Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητά μέλη αυτού του υπέροχου site σας έχω τα καλύτερα νέα ώστε να αποχωριστήτε ά μ ε σ α τις δικές σας.... κουμπάρες!!:rolleyes:!!! (κοινώς τις ψείρες).

Πρίν λίγο καιρό είχα πάει σε ένα κομμωτήριο για να κάνω μια βαφή και η κυριούλα εκεί με πληροφόρησε οτι για να φύγουν ψείρες, κόνιδες και το κακό συναπάντημα, αρκεί να αλείψουμε το κεφαλάκι του παιδιού μας.. (ενίοτε και το δικό μας!!!:mad:) με την γνωστή σε όλους μας.... βαζελίνη!!!!

Την επόμενη κιολας ημέρα βάλαμε στην ανηψούλα μου (της οποίας τα μαλάκια είχαν τόση κόνιδα που δεν τα πιάναμε ούτε κοτσίδα!:oops:!!) και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά... Οι ''κουμπάρες'' περίμεναν στη σειρά για να πέσουν :mrgreen: και ο κυριότερος εχθρός που πριν έστεκε αγέροχος... τα αυγουλάκια :shock:, γλιστρούσαν σχεδόν απο μόνα τους!!

Αυτά για να διώξετε τους δικους σας συγκάτοικους, τωρα για να μην ξανάρθουν, ίσως χρειάζεται κάποιο σαμπουάν ή κάτι άλλο...

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ & ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

1)Αφήστε να δράσει για κανα δυο μέρες (και ενοείτε πως χρησιμοποιείτε χτενάκι..)

2)Είναι φυσικό να χρειαστούν πάνω απο 2 λουσίματα για να φύγει η βαζελίνη

 

Καλή Επιτυχία!;)

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

κατερινα πολυ καλη η συμβουλη σου...ευχαριστω αν και ακομα δεν εχω προβλημα με την μικρουλα μου αλλα παει παιδικο οποτε σιγουρα καποτε θα το χρειαστω πιστευω.... μπραβο μακαρι πραγματικα να πιανει να μην βασανιζομαι οταν ερθει εκεινη η ωρα θεε μου.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

αχ να σαι καλα!!ειχα κολλησει προπερσι απ'τον γιο μου κ εχω πανικοβληθει!επισης ειχε κολλησει κ η κορη μου κ ολο αλλαζα φαρμακα να βρω κατι αποτελεσματικο..αλλα ΤΖΙΦΟΣ!:mad:μου βγηκε η ψυχη ν'απαλλαγω!:evil:κ τωρα που παει προνηπιο...τρεεεμωωωω!:shock::?

να ρωτησω λεπτομερειεςε τωρα να ξερω??χιχι!!

βαζεις σε ολα τα μαλλια παντου??κ τι πεθαινουν η' απλα γινεται πιο ευκολη η αποκολληση τους με το χτενακι??ουφ...μακαρι να ειναι αποτελεσματικο..να ειμαι ησυχη την επομενη φορα που θα με ''επισκεπτουν''!!:rolleyes::?

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε βαζελίνη στο τριχωτό της κεφαλής, αλλά κατά την τοποθέτηση της ειναι φυσικό να μεταφερθεί και στα υπόλοιπα μαλάκια. Δεν πειράζει.

Προτείνω καμιά ωρίτσα μετά την πρώτη τοποθέτηση της βαζελίνης να κάνετε και την πρώτη σας συγκομιδή με το χτενάκι. Επειτα, αύριο πάλι!!

Και εμένα τα μαλλάκια μου ειναι μέχρι τη μέση αλλά το τόλμησα γιατί δεν γινόταν κι αλλιώς... (και στην μπεμπούλα μου το ίδιο έκανα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΒΟΥΛΗ & ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

1)Αφήστε να δράσει για κανα δυο μέρες (και ενοείτε πως χρησιμοποιείτε χτενάκι..)

2)Είναι φυσικό να χρειαστούν πάνω απο 2 λουσίματα για να φύγει η βαζελίνη

 

 

1)εννοείς να μείνει το παιδί για δυο μέρες με τη βαζελίνη στο κεφάλι;

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΒΟΥΛΗ & ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

1)Αφήστε να δράσει για κανα δυο μέρες (και ενοείτε πως χρησιμοποιείτε χτενάκι..)

2)Είναι φυσικό να χρειαστούν πάνω απο 2 λουσίματα για να φύγει η βαζελίνη

 

 

1)εννοείς να μείνει το παιδί για δυο μέρες με τη βαζελίνη στο κεφάλι;

 

Γιατί καλέ τι θα πάθει;;;;; εκτός ότι θα σου πασαλείψει σεντόνια, μαξιλάρια κτλ. θα είναι και σαν λαδωμένος γαύρος για τηγάνι.

 

Αν όντως είναι αποτελεσματικό θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά γιατί δε λέει τόοοοοοση ταλαιπωρία!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως κάπου διάβασα ότι οι ψειρες δεν αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες, οπότε όποτε παρατηρώ ψιλοφαγούρα στο κεφάλι της κάνω πιστολάκι τα μαλλιά για δυο τρεις μέρες, και δεν έχω δει ψειρα ποτέ. Διαβασα επίσης ότι η αλόγιστη και προληπτική χρηση φαρμάκων για τις ψειρες τις έχουν κάνει ανθεκτικες και δεν ψοφάν τόσο ευκολα. Επίσης πέρισυ που είδα κόνιδες αλλά πρέπει να ήταν ψοφιες δοκίμασα με χτενάκι και baby oil για να γλυστράνε. Α, και αν δεν δείτε ΖΩΝΤΑΝΗ ψειρα στο κεφάλι μη χρησιμοποιείτε φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

τα μαλλια των παιδιων μου δεν εχουν πιασει ποτε ψειρες και κανω το εξης. καθε πρωι ή καθε δεύτερο πρωι τους βαζω στα μαλλακια τους κολλωνια. επειδη εχει οινοπνευμα δεν πανε οι ψειρες, και μην φανταστειτε τρελλη ποσοτητα ισα ισα στο χερι βαζω.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου το ειπε και εμενα ενας συναδελφος για τη βαζελινη, αλλα εγω δισταζω καπου, προκειται για παραγωγο πετρελαιου δεν αντιλαμβανομαι πως μπορει να ειναι και τοσο σωστο τελικά, καπου με φοβιζει αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου το ειπε και εμενα ενας συναδελφος για τη βαζελινη, αλλα εγω δισταζω καπου, προκειται για παραγωγο πετρελαιου δεν αντιλαμβανομαι πως μπορει να ειναι και τοσο σωστο τελικά, καπου με φοβιζει αυτο.

 

Γεια σας κι απο εμένα.

 

Όντως η βαζελίνη δεν είναι και ό,τι καλύτερο

αλλά....σε σχέση με το ψειροκτόνο....

μήπως είναι προτιμότερο;

 

Έχω ακούσει και άλλα:

 

:arrow: bepanthol και τύλιγμα με σακούλα για μια ολόκληρη ημέρα ή

:arrow: οινόπνευμα και τύλιγμα αμέσως με μια μεμβράνη

για να μην εξατμιστεί.

 

Τι να πω.....

 

Πάντως τα προληπτικά

τα ξύδια, και τα φυτικά του κορρέ

δεν κάνουν τίποτα !!! :evil:

(έχουν κολήσει ένα σωρό φορές οι ανιψιές μου

παρόλα τα προληπτικά τους!)

 

Λένε οτι έχει να κάνει με το PH του κάθε κεφαλιού!

Οτι δηλαδή κάποια κεφάλια τις "προσελκύουν"

τις ψείρες! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι? δεν το καταλαβα αυτο...

 

Φαντάζομαι οτι η treasure το λέει

για να μην γεμίσεις ΑΣΚΟΠΑ το κεφαλάκι του παιδιού

με χημικούρα!

 

Δεν είναι και ό,τι πιο υγιεινό όλα αυτά τα ψειροκτόνα!!! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως βαζελίνη πήρα αυτή της προδερμ με χαμομήλι. Οσο για την ταλαιπωρία καλή μου balloυ δεν είναι τοση οσο τη φαντάζεσαι. Στο μαξιλαράκι απλώς του λαδομένου ποντικούλη μας μπορούμε να βάλουμε μια πετσετούλα.

Αυτό με την κολώνια μου ακούγεται πολύ εύκολο ως αναφορά την πρόληψη αγαπητή apricot. Θα το μεταφέρω και στις φίλες μου!! Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως βαζελίνη πήρα αυτή της προδερμ με χαμομήλι. Οσο για την ταλαιπωρία καλή μου balloυ δεν είναι τοση οσο τη φαντάζεσαι. Στο μαξιλαράκι απλώς του λαδομένου ποντικούλη μας μπορούμε να βάλουμε μια πετσετούλα.

Αυτό με την κολώνια μου ακούγεται πολύ εύκολο ως αναφορά την πρόληψη αγαπητή apricot. Θα το μεταφέρω και στις φίλες μου!! Ευχαριστούμε.

Ίσα ίσα που δεν ανέφερα καμία ταλαιπωρία, αν όντως κάνει δουλειά θα το κάνω μετά χαράς γιατί τόση ταλαιπωρία που τράβηξα το καλοκαίρι με του Κορρέ τα προϊόντα και το μαλλί και της μικρής και το δικό μου (πολύ σγουρό και μακρύ) τίγκα στην ψείρα, και ένα μήνα μένω εγώ με την βαζελίνη στο κεφάλι.

 

Επίσης όλο και πιο συχνά ακούω για την κολώνια και το οινόπνευμα. Ελπίζω να μην κολλήσουμε σύντομα για να το δοκιμάσω!!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτό με την βαζελίνη δεν το είχα ξανακούσει. Εμείς απόπέρσι έχουμε τεράστιο πρόβλημα. Η Ζέτα τις τραβάει σαν μαγνήτης. Είχα κολλήσει και εγώ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και τώρα και πήγα και κουρεύτηκα κοντά και καθημερινά μετ ο χτένι κάτι κάνω. Αλλά την βαζάλίνη θα την δοκιμάσω και αν πιάσει θα σας κεράσω !!!

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περσι κολλησε η κορη μου πρωτη φορα κι εγω μαζί της. Ευτυχως ήταν η αδερφη μου διαθέσιμη και μας καθάρισε...Πήρα ενα γνωστο αντιφθειρικο-ή καλύτερα πολλα μπουκαλια- γιατι εχουμε κ μακρια μαλλιά.

 

για προληψη βαζω στα παιδια μου λοσιον προληπτική της Tol Velvet, που ειναι φυτική με άρωμα σαν πουδρα. ελπίζω να μην το ξαναπερασουμε..

επισης , παρολο που βαφω τα μαλλιά μου, κόλλησα περσι...περίεργο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό με την βαζελίνη δεν το είχα ξανακούσει. Εμείς απόπέρσι έχουμε τεράστιο πρόβλημα. Η Ζέτα τις τραβάει σαν μαγνήτης. Είχα κολλήσει και εγώ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και τώρα και πήγα και κουρεύτηκα κοντά και καθημερινά μετ ο χτένι κάτι κάνω. Αλλά την βαζάλίνη θα την δοκιμάσω και αν πιάσει θα σας κεράσω !!!

 

Και τι έκανες jtse ενώ ήσουν έγκυος;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χτες διαπίστωσα ότι το 3ο μου παιδί, η Ελένη, έχει αυγουλάκια, και τρόμαξα! Έως τώρα δεν το είχαμε αντιμετωπίσει ξανά, ούτε με τον 1ο, ούτε με τη 2η κι ας έχει μακρύ μαλλί.

 

Την χτένισα χτες με την ηλεκτρική χτένα (από φαρμακείο) και σήμερα δεν ξύθηκε καθόλου. Άρα οδεύουμε σε σωστό δρόμο. Θα τη χτενίζω όμως κάθε μέρα για 1 βδομάδα. Θα σας πω για το αποτέλεσμα μιας και είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτή τη χτένα. Εκ πρώτης άποψης είναι πάρα πολύ εύχρηστη (αρκεί να σου κάτσει το 2χρονο!), απλά χτενίζεις αργά τα στεγνά μαλλάκια (και τα αυγά και οι ψείρες πεθαίνουν με τον ηλεκτρισμό). Για να δούμε...

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

 

ΜΥ ΤRΕΑSURE να είσαι καλά! Πολύ κατατοπιστικό το λινκ που μας έβαλες!!

(έχω μουδιάσει ολόκληρη με την περιγραφή της ψείρας!!! :roll:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό με την βαζελίνη δεν το είχα ξανακούσει. Εμείς απόπέρσι έχουμε τεράστιο πρόβλημα. Η Ζέτα τις τραβάει σαν μαγνήτης. Είχα κολλήσει και εγώ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και τώρα και πήγα και κουρεύτηκα κοντά και καθημερινά μετ ο χτένι κάτι κάνω. Αλλά την βαζάλίνη θα την δοκιμάσω και αν πιάσει θα σας κεράσω !!!

 

την δοκιμασα εγω την βαζελινη. την εβαλα στα μαλλια της κορης μου για κανενα δυωρο!

μετα αφου την ελουσα 3 φορες και τα στεγνωσα χαλια,ξαναελουσα και τα ιδια.την 5η φορα εβαλα τον αντρα μου να την λουσει και τωρα τα στεγνωσα και το παιδι μου ειναι λες και το εγλυψε αγελαδα.

οποτε δεν το συνιστω με τιποτα!!!

απο ολα παντως που εχω δοκιμασει(και εχω δοκιμασει πολλα)

το καλυτερο ειναι το paraplus αν και χημικο.

Link to comment
Share on other sites

την δοκιμασα εγω την βαζελινη. την εβαλα στα μαλλια της κορης μου για κανενα δυωρο!

μετα αφου την ελουσα 3 φορες και τα στεγνωσα χαλια,ξαναελουσα και τα ιδια.την 5η φορα εβαλα τον αντρα μου να την λουσει και τωρα τα στεγνωσα και το παιδι μου ειναι λες και το εγλυψε αγελαδα.

οποτε δεν το συνιστω με τιποτα!!!

απο ολα παντως που εχω δοκιμασει(και εχω δοκιμασει πολλα)

το καλυτερο ειναι το paraplus αν και χημικο.

 

tougia υπάρχει ένα κόλπο:

(το έκανα εγώ στο μαλλί μου όταν έκανα μάσκα ελαιόλαδου :mrgreen:)

 

Οταν θα πας να λούσεις το μαλλί ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!

ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!

 

Σε στεγνό μαλλι θα βάλεις πολύ ποσότητα σαμπουάν -ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ-

και θα το σαπουνίσεις κανονικά

για να πάει παντού σε όλο το μαλλί ομοιόμορφα!

 

ΜΕΤΑ θα το ξεβγάλεις με κανονικό νεράκι .....

και........ έτοιμοι!!!!

 

Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της δουλειάς μου οι ψείρες είναι ένας από τους φόβους μου - ειδικά παλιότερα που είχα και μακριά μαλλιά...

Ευτυχώς ως τώρα δεν έχω κολλήσει αλλά κάθε φορά που κάποιος από τους μαθητές μου παρουσιάζει ψείρες χρησιμοποιώ κάθε πρωί πριν φύγω για το σχολείο ένα spray της propoline το οποίο δρα προληπτικά και αν κρίνω από τα αποτελέσματα του σε εμένα είναι αρκετά αποτελεσματικό (ή εγώ είμαι αρκετά τυχερή :wink: )

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...