Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποστειρωτης - πως καθαρίζουμε τα άλατα?


Recommended Posts

γιούπι γιούπι! Το ξύδι έκανε τέλεια δουλειά.Το άφησα όλη νύχτα και μετά εβαλα πάλι για κανά δίωρο και έφυγαν όλα!!!!!! Χωρίς τρίψιμο! Είδα ξανά άσπρο τον πάτο! Είχα απογοητευτεί!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιούπι γιούπι! Το ξύδι έκανε τέλεια δουλειά.Το άφησα όλη νύχτα και μετά εβαλα πάλι για κανά δίωρο και έφυγαν όλα!!!!!! Χωρίς τρίψιμο! Είδα ξανά άσπρο τον πάτο! Είχα απογοητευτεί!!!!

 

Ωραία, oikat! Είδες? Το ξύδι είναι θαυματουργό!!!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

οχι sorry!! use of past tense

 

είπα και εγώ.... :confused::confused: και κατευθείαν σκέφτηκα ότι είσαι ήρωας 8 μήνες να αποστειρώνεις!! Εγώ έκανα πάρτυ εκείνη την μέρα, έιχαν έρθει εντελώς τυχαία οι φίλες μου και τις κερνούσα ποτά χαχαχα!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, oikat! Είδες? Το ξύδι είναι θαυματουργό!!!:D

 

ναι mom! δε το πιστευα ότι θα το ξαναέβλεπα στην αρχική του μορφή! Είχα απογοητευτεί με το αρχικό μισάωρο που είχα διαβάσει και φοβήθηκα αρχικά να το αφήσω περισσότερο! Τι καλά! Τι καλα!

Link to comment
Share on other sites

ναι mom! δε το πιστευα ότι θα το ξαναέβλεπα στην αρχική του μορφή! Είχα απογοητευτεί με το αρχικό μισάωρο που είχα διαβάσει και φοβήθηκα αρχικά να το αφήσω περισσότερο! Τι καλά! Τι καλα!

ΜΙΣΑΩΡΟ??????με το ξινο 10 λεπτα

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΙΣΑΩΡΟ??????με το ξινο 10 λεπτα

 

micky, εξαρτάται απο την ποσότητα των αλάτων. Κι εγώ (και στον βραστήρα και στον αποστειρωτή) αφήνω το ξύδι μόνο 4-5 λεπτά. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΣΑΩΡΟ??????με το ξινο 10 λεπτα

 

μισάωρο έγραφαν οι οδηγίες χρήσης ξύδι με νερό. Λίγα έφυγαν όμως. Ολη νύχτα έκανε δουλειά και έβαλα σκέτο ξύδι. Για το ξινό δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια, είσαστε απίστευτες! Εγω ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, εμένα ο βραστήρας που μου έδωσαν έχει κάτω στη βάση κάποιες μικροεκδορές σαν γραντζουνίτσες. Είναι ασφαλές να τον χρησιμοποιώ????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα. εχω τον αποστειρωτη τησ chicco και στον πατο στον κυκλο, εκει που ειχε γκρι, εχει φυγει και ειναι μαυρο τωρα. χαλασε δηλαδη???εχει συμβει σε καμμια??λετε να ειναι επικινδυνο αυτο για το μωρο??δεν αφηνει κατι στα μπουκαλια αλλα ξερω γω...η μπεμπα μου ειναι 4,5μηνων. μεχρι ποτε θα τον χρειαστω??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα. εχω τον αποστειρωτη τησ chicco και στον πατο στον κυκλο, εκει που ειχε γκρι, εχει φυγει και ειναι μαυρο τωρα. χαλασε δηλαδη???εχει συμβει σε καμμια??λετε να ειναι επικινδυνο αυτο για το μωρο??δεν αφηνει κατι στα μπουκαλια αλλα ξερω γω...η μπεμπα μου ειναι 4,5μηνων. μεχρι ποτε θα τον χρειαστω??

 

Καλημέρα! Όταν λες "εκει που ειχε γκρι, εχει φυγει και ειναι μαυρο τωρα"....δηλαδή έφυγε το κομμάτι αλουμινίου που ζεσταίνει το νερό???? :shock: και πως ζεσταίνεται?

 

Δεν το έχω ξανακούσει... Μήπως είναι λερωμένο? Μήπως έπεσε τίποτα μέσα και είναι καμμένο? :confused:

 

Το μέχρι πότε είναι ανάλογα με τον παιδίατρο. Άλλοι κόβουν την αποστείρωση απο τους 3 μήνες, άλλοι στους 8 και άλλοι στο έτος!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ ΓΚΡΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ Η ΟΧΙ. ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΚΑΤΙ, ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΞΥΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ ΓΚΡΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ Η ΟΧΙ. ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΚΑΤΙ, ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΞΥΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ.

 

Ναι, γνωρίζω πως είναι κι εγώ τον ίδιο αποστειρωτή είχα. Αυτός ο κύκλος ο γκρί λοιπόν είναι το μέταλλο που ζεσταίνει το νερό και εξατμίζεται. Πως έγινε μαύρο??? Δεν μπορώ να καταλάβω.... Εγώ το χρησιμοποίησα σε δύο παιδιά και τώρα το χρησιμοποιεί και η νύφη μου στην κόρη της και δεν έχει πάθει τίποτα. Το ίδιο και της συννυφάδας μου. 3 παιδιά και κείνη..... :roll:

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι έχει συμβεί.... Το έτριψες πολύ μήπως? Τα μπουκάλια τα πλένεις πριν τα βάλεις στον αποστειρωτή?

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

EINAI ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΓΚΡΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΩ, ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΙΒΩ. ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ??

Link to comment
Share on other sites

EINAI ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΓΚΡΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΩ, ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΙΒΩ. ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ??

 

Πολύ το φοβάμαι... Θα έλεγα να ψάξεις να βρεις τηλέφωνο απο καμιά αντιπροσωπεία και να ρωτήσεις... Μου κάνει εντύπωση γιατί το χρησιμοποιείς μόνο 4,5 μήνες. Πως έγινε αυτή η φθορά? :roll:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια να ρωτησω κατι? αν βαλω ξυδι και νερο και πατησω το κουμπι να κανει μια αποστειρωση αδειο μετα δε θα μυριζει ο αποστειρωτης ξυδι?? εμενα εχει γεμισει με αλατα -2μηνες τον χρησιμοποιω- και δεν εχω βαλει ακομα ξυδι γιατι φοβαμαι μη μυριζει μετα και αρχισουν να μυριζουν και τα μπουκαλια αν τα βαλω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι? αν βαλω ξυδι και νερο και πατησω το κουμπι να κανει μια αποστειρωση αδειο μετα δε θα μυριζει ο αποστειρωτης ξυδι?? εμενα εχει γεμισει με αλατα -2μηνες τον χρησιμοποιω- και δεν εχω βαλει ακομα ξυδι γιατι φοβαμαι μη μυριζει μετα και αρχισουν να μυριζουν και τα μπουκαλια αν τα βαλω μεσα.

Το ξύδι εξατμίζεται μέσα σε 10 λεπτά. Εγώ σφουγγαρίζω με ξύδι και το σπίτι μου μυρίζει τουρσί:lol::lol::lol: αλλά σε μόλις 10 λεπτά είναι όλα πεντακάθαρα και γυαλιστερά χωρίς να μυρίζει τίποτα.

 

Επίσης μπορείς να βάλεις σόδα με ξύδι χωρίς να κάνεις αποστείρωση και να το αφήσεις όλο το βράδυ.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι? αν βαλω ξυδι και νερο και πατησω το κουμπι να κανει μια αποστειρωση αδειο μετα δε θα μυριζει ο αποστειρωτης ξυδι?? εμενα εχει γεμισει με αλατα -2μηνες τον χρησιμοποιω- και δεν εχω βαλει ακομα ξυδι γιατι φοβαμαι μη μυριζει μετα και αρχισουν να μυριζουν και τα μπουκαλια αν τα βαλω μεσα.

 

δεν προκειται να μυριζει...εγω εκανα καθαρισμο αλατων με ξυδι και μαλιστα κοκκινο και δεν ειχα κανενα προβλημα.Εδω πλενω τα μπουκαλακια ριχνοντας ξυδι μεσα στο νερο με το σαπουνι και δεν εχουν την παραμικρη μυρωδια!

Βεβαια,τον καλυτερο καθαρισμο τον εκανα με κιτρικο οξυ...μακραν η καλυτερη καθαριοτητα.

Διαλυεις 10γρμ κιτρικο οξυ(ξινο) σε 200 μλ νερο,το ριχνεις στον αποστειρωτη,τον βαζεις να κανει εναν πληρη κυκλο,αδειο και με ανοιχτο καπακι.Μολις τελειωσει,πετας το νερο,σκουπιζεις τα τοιχωματα(εκει θα βγουν ολα τα αλατα) και ξαναβαζεις εναν κυκλο αποστειρωσης μονο με νερο αλλα στα συνιστωμενα γρμ που χρειαζονται.

Εγω κιτρικο οξυ πηρα απο το φαρμακειο,ειναι πολυ οικονομικο και κανει για καθαρισμο αλατων γενικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια εχω ενα προβληματάκι...έχω τον αποστειρωτη nuk και οταν καθαρίζω τα άλατα με ξυδι πέρα απο τη μυρωδιά αφηνει καφε υπολείμματα το ξυδι και ειδικά στην μεταλλική πλάκα δε φευγουν με τιποτα, είναι σα να εχει καεί το ξυδι και εχει κολλήσει στο μέταλλο.Τι κάνω λάθος?

E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κοριτσια, ειμαι κανουργια στην παρεα. να σας ρωτησω κι εγω κατι για τους αποστειρωτες. ο δικος μου μυριζει ασχημα με συνεπεια μετα να μυριζουν και τα μπουκαλια και οι πιπιλες. τον καθαριζω με νερο ξυδι και σοδα αλλα η μυρωδια μενει, τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!Είμαι μαμά εδώ και 4 χρόνια και εχω εμπειρία στον καθαρισμό αλάτων απο βραστηρες και αποστειρωτες!

Λοιπόν, το πιο ισχυρό, αβλαβες και αοσμο υλικό ειναι το λεγόμενο " ξινό" που το βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ στα ράφια " ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ". Ειναι φτηνό και ως μπαχαρικο, μη βλαβερο αν κατα λάθος καταποθεί. Βάζετε μια κουταλιά σούπας στο νερό στη θήκη που μπαίνει το νερό όταν αποστειρωνουμε. Στους βραστηρες το βάζεις (σε μεγαλύτερη ποσότητα γύρω στο μισό σακούλακι) μαζι με το νερο στο δοχείο και αναβεις να βράσει μια φορά. Θα ελεγα με αδειο το σκευος απο μπιμπερο ή οτιδηποτε αλλο.Μετα το τέλος του χρόνου, χύνουμε το νερο στο νεροχυτη και τον χρησιμοποιούμε όπως κάθε άλλη φορά, σύμφωνα με τις οδηγίες κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα.. εμενα μου εδωσαν εναν αποστειρωτη της avec bebe αλλα δν ειχε το χαρτι μ τις οδηγιες.. κ τωρα που ακομα δν τν εχω χρησιμοποιησει πρεπει ν τον καθαρισω μ ξυδι κ νερο?γτ εγω τν σαπουνισα μ χλωρινη..

κ οταν θα πρεπει ν αποστειρωσω τα μπιμπερο ποσο νερο ν βαλω?

επισης υπαρχει περιπτωση ν μην κανει γ τ μπιμπερα π εχω?τ μπιμπερο ειναι ενα της τσικο κ δυο της nuk..

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. εμενα μου εδωσαν εναν αποστειρωτη της avec bebe αλλα δν ειχε το χαρτι μ τις οδηγιες.. κ τωρα που ακομα δν τν εχω χρησιμοποιησει πρεπει ν τον καθαρισω μ ξυδι κ νερο?γτ εγω τν σαπουνισα μ χλωρινη..

κ οταν θα πρεπει ν αποστειρωσω τα μπιμπερο ποσο νερο ν βαλω?

επισης υπαρχει περιπτωση ν μην κανει γ τ μπιμπερα π εχω?τ μπιμπερο ειναι ενα της τσικο κ δυο της nuk..

ευχαριστω πολυ!

 

Μην καθαρίζεις με χλωρίνη, ποτέ δε φεύγει εντελώς! Χρησιμοποίησε ξύδι με νερό ή το ξινό που λέει η Mzachou! Βάλε τα μπιμπερό μέσα και μετά το καπάκι. Αν κλείνει καλά και δεν το εμποδίζουν τα μπιμπερό είναι εντάξει. Για να λειτουργήσει εγώ έβαζα ένα φλιτζανάκι νερό... ποτέ δεν κοίταξα πόσο ακριβώς χρειάζεται! Τώρα για να φύγει η χλωρίνη βάλτο να δουλέψει άδειο κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Μην καθαρίζεις με χλωρίνη, ποτέ δε φεύγει εντελώς! Χρησιμοποίησε ξύδι με νερό ή το ξινό που λέει η Mzachou! Βάλε τα μπιμπερό μέσα και μετά το καπάκι. Αν κλείνει καλά και δεν το εμποδίζουν τα μπιμπερό είναι εντάξει. Για να λειτουργήσει εγώ έβαζα ένα φλιτζανάκι νερό... ποτέ δεν κοίταξα πόσο ακριβώς χρειάζεται! Τώρα για να φύγει η χλωρίνη βάλτο να δουλέψει άδειο κάποιες φορές.

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...