Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ


Recommended Posts

Λοιπόν μιας που δεν είδα κάποια κίνηση για τον παιδικό σταθμό Η Χώρα του Παραμυθιού είπα να σας γράψω την γνώμη μου μιας και τον είδα από κοντά την περασμένη εβδομάδα.

Είναι μια πανέμορφη παλιά μεζονέτα στην Γλυφάδα, έχει μπροστά και πίσω κήπο με κούνιες & παγκάκια και λίγα παιχνίδια.

Επίσης έχει χώρο οπού το κάθε τμήμα καλλιεργεί τα λαχανικά του ( μικρό μεν άλλα πολύ ωραίο)

Μέσα οι χώροι είναι σχετικά μικροί σε σχέση με "Γλυκές Φατσούλες" και Κουκλόσπιτο άλλα πιο ζεστό και φιλόξενο μιας και είναι σπίτι.

Λειτουργούν 3 τμήματα (δέχονται παιδάκια από 2 ) μιας και δεν έχει άδεια βρεφικού.

Επίσης δεν λειτουργεί ακόμα το νηπιαγωγείο (νομίζω θα ξεκινήσει του χρόνου)

Η κοπέλα που το έχει είναι πολύ ζεστή, τα 2 παιδάκια της είναι και αυτά στον παιδικό και επίσης η μαμά της είναι η μαγείρισσα.

Το κάθε τμήμα έχει 12-14 παιδάκια

Αντί για Αγγλικά που είναι πιο διαδεδομένα κάνουν Γαλλικά

Αυτά!!

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σε όλους σας.

Ο μικρός μου είναι σχεδόν 2 και έχω αποφασίσει να τον πάω παιδικό για διαφόρους λόγους όπως για να αρχίσει να μιλάει, να περνάει πιο δημιουργικά …από ότι όταν είναι σπίτι. Είμαι όμως αναποφάσιστη. Δεν ξέρω αν θα του κάνω καλό ή όχι. Διαβάζω ότι όσο μπορείς να τον κρατήσεις σπίτι καλό είναι, αλλά και από την άλλη όλη μέρα μαζί, στερεύω από ιδέες, κουράζομαι τραγικά πολύ (δουλείες και διάβασμα ταυτόχρονα), αυτός γκρινιάζει και εκεί εγώ εξουθενώνομαι. Νομίζω ότι δεν του προσφέρω και πολλά και πως στον παιδικό, με άλλα παιδάκια, θα περνάει καλύτερα. Τι λέτε??? Αυτή ήταν η πρώτη ερώτηση και η δεύτερη είναι: έχω δει 7 παιδικούς σταθμούς. Βήβα βήμα, βιο λαγουδάκι, φραγκολίνος, ονειρούπολη, ιχνηλάτες, playland, χάιντη. Νομίζω ότι οι δύο καλύτεροι ήταν η ονειρόπουλη και η playland. Κλέινω προς playland. Θα ήθελα να μου πείτε σχόλια. Αν σας είναι εύκολο όχι μόνο τα καλά… α εντωμεταξύ έχω μια φοβία με τις σκάλες (που βέβαια συνάντησα σε όλους τους παιδικούς). Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει και πμ. Ευχαριστώ πολύ πολύ… μια αγχωμένη μαμά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πραγματικά πολλές απόψεις για ΠΟΛΛΟΥΣ παιδικούς σταθμούς, θα σας παρακαλέσω όσες έχετε άμεση εμπειρία πλέον, δηλαδή είστε ευχαριστημένες από τον παιδικό σταθμό που πάει το παιδί σας, να το γράψετε παρακάτω κάτω από την επωνυμία του σταθμού σε αυτό το ποστ εδώ ώστε να τα έχουμε μαζεμένα:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21837

 

 

Θα μας βοηθήσει ΟΛΕΣ τις ενδιαφερόμενες μανούλες πολύ.

Ευχαριστώ :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζω ώρα τις συζητήσεις σας και προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι τελικά τα σωστά κριτήρια επιλογής παιδικού σταθμού για τον μικρό μου. Είναι 2 και από Σεπτέμβριο έχω αποφασίσει να τον στείλω σταθμό. Οι επιλογές στις οποίες είχα καταλήξει είναι οι εξής:

α) Χάϊντι (Γλυφάδα): Είναι κοντά στο σπίτι μας. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ καλές, αν και θα προτιμούσα, τουλάχιστο στο ένα από τα δύο ραντεβού που έγιναν, να δω και την παιδαγωγό ιδιοκτήτρια και όχι μόνο τον σύζυγό της. Παρ' ότι λόγω απόστασης κυρίως είχαμε καταλήξει στον συγκεκριμένο σταθμό, άκουσα κάποια σχόλια που μου προκάλεσαν αμφιβολίες.

β) Νερομπογιές (Αργυρούπολη): Μου τον είχε συστήσει μια φίλη που είχε τα παιδιά της εκεί πριν κάποια χρόνια. Ο χώρος είναι πολύ μικρός, μια μικρή μονοκατοικία με κήπο. Λίγα παιδιά ανά τμήμα (8-12). Η ιδιοκτήτρια και οι υπόλοιπες κοπέλες, οι οποίες δουλεύουν αρκετά χρονια εκεί, με κέρδισε αμέσως. Με έκανε να νιώσω σα να την ήξερα χρόνια. Φεύγοντας είχα μια αίσθηση οικειότητας και την εντύπωση ότι δουλεύει πολύ με τα παιδιά.

γ) Η δική μας παρέα (Βούλα): Είχα πολλές συστάσεις. Μου άρεσε πολύ η διαφορετική προσέγγιση της ιδιοκτήτριας. Με κέρδισε μέσα από τη συζήτηση. Πιστεύω ότι πραγματικά δουλεύουν με τα παιδιά. Και οι νέες τους εγκαταστάσεις δεν παίζονται. Πήγα σε δεύτερο ραντεβού εκεί μαζί με τον μικρό, σε ώρα που όμως δεν υπήρχαν άλλα παιδιά. Μόλις άνοιξε η πόρτα και είδε μπροστά του τον τεράστιο διάδρομο με τις πολλές πόρτες έβαλε τα κλάματα (νομίζω ότι τρόμαξε λίγο). Γύρισε να φύγει φωνάζοντας "όκι μαμά, ε τέλω, όκι μαμά!". Όσο περνούσε η ώρα νομίζω πως αρχισε να εγκλιματίζεται, προτιμούσε όμως τον εξωτερικό χώρο με τα παιχνίδια.

Αμφιταλαντευόμουν μεταξύ β και γ. Τελικά επιλέξαμε τις Νερομπογιές για δύο λόγους. Αφενός μας άρεσε το οικογενειακό περιβάλλον και είπαμε να εμπιστευτούμε τα αισθήματα που μας προκάλεσε αρχικά, αφετέρου υπήρχε οικονομική διαφορά (1.200? το χρόνο), καθόλου αμελητέα, δεδομένου ότι και εγώ και ο άντρας μου αντιμετωπίζουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα, αν σκεφτείς ότι μας χρωστούν αμοιβές 12-18 μηνών.

Μια φίλη νηπιαγωγός μου είπε "να τον πάς εκεί που νιώθεις εσύ καλά, εμπιστεύσου την κρίση σου". Ελπίζω ότι έχουμε κάνει σωστή επιλογή. Δεν έχω κάνει βέβαια ακόμα την εγγραφή. Αν υπάρχει κάποια άποψη θα ήθελα να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζω ώρα τις συζητήσεις σας και προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι τελικά τα σωστά κριτήρια επιλογής παιδικού σταθμού για τον μικρό μου. Είναι 2 και από Σεπτέμβριο έχω αποφασίσει να τον στείλω σταθμό. Οι επιλογές στις οποίες είχα καταλήξει είναι οι εξής:

α) Χάϊντι (Γλυφάδα): Είναι κοντά στο σπίτι μας. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ καλές, αν και θα προτιμούσα, τουλάχιστο στο ένα από τα δύο ραντεβού που έγιναν, να δω και την παιδαγωγό ιδιοκτήτρια και όχι μόνο τον σύζυγό της. Παρ' ότι λόγω απόστασης κυρίως είχαμε καταλήξει στον συγκεκριμένο σταθμό, άκουσα κάποια σχόλια που μου προκάλεσαν αμφιβολίες.

β) Νερομπογιές (Αργυρούπολη): Μου τον είχε συστήσει μια φίλη που είχε τα παιδιά της εκεί πριν κάποια χρόνια. Ο χώρος είναι πολύ μικρός, μια μικρή μονοκατοικία με κήπο. Λίγα παιδιά ανά τμήμα (8-12). Η ιδιοκτήτρια και οι υπόλοιπες κοπέλες, οι οποίες δουλεύουν αρκετά χρονια εκεί, με κέρδισε αμέσως. Με έκανε να νιώσω σα να την ήξερα χρόνια. Φεύγοντας είχα μια αίσθηση οικειότητας και την εντύπωση ότι δουλεύει πολύ με τα παιδιά.

γ) Η δική μας παρέα (Βούλα): Είχα πολλές συστάσεις. Μου άρεσε πολύ η διαφορετική προσέγγιση της ιδιοκτήτριας. Με κέρδισε μέσα από τη συζήτηση. Πιστεύω ότι πραγματικά δουλεύουν με τα παιδιά. Και οι νέες τους εγκαταστάσεις δεν παίζονται. Πήγα σε δεύτερο ραντεβού εκεί μαζί με τον μικρό, σε ώρα που όμως δεν υπήρχαν άλλα παιδιά. Μόλις άνοιξε η πόρτα και είδε μπροστά του τον τεράστιο διάδρομο με τις πολλές πόρτες έβαλε τα κλάματα (νομίζω ότι τρόμαξε λίγο). Γύρισε να φύγει φωνάζοντας "όκι μαμά, ε τέλω, όκι μαμά!". Όσο περνούσε η ώρα νομίζω πως αρχισε να εγκλιματίζεται, προτιμούσε όμως τον εξωτερικό χώρο με τα παιχνίδια.

Αμφιταλαντευόμουν μεταξύ β και γ. Τελικά επιλέξαμε τις Νερομπογιές για δύο λόγους. Αφενός μας άρεσε το οικογενειακό περιβάλλον και είπαμε να εμπιστευτούμε τα αισθήματα που μας προκάλεσε αρχικά, αφετέρου υπήρχε οικονομική διαφορά (1.200? το χρόνο), καθόλου αμελητέα, δεδομένου ότι και εγώ και ο άντρας μου αντιμετωπίζουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα, αν σκεφτείς ότι μας χρωστούν αμοιβές 12-18 μηνών.

Μια φίλη νηπιαγωγός μου είπε "να τον πάς εκεί που νιώθεις εσύ καλά, εμπιστεύσου την κρίση σου". Ελπίζω ότι έχουμε κάνει σωστή επιλογή. Δεν έχω κάνει βέβαια ακόμα την εγγραφή. Αν υπάρχει κάποια άποψη θα ήθελα να την ακούσω.

 

Loo, καλησπέρα και πάλι. Εχουμε μιλήσει αρκετή ώρα και έχω καταλάβει οτι πραγματικά αντιμετωπίζεις πολύ σωστά της επιλογής του σταθμού. Επίσης, απο τα όσα γράφεις, μου δίνεις να καταλάβω οτι τα κριτήριά σου είναι σωστά. Εγώ θα συμφωνήσω με τη φίλη σου τη νηπιαγωγό οτι θα εμπιστευθείς την κρίση σου και θα εμπιστευθείς το παιδί σου εκεί που νιώθεις εσύ καλά. Φυσικά, τυφλή εμπιστοσύνη δε θα δείξεις πουθενά, αν θες τη συμβουλή μου, θα πρέπει τουλάχιστον στην αρχή να είσαι σε καθημερινή επαφή με το σχολείο, με τη δασκάλα και την υπεύθυνη του σταθμού και θα ενημερώνεσαι για την διαδικασία της προσαρμογής του μικρού σου. Η εμπιστοσύνη είναι μια σχέση που χτίζεται μέρα με τη μέρα και κερδίζεται απο το τρόπο που θα αντιμετωπίσουν εσένα και το παιδί σου. Επίσης, να δείξεις εμπιστοσύνη στο παιδί σου και να ακούς προσεχτικά αυτά που σου μεταφέρει και θα τα διασταυρώνεις με το σχολείο. Με το καλό να ξεκινήσει ο μικρούλης σου, και να έχετε μια καλή χρονιά. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Loo, καλησπέρα και πάλι. Εχουμε μιλήσει αρκετή ώρα και έχω καταλάβει οτι πραγματικά αντιμετωπίζεις πολύ σωστά της επιλογής του σταθμού. Επίσης, απο τα όσα γράφεις, μου δίνεις να καταλάβω οτι τα κριτήριά σου είναι σωστά. Εγώ θα συμφωνήσω με τη φίλη σου τη νηπιαγωγό οτι θα εμπιστευθείς την κρίση σου και θα εμπιστευθείς το παιδί σου εκεί που νιώθεις εσύ καλά. Φυσικά, τυφλή εμπιστοσύνη δε θα δείξεις πουθενά, αν θες τη συμβουλή μου, θα πρέπει τουλάχιστον στην αρχή να είσαι σε καθημερινή επαφή με το σχολείο, με τη δασκάλα και την υπεύθυνη του σταθμού και θα ενημερώνεσαι για την διαδικασία της προσαρμογής του μικρού σου. Η εμπιστοσύνη είναι μια σχέση που χτίζεται μέρα με τη μέρα και κερδίζεται απο το τρόπο που θα αντιμετωπίσουν εσένα και το παιδί σου. Επίσης, να δείξεις εμπιστοσύνη στο παιδί σου και να ακούς προσεχτικά αυτά που σου μεταφέρει και θα τα διασταυρώνεις με το σχολείο. Με το καλό να ξεκινήσει ο μικρούλης σου, και να έχετε μια καλή χρονιά. :-)

 

Ευχαριστώ "Loukomamy"! Ελπίζω πραγματικά να έχω κάνει τη σωστή επιλογή... Δε σ' εχω πετύχει τελικά στο πάρκο, και για να είμαι ειλικρινής θα το ήθελα. Αν θέλεις, επικοινώνησε. Θα χαρώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για 17 μηνών έχεις κανείς να προτείνει σταθμό στα νότια προάστια?

 

Κοιτάζω αερόστατο, γλυκές φατσούλες, φωλιτσα, ο κήπος της γιαγιάς.

 

Αν έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο ας μου πει. Δυστυχώς οι πιο πολλοί σταθμοί παίρνουν μετά τα 2,5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια , θα ήθελα να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τις εμπειρίες σας για το "τρένο με τις φράουλες" , ή τη "Χάιντι ". Μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιον άλλο σταθμό στην Άνω Γλυφάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλες!!!!Σε αναζητηση παιδικού σταθμού για τον 3χρονο γιο μου,δυστυχώς για την περιοχη του μοσχατου που ζούμε δεν διάβασα τα καλυτερα!!!κοιταξα Καλλιθέα στη Μαγιά μέλισσα εχει ακούσει κάποια τίποτα;σκέφτομαι να κοιτάξω και νεα Σμύρνη ίσως και σε δημόσιο!!!σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!!!Σε αναζητηση παιδικού σταθμού για τον 3χρονο γιο μου,δυστυχώς για την περιοχη του μοσχατου που ζούμε δεν διάβασα τα καλυτερα!!!κοιταξα Καλλιθέα στη Μαγιά μέλισσα εχει ακούσει κάποια τίποτα;σκέφτομαι να κοιτάξω και νεα Σμύρνη ίσως και σε δημόσιο!!!σας ευχαριστω

 

Στον Πινοκιο κοιταξες;Ειναι η πρωτη χρονια που παμε παιδικο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Ειναι στο Μοσχατο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλός ιδιωτικός βρεφονηπιακός/παιδικός σταθμός/νηπιαγωγείο στα όρια νέα σμύρνης-παλαιό φάληρο είναι το παιδικό εργαστήρι τα στρουμφάκια. Εκεί στέλνω για δύο χρόνια τα δύο μου πρώτα παιδιά. Ο γιος μου φέτος πάει εκει νηπιαγωγείο και η κόρη μου προνήπιο. Από του χρόνου θα στείλω και τη μπέμπα μου που θα είναι 13 μηνών (παίρνουν και πολύ μικρότερα μωρά). Είναι πολύ καθαρός, έχει μεγάλους χώρους, είναι γεμάτος χρώματα και χαρούμενες κατασκευές των παιδιών, όλες οι δασκάλες είναι γλυκύτατες και ο κήπος τους είναι τεράστιος, με φυσικό χορτάρι. Κάνουν πολύ καλές τιμές λόγω κρίσης και το κυριότερο και τα δυο παιδιά μου είναι κατευχαριστημένα και με παρακαλάνε κάθε μέρα να πάνε σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Στρουμφάκια μου είχαν κάνει κι εμένα καλή εντύπωση, βέβαια δεν έχω πληροφορίας από μέσα, όπως εσύ. Το έτος 2009 που έψαχνα εγώ, όλο αυτό το πακέτο κόστιζε με σχολικό περίπου 500 ευρώ το μήνα. Τώρα πόσο έχει πέσει? Γενικά οι σταθμοί στο Π. Φάληρο είναι πολύ πιο ακριβοί από αυτούς της Καλλιθέας και της Νέας Σμύρνης.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές έχουν πέσει και είναι διαπραγματεύσιμες. Εμένα με ξεκίνησαν πριν από 2 χρόνια με 440 ευρώ το παιδί (και το σχολικό περιλαμβανόταν μέσα) και λόγω κρίσης, τις έχω ήδη διαπραγματευτεί δύο φορές και τις έχω ρίξει πάρα πολύ. Και σε λίγο καιρό που θα πάω τη μπέμπα θα τις παζαρέψω πάλι, μιας που θα τους αφήσω πάλι δύο παιδάκια στο σταθμό τους. Δε γίνεται αλλιώς. Οι μισθοί μας έχουν καταρρακωθεί και τα ιδιωτικά σχολεία προκειμένου να μένουν άδεια και να κλείσουν, προτιμούν να έχουν παιδάκια, έστω και με λιγότερο καθαρό κέρδος για τους ίδιους.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το παιδί μου φέτος τον Σεπτέμβριο έγινε 2,5 ετών και μέχρι τώρα ετρωγε αποκλειστικά αλεσμένο φαγητό ! πηγαίνοντας στον "ΚΗΠΟ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ" είχα τρομερό άγχος καθώς περνούσε ολόκληρη την ημέρα του με μια κρέμα φαριν λακτε που της είχα δώσει το πρωϊ εγώ από το σπίτι . Δεν ήξερε καν να μασάει , ότι έβαζε στο στόμα της το κρατούσε μπροστά ακόμα και για μία ώρα εως ότου έλιωνε τελείως .... η δασκάλα της Αστέρω Μπουζαλά σαν να έβαλε προσωπικό στοίχημα με τον εαυτό της και αφού κατάφερε μέσα στις πρώτες 3 εβδομάδες να χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης με την κόρη μου , πλέον εδώ και 3 εβδομάδες δεν ξανά άλεσα φαγητό καθώς η μικρή τρώει πλέον στον παιδικό σταθμό από τα χέρια της κας Αστέρως , της δασκάλας της , φαγητό σπιτικό μαγειρεμένο καθημερινά απ τους ιδιους.

Αυτό που πέτυχε το θεωρώ αρκετά δύσκολο καθώς η μικρή δεν εμπιστευόταν κανέναν άλλο και έφτανε στο σημείο να βάζει ακόμα και τα κλάματα αν προσπαθούσε να την ταΐσει κάποιος άλλος πέρα απ'τους γονείς της , δύσκολο παιδί ...! Πλέον κάθε μέρα ξυπνάει μες την τρελή χαρά για να πάει στην Αστέρω της και αυτό μου αρκεί ως μάνα ! Επίσης να σας πω οτι ο δάσκαλος κος Βασίλης παίζει κιθάρα και μαθαίνει στα παιδιά και άλλα όργανα , τα μεσημέρια που παω να την πάρω ειναι ολα τα παιδάκια μαζεμένα γύρω του και απολαμβάνουν την μουσική παιδεία που τους προσφέρει, κάτι σπάνιο !

Για το περιβάλλον δεν χρειάζονται λόγια καθώς οι εικόνες μιλάνε από μόνες τους... ! μπειτε στο site τους και θα καταλαβετε , http://www.kiposasterion.gr , το παιδι μου θα ειναι εκει ολη τη σεζον .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας, γνωρίζετε κάποιο παιδικό σταθμό στη Γλυφάδα; Οικογενειακό και όχι πολύ ακριβό; Έχω δει τα Πεφταστέρια και μου αρέσουν. Άλλη ιδέα; Αποκλείω Λιμνούπολη, Βιο-Λαγουδάκι και Τοσοδούλα. Ευχαριστώ πολύ

:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας, γνωρίζετε κάποιο παιδικό σταθμό στη Γλυφάδα; Οικογενειακό και όχι πολύ ακριβό; Έχω δει τα Πεφταστέρια και μου αρέσουν. Άλλη ιδέα; Αποκλείω Λιμνούπολη, Βιο-Λαγουδάκι και Τοσοδούλα. Ευχαριστώ πολύ

 

Αν θέλεις κοίταξε τη Διάπλαση στην Άνω γλυφάδα.Εμείς εκεί πάμε από τον Σεπτέμβρη,οικογενειακός εντελώς(7 παιδάκια στο τμήμα)-όσο για οικονομικός δεν ξέρω τα κριτήρια σου...εννοείται βέβαια πως δεν μπορεί να σου αρέσουν όλα,αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλά ακριβώς επειδή είναι μικρός και ξέρεις τι γίνεται με το παιδί.Είχα δει πάνω από 10 το Σεπτέμβρη,αυτούς που αποκλείεις μάλλον καλά κάνεις...κι εμένα δεν μου'χαν αφήσει καλη εντύπωση...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, γνωρίζετε κάποιο παιδικό σταθμό στη Γλυφάδα; Οικογενειακό και όχι πολύ ακριβό; Έχω δει τα Πεφταστέρια και μου αρέσουν. Άλλη ιδέα; Αποκλείω Λιμνούπολη, Βιο-Λαγουδάκι και Τοσοδούλα. Ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλησπέρα, και εμείς στην Διαπλαση πηγαίνουμε από όταν η ήταν η μικρή μου 6 μηνών και τώρα τελειώνει το νήπιο.

 

Μικρός, οικογενειακός, χωρίς ιώσεις, αγαπάνε πολυ τα παιδια, πολλές δραστηριοτητες, οικονομικός.

 

Αν θες καποια άλλη πληροφορια θα χαρώ πολύ να στην δώσω.....και εγω όταν εψαχνα είχα πελαγώσει πολύ.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η χρονιά μας στον παιδικό σταθμό "ο κήπος των αστεριών" έφτασε στο τέλος της, η κόρη μου πέρασε μια υπέροχη χρονιά γεμάτη εκπλήξεις και εμπειρίες. Πλέον τρώει όλων των ειδών τα φαγητά, όποιος διαβάσει προηγούμενη ανάρτηση θα καταλάβει, και οι λεκτικές της ικανότητες έφτασαν σε απίστευτο επίπεδο το οποίο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το παιδί που πήγε σταθμό πέρσι το Σεπτέμβριο! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι λέει το στόμα της! Επίσης ξέρει να μετράει , να λέει την αλφαβήτα, λέει τραγούδια και οι τρόποι και το "νοικοκυριό" της έχει ξεπεράσει ακόμα και την μεγάλη της αδερφή που είναι 12 χρονών οφείλω να πω!

Ο σταθμός ανακαινίστηκε το Μάιο και το περιβάλλον του είναι ότι ακριβώς θέλουν τα παιδιά, γεμάτο χρώματα! Η μικρή μου ξετρελάθηκε με το νέο πολύχρωμο δάπεδο!

Οι δάσκαλοι αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια και η σχέση τους με τα παιδιά είναι ότι εγώ τουλάχιστον επιθυμούσα να έχει η κόρη μου. Η μουσική παιδεία που προσφέρει ο δάσκαλος Βασίλης μαζεύοντας τα παιδιά γύρω του παίζοντας κιθάρα και τραγουδόντας μαζί με τη δασκάλα Άρτεμις είναι εμπειρίες ανεκτίμητες!

Η επιλογή μου στο ΕΣΠΑ 2014-2015 θα είναι σίγουρα αυτός ο σταθμός, όποιος έχει απορίες πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω, η Δανάη μου πάντως θα ανυπομονεί να έρθει ο Σεπτέμβριος αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Έχουν site στο ίντερνετ δείτε φωτογραφίες, εκδρομές και events που έκαναν κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγω έχω κακή εμπειρια από τον περιβόητο βιολογικό Έστελνα το μεγάλο μου γιό πριν 4 χρόνια). Κοίταξα "Ουράνιο τόξο" και "Πεφταστέρια" για τον μικρό και μάλλον θα καταλήξω στο δεύτερο. Λίγα παιδιά, καθαρό και οικονομικό

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εμείς στην Διαπλαση πηγαίνουμε από όταν η ήταν η μικρή μου 6 μηνών και τώρα τελειώνει το νήπιο.

 

Μικρός, οικογενειακός, χωρίς ιώσεις, αγαπάνε πολυ τα παιδια, πολλές δραστηριοτητες, οικονομικός.

 

Αν θες καποια άλλη πληροφορια θα χαρώ πολύ να στην δώσω.....και εγω όταν εψαχνα είχα πελαγώσει πολύ.

 

Είχα πολύ καιρό να μπώ και τώρα μόνο είδα τις απαντήσεις σας, Ευχαριστώ πολύ αν και μάλλον έχω καταλήξει

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κοίταξε τη Διάπλαση στην Άνω γλυφάδα.Εμείς εκεί πάμε από τον Σεπτέμβρη,οικογενειακός εντελώς(7 παιδάκια στο τμήμα)-όσο για οικονομικός δεν ξέρω τα κριτήρια σου...εννοείται βέβαια πως δεν μπορεί να σου αρέσουν όλα,αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλά ακριβώς επειδή είναι μικρός και ξέρεις τι γίνεται με το παιδί.Είχα δει πάνω από 10 το Σεπτέμβρη,αυτούς που αποκλείεις μάλλον καλά κάνεις...κι εμένα δεν μου'χαν αφήσει καλη εντύπωση...;)

:mrgreen:

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εμείς στην Διαπλαση πηγαίνουμε από όταν η ήταν η μικρή μου 6 μηνών και τώρα τελειώνει το νήπιο.

 

Μικρός, οικογενειακός, χωρίς ιώσεις, αγαπάνε πολυ τα παιδια, πολλές δραστηριοτητες, οικονομικός.

 

Αν θες καποια άλλη πληροφορια θα χαρώ πολύ να στην δώσω.....και εγω όταν εψαχνα είχα πελαγώσει πολύ.

 

Καλησπέρα, η αλήθεια είανι πως τη "διάπλαση" την έχω επισκευθεί και μου φάνηκε πολύ κλειστοφοβικός. Δεν μου άρεσε και η σκάλα που κατεβαίνουν τα παιδιά για τον κήπο. Ίσως να είμαι υπερβολική, αλλά ο δικός μου είναι λίγο μπουλντόζας και δεν ξέρω αν θα τη βγάλει καθαρή εκεί μέσα!

:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Ή ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΟ-ΤΟ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ?

ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...