Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts

ο φυλακας της αδερφης μου ειναι ενα μοναδικο βιβλιο, ειχε πολυ καιρο να με κανει βιβλιο να συγκινηθω τοσο πολυ!

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οσους αγαπουν τα μυθιστορηματα και την εντονη συγκινηση, αυτο το βιβλιο στηριζεται σε πραγματικα γεγονοτα και θελει γερο στομαχι για οποιον το διαβασει.

Εγω παντως ειχα ριξει το κλαμα της αρκουδας αλλα η αληθεια ειναι πως ειμαι και λιγο κλαψιαρα.

Αναφερεται στο δραμα που ζει μια οικογενεια οπου το ενα της παιδι εχει καρκινο και την προσπαθεια που καταβαλει η μανα για να το βοηθησει...

Πολυ δυνατο βιβλιο, ευκολοδιαβαστο και με πολυ συγκινηση...

παιρνει αριστα με τονο

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χα! ωραιος τιτλος ε? και που να δειτε τι ωραιο βιβλιο?

Βιβλιο που λενε με αποψη για την σημερινη γυναικα, συζυγο επαγγελματια και μητερα :D

Ειναι κριμα να μην το διαβασετε με χιουμορ και ρεαλιστικοτητα αν μη τι αλλο :!::!::!:

Κυριως για γυναικες θα λεγα γιατι οι αντρες θα μαθουν πολλα απο τις μυστικες μας σκεψεις και δεν νομιζω πως ειναι και πολυ καλο αυτο.

Αγοραστε το ανεπιφοβα, τουλαγχιστον θα γελασετε με την ψυχη σας.

" Τι τραβαμε και εμεις οι μανες" της Κατερινα Μανενεδακη.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ένα πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο βιβλίο είναι:

"Ο Τσε αυτοκτόνησε" του Πέτρου Μάρκαρη.

Είναι αστυνομικό (με απίστευτες ατάκες).

 

Γενικά πάντως διάλεξε κάτι ελαφρύ και όχι συγκινητικό... Θα είναι ήδη φορτισμένες συναισθηματικά οι μέρες σου ....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνετέ μου κάποιο μυθιστόρημα να πάρω μαζί μου στο μαιευτήριο :lol:

 

Πολυ αισιοδοξοι σε βρισκω!!!!

Θα εχεις χρονο????

Παντως ενα μπεστελερακι αναλαφρο και διασκεδαστικο ειναι το ΦΑΔΕΡ ΗΜΩΝ

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΑΔΕΡ ΗΜΩΝ ε? Μου αρέσει ! Συγγραφέα ή εκδόσεις ξέρουμε?! Επειδή είμαι ανήσυχη λέω να έχω ένα καλού κακού :lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΔΕΡ ΗΜΩΝ ε? Μου αρέσει ! Συγγραφέα ή εκδόσεις ξέρουμε?! Επειδή είμαι ανήσυχη λέω να έχω ένα καλού κακού :lol:

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

 

ΜΑΝΟΣ ΒΟΥΡΑΚΗΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΩΚΕΑΝΙΔΑ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΟΣΗ ΧΙΟΥΜΟΡ .ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΕΡΒΟΛΩΝ ΤΟΥΣ.

 

Ο μικρότερος αδερφός του Ιησού, ο Τζες, είναι ένας μοντέρνος θεάνθρωπος που έχει όλα τα φόντα να κάνει μεγάλη καριέρα ως Σωτήρας – είναι πάνσοφος, πανάγαθος, πανέμορφος και πανσπάταλος. Ο Θεός τού δίνει εντολή να κατέβει στη Γη και να λύσει το επικοινωνιακό πρόβλημα των ανθρώπων – να τους απαλλάξει δηλαδή από την ιδιωτική τηλεόραση και τις πιστωτικές κάρτες...

 

 

O Τζες μαζεύει δώδεκα εντυπωσιακές μαθήτριες κι αρχίζει να περιπλανιέται στην υφήλιο διδάσκοντας μεγάλες αλήθειες για την ψηφιακή ευσέβεια, το θρησκευτικό μάνατζμεντ και το ντιζάιν εσωτερικών κόσμων, φιλοδοξώντας να εντάξει δυναμικά τη θρησκεία στο γήινο λάιφ στάιλ. Οι παγκόσμιες ισορροπίες ανατινάσσονται και η ιστορία του πολιτισμού ξαναγράφεται – ψηφιακά αυτή τη φορά.

 

Το Παρίσι μετατρέπεται σε μοντέρνους Αγίους Τόπους, το Hotel Ritz σε μια άνετη και λειτουργική φάτνη, ενώ ο Τζωρτζ Μπους θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για Ηρώδης. Τελικά ο μικρότερος θεάνθρωπος εξελίσσεται στον απόλυτο σταρ. Δίνει συνεντεύξεις στην τηλεόραση, φωτογραφίζεται για την Vogue και ερωτεύεται μια ασήμαντη πιτσιρίκα.

 

Ο Πανάγαθος στον ουρανό παθαίνει εγκεφαλικό μ' όλ' αυτά που συμβαίνουν «εκεί κάτω», ανακαλύπτοντας με τρόμο το αυτονόητο: ότι όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν κάνει την πάπια! – και ότι με το σταυρό στο χέρι δεν καταφέρνεις πλέον τίποτα αν ο σταυρός δεν είναι Cartier...

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Τωρα που πλησιαζουν οι διακοπες και ολο και λιγο χρονο θα μπορουμε να ξεκλεβουμε μεταξυ κουβαδακιων και λοιπων αξεσουαρ της παραλιας δε λετε και κανενα ωραιο βιβλιο να προμηθευτουμε ???

Πηγα χθες στο βιβλιοπωλειο της γειτονιας μου να αγορασω ενα δωρο για μια φιλη του γιου μου και κυκλοφορουν τοσα πολλα στις προθηκες που θελεις ατελειωτες ωρες για να επιλεξεις.ΧΡΟΝΟΣ??? ποιος τον εχασε για να τον βρουμε εμεις.

Oh mamy τα φωτα σου για κανενα ωραιο μυθιστορημα ιστορικο ή αστυνομικο .

Ιστορικο μυθιστορημα θα αναφερω ως παραδειγμα την τριλογια του Μπερναρ Λεντερικ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ,ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΑΡΤΕΜΙΣ.Εαν σου λενε κατι αναζηταω κατι παρομοιο ή εν παση περιπτωση οτιδηποτε αλλο που ξερει κανεις και ειναι αξιολογο.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όλα τα βιβλία του Irvin Yalom,

τα βιβλία του Dan Brown (αυτός που έγραψε το κώδικα νταβίντσι)

το 8 .... σε ταξιδεύουν και σε βυθίζουν μέσα σε ένα διαφορετικό κόσμο..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΙRINI αν σε ενδιαφέρει διάβασε το Ταξίδι της Αντονίας Φρέιζερ. Είναι η βιογραφία της Μαρίας Αντουανέτας αλλά έτσι όπως είναι γραμμένη νομίζεις πως διαβάζεις μυθιστόρημα. Εγώ δεν μπόρεσα να ξεκολλήσω μέχρι να το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα ωραιο που διαβασα περυσι ειναι το "Τι τραβαμε κι εμεις οι μανες" της Κατερινας Μανανεδακη (εκδοσεις Λιβανη). Ειναι πολυ "ελαφρυ" και διαβαζεται πολυ ευχαριστα, με αρκετες δοσεις χιουμιορ.

Θα βρειτε ολες κι απο κατι κοινο, σιγουρα! :D

 

Το προτεινω σ' αυτους που δεν θελουν να πονοκεφαλιαζονται στην παραλια με νταλα ηλιο!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πρότεινα το δικό μου βιβλίο με τίτλο "Μαρία" αλλά δυστυχώς δεν έχει εκδοθεί ακόμη :oops: για την ακρίβεια δεν το έχω ολοκληρώσει ακόμη :oops::P:roll: και μετά θα ψάξω και για εκδότη!

Αντε του χρόνου θα σας το στείλω δώρο για τις καλοκαιρινές διακοπές 8):D:D:D ... ξέρω είμαι πολύ αισιοδόξη :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το σμήνος

 

Συγγραφέας: Schatzing, Frank

 

Εκδότης: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2007

Μεταφραστής: Καλεύρα, Εύα

Αριθμός σελίδων: 1021

Τιμή εκδότη: 22.99€

 

 

 

Τσουνάμι καταστρέφει τις πόλεις της βόρειας Ευρώπης, φονικές μέδουσες ερημώνουν τις παραλίες της Αυστραλίας, μολυσμένα καβούρια -φορείς μιας ανίατης αρρώστιας- κατακλύζουν το υδροδοτικό σύστημα της Νέας Υόρκης αποδεκατίζοντας τον πληθυσμό, εκατομμύρια τερατώδη σκουλήκια αποσταθεροποιούν τον βυθό στις ακτές της Νορβηγίας, φάλαινες επιτίθενται σε πλοία και τα βυθίζουν. Η ανθρωπότητα δέχεται μια συντονισμένη και μαζική επίθεση. Η βασική διαχωριστική γραμμή μεταξύ ανθρώπων και ζώων έχει χαθεί: τα ζώα έχουν αποκτήσει ξαφνικά συνείδηση του εαυτού τους και στρέφονται εναντίον του ανθρώπινου είδους με σκοπό την εξόντωσή του. Είναι όμως έτσι τα πράγματα; Μήπως υπάρχει κάποιος σκοτεινός Νους που οργανώνει και συντονίζει τον εφιάλτη; Οι επιστήμονες αναγκάζονται να παραδεχτούν ότι ο άνθρωπος τελικά ξέρει για τον πλανήτη Γη πολύ πιο λίγα πράγματα από όσα ξέρει για το Διάστημα.

 

Ένα εκπληκτικό οικολογικό θρίλερ, το μεγαλύτερο ευρωπαϊκό μπεστ σέλερ της τελευταίας δεκαετίας, που πούλησε στη Γερμανία μέσα σε τρία χρόνια πάνω από 2.000.000 αντίτυπα.

 

Κριτική:

 

Η απειλή της ωκεάνιας νοημοσύνης

 

Το οικολογικό μυθιστόρημα 1.000 σελίδων ενός γερμανού διαφημιστή

 

Ο άγνωστος μέχρι πρότινος γερμανός συγγραφέας Φρανκ Σέτσινγκ μοιάζει να έχει πετύχει το ακατόρθωτο: το δεύτερο μυθιστόρημά του σκαρφάλωσε στην κορυφή των μπεστ σέλερ από την ώρα που εμφανίστηκε στη Γερμανία το 2004, κατέλαβε την πρώτη θέση επί οκτώ εβδομάδες, κατέκτησε την πρωτιά και στα ευπώλητα του «Der Spiegel», τα δικαιώματα για μετάφρασή του πουλήθηκαν σε ολόκληρο τον κόσμο, στα βιβλιοπωλεία δημιουργήθηκε η σχετική φρενίτιδα, οι κριτικοί το αποθέωσαν. Η Ούμα Θέρμαν και οι Ντίνο και Μάρθα ντε Λαουρέντις μαζί με τρεις γερμανούς παραγωγούς εκδήλωσαν άμεσο ενδιαφέρον να μεταφέρουν το βιβλίο στη μεγάλη οθόνη. Η επιτυχία θεωρείται και στο εγχείρημα αυτό εγγυημένη. Κάποιοι μιλούν για εκδοτικό φαινόμενο. Και βεβαίως δεν είναι ο Χάρι Πότερ. Τότε τι είναι;

 

Καταβροχθίζοντας τους ψαράδες

 

Το εξώφυλλο δεν αναγγέλλει παρά μόνο τον τίτλο: Το σμήνος. Ηδη φαντάζει δυσοίωνο. Θυμίζει Τα πουλιά του Χίτσκοκ, αλλά φαίνεται αυτό το «κάτι» να βρίσκεται στον βυθό. Η υπόθεση έχει ως εξής: «Χρυσά σκουμπριά εμφανίζονται εντελώς αναπάντεχα στα δίχτυα ψαράδων από το Νότιο Περού και αντί να πιαστούν σε αυτά τούς καταβροχθίζουν, γκρίζες φάλαινες αναποδογυρίζουν το σκάφος "Lady Wexham" με τους επιβάτες του στο νησί Βανκούβερ του Καναδά, τριχωτά σκουλήκια της θάλασσας απειλούν να αφανίσουν τα υπερσύγχρονα επιστημονικά κέντρα στις νορβηγικές παραλίες, μέδουσες κοντά στις ακτές της Δυτικής Αφρικής ευθύνονται για πολλούς θανάτους στην περιοχή, περίεργα φαινόμενα στον βυθό της Γροιλανδικής Λεκάνης δείχνουν την παρουσία εκεί της βασίλισσας των Υρρ, αυτών των αλλόκοτων θαλάσσιων πλασμάτων που ξαφνικά απειλούν την ανθρωπότητα. Σε όλο τον κόσμο, κάτω από διαφορετικές συνθήκες, ορισμένοι διαισθάνονται την εκδίκηση του ωκεανού να είναι έτοιμη να ξεσπάσει. Οι επιστήμονες θα χρειαστεί να συναγωνιστούν ξανά, αυτή τη φορά για να αποσοβήσουν τον κίνδυνο μιας επερχόμενης Αποκάλυψης». Ολα αυτά μοιάζουν με πραγματικότητα, με πλήθος επιστημονικών αναφορών για τη βιόσφαιρα του ωκεανού, ενώ η προσοχή εντείνεται από ένα νέο πρόβλημα προς επίλυση: είναι δυνατόν να υπάρχει ωκεάνια νοημοσύνη, όπως εικάζουμε ότι υπάρχει εξωγήινη νοημοσύνη; Διόλου απίθανο, αφού «... γνωρίζουμε λιγότερα πράγματα για τα βάθη των ωκεανών από ό,τι για το Διάστημα». Χιλιάδες ερωτήσεις περιμένουν πιεστικά μια απάντηση στο βιβλίο. Και ο Σέτσινγκ τις δίνει σταδιακά, καμιά φορά καθ' υπερβολήν, με αφορμή την κάθε εκδήλωση εκδίκησης του ωκεανού που εκδηλώνεται σε διάφορα μέρη του πλανήτη.

 

Είναι βιολόγος ο συγγραφέας; Οχι, είναι κάτι πολύ καλύτερο για την περίσταση: διαφημιστής. Γεννήθηκε το 1957 στην Κολονία, σπούδασε επικοινωνία και έστησε αρχικά μια διαφημιστική επιχείρηση εκεί με την επωνυμία Intevi. Συνεπώς γνωρίζει καλά τη συνταγή επιτυχίας της εποχής μας που έχει ονομαστεί «infotainment» (information+entertainment). Στα ελληνικά θα μπορούσαμε να κάνουμε λόγο για «πληροφοριο-σκέδαση» από το πληροφόρηση+διασκέδαση. Αυτή λανσαρίστηκε πριν από δεκαετίες από τον πρύτανη της διαφήμισης Η. L. Mencken, ο οποίος είχε αποφανθεί ότι «εκείνο που ενοχλεί στην περίπτωση της αλήθειας έγκειται στο ότι είναι άβολη και συχνά καθόλου ελκυστική». Συνεπώς χρειάζεται να την «τεντώσουμε». Η πιο επιδέξια χρήση του κανόνα αυτού γίνεται από τις βραδινές ειδήσεις και τα προγράμματα εκλαϊκευμένης επιστήμης. Στο πνεύμα της εποχής προσαρμόστηκε και η λεγόμενη πια Επιστήμη Μεγάλης Κλίμακας (Big Science), ονομασία που υποδηλώνει τον συσχετισμό της μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, με τη βιομηχανία και την κοινωνία της αγοράς αλλά και με τη διαφήμιση και με το άνοιγμα στο ευρύ κοινό. Ατμοσφαιρικά κατάλοιπα από πυρηνικές δοκιμές, νεκρωμένη φύση από φυτοφάρμακα, υπερπληθυσμός, πυρηνικός χειμώνας και το φαινόμενο του θερμοκηπίου είναι λίγα μόνο από τα περίπλοκα ζοφερά σενάρια που εκκινούν από την επιστημονική αρένα και ξεσηκώνουν στρατιές οπαδών έτοιμων να βρεθούν αντιμέτωποι με την Αποκάλυψη. Πώς μπορούσε η λογοτεχνία να μείνει απ' έξω;

 

Ενα χωρίο της Αποκάλυψης εισάγει το πρώτο κεφάλαιο του Σμήνους. Σωστή ιδέα. Βέβαια κάθε συνταγή επιτυχίας αφήνει κάποια σημεία ακάλυπτα. Για κάποιο λόγο το βιβλίο του Σέτσινγκ έγινε μπεστ σελερ στη Γερμανία και σε άλλες χώρες της Ευρώπης αλλά δεν πούλησε ιδιαίτερα στις Ηνωμένες Πολιτείες. Ισως δεν άρεσε σε κάποιους ότι παρουσιάζει ομάδα κορυφαίων αμερικανών επιστημόνων ως «κακούς» της υπόθεσης - ήρθε η εξήγηση.

 

Μια εντελώς μάταιη χειρονομία

 

Ο Φραντς Σέτσινγκ

 

Στο τέλος του μυθιστορήματος, μάλιστα, λίγο προτού επέλθει η θεία δίκη, «τα Ηνωμένα Εθνη έχουν αφαιρέσει από τις ΗΠΑ την ηγεσία της ανθρωπότητας. Μια εντελώς μάταιη χειρονομία. Σε πολλές χώρες του κόσμου η δημόσια τάξη έχει πληγεί ανεπανόρθωτα. Οπου και αν κοιτάξει κανείς βλέπει ορδές πλιατσικολόγων...». Είναι ο Ορσον Γουέλς του 21ου αιώνα, είπαν τώρα κάποιοι.

 

Πολύ τετριμμένο φινάλε, αντέτειναν κάποιοι άλλοι.

 

Η πιο οξεία κριτική προήλθε όχι τόσο από τους βιολόγους - όπως θα περίμενε κανείς - όσο από τον απλό κόσμο: «Δεν είναι Μάικλ Κράιτον ο Σέτσινγκ» αποφαίνονται οι αναγνώστες που ήδη άρχισαν να συνωστίζονται στις ηλεκτρονικές σελίδες σχολιασμού. Αλλά δεν είναι τόσο η αφηγηματική δεινότητα που λείπει από τον Σέτσινγκ. Είναι το προβλέψιμο της υπόθεσης που τον τοποθετεί σε δεύτερη μοίρα. Ο Κράιτον, ως βιολόγος, ξέρει να προηγείται. Στο αντίστοιχο δικό του θρίλερ του 2005 Το κράτος του φόβου (Bell, 2006) δείχνει πόσα οφέλη αποφέρει αυτή η καταστροφολογία στα άτομα που την καλλιεργούν, ιδίως στις ΗΠΑ: «Χμμ, κύριε Ντρέικ» είπε ένας γραφίστας «με όλο τον σεβασμό, είναι σωστό ότι οι αιφνίδιες κλιματικές αλλαγές θα οδηγήσουν σε καταστροφή; Γιατί το ενημερωτικό υλικό που μας δόθηκε...». «Ναι» φώναξε ο Ντρέικ «θα οδηγήσουν σε καταστροφή. Πίστεψέ με, θα οδηγήσουν! Και τώρα, κάντε τις αλλαγές που σας ζήτησα!». Επρόκειτο για ένα συνέδριο περιβαλλοντολόγων και πολιτικών από όλο τον κόσμο που έπρεπε να οργανωθεί «σωστά».

 

Το βιβλίο του Κράιτον κυκλοφόρησε έναν χρόνο έπειτα από αυτό του Σέτσινγκ. Θα μπορούσε να θεωρηθεί και ως η απάντηση του παλιού στον καινούργιο. Πάντως δεν ανέκοψε την ανοδική πορεία του δεύτερου. Ο διαφημιστής απέδειξε στον βιολόγο ότι η χρυσή μέθοδος για να αιχμαλωτίσεις το κοινό σου αποδίδει πάντα. Αρκεί να συνδυάσεις την επικείμενη καταστροφή με μια αίσθηση προσωπικού κινδύνου. Η Ούμα Θέρμαν άλλωστε αναμένεται να διορθώσει όποια κενά αποδοχής.

 

ΜΑΙΡΗ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ, [email protected], Το Βήμα, 30/6/2007

 

Διαβαζεται οχι ως επιστημονικη φαντασια αλλα ως στιγμες απο το μελλον....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μου εδωσε την αφορμη να ανοιξω αυτο το θεμα η φιλη μας "sardelaki"

Είναι έγκυος και διαβαζει για να περασει η ώρα της.

 

Βλέπω ότι μιλάτε γενικως για βιβλια που αφορουν οικογένεια, σχέσεις, εγκυμοσύνη κλπ.

Τι θα λέγατε για βιβλια που διαβάζετε για να περάσει απλά ο χρόνος μας?

 

Ποια βιβλία σας αρεσαν, αλλαγες απόψεων κλπ

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπό εγώ είμαι μεγάλος βιβλιοφάγος ..... σας παραθέτω μερικά :

 

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!!!

- Οι πύλες της φωτιάς (Στίβεν Πρέσφιλντ)

- Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη (Κώστας Καρακάσης) κορυφαίο***

 

μετά :

- Ο χρησμός (Βαλέριο Μάσιμο Μανιφρέντι)

- Ο ιστορικός (Elizabeth Kostova)

 

σαν παραμυθάκια

- Τριλογία "Το αστέρι του Βορρά" (Φίλιπ Πούλμαν)

- Έραγκον (καμία σχέση με το έργο) (Κρίστοφερ Παολίνι)

 

για πολύ γέλιο και είναι και μικρό

- Ο κύριος Διάβολος προσφέρει ταξίδι (Δημ. Καμπουράκης)

 

ρομαντικά/αθάνατα

- όλα τα βιβλία της Ρόζαμουντ Πίλτσερ

(Αγγλίδα συγγραφέας , αν σας αρέσει αυτό το στυλ)

 

 

Βιβλίο με νόημα

- Ο Αλχημιστής

 

Πάντως όλα είναι σχετικά σύμφωνα με το γούστο του καθενός, το ύφος του συγγραφέα κλπ

έχω διαβάσει παααρα πολλά βιβλία , αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι...

μερικά που θυμάμαι που διάβασα είναι:

 

- Η χίμαιρα

- Οι αρετές του πολέμου

- Η αδελφότητα της Ιεράς Σινδόνης

- Ο Κανόνας των Τεσσάρων

- Οκτώ

- Ο πίνακας της Φλάνδρας

- Οι εκατό ιππότες

- Οι τελευταίες Αμαζόνες

- Οι μάγγισες της Σμύρνης

- Ο κώδικας DaVinci

- Το άρωμα

- Η τέταρτη διαθήκη

- Ο γρίφος του ψηφιδωτού

- Το σπίτι των πνευμάτων

- Κόρη της μοίρας

- περίπου όλα της Αγκάθα Κρίστι (όσον αφορά την miss Marple)

κλπ

δεν τα θυμάμαι όλα.... αν θα πάω σπίτι και τα δω θα συμπληρώσω

και φυσικά όλα του ΑΡΚΑ (χιχιχι) + Μαφάλντα

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ

Συγγραφέας: ΡΟΝΤΑ ΜΠΕΡΝ

Εκδόσεις: ΛΙΒΑΝΗΣ Α.Α.

 

κρατάτε στα χέρια σας ένα Μεγάλο Μυστικό...

 

Το Μυστικό κληροδοτήθηκε μέσα από τους αιώνες, και ήταν πολλοί εκείνοι που το πόθησαν, το επιβουλεύτηκαν, το έκλεψαν και το αγόρασαν με αντίτιμο τεράστια χρηματικά ποσά. Αυτό το προαιώνιο Μυστικό ήταν προσβάσιμο σε κάποιους ανθρώπους -εφευρέτες, επιστήμονες, θεολόγους, επιχειρηματίες, στοχαστές, καλλιτέχνες- κι ανάμεσα σε αυτούς που κατανόησαν τη θαυματουργή δύναμή του συγκαταλέγονται ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Πλάτωνας, ο Γαλιλαίος, ο Μπετόβεν, ο Έντισον, ο Κάρνεγκι, ο Αϊνστάιν, ο Μπλέικ. Τώρα το Μυστικό αποκαλύπτεται σε όλο τον κόσμο.

 

"Ταξιδεύοντας σε τούτες τις σελίδες και γνωρίζοντας το Μυστικό, θα ανακαλύψετε με ποιο τρόπο θα μπορέσετε να έχετε, να είστε ή να κάνετε ό,τι θελήσετε. Θα ανακαλύψετε ποιοι πραγματικά είστε. Θα ανακαλύψετε το αληθινό μεγαλείο που σας περιμένει".

 

(απόσπασμα από την Εισαγωγή)

 

Όπως όλοι μας, έτσι και η συγγραφέας Ρόντα Μπερν ξεκίνησε κάποια στιγμή το δικό της οδοιπορικό ανακάλυψης. Κάπου στην πορεία, συγκέντρωσε μια καταπληκτική ομάδα από συγγραφείς, ιερείς, διδασκάλους, σκηνοθέτες, σχεδιαστές και εκδότες -όλους αυτούς που δούλεψαν μαζί της για να παραδώσουν το Μυστικό στον κόσμο και, μέσα από το όραμά της, να φέρουν χαρά σε εκατομμύρια ανθρώπους.

 

Στους συντελεστές συμπεριλαμβάνονται οι: Τζον Ασάραφ, Μάικλ Μπέρναρντ Μπέκγουιθ, Λι Μπράουερ, Τζακ Κάνφιλντ, δρ Τζον Ντεμαρτίνι, Μαρί Ντάιαμοντ, Μάικ Ντούλι, Μπομπ Ντόιλ, Χέιλ Ντάουσκιν, Μόρις Γκούντμαν, δρ Τζον Γκρέι, Τζον Χέιγκλιν, Μπιλ Χάρις, δρ Μπεν Τζόνσον, Λόραλ Λανγκεμάιερ, Λίζα Νίκολς, Μπομπ Πρόκτορ, Τζέιμς Ρέι, Ντέιβιντ Σίρμερ, Μάρσι Σίμοφ, Τζο Βιτάλε, δρ Ντένις Γουέιτλι, Νιλ Ντόναλντ Ουόλς και Φρεντ Άλαν Βολφ

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελευταιο διαβασα της Λενας Μαντα το "σπιτι διπλα στο ποταμι".κυλαει πολυ ευκολα και ειναι ωραια ιστορια.Τα αλλα δυο της ιδιας συγγραφεα δεν μου αρεσαν οσο αυτο(το βαλς των 12 θεων -θεανω,η λυκαινα της πολης).

Τωρα αρχισα της Πασχαλιας Τραυλου το"ηθελα μονο ενα αντιο".Θα σας πω οταν το τελειωσω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε διαβάζω βιβλία απλά για να περάσει ο χρόνος μου.

 

Επιλέγω να διαβάζω βιβλία με "πρόθεση/σκοπό". Με πρόθεση να μάθω κάτι και να πάρω κάτι από αυτά. Οπότε συνήθως είναι βιβλία προσωπικής ανάπτυξης, αυτοβελτίωσης και βιβλία που σου δίνουν δεξιότητες για να γίνεις καλύτερος.

 

Από τα αγαπημένα μου:

- Φάε το βάτραχό σου να τελειώνουμε - Brian Tracy

- Ο μεγαλύτερος πωλητής στον κόσμο - Og Mandino (εκπληκτικό βιβλίο και δεν έχει να κάνει μόνο με όσους ασχολούνται με τις πωλήσεις)

- Ο πλουσιότερος άνθρωπος της Βαβυλώνας - George Clason

- Μα για τι δε με καταλαβαίνεις - Allan Pease

- Πλούσιο μπαμπάς φτωχός μπαμπάς - Rober Kiyosaki

- Γίνετε πλούσιοι με τη δύναμη της σκέψης - Napolleon Hill

- How to win friends and influence people - Dale Carnegie

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

τελευταιο διαβασα της Λενας Μαντα το "σπιτι διπλα στο ποταμι".κυλαει πολυ ευκολα και ειναι ωραια ιστορια.Τα αλλα δυο της ιδιας συγγραφεα δεν μου αρεσαν οσο αυτο(το βαλς των 12 θεων -θεανω,η λυκαινα της πολης).

Τωρα αρχισα της Πασχαλιας Τραυλου το"ηθελα μονο ενα αντιο".Θα σας πω οταν το τελειωσω.

 

 

"Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι" το διάβασα σχεδόν σε μια μέρα!Το ρούφηξα!Πολύ ενδιαφέρον και έντονο γράψιμο που σε κρατάει στην ανάγνωση χωρίς να σε κουράσει.

Link to comment
Share on other sites

Gerakina,αφου σου αρεσε διαβασε και το "ηθελα μονο ενα αντιο".Εγω το βρηκα καλυτερο .

Το τελειωσα χτες και σημερα παω να αγορασω αλλο της ιδιας(Τραυλου).

Αν το παρεις πες μου εντυπωσεις,

Φιλικα

Μαρια

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου αρέσει πολύ ο Ζιλμπέρ Σινουέ

 

Ξεκινήστε από την " Αιγυπτία" και μετά διαβάστε τη συνέχεια στο ["ηκόρη του Νείλου". Επίσης πολύ ωραίο του ιδίου είναι το "ζαφείρι του Θεού"[

 

Από Ελληνική λογοτεχνία μου άρεσε πολύ το "ΑΘΗΝΑ, Ευτηχώς δεν γεννήθηκα όμορφη" του Κώστα Καρακάση

 

[/b]

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου αρέσει πολύ ο Ζιλμπέρ Σινουέ

 

Ξεκινήστε από την " Αιγυπτία" και μετά διαβάστε τη συνέχεια στο ["ηκόρη του Νείλου". Επίσης πολύ ωραίο του ιδίου είναι το "ζαφείρι του Θεού"[

 

Από Ελληνική λογοτεχνία μου άρεσε πολύ το "ΑΘΗΝΑ, Ευτηχώς δεν γεννήθηκα όμορφη" του Κώστα Καρακάση

 

[/b]

Mαρία αυτό του Καρακάτση το άκουσα και απο άλλη φίλη μου.Αυτό θα πάρω λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία είναι πολύ ωραίο και δεν σε κουράζει σαν βιβλίο καθολου! Σκέψου ότι το διάβασα έχοντας 2 παιδιά μέσα σε λεωφορεία και metro. Μέχρι και στην ουρά στη τράπεζα έβγαζα το βιβλίο και διάβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσε την αφορμη να ανοιξω αυτο το θεμα η φιλη μας "sardelaki"

Είναι έγκυος και διαβαζει για να περασει η ώρα της.

 

Βλέπω ότι μιλάτε γενικως για βιβλια που αφορουν οικογένεια, σχέσεις, εγκυμοσύνη κλπ.

Τι θα λέγατε για βιβλια που διαβάζετε για να περάσει απλά ο χρόνος μας?

 

Ποια βιβλία σας αρεσαν, αλλαγες απόψεων κλπ

 

Βρε alice123 μου...μπαίνω κάθε μέρα στο Φόρουμ και τώρα είδα το θέμα που άνοιξες και ανέφερες και το όνομα μου...ντροπή μου :oops:

 

τέλειο θέμα....βασικά μου έδωσες και το τελευταίο σπρώξιμο όταν μπορέσω να ξαναβγώ από το σπίτι να αγοράσω το βιβλίο "Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" το χαλβάδιαζα :lol: καιρό τώρα.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...