Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλες τρανσαμινασες


vera

Recommended Posts

Παντως καλο ειναι να γνωριζουμε οτι οι υπερηχοι και οι μαγνητικες δεν ειναι καθολου επιβαρυντικες εξετασεις για την υγεια ενος παιδιου...

Αφου ησουν λοιπον στο ογκολογικο θα καταλαβες οτι οι ασθενειες αυτες μπορουν να τυχουν σε οποιοδηποτε παιδακι και οτι οι εξετασεις σωζουν ζωες..

 

 

Eπιβαρυνουν αθροιστικα, κανουμε εξετασεις με κρατει κι οταν ειναι απολυτως απαραιτητο.

 

 

Εχω μανα βιοχημικο, ηταν και διευθυντρια σε μεγαλο νοσοκομειο. Οποτε κανει μελανια το παιδι μου την πιανει πανικος οτι μπορει να εχει λευχαιμια και θελει να του κανει εξετασεις. Φυσικα και υπαρχουν παρα πολλα κρουσματα λευχαιμιας δυστυχως αλλα ας μη προτρεχουμε αν δεν εχουμε σοβαρες ενδειξεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eπιβαρυνουν αθροιστικα, κανουμε εξετασεις με κρατει κι οταν ειναι απολυτως απαραιτητο.

η μαγνήτική και ο υπέρηχος ΔΕΝ επιβαρύνουν τον οργανισμό....

ούτε αθροιστικά (δεν είναι βαρέα μέτταλα) ούτε μεταλαξιογόνα (δεν είναι αξονική)....

 

θα ήθελα να μου πεις που βρήκες αυτό που υποστηρίζεις

Link to comment
Share on other sites

Εκτος τοπικ ειναι αυτη η συζητηση Μαριαλ. Υπαρχουν πολλα να διαβασει οποιος ενδιαφερεται αν ψαξει. Οι ιδιοι οι γιατροι μου το υποστηριζουν εξαλλου, τοσες εξετασεις καναμε. Λιγο κρατει κι οποτε ειναι απαραιτητο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μια που εχεις τη μαμα σου λοιπον ρωτησε την αν επηρεζαζουν αθροιστικα καπου οι υπερηχοι και οι μαγνητικες. Επισης δυστυχως δεν εχουμε παντα εντονες ενδειξεις πχ για μια κακοηθια , γι αυτο το λογο εχουμε παντα τα ματια μας 14, και ναι η υπαρξη καποιων συμπτωματων οπως οι μελανιες, η ατονια, η ελλειψη ορεξης κλπ μετα απο συζητηση με το γιατρο μας εννοειται, αρκουν για να μας στειλουν για εξετασεις...

Link to comment
Share on other sites

Τη μαμα μου δεν τη ρωταω, αλλα ο ακτινολογος που μας εκανε τους υπερηχους μας ειπε προσοχη και με φειδω. Κι ας μας χρεωνε κατοσταρικο τον καθε υπερηχο, τον συνεφερε να μας εχει μονιμους πελατες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερα να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρη οτι οι υπερηχοι και οι μαγνητικες ειναι απολυτα αθωες εξετασεις, το ξερω απο τα απειρα χρονια που χω ¨φαει¨ σε σπουδες ...

Απο την αλλη φαινεται οτι διαφωνεις με τη λογικη του "προλαμβανειν" οποτε το αφηνουμε το θεμα αφου σε ενοχλει και το βρισκεις "οφ τοπικ". Απλα να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα παιδακια γυρω σου που εχουν νοσησει και θεραπευτει απο λευχαιμια χαρις στην εγκαιρη διαγνωση και την προοδο της επιστημης φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη αν δεις στο εξωτερικο οτι δεν συστηνονται πλεον οι πολλοι υπερηχοι μπορει να αναθεωρησεις. Επισης για να λενε οτι αν εισαι εγκυος καλυτερα να αποφυγεις τη μαγνητικη η να την κανεις μονο αν ειναι απολυτως αναγκαιο και φυσικα να το δηλωσεις στον ακτινολογο, σημαινει οτι απολυτως ασφαλης δεν ειναι. Ειδικα οταν αφορα μωρα λιγων μηνων.

 

Δεν ειμαι καθολου κατα της προληψης, τουναντίον. Ειμαι κατα του αναιτιου πανικου και της υπερεξετασης οπως πολυ σωστα εγραψε η Μαριαλ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως καλο ειναι να γνωριζουμε οτι οι υπερηχοι και οι μαγνητικες δεν ειναι καθολου επιβαρυντικες εξετασεις για την υγεια ενος παιδιου...

.

 

έγω θα πρότεινα εξειδικευμένου στο αντικείμενο γιατρού για να μην περάσουμε στο άλλο σημείο... την υπερεξέταση
συμφωνω. Βερα μηπως μπερδευεσαι με ακτινες η αξονικη?
Link to comment
Share on other sites

Oxi Λαιδα δεν μπερδευομαι. Ειναι σαφως πιο ασφαλεις οι μαγνητικες και οι υπερηχοι σε σχεση με αξονικες και ακτινογραφιες. Απλα οπως ολα αυτα, πρεπει να χρησιμοποιουνται με φειδω κι οταν ειναι απαραιτητα. Η παιδιατρος μας (που εχει συζυγο ακτινολογο) δεν μας ζητησε να ξανακανουμε αλλο υπερηχο (πριν 2 χρονια που το προβλημα ακομα υφιστατο) παρολο που θα ηθελε να δει πως παμε, επειδη οπως ειπε ειχαμε κανει ηδη αρκετους. Και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δε με αφησαν να κανω μαγνητικη στο ποδι.

 

Καλη η επιστημη και τα προιοντα της, απλα πρεπει να χρησιμοποιουνται με προσοχη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εκτος τοπικ ειναι αυτη η συζητηση Μαριαλ. Υπαρχουν πολλα να διαβασει οποιος ενδιαφερεται αν ψαξει. Οι ιδιοι οι γιατροι μου το υποστηριζουν εξαλλου, τοσες εξετασεις καναμε. Λιγο κρατει κι οποτε ειναι απαραιτητο.

 

Κι οι δικοί μου γιατροί (παιδίατρος, παιδοχειρουργός, παιδονευρολόγος), που έχει τύχει να συμβουλευθώ αυτά τα σχεδόν εξίμισι χρόνια που είμαι μαμά, έχουν την ίδια οπτική με της Vera.

Δεν είναι ανάγκη ούτε να δαιμονοποιούμε ούτε να ωραιοποιούμε καταστάσεις.

ΟΛΑ είναι ασφαλή εφόσον είναι ορθή η χρήση τους. Και χρήση ΔΕΝ σημαίνει κατάχρηση. Δεν γίνεται να έχουμε στη χώρα μας αυτόν τον τεράστιο αριθμό διαγνωστικών εξετάσεων... Δεν γίνεται ο γιατρός να υποκαθίσταται από το μηχάνημα. Οι ασθένειες μπορούν εν πολλοίς να διαγνωσθούν και από άλλα μέσα, αλλά αυτό απαιτεί εμπειρία, υπομονή, παρατηρητικότητα και πολλές γνώσεις. Οπότε μερικοί καταφεύγουν στην εύκολη λύση των επαναλαμβανόμενων εξετάσεων.

 

Το πρόβλημα με τις μαγνητικές έγκειται στην αναισθησία που χορηγείται.

 

Νομίζω ότι είναι χρήσιμο να καταγράφονται περιπτώσεις που οι ίδιοι οι γιατροί συνέστησαν στους γονείς να μην προχωρήσουν σε επιθετικές επεμβατικές μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα με τις μαγνητικές έγκειται στην αναισθησία που χορηγείται.

Δεν χορηγήται αναισθησ'ια φίλη, αλλά σκιαγραφικό, σε ορισμένες περιπτώσεις.

πράγματι το σκιαγραφικό έχει βλαπτική επίδραση και απαγοεύεται στις εγκυμοσύνες...

όμως οι μαγνιτικές δεν γίνονται απαραίτητα με σκιαγραφικό!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε μαγνητικη χωρις σκιαγραφικο και χωρις μεθη. Την καναμε για να αποφυγουμε τις ακτινες....οσους γιατρους ρωτησα ηταν καθετοι οτι ειναι ακινδυνη. Ακομη ομως και ακτινες να καναμε, μου εξηγησαν οτι μονο η καταχρηση θα μπορουσε να βλαψει. Η μια, οι δυο και οι τρεις φορες σιγουρα δεν ειναι καταχρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χορηγήται αναισθησ'ια φίλη, αλλά σκιαγραφικό, σε ορισμένες περιπτώσεις.

πράγματι το σκιαγραφικό έχει βλαπτική επίδραση και απαγοεύεται στις εγκυμοσύνες...

όμως οι μαγνιτικές δεν γίνονται απαραίτητα με σκιαγραφικό!

 

Κι όμως στο δικό μου παιδί χορηγήθηκε μέθη. Και η μέθη είναι κανόνας στα μωρά. Κι εμείς βρεθήκαμε μπροστά σε πάρα πολύ σοβαρό κίνδυνο, όταν το μωρό μας ήταν δύο μηνών.

Και όλοι οι γιατροί που συμβουλευθήκαμε προσπαθούσαν να "ζυγίσουν" τις πιθανότητες. Οι ίδιοι (παιδίατρος, παιδοχειρουργός, νεφρολόγος, νευρολόγος) μας συμβούλευσαν να μην προχωρήσουμε σε μαγνητική πριν το μωρό γίνει 8 μηνών. Και ας επιμέναμε εμείς, κι ας τρώγαμε τα λυσσακά μας επί 6 μήνες...

Τελικά την κάναμε όταν το μωρό έγινε 8 μηνών (εννοείται με μέθη και με αυστηρές προϋποθέσεις από τον αναισθησιολόγο), για να αποκλείσουμε εκείνη την 1/1000 πιθανότητα και να μπορέσουμε να κοιμηθούμε ένα βράδυ χωρίς κλάματα κι εφιάλτες.

Δόξα τω Θεώ, το μωρό μας ήταν μια χαρά.

Εκ των υστέρων, όμως, θεωρώ ότι ως γονείς ήμασταν υπερβολικοί. Και νιώθουμε ευγνωμοσύνη προς εκείνους τους γιατρούς που μπόρεσαν να "συγκρατήσουν" τη μανία που μας είχε καταλάβει για μια ακλόνητη βεβαιότητα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

..οσους γιατρους ρωτησα ηταν καθετοι οτι ειναι ακινδυνη.

 

Λαιδα μου, εμάς δεν μας είπε ποτέ κανείς ότι είναι ακίνδυνη. Μας είπαν ότι δεν είναι εκ προοιμίου επικίνδυνη η μαγνητική. Μας είπαν επίσης ότι η χορήγηση αναισθησίας ενέχει κινδύνους. Ότι η νευρολογική ανάπτυξη είναι ακόμα "σκοτεινά νερά" για την επιστήμη. Ότι γίνονται έρευνες καθώς και προσπάθειες για βελτίωση των μέσων.

Αλήθεια το ξέρετε ότι οι (θεωρούμενοι ως απολύτως ασφαλείς και αθώοι) υπέρηχοι στην εγκυμοσύνη αυξάνουν τις πιθανότητες να γεννηθούν τα μωρά αριστερόχειρες; (([http://onlinelibrary.wiley.com/store/10.1002/uog.9055/asset/9055_ftp.pdf;jsessionid=423DC8A831B98FE075803D9162047D74.f02t03?v=1&t=hmdywupv&f685d03c). Βέβαια, αυτή η συνέπεια δεν έχει καμία σημασία. Όμως δεν μπορεί να αιτιολογηθεί το πώς προκαλείται αυτή η αλλοίωση. Και είναι άραγε η μόνη;

 

Εν τέλει κλίνω προς την άποψη ότι τα τεχνολογικά μέσα είναι αναγκαίο καλό-κακό.

 

http://onlinelibrary.wiley.com/store/10.1002/uog.9055/asset/9055_ftp.pdf;jsessionid=423DC8A831B98FE075803D9162047D74.f02t03?v=1&t=hmdywupv&f685d03c

Ξαναβάζω το λινκ.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Λαιδα μου, εμάς δεν μας είπε ποτέ κανείς ότι είναι ακίνδυνη. Μας είπαν ότι δεν είναι εκ προοιμίου επικίνδυνη η μαγνητική. Μας είπαν επίσης ότι η χορήγηση αναισθησίας ενέχει κινδύνους. Ότι η νευρολογική ανάπτυξη είναι ακόμα "σκοτεινά νερά" για την επιστήμη. Ότι γίνονται έρευνες καθώς και προσπάθειες για βελτίωση των μέσων.

Αλήθεια το ξέρετε ότι οι (θεωρούμενοι ως απολύτως ασφαλείς και αθώοι) υπέρηχοι στην εγκυμοσύνη αυξάνουν τις πιθανότητες να γεννηθούν τα μωρά αριστερόχειρες; (([http://onlinelibrary.wiley.com/store/10.1002/uog.9055/asset/9055_ftp.pdf;jsessionid=423DC8A831B98FE075803D9162047D74.f02t03?v=1&t=hmdywupv&f685d03c). Βέβαια, αυτή η συνέπεια δεν έχει καμία σημασία. Όμως δεν μπορεί να αιτιολογηθεί το πώς προκαλείται αυτή η αλλοίωση. Και είναι άραγε η μόνη;

 

Εν τέλει κλίνω προς την άποψη ότι τα τεχνολογικά μέσα είναι αναγκαίο καλό-κακό.

 

http://onlinelibrary.wiley.com/store/10.1002/uog.9055/asset/9055_ftp.pdf;jsessionid=423DC8A831B98FE075803D9162047D74.f02t03?v=1&t=hmdywupv&f685d03c

Ξαναβάζω το λινκ.

Grrrrr, δεν βγαίνει. Εν πάση περιπτώσει, αναζητήστε το ως εξής:

"Ultrasound in pregnancy and non right handedness: meta-analysis of randomized trials". K.A.Salvesen (National Centre for fetal medicine ... Norway). Δημοσίευση: Ultrasound obstet gynecol 2011;38:267-271, published online 15 july 2011 in Wiley Online Library.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aimee συμφωνω και εγω αποφευγω όποιαδηποτε παρεμβατικη μεθοδο. Δεν ειμαι γιατρος, μελη της οικογενειας μου ειναι και ετσι μονο τις γνωμες τους μπορω να υιοθετω. Οπως και να εχει παντα κρινουμε κατα περισταση, αν τα οφελη ξεπερνουν το ρισκο. Ακομη και για το απλο ντεπον ετσι σκεφτομαστε. Οπως και να εχει ευχομαι να ειναι ολα καλα με το μωρακι, και να νην ειναι τιποτα ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μεγάλη κουβέντα πλέον για τους υπέρηχους (στο εξωτερικό φυσικά, εδώ θα τα συζητήσουμε σε καμμιά δεκαετία, ίσως) και ειδικά όσον αφορά τη χρήση τους σε μωρά θέλουν προσοχή και όχι συνεχή χρήση χωρίς να έχεις σοβαρό λόγο. Η ανάπτυξη των μωρών είναι ακόμα αχαρτογράφητα νερά.

 

 

 

 

Υ.Σ. κι εδώ ένα αρθρο για αυτό που ανέφερες Αιμέε

http://www.anythinglefthanded.co.uk/research/left-handed-research-current.html#sthash.0wI9wV88.dpuf

(το να είναι αριστερόχειρας είναι το λιγότερο αλλά όπως είπες μας ανησυχεί το γεγονός πως συμβαίνει αυτό και κυρίως τι άλλο μπορεί να προκαλείται)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τισ απαντήσεις! Δεν είχα προλάβει να απαντήσω γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν είναι εύκολο με το μικρό μου. Τελικά αυτό που θεωρώ καλυτερο να κάνουμε, είναι να επαναλάβουμε τις εξετάσεις (για πολλοστή φορά!) σε 1 μήνα και κατόπιν να πάμε και σε άλλο γιατρό με όλο το ιστορικό. Φοβάμαι πολύ τη βιοψία και δεν πρόκειται να προχωρήσω εύκολα σε αυτήν αν δεν έχουμε σοβαρές ενδείξεις. Αν οι τιμές πέσουν κοντά στα φυσιολογικά όρια ελπίζω κάποιος γιατρός να μας πει να μην ταλαιπωρούμε για λίγο καιρό το μωρό μας, εφόσον κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Ακόμα και η μαγνητική βγήκε καλή. Ξέρετε μήπως κάποιον ηπατολόγο παιδίατρο?

Ξανά-ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι παιδοηπατολογο βασικα. Στο Παιδων εχουν σιγουρα. Δεν θυμαμαι πολλα τωρα αλλα νομιζω οτι επειδη κι εμεις για συκωτι ανησυχουσαμε μας ειχαν πει τοτε για τη Ζελου Αιγλη η οποια ειναι παιδογαστρεντερολογος και ειχα μιλησει με ενα βοηθο της τηλεφωνικα και μου ειχε πει οτι επρεπε να κανουμε εισαγωγη στο Παιδων, να νοσηλευτει το παιδι και να το ξεσκισουν στις εξετασεις για να το εξετασει αυτη. Τοση ταλαιπωρια για μερικες τρανσαμινασες ψηλες (ενω η γgt ηταν μια χαρα) και λογω του οτι ειχαμε παραλληλα αλλα θεματα περιεργα και σπανια ηταν δεδομενο οτι θα μας εβγαζαν την Παναγια. Πετανε την σκουφια τους οι γιατροι για τα περιεργα, καριερες χτιζονται πανω σε αυτα!

 

Πρεπει ομως να εχει και ιδιωτικο γραφειο. Δες αν μπορει να σας εξυπηρετησει στο θεμα σας η αν χρειαζεστε αποκλειστικα ηπατολογο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Αν καποιος ειχε μωρο με υψηλες τρανσαμινασες σε αυτη την ηλικια ας γραψει την εμπειρια του, γι αυτο αλλωστε και ανοιχτηκε αυτο το θεμα. Αλλη μη γενικευουμε και τρομοκρατουμε κοσμο ιδιως αν δεν εχουμε ιδια εμπειρια.

 

Η έγκαιρη διάγνωση δεν είναι τρομοκρατία.

 

Η έγκαιρη διάγνωση είναι (σε πολλές περιπτώσεις) αυτό που κάνει τη διαφορά. Αυτό που σώζει ζωές. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχω ένα μικρό κοριτσάκι 2 χρονών και 3 μηνών.. 2 Ιανουαρίου εκδηλώσαμε γαστρεντερίτιδα και 4 Ιανουαρίου το βράδυ μπήκαμε στο νοσοκομείο για ορό λόγω αφυδάτωσης.. εκεί μας βρήκαν sgpt 160 και sgot 140. μία εβδομάδα μετά η sgpt ήταν 260 Και η sgot 192. η παιδογαστρεντερολόγος μας είπε ότι πολύ πιθανόν να είναι από την γαστρεντερίτιδα γιατί πολλές φορές ο ιός είναι ηπατοτρόπος και επηρεάζει τις τρανσαμινάσες.. κάναμε υποέρηχο και είναι όλα καλά.. αύριο έχουμε επαναληπτικές αίματος και θα κάνουμε και εξετάσεις για ηπατίτιδες κλπ. αλλά έχω πολύ άγχος.. έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία να με ξεαγχώσει λιγάκι???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω ένα μικρό κοριτσάκι 2 χρονών και 3 μηνών.. 2 Ιανουαρίου εκδηλώσαμε γαστρεντερίτιδα και 4 Ιανουαρίου το βράδυ μπήκαμε στο νοσοκομείο για ορό λόγω αφυδάτωσης.. εκεί μας βρήκαν sgpt 160 και sgot 140. μία εβδομάδα μετά η sgpt ήταν 260 Και η sgot 192. η παιδογαστρεντερολόγος μας είπε ότι πολύ πιθανόν να είναι από την γαστρεντερίτιδα γιατί πολλές φορές ο ιός είναι ηπατοτρόπος και επηρεάζει τις τρανσαμινάσες.. κάναμε υποέρηχο και είναι όλα καλά.. αύριο έχουμε επαναληπτικές αίματος και θα κάνουμε και εξετάσεις για ηπατίτιδες κλπ. αλλά έχω πολύ άγχος.. έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία να με ξεαγχώσει λιγάκι???

Limnoula θα με ενδιέφερε πολύ να μου πεις τι έχει γίνει με το παιδάκι σου γιατί περνάμε κι εμείς δύσκολα αυτόν τον καιρό. Έχω ένα κοριτσάκι 22 μηνών και εδώ και 3 εβδομάδες βασανιζόμαστε κι εμείς με υψηλές τρανσαμινάσες. Ξεκινήσαμε με ιογενή πνευμονία και φτάςαμε έως και 1800 got!!!! Νοσηλευτήκαμε στο Μητέρα υπό την παρακολούθηση της κ. Ζέλου, κάναμε υπέρηχους και όλες τις εξετάσεις για ιούς, αυτοάνοσα και ηπατίτιδες και βγήκαν όλα αρνητικά πλην ενός ηπατοτρόπου αδενοιού ο οποίος όπως μας ενημέρωσε η κ. Ζέλου ανεβάζει τρανσαμινάσες έως και 2000!!!! Οι τρανσαμινάσες παραμένουν ψηλά.... Όποιος έχει καμία ιδέα και μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ ας μου γράψει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Αυτό που περιγράφει η limnoula είναι σχεδόν αστείο. Πολύ συνηθισμένο και, λογικά, όλα θα έχουν φτιάξει τώρα (εμ, κάναμε 40 μέρες να απαντήσουμε στην κοπέλα!).

 

Chryssak, η Ζέλου είναι πολύ καλή! Έχετε κάνει και όλο τον έλεγχο, γιατί στενοχωριεσαι; Λίγο χρόνο θέλουν για να επανέλθουν!

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Είμαστε 15 ημερών. Νοσηλεύτηκαμε με ίκτερο στο νοσοκομείο. Τελευταίες εξετάσεις έδειξαν sgot 110 με ανώτερο όριο το 80.σε μια βδομάδα θα κάνουμε επαναληπτικες εξετάσεις αίματος. Ανησυχώ πολύ.. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...