Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ 11 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ????


Recommended Posts

Αν πάρουμε τους 4 μήνες που δικαιούμαστε και 6 επιπλέον και την κανονική άδεια 1 μήνα περίπου θα γυρίσουμε στη δουλειά μετά από κανένα χρόνο.

Οι εργοδότες μας τι θα κάνουν?

Μάλλον για απόλυση μας βλέπω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει πως για το εξάμηνο αυτό ο εργοδότης θα μπορεί να προσλάβει άλλο άτομο από τους ανέργους του οαεδ και νομίζω θα έχει επιδότηση στο μισθό του. Οπότε δεν κινδυνεύει και πολύ η θέση μας.

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μας κινδύνευε και πάντα θα κινδυνεύει: για σκεφτείτε το, η προτεραιότητα των μανάδων δεν είναι η δουλειά, αλλά τα παιδιά. Και αυτό δεν αρέσει σε κανέναν εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει πως για το εξάμηνο αυτό ο εργοδότης θα μπορεί να προσλάβει άλλο άτομο από τους ανέργους του οαεδ και νομίζω θα έχει επιδότηση στο μισθό του. Οπότε δεν κινδυνεύει και πολύ η θέση μας.

 

Μωρέ είναι στην καλή διάθεση του εργοδότη και στο πόσο άνθρωπος είναι. Μπορεί κάλλιστα να βολευτεί με το άτομο που θα προσλάβει -μιλάμε για 10 μήνες απουσία τουλάχιστον- οπότε και ο νέος θα μπει για τα καλά στη δουλειά και στη θέση μας. Και ο εργοδότης αν θέλει τον συμφέρει να κρατήσει τον νέο με μικρότερο μισθό και εφόσον βγαίνει και η δουλειά του -και εκδικείται και εσένα που τον άφησες "στα κρύα του λουτρού" για τόσο καιρό. Άσχετα που δεν φταις αυτός θα κοιτάει την επιχείρησή του να προχωράει.

 

Αλλά πιστεύω ότι με λίγη καλή θέληση και από τις δυο πλευρές, και εφόσον γίνεται θα βρίσκονται λύσεις. Μπορεί κάλλιστα αν το θέλει και μπορεί και η μητέρα να βοηθάει λίγες ώρες και στη δουλειά. Άλλωστε το να λείψεις 10 μήνες και μετά να ξεκινήσεις κατευθείαν δουλειά δεν είναι καλό ούτε και για σένα ουτε και για το παιδί που θα έχει μάθει να σε έχει συνέχεια κοντά του. Από την άλλη αν δουλέψεις έστω και λίγες ωρίτσες την ημέρα και θα ξέρεις και τι σου γίνεται στη δουλειά σου και θα παίρνεις και λίγα χρήματα επιπλέον. :wink:

 

Τα πάντα βέβαια εξαρτιούνται και από τη φύση της δουλειάς του καθενός....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει πως για το εξάμηνο αυτό ο εργοδότης θα μπορεί να προσλάβει άλλο άτομο από τους ανέργους του οαεδ και νομίζω θα έχει επιδότηση στο μισθό του. Οπότε δεν κινδυνεύει και πολύ η θέση μας.

Ναι, κι εγώ αυτό έχω ακούσει, και μου φαίνεται λογικό!

Πάντως έχει παραγίνει το κακό! Κάποιοι εργοδότες δεν προσλαμβάνουν αρραβωνιασμένες ή νιόπαντρες γυναίκες που δεν έχουν ακόμα παιδιά, γιατί σκέφτονται ότι σύντομα θα θελήσουν να αποκτήσουν :evil: .

Είναι εξοργιστικό ακόμα και το γεγονός ότι ρωτάνε τέτοια πράγματα για την προσωπική σου ζωή. Τι τους νοιάζει η οικογενειακή σου κατάσταση;;; Απαράδεκτο.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάλλιστα να βολευτεί με το άτομο που θα προσλάβει -μιλάμε για 10 μήνες απουσία τουλάχιστον- οπότε και ο νέος θα μπει για τα καλά στη δουλειά και στη θέση μας. Και ο εργοδότης αν θέλει τον συμφέρει να κρατήσει τον νέο με μικρότερο μισθό και εφόσον βγαίνει και η δουλειά του -και εκδικείται και εσένα που τον άφησες "στα κρύα του λουτρού" για τόσο καιρό. Άσχετα που δεν φταις αυτός θα κοιτάει την επιχείρησή του να προχωράει.

 

Κι εγώ αυτό ακριβώς φοβάμαι! Στην 1η γέννα για 4 μήνες με αναπλήρωσαν με λίγο ζόρι οι συνάδελφοι, δεν τον συνέφερε να προσλάβει άτομο για τόσο λίγο αφού θέλει κανένα δίμηνο-τρίμηνο για εκπαίδευση μόνο! Τώρα όμως που θα λείψω για 10 μήνες; Και θα μ' έχει ακόμα ένα χρόνο με εξάωρο; Τον συμφέρει να με αντικαταστήσει...

 

Γι' αυτό λέω, το 1 έτος απαγόρευσης της απόλυσης πρέπει να μετατεθεί μετά και τη λήξη του εξαμήνου, όταν γίνεται χρήση, ώστε να μην τρέμουμε για το μέλλον μας!!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? το οτι αυτο το διαστημα δεν μας πληρωνουν οι εργοδοτες μας αλλα (συνηθως ) απο το ικα δεν παιζει ρολο στο να μας κρατησουν? θελω να πω οτι οικονομικα τουλαχιστον δεν τους επιβαρρυνουμε

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? το οτι αυτο το διαστημα δεν μας πληρωνουν οι εργοδοτες μας αλλα (συνηθως ) απο το ικα δεν παιζει ρολο στο να μας κρατησουν? θελω να πω οτι οικονομικα τουλαχιστον δεν τους επιβαρρυνουμε

 

Για το εξάμηνο θα πληρώνεσαι απο τον ΟΑΕΔ.

 

Είναι όντως μεγάλο το δίλλημα και ανάλογα πιστεύω και την εταιρεία!

...και το αντικείμενο!

 

Πολύ καλό βέβαια που μας δίνεται αυτή η δυνατότητα!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...