Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητική και στρεπτόκοκκος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχετε αντιμετωπίσει στρεπτόκοκκο μόνο με ομοιπαθητική;

 

Όχι και ούτε θα το έκανα.

Παρόλο που κάνουμε γενικά ομοιοπαθητική, ο στρεπτόκοκκος είναι πολύ ισχυρό μικρόβιο απ' ότι ξέρω...Δεν θα το ρίσκαρα...

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς πριν κάνουμε το strep test, ήδη είχαμε πάρει τα ομοιαπαθητικά μας... και την ημέρα που πήγαμε για τεστ, από το απόγευμα και μετά είμαστε απύρετες, χωρίς κανένα σύμπτωμα, ούτε πυρετό, ούτε μύξα, ούτε βήχα, μόνο μία διάρροια την επομένη και τίποτα άλλο... τρώμε κανονικά... μάλλον θα πάω αύριο να ξανακάνω το τεστ να δω μήπως και έφυγε...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

η κόρη μου όταν ηταν 3.5 (πριν 2 χρονια), ειχε βγαλει τα σχετικα εξανθηματα και οταν εκανε το strep τεστ αυτο βγηκε θετικο. Ειχε οστρακια, οπως και αλλα 9 παιδακια στο σταθμό. Ηταν η μόνη από τα παιδια που το αντιμετωπισε ομοιοπαθητικα, όλα τα άλλα πηραν αντιβιωση. Δε θυμαμαι το χαπι, αν θες μπορω να ανατρεξω στο ημερολόγιό μου για να σου το αναφερω αργότερα. Ούτως ή αλλως, ομως, μην το παρεις χωρις συμβουλή γιατρού

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς το προσπαθήσαμε 15 μέρες ομοιοπαθητικά, βέβαια από την πρώτη στιγμή το μόνο που μας έχει μείνει είναι λαιμός, όπου δεν την ενοχλεί, απλά άμα δεις τις αμυγδαλές της θα καταλάβεις ότι κάτι τρέχει... πήρε αντιβίωση 10 μέρες, δεν την έπιασε και τώρα ... και πέρνουμε πιο δυνατή αντιβίωση... ήμαστε τώρα στην 5η ημέρα... Ο αδελφός της είναι καθαρός... τι να πω...

Πάντως θα με ενδιέφερε να μου πεις τι είχες δώσει εσύ και σας πέρασε...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν και σου απαντώ πολύ καιρό μετά, θέλω να σου πω πως εμείς αντιμετωπίζουμε, έως σήμερα, σχεδόν τα πάντα με ομοιοπαθητική. Ο μικρός μου είναι σήμερα στα 6 και ξεκινήσαμε πριν από 3 χρόνια, πολύ διστακτικά στην αρχή, γιατί είχα απηυδήσει με την παιδίατρο, η οποία τον είχε βάλει σ' ένα πρόγραμμα εισπνεόμενων από 1,5 έτους, από το οποίο δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε με τίποτα. Κόλλαγε ιώσεις από τον παιδικό "πάρε aerolyn και flixitide", μόλις γινόταν καλά, τον έβαζε στη συντήρηση με serovent και μετά από 3 μέρες κόλλαγε πάλι ίωση και άντε πάλι από την αρχή. Και τα σκονάκια singulair καθημερινά χειμώνα-καλοκαίρι! Όσο αυτή μου έλεγε, "κάνε υπομονή, όσο περνά ο καιρός θα ισχυροποιείται το ανοσοποιητικό του", τόσο πίσω πηγαίναμε!!! Με τόσα φάρμακα, πώς θα ισχυροποιηθεί το ανοσοποιητικό του; Φαύλος κύκλος δηλαδή! Τελικά άκουσα μια φίλη μου και σωθήκαμε οικογενειακώς! Εδώ και σχεδόν 3 χρόνια για τις ιώσεις δεν παίρνει κάτι και αν, είναι πιο σαβαρή η ίωση, του δίνουμε ομοιοπαθητική αντιβίωση. Αλλά και για το στρεπτόκοκκο, πέρυσι το καλοκαίρι, και για τη μολυσματική τέρμινθο φέτος (μάλλον φταίει το κολυμβητήριο!) παίρνει ομοιοπαθητικά και δόξα τω θεώ, καλά πάει! Αποτοξινώθηκε και ο οργανισμός του από τα τόσα φάρμακα και τελικά ισχυροποιείται το ανοσοποιητικό ακριβώς γιατί δεν παίρνει φάρμακα. Και δεν κάνουμε και το εμβόλιο γρίππης κάθε χρόνο που μας λέει η παιδίατρος, η οποία έχει πάρει χαμπάρι ότι δεν την ακούμε σ' αυτά που μας λέει και είναι έξαλλη! Βέβαια, η ομοιοπαθητική δε μας βοήθησε ούτε στο διάστρεμμα στο πόδι που έπαθε στον παιδότοπο ούτε στην κάκωση μαλακών μορίων (έκλεισε τα δάχτυλα τόυ στην πόρτα), γιατί είναι και ησυχούλι το παιδάκι μου (ζωή να' χει!!!) και του έβαλαν νάρθηκα.

Εν ολίγοις, είμαστε στραμμένοι προς την ομοιοπαθητική, χωρίς βεβαίως να αποκλείουμε και την κλασσική ιατρική, σε κάποιες περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

έχετε αντιμετωπίσει στρεπτόκοκκο μόνο με ομοιπαθητική;

Αν και σου απαντώ πολύ καιρό μετά, θέλω να σου πω πως εμείς αντιμετωπίζουμε, έως σήμερα, σχεδόν τα πάντα με ομοιοπαθητική. Ο μικρός μου είναι σήμερα στα 6 και ξεκινήσαμε πριν από 3 χρόνια, πολύ διστακτικά στην αρχή, γιατί είχα απηυδήσει με την παιδίατρο, η οποία τον είχε βάλει σ' ένα πρόγραμμα εισπνεόμενων από 1,5 έτους, από το οποίο δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε με τίποτα. Κόλλαγε ιώσεις από τον παιδικό "πάρε aerolyn και flixitide", μόλις γινόταν καλά, τον έβαζε στη συντήρηση με serovent και μετά από 3 μέρες κόλλαγε πάλι ίωση και άντε πάλι από την αρχή. Και τα σκονάκια singulair καθημερινά χειμώνα-καλοκαίρι! Όσο αυτή μου έλεγε, "κάνε υπομονή, όσο περνά ο καιρός θα ισχυροποιείται το ανοσοποιητικό του", τόσο πίσω πηγαίναμε!!! Με τόσα φάρμακα, πώς θα ισχυροποιηθεί το ανοσοποιητικό του; Φαύλος κύκλος δηλαδή! Τελικά άκουσα μια φίλη μου και σωθήκαμε οικογενειακώς! Εδώ και σχεδόν 3 χρόνια για τις ιώσεις δεν παίρνει κάτι και αν, είναι πιο σαβαρή η ίωση, του δίνουμε ομοιοπαθητική αντιβίωση. Αλλά και για το στρεπτόκοκκο, πέρυσι το καλοκαίρι, και για τη μολυσματική τέρμινθο φέτος (μάλλον φταίει το κολυμβητήριο!) παίρνει ομοιοπαθητικά και δόξα τω θεώ, καλά πάει! Αποτοξινώθηκε και ο οργανισμός του από τα τόσα φάρμακα και τελικά ισχυροποιείται το ανοσοποιητικό ακριβώς γιατί δεν παίρνει φάρμακα. Και δεν κάνουμε και το εμβόλιο γρίππης κάθε χρόνο που μας λέει η παιδίατρος, η οποία έχει πάρει χαμπάρι ότι δεν την ακούμε σ' αυτά που μας λέει και είναι έξαλλη! Βέβαια, η ομοιοπαθητική δε μας βοήθησε ούτε στο διάστρεμμα στο πόδι που έπαθε στον παιδότοπο ούτε στην κάκωση μαλακών μορίων (έκλεισε τα δάχτυλα τόυ στην πόρτα), γιατί είναι και ησυχούλι το παιδάκι μου (ζωή να' χει!!!) και του έβαλαν νάρθηκα.

Εν ολίγοις, είμαστε στραμμένοι προς την ομοιοπαθητική, χωρίς βεβαίως να αποκλείουμε και την κλασσική ιατρική, σε κάποιες περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

σβήσε το ένα από τα 2.

 

εγώ δεν ξέρω τι είδους αμυγδαλίτιδα ήταν (αν και η ωρλ του νοσοκομείου είπε για στρεπτόκοκκο με σιγουριά), για την ομοιοπαθητική δεν έχει τόσο σημασία.

Μας έγραψε αντιβίωση, την "έγραψα" και εγώ, πήγα στον όμοιο και μου πέρασε παρόλο τον 39+ πυρετό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ο γιος μου 5 χρονών, έχουμε θετικό τεστ στρεπτόκοκκου, το μόνο σύπτωμα πρησμένος αριστερός λεμφαδένας, και πόνο όταν το ακουμπάς, και επίσης αριστερή πρησμένη και αιμοραγγική όπως μας είπε η παιδιάτρος αμυγδαλή. ούτε πυρετός, ούτε ήχας, ούτε πόνος στην κατάποση. Ξεκινήσαμε το ομοιοπαθητικό lachesis 200 για δυο μέρες και την Τρίτη θα μιλήσουμε με την παιδιάτρο, ένα άγχος το έχω, πρώτη φορά που έχουμε στρεπτόκοκκο, και γενικά περάσαμε ένα χειμώνα άψογο, ελπίζω να πάνε όλα καλά, μπιστεύομαι την παιδιάτρο ομοιοπαθητικό μου, και εφόσον λέπω και το παιδί μου ευδιάθετο και χωρίς πυρετό ρισκάρω. Γνωρίζω ότι είναι επίκύνδινο μικρόιο, η παναγιά μαζί μας, θα σας ενημερώσω για νεότερα. Όποια έχει παραπάνω εμπειρία σε στρεπτόκοκκο και το αντιμετώπισε με ομοιοπαθητική θα ήθελα πολύ να μάθω. Ευχαριστώ πολύ.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμεις αντιμετωπισαμε οστρακια οφειλομενη φυσικα σε στρεπτοκοκκο μονο με ομοιοπαθητικη,να μη φοβασαι,ολα καλα θα πανε...α και κατι ακομα,μετα απο την επισκεψη του στρεπτοκοκκου δις φετος το εψαξα αρκετα..η ομοιοπαθητικος μου εδωσε μια πληροφορια κλειδι,οτι δηλαδη 1 στα 4 περιπου ατομα ειναι φορεις χωρις συμπτωματα,το θετικο στρεπ τεστ μπορει απλώς να συμπιπτει χρονικα με αλλη λοιμωξη μη οφειλομενη σε στρεπτοκοκκο,εαν θες να τσεκαρεις ενεργη στρεπτοκοκκικη λοιμωξη αυτο γινεται μονο με αιματολογικη εξεταση,τη λεγομενη asto,αν θες ψαξτο λιγο..η ομοιοπαθητικη βασιζεται στα εκδηλουμενα συμπτωματα,αυτο ειναι η ουσια,κι εγω ετρεμα με τις δυνητικες επιπλοκες του βακτηριου αλλα οταν καναμε την αιματολογικη οι τιμες ηταν απολυτα φυσιολογικες!περαστικααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα και πάλι προς το παρόν ο μικρός είναι μια χαρά, χωρίς πυρετούς, αδιαθεσίες και όλα τα σχετικά, μόνο το πρησμένο λεμφαδένα και πόνο όταν το ακουμπάμε, συνεχίζουμε και βλέπουμε, εννοείται ότι δεν πάει σχολείο, για να μην κολλήσει κανείς, εφόσον χωρίς αντιβίωση μεταδίδεται σε άλλους.

 

 

Asloorp αν έχεις κάτι σε μελέτη να βάλεις λινκ, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ πολύ.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,αρχικα ειναι τα λογια της ομοιοπαθητικου μου που εχει 20 χρονια εμπειρια και την εμπιστευομαι,διαβασα προσφατα ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο που αξιζει να το ψαξεις,λεγεται how to raise a healthy child inspite of your doctor,αν το googlαρεις θα το βρεις ,εκει υπαρχει ενα ολοκληρο κεφαλαιο πανω σ αυτο..τωρα που το εψαχνα τυχαια βρηκα ενα καλο αρθρο σε μια σελιδα που αναφερει ακριβως την διαφορετικη αντιμετωπιση του στρεπτοκοκκου πλεον στην αγγλια και την αντιπαραθεση με την αμερικη..μπες στο family doctor-patient guide,strep throat

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο ομοιοπαθητικός μου οταν πέρασε ο μικρός μου οστρακιά μας είπε να πάρουμε κανονικά την αντιβίωση και δώσαμε και ενα ομοιο οπότε δεν το σκέφτηκα καθόλου. Είναι και η μόνη φορά που εχει πάρει ο μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με το στρεπτοκοκκο είναι κυρίως οι επιπλοκες που αυτός κάνει σε δεύτερο χρόνο...

ρευματικός πυρετός (προσβολή οστών και καρδιάς)

πυελονεφρίτιδα

 

θα ρισκάρατε να πάθει το παιδί κάποια βλάβη στα νεφρά ή στην καρδιά του για να μην του δώσετε αντιβίωση :shock: ;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως κανεις δε θα ρισκαρε την υγεια του παιδιου του για ενα πεισμα ...το ζητημα ειναι κατα ποσον η αντιβιωση ειναι απαραιτητη και θα ξεφορτωθεις τον στρεπτοκοκκο και κατα ποσον σου διασφαλιζει οτι δε θα υπαρξουν επιπλοκες ..και στα δυο η απαντηση παιζεται.Αναφορικα με τον ρευματοειδη πυρετο συγκεκριμενα αποτελει απλως μια επιστημονικη υποθεση η συνδεση του με τον στρεπτοκοκκο ,ως εκει.Εγω το μονο που λεω ειναι οτι το στρεπ δεν αρκει για να παρθει η αποφαση για αντιβιωση κι αυτο γιατι μπορει να προκειται για απλη φορεια ,κατι για το οποιο δεν ενδεικνυται αντιβιωση εκτος κι αν η οικογενεια κανει ανεπαλληλες στρεπτοκοκκικες λοιμωξεις ,κολλαει δηλαδη ο ενας τον αλλον κυκλικα,οποτε και περνουν ολοι αντιβιωση σε μια προσπαθεια να σταματησει ο φαυλος κυκλος.Στα πιτσιρικια εδωσα 2 διαφορετικες αντιβιωσεις για 10 μερες περυσι ,πρωτη φορα που ειχαμε θετικο στρεπ και τωρα πηγαιναμε για τριτη,οποτε το παλεψαμε με ομοιοπαθητικη.Το θεμα ειναι πως εαν δεν κανεις την αιματολογικη δεν ξερεις εαν νοσουν η αν απλα ειναι φορεις ,αν η εξεταση δειξει χαμηλα αντισωματα αντιστρεπτολυσσινης δεν προκειται για στρεπτοκοκκικη λοιμωξη.,στη φορεια το παιδι δεν κινδυνευει απο επιπλοκες και η μεταδοση ελαχιστοποιειται,ολα απο κει και περα ειναι θεμα ανοσοποιητικου αφου μεσα στον ρινοφαρυγγα υπαρχουν πολλα και διαφορα βακτηρια με τα οποια συμβιωνουμε και οσο αυτα δεν εξαπλωνονται το ατομο δε νοσει.Καναμε επισης προληπτικα γενικη ουρων και υπερηχο καρδιας,δεν ξερω αν αυτο που εκανα ηταν το ορθοτερο,ξερω μονο οτι το εψαξα οσο μπορουσα και οταν τελικα μας ειδε και ο συμβατικος παιδιατρος δεδομενης της καλης γενικης κλινικης εικονας δεν μας εδωσε ουτε εκεινος αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια καλημέρα να σας πω ότι ο μικρός είναι μια χαρά, για να μην πω καλύτερα από πότε, και το λέω αυτό, γιατί ο γιος μου τουλάχιστον αν έχει κάτι, έστω μία μύξα είναι πολύ χάλια, ε, αυτή τη στιγμή έχω ένα παιδι΄, που τρώει καλά, κοιμάται, τρέχει, δεν έχει πυρετό, ο λεμφαδένας ξεπρήζεται σιγά σιγά. Και προς θεού δεν υπήρχε περίπτωση να βλέπω το παιδάκι μου να υποφέρει και να έχει πυρετό και να μην του δώσω την αντιβίωση. Κάθε μανούλα, αναγνωρίζει τα σημάδια του παιδιού της. Οπότε και έκανα υπομονή και παρακολουθούσα, την αντιβίωση την αγόρασα και την έχω σταν μπάι αν χρειαστεί, βλέπω όμως ότι δεν χρειάζεται, κανένας άλλος απο την οικογένεια δεν έχει κάτι, είμαστε όλοι μια χαρά, η μικρή του αδελφή, εμείς, οι παππουδογιαγιάδες που έρχεται σε επαφή. Εννοείται ότι δεν τον έχω στείλει σχολείο.

Χθες του έκανα και υπέρυχο όπως μου είπε η παιδιάτρος , γιατί τον βρήκε μεγάλο τον λεμφαδένα, είναι μια χαρά, όμως και όπως μου είπε ο ακτινολόγος, αυτό είναι φυσιολογικό και καλό που συμβαίνει με τους λεμφαδένες, σημαίνει ότι ο οργανισμός δουλεύει για να φτιάξει αντισώματα, ενάντια του μικροβίου, Τέλος πάντων, η παιδιάτρος ομοιοπαθητικός κ. Κωνσταντά, ήταν πολύ καθυσηχαστική και ότι μου έχει πει μέχρι τώρα έχει πέσει μέσα. Την επόμενη εβδομάδα θα του κάνω και τις καθιερωμένες εξετάσεις αίματος, οπότε θα συμπεριλάβω και την asto. Θα σας ενημερώσω για νεότερα. Πάντως εδώ στο νησί, γίνεται χαμός απο στρεπτόκκοκο, κάτι μας ψεκάζουν δεν γίνεται.

 

Πάντως κάπου διάβαζα, θα ψάξω να το βρω, ότι αν το παιδί –ενήλικας περάσει στρεπτόκοκκο χωρίς να πάρει αντιβίωση, πλέον ο οργανισμός έχει δημιουργήσει αντίσωμα σε αυτό και δεν ξανακολάει.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάντως κάπου διάβαζα, θα ψάξω να το βρω, ότι αν το παιδί –ενήλικας περάσει στρεπτόκοκκο χωρίς να πάρει αντιβίωση, πλέον ο οργανισμός έχει δημιουργήσει αντίσωμα σε αυτό και δεν ξανακολάει.

 

Αυτό δεν ισχύει μας είπε η παιδίατρος, και ακριβώς γι' αυτό το λόγο με την οστρακιά δεν παθαίνεις φυσική ανοσία όπως συμβαίνει με πολλές άλλες παιδικές ασθένειες.

 

Αλλά κι εμείς περάσαμε οστρακιά (ο μεγάλος) και στρεπτόκοκκο (η μικρή) την άνοιξη χωρίς αντιβίωση.

Μίλησα και με την παιδιάτρό μας (που είναι εναλλακτική) αλλά και με συμβατικούς γιατρούς και μου είπανε ότι δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη ότι η αντιβίωση προλαμβάνει τυχών παρενέργειες του στρεπτόκοκκου.

Δηλαδή με λίγα λόγια μου είπανε ότι αν ένα παιδάκι θα κάνει παρενέργειες θα τις κάνει ακόμη και αν πάρει αντιβίωση.

 

Για το μεγάλο μας έδωσε 3 ομοιοπαθητικά (όχι αυτά που αναφερθήκανε πιο πάνω), στη μικρή επέλεξα να μην δώσω ούτε και αυτά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

η ομοιοπαθητικος μου εδωσε μια πληροφορια κλειδι,οτι δηλαδη 1 στα 4 περιπου ατομα ειναι φορεις χωρις συμπτωματα,το θετικο στρεπ τεστ μπορει απλώς να συμπιπτει χρονικα με αλλη λοιμωξη μη οφειλομενη σε στρεπτοκοκκο,εαν θες να τσεκαρεις ενεργη στρεπτοκοκκικη λοιμωξη αυτο γινεται μονο με αιματολογικη εξεταση,τη λεγομενη asto

 

Αυτό ισχύει, μου το είπε φίλη αιματολόγος όταν κάναμε την φαρυγγική καλλιέργεια στον μικρό.

Αλλά επειδή δεν δώσαμε αντιβίωση δεν το έψαξα παραπάνω, ακόμη και αυτή που είναι συμβατικός γιατρός δεν μου τη συνέστησε για την οστρακιά, ούτε στα δικά της παιδιά έδωσε λέει μετά από συζήτηση με συναδέρφους γιατρούς.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορει ο στρεπτοκοκκος να περασει χωρις αντιβιωση. και μαλιστα επανηλημμενες στρεπτοκοκκικες λοιμωξεις μπορει να περασουν (η ετσι να νομιζετε) χωρις αντιβιωση.....αν ομως υπαρχει ιστορικο επαναλαμβανομενων στρεπτοκκοκικων λοιμωξεων που δεν εχουν αντιμετωπιστει με αντιβιωση, καντε μια αιματολογικη εξεταση για αντισωματα στρεπτοκκοκου...αν βγουν υψηλα την πατησατε και πρεπει να χορηγηθει αντιβιωση γιατι αλλιως το παιδι ( η ο ενηλικας) θα εχει προβλημα σε οργανα ζωτικης σημασιας-αν το προλαβετε και αυτο. επισης προσοχη αν σε στρεπτοκοκκικη λοιμωξη το παιδι παραπονιεται για πονους στα ακρα.....αντιβιωση δυστυχως τοτε ειναι αναγκαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!ελπιζω να το δει καποιος αν κ παλιο το θεμα,κ να μου απαντησει.μετα απο θετικο strep test πριν 15 μερες και ομοιοπαθητικη θεραπεια σε 4χρονο κοριτσακι(με συμπτωμα χαμηλο πυρετο κ πονολαιμο)ολα εδειχναν οκ.το παιδι εχει κανει σοβαρη αλλεργικη αντιδραση σε πενικιλλινη και η κλασσικη παιδιατρος μας εδωσε δοκιμαστικα ερυθρομυκινη(νομιζω) αλλα η ομοιοπαθητικος μας ειπε οχι κ μας εδωσε τα δικα της,οπου κ υποχωρησαν ολα τα συμπτωματα.τωρα 15 μερες μετα,στο επαναληπτικο test κ καλλιεργεια,δειχνει οτι το μικροβιο υπαρχει ακομα,αλλα το παιδι απο υγεια ειναι super.πως γινεται να εχει το μικροβιο χωρις συμπτωματα?την παιδιατρο δεν την πηρα γιατι θα με βρισει,με την ομοιοπαθητικο που μιλησα μου ειπε steptococcinum ch30 gia 15 μερες κ βλεπουμε.εχω φρικαρει..ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τα συμπτώματα ίσως υποχώρησαν γιατί ο οργανισμός κατάφερε να αμυνθεί(και στην προ αντιβίωσης εποχή, δεν πέθαινε ο κόσμος από στρεπτόκοκκο), αλλά ο στρεπτόκοκκος, όπως ήταν φυσικό, δεν εκριζώθηκε. Μια άλλη πιθανότητα, ίσως και πιο ισχυρή, είναι να οφείλονταν τα συμπτώματα σε απλή ίωση(γι'αυτό και πέρασαν χωρίς αντιβίωση) και το παιδί να ήταν απλά φορέας, από πριν, του στρεπτόκοκκου. Δηλαδή να ήταν τυχαίο εύρημα ο στρεπτόκοκκος.

 

Αν εξακολουθήσει να ανευρίσκεται στην καλλιέργεια, θα ήταν προτιμότερο να πάρεις αντιβίωση.

 

ΥΓ: γιατί έκανες επαναληπτικό τεστ και καλλιέργεια; Στην κλασική παιδιατρική, άπαξ και υποχωρήσουν τα συμπτώματα, δεν κάνουμε τίποτα, απλά συνεχίζουμε τη θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

επαναληπτικο εκανα γιατι μας το ζητησε η παιδιατρος αλλα κ η ομοιοπαθητικος(παθολογος).5 μερες μετα το τελος της θεραπειας μας ειπαν κ οι δυο να το κοιταξουμε.η ομοιο μας ειπε σημερα να κανουμε εκ νεου θεραπεια κ ξανα τεστ κ αν βγει τοτε θετικο, να παμε για αντιβιωση.ειναι η πρωτη φορα που δεν μας "πιανει"ομοιοπαθητικη θεραπεια κ ο λογος που ανυσηχω ειναι απο αυτα που διαβασα για τις παρενεργειες,αν κ η ομοιοπαθητικος ειναι καθησυχαστικη.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο παρήγορο είναι ότι και η ερυθρομυκίνη μπορεί να μην τον έπιανε (η συνέπεια της κατάχρησης των αντιβιοτικών στην Ελλάδα).

 

Περαστικά σας!

 

Αν θες, ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

επαναληπτικο εκανα γιατι μας το ζητησε η παιδιατρος αλλα κ η ομοιοπαθητικος(παθολογος).5 μερες μετα το τελος της θεραπειας μας ειπαν κ οι δυο να το κοιταξουμε.η ομοιο μας ειπε σημερα να κανουμε εκ νεου θεραπεια κ ξανα τεστ κ αν βγει τοτε θετικο, να παμε για αντιβιωση.ειναι η πρωτη φορα που δεν μας "πιανει"ομοιοπαθητικη θεραπεια κ ο λογος που ανυσηχω ειναι απο αυτα που διαβασα για τις παρενεργειες,αν κ η ομοιοπαθητικος ειναι καθησυχαστικη.

 

Βγηκε θετικο το τεστ. Οπωσδηποτε λοιπον να δωσεις αντιβιωση, εφοσον δεν ειναι αλλεργικο το παιδι σε αυτη. Το λεω εγω που ειμαι πολυ εναντιον των αντιβιωσεων, και τη μοναδικη φορα που της εδωσα μεχρι στιγμης (ειμαστε 5,5 στα 6), ηταν οταν κολλησε στρεπτοκοκκο. Τις προαλλες πχ που ειχε τα λαιμα της της καναμε τεστ, βγηκε αρνητικο, δεν της εδωσα, περασε μονο του, ηταν τελικα ιωση. Ενω η φιλη μου εδωσε και στα δυο παιδια της με το που εκαναν πυρετο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...