Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Γεια σας πάλι. Χθες το βράδυ απο τις 2 μεχρι τώρα με μικρά διαλείμματα το μωρό είναι στο στήθος μου. Διάβασα για τους μαραθώνιους θηλασμους μπορει να είναι κατι τέτοιο; Τον ζύγισα και απο την Κυριακή έβαλε 80 γρ. Απλά κουράστηκα με τους γύρω. Προσπαθούν να με πείσουν τα βγάλω με το θηλαστρο για να δουν αν έχω γάλα. Το παιδί κάνει τις θηλαστικες κινήσεις που έχω δει και πριν λίγο έβγαλε λίγο γσλατακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.

 

Το βάρος είναι καλό. Πιστεύω πως σιγά-σιγά θα πάρει τα πάνω του.

 

Μην ακούς τι λένε οι γύρω. Ο θηλασμός πάντα φταίει, αν το μωρό: κοιμάται/δεν κοιμάται, κλαίει/δεν κλαίει, παίρνει λίγο βάρος/παίρνει πολύ βάρος. Είναι απίστευτα γελοίο και κουραστικό...

 

Μην ενδώσεις στο "πείραμα" με το θήλαστρο. Δεν έχει κανένα νόημα. Όταν αρχίζουν τις ανοησίες, θα λες κοφτά "αυτό είναι λάθος, δεν ισχύει"...;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπομονή και εγω διαβάσει οτι το μωρό μπορει να είναι συνέχεια στο στήθος ειδικά μεχρι να εδραίωθει η γαλουχια. Αλλα με εχει κουράσει που γίνεται κατι το βράδυ συζητιέται και μετα με παίρνουν τηλ να με συμβουλεψουν. Και μάλιστα μαμά που εχει θηλάσει 4 παιδιά μου λέει να το κρατάω μεχρι 20 λεπτά στο στήθος. Να σας ρωτήσω τι μπορώ να πιω για να έχω περισσότερο γάλα; Αν και νομίζω έχω γιατί παρότι θηλαζα παρα πολυ ωρα απο το ενα άλλαξα και μετα που άρχισα απο το άλλο άρχισε να τρέχει. Πόσο περίπου κοστίζει η επίσκεψη μιας συμβούλου; Για να σταματήσουν όλοι να με ζαλιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπομονή και εγω διαβάσει οτι το μωρό μπορει να είναι συνέχεια στο στήθος ειδικά μεχρι να εδραίωθει η γαλουχια. Αλλα με εχει κουράσει που γίνεται κατι το βράδυ συζητιέται και μετα με παίρνουν τηλ να με συμβουλεψουν. Και μάλιστα μαμά που εχει θηλάσει 4 παιδιά μου λέει να το κρατάω μεχρι 20 λεπτά στο στήθος. Να σας ρωτήσω τι μπορώ να πιω για να έχω περισσότερο γάλα; Αν και νομίζω έχω γιατί παρότι θηλαζα παρα πολυ ωρα απο το ενα άλλαξα και μετα που άρχισα απο το άλλο άρχισε να τρέχει. Πόσο περίπου κοστίζει η επίσκεψη μιας συμβούλου; Για να σταματήσουν όλοι να με ζαλιζουν.

 

Καλημέρα! Διαβάζω την ιστορία σου με ενδιαφέρον καθώς σε λίγες ημέρες ξεκινάει και η δική μου προσπάθεια θηλασμου του δεύτερου μωρού μου που αναμένεται με το καλό!

 

Θα σου πω τι σκοπό έχω εγω...δεν θα δίνω λογαριασμό σε κανέναν! Αν με παίρνουν τηλέφωνο και ρωτάνε πως πήγε η νύχτα θα τους λέω "όλα καλα, ξύπνησε κάποιες φορές, έφαγε και ξανακοιμηθηκε!". Αν βλέπουν εσένα ότι έχεις εμπιστοσύνη σε αυτο που κανεις δεν θα τολμανε να ρωτήσουν ή να προτείνουν τίποτα! Ειναι κάτι που μου έμαθαν τα λάθη μου στο πρώτο μωρό...και μιλάω γενικά, οχι μόνο για τον θηλασμό!

 

Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Deena σε ευχαριστω παρα πολυ. Προσπαθώ να μην δίνω σημασία το κακό εχει ξεκινήσει απο την εγκυμοσύνη αν θα κάνω επισκληρηδιο ηπ όχι όλοι εχουν μια άποψη. Και μαζί με την κούραση και το ανχος η ψυχολογία μου γίνεται χάλια. Παρακαλάω να τα καταφέρουμε και να περάσει γρηγορα ο δύσκολος καιρός.

Με το καλό να ερθει το μωρακι σας! Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίζα με σόκαρες τώρα!

Κόντεψα να χάσω τα ματάκια μου!Θεέ μου τί διάβασα!!!!!!!!:shock::evil:

Ποιός (να μη χαρακτηρίσω) τόλμησε να σου πεί τέτοιο πράγμα;;Να βγάλεις με το θήλαστρο για να πείσεις ποιόν;Σε παρακαλώ βάλε τα πράγματα στη θέση τους.

Αυτό είναι το δικό σου παιδί και δε χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν.Αντίθετα , όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να σε πείσουν αν είναι σε θέση να συναναστρέφονται το παιδί σου!

Εμένα έπαιρνε το παιδί πανω απο ένα κιλό το μήνα και όταν ήταν σε άλμα ή καθόταν στο στήθος περισσότερο (για οποιονδήποτε λόγο) , άρχιζαν τα "μήπως λιγόστεψε το γάλα , μήπως αραίωσε , μήπως το ένα ,μηπως το άλλο;".

Εγώ ξερά και ψυχρά έλεγα οτι "όλες οι γυναίκες έχουν όσο ακριβώς γάλα χρειάζονται τα παιδιά τους και εγώ συγκεκριμένα : πολύ!Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για όσες δε θέλουν να θηλάσουν(πλιζ μην αρχίσουμε πάλι το γνωστό θέμα , υπάρχουν και εξαιρέσεις για ιατρικούς-ψυχολογικούς λόγους)".Πέταγα και τη μπηχτή μου και τέλος!

Εσύ μην ξαναναφέρεις τίποτα , όπως λέει και η deena.Παρένθεση:Αντε βρε deenaκι να μπείς κι εσύ στο κλαμπ θηλασμού ! Με το καλό το μωράκι σου!

 

Για το γάλα ισχύει ο νόμος προσφοράς-ζήτησης.Όσο ζητάει το μωρό , τόσο παράγεις.Όση ώρα θέλει , το αφήνουμε να θηλάσει.

Για τους κολικούς μπορεις να πάρεις βότανα-μαραθόσπορο,γλυκάνισο,τίλιο,χαμομήλι- και να τα βυθίζεις για τρία με τέσσερα λεπτά σε βραστό νερό και να τα πίνεις.Εσύ,όχι το μωρό.

Ο σύμβουλος γύρω στο πενηντάρικο με 70? να υπολογίζεις.Μην τον πάρεις ,όμως , μόνο και μόνο για να μή λένε.Ειλικρινά , αν χρειάζεται παρτον ,αλλιώς στείλ' τους όλους για κούρεμα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ Χαρούλα. Με εμψυχωσες παρα πολυ! Χθες το βράδυ δεν ήταν το πρόβλημα οι κολικοι τόσο όσο οτι ήθελε να είναι συνέχεια να είναι στο στήθος μου. Αλλα δεν με πειραζει αυτο κάνω υπομονή να ξέρω μονο οτι χορταινει. Η μαμά μου μου ειπε να σταματήσω να ανησυχώ αφού παίρνει βάρος και οπως ειπε η Deena να λεω οτι όλα είναι μια χαρά. Ενώ στην αρχη και αυτή ανησυχούσε. Σήμερα το στήθος μου δεν το έχω νιώσει να βαρενει οπως τις προηγούμενες μέρες αλλα όταν το πατάω έχω γάλα φυσιολογικό δεν είναι αφού σχεδόν όλη μέρα ήταν στο στήθος μου; Θα προλάβει να γεμίσει μεχρι να ξυπνήσει;

Σύμβουλο δεν ξέρω σίγουρα αν χρειάζομαι θα δώ πως θα πάμε. Η πληγή που είχα μάλλον κλείνει γιατί πια δεν πονάω μόνο λίγο στην αρχη και όχι με την ίδια ένταση που πονούσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ Χαρούλα. Με εμψυχωσες παρα πολυ! Χθες το βράδυ δεν ήταν το πρόβλημα οι κολικοι τόσο όσο οτι ήθελε να είναι συνέχεια να είναι στο στήθος μου. Αλλα δεν με πειραζει αυτο κάνω υπομονή να ξέρω μονο οτι χορταινει. Η μαμά μου μου ειπε να σταματήσω να ανησυχώ αφού παίρνει βάρος και οπως ειπε η Deena να λεω οτι όλα είναι μια χαρά. Ενώ στην αρχη και αυτή ανησυχούσε. Σήμερα το στήθος μου δεν το έχω νιώσει να βαρενει οπως τις προηγούμενες μέρες αλλα όταν το πατάω έχω γάλα φυσιολογικό δεν είναι αφού σχεδόν όλη μέρα ήταν στο στήθος μου; Θα προλάβει να γεμίσει μεχρι να ξυπνήσει;

Σύμβουλο δεν ξέρω σίγουρα αν χρειάζομαι θα δώ πως θα πάμε. Η πληγή που είχα μάλλον κλείνει γιατί πια δεν πονάω μόνο λίγο στην αρχη και όχι με την ίδια ένταση που πονούσα.

 

Αχ βρε λίζα , ψυχολογική υποστήριξη και κατανόηση χρειάζεσαι και όχι συμβουλο.Όπως όλες οι νέες μανούλες.

Το στήθος δεν χρειάζεται να γεμίζει.Το γάλα παράγεται την ώρα του θηλασμού.

Εμένα που δεν πρήζεται καθόλου τώρα , τί σημαίνει;οτι δεν έχω γάλα;όχι, βέβαια!

 

Στο στήθος δε βαζεις καμία κρεμούλα;Ή καθαρό οινόπνευμα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Χαρούλα εχεις απόλυτο δίκιο ξέρω οτι χρειάζομαι στήριξη. Χθες ήρθαν και μου είπαν αν πήρα την παιδίατρο τηλ και απάντησα γιατί αφού παίρνει βάρος και μετα δεν βγήκα απο το δωματιο ήσυχα θηλαζαμε. Για το στήθος ανησυχώ γιατί τις προηγούμενες μέρες πριζοταν απο χθες το βράδυ είναι μάλακο αλλα οπως λες νομίζω πτι έχω. Σε ευχαριστω παρα πολυ! Κρέμα έβαζα όσο είχα τη πληγή λαλοινη εναλλαξ με κεραλοιφη το οινόπνευμα είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Καλά τους είπες...!!!

 

Όχι οινόπνευμα. Αλοιφή λανολινης, και πολύ είναι. Το καλύτερο επουλωτικο είναι, μετά το θηλασμό, μία σταγόνα γάλα, μαζί με το σάλιο του μωρού, και έκθεση της θηλής στον αέρα (κοινώς, θα κυκλοφορείς topless!).

 

Για να αυξήσεις την παραγωγή, χωρίς να μπλέξεις με ειδικά ροφήματα κτλ, μπορείς να δοκιμάσεις το oatmeal: βάλε 6-7 κουταλιές κουακερ μέσα σε καυτό γάλα. Πρόσθεσε μέλι και σταφίδες (είναι τέλειο...) ή τυρί, αν θες αλμυρό. Αυτό, προαιρετικά. Το Α και το Ω της αύξησης της παραγωγής είναι το άδειασμα του στήθους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οτι είπαν οι κοπέλες και να προσθέσω βοηθάει αν βάλεις τις θηλές σε αλάτι σε ζεστό νερό για μερικά λεπτά (τσούζει στην αρχή αλλα κανει θαύματα)

Απλα ξέπλυνα το πριν το προσφέρεις παλι :-)

 

Βάλε και κανέλα στο oatmeal , τελεια με τις σταφίδες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν συνεχώς τόπλες , δεν άντεχα ούτε τον αέρα!

Έπινα πάρα μα πάρα πολύ νερό και έτρωγα συνέχεια σούπες και τραχανά.

Επίσης , δεν έπινα ,ούτε έτρωγα οτιδήποτε κρύο.

Πιές και καμιά μπυρίτσα χωρίς αλκοόλ στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι!!

 

Για το οινόπνευμα ,δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει.

Κάθε πληγή πρέπει να διαγράφει έναν κύκλο πριν κλείσει.

Καταλαβαίνω πόσο πονάς , έκλαιγα με λυγμούς κάθε φορά που θήλαζα , είναι θέμα χρόνου να περάσει , κάνε λίγο υπομονή.

 

Έχεις κάποιον να σε βοηθάει στο σπίτι με μαγειρέματα και λοιπά;Έστω ο άντρας σου;Ξεκουράζεσαι καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Άχ βρε κορίτσια πόσο σας ευχαριστω!!! Νιώθω οτι κάποιος καταλαβαίνει την αγωνία μου! Αυτο μου με προτείνεται είναι βρωμη ηπ κατι άλλο; Που θα το βρω; Βρωμη τρώω με πρόβειο γιαούρτι. Για τις πληγές ετσι ήμουν topless τώρα στο ενα δεν έχω τιποτα και στο άλλο εχει σχεδόν φύγει τώρα αντέχω καλύτερα. Τώρα το πρωί κοιμηθηκε 2,5 ώρες και ένιωσα ξανά το στήθος να γεμίζει-σκληραινει τι χαρά!!! Ευχαριστω και πάλι με βοηθάτε παρα πολυ και ψυχολογικά!

Link to comment
Share on other sites

Άχ βρε κορίτσια πόσο σας ευχαριστω!!! Νιώθω οτι κάποιος καταλαβαίνει την αγωνία μου! Αυτο μου με προτείνεται είναι βρωμη ηπ κατι άλλο; Που θα το βρω; Βρωμη τρώω με πρόβειο γιαούρτι. Για τις πληγές ετσι ήμουν topless τώρα στο ενα δεν έχω τιποτα και στο άλλο εχει σχεδόν φύγει τώρα αντέχω καλύτερα. Τώρα το πρωί κοιμηθηκε 2,5 ώρες και ένιωσα ξανά το στήθος να γεμίζει-σκληραινει τι χαρά!!! Ευχαριστω και πάλι με βοηθάτε παρα πολυ και ψυχολογικά!

 

Πες μου σε παρακαλώ, το μωρο θηλαζει με τον ιδιο τροπο και στα δυο στηθη; Σε πονάει ακομα το ενα απο τα δυο; Η πληγή εχει υποχωρήσει λιγο οπως λες αλλα το μωρο θηλαζει καλα απο εκείνο το στηθος;

 

(Το βάρος γέννησης καλο ειναι να εχει αναπληρωθεί στις 15 μερες και το αργότερο στις 21).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ, το μωρο θηλαζει με τον ιδιο τροπο και στα δυο στηθη; Σε πονάει ακομα το ενα απο τα δυο; Η πληγή εχει υποχωρήσει λιγο οπως λες αλλα το μωρο θηλαζει καλα απο εκείνο το στηθος;

 

(Το βάρος γέννησης καλο ειναι να εχει αναπληρωθεί στις 15 μερες και το αργότερο στις 21).

 

 

Σήμερα ένιωσα λιγότερο πόνο πιστεύεις οτι μπορει να τον κρατάω λάθος; Σήμερα τον ζύγισα και ειναι 3340γρ 50γτ κάτω απο τη γέννηση και είναι 17 ημερών. Απο τη προηγούμενη κυριακη έβαλε 170γρ. Τι πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Σε 7 μέρες, 170 γραμμάρια είναι πολύ καλά. Μπορείς να ηρεμησεις...

 

Πρόσεξε αυτό που λέει η Νίνα-Νανά. Πονάς ακόμα; Εγώ είχα καταλάβει ότι η πληγή είχε επουλωθει τελείως και δεν πονουσες καθόλου. Ξαναδιάβασα τα μηνύματα και λες ότι στην αρχή πονάς λίγο. Περιμένεις να ανοίξει καλά το στόμα το μωρό πριν το φέρεις στο στήθος; Εγώ, στο γιο μου (που είχε λιμοκτονήσει αφού όλοι μου τα έλεγαν λάθος!), έβαζα...πανικόβλητη το στήθος στο στόμα του, πριν εκείνος ετοιμαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σε 7 μέρες' date=' 170 γραμμάρια είναι πολύ καλά. Μπορείς να ηρεμησεις...

 

Πρόσεξε αυτό που λέει η Νίνα-Νανά. Πονάς ακόμα; Εγώ είχα καταλάβει ότι η πληγή είχε επουλωθει τελείως και δεν πονουσες καθόλου. Ξαναδιάβασα τα μηνύματα και λες ότι στην αρχή πονάς λίγο. Περιμένεις να ανοίξει καλά το στόμα το μωρό πριν το φέρεις στο στήθος; Εγώ, στο γιο μου (που είχε λιμοκτονήσει αφού όλοι μου τα έλεγαν λάθος!), έβαζα...πανικόβλητη το στήθος στο στόμα του, πριν εκείνος ετοιμαστεί![/quote']

 

Μάλλον εχεις δίκιο δεν περιμένω. Το ενα εχει επουλωθεί και ενώ είχα επίπεδες θηλές τώρα πετάγεται. Στο άλλο με την πηγή ακόμα δεν φαινεται έντονα η θηλή και αργεί να πιάσει το στήθος κατι κάνω λάθος. Θα περιμένω να ανοίγει το στόμα του. Τι άλλο μπορει να κάνω λάθος; Σας ευχαριστω και πάλι για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο στεναχωρημένη. Μόνο εδώ μπορώ να μιλήσω. Απο τις 12 τον έχω στο στήθος μου στην αρχη άκουγα που κατάπινε τον άλλαξα στο άλλο και ένιωθα οτι απλά πιπιλισει. Στις 4 δεν άντεξα πια και είπα να δοκιμάσω να του δώσω λιγο τσάι να δώ αν πεινάει. Δεν έχω ξένο γάλα. Ήπιε 40ml γιατί τι έκανα λάθος; Είμαι έτοιμη να πάρω αύριο τη γιατρό να ξεκινήσουμε συμπλήρωμα νομίζω το ταλαιπωρώ χωρίς νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο στεναχωρημένη. Μόνο εδώ μπορώ να μιλήσω. Απο τις 12 τον έχω στο στήθος μου στην αρχη άκουγα που κατάπινε τον άλλαξα στο άλλο και ένιωθα οτι απλά πιπιλισει. Στις 4 δεν άντεξα πια και είπα να δοκιμάσω να του δώσω λιγο τσάι να δώ αν πεινάει. Δεν έχω ξένο γάλα. Ήπιε 40ml γιατί τι έκανα λάθος; Είμαι έτοιμη να πάρω αύριο τη γιατρό να ξεκινήσουμε συμπλήρωμα νομίζω το ταλαιπωρώ χωρίς νόημα.

 

Κι εγώ που δεν ήξερα στην αρχή , της έδινα τσάι και έπινε λίγα ml.

Μετά ,στο καπάκι, αναζητούσε πάλι το στήθος.Όταν έμαθα πόση ζάχαρη έχει το βρεφικό τσάι ,το πέταξα κατευθείαν.

 

Τέλος πάντων , δε φαίνεσαι αποφασισμένη και σίγουρη να θηλάσεις.

Ο θηλασμός θέλει θυσίες και υπομονή.Για όσο και να κρατήσει.

 

Επίσης , ο καθένας εκτιμά τη δική του μοναδική περίπτωση και πράττει αναλόγως.

 

Καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν κάνετε απο δω και πέρα.

Να χαίρεσαι το μωρό σου και καλές γιορτές να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Πρώτα από όλα, τα 40ml δεν είναι καμιά τεράστια ποσότητα. Μπορεί να τα ήθελε, μπορεί και όχι. Πολλά μωρά καταπίνουν καταναγκαστικά από μπουκάλι, γιατί δυσκολεύονται να ελέγξουν τη ροή.

 

Αφού το έχεις ήδη σκεφτεί κι εσύ, φώναξε μία σύμβουλο θηλασμού. Το κόστος είναι αυτό που είπε η Χαρούλα: 50-70? και η επίσκεψη διαρκεί κανά δυωρο (το μηνιαίο κόστος από το ξένο γάλα είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερο, οπότε η απόσβεση γίνεται).

 

Να θυμάσαι ότι:Α)δεν έχεις να αποδείξεις σε κανέναν τίποτα, Β) το μωρό δε θα πεθάνει από πείνα. Δε ζεις στην απομόνωση. Γάλα να πιει βρίσκεις παντού!

 

Μην τα παρατάς. Ειλικρινά, όλες φτάσαμε στο ίδιο σημείο με το πρώτο μας παιδί!

Link to comment
Share on other sites

 

Να θυμάσαι ότι:Α)δεν έχεις να αποδείξεις σε κανέναν τίποτα' date=' Β) το μωρό δε θα πεθάνει από πείνα. Δε ζεις στην απομόνωση. Γάλα να πιει βρίσκεις παντού!

 

Μην τα παρατάς. Ειλικρινά, όλες φτάσαμε στο ίδιο σημείο με το πρώτο μας παιδί![/quote']

 

Θέλει γερά νεύρα , πείσμα και εμπιστοσύνη στο μητρικό ένστικτο.

 

Όλες φτάνουν σε αυτό το σημείο....αλλά πες μου ,πόσες τελικά τα καταφέρνουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφέρνουν όσες έχουν σωστή καθοδήγηση. Πείσμα κτλ κτλ είχαν και κοπέλες που, από άγνοια, δεν αναζήτησαν κατάλληλη βοήθεια. Οι πιο πολλές αποθηλασαν. Δυστυχώς, κάποιες, έφτασαν το μωρό τους ακόμα και σε σημείο αφυδάτωσης, συνεχίζοντας έναν ΜΗ θηλασμό...

 

Η Λίζα είναι ενημερωμένη και έχει φτάσει στο σημείο το μωρό της,πλέον, να ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ με το γάλα της. Θέλει μία ελάχιστη βοήθεια και ενθάρρυνση, εκ του σύνεγγυς...

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφέρνουν όσες έχουν σωστή καθοδήγηση. Πείσμα κτλ κτλ είχαν και κοπέλες που' date=' από άγνοια,[b']δεν αναζήτησαν κατάλληλη βοήθεια.[/b]

 

Αν βάλεις ένα στόχο που θες πάρα πολύ να πραγματοποιήσεις , κάνεις τα πάντα.

Αυτό λεω κι εγώ.Μέχρι να εξαντληθεί και η τελευταία ελπιδούλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο θηλασμό, η άγνοια είναι ο Νο 1 εχθρός.Τρανταχτό παράδειγμα ο Παπαβεντσης: το πρώτο του παιδί θήλασε μόνο 4 μήνες, λόγω λανθασμένων οδηγιών του περίγυρου!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλα περνάτε το πρωτο σας αλμα αναπτυξης;Αυτο θα ειναι.Δεν μπορει μεχρι χτες να είσασταν καλυτερα και ξαφνικά να θελει να ειναι ολη μερα πανω σου; Απλα αυξάνει την παραγωγή σου και ειναι φυσιολογικό! Όλες το περασαμε.Και κάπου εκει ειναι που τα παρατάνε οι περισσότερες γιατι θελει υπομονη και γερά νεύρα οπως είπε πολυ σωστα η Χαρουλα!Καλη συνεχεια σε οτι κι αν αποφασίσεις τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...