Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΤΗΣ ΚΟΥΝΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο δικος μου ειναι σχεδον 29 μηνων,ειναι αρκετα ζωηρος και με βοηθησε αρκετα το οτι του ελεγα διαρκως οταν ξεκιναγε να κλαιει οτι με το κλαμα δεν κερδιζουμε τιποτα,ισα ισα τα αυτια της μαμας κουραζονται και δεν ακουνε τιποτα.Στην αρχη εκλαιγε και επιτηδες πιο δυνατα για να μου τραβηξει το ενδιαφερον και οταν ειδε οτι αδιαφορουσα το σταματησε.Τωρα οτι θελει το ζηταει και με πολυ ωραιο τροπο.Χθες το βραδυ τον αφησα να κοιμηθει μονος του,μου ζητησε να ξαπλωσω μαζι του αλλα του ειπα οτι δεν χωραω στο κρεββατι του γιατι ειμαι χοντρουλα και επιασε.Το βραδυ που ξυπνησε δεν ηρθε στο κρεββατι μας με φωναξε μονο,μακαρι να συνεχισουμε ετσι γιατι τον λυπαμαι.Οσο για την κλειστη πορτα ο αντρας μου φευγει στις 5 και κλεινω τη πορτα του γιατι ξυπναω και κανω και γω δουλειες.Οταν ξυπναει στις 9 ανοιγει μονος του την πορτα και ερχεται σαν κυριος.Δεν τον φοβιζει ουτε τον ενοχλει,το βλεπει σαν κατι φυσικο για να χει την ησυχια του.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακομα.Ποτε ειναι αρκετά ώριμα τα παιδια για να κοιμουνται εντελώς μόνα τους; Δεν μιλάω για μεθόδους εκπαίδευσης αλλα ετσι απο την φύση τους. Ποτε εχω ελπίδες να του λέω καληνύχτα και να γυρίζει πλευρό;ευχαριστω και πάλι

 

Είναι στο παιδί νομίζω... Η μια κόρη μου ήταν πάντα έτσι. Της έλεγες καληνύχτα, την έβαζες στο κρεββάτι της και κοιμόταν. Η άλλη πάλι που είναι μεγαλύτερη (γύρω στα 7) ακόμα θέλει να της πούμε παραμύθι πρώτα ή να της κάνουμε παρέα .

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει κι εσενα ο μικρούλης! Κι εμενα αγόρι ειναι πάλι! Απο ζήλεια πως τα πάτε; Πισογυρίσματα εκανε ο μεγάλος; Σορη ειμαι εκτός θέματος...

 

Δεν υπαρχει πολυ ζήλεια απλα επειδή θελει συνεχεια να τον φιλάει/αγκαλιάζει/παίζει μαζι του εχουμε πολλα ατυχήματα (ειναι αγαρμπος ο μεγαλος!)

Η μοναδική ζήλεια ειναι οτι ξαφνικά εχει γίνει πιο πολυ συναιςθηματικος και θελει να τον κρατάω αγκαλιά οπότε το σύνηθες σκηνικό ειναι να θηλαζω με το ενα χέρι τον ενα και να αγκαλιάζω τον άλλον (παλούκι δουλειά!)... Α και σταμάτησε να τρωει απο το πουθενά!!!!

 

Αγοράκι και το άλλο σου;; Ειναι μαναρακια τα ατιμουτσικα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πολυ ζήλεια απλα επειδή θελει συνεχεια να τον φιλάει/αγκαλιάζει/παίζει μαζι του εχουμε πολλα ατυχήματα (ειναι αγαρμπος ο μεγαλος!)

Η μοναδική ζήλεια ειναι οτι ξαφνικά εχει γίνει πιο πολυ συναιςθηματικος και θελει να τον κρατάω αγκαλιά οπότε το σύνηθες σκηνικό ειναι να θηλαζω με το ενα χέρι τον ενα και να αγκαλιάζω τον άλλον (παλούκι δουλειά!)... Α και σταμάτησε να τρωει απο το πουθενά!!!!

 

Αγοράκι και το άλλο σου;; Ειναι μαναρακια τα ατιμουτσικα!!

Εγω θηλαζω ακομα τον μεγάλο και με βλεπω για tandem αν δεν το κόψει σύντομα...Παντως στο φαγητο μην ενδιδεις καθολου το κανει σιγουρα για προσοχή!! Δεν θες αλλο οκ παμε να παίξουμε.Το έχουν παθει πολλοί και ετσι το σταματάνε..

 

Η αληθεια ειναι οτι ηθελα ενα κορίτσι τωρα ετσι για αλλαγή αλλα τελικα εχω χαρεί πολυ γιατι θα παίζουν καλυτερα μαζι και θα ταιριάζουν καλυτερα μεγαλώνοντας! Ασε που τα εχω ολα έτοιμα...μεγάλη υπόθεση κι αυτο! Να σου ζήσουν και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θηλαζω ακομα τον μεγάλο και με βλεπω για tandem αν δεν το κόψει σύντομα...Παντως στο φαγητο μην ενδιδεις καθολου το κανει σιγουρα για προσοχή!! Δεν θες αλλο οκ παμε να παίξουμε.Το έχουν παθει πολλοί και ετσι το σταματάνε..

 

Η αληθεια ειναι οτι ηθελα ενα κορίτσι τωρα ετσι για αλλαγή αλλα τελικα εχω χαρεί πολυ γιατι θα παίζουν καλυτερα μαζι και θα ταιριάζουν καλυτερα μεγαλώνοντας! Ασε που τα εχω ολα έτοιμα...μεγάλη υπόθεση κι αυτο! Να σου ζήσουν και πάλι!!

 

Έλα θηλαζεις ακομα;; Μπράβο ρε συ!! Να σου αν θηλαζεις και τα δυο ομως θα πάρει το colustrum (σορυ δεν ξερω πως ειναι ελληνικα) ο μεγαλος η ο μικρός;;

 

Καλύτερα αγοράκι γιατι δεν χρειάζεται να αγορασεις τιποτα αλλα να σου πω υγεία ρε συ να εχουνε και ας ειναι οτι ειναι!!

 

Ασε ο δικός μου εκει που έτρωγε τι ινδικα, τι κινεζικά, τι στρογγανοφ, τι σολωμους τι αρνιά .. Τωρα ξαφνικά τιποτα!!!! Χαχα γελάμε!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το πρωτογαλα.Κοιτα ειναι 22 μηνων ο μεγάλος και έτοιμος να αποθηλασει οσο αναφορά το ψυχολογικό κομμάτι γιατι θηλαζει μονο μεσημέρι για να κοιμηθεί...πιπιλα δηλαδη..Δεν ζητάει ποτε σε άσχετες στιγμές ουτε αν πέσει ουτε αν βαριέται κ.λ.π.Απλα δεν βρήσκω με τιποτα άλλον τροπο να γλαρωσει το μεσημέρι..αν το κόψω κόβω και τον υπνο αυτόματα δηλαδη! Κι ετσι συνεχίζω..εχω γράψει κι εδώ..http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46967

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια τι κανετε τελικα με το θεμα της μεταβασης στο κρεβατι; Αλεξια πως παει το εγχειρημα;

 

Εμεις μπουρδουκλωθηκαμε και τα εχουμε κανει μανταρα!!!! Πριν 1 μηνα περιπου ο μικρος πηδηξε μεσα στη νυχτα τα καγκελα, χωρις να μας φωναξει προηγουμενως (δεν ηταν δηλαδη οτι φωναζε, δεν τον ακουσαμε και πηδηξε), ανοιξε την κλειστη πορτα του δωματιου του και ηρθε κλαιγοντας στο δωματιο της μπεμπας που ημασταν και οι δυο γιατι η μικρη ειχε μια απο τις κρισεις της και δεν κοιμοταν! Μαγικες στιγμες!!!!!

 

Μεσα στον πανικο μας, τον βαλαμε απο την επομενη κιολας μερα στο μονό κρεβατι που εχει στο δωματιο του, με προστατευτικο καγκελο. Τον κοιμισε εκει ο μπαμπας του, έμεινε δηλαδη μαζι του μεχρι να κοιμηθει και μετα τον αφησε. Σηκωθηκε 3 φορες μεσα στη νυχτα, πηγε στον μπαμπα του, ο οπιος τον γυρισε πισω, περιμενε μεχρι να κοιμηθει, τον αφησε κ.ο.κ. Αυτο για 3 βραδια, μετα αρχισε να ζηταει να παει στην κουνια του και τον βαλαμε, μετα από 3 μερες ξαναπηδηξε, βγαλαμε τις ταβλες της κουνιας και ακουμπησαμε το στρωμα στο πατωμα, αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν μπορει να πηδηξει, εν τω μεταξυ ειχαμε ενα θεμα με την θερμανση και το δωματιο του εφτασε μια νυχτα τους 27 βαθνους, δεν μπορουσε να αναπνευσει και ξυπνησε με αναφιλητα και τον πηρε ο μπαμπας του στο κρεβατι μας (εγω κοιμαμαι με την μπεμπα), περασε μετα ενα διαστημα που ζητουσε συνεχεια να παει στο κρεβατι μας. Επειδη προς το παρον εγω ειμαι κλεισμενη τα βραδια στο δωματιο της μπεμπας, ο αντρας μου δεν μπορουσε να διαχειριστει την κατασταση μονος του, οποτε προς το παρον κοιμαται στην κουνια του και ο αντρας μου στο μονό μαζι του για να εχει το νου του. Στην μεση της νυχτας στάνταρ ο μικρος θα ξυπνησει και θα ζητησει να παει στο μονό με τον μπαμπα του, ο οποίος τον παιρνει για να συνεχισουν τον υπνο τους. Συνηθως ειναι κατά τις 4-4.30 το πρωι και ο αντρας μου ξυπναει στις 6.30.

 

Επισης, μετα το σκαλωμα που ειχε φαει με το κρεβατι της μαμας και του μπαμπα, αρχισα να τον κοιμιζω εγώ για να αποσυνδεσει την διαδικασια απο τον μπαμπα του που τον ειχε παρει στο κρεβατι. Πραγματι δεν το ζηταει πια αλλα θέλει τωρα να ξαπλωνω μαζι του στο μονό και να μενω μεχρι να κοιμηθει. Μετα τον μεταφερω στην κουνια και δεν ξυπναει, αυτο δεν με πειραζει και πολυ, καθως μου ειχε λειψει το ζουζουνι, ασε που ειναι και απο τις σπανιες στιγμες μεσα στην μερα που αποζητα αγκαλια!

 

Το θεμα μου ειναι το εξης: το πλανο μας ειναι, οταν επιστρεψω πια στο κρεβατι μας, να τον αφηνουμε πια στο μονό κρεβατι και να αντιμετωπιζουμε τα νυχτοπερπατηματα εκ περιτροπης. Πειραζει αν μενω μαζι του μεχρι να κοιμηθει στο κοιμισμα; Φοβαμαι οτι αλλιως θα μας φανε τα περα δωθε, η κλειστη πορτα δεν θα μας ευνοησει, καθως την ανοιγει ευκολοτατα, ειναι και το δωματιο του απεναντι απο της μπεμπας και φοβαμαι την φασαρια κατα το κοιμισμα.

 

Εχω και πολλες αλλες ανησυχιες, η κυριοτερη ειναι αν θα τον ξυπναει η μπεμπα οταν ξυπναει για φαγητο και αν θα σηκωνεται αν ακουει εμενα να παω να την ταισω. Προς το παρον δεν ξυπναει γιατι κραταμε και τις δυο πορτες κλειστες, αφου με αυτον κοιμαται ο μπαμπας του και με την μπεμπα εγω, μετα ομως, αφου γυρισουμε στο δωματιο μας, δεν νιώθω καλα να εχω τις πορτες τους κλειστες, ειδικα του μεγαλου θελω να την αφηνω αρκετα ανοιχτη ωστε αν θέλει να σηκωθει τη νυχτα, να βλεπει το φως στο χωλ και να μην φοβαται και να μην κινδυνευει να πιασει πουθενα τα χερια του προσπαθωντας να ανοιξει μια μισάνοιχτη πορτα.

 

Ουφ!!!! Ομολογω οτι εχω πελαγωσει! Any thoughts?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!!!

Και εμείς είχαμε τέτοια για μερικες νύχτες, δεν μπορούσε καθόλου την μετάβαση απο κούνια σε κρεβάτι !! Εμάς δεν πήδηξε αλλά τον έπιασα να προσπαθεί και τότε του έβγαλα το κάγκελο!

Είχε καταντήσει τραγικό έκλαιγε πήγαινα εγω η ο πατέρας του και κοιμομασταν στην κουνηστη καρέκλα όλο το βράδυ. Ενα άλλο βράδυ ήρθε ατο κρεβάτι μας αλλά επειδή δεν εχει συνηθίσει να κοιμάται με μας, ειπε τηλεόραση όλο το βράδυ! Ήταν shocking κατάσταση απο τη πουθενά! Ο άντρας μου ήθελε να βάλουμε πίσω την κούνια αλλά είπα με ΤΙΠΟΤΑ!! Αλλιώς το χάσαμε το παιχνίδι!

 

Η λύση : τον βάλαμε στο κρεβατακι του τον φίλησαμε, κλείσαμε την πόρτα, άρχισε να κλαίει , το μαναρι μου ήταν πίσω απο την πόρτα και την χτύπαγε . Είπα θα τον αφήσω για δυο λεπτά.. Σε λιγότερο απο δυο λεπτά πήγε πίσω στο κρεβάτι και κοιμήθηκε για 12 ώρες! Αν ήταν πραγματικό κλάμα δεν θα τελείωνε σε δυο λεπτά! Το ίδιο έγινε και την επόμενη νύχτα και αυτο ήταν! Το λατρεύει το κρεβάτι του τώρα!

 

Να σου πω δεν έπρεπε να τον πας πίσω στην κούνια.. Και ξέρεις καλύτερα απο μένα ότι όλες αυτές οι λύσεις το τραβολογανε το θέμα... Μάλλον να παει ο μπαμπάς στο κρεβάτι του και να κλείσετε την πόρτα του μικρού; Έστω και 2 λεπτά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ!!!!

Και εμείς είχαμε τέτοια για μερικες νύχτες, δεν μπορούσε καθόλου την μετάβαση απο κούνια σε κρεβάτι !! Εμάς δεν πήδηξε αλλά τον έπιασα να προσπαθεί και τότε του έβγαλα το κάγκελο!

Είχε καταντήσει τραγικό έκλαιγε πήγαινα εγω η ο πατέρας του και κοιμομασταν στην κουνηστη καρέκλα όλο το βράδυ. Ενα άλλο βράδυ ήρθε ατο κρεβάτι μας αλλά επειδή δεν εχει συνηθίσει να κοιμάται με μας, ειπε τηλεόραση όλο το βράδυ! Ήταν shocking κατάσταση απο τη πουθενά! Ο άντρας μου ήθελε να βάλουμε πίσω την κούνια αλλά είπα με ΤΙΠΟΤΑ!! Αλλιώς το χάσαμε το παιχνίδι!

 

Η λύση : τον βάλαμε στο κρεβατακι του τον φίλησαμε, κλείσαμε την πόρτα, άρχισε να κλαίει , το μαναρι μου ήταν πίσω απο την πόρτα και την χτύπαγε . Είπα θα τον αφήσω για δυο λεπτά.. Σε λιγότερο απο δυο λεπτά πήγε πίσω στο κρεβάτι και κοιμήθηκε για 12 ώρες! Αν ήταν πραγματικό κλάμα δεν θα τελείωνε σε δυο λεπτά! Το ίδιο έγινε και την επόμενη νύχτα και αυτο ήταν! Το λατρεύει το κρεβάτι του τώρα!

 

Να σου πω δεν έπρεπε να τον πας πίσω στην κούνια.. Και ξέρεις καλύτερα απο μένα ότι όλες αυτές οι λύσεις το τραβολογανε το θέμα... Μάλλον να παει ο μπαμπάς στο κρεβάτι του και να κλείσετε την πόρτα του μικρού; Έστω και 2 λεπτά;

 

Την ανοίγει παιδι μου, αυτο ειναι το θεμα! Και τις δυο φορές που πήδηξε, το έκανε όσο η πόρτα του ηταν κλειστη, την άνοιξε και βγήκε απο το δωμάτιο. Η επαναφορά στην κουνια ηταν πισωγύρισμα και το ξέρω τώρα, εκείνη την στιγμή όμως σκεφτήκαμε οτι βγάζοντας τον απο την κουνια ενεργήσαμε σε πανικό λογω του οτι είχε πηδηξει, οτι δεν είχαμε κανει πλάνο για μετάβαση το κρεβάτι, οτι το καλύτερο θα ηταν να το καθυστερήσουμε μέχρι να αποδεσμευθώ λίγο τις νύχτες απο την μπέμπα κλπ.

 

Απο νυχτοπερπατήματα πως τα πάτε; Δεν σηκώνεται τις νύχτες;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτά δεν γίνονται με πλάνο γιατί το παιδί ξαφνικά πηδάει απο την κούνια απο το πουθενά οπότε για να μην σπάσει κανά κεφάλι τον βάζεις σε κρεβάτι και γρήγορα :-)

Εμείς δεν έχουμε νυχτοπερπατήματα γιατί το πομολο της πόρτας ειναι ψηλά και δεν το φτάνει!

Αλλά και να μην ήταν θα έβρισκα τροπο να μπλόκαρε την πόρτα να μην την ανοίγει- το βρίσκω επικίνδυνο να περπατάει το μικρο σε διαδρόμους και εγω κοιμάμαι .. Και του δίνει και το ελεύθερο!!

Έχω το φως του χωλ ανοιχτό και ξέρει ότι είμαστε έξω... By the way αν μας φωνάξει η αν κλαψει για οποιοδήποτε λόγο πάντα πάμε μεσα, ποτέ δεν τον αφήνουμε να κλαψει εκτός και αν ξέρουμε στα σίγουρα ότι μας δουλεύει (όπως οταν πήγε σε κρεβάτι, η οταν η κατάσταση εχει παρατραβηχτει!)

Θα έβαζες μπλόκο στην πόρτα να μην βγαίνει έξω;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτά δεν γίνονται με πλάνο γιατί το παιδί ξαφνικά πηδάει απο την κούνια απο το πουθενά οπότε για να μην σπάσει κανά κεφάλι τον βάζεις σε κρεβάτι και γρήγορα :-)

Εμείς δεν έχουμε νυχτοπερπατήματα γιατί το πομολο της πόρτας ειναι ψηλά και δεν το φτάνει!

Αλλά και να μην ήταν θα έβρισκα τροπο να μπλόκαρε την πόρτα να μην την ανοίγει- το βρίσκω επικίνδυνο να περπατάει το μικρο σε διαδρόμους και εγω κοιμάμαι .. Και του δίνει και το ελεύθερο!!

Έχω το φως του χωλ ανοιχτό και ξέρει ότι είμαστε έξω... By the way αν μας φωνάξει η αν κλαψει για οποιοδήποτε λόγο πάντα πάμε μεσα, ποτέ δεν τον αφήνουμε να κλαψει εκτός και αν ξέρουμε στα σίγουρα ότι μας δουλεύει (όπως οταν πήγε σε κρεβάτι, η οταν η κατάσταση εχει παρατραβηχτει!)

Θα έβαζες μπλόκο στην πόρτα να μην βγαίνει έξω;

 

Κοιτα θα μπορούσα να κλειδωσω απο έξω, αλλά κάπως μου έρχεται! Εμένα δεν με τρομάζουν τα νυχτοπερπατηματα, τα δωμάτια ειναι στον 2ο όροφο, η σκάλα έχει πορτακι με δύσκολο μηχανισμό ανοίγματος, το μόνο μέρος που μπορεί να παει ειναι το δωμάτιο μας ή το δωμάτιο της μπεμπας.

 

Λέω να ξεκινήσω μένοντας μαζι του μέχρι να κοιμηθει και να δω τι θα κανει τις νύχτες. Δεν είχα σκοπό να τον βγάλω ακομα που να πάρει η ευχή και νιώθω αβέβαιη!!!!

 

Μπορεί να πάρω και απο αυτα τα ρολόγια με τον ήλιο και το φεγγάρι και να κάνω και κανένα reward board με αυτοκόλλητα, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί ακομα να αντιληφθεί την έννοια τους.

 

Η μεγαλύτερη ανησυχία μου ειναι οτι θα ξυπνάει οταν ξυπνάει η μπέμπα. Μήπως να τον μάθω να της φτιάχνει γαλα και να την ταίζει να γλυτωσω και τα ξενύχτια;:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θα μπορούσα να κλειδωσω απο έξω, αλλά κάπως μου έρχεται! Εμένα δεν με τρομάζουν τα νυχτοπερπατηματα, τα δωμάτια ειναι στον 2ο όροφο, η σκάλα έχει πορτακι με δύσκολο μηχανισμό ανοίγματος, το μόνο μέρος που μπορεί να παει ειναι το δωμάτιο μας ή το δωμάτιο της μπεμπας.

 

Λέω να ξεκινήσω μένοντας μαζι του μέχρι να κοιμηθει και να δω τι θα κανει τις νύχτες. Δεν είχα σκοπό να τον βγάλω ακομα που να πάρει η ευχή και νιώθω αβέβαιη!!!!

 

Μπορεί να πάρω και απο αυτα τα ρολόγια με τον ήλιο και το φεγγάρι και να κάνω και κανένα reward board με αυτοκόλλητα, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί ακομα να αντιληφθεί την έννοια τους.

 

Η μεγαλύτερη ανησυχία μου ειναι οτι θα ξυπνάει οταν ξυπνάει η μπέμπα. Μήπως να τον μάθω να της φτιάχνει γαλα και να την ταίζει να γλυτωσω και τα ξενύχτια;:lol::lol::lol:

Χαχα!! Εκμετάλλευσου το!!!

 

Για τα gro clock λες; Ναι έχουν επιτυχία και μπορεί να τα καταλάβει αλλά αν θες καλό reward system δώσε του chocolate buttons κάθε φορά που ξυπνάει το πρωί στο δωμάτιο του χωρις πρόβλημα !! Τα δίνω τώρα με potty training και έχουν πολύ επιτυχία (βάλτε κάπου να τα βλέπει για να θυμάται τι πρεπει να κάνει!)

 

Αν δεν θες να κλείδωσεις την πόρτα το καταλαβαίνω αλλά έχεις σκεφτεί να βάλεις καγκελοπορτα στο δωμάτιο του; Το κάνουν αρκετά κορίτσια που ξέρω εδώ .. Έτσι ώστε ανοίγει την πόρτα και απλα δεν μπορεί να βγει έξω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια τέτοια ακούω και φοβάμαι απο τώρα για το τι με περιμένει.Εμεις ακομα σηκώνομαστε τις νύχτες αλλα οχι πάντα, και μονο για μια φορα συνήθως.Τον περνώ χαμπάρι αμεςως και τον πάω πίσω,αν γκρινιαζει Γιατι τον τρόμαξε κατι Π.χ.όνειρο,του εξηγώ οτι ειναι ολα καλα,οτι δεν ηταν αληθινό αυτο που είδε και ήρεμει.

Deena νομίζω οτι ολα οφείλονται στον ερχομό της μικρούλας και στο γεγονός οτι κοιμάσαι μαζι της.Οταν νιώσεις ετοιμη ολα γίνονται....Καπου εχω διαβάσει οτι καλο ειναι να μην εχεις σωματική επαφή οταν αποκοιμιεται το παιδι,δηλαδη καλυτερα κάτσε δίπλα του.Τωρα οταν έρθει η ωρα να παει ο καθένας στο κρεβατι του θα περάσετε δύσκολα για καμια βδομάδα,να το περιμένεις.

Αλλα τι λέω εσυ τα ξέρεις καλυτερα!!!! Να σου ζήσει και η μπεμπα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ακούστε με λίγο λύση που θα σας σωσει. Υπαρχουν στα jumpo πόρτες σιδερένιες με καγγελα ασφάλεια είναι περιπου στο υψος 1\3 της κανονικής πόρτας μπαίνει προσαρμόζεται σε πολλές τις κάσες της πόρτας είναι ασφαλείας δεν μπορεί να την ανοίξει ενα παιδι έχει κόλπο και κοστίζει γύρο στα 30?.εγώ σώθηκαν.Τον έβαζαν για ύπνο κ δεν του έκλειναν την πόρτα του έκλειναν αυτή την μικρή πορτούλα έτσι μπορούσα να τον ακούω και να τον βλέπω....γιατί αν έκλειναν την πόρτα φοβόμουν μην πνιγεί μην μην μην... Οποτε σώθηκα σας λέω. Και να σηκωθεί έρχεται στην πόρτα δεν μπορεί να την ανοίξει και γυρίζει πίσω στο κρεβάτι του! Και αυτό βλέπει πως η πόρτα του δεν είναι κλειστή και δεν φοβάται. Σας την συστηνω σίγουρα θα σωθείτε. Μπορείτε να την βαλετε και σε εσωτερική σκάλα για να μην παει να πεσει το μικρο. Είναι πολύ καλη...γιατί εγώ δεν μπορουσα να διανοειθω να κοιμάμαι εγώ και να έχει σηκωθεί το μικρο και να γυρίζει σε όλο το σπίτι ΑΣΕ που φοβόμουν μην ανοίξει καμια πόρτα παράθυρο και βγει πεσει εξω!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως τολματε!?!?!?

 

Αφηνετε παιδια να κλαινε για 2' (?!?!?!?!), κλεινετε και κλειδωνετε πορτες και τα αφηνετε αβοηθητα στα δωματια τους να τις κοπανανε, βαζετε καγκελα λες και ειναι στον Κορυδαλλο απλα και μονο για να τα περιορισετε για την ασφαλεια τους????

 

Τστστστστστστς.... Ντροπη κ αισχος! :shock:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως τολματε!?!?!?

 

Αφηνετε παιδια να κλαινε για 2' (?!?!?!?!), κλεινετε και κλειδωνετε πορτες και τα αφηνετε αβοηθητα στα δωματια τους να τις κοπανανε, βαζετε καγκελα λες και ειναι στον Κορυδαλλο απλα και μονο για να τα περιορισετε για την ασφαλεια τους????

 

Τστστστστστστς.... Ντροπη κ αισχος! :shock:

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πως τολματε!?!?!?

 

Αφηνετε παιδια να κλαινε για 2' (?!?!?!?!), κλεινετε και κλειδωνετε πορτες και τα αφηνετε αβοηθητα στα δωματια τους να τις κοπανανε, βαζετε καγκελα λες και ειναι στον Κορυδαλλο απλα και μονο για να τα περιορισετε για την ασφαλεια τους????

 

Τστστστστστστς.... Ντροπη κ αισχος! :shock:

 

Και τα βάζουμε να κοιμουνται και μπρουμητα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κανει οτι θεωρεί καλυτερο για τα παιδιά του!!!

Η πόρτα με καγγελα είναι ασφαλές μέσο για ψάξε λίγο να δεις.

Προσωπικά ποτε δεν έκλεισαν την πόρτα του παιδιού αφήνοντας το μέσα μονο του!

Αλλά ο καθένας κανει οτι θεωρεί καλύτερο όπως είπα!

 

Ντροπή κ αισχος???? Σε μαμαδες???? Ας προσέχουμε πως μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κανει οτι θεωρεί καλυτερο για τα παιδιά του!!!

Η πόρτα με καγγελα είναι ασφαλές μέσο για ψάξε λίγο να δεις.

Προσωπικά ποτε δεν έκλεισαν την πόρτα του παιδιού αφήνοντας το μέσα μονο του!

Αλλά ο καθένας κανει οτι θεωρεί καλύτερο όπως είπα!

 

Ντροπή κ αισχος???? Σε μαμαδες???? Ας προσέχουμε πως μιλάμε!

 

Γιαννα μου θέλω να πιστεύω ότι αστιευοταν :-)

Εννοείται κάνουνε ότι θεωρούμε καλύτερο .. Εγω έχω εσωτερική σκάλα που εχει ενα κενό που δεν καλύπτεται και ο μικρός μπορεί να σκαρφαλώσει και να έχουμε τραγωδία οπότε εννοείται κλείνω την πόρτα :-)

By the way η ιδέα σου τέλεια, αυτο εννοιυσα στο προηγούμενο μου ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να αστειευοταν. Κ εμένα ο μεγαλος μου άνοιγε τις εξωτερικές πόρτες απο ενος χρονου,οποτε ηταν η μονη λύση όταν κοιμομουν...ΑΣΕ που φοβάμαι απορρυπαντικά μαχαίρια κλπ..αν κ τα κρυβο αλλά ποτε δεν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...