Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ;


mania

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση!Θα σας έχω νεότερα την Δευτέρα.Ελπίζω να έχω καλά νέα!Εξάλλου είναι κάτι που δικαιούμαι.

Και κάτι εκτός δουλειάς: τι γλυκά και αγαπημένα αδελφάκια στην foto!

Nα σου ζήσουν ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και κάτι εκτός δουλειάς: τι γλυκά και αγαπημένα αδελφάκια στην foto!

Nα σου ζήσουν ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13!

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ! και σε σένα να ζήσει το παιδάκι σου (αγόρι ή κορίτσι είναι;)!

Τα δικά μου γλυκά και αγαπημένα ήταν μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφισης!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μικρή διαφορά ηλικίας γι'αυτό.Έγω έχω μια μπουμπούκα και επειδή είναι και το πρώτο μας παιδάκι μας έχει πάρει το μυαλό!

 

...και δε θα σας το δώσει πίσω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!Επιστρέψω για να σας πω νεότερα.Τελικά μου έδωσαν 8 ημέρες από την κανονική μου άδεια και τις υπόλοιπες βλέπουμε...Τί να κάνω?Από το καθόλου κάτι είναι και αυτό!Αν και μου αρέσει πολύ η δουλειά μου, στεναχωριέμαι που θα αποχωρηστώ τόσες ώρες την μικρή μου, από τόσο μικρούλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια!Επιστρέψω για να σας πω νεότερα.Τελικά μου έδωσαν 8 ημέρες από την κανονική μου άδεια και τις υπόλοιπες βλέπουμε...Τί να κάνω?Από το καθόλου κάτι είναι και αυτό!Αν και μου αρέσει πολύ η δουλειά μου, στεναχωριέμαι που θα αποχωρηστώ τόσες ώρες την μικρή μου, από τόσο μικρούλα...

 

Mπράβο, καλές είναι και 8. Την 7η μέρα της άδειάς σου όμως θα τηλεφωνήσεις και θα πεις ότι κάτι αυστηρά προσωπικό προέκυψε που θα σε αναγκάσει να πάρεις και το υπόλοιπο αδείας σου του 2009! Αλήθεια ποιος σου έδωσε την άδεια ο προιστάμενος ή ο διευθυντής σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εννοείται ο διευθυντής μου!Να σου πω την αλήθεια νευρίασα τόσο πολύ που σκέφτομαι να το κάνω και να πάρω όχι άπλα την άδειά μου, αλλά και αναρρωτική!Δεν είναι για τις μέρες που δεν μου δίνουν, είναι λίγες εξάλλου, απλά με έχουν νευριάσει με αυτήν την συμπεριφορά!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ο διευθυντής μου!Να σου πω την αλήθεια νευρίασα τόσο πολύ που σκέφτομαι να το κάνω και να πάρω όχι άπλα την άδειά μου, αλλά και αναρρωτική!Δεν είναι για τις μέρες που δεν μου δίνουν, είναι λίγες εξάλλου, απλά με έχουν νευριάσει με αυτήν την συμπεριφορά!

 

ΣΩΣΤΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια βοηθεια!!!

 

Βρισκομαι σε αδεια κυοφοριας-λοχειας η οποια αρχισε τον Νοεμβρη του 2009 και τελειωνει στο τελος Φλεβαρη 2010 και θελω να παρω και την εξαμηνη αδεια απο τον ΟΑΕΔ. Εχω υπολοιπο 8 μερες αδεια απο το 2009 και ο εργοδοτης επιμενει να μου τις δωσει αναμεσα στην αδεια του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ και συμπληρωσε την βεβαιωση εργοδοτη που πρεπει να προσκομισω στον ΟΑΕΔ με αυτο τον τροπο. Σε σχετικη μου επικοινωνια με τον ΟΑΕΔ μου ειπαν πως εφοσον ειναι αδεια περασμενου ετους, δεν πρεπει να ληφθει ενδιαμεσα στις δυο αδειες γιατι τοτε το αιτημα μου για το εξαμηνο θα απορριφθει αλλα εργοδοτης θα πρεπει να μου πληρωσει αυτες τις ημερες ωστε να μηδενιστει το υπολοιπο αδειας μου για το 2009 (ή με ατυπη συμφωνια μαζι του να τις παρω μετα το εξαμηνο). Μου ειπαν πως υπαρχει εσωτερική οδηγια γιαυτο αλλα ο εργοδότης μου επιμενει οτι δεν προκυπτει πουθενα απο την εγκυκλιο του ΟΑΕΔ κατι τετοιο.

 

Εχει τυχει σε καμια σας κατι παρομοιο; Μηπως υπαρχει στα χερια καμιας αυτη η εσωτερικη οδηγία που επιβαιβεωνει τα λεγομενα του ΟΑΕΔ; Φοβαμαι πως εαν δεν βγαλω εγω το φιδι απο την τρυπα, θα αντιμετωπισω προβλημα...Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!!!!!!!!

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια!!!

 

Βρισκομαι σε αδεια κυοφοριας-λοχειας η οποια αρχισε τον Νοεμβρη του 2009 και τελειωνει στο τελος Φλεβαρη 2010 και θελω να παρω και την εξαμηνη αδεια απο τον ΟΑΕΔ. Εχω υπολοιπο 8 μερες αδεια απο το 2009 και ο εργοδοτης επιμενει να μου τις δωσει αναμεσα στην αδεια του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ και συμπληρωσε την βεβαιωση εργοδοτη που πρεπει να προσκομισω στον ΟΑΕΔ με αυτο τον τροπο. Σε σχετικη μου επικοινωνια με τον ΟΑΕΔ μου ειπαν πως εφοσον ειναι αδεια περασμενου ετους, δεν πρεπει να ληφθει ενδιαμεσα στις δυο αδειες γιατι τοτε το αιτημα μου για το εξαμηνο θα απορριφθει αλλα εργοδοτης θα πρεπει να μου πληρωσει αυτες τις ημερες ωστε να μηδενιστει το υπολοιπο αδειας μου για το 2009 (ή με ατυπη συμφωνια μαζι του να τις παρω μετα το εξαμηνο). Μου ειπαν πως υπαρχει εσωτερική οδηγια γιαυτο αλλα ο εργοδότης μου επιμενει οτι δεν προκυπτει πουθενα απο την εγκυκλιο του ΟΑΕΔ κατι τετοιο.

 

Εχει τυχει σε καμια σας κατι παρομοιο; Μηπως υπαρχει στα χερια καμιας αυτη η εσωτερικη οδηγία που επιβαιβεωνει τα λεγομενα του ΟΑΕΔ; Φοβαμαι πως εαν δεν βγαλω εγω το φιδι απο την τρυπα, θα αντιμετωπισω προβλημα...Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!!!!!!!!

 

 

και εγω αυτο ξερω,οτι δεν μπορει να σου δωσει περσινη αδεια μετα την λοχειας και πριν το εξαμηνο,ηθελα να το κανω αλλα μου ειπαν απο οαεδ οχι.δεν θελει να σου την δωσει μετα το εξαμηνο??????και αυτος το θελει ντε και καλα γραπτως???????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης υποτιθεται οτι απαγορευεται να εχει τελειωσει ο χρονος και να μην εχεις παρει την αδεια σου.και αυτος θελει και να το γραψει στο χαρτι του οαεδ?????????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μου λεει πως συμφωνα με την νομοθεσια, η αδεια κυοφοριας-λοχειας θεωρειται αδεια ασθενειας και ειναι η μονη περιπτωση κατα την οποια μεταφερεται αδεια προηγουμενου ετους στο νεο εφοσον δεν προλαβες να την παρεις μεσα στο χρονικο περιθωριο που επρεπε, λογω ασθενειας.

 

Οσο για να μου τη δωσουν μετα το εξαμηνο, επειδη ειναι τυπικοι δεν θελουν να εχουν τετοιες εκρεμμοτητες...Τι να πω, πρεπει να βρω αυτη την εσωτερικη οδηγια επειγοντως!!!

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου λεει πως συμφωνα με την νομοθεσια, η αδεια κυοφοριας-λοχειας θεωρειται αδεια ασθενειας και ειναι η μονη περιπτωση κατα την οποια μεταφερεται αδεια προηγουμενου ετους στο νεο εφοσον δεν προλαβες να την παρεις μεσα στο χρονικο περιθωριο που επρεπε, λογω ασθενειας.

 

Οσο για να μου τη δωσουν μετα το εξαμηνο, επειδη ειναι τυπικοι δεν θελουν να εχουν τετοιες εκρεμμοτητες...Τι να πω, πρεπει να βρω αυτη την εσωτερικη οδηγια επειγοντως!!!

 

ειχα παρει τηλεφωνο τον οαεδ γιατι ειχα υπολοιπο αδειας και δεν ηθελα να το παρω το 2009,το ηθελα το 2010 για να κατσω παραπανω με το παιδι.μου ειπε ο λογιστης μας να παρω τηλεφωνο τον οαεδ ο οποιος μου ειπε ενα μεγαλο ΟΧΙ!!!!μα κυρια μου δεν μεταφερεται η αδεια το επομενο ετος,πρεπει μεσα στον χρονο,η απαντηση τους.

 

τωρα τι σου λεω και εγω maliv,εσυ θελεις χαρτι που να το γραφει:mad:.πως και εχεις ακομα αδεια λοχειας????εμενα γιατι μου τελειωσε οεο????:-(:-(:-(:-(

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα η αδεια λοχείας τελείωνε 17 Δεκεμβρίου 2008 και οταν πηγα στον Οαεδ για να ρωτήσω για το εξαμηνο μου ειπανοτι πριν ξεκινησει το εξαμηνο επρεπε να ειχα παρει το υπολοιπο αδειας απο το 2008 απο 18 Δεκεμβριου μεχρι και τελος του 2008 πηρα τις υπόλοιπες ημερες και το εξαμηνο ξεκινησε 1/1/2009

Link to comment
Share on other sites

την αδεια του χρονου την παιρνουμε αναλογα με το ποτε τελειωνει η αδεια λοχειας και ξεκιναει το 6μηνο.το εξαμηνο το δικο μου ξεκινησε πριν 4 μερες και τελειωνει 20 αυγουστου οποτε δεν μπορουσα να παρω την αδεια μου πριν,και να ηθελα δεν με αφηνε ο οαεδ(σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους).αν η αδεια λοχειας τελειωσει για παραδειγμα 15 ιουλιου για να ξεκινησει το εξαμηνο θα πρεπει πρωτα να παρουμε την αδεια του χρονου και μετα να ξεκινησει το 6μηνο γιατι αν δεν την παρεις το 6μηνο θα τελειωσει ιανουαριο και θα σου εχει μεινει η αδεια του προηγουμενου χρονου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο δικη μου επιμονη, ο εργοδοτης μου πηρε τον ΟΑΕΔ και του εστειλαν την σχετικη οδηγια και μου ετοιμασε τη βεβαιωση οπως πρεπει για να παρω το εξαμηνο. Την αδεια θα την παρω ανεπισημα μετα το εξαμηνο.

 

Κοριτσια προσεχτε το γιατι εαν εγω δεν ειχα ψαξει το θεμα, το αιτημα μου για την εξαμηνη αδεια θα ειχε απορριφθει!!!

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα μαργαρίτα. Είναι υποχρεωμένος να το αποδεκτεί εφόσον το ζητήσεις. Απλά για να είσαι καλυμένη εσύ πρέπει οποσδήποτε κάποια στιγμή να του το κοινοποιήσεις εγγράφως άσχετα με το αν έχεις φιλικές σχέσεις μαζί του. Για το πότε και το τι άλλο πρέπει να κάνεις ρώτα στο γειτονικό οαεδ σου. Υπάρχουν και πολλές άλλες πληροφορίες στη σχετική ενότητα στο forum.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα, από τον ΟΑΕΔ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν να συμπληρώσω υπεύθυνη δήλωση και να γνωστοποιήσω στον εργοδότη μου την πρόθεση να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...