Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα!Θα ήθελα τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου.Έκανα την αυχενική διαφάνεια κ βγήκε πολύ καλή.Επίσης στον υπέρηχο όλα φαίνονται φυσιολογικά.Στο papp A κάποι α από τις 3 μετρήσεις έδειξε χρωμοσωμική ανωμαλία με ποσοστό 1/150.Το Α test όμως βγήκε πολύ καλό.Είμαι σε δίλημμα.Να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή να μην το ρισκάρω?Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε?

STELLA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα,

 

πόσο χρονών είσαι; και τι σου είπε ο γιατρός σου; Προσωπική μου άποψη (και το τονίζω..) δηλαδή αν ήμουν στη θέση σου θα την έκανα (έκανα τροφοβλάστη 16 εβδομάδων) από το άγχος μου και έτσι είχα ένα υπέροχο υπόλοιπο εγκυμοσύνης....

Link to comment
Share on other sites

είμαι 30 ετών κ ο γιατρός μου είπε πως με αυτό το ποσοστό πρέπει να την κάνω για να είμαι σίγουρη.όμως σκέφτομαι αν το μωρό είναι υγιές δεν είναι κρίμα να χαθεί στην εξέταση?Είμαι ήδη 4 1/2 μηνών κ θέλω πολύ να το κρατήσω αν με καταλαβαίνεις...

STELLA

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κοριτσάκι μου να χαθεί στην εξέταση..τι είναι αυτά που σκέφτεσαι..η αμνιοπαρακέντηση έχει πολύ χαμηλά ποσοστά αποβολών...τώρα να είσαι η άτυχη....γιατί όμως; ξαναλέω προσωπική μου γνώμη έτσι...εγώ δεν θα άντεχα με την αγωνία τόσους μήνες! προσωπική μου εμπειρία ΄να μικρό τσίμπημα (μια άσχετη νοσοκόμα...ας μη σου πω τι έκανε) ο γυναικολόγος μου μαζί μπροστα στον υπέρηχο να παρακολουθεί το έμβρυο...σε 4 λεπτά τελείωσε....2 ημέρες στο κρεββάτι...προληπτικώς και μαγνήσιο για τις συσπάσεις και σε 15 ημέρες τα πρώτα αποτελέσματα...

 

Για ότι θέλεις είμαι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο,απο το να ζήσω άλλους 5 μήνες με την αγωνία κ το άγχος καλύτερα να την κάνω.Σ ευχαριστώ πολύ ειλικρινά μου έδωσες θάρρος.Ξέρεις με κάποια προβλήματα που αντιμετώπισα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου έχω αποθαρρυνθεί τελείως κ θεωρώ πως δεν είμαι κ τόσο τυχερή γι αυτό περισσότερο φοβάμαι την εξέταση παρά το γεγονός πως τη θεωρώ ωφέλιμη κ λυτρωτική.

STELLA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως τα ιδια,μα τα ιδια σκεφτομουν και εγω,η αυχενικη ηταν πολυ καλη ,αλλα το pappa 1/146,σκεφτηκα να περιμενω να δω τα αποτελεσματα του α-τεστ αλλα δεν προλαβα γιατι παλλινδρομησε το μωρο.και εγω φοβομουν για την αμνιοπαρακεντηση και σκεφτομουν ετσι,δεν ξερω τί θα ειχα κανει πραγματικα...αλλα οι περισσοτερες μανουλες ειναι υπερ του να το κανουν απο οτι ακουω.ελπιζω ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παιζουν πολλα ρολο αλλα ο κίνδυνος επιπλοκής, όπως αιμορραγία ή αποβολή, είναι 1% έως 2%.

Το ποσοστό απώλειας της κύησης με αποβολή ή ενδομήτριο θάνατο στην αμνιοπαρακέντηση 2ου τριμήνου είναι 0,2% -2,1% ενώ στην μοναδική προοπτική μελέτη 1%. Ωστόσο όταν συγκρίθηκε η αμνιοπαρακέντηση των 11-13 εβδ. με αυτή των 15-17 εβδ. βρέθηκε ότι είναι πιο επικίνδυνη για απώλειες (7,6%) . Έτσι δεν επιτρέπεται αμνιοπαρακέντηση πριν από τις 13εβδ. Καλη επιτυχια :):):)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στις αιματολογικες ειχα πιθανοτητα 1/100 για συνδρομο νταουν και ειμαι 25 ετων!!!

Ασυζητητι την εκανα γιατι αφενος εμπιστευομαι το γιατρο μου και αφετερου οπου θα μου πει να παω θα ειναι 100% σιγουρος οτι θα μου την κανουν σωστα!

Και τελος πολυ σωστα προειπαν πως η αμνιοπαρακεντηση εχει χαμηλα ποσοστα αποβολης!

Ευχομαι να πανε ολα καλα !!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stellitsa το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω με το Α test μου έδειξε μεγαλο ποσοστό χρωμοσωμικής ανωμαλίας και έτσι πήγα κατευθείαν την επόμενη μέρα για τροφοβλάστη δεν μπορούσα να περιμένω καν για την αμνιοπαρακέντηση και τελικά πήγα όοοοοοοοολα καλά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι 30 ετών κ ο γιατρός μου είπε πως με αυτό το ποσοστό πρέπει να την κάνω για να είμαι σίγουρη.όμως σκέφτομαι αν το μωρό είναι υγιές δεν είναι κρίμα να χαθεί στην εξέταση?Είμαι ήδη 4 1/2 μηνών κ θέλω πολύ να το κρατήσω αν με καταλαβαίνεις...

 

Άντε καλέ που θα χαθεί στην εξέταση! Κουνίσου από τη θέση σου! Μην ακούς τα ποσοστά, βρες έναν έμπειρο γιατρό και κάνε ό,τι πρέπει. Μην έχεις το άγχος για όλη την υπόλοιπη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

είμαι 30 ετών κ ο γιατρός μου είπε πως με αυτό το ποσοστό πρέπει να την κάνω για να είμαι σίγουρη.όμως σκέφτομαι αν το μωρό είναι υγιές δεν είναι κρίμα να χαθεί στην εξέταση?Είμαι ήδη 4 1/2 μηνών κ θέλω πολύ να το κρατήσω αν με καταλαβαίνεις...

:shock: ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΛΙΤΣΑ.ΣΤΑ 32 ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ.ΕΚΑΝΑ & ΕΓΩ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ(ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ)ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΗΨΗ ΥΓΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΝ ΛΗΨΗ ΥΓΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΝΙΑΚΟ ΣΑΚΚΟ.ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ & ΟΙ ΔΥΟ, ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ & ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΒΟΛΩΝ.

ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΠΟΔΥΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ.ΤΑΞΙΔΕΨΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ & ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ & ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ & ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΌΤΙ ΞΕΡΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ & ΝΑ΄ΧΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ & ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΗΡΕΜΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗς ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ.(ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΟΝΕΣΕ Κ.Λ.Π. ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ & ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα. και εμένα η ίδια εξέταση είχε δείξει κάτι αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τις τιμές. είμαι 23 χρονών και αφού και οι άλλες εξετάσεις ήταν καλές φοβήθηκα λίγο και δεν έκανα αμνιοπαρακέντηση. στον β΄επιπέδου όμως ο γιατρός βρήκε κάποια ανωμαλία στο στοματάκι της μπέμπας μας (σχιστεία άνω χείλους και υπερώας) και τελικά την έκανα την αμνιοπαρακέντηση η οποία πλέον ήταν απαραίτητη για να δω αν σχετίζεται με κάτι άλλο. την έκανα και ησύχασα γιατί κατά τα άλλα η μπέμπα είναι μια χαρά. η αμνιοπαρακέντηση μου φάνηκε αστεία σε σχέση με ότι περίμενα. εν τω μεταξύ επειδή ζω στην επαρχία έπρεπε να ταξιδέψω μιάμιση ώρα για να γυρίσω σπίτι όπως και έκανα. την επόμενη πήγα για δουλειά και η μπέμπα εξακολουθεί να μεγαλώνει. τώρα είναι 1.800 γρμ. και νομίζω ότι είναι το πιό όμορφο έμβρυο με το πιό ωραίο στοματάκι... καλή απόφαση εύχομαι!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...