Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνωσεις εχουν οι δασκαλες παιδικου?


Recommended Posts

Αν κρίνω ότι ένα παιδάκι 4 1/2χρονών μπορεί να αρχίσει να γράφει γραμματάκια (το λέω γιατί δε ξέρω ειλικρινά πότε ξεκινάνε) θα φροντίσω να της μάθω εγώ πως γράφεται το όνομα της, και αν η δασκάλα το γράψει λάθος ξέρω ότι θα τη ''διορθώσει'' με το δικό της παιδικό τρόπο!ΕΙλικρινά δε περιμένω από καμία δασκάλα του παιδικού σταθμού να μάθει στο παιδί μου να γράφει....πόσο μάλλον αγγλικά...

Και να έβλεπα τόσα ορθογραφικά λάθη (που συμφωνώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι είναι σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό.....) μπορεί να έλεγα κάτι χαριτολογώντας στη δασκάλα της....αλλά μέχρι εκεί!

Επίσης αν κάτι με ενοχλούσε τρομερά απλά θα άλλαζα σταθμό...και ας μου το πλήρωνε και ο πάπας της Ρώμης!Αν κάτι δε το νιώθω καλά με το παιδί μου το αλλάζω!!!Όπως και το έκανα πριν 2 μήνες....της άλλαξα σταθμό!

 

Εμένα το παιδί μου γράφει μια χαρά όλη την ΑΒ εδώ και καιρό ....... αυτό σημαίνει ότι θα διορθώνει και τη δασκάλα? Το βρίσκεις νορμάλ αυτό? Και δεν περιμένω από κανέναν να μάθει αγγλικά στο παιδί μου--- είναι το επάγγελμά μου άλλωστε-- αλλά ΛΕΝΕ οτι τους μαθαίνουν!!! Με το ιδιωτικό και το δημόσιο είναι μεγάλη η κουβέντα, τουλάχιστον φέτος μιλάνε όλες ελληνικά (!!!!!!!) και για το κατα πόσο δύναται ο καθένας να αλλάζει κάθε λίγο περιβάλλον στο παιδί του έχουμε μάλλον διαφορετική άποψη.....

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου αρκεί που βλέπω το παιδί μου ευτυχισμένο αυτή τη στιγμή!Εξάλλου την άφησα να αποφασίσει μόνη της σε ποιο θέλει να πάει και η απόφασή της με δικαιωσε!

Εγώ δε διαφωνώ ότι μπορεί να σε ενοχλεί..μπορεί και εμένα να με ενοχλούσε αλλά δε λύνεται τίποτα έτσι. Αν είσαι ευχαριστημένη με τα περισσότερα, να βλεπεις το παιδί σου ευτυχισμένο δεν έχεις κάτι να φοβάσαι!

Δηλαδή ή θα χαλαρώσεις και θα το ξεπεράσεις και δε θα το βλέπεις καν, ή θα τρελαίνεσαι όταν τα βλέπεις! Με όλη τη καλή διάθεση στο λέω!

Δεν είναι δουλειά του παιδιού να διορθώνει τη δασκάλα του αλλά αν της έχω μάθει να το γράφει σωστά ας κάνει ό,τι θέλει η δασκάλα της!Η κόρη μου θα το γράφει σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο και η αρχη του θεματος ηταν το ερωτημα τι γνωσεις πρεπει να εχουν, για να ξερω, επρεπε να περιμενω κατι διαφορετικο η μια χαρα στραβα αρμενιζουμε???

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω ότι ένα παιδάκι 4 1/2χρονών μπορεί να αρχίσει να γράφει γραμματάκια (το λέω γιατί δε ξέρω ειλικρινά πότε ξεκινάνε) θα φροντίσω να της μάθω εγώ πως γράφεται το όνομα της, και αν η δασκάλα το γράψει λάθος ξέρω ότι θα τη ''διορθώσει'' με το δικό της παιδικό τρόπο!ΕΙλικρινά δε περιμένω από καμία δασκάλα του παιδικού σταθμού να μάθει στο παιδί μου να γράφει....πόσο μάλλον αγγλικά...

Και να έβλεπα τόσα ορθογραφικά λάθη (που συμφωνώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι είναι σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό.....) μπορεί να έλεγα κάτι χαριτολογώντας στη δασκάλα της....αλλά μέχρι εκεί!

Επίσης αν κάτι με ενοχλούσε τρομερά απλά θα άλλαζα σταθμό...και ας μου το πλήρωνε και ο πάπας της Ρώμης!Αν κάτι δε το νιώθω καλά με το παιδί μου το αλλάζω!!!Όπως και το έκανα πριν 2 μήνες....της άλλαξα σταθμό!

Να διορθώσει το παιδί την δασκάλα, δεν παίζει.

Μπράβο σου που το άλλαξες. Εγώ, πέρισυ δεν το έκανα, γιατί έκανα το λάθος να ακούσω τους ειδικούς που μου έλεγαν όχι, και το έχω μετανοιώσει. Βέβαια, δεν είχα τέτοια πράγματα που περιγράφει η veronica (εκεί δεν θα το συζητούσα καν), αλλά και πάλι, έπρεπε να το έχω κάνει...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε τοσο τρελλο προβλημα περυσι που ειλικρινα ειμαι τυχερη που το παιδι μου δε σιχαθηκε το σχολειο τελειως......ο χωρος φετος ειναι κατι παραπανω απο υπεροχος και ειναι ενθουσιασμενος.........ευτυχως ειμαι κι εγω σπιτι και εχω χρονο και να διδασκω και να διορθωνω τα κακως κειμενα.....

Να αλλαξω σταθμο επειδη η δασκαλα ειναι ανορθογραφη το βρισκω υπερβολη, εξαλλου που ξερω και που θα πεσω παλι ρε παιδια??? Καναμε φιλους, δεθηκαμε, δε θελω να αλλαξουμε περιβαλλον......

Απλα νομιζω με τον τροπο μου βοηθαω ωστε να διορθωθει η κατασταση οπως μπορω........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...

 

Τους ανθρώπους και ειδικότερα τους ανθρώπους μας δεν τους κρίνουμε από τις γραμματικές τους γνώσεις. Προσωπικά έχω πάρει θησαυρούς από "αναλφάβητους" που είχαν όμως περίσσευμα αγάπης και λαικής σοφίας.

 

Όμως...

 

Κατά την γνώμη μου, όποιος εκτίθεται δημόσια και μάλιστα μέσω/λόγω της δουλειάς του (της όποιας δουλειάς του) οφείλει να γράφει σωστά (εξαιρούνται ίσως περιπτώσεις που έχουν προαναφερθεί).

Εκτός κι αν πιστεύετε πως η ορθογραφία και το συντακτικό μας είναι αχρείαστα, ο καθένας μας μπορεί ν' αυθαιρετεί κατά βούλησιν και να δημιουργεί τους δικούς του κανόνες επικοινωνίας, οπότε δεν έχει νόημα και η παρούσα συζήτηση (για μένα).

 

Για να μην πιάσουμε τα του προφορικού λόγου και πως αυτός δολοφονείται καθημερινά (άλλη πληγή αυτή, όχι και τόσο άσχετη βέβαια με το παρόν θέμα) γιατί θα ξημερωθούμε εδώ γράφοντας.

 

Καλό μας βράδυ!

 

υ.γ. Εννοείται βέβαια πως τα λάθη είναι ανθρώπινα, πως δεν κρίνουμε κανέναν, πως δεν θεωρούμε τους εαυτούς μας άψογους - κάνουμε μια απλή συζήτηση εκφέροντας απόψεις και επ' ουδενί κυνήγι μαγισσών...

Link to comment
Share on other sites

Όταν τους μαθαίνουν να γράφουν, έστω και το όνομά τους, τότε επηρεάζει και παραεπηρεάζει. Φαντάζομαι ότι ενώ δεν ξέρεις πώς γράφεται το επηρεάζει, ξέρεις ότι το Γιάννης είναι με γιώτα-δύο νι-ήτα και όχι Γιάνης ή Γειάννης!

 

Και δεν είπε κανείς να μην βρίσκουν δουλειά οι ανορθόγραφοι. Αυτό που λέμε είναι όταν είναι μέρος της δουλειάς τους να διδάξουν ΓΡΑΦΗ ή όταν στέλνουν γραπτά κείμενα, επιστολές κ.λπ. να έχουν δίπλα τους ένα λεξικό και να το συμβουλεύονται - ή να χρησιμοποιούν την αυτόματη διόρθωση στον υπολογιστή.

 

Με το σκεπτικό το δικό σου όλοι έχουν δικαίωμα σε οποιαδήποτε δουλειά, συνεπώς κι εγώ που θέλω 10 λεπτά για να προσθέσω 13 + 17 χωρίς να κάνω λάθος, μπορώ να δουλέψω ταμείο και μάλιστα χωρίς ταμειακή μηχανή. Σωστά;

 

Μην φαντάζεσαι τίποτα, είμαι σίγουρη ότι μπρορώ να κάνω λάθος σε πολλά κοινά ελληνικά ονόματα.

Σίγουρα αν είχα να διδάξω σε παιδιά να γράφουν το όνομα τους θα μάθαινα πως γράφεται πρώτα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η γραφή δεν είναι ύλη του παιδικού που ούτως ή άλλως δεν έχει ύλη και ούτε η ορθογραφία του νηπιαγωγείου - ας με διορθώσουν οι νηπιαγωγοί στο νηπιαγωγείο γίνεται ευαισθητοποίηση, δίνονται ερεθίσματα. Εκεί βέβαια θα με πείραζε να γράψει κάτι η δασκάλα λάθος για να το αντιγράψουν τα παιδιά.

 

Τωρά στον παιδικό μπορούν να δουλέψουν και βρεφοκόμοι και προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να μην μπορούν να είναι βρεφοκόμοι οι ανορθόγραφοι.

 

Για το την τελευταία αναλογία που κανεις θα πω απλώς οχι - δεν είναι αυτό το σκεπτικό μου - υπάρχουν λογικά κενά σε αυτά που λες αλλά είναι άσχετο με το θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο και η αρχη του θεματος ηταν το ερωτημα τι γνωσεις πρεπει να εχουν, για να ξερω, επρεπε να περιμενω κατι διαφορετικο η μια χαρα στραβα αρμενιζουμε???

 

Θεωρητικά πάντα, πρέπει να έχουν πτυχίο βρεφονηπιοκόμου τουλάχιστον, είτε από ΙΕΚ είτε από ΤΕΙ. Αλλά αυτό δε λέει απολύτως τίποτα. Κάποιοι έχουν πτυχίο ΑΕΙ και δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα. Η επάρκεια ενός εκπ/κού (και όχι μόνο) δεν κρίνεται μόνον από το πτυχίο του. Το πτυχίο είναι απλώς ένα από τα βασικά προσόντα που απαιτούνται. Και νομίζω πως καταλήξαμε ότι για να πάρεις πτυχίο σήμερα δεν είναι απαραίτητο να είσαι ορθογράφος.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η γραφή δεν είναι ύλη του παιδικού

 

Τότε να μην τα βάζουν να γράφουν. Εφόσον τα βάζουν να γράφουν, επιβάλεται να γράφουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Η ορθογραφία μπορεί να είναι και μια γενικότερη ένδειξη του επίπεδου μόρφωσης και καλλιέργειας κάποιου.

 

Για μένα υπάρχουν πάντα διαβαθμίσεις.

 

Αν γράψει κάποιος π.χ. το Στέλλα με ένα "λ" ή δύο "λ" ή το Χρήστος με "ι" μπορεί απλά να έχει διαφορετική άποψη για την ετυμολογία τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ανορθόγραφος.

 

Αν γράψει ένα όνομα όπως το "Ιφιγένεια" ως "Ιφηγένεια", μπορεί απλά να έκανε ένα ανθρώπινο λάθος.

 

Αλλά αν γράψει το "Γιώργος" ως "Γιόργος".... γιατί το έχω δει και αυτό :roll: εκεί νομίζω ότι το άτομο αυτό στερείται βασικής μόρφωσης και καλλιέργειας και δεν θα ήθελα αυτό το άτομο να διδάσκει στα παιδιά μου ακόμα και αν δεν τους μαθαίνει να γράφουν.

 

Έχω κάνει αρκετά χρόνια ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές και ανάμεσα στους μαθητές μου είχα και μαθήτριες τεχνικών τότε Λυκείων που αποφοιτούσαν με την ειδικότητα βοηθού βρεφονηπιοκόμου.... Κάποιες από αυτές ήταν μια χαρά κορίτσια, κάποιες άλλες ήλπιζα να μην ασχοληθούν τελικά με το επάγγελμα αυτό, γιατί λυπόμουν τα παιδάκια που θα αναλάμβαναν.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλήξαμε..........εφόσον δεν είναι στην ύλη τους, να μην διδάσκουν γραφή..........ή να μαθαίνουν πρώτα οι ίδιες!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρά στον παιδικό μπορούν να δουλέψουν και βρεφοκόμοι και προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να μην μπορούν να είναι βρεφοκόμοι οι ανορθόγραφοι.

 

.

 

 

Πολλοι ειναι ανορθογραφοι δυστυχως...το θεμα ομως ειναι οτι στα πλαισια της εργασιας σου αν και εφοσον θελεις να λεγεσαι επαγγελματιας και υπευθυνος κι εφοον εχεις επιγνωση του οτι δεν ξερεις την τυφλα σου απο ορθογραφια...δωσε το ατιμο το παλιοχαρτο σε καποιον να στο διορθωσει πριν το στειλεις.

 

Δεν ειναι η ανορθογραφια ειναι η τσαπατσουλια και η αδιαφορια που βγαζει ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η ανορθογραφια ειναι η τσαπατσουλια και η αδιαφορια που βγαζει ολο αυτο.

Ακριβώς αυτό.

 

Επίσης όπως είπε η Βερόνικα πιο πάνω, αν κάτι δεν είναι στην ύλη σου, μην το διδάσκεις... και αν αποφασίσεις να το διδάξεις, τουλάχιστον μάθε το πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...