Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με τι πλένετε τα μπιμπερό σας?


katerina@!!

Recommended Posts

Με τι απορρυπαντικό πλένετε τα μπιμπερό και τις θηλές ? Εγώ οποίο απορρυπαντικό και αν χρησιμοποίησα αφήνει μια ενοχλητική μυρωδιά . Υπάρχει κάποιο που να έχετε δοκιμάσει και είναι άοσμο?? Η μικρή μου δεν πίνει πολύ νερό και νομίζω ότι φταίει η μυρωδιά του απορρυπαντικού. . .καμία ιδέα? :?:idea:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο παιδίατρος μου επιμένει ότι μπορώ να τα πλένω με το απορρυπαντικό που πλένω τα πιάτα, γιατί η Αγγελίνα μου είναι μεγάλη για να της κάνω αποστείρωση . . . αλλά εμένα μου μυρίζει!!!

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από νεογέννητο βουρτσίζω θηλές και μπιμπερο με τα ειδικά βουρτσάκια και βάζω λίγο απορρυπαντικό πιάτων με άρωμα μήλο.Μετά αποστειρώνω κανονικά.Δεν μπορώ να πω ότι εμένα μου μυρίζουν.Λέτε να μύριζαν στη μπέμπα γι αυτό σταμάτησε ξαφνικα να πίνει από τα μπιμπερό;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εμένα Ρούλα μου μυρίζουν περίεργα . . . Μυρίζουν το άρωμα του απορρυπαντικού το οποίο άρωμα και να έχει είτε φυσικό είτε ξύδι είτε μήλο είτε λεμόνι κτλ. Όσο καλά και να το ξεβγάλεις μυρίζει το άρωμα . Πιστεύω ότι είναι πολύ έντονο για τα μωράκια μας να μυρίζουν το απορρυπαντικό και δυστυχώς δεν φεύγει ακόμα και αν ξεβγάλεις με βραστό νερό…

Γι’ αυτό ρωτάω αν κάποια μανούλα έχει κάποιο κόλπο βρει με τα απορρυπαντικά .

Μήπως θα ήταν καλύτερα αν έβαζα σαπούνι , έχει χρησιμοποιήσει καμία ή έχει ακούσει κάτι??

:?

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο χέρι τα πλένω με απορρυπαντικό κανονικό.Και το Proderm για τα παιδικά σκεύη που δοκίμασα,δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη.Άδειαζα ένα μπουκαλάκι σε 3 μέρες!

Όσο για το πλυντήριο πιάτων φοβάμαι να τα βάλω,γιατί έχω παρατηρήσει ότι ενώ βγαίνουν στεγνά τα πιατα και τα ποτηρια,αν τα ξεπλύνεις με λίγο νερό κάνει μια ελαφριά σαπουνάδα σαν να μη ξεπλύθηκαν καλά...Μάλλον είναι από το απορυπαντικό.Calgonit χρησιμοποιείτε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου επιμένει ότι μπορώ να τα πλένω με το απορρυπαντικό που πλένω τα πιάτα, γιατί η Αγγελίνα μου είναι μεγάλη για να της κάνω αποστείρωση . . . αλλά εμένα μου μυρίζει!!!

 

Μη βάλεις σαπούνιιιιιιιιιιιιι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω εχω σωθει καθως ειχα το ιδιο προβλημα με το υγρο πιατων προδερμ ειναι ειδικο για τα σκευη του μωρου και το βρισκεις σε μεγαλα σουπερ μαρκετ.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω εχω σωθει καθως ειχα το ιδιο προβλημα με το υγρο πιατων προδερμ ειναι ειδικο για τα σκευη του μωρου και το βρισκεις σε μεγαλα σουπερ μαρκετ.

 

Και εγώ το πήρα 2-3 φορές,αλλά τελειώνει πολύ γρήγορα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο χέρι τα πλένω με απορρυπαντικό κανονικό.Και το Proderm για τα παιδικά σκεύη που δοκίμασα,δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη.Άδειαζα ένα μπουκαλάκι σε 3 μέρες!

Όσο για το πλυντήριο πιάτων φοβάμαι να τα βάλω,γιατί έχω παρατηρήσει ότι ενώ βγαίνουν στεγνά τα πιατα και τα ποτηρια,αν τα ξεπλύνεις με λίγο νερό κάνει μια ελαφριά σαπουνάδα σαν να μη ξεπλύθηκαν καλά...Μάλλον είναι από το απορυπαντικό.Calgonit χρησιμοποιείτε κορίτσια?

 

Μια από τα ίδια!Το προδρεμ δεν εκανε καθολου αφρο και γι'αυτο δε με βόλεψε και το τελείωνα στο αψε σβήσε και μου μύριζε. Το πλυντήριο επίσης το φοβάμαι, ούτε τα πιατικά της πλένω εκεί.

Τώρα τα πλένω με πράσινο σαπούνι (πλάκα) και ενίοτε τα βουτάω και στο ξύδι, το οποίο αν το προσθέσεις στο σφουγγαράκι πιστεύω θα σου πάρει όλες τις μυρωδιές (μόνο που "κόβει" και τη σαπουνάδα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω δοκιμάσει διάφορα...

 

Πάντως αυτά που ήμουν ευχαριστημένη ήταν τα απορυπαντικά με σαπούνι μασσαλίας.

 

Επίσης αποφεύγω τα πολύ συμπυκνωμένα γιατί δεν ξεβγάζονται εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με απορρυπαντικό πιάτων (κατά καιρούς παίρνουμε διάφορες μάρκες)και νερό.... Και δε μου μυρίζουν.... Εκτός αν δεν έχω καλή ...μύτη.... :D

 

Το ίδιο κι εγω! Απλά στο τέλος τα ξεπλένω με κρύο νερό γιατί φευγει καλυτερα η σαπουνάδα.

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

με το proderm που είναι ειδικό βάζεις σε ένα καθαρό μπώλ απορρυπαντικό παίρνεις την ειδική βούρτσα και βουρτσιζεις όλα τα σκέυη βουτώντας τα στο υγρό. τ proderm έχει πράσινο σαπούνι γι΄αυτό δεν κάνει αφρό και είναι το καλύτερο από τα κοινά απορρυπαντικά γιατί για να κάνουν αφρό προσθέτουν κάποιες ουσίες χημικές που ίσως δεν κάνουν κακό αλλά γιατί να επιβαρύνεις το παιδί.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το χρησιμοποίησα το ειδικό για τα σκευή του μωρού της προδέρμ και έμεινα σχετικά ικανοποιημένη. Συνεχίζει να έχει μια μυρωδιά αλλά σαφώς πιο ήπια σε σχέση με τα αλλά απορρυπαντικά και γλιτώσαμε από την πολλή σαπουνάδα. Λέει μέσα ότι έχει πράσινο σαπούνι…και ερωτώ…γιατί να μην τα πλένω μόνο πράσινο σαπούνι που φτιάχνει η γιαγιά μου;;; Μήπως έχετε ακούσει ότι δεν κάνει;; :?

Α και με το καλό ο καινούριος χρόνος!!! :D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα πλένω όλα στο χέρι και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο απορυπαντικό,ότι βρώ

μπροστά μου.

 

Απλά πάντα μα πάντα τα αποστειρώνω..

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα πλένω όλα στο χέρι.

Τόσο καιρό χρησιμοποιούσα το απορρυπαντικό για τα πιάτα (Fairy) αλλά εκτός του ότι είναι πολύ συμπυκνωμένο και ξεβγάζεται δύσκολα, τώρα που αρχίσαμε τις στέρεες τροφές και χρησιμοποιούμε πλαστικά σκευή, φοβήθηκα πως θα απορροφούν τα βλαβερά κατάλοιπα.

Δοκίμασα να τα πλένω με αρκάδι (τις νιφάδες πράσινου σαπουνιού) αλλά πρέπει κάθε φορά να το διαλύω σε ζεστό νερό κ.λπ και δεν βολεύει. Βέβαια ξεβγάζεται απίστευτα εύκολα και δεν αφήνει μυρωδιά!

Πήρα το Προδερμ για παιδικά σκευή που λέει πως έχει πράσινο σαπούνι, αλλά "αγγούρια" !!! 1ον δεν κάνει καθόλου αφρό στο σφουγγάρι και 2ον δεν το έχει το Super Market της γειτονιάς... Τώρα που το σκέφτομαι, δεν δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω σε λεκανάκι και να προσπαθήσω να κάνω αφρό με το να στραγγίξω μερικές φορές το σφουγγάρι.... θα το δοκιμάσω κι αυτό!!

 

Πάντως νοιώθω ηλίθια :oops: καθόμουν και παιδευόμουν με τις νιφάδες ενώ έχω και την"πλάκα" πράσινου σαπουνιού... Θα βγάλω αυτή στην επιφάνεια! fotiniv μ' έσωσες!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά κορίτσια και αγόρια . Λοιπόν νομίζω ότι το πράσινο σαπούνι είναι ότι καλύτερο . Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολέυστε με το proderm σελεκανλιτσα με εστό νερό και με το ειδικό βουρτσα΄κι όχι με το σφουγγάρι. Επίσης το έχουν τα carrefour δώρο μαζί με μια συασκευασία proderm σκόνη για τα ρούχα και μόνο του έχει ο Σκλαβενίτης.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...