την απάντηση
Παλιά 11-07-14, 17:06   #192
Τίνα1711

Τίνα1711 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σε όλους
Μόλις μετακόμισα στο Χαλάνδρι και θα εκτιμούσα πολύ προτάσεις για καλά φροντιστήρια αγγλικών στην περιοχή!
Τίνα
Ο χρήστης Τίνα1711 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-14, 17:25   #193
ManiMama

ManiMama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα στις μανούλες! Αποφασίσαμε να ξεκινήσει ο γιος μας ιδιαίτερα Αγγλικών και ψάχνουμε καθηγητή... Εσείς πώς βρήκατε τους δικούς σας?? Από site θα ψάχνατε??
Ο χρήστης ManiMama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές