Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίμονος βηχας - ένδειξη άγχους, ζήλια για το αδελφάκι


Recommended Posts

γεια σε όλους και σε όλες. δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο θέμα αλλά αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

έχω έναν γιο 2,5 - 3 χρονών και εδώ και έναν μήνα και έχει επίμονο βήχα χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. η γιατρός μας μας έχει δώσει την ανάλογη αγωγή εισπνευόμενα aerolyn και flitotide καθώς και κοκκία singulaire αλλά θεωρεί ότι ο βήχας είναι αλλεργικός και οφείλεται στο άγχος.

γενικά το τελευταίο διάστημα ο γιος μου έχει γίνει πολύ επιθετικός προς τον αδελφό του που είναι 11 μηνών. τον χτυπάει, τον ρίχνει κάτω, τον τσιγκλάει και γενικά κάνει οτιδήποτε για να τον πειράξει. ενώ αρχικά τα πηγαίναμε κάλά το τελευταίο διάστημα η κατάσταση χειροτερεύει. παιδικό δεν πάει ακόμα με αποτελεσμα να είναι όλη τη μέρα μαζι μου στο σπίτι με τον μικρό. εκτός αυτού έχει γίνει πολύ αντιδραστικός σε ό,τι του λέμε και ενώ του λέμε κάτι αυτός κάνει το αντίθετο και επιδεικτικά για να μας πικάρει. απο το πρωί που θα σηκωθεί προσπαθεί να κάνει τον μικρό να κλάψει με αποτέλεσμα ο μικρός να κλαίει και εγώ να μαλώνω τον μεγάλο.

η ερώτηση μου είναι η εξής: μπορεί ο βήχας να είναι αντίδραση για να αποσπάει την προσοχή μας; η γιατρός μου λέει ότι αλλεργιογόνος παράγοντας για τον βήχα είναι και το άγχος εκτός όλων των υπολοίπων. έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο; ασυνέιδητα λόγω άγχους να βήχει ένα παιδί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα παιδια εκδηλωνουν πολλες ψυχοσωματικες συμπεριφορες απο το αγχος.εμετος χωρις λογο,δερματιτιδες ,παλινδρομουν συνηθειες πχ,πιπιλα πανα,να βαζουν πραγματα στο στομα κτλ.κλαινε στον υπνο τους !γ ε ν ι κ α, οτι μπορει να τραβηξει την προσοχη του γονιου.δεν γινεται επιτηδες...ειναι φυσικη αναγκη να διαχειριστουν το καινουργιο αισθημα που λεγεται ζηλια!

γεννησα πριν3 μηνες και ο γιος μου ετων 2μιση εβγαλε εξανθηματα σε ολο το σωμα!κλαιει στον υπνο του καθε βραδυ,δεν καθεται να φαει τον κυνηγαμε,χτυπαει ουρκλιαζει και ολα αυτα οταν ηρθε η μπεμπα σπιτι

θα τους περασει καποτε θα τους τα διηγουμαστε ολα αυτα και θα γελαμε παρεα.

προς το παρον ......σε καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το άγχος μπορεί να προκαλέσει διάφορα ψυχοσωματικά, θα έλεγα όμως να σκεφτείς και αν άλλαξει ό,τιδήποτε στην καθημερινότητά σας (απορρυπαντικά που χρησιμοποιείς, είδη προσωπικής φροντίδας του παιδιού κλπ).

Τώρα που ο καιρός ανοίγει σιγά σιγά προσπάθησε να τον βγάζεις καμιά βολτούλα παραπάνω και αν μπορείς να αφήνεις σε κάποιον το μωρό και να αφιερώνεις αποκλειστικά χρόνο σε αυτόν για 1-2 ώρες θα ήταν πολύ καλό!

Θεωρώ επίσης ότι η εποχή είναι καλή για να ξεκινήσει και παιδικό, αν το σκέφτεστε! Λόγω καιρού και στους παιδικούς τα βγάζουν πιο πολύ στην αυλή και γενικά παίζουν περισσότερο και εκτονώνονται και είναι και γι' αυτά πιο εύκολη η προσαρμογή έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...