Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν δικαιουμαι τιποτα?


angel4

Recommended Posts

Θα ηθελα σας παρακαλω αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει να μου απαντησει. Εργαζομαι με συμβαση ορισμενου χρονου σε Υπουργειο με ασφαλεια ΙΚΑ. Πηρα επιδομα λοχειας και μητροτητας απο το ικα αλλα στον ΟΑΕΔ της περιοχης μου μου λενε οτι δεν δικαιουμαι το 6μηνο μητροτητας και στην Υπηρεσια μου μου ζητουν να επιστρεψω στην εργασια μου με μοναδικο προνομιο το μειωμενο ωραριο. Ειναι δυνατον να μην δικαιουμαι ουτε το 6μηνο που δικαιουνται στον ιδιωτικο τομεα αλλα ουτε και το 9μηνο του δημόσιου?

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ηθελα σας παρακαλω αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει να μου απαντησει. Εργαζομαι με συμβαση ορισμενου χρονου σε Υπουργειο με ασφαλεια ΙΚΑ. Πηρα επιδομα λοχειας και μητροτητας απο το ικα αλλα στον ΟΑΕΔ της περιοχης μου μου λενε οτι δεν δικαιουμαι το 6μηνο μητροτητας και στην Υπηρεσια μου μου ζητουν να επιστρεψω στην εργασια μου με μοναδικο προνομιο το μειωμενο ωραριο. Ειναι δυνατον να μην δικαιουμαι ουτε το 6μηνο που δικαιουνται στον ιδιωτικο τομεα αλλα ουτε και το 9μηνο του δημόσιου?

 

Δυστυχώς κι εγώ είμαι στην ίδια ακριβώς θέση. Το έψαξα με ερωτήσεις στο υπουργείο αλλά και στον ΟΑΕΔ. Δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά σε λιγες μέρες παίρνω την άδεια κύησης. Δικαιούμαι μόνο 4 μήνες από το ΙΚΑ 56 πριν και 63 μετά. Είμαι με συμβαση ορισμένου χρόνου για 12 μήνες και το μόνο προνόμιο μετα την αδεια είναι το μειωμένο ωράριο. Είναι άδικο νομίζω αλλά τι να κάνουμε για μας δεν έχουν φροντίσει ακόμη..:-(!!! Από τον ΟΑΕΔ δε δικαιούμαστε γιατί ισχύει μόνο για τον ιδιωτικό τομέα. Εξαιρούνται ΟΤΑ και ΝΠΙΔ καθώς και κρατικοί οργανισμοί. Ζήτησα όλη την εγκύκλιο και πραγματικά αυτό ισχύει. Τωρα για το δημόσιο οι άδειες ανατροφης των 9 μηνών δίνονται μόνο στους μόνιμους υπαλλήλους κι όχι στους συμβασιούχους. Ελπίζω να σε κάλυψα, αλλά αν θέλεις να το ψάξεις περισσότερο κάλεσε στο υπουργείο κι όοοοοοταν πιάσεις γραμμή κάνε τις ερωτήσεις σου!!! Αν πάρεις κάποια θετική απάντηση ειδοποίησε κι εμένα!!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου και φρόντισε να το χαρείς όσο μπορείς γιατί αυτές οι στιγμές δεν ξανάρχονται από δουλειές όλο και κάτι θα βρεθεί.

 

Συγγνώμη για το μεγαλο μηνυμα. Φιλιά.:):):)

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι δυνατον?ειμαστε δηλ. η μονη κατηγορια που δεν δικαιουμασται τιποτα! Σιγουρα θα συνεχισω το ψαξιμο και θα τους ενοχλησω ολους αν και δεν βλεπω να καταφερνω κατι αλλα τουλαχιστον να καταλαβουν την αδικια που συμβαινει. αν μαθω κατι θα σου στειλω μηνυμα. Με το καλο το μωρακι σου! Ας εχουν τα παιδακια μας υγεια και ολα τα αλλα θα τα βρουμε.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λάθος αυτό που σας είπαν και πάνε να γλιτώσουν χρήμα....Ρε γαμώτο αν είναι αλήθεια ΜΟΝΟ στην Ελλάδα γίνονται αυτά με τα δικαιώματα των μητέρων....Στο εξωτερικό τις έχουν στα όπα όπα... ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Εδω μιλαμε για ανισοτητες στην ιδια χωρα χωρις να υπαρχει λογος. Δηλαδη εμεις δεν ειμαστε το ιδιο με τις υπολοιπες μητερες? εμεις μπορουμε να αφησουμε τα παιδακια μας απο 2 μηνων? Η συγκριση με το εξωτερικο ειναι πραγματικα πονεμενη ιστορια αμα το ψαξεις τρελαινεσαι. Εγω παντως θα παραιτηθω αν οντως ισχυει, δεν με περνει οικονομικα αλλα δεν εχω και αλλη επιλογη.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι θα παραιτηθώ. Θα πάρω την άδεια που δικαιούμαι και την κανονική μου άδεια και μετά θα φύγω. Ας μην ξεχνούμε ομως ότι είμαστε συμβασιούχοι κι αν παρουμε αυτή την άδεια δε θα δουλέψουμε καθόλου. Επίσης στο εξωτερικό νομίζω οτι δεν υπάρχουν τέτοιου είδους συμβάσεις. Σαφώς είναι άδικο για τις μητέρες, δύο μήνες είναι πολύ λίγο διάστημα. Μακάρι να γινόταν να κάνεις διακοπή για λίγο καιρό και να συνεχίσεις μετά αυτό δε το ρώτησα. Αλλά στη δική μου περίπτωση επειδή είναι κάτι σαν πρακτική (παρόλο που πληρώνομαι κανονικα κι έχω κι ένσυμα υπαλληλος ιδιωτικου δικαίου με σύμβαση ορισμένου χρόνου) δεν γίνεται να πάρω άδεια γιατι δεν θα έχω διετελέσει την πρακτική μου. Τελος πάντων ένα μπέρδεμα που κανένας εδώ στην υπηρεσία μου δε μπορει να απαντησει κ στο υπουργείο ήταν ανεδεστατοι χωρις να εξηγουν πολλα πολλα, δε ξέρω μπορει κ να έτυχε!!!:cry::cry::cry:

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Eγω δικαιουμαι και 1 μηνα ανευ αποδοχων αλλα και παλι ειναι λιγο το διαστημα για να γυρισω. Στην δικη μου Υπηρεσια επισης δεν γνωριζουν και στο Υπουργειο με παραπεμπει ο ενας στον αλλον και τελικα κανεις δεν ξερει σιγουρα. Απο τους 3 οαεδ που ρωτησα στον 1 μου ειπαν οτι το δικαιουμαι. τωρα το ψαχνω μεσω σωματιων.πολυ οργανωση στο κρατος μας παντως ε?

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Από οργάνωση και σωστή ενημέρωση..άλλο τίποτα.!!!!

Έμαθες κάτι τελικά;;

Σκέφτομαι να ρωτήσω δικηγόρο που ασχολείται με το εργατικό δίκαιο μήπως βγει καμιά άκρη. Εσύ σε ποία Υπηρεσία εργάζεσαι;

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

κατεθεσα στον οαεδ την 1η αιτηση για το επιδομα και μου ειπαν να παω στις 5/5 να πληρωθω. αυριο θα παω να καταθεσω για το 6μηνο να δω τι θα μου πουν. Σε αυτη που κατεθεσα ειπα οτι ειμαι δημοσιο και δεν ειπε τιποτα. αν με απορριψουν το εψαξα και θα κανω εφεση. Εργατολογο εχω και εγω γιατι ειχα κανει ασφαλιστικα μετρα παλιοτερα αν με αποριψουν θα τον συμβουλευτω. στο υπουργειο πολιτισμου ειμαι, αστα δεν νομιζω να υπαρχει χειροτερο, να φανταστεις μου ζητησαν να το ψαξω εγω γιατι δεν βγαζανε ακρη και οτι τους πω να το ετοιμασουν. καλο ε?Ξερεις τα κλασικα λογιστηριο με συμβασιουχους και stage που κανενας δεν ειναι λογιστης (οχι οτι φταινε τα παιδια αλλα τουλαχιστον 1 μονιμο λογιστη επρεπε να τον εχουν!). Εσυ που εργαζεσαι?

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά εμένα στον Οαεδ μου διαβασαν την εγκύκλιο και μου είπαν ότι δε το δικαιούμαι τι να πω;;; Ήταν οι διορθώσεις μετά την αρχική εγκύκλιο και έλεγε ότι εξαιρείται το δημοσιο. Δηλαδή οι συμβασιούχοι αορίστου ή ορισμένου χρόνου. Βρίσκομαι στη Νομαρχία στη Δ/νση Γεωργίας Έβρου. Καταγομαι από Αλεξανδρούπολη αλλά το σπίτι μου είναι στη Θεσσαλονίκη. Έχω αφήσει τον άντρα μου εδώ και τρεις μήνες και περιμένω πως και πως να γυρίσω σπιτάκι μου σε μία εβδομάδα. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο για μένα να αφήσω το μωρό (2 μηνών!!!) κ τον σύζυγο σε άλλη πόλη και να φύγω για δουλειά. Αν δε δικαιούμαι θα σταματήσω, τι να κάνω; και θα χάσω 5 μήνες προϋπηρεσία και χρήματα σαφώς. Στον ΟΑΕΔ δεν κατάλαβα τί αίτηση έκανες; για ποίο επίδομα;

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα εσενα ειναι διπλο το πακετο!το επιδομα ειναι καποιο χρηματικο ποσο (δεν ρωτησα ποσο 5/5 θα το παρω και θα σου πω) λοιπον εγω θα παρω 24 μερες κανονικη που διακαιουμαι, 4 μερες υπευθυνες δηλωσεις και 6 μηχανογραφικες. μετα 1 μηνα ανευ αποδοχων και μην ξεχνας οτι υπαρχουν και οι ασθενειες απο το ικα. Α! Σημερα μου ειπαν απο την δουλεια οτι ειναι στο χερι του προισταμενου να δωσει το μειωμενο ωραριο μαζεμενο σε μερες, ατυπα. Αν κατσουν ολα αυτα κατι γινετε ε? Και πραγματικα ειναι αδυνατο να αφησεις το παιδι σου τοσο μικρο γιατι εχει απειρες αναγκες και κατα την γνωμη μου μονο η μανα καταλαβαινει τι χρειαζετε καθε φορα καλυτερα απο ολους.Ασε που δεν θα μπορεις και εσυ να το αφησεις. Να φανταστεις δεν αφησα την πεθερα μου να την ταισει που εχει μεγαλωσει 6 παιδια και ποσα εγγονια.Σε λιγο καιρο με το καλο θα με καταλαβεις. Και σκεψου οτι πριν γεννησω ελεγα οτι δεν θα ει μαι υπερβολικη, θα την δινω και σε αλλους και διαφορα τετοια που αδυνατω να τηρησω τωρα.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην υπηρεσία μου οι συμβασιούχοι με Σύμβαση Αορίστου Χρόνου (ΣΑΧ) παίρνουν κανονικά το 9μηνο. Ορισμένου χρόνου δεν έχουμε, αλλά μια κοπέλα που όταν γέννησε ήταν ορισμένου χρόνου μου είπε ότι είχε μόνο το μειωμένο ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

Στην υπηρεσία μου οι συμβασιούχοι με Σύμβαση Αορίστου Χρόνου (ΣΑΧ) παίρνουν κανονικά το 9μηνο. Ορισμένου χρόνου δεν έχουμε, αλλά μια κοπέλα που όταν γέννησε ήταν ορισμένου χρόνου μου είπε ότι είχε μόνο το μειωμένο ωράριο.

 

Φοβαμαι πως ετσι ειναι τελικα, ευχαριστω για την απαντηση σου.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...