Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΠΑΤΡΟΤΗΤΟΣ


dhmhtrhs73

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Υπάρχει 9μηνη αδεια πατρότητος??? :shock:

 

Με το καλό να χαρείτε το μωράκι σας αλλά σοκαρίστηκα για ακόμη μία φορά με το ελληνικό κράτος..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω οτι τη δικαιούσαι αρκεί να αποδέιξετε με κάποιο τρόπο οι δεν θα την πάρει η γυναίκα σου!

Ρώτα στην επιθεώρηση εργασίας για το τι χαρτιά χρειάζεστε και καλή άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 9μηνη αδεια πατρότητος??? :shock:

 

Με το καλό να χαρείτε το μωράκι σας αλλά σοκαρίστηκα για ακόμη μία φορά με το ελληνικό κράτος..

 

 

για να σοκαριστείς ακόμα μια φορά με το ελληνικό κράτος σου λέω οτι ο δικός μου άντρας εν μέρει είναι δημόσιος υπάλληλος γιατί του κόψανε όλα τα επιδόματα και τα δώρα αλλά δεν ανήκει στον δημοσιυπαλληλικό κώδικα για να διακιούται το 9μηνο.

 

καλό ε ??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Και ναι υπάρχει άδεια πατρότητας ή ανατροφής. Ο αδερφός μου που είναι δημόσιος υπάλληλος με γυναίκα όμως στον ιδιωτικό τομέα πήρε τους 9 μήνες άδεια μόλις έληξε η άδεια της γυναίκας του. Δεν ξέρω όμως τι ισχύει αν η σύζυγος είναι φοιτήτρια. (Λογικά πρέπει να τη δικαιούστε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, ΝΙΚ-16, αυτά τα παράωρα του στυλ "όπου μας συμφέρει είσαι ο,τι μας συμφέρει" για το ελληνικό κράτος είναι γνωστά..

 

Αλλά άδεια πατρότητας?? Επειδή η γυναίκα δεν είναι δημόσιος υπάλληλος? Μη χαθεί δηλαδή η άδεια? Κληροδοτείται?

Εκτός αν στο δημόσιο θηλάζουν κι οι μπαμπάδες! Σόρρυ παιδιά αλλά θα τρελάθώ!!

Και στον ιδιωτικό οι μάνες πασχίζουν να πάρουν μια ελάχιστη άδεια για να θηλάσουν. Αφήστε ρε παιδιά, δεν θα πάμε μπροστά ούτε σε 10000 χρόνια!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

απ όσο γνωρίζω την αδεια πατρότητας την διακαιούται ο αντρας σε περίπτωση που η γυναίκα εργάζεται και δεν παρει το 6μηνο η 9μηνο σε περιπτωση που ειναι δημόσιος υπάλληλος. αν ισχύει αυτο στην περίπτωση σου αμφίβολο αν θα μπορέσεις να παρεις την αδεια. ψαξτο λιγο καλυτερα ομως. ποτε δεν ξερεις.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

την άδεια την παίρνει ο μπαμπάς αν η μαμά δουλεύει κ δεν την πάρει η ίδια.... είναι απόλυτα λογικό απ΄τη στιγμή που δουλεύει η μανούλα κ πρ'επει να γυρίσει στη δουλειά της να μείνει πίσω ο μπαμπάς.. ή αν πχ έχει τεβε που δε δικαιολογεί άδειες....

αν είναι απλά φοιτήτρια δε νομίζω να διακαιούσαι...

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

την άδεια την παίρνει ο μπαμπάς αν η μαμά δουλεύει κ δεν την πάρει η ίδια.... είναι απόλυτα λογικό απ΄τη στιγμή που δουλεύει η μανούλα κ πρ'επει να γυρίσει στη δουλειά της να μείνει πίσω ο μπαμπάς.. ή αν πχ έχει τεβε που δε δικαιολογεί άδειες....

αν είναι απλά φοιτήτρια δε νομίζω να διακαιούσαι...

 

συμφωνω, την αδεια τη δικαιουται ο πατερας αν η μητερα δεν κανει χρηση της. Αν ομως θυμαμαι καλα στο πρωτο μας παιδι ημουν ανεργη και ο αντρας μου μπορουσε να παρει αδεια σαν δημοσιος υπαλληλος, παρολο που εγω δεν εργαζομουν. επισης ο αντρας δημοσιος υπαλληλος δικαιουται και μειωμενο ωραριο αν η μητερα δεν το παρει. με χαρτι απο τον εργοδοτη της μητερας οτι αυτη εχει κανονικο ωραριο

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ΝΙΚ-16, αυτά τα παράωρα του στυλ "όπου μας συμφέρει είσαι ο,τι μας συμφέρει" για το ελληνικό κράτος είναι γνωστά..

 

Αλλά άδεια πατρότητας?? Επειδή η γυναίκα δεν είναι δημόσιος υπάλληλος? Μη χαθεί δηλαδή η άδεια? Κληροδοτείται?

Εκτός αν στο δημόσιο θηλάζουν κι οι μπαμπάδες! Σόρρυ παιδιά αλλά θα τρελάθώ!!

Και στον ιδιωτικό οι μάνες πασχίζουν να πάρουν μια ελάχιστη άδεια για να θηλάσουν. Αφήστε ρε παιδιά, δεν θα πάμε μπροστά ούτε σε 10000 χρόνια!

 

δλδ αν τα πραγματα ειναι χαλια πρεπει να ειναι για ολους; δικη μας υποχρεωση ως ιδιωτικων ειναι η διεκδικηση προνομιων οχι η ζηλοφθονια....:rolleyes:

επιπλεον ,η γυναικα του ειναι ανεργη (αν καταλαβα καλα) μητερα ΚΑΙ φοιτητρια, ξερεις εσυ τι δυσκολιες εχουν με εναν ψευτομισθο του δημοσιου ;αμαν βρε παιδια, λιγη αλληλεγγυη....:roll:

 

στο θεμα μας τωρα, η γυναικα σου πρεπει να δουλευει πληρες ωραριο ουτε καν μειωμενο, για να την παρεις. δειτε αν ισχυει κατι συγκεκριμενα για ανεργες φοιτητριες κ αν θα μπορουσε καποιος απο τους δυο να αλλαξει μερος διαμονης (εργασιας ή φοιτησης) με μεταθεση. καλη τυχη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτη φορά ακούω για 9μηνη άδεια πατρότητας...:confused: Το μόνο που έχω ακούσει είναι άδεια πατρότητας για 6 μέρες!!:shock:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι σας λέω ότι υπάρχει!!!

Την πήρε ο σύζυγός μου όταν γεννήθηκε ο μικρός μας.

Εχεις κάποια χρόνια δικαίωμα να την πάρεις ή μειωμένο ωράριο, ακριβώς όπως και η μητέρα, αρκεί βέβαια να εργάζεται η μητέρα και να μην κάνει χρήση του δικαιώματος αυτού!!!!!

Τώρα για τη σύζυγο του ενδιαφερόμενου που είναι φοιτήτρια ίσως θα πρέπει να προσκομιστεί βεβαίωση από τη σχολή της ότι φοιτά κανονικά.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι χαρτί από το ασφαλιστικό ταμείο της συζύγου ότι δεν θα πάρει το 9μηνο αυτή και μια υπεύθυνη δήλωση που θα δηλώνει ότι δεν εργάζεται και ότι δεν θα πάρει το 9μηνο.

Δεν είναι κληρονομικό δικαίωμα είναι απλά δικαίωμα:D...και όποιος το δικαιούτε δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δε λεγεται αδεια πατροτητας, αλλα αδεια ανατροφης. Η μητερα δικαιουται την αδεια λοχειας (που εννοειται οτι δε μεταβιβαζεται!!!!) και μετα ειναι η αδεια ανατροφης 9 μηνων.

 

Την αδεια ανατροφης την παιρνει οποιος απο τους δυο γονιους θελει, ανεξαρτητως αν η γυναικα δουλευει. Δεν ειναι επαγγελματικο δικαιωμα που παραχωρει η γυναικα στον αντρα, αλλα το κρατος στον εναν απο τους δυο γονιους....αλλο αν συνηθιζεται να την παιρνει η γυναικα.

 

Επισης, αναλογως τι δουλεια κανετε μπορειτε να την παρετε και σπαστα. Τι εννοω...

 

Η κουμπαρα μου δουλευει στην περιφερεια και ο αντρας της ειναι καθηγητης. Γεννησε πριν ενα χρονο...περασε η αδεια λοχειας και μετα πηρε ο αντρας της την αδεια ανατροφης μεχρι τον Ιουνιο -που ουτως ή αλλως τελειωνουν τα σχολεια- οποτε τη ξαναπηρε η κουμπαρα μου.

 

Itsme....γιατι σοκαριστηκες? Και πολυ λιγη ειναι η αδεια που δινει και μαλιστα θα επρεπε να τη δινει και στους 2 γονεις...δλδ απο το τελος της αδειας μεχρι να παει το παιδι σχολειο...τι υποτιθεται οτι κανουν οι γονεις τα παιδια? Πληρωνουν ντανταδες! Αυτο δε σε σοκαρει? Δεν εχουν ολοι γιαγιαδες να τους τα φυλανε!

Τωρα....το αν θα επρεπε να ειναι ετσι και στον ιδιωτικο τομεα...ναι! Κι εγω μαζι σου....

 

Αλλα αντι να ζηταμε να γινουμε ΟΛΟΙ καλυτερα, τι ζηταμε? Επειδη ο ενας(ιδιωτικος υπαλληλος) ειναι σκατα, να γινουν και οι υπολοιποι(δημοσιος υπαλληλος)? Που οδηγει αυτο? Μονο σε παραλογα αποτελεσματα, νομιζω....

 

Σημειωση: Δεν ειναι δημοσιος υπαλληλος, δεν εχω τις καλυτερες σχεσεις μαζι τους (σε επαγγελματικο επιπεδο φυσικα), αλλα το σωστο να λεγεται...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως οπως τα λεει η Ραννια.

Δεν λεγεται αδεια πατροτητας αλλα 9 μηνη αδεια ανατροφης τεκνου που μπορει κανεις να την παρει μεχρι το παιδι να γινει 6 ετων και την δικαιουται ενας απο τους δυο γονεις αν ειναι και οι δυο εργαζομενοι και δημοσιοι υπαλληλοι(μπορουν και να την μοιραστουν) ή ο γονιος που ειναι δημοσιος υπαλληλος!και ο αντρας ακομη κι αν η γυναικα δεν δουλευει.

Σε τριτο παιδι και ανω δε,η 9μηνη αδεια γινεται 12μηνη.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το Ν. 3528/2007 (Κώδικας των Δημοσίων Υπαλλήλων)

 

Άρθρο 53

Διευκολύνσεις υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις

 

1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 του παρόντος άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών. Διάστημα τριών (3) μηνών της άδειας αυτής χορηγείται με πλήρεις αποδοχές στην περίπτωση γέννησης τρίτου (3ου) παιδιού και άνω.

 

2. Ο χρόνος εργασίας του γονέα υπαλλήλου μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως εφόσον έχει τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών και κατά μία (1) ώρα, εφόσον έχει τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών. Ο γονέας υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου. Για το γονέα που είναι άγαμος ή χήρος ή διαζευγμένος ή έχει αναπηρία 67% και άνω, το κατά μία ώρα μειωμένο ωράριο του πρώτου εδαφίου ή η άδεια του προηγούμενου εδαφίου προσαυξάνονται κατά έξι (6) μήνες ή ένα (1) μήνα αντίστοιχα. Στην περίπτωση γέννησης 4ου τέκνου, το μειωμένο ωράριο εργασίας παρατείνεται για δύο (2) ακόμα έτη.

 

3. Αν και οι δύο γονείς είναι υπάλληλοι, με κοινή τους δήλωση που κατατίθεται στις υπηρεσίες τους καθορίζεται ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής, εκτός αν με την ανωτέρω κοινή τους δήλωση καθορίσουν χρονικά διαστήματα που ο καθένας θα κάνει χρήση, αλλά πάντοτε διαδοχικώς και μέσα στα χρονικά όρια της προηγούμενης παραγράφου. Αν η σύζυγος του υπαλλήλου ή ο σύζυγος της υπαλλήλου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων, ο σύζυγος ή η σύζυγος υπάλληλος δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παραγράφου 2 κατά το μέρος που η σύζυγος αυτού ή ο σύζυγος αυτής δεν κάνει χρήση των δικών της ή των δικών του δικαιωμάτων ή κατά το μέρος που αυτά υπολείπονται των διευκολύνσεων της παραγράφου 2. Αν η σύζυγος του υπαλλήλου δεν εργάζεται ή δεν ασκεί οποιοδήποτε επάγγελμα, ο σύζυγος δεν δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παραγράφου 2, εκτός αν λόγω σοβαρής πάθησης ή βλάβης κριθεί ανίκανη να αντιμετωπίζει τις ανάγκες ανατροφής του παιδιού, σύμφωνα με βεβαίωση της Δευτεροβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται ο υπάλληλος.

 

4. Όταν ο ένας γονέας λάβει την άδεια της παρ. 1 του παρόντος, ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παρ. 2 του άρθρου αυτού για το ίδιο διάστημα.

 

5. Σε περίπτωση διάστασης, διαζυγίου, χηρείας ή γέννησης τέκνου χωρίς γάμο των γονέων του, την άδεια της παρ. 1 και τις διευκολύνσεις της παρ. 2 του παρόντος άρθρου δικαιούται ο γονέας που ασκεί την επιμέλεια.

 

6. Οι υπηρεσίες υποχρεούνται να διευκολύνουν τους υπαλλήλους που έχουν τέκνα τα οποία παρακολουθούν μαθήματα πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για να επισκέπτονται το σχολείο των παιδιών τους, με σκοπό την παρακολούθηση της σχολικής τους επίδοσης.

 

7. Με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες εφαρμογής των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου και καθορίζεται το ανώτατο όριο ημερών απουσίας_

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν τα πραγματα ειναι χαλια πρεπει να ειναι για ολους; δικη μας υποχρεωση ως ιδιωτικων ειναι η διεκδικηση προνομιων οχι η ζηλοφθονια....:rolleyes:

επιπλεον ,η γυναικα του ειναι ανεργη (αν καταλαβα καλα) μητερα ΚΑΙ φοιτητρια, ξερεις εσυ τι δυσκολιες εχουν με εναν ψευτομισθο του δημοσιου ;αμαν βρε παιδια, λιγη αλληλεγγυη....:roll:

Ποια ζηλοφθονία? Οταν δε μπορώ να συνεννοηθώ τσατίζομαι..

Δηλαδή οι ιδιωτικοί υπάλληλοι φταίνε που τρώνε παλούκια???? (εγώ είμαι ελ. επαγγελματίας, γι'αυτό βγαίνω απ'έξω)

 

Και μην το πάμε προσωπικά το θέμα για το αν ξέρω εγώ ή ο άλλος το σημαίνει "δυσκολίες".. Δεν έχει καν σημασία..

 

Εγώ τόνισα την τεράστια διαφορά ανάμεσα στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα.. Ειδικά όσον αφορά στην ανατροφή των παιδιών που προφανώς το κράτος θεωρεί πως τα παιδιά των ιδιωτικών υπαλλήλων μπορούν να μεγαλώσουν μόνα τους.

Τώρα αν μου λες πως οι ιδιωτικοί υπάλληλοι φταίνε για αυτό, τι να σου πω.. Για πήγαινε ως ιδιωτικός υπάλληλος στο αφεντικό σου να διεκδικήσεις και έλα πες μου!!!

Για τους πενιχρούς μισθούς του δημοσίου που αναφέρεις, θα σου απαντήσω πως για τους νέους ιδιωτικούς υπαλλήλους οι μισθοί είναι πολύ χειρότεροι..

 

Ολα τα άλλα είναι απλώς για να τα λέμε..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2 τροποι για να μιλησει κανεις για το χασμα αναμεσα στο δημοσιο και τον ιδιωτικο τομεα.

ο ενας, να πει 'μειωστε τους μισθους και τα προνομια των δημοσιων, να φτασουν των ιδιωτικων' και 'ο αλλος αυξηστε τους μισθους και τα προνομια των ιδιωτικων, να φτασουν των δημοσιων.'

 

τωρα οσον αφορα τη διεκδικηση....αυτη ειναι σταση ζωης, καλη μου.:) και δεν αφορα μονο εναν τομεα της ζωης μας, ουτε τον δικο μου μισθο προσωπικα.

αυτο καταλαβαινω εγω ως αλληλεγγυη και ως διεκδικηση...αν για καποιους οι εννοιες αυτες ειναι 'απλως για να τα λεμε', κριμα, δεν μπορω να κανω κατι γι'αυτο!φιλικα, παντα;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την itsme....

Ή θα ισχύσουν για όλους ή για κανέναν. Είναι τουλάχιστον προκλητικό να παίρνουν οι γονείς δημόσιοι υπάλληλοι ατελείωτες άδειες (και μάλιστα σπαστές - μη χάσουν και κανένα μήνα και εργαστούν, όπως το παράδειγμα της Ράννιας) και στο ιδιωτικό να πρέπει η γυναίκα να γυρίσει στους 2 μήνες στη δουλειά της. (βλέπετε σε πολλά επαγγέλματα δεν ισχύει καν το 6μηνο της μητρότητας).

Περισσεύουν τόσα χρήματα να πληρώνουμε συνέχεια αδειούχους, επιδόματα πλυσίματος χεριών και ζεστάματος λεωφορείων και δεν το ξέρω??

Και φυσικά αν υπάρχει η δυνατότητα να παίρνουμε όλοι 2 χρόνια άδεια ανατροφής. Αν όμως δεν υπάρχει τουλάχιστον όλοι να θυσιάσουμε κάτι....όχι θυσίες κατ επιλογή!

Όσο για τον ψωρομισθό, ψωρομισθός είναι αυτός των 592 στον ιδιωτικό και όχι των 1.100 στο δημόσιο.

edit: απλά να συμπληρώσω ότι δε φταίει ο φίλος που τα διεκδικεί....φταίει ο νομοθέτης που τα θεσπίζει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...